[ Joja82 @ 23.11.2015. 20:26 ] @
Pozdrav,

Koju linux distribuciju bi mi preporucili za manju firmu koja ima ok 20-ak racunara. Imam iskustva sa linuxom. podizao sam razne distribucijekuci za probu i testiranje, ali ne znam za sta bih se odlucio za firmu.

U principu ne treba za nista zahtevno, ne koriste se CAD programi i zahtevne operacije. Koristi se standardno Office (openoffice). Kucanje izvestaja mailovi, pdf...

Razmisljao sam izmedju

- Ubuntu-a,
- Mint-a,
- Fedore.
Mada nesto mislim da bi mozda Ubuntu bilo ok resenje.

Kuci cesto koristim Arch linux ali, mislim da se ne bih odlucio da ga stavim u neko biznis okruzenje.

E tu mi treba neka vasa preporuka, nekoga ko je tako nesto negde implementirao. Da ne krenem sa jednom distribucijom pa da mi nesto ne odgovara pa onda sve ispocetka sa novom.

Nesto sto bih stavio,namestio i da me glava ne boli
[ VlaK @ 23.11.2015. 22:11 ] @
Pa možda neki LTS. Ubuntu 14.04 je već dovoljno ispeglan, a podržan je do 2019. Mint 17 isto, mada je meni bio malo mušićaviji od Ubunta. Mislim sve je radilo ispočetka, ali je kasnije sve nešto usporavalo i zezalo. Malo je Unity zeznutiji da se prosečni ljudi naviknu posle Wina, a Cinammon je lakši, pošto više liče. Debian svi hvale kao tata linuxa, a sa njim sam imao samo problema, koji su zahtevali terminal, i kucanje nekih kobasica, a to ne volem. Ja bih Ubuntu LTS, možda varijantu sa LXDE (Lubuntu). Fedoru sam slabo koristio.
[ plus_minus @ 23.11.2015. 23:48 ] @
Citat:
Nesto sto bih stavio,namestio i da me glava ne boli


Debian - stable (Jessie).
Ili možda .. Slackware?
Ja bi jedno od ta dva.
Možda bih čak išao i na neku BSD varijantu.

Kako već reče, Ubuntu ti je nekako ok rešenje, pa, ako je tako, razlike između originala (debian) i derivata (ubuntu) nema baš toliko mnogo, a kad se dublje pogleda, razlika je ogromna.
Cannonical.. da nisu takvi kakvi su, drugačjie bih razmišljao.
[ dr0id @ 24.11.2015. 00:10 ] @
@Joja82: Posto su to klijent masine onda mozes Ubuntu LTS/Mint ili CentOS umesto Fedore. I da te glava ne boli, Xfce ili Mate za Ubuntu/CentOS a za Mint mozes i Cinnamon.
[ Fabolous @ 24.11.2015. 07:13 ] @
Citat:
plus_minus:
Citat:
Nesto sto bih stavio,namestio i da me glava ne boli


Debian - stable (Jessie).
Ili možda .. Slackware?
Ja bi jedno od ta dva.
Možda bih čak išao i na neku BSD varijantu.

Kako već reče, Ubuntu ti je nekako ok rešenje, pa, ako je tako, razlike između originala (debian) i derivata (ubuntu) nema baš toliko mnogo, a kad se dublje pogleda, razlika je ogromna.
Cannonical.. da nisu takvi kakvi su, drugačjie bih razmišljao.



Od Slackware tek ce glava da ga booli. uzmi debian ili opensuse
[ plus_minus @ 24.11.2015. 07:29 ] @
A zašto će od slackware-a tek glava da ga boli? Može li konkretan primer slackware-a kao uzroka uzimanja tableta za glavu?
[ Joja82 @ 24.11.2015. 07:42 ] @
Hvala na odgovorima,

Sto se tice te price oko Ubuntu-a i Cannonical-a prica je podugacka i tu bi imalo puno da se diskutuje, to mi je sve jasno, ali da to gledamo to sa strane klijenta koji ce koristiti svega par aplikacija i nista zahtevno.

Mislim da cu probati ovo sto je @dr0id napisao. To i meni deluje kao najoptimalnije resenje.
[ Joja82 @ 24.11.2015. 07:44 ] @
Pa slackware nisam nikad probao ni koristio tako da nisam bas siguran da cu to probati da pustim na tim klijentima.

Ne volim da ulazim u nepoznato a posebno kad je ovakva situacija :)
[ calexx @ 24.11.2015. 08:05 ] @
Baš tako, za ovo što si napisao je svejedno koji linux, najbolje onaj koji dobro poznaješ jer će sigurno da bude mnogo problema i biće potreban neko ko će brzo da ih reši. Razmisli o svakom mogućem detalju koji će da se pojavi da ne bude posla ... ma daj neki windows, ovo neće da radi.
[ Joja82 @ 24.11.2015. 08:35 ] @
Pa bas tako. Tako sam i razmisljao.

