[ Paramecijum @ 01.04.2004. 23:57 ] @
Ima li neko iskustva sa ovakvim separacijama?
Kako se to uopste pravi?
Znam da postoji ekstenzija u Quarku, ali kako to uraditi u Photoshopu, ili naprosto Photoshop jednostavno ne ume to da odradi?
Verovatno postoje posebni programi...

Da ne pitam za osmobojnu, jer postoji svega 300 takvih mašina na svetu, mada bih i to voleo da pokušam.

[ Josee @ 02.04.2004. 00:31 ] @

koliko ja znam separacija 6-10 boja se radi za sito ili flexo stampu
ja za offset nikad nisao isao preko 5 /zlatna je bila peta/

prije 2-3 godine sam imao priliku isprobati FastFilms separator plug-in za photoshop - cini mi se da moze raditi separaciju do 12 boja
web stranica je www.fastfilms.com /ako nije .com, probaj nesto drugo/

ako se dobro sjecam, slicnu stvar radi i program ScreenPrint Separator ili tako nesto
[ Paramecijum @ 02.04.2004. 10:29 ] @
Postoji separacija za ofset u sest i osam boja.
Ne radi se o dodatnim spot prolazima (srebro, zlato i ko zna sta), vec o naprednom postupku stampanja kolora.
Separaciju u cetiri boje (CMYK) u stanju je da da svega 50% postojecih boja u prirodi; sestobojna daje 90%, a osmobojna 100%.

Svi koji rade kolore, posebno umetnickih dela i pokusavali da skeniraju slikane originale, susreli su se sa problemom da neke boje jednostavno nikako ne mogu da se dobiju: parisko plavo, drecavozelena, jarke purpurne boje... pa onda slikar npr koristi pariskoplavo da pravi ljubicastu i kraj price. Velika vecina tih stvari se resava u sestobojnoj stampi gde su pored postojecih CMYK, pridruzene jos jedna vrsta drecavo narandzaste i jedna vrsta zelene (napola rezedo); elem, te boje smo mogli da vidimo u izvornom obliku pre nekoliko godina u casopisu WIRED (1996-7 cini mi se... o kako vreme brzo prolazi) gde su koriscene i u cistom obliku, a i da se uverimo kako sestobojna stampa ume da izgleda... one frapantno dobre reprodukcije unutra.
Kasnije je to prestalo, a u poslednje vreme nisam obracao paznju, verovatno je takav postupak skup (50% vise stampe), ali ja sam rad da malo eksperimentisem... nasao sam i štampara koji je rad da proba, i njega intrigiraju te mnogo veće mogućnosti u prikazima boja.
[ henrik @ 02.04.2004. 13:59 ] @
E, imam ja negde Pantoneov softver koji sam dobio uz kolor karte, nesto sam ga probao ranije ali dzaba posto ne radim nista za hexachrome. Instalira se u Photoshop nesto kao plugin (cini mi se) i dodaje cmyk-u jos dva kanala (zeleni i narandzasti). Ako te zanima sibni mail na [email protected] pa mogu to da ti srezem ili whatever.
[ Gnomisa @ 05.04.2004. 01:06 ] @
da tu osmobojnu separaciju bi platili duplo skuplje......
[ SupaDucta @ 14.05.2004. 02:47 ] @
Programi za Hexachrome separacije s kojima rade Photoshop i Illustrator:

Pantone Hexware 2.5
Hexachrome Colour Suite.

Osim znatnog proširenja colour gamuta tako da pokriva gotovo čitav RGB gamut, hexachrome uspijeva pokriti i većinu 'rupa' u Pantone skalama boja koje se ne mogu reproducirati CMYK separacijama, iako ne u potpunosti - oko 90% boja.

Više na http://www.pantone.com/product...asp?idArticle=439&idArea=6
[ Krayzie @ 17.05.2004. 17:54 ] @
Evo odgovora koji ste trazili...
Ja se bavim FLEXO STAMPOM, prepress i te fore.
Asto se tice tih osmobojki, u srbiji ih ima najmanje 5 koliko ja znam, a mora da ih ima vise. Za odvajanje 5,6,7,i 8 boja se koriste tzv. PANTONE boje (spot boje).
Nije kao u OFFSETU da Cyan+Magenta daju ultra plavu, vec se ta ULTRA PLAVA definise kao SPOT boja, odnosno PANTONE boja.
U Photoshopu ne preporucujem da se to radi, vec je bolje u ILLUSTRATOR-u ili Corel-u. Javite se ljudi iz oblasti FLEXO i DUBOKE stampe
pozdrrrrrr....
[ henrik @ 17.05.2004. 22:31 ] @
Hm, Krayzie, ovde nije u pitanju CMYK+x spot boja, nego hexachrome i octachrome sistem, znaci CMYKOG ili CMYKOGxy ;). Procesne boje ali ne 4 nego 6 i 8.

