[ zivadin_despot @ 21.11.2015. 11:37 ] @
Pozdrav svima,

prvo da opišem šta hoću da uradim. Naime napisa sam programčić koji slika pomoću web kamerice i uradio sam detekciju boje željenog pixela (u prvom slučaju u samom centru slike)...Ništa posebno, pomogli su mi sledeći klipovi: kontrola kamere, detekcija boje

E sad želim da detektujem dominatnu boju dela slike, npr na delu slike površine 50x50px. Ako je tu veci deo površine pokriven npr crvenom ili nekim opsegom crvene boje, to da mi se prikaže na panelu pored npr. U suštini da program vidi kao i oko, nešto tako.

Pronašao sam da se za te stvari koristi ne RGB prikaz boje, tj. detekcija, već HSV ili HSL model.

Ako je neko radio nešto slično, ili ima iskustva sa ovim, zamolio bih da pomogne.

Hvala

Pozdrav
[ dusans @ 21.11.2015. 11:58 ] @
Ako hoćeš svoju matematiku/algoritam, onda će ti HSL model boja biti dobra polazna tačka.
Rešenje može biti vrlo složeno i u mnogome zavisi od postavke problema,
vidiš i sam da nije prosto definisati šta je uopšte "dominantna" boja.

Na primer, jedan od prostijih pristupa je da napraviš histogram po H komponenti,
i da uzmeš maksimalnu pronađenu vrednost. Ta vrednost je dominantna boja
ali ti npr. ne govori koliko je ona svetla ili tamna i njenu zasićenost.

Ako hoćeš neko brzo/prosto rešenje za dobijanje "prosečne" boje,
preko Graphics-a uradi resize 50x50 na 1x1 pixel i pročitaj boju.

[Ovu poruku je menjao dusans dana 21.11.2015. u 13:09 GMT+1]
[ Shadowed @ 21.11.2015. 14:05 ] @
Za prosecnu boju je tacnije (tacno) naci prosecne vrednosti R, G i B tih piksela nego raditi resize. A i brze.

Sto se dominantne boje tice.. Kada definises sta tacno podrazumevas pod dominantnom bojom, "samo" prebacis tu definiciju u kod