Najverovatnije cu instalirati Ubuntu Mate ili Mint Cinnamon.
[ IT_DooX @ 24.11.2015. 10:37 ] @
A kakve su mašine u pitanju? Ja lično koristim Debian i sa njim sam nekako naleteo na najmanje problema, sa Ubuntu na najviše pa bih njega i preporučio, ali imam dosta jaku mašinu kod kuće i sve radi kao sat, možda ipak na 20-tak računara koji su slabiji + korisnici koji nemaju pojma se to pretvori u pakao neviđenih razmera :)
[ pctel @ 24.11.2015. 10:59 ] @
Kod mene se koristi Mint, Firefox i LibreOffice, ne znam zasto, jednostavno neko ko se vise razume je preporucio bas to, ja instalirao, dao ljudima da rade i niko se ne zali da se to nesto sad kao razlikuje od Windows-a.
[ Joja82 @ 24.11.2015. 12:03 ] @


Pa masine su razlicite, nove koje budu doske ce imati 4gb rama i neki intel procesor, a to su HP masine.
A od postojecih su to neke sa 1gb rama neke sa 2 i uglavnom intel procesori dual core.

Mozda to bude mint mate posto mislim da je manje zahtevan. Znam da je xfce u principu najmanje zahtevan pa mozda i njega probam na slabijim masinama
[ Homer J. Simpson @ 24.11.2015. 12:21 ] @
Mint Mate nema nikakvu svrhu i poentu od kako je izasao Ubuntu Mate.
A ni Xfce nije nista manje zahtevan bar ja nisam primetio.
[ bachi @ 24.11.2015. 12:29 ] @
A kako/čime ćeš da administriraš te mašine? Postoji li pandan MS Active directory makar što se centralizovane autentikacije tiče, kao domen, a da to radi u praksi i da ne treba da se kucaju kobaje i edituju .config fajlovi, odnosno da ima pristojan GUI?


Postoje li group policy na Linuxima?

Mislim, 20 mašina nije malo i kad tad ćeš imati zahteve tipa hoću da tu i tu pristupa samo taj i taj ili ta i ta grupa, tom i tom štampaču na klijentskom računaru x da pristupa samo čovek y ili grupa z i to će ti postati noćna mora.

OpenSUSE ima YAST, ali postoji li "server side" YAST, odnosno da na jednom mestu konfigurišem parametre i to se primenjuje na računar ili grupe računara?

Može li YAST da se instalira na Delian/Ubuntu/Fedora, ili je SUSE only?

Možda baš zbog toga koristiti OpenSUSE na klijentskim mašinama?

Ovo malo vremena što sam proveo na Xubuntu sam skapirao da Ubuntu distribucije nemaju šta da traže u nekoj ozbiljnijoj priči (poslovna primena).

Da je to kancelarija do 5 računara, pa da staviš šta hoćeš, ali ovo ipak nije mali broj računara, sutradan može krene i site2site vpn, pa onda udaljeni korisnici, terenski korisnici, itd.

Treba malo šire razmišljati od email, office i web priče i kada već radiš od 0 da napraviš tako da to bude skalabilan sistem.
[ Homer J. Simpson @ 24.11.2015. 13:03 ] @
Zar webmin nije nesto kao YAST ?
[ bachi @ 24.11.2015. 15:07 ] @
Ma jeste valjda, ali to što vidim pod cluster su početni koraci.
[ Joja82 @ 24.11.2015. 19:42 ] @
@Bachi
To sto ti kazes u pravu si. Ali nisu svi na gomili u mrezi. U jednoj glavnoj zgradi je 10-ak racunara, a ostali su po punktovima, 6 u beogradu na raznim lokacijama i 4 po Srbiji. A po punktovima ima jedan racunar.

E sad od tih 10 koji su na jednom mestu 4 su sa licenciranim windowsom 7, ostali su krekovani. I ti po punktovima su krekovani.

Te sto su krekovani bih preinstalirao sa linuxom, a ovi sto su na windowsu koji su regularni njih bi ostavio. A novi racunari koji dodju za punktove koji ce doci bez icega, na njih cu podici takodje linux, a stare u rezervu.

U mrezi postoji server na kome je licencirani windows server 2012 i njega ne bih dirao.Na tom serveru je glavna baza i file share.
Za sada ne bih podizao domen kontroler posto je to jako malo racunara.

Kad si pomenuo VPN, i to je u planu da se pojedine lokacije povezu u VPN za to sam predvideo IPSec na Mikrotikovima tako da mi je sve jedno sta je iza.

Naravno sve sam ovo zatekao u toj firmi posle nekog "administratora" koga su na kraju najurili. PA resio da to dovedem u red.
[ Joja82 @ 24.11.2015. 21:47 ] @
Da tereba da izaberem server linux to bi verovtno 99% bio CentOS, ali ovde jednostavno nemam ideju.
A d li moze CentOS da radi kao workstation? I d li jee to mozda dobro resenje.
A ako budem podizao neki domen kontroler , AD to cu uraditi na tom windows serveru. Posto mi je to najlakse
[ Fabolous @ 25.11.2015. 07:13 ] @
Citat:
plus_minus:
A zašto će od slackware-a tek glava da ga boli? Može li konkretan primer slackware-a kao uzroka uzimanja tableta za glavu? :)


Koristio skoro godinu dana slack, samo galavobolja. :D

Za server CentOS ili RedHat
Client OpenSUSE ili Debian (sta ti je lakse)
[ Joja82 @ 25.11.2015. 08:04 ] @
Za server tu je sve ok i zna se sta je dobro.

Sa klijentima je uvek problem, puno distribucija, puno DE-a i jako je tesko izabrati i odluciti se za neki i njega gurati. Ali dobro.

E sad sto se tice OpenSUSE-a njega nikad bas nisam koristio, jedino da ga instaliram kao virtuelnu masinu pa onda malo isprobam.

[ Fabolous @ 25.11.2015. 08:16 ] @
Dignes na virtuelnooj masini pa koristi par dana, meni je sasvim OK, mislim da bi se radnici lako naviknuli.
[ calexx @ 25.11.2015. 08:31 ] @
Ne mora na virtuelnoj, napravi logičku particiju i instaliraj, tek onda vidiš kako to stvarno radi.

A kad se pomene openSuse, ne mogu da ne dodam komentar da ne mogu da verujem firmi koja godinama uz distribuciju nudi neispravne fontove, tačnije ćirilični deo. Jedini OS koji sam ikada probao u kome su pojedina slova pogrešna. Skoro sam proverio i poslednje izdanje, sve po starom. Neverovatno mi je da niko iz ovih krajeva to nije prijavio, valjda svi pišu sisanom latinicom.
[ Joja82 @ 25.11.2015. 09:22 ] @
Pa jedino da probam na logickoj particiji. Mada tu manjkam sa mestom na laptopu ali nacice se nesto malo :D

To mislis na openSUSE-u da su losi fontovi? A latinicni tipa š,č,ć?

E sad jos jedno pitanjce u vezi OpenSUSE-a, pretpostavlja da je to ova Leap 42.1 verzija?
[ calexx @ 25.11.2015. 10:09 ] @
Linux sasvim dobro radi na logičkim particijama, ja odavno tako koristim. Odvojim od 20 do 50GB za svaku, na svakoj drugi linux i lako testiram i upoređujem.

Nisu problem baš naša slova na njemu, ćirilična su neispravna pa je u nekom fontu T umesto Ć ili Đ, negde je N umesto NJ tj L umesto LJ (naravno, u ćiriličnoj varijanti) a negde DŽ nema donju crtu. Kako koji, negde samo jedno slovo, negde i 5-6 a postoje i ispravni fontovi. Nije problem samo u korišćenju ćirilice, mnogi ne pišu ni latinicu po propisu ali recimo pregled nekog sajta koji je na ćirilici ume da bude naporan. Verovatno se lako rešava zamenom konkretnih fontova ispravnim ali ... ako su ovoliko omašili, ko zna gde su još zabrljali i ko zna šta im je promaklo. Preterano neozbiljno.

Naravno, probao sam i na poslednjoj verziji 42.1 a problem traje od neke verzije 10.x ili 11.x, mislim da je pre toga bilo OK.
[ Fabolous @ 25.11.2015. 10:22 ] @
Nisam koristio nikako cirilicu na opensuse, danas cu pogledati. Ako mu ne odg opensuse neka isproba debian,koji je takodje veoma dobar za client racunar
[ Joja82 @ 25.11.2015. 10:37 ] @
Ok u svakom slucaju jako puno korisnih saveta ste mi dali tako da cu sada neko vreme da vidim da istestiram koju distribuci, a zainteresovala me ova openSUSE.
Malo sam citao i po stranim forumima, pitanje koliko je to merodavno, jer svako ima neko svoje isljenje zasto je neki drugi bolji od onog prvog, ali su uglavno misljenja za OpenSUSE da je jako stabilan i po misljenju mnogih bolji izbor nego ubuntu.

@Calexx da znam tako sam i ja podizao linuxe odvojio sam deo harda samo za to i na logickim podizao linuxe, ali sam uglavnom probao mint, i na kraju ostao na arch linuxu sa kde -icom. Tako da mi to ije strano i to naravno super radi.

Ali sad cu probati malo OpenSUSE. Pa cemo videti.
[ calexx @ 25.11.2015. 12:00 ] @
Ako ćeš ti da budeš onaj kome će da se obraćaju zbog problema ili je sve ovo tvoja ideja, moraš dooobro da naučiš sve detalje, od onih koji su potrebni za posao do jednostavnih detalja koje svako koristi. Ako nećeš da vrlo brzo čuješ ... ma šta su nam ovo utrapili, vratite windows gde će svaki problem da mi reši komšijin mali, moraš da imaš jake argumente.
Ubuntu postoji u raznim oblicima, ako koristiš Arch i KDE, onda je možda dobra ideja Kubuntu 14.04.3 tj LTS varijanta. Meni je on glavna rezerva za Arch KDE, čim ovaj ode u KDE5, eto mene nazad na Kubuntu.
[ Joja82 @ 25.11.2015. 12:18 ] @
Da da, to je standardni scenario sto si pomenuo. Posto komsijin mali "dobro" zna windows.
Pa jeste moja ideja i ja sam taj koji ce te probleme resavati.

Pa Arch sa KDE-om imam na laptopu vec duze vreme nekako sam na njemu najduze ostao sto se tice mog koriscenja linuxa. KDE ima najvise podrzanih alata i nekako lao dostupnih.

Ali ja dok to sve isprobam procice dosta vremena. Moracu da prelomim i odlucim za jedno i da to guram. Ali dobro nista mi nije toliko hitno.
[ bachi @ 25.11.2015. 12:51 ] @
Citat:
Joja82:
@Bachi
To sto ti kazes u pravu si. Ali nisu svi na gomili u mrezi. U jednoj glavnoj zgradi je 10-ak racunara, a ostali su po punktovima, 6 u beogradu na raznim lokacijama i 4 po Srbiji. A po punktovima ima jedan racunar.

E sad od tih 10 koji su na jednom mestu 4 su sa licenciranim windowsom 7, ostali su krekovani. I ti po punktovima su krekovani.

Te sto su krekovani bih preinstalirao sa linuxom, a ovi sto su na windowsu koji su regularni njih bi ostavio. A novi racunari koji dodju za punktove koji ce doci bez icega, na njih cu podici takodje linux, a stare u rezervu.

U mrezi postoji server na kome je licencirani windows server 2012 i njega ne bih dirao.Na tom serveru je glavna baza i file share.
Za sada ne bih podizao domen kontroler posto je to jako malo racunara.

Kad si pomenuo VPN, i to je u planu da se pojedine lokacije povezu u VPN za to sam predvideo IPSec na Mikrotikovima tako da mi je sve jedno sta je iza.

Naravno sve sam ovo zatekao u toj firmi posle nekog "administratora" koga su na kraju najurili. PA resio da to dovedem u red.

Ako već imaš Windows server 2012 i 20 računara, ne vidim razlog zašto ne bi podigao domen? Jesu li ovi Windows 7 što su legalni Professional verzije?

Linuxi imaju samba klijent i mogu da se podese da na linuxu dodeljuješ dozvole nad domenskim grupama. Čak sam viđao rešenja da imaš policy templates na serveru koje se primenjuju nad Linux mašinama.

Sad nešto razmišljam... Kada ti je već server Microsoftov, dosta legalnih klijenata Microsoftov, što sebi činiš magareću uslugu i "štediš" vlasniku 500€ i stavljaš Linux mašine? Mislim, bez obzira koja je distribucija u pitanju, neka je Linux i 1020202002 puta bolji od Windowsa, neću da ulazim u tu priču, ali uvek se gleda da se ima unificirani sistem ukoliko je to moguće.

Po meni je logično da se uzme GGK i legalizuju postojeće mašine, a ako poslodoavac nema novca da legalizuje 6 računara, beži od takve firme.
[ Joja82 @ 25.11.2015. 13:52 ] @
Pa znam da imaju ali nikad se nisam igrao niti probao da linux stavi na domen i tome slicno, nisam imao takvih potreba.

Naravno, slazem se sa tom pricom da je bolje sve biti unificirano, manje glava boli, ali ako uzmes u obzir da je GGK licenca oko 25000-28000din za PRO verziju, a onda ce vlasnik reci "pa za te pare imam da kupim jos ceo jedan racunar?"

Sve ja to dobro razumem ali tako je kako je trenutno. Svi oni gledaju da ustede gde god mogu. A posebno firme koje nisu IT i kojima to nije primarna grana, na to gledaju kao na "daj sta das, samo da radi i da nije skupo"

Naravno ja ovo nisam njemu predlozio sto se linuxa tice, dok ne vidim i uverim se sam da ce to biti kako treba.


[ vladared @ 25.11.2015. 14:49 ] @
Hajde i ja da se umešam u ovu priču. Što se linuxa tiče, najbezbolnija varinta bi bila OpenSuSE (sa onim delom koji calexx kaže gde treba da se vodi računa o fontovima - u prevodu instaliraj, koristi, samo one ispravne fontove, ako fima koristi ćirilicu). Veći deo se može odraditi iz grafičkog interfejsa i korisnici ne bi imali veliki udar u promeni. U svakom slučaju, šta god da izabereš, gledaj da je jednobrazno i da odgovara "svim korisnicima", gde pod korisnike označavam računare.

Isto tako vodi računa o tome da možeš da napraviš repo na serveru (koji god da odrediš) na kome bi radio sinhronizaciju sa nekim zvaničnim repoom, a ne da ti svaka mašina zasebno se updatuje. Ovim dobijaš i kontrolu samog update-a, a i kontrolu opterećenja mreže, kao i paketa koje dozvoljavaš da budu instalirani.

Takođe sam stanovišta da je ovde jako dobro razmisliti o centralizovanom sistemu upravljanja korisnicima, aka podizanje domain-a, a što da ne i ldap-a, mada nije nužno. Za nedao bog, uvek možeš na serveru dići jednu /dve virtualnu mašinu, na kome bi se nalazio (legalan) windows, kome bi svi mogli preko remota pristupati po potrebi, tako da ako nešto zaškripi imaćeš backup varijantu, gde se nakače i nastave da rade dok ne razrešiš problem. Za mail možeš iskoristiti i neko rešenje tipa Zimbre, iRedMail-a,Open-Xchange-a, tu je opencloud za čuvanje podataka i još nekih sitnica, ali sve to zavisi od toga koliko servera želiš na koliko mašina i koliko su te mašine jake. Sve ovo nije nešto specijalno komplikovano.

Distribucije, šta god tebi odgovara. Možda trenutno najbolje rešenje jeste pomenuti OepnSuse 42.1, ali bez problema bi trebalo tu da prođe i neki Ubuntu i CentOS i PC Linux OS i Debijan...
[ tuxserbia @ 25.11.2015. 18:46 ] @
Najbolji odgovor bi bio "Beži od toga, samo ćeš glavobolju da dobiješ!"
Malo manje pretenciozan bi bio, pređi komplet na Win, ne zezaj se sa nečim što ne znaš/poznaješ dobro.
Dobronameran bi bio, ako znaš/poznaješ Arch, idi na njega. Ovako samo uvodiš nove nepoznate u igru, pa kad ( a ne ako ) dođu problemi, čupaš kosu i pitaš se "Šta mi je koj moj trebalo sve ovo?!?"

Nebuloze tipa ovaj dobar za server, a nije za desktop i obrnuto, pa mislim stvarno….
Uzmeš bilo koju "distribuciju", ajde recimo OpenELEC. Instaliraš, podesiš sve radi. Sad ti prdne da staviš Nginx, zavisno od tvog umeća, nađeš paket, zavisnosti i instaliraš. Gle, imaš WEB server. Instaliraš SAMBA pakete, pa si dobio i Fajl server, ako se namužiš i AD, domeni, kontroleri, YOU NAME IT.

Uzmi drugi slučaj, Slitaz. Distro super da se zezaš sa WiFi, ali ti rešiš da napraviš desktop.
Evo ti dva paketa, jedan rpm, drugi deb, oba se 'ladno instaliraju

ftp://cook.slitaz.org/get-LibreOffice/stuff/get-LibreOffice
ftp://cook.slitaz.org/get-goog...3/fs/usr/bin/get-google-chrome

Šta hoću da kažem ovim trabunjanjem? Da možeš da kombinuješ šta hoćeš, gde hoćeš. Uzmi Debiana, instaliraj rpm, sredi ga da radi, pa počni sa njim da instaliraš pakete sa Fedorinog ftp servera, za nekoliko dana(nedelja, meseci) dobićeš "čistu" Fedoru.

Ko je koristio Gentoo, ali ono od starta, Stage 1, zna da u jednom trenutku sistem "mora" sam sebe da iskompajlira. Da ne pominjem tek LFS, od koga ako ti se ćefne, danas praviš Debian, sutra Fedoru, a prekosutra Oracle SuperLinux. Sve je na tebi, koliko ti se 'oće da zagreješ stolicu.

Da ga ne dužim, koristi ono što znaš i umeš, i u šta si siguran. Za probu, uvedi samo jedan kompjuter u postojeću mrežu, pa ga ti koristi kako bi ga koristio neki "nepismeni", pa vidi da li škripi ili ne. Sledeći korak bi bio da postaviš pravog "nepismenog" pa da vidiš gde zabada, gde greši, gde se gubi, kakav p1čvajz može da napravi. Ako to prođeš, onda komotno proširi i na ostale. Pa i MinKen nije za tri dana skinuo s vrata M$.