Izmedju ostalog se bavim i flekso pripremom (komp.+izrada klisea) pa mozemo i da razmenimo iskustva.
[ SupaDucta @ 18.05.2004. 00:50 ] @
Krayzie, malo prouči te sustave pa vidi o čemu se radi.

Citat:
U Photoshopu ne preporucujem da se to radi, vec je bolje u ILLUSTRATOR-u ili Corel-u.


I ajde reci, kako bi ti to procesno separirao ali tako da proširuješ color gamut i simuliraš colour space koji te aplikacije uopće ne podržavaju? Ovo me strašno zanima, jer ni Photoshop, ni Illustrator a još manje Corel nemaju uopće ugrađenu podršku za taj colour space već sve renderiraju CMYK-om?

Ali pazi, naglasak je na proširenju procesnog color gamuta šestero- ili osmerobojnim separacijama, za koje ni Illustrator ni Corel niti Photoshop nemaju implementirane renderere?

I uopće tko spominje osmobojke? Što se tiče samog tiska to se tiska i na jednobojki, ma može se tiskati i na sitotisku sa debelom ženskom čarapom umjesto sita?

Citat:
Nije kao u OFFSETU da Cyan+Magenta daju ultra plavu, vec se ta ULTRA PLAVA definise kao SPOT boja, odnosno PANTONE boja.


Ovo nema nikakve, ama baš nikakve veze s onim o čemu ovdje pričamo. A btw. to o čemu ti pričaš se bez problema radi u Photoshopu jer i Photoshop itekako podržava DeviceN colour space koji je opet CMYK (gdje je N broj koloranata), i možeš napraviti multitone od N pantone separacija ali to nema nikakve veze s ovim o čemu pričamo, jer ga ne možeš separirati na način kako je henrik naveo - CMYKOG ili CMYKOGxy PROCESNE. Nemaš čime. To se sve tagira kao CMYK colour space.

RGB se pretvara u CMYK colour space i tako separira neovisno o spotnim ili procesnim bojama, a u ovom se slučaju RGB pretvara u CMYKOG ili CMYKOGxy colour space.

Znači razlika je u samom colour spaceu s kojim se radi i nema tu CMYK već CMYKOG ili CMYKOGxy. Nisu se samo dodale još dvije ili četiri spotne ploče već se u startu njima PROCESNO separiralo, i recimo takve fotke nisu tagirane kao base colour space: CMYK već kako je henrik opisao.
[ Krayzie @ 19.05.2004. 19:31 ] @
Ja se izvinjavam ucesnicima ovog foruma jer nisam obratio paznju o cemu se vodi polemika.
SupaDucta - Smanji dozivljaj - nov sam na ovom forumu, tako da trebas imati malo razumevanja
[ SupaDucta @ 19.05.2004. 23:12 ] @
Oprosti, ali naljuti ovakav ulet. Iskreno i bez ljutnje, djeluje malo arogantno.

Ali, nema veze, peace i ajmo u nove rasprave, nova učenja i suradnje ;)
[ Mr.Shoosh @ 11.07.2004. 22:42 ] @
Sestobojnu separaciju mozes bez problema da uradis u photoshpou preko alfa kanala.Npr ja sam uradio za Vrsacku pivaru etikete za sok 5-7 boja u photoshopu, za svaki alfa kanal odaberes pantone ili koju vec hoces boju. Inace 5 boja mi je skoro svakodnevnica kada radis nesto za hemofarm posto je njihov logo kao i boja firme narandzasta pantone 1505. Alfa kanal je dakle moja topla preporuka, samo pazi da ne zaboravis neki objekat
[ henrik @ 11.07.2004. 23:40 ] @
Nisi pročitao prethodnu raspravu, nije u pitanju CMYK+spot boje, nego šestobojna separacija procesnim bojama ;)
[ SIT @ 15.08.2004. 16:56 ] @
za takvu stvar postoji nekoliko resenja
Pantone Hexachrome ( lose) - radi hexachrome
aurelon ICISS do 15 boja (bolje)
GretagMacbetch ProfileMaker - do 10 boja

Najbolje radi ProfileMaker, on ti napravi colorsync profile za stampu tako da imas cak i pravi soft proofing
aurelon - je bar meni bio malo koplikovan i rezultat zna da bude nepredvidiv

plus
bez spektrofotometra nemoj ni da se upustas u avanturu
pozdrav