A za tvoju vežbu, instaliraj VirtualBox, napravi malu mrežu sa dve-tri kopije distribucije koju misliš da uposliš, startuj odjednom, pa vežbaj zaštitu, povraćaj arhive, gašenje na živo, promenu hardvera. Za početak, prouči etc, skel, default, podesi kako misliš da treba da izgleda podrazumevani poslovni desktop, napravi sam sebi odstupnicu za teška vremena. Ne bi bilo loše da pogledaš i mrežni HOME, ili još bolje LTSP, pa da imaš u rezervi HORSE POWER koliki hoćeš.

Ne zameri na (možda) teškim rečima, stvarno ne mislim ništa loše.

Pozdravlje!!!
[ pctel @ 26.11.2015. 08:29 ] @
Citat:
tuxserbia: Najbolji odgovor bi bio "Beži od toga, samo ćeš glavobolju da dobiješ!"
Malo manje pretenciozan bi bio, pređi komplet na Win, ne zezaj se sa nečim što ne znaš/poznaješ dobro.
Dobronameran bi bio, ako znaš/poznaješ Arch, idi na njega. Ovako samo uvodiš nove nepoznate u igru, pa kad ( a ne ako ) dođu problemi, čupaš kosu i pitaš se "Šta mi je koj moj trebalo sve ovo?!?"

Ne znam kako nekom nije palo na pamet da da savet tima "sto ti uopste treba da radis, sedi kod kuce i igraj igrice kao covek". Dugorocno, za firmu bi takodje mozda bilo najisplaticije resenje da kupi hardver i softver koji trazi minimum podrske, pa da ga najuri sa posla. Sa druge strane linux administracija zahteva mnogo jedni kazu glavobolje, a drugi usavrsavanja, stabilizuje potrebu za tim radnim mestom i it coveka cini vaznijim delom firme. Ali, dobro, sigurno je smaranje svako jutro ustajati i ici na posao, resavati probleme i jos uvece citati literaturu potrebnu da se pregura sledeci dan.
Moje iskustvo je da i na racunarima na kojima imam legalan softver radije koristimo linux. Radimo non stop sa 5 ogromnih .ods fajlova, sa preko 50 listova svaki i desava se da u windows-u sve pukne i zablokira prilikom snimanja, pri cemu unisti kompletnu datoteku. Onda krece kuknjava trazenje gde je backup i zasto mora toliko mnogo da kuca ponovo. Vec nakon 2x ponovljene situacije dodje se i do toga "hocu linux, tamo se to ne desava". Kod linuxa nisam imao potrebe za nekom velikom podrskom, email je na gmail, a fajlovi se prebacuju koriscenjem fleske, tako da kod mene sve sto treba od mreznog rada je stampac i internet, a to perfektno radi. Moram da naglasim da ja imam druge poslovne obaveze pa nemam vremena da se bavim it poslovima, tako da je sve svedeno na minimum koji radi, ne znam da li pokretac teme ima mogucnost da to isto tako postavi kao polaznu osnovu, a potom kad nema sta da radi nek tazmislje o domenu, serveru za azuriranje, sigurnosti i slicno, sve bez frke i sa dugim vremenom realizacije.
[ plus_minus @ 26.11.2015. 08:37 ] @
^^ Sama pomisao da će - možda - miš mnogo retko da se koristi (kao u hakerskim filmovima) jeste ono presudno, pa da.. :) Šta da se radi.. Linux nema group policy, itd.. Ima. Sve to što ima na m$ "serveru", ima i na linuxu, ali džaba. Neka vrsta straha je to. Eno, od slekvera bolela glava čitavih godinu dana, samo se još uvek ne zna pravi razlog `boljenja` glave, "jal' je manual" il' je "neće kao što hoće sa .exe." :D
[ Joja82 @ 26.11.2015. 09:18 ] @
Samo da napomene da to nije firma u kojoj sam stano zaposlen, ja to radim honorarno u toj firmi. posle svog posla.

@vladared

Danas cu isprobati openSUSE i malo se poigrati sa njim pa cu videti sta i kako. Pa ako to bude kako treba naravno da cu svuda onda njega gurati. Bas zato da bi bilo jednobrazno.
Taj repo za centralni update racunara dodje nesto kao wsus na windowsu, tako mi izgleda?

Sto se tice domena njega cu podici definitivno, jer ce mi sve jedno trebati. A za virtuelne masine nije problem posto na server 2012 mogu da podignem HYPER-v i imam pravo na dve virtuelne masine legalno da instaliram. pa cu i to za nesto upotrebiti videcu za sta :)


@tuxserbia

Znam i to si potpuno u pravu, ovo je scenario da vlasnik ne kupi licence za windows, mada cu ja insistirati na tome, onda cu morati da podignem neki linux, i da se trudim da onda nekako deo krivice sto nesto ne radi prebacim i na to kako nije kupljen windows :)

Naravno da sve moze i ja sam toga svestan. Znam sta je linux i sta moze, ali takodje nemam iskustva sa njim u takvom nekom bussines okruzenju.
A tako sam i planirao nesto, prvo da nadjem neku distribuciju koja ce mi biti ok, a zatim da samo na jednom punktu postavim racunar sa linuxom i da vidim reakcije i kako ce to funkcionisati.
Ma to ok probacu to prvo naravno sa vise masina, jednu na latopu jednu kao virtuelnu pa cem videti.

Sto bi se ljutio, ja sam ovde trazio savete a njih sam i dobrio, i sve je to dobronamerno. Tako da sve je ok :)

meni bi najlakse bilo da je windows i onda je sve to lako odrzavati i umrezavati.

Sami punktovi imaju po jedan racunar ali on nije u mrezi sa ostalim tako i da stavim tu jedan linux racunar on nece biti na domenu, bice sam za sebe i treba mu internet da bi ta aplikacija radila i mail. Zato mislim da je ok za tako nesto linux. Takodje je tako i na tih nekoliko lokacija u Srbiji. Na tim punktovima je po jedan racunar i takodje nece biti na domenu.
[ Joja82 @ 26.11.2015. 09:34 ] @
Pa jeste da zahteva dosta ali i windows je u pocetku trazio dosta dok se nisu naucile neke stvari pa je to sve posle delovalo trivijalno. Tako je pretpostavljam i sa linuxom, sve nekako delije rogobatno, komplikovano, kucanje kobasica u terminallu i ostalo, ali kad se udje u logiku i to savlada verovatno delije kao trivilajno da se bilo sta podesi.

Tako da se ja ne plasim toga.

Pa secam se kad sam prvi mikrotik postavio u jednoj firmi i podigao ga na pc racunaru ubacio dve kartice i pustio da radi, a pre toga nisam ni znao kako to radi mikrotik i njegove komande nego sam nasao tutorila i copy/paste komandi naravno prilagodio mojim adresama i sve je sljakalo super, posle sam ga ja naucio i delovalo mi je trivijalno to sto sam radio :)

Sve sto hoce covek naucice, e sada na tezi ili laksi nacim...

Samo mi je pitanje distribucije, da ne krenem sa jednom a onda da se ispostavi da nesto ne moze da se odradi pa da menjam sa drugom pa sve iz pocetka, to bi bilo katastrofa.

Kad kazes da imas druge poslovne obaveze pa nemas vremena za IT, tako je je kod mene u firmi gde sam stalno zaposlen dosao covek kao izvodjac radova vezano za neku IT opremu i covek vadi laptop da radi a ono Apple laptop.
Ja ga pitam pa sto bas apple laptop i kako mu se ponasa, posto na njemu ima instaliran neki osx, a on kaze "Ne bavim se popravkom racunara, nego svojim poslom". Sto u prevodu znaci da mu to jako stabilno radi.

Tako da sve je stvar u onome sta kome treba.
[ pctel @ 26.11.2015. 10:45 ] @
Citat:
plus_minus:
^^ Sama pomisao da će - možda - miš mnogo retko da se koristi (kao u hakerskim filmovima) jeste ono presudno, pa da.. :)

Greska je zaposlenima uopste pomenuti linuks. Ja sam to uradio tek nakon sto su radili na njemu 2 meseca. Tako sam izbegao talas panike. Jednostavno - "evo ti ovo, instaliran je najnoviji OS, ima sitnih izmena, a u sustini sve je isto".
[ Joja82 @ 26.11.2015. 10:47 ] @
hahah metod zbunjivanja protivnika :D
[ bachi @ 26.11.2015. 11:12 ] @
Citat:
plus_minus:
^^ Sama pomisao da će - možda - miš mnogo retko da se koristi (kao u hakerskim filmovima) jeste ono presudno, pa da.. :) Šta da se radi.. Linux nema group policy, itd.. Ima. Sve to što ima na m$ "serveru", ima i na linuxu, ali džaba. Neka vrsta straha je to. Eno, od slekvera bolela glava čitavih godinu dana, samo se još uvek ne zna pravi razlog `boljenja` glave, "jal' je manual" il' je "neće kao što hoće sa .exe." :D

Gde ima? Koji su to programi? Napiši mi pliz, jer me i ovo zanima. Ali da bude pristojna zamena MS AD i GPO, a ne "eto čisto ima neki program radi fore, jes da nema ni 10% mogućnosti, ali eto ima"? Da ima pristojan GUI. Postoji li tako nešto?
[ dr0id @ 26.11.2015. 12:37 ] @
Cisto sumnjam u neki napredak GUI alata za administraciju Linuxa u vremenu kad i Microsoft forsira konzolu (PowerShell).
[ Fabolous @ 26.11.2015. 12:49 ] @
Slazem se sa ovim, microsoft bas gura terminal u server 2012 a verovatno i za 2016
[ plus_minus @ 26.11.2015. 12:50 ] @
@bachi

Ima alata kao što su chef i puppet, npr. A ima ih još verovatno. Ali, ni ovo neće biti dovoljno, jel' da? Mora da bude baš, baš isto kao i gpedit.msc ili da drugačije rečeno mora da ima svaki bit iz (UnameIt *.msc kategorije) inkopiran i iskopiran i da `administrator` slučajno ne pomisli da nije kao u `native admin` okruženju, u suprotnom, aaaa bedak, ovo nije dobro, ne, ne...

Ja nisam u tim admin vodama, nekada sam imao tendenciju da postanem jedan od takvih, ali ipak sam se našao u web dev/coding svetu. A ono što se priča inače, jeste da su linux/bsd ili još bolje `opensource` sys/admini neuporedivo veće baje, samo iz tog razloga što im nije bitan UI već da li funkcioniše, na ovaj ili onaj način i znaju vrlo dobro šta treba da rade i tamo gde se uglavnom klikće i tamo gde se koristi vi/nano. Takođe, brzina prisvajanja novih načina/tehnologija kod ovih sertifikovanih i ovih opensource-ovanih jeste poprilično velika, na štetu ovih sertifikovanih.
[ bachi @ 26.11.2015. 13:15 ] @
Naravno da ne treba da bude klon MSa, ali da je slična filoSofija.
[ plus_minus @ 26.11.2015. 13:33 ] @
Pa filoSofija i jeste slična. Deployment radi i ovde i onde.
[ vladared @ 26.11.2015. 19:17 ] @
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.
[ Joja82 @ 26.11.2015. 20:42 ] @
konacno instalirah ovaj OpenSUSE. Na poslu sam ga podigao posto imam HYPER-V cluster na serveru 2012 i jako dobro radi, pa tako ujedno mogu da vidim kako radi na domenu na mojoj mrezi.

Instalirao sam KDE, mislim da je malo zahtevniji pa cu mozda probati i xfce posto mislim da je manje zahtevan. Ali me odmah na pocetku iritira sto mi ikonice na desktop izbacuje kao widgete :)

Cinnamon ili recimo mate okruzenje mi je nekako lakse za upotrebu nego ovo ali ok nije strasno. Ima u startu dosta aplikacija u sebi. Ima npr LibreOffice koji ja nesto ne volim, vise volim openoffice pa cu njega instalirati umesto ovog.

Dalje nisam stigao da vidim posto sam imao jos gomilu nekog posla ali nastavicu sutra i za vikend.

Taman mogu da istestiram sve sto mi treba. Mogu da testiram na domenu, file share pa cemo videti. :)

Kao sto je neko rekao treba probati sve varijenante.
[ bachi @ 26.11.2015. 21:07 ] @
Citat:
vladared:
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.

Tačno je da MS fura powershell, ali i dalje sve možeš da završiš preko GUI-a. Powershell omogućava napredniju administraciju i automatizaciju, podseća na *nix, :D ali se i bez toga može uspešno administrirati srednja mreža.

@Joja82, instaliraj xfce, svakako je manje grafički zahtevan, ne treba ti KDE.
[ vladared @ 27.11.2015. 08:25 ] @
@bachi
kao što sam rekao pogledaj Novellov OES, a možeš da baciš pogled i na iPlanet, trenutno je licenciran pod RedHatom ako se ne varam... Oba alata imaju i te kakav GUI, a mogućnosti extremne.

@Joja82
Što se iskorišćennja memorije tiče imaš nekoliko članaka koji se bave ovim. Evo npr jedan (onako n abrzinu, znam da je star 2 godine) https://l3net.wordpress.com/20...rison-of-light-linux-desktops/

Imaš ovde malo o okruženjima http://beebom.com/2015/03/best-linux-desktop-environments . Probaj i odaberi. Najbiliskiji će im biti Windows like, mada recimo Francuska policija kada je prelazila na Linux bez problema su prešli koristeći standardni Ubuntu sa Unity okruženjem. LXDE je lepo rešenje, Cinnamon takođe (mada malo bagovito), ja sam išao na nekim krševima sam instalirao čak i Trinity, koje je KDE ali "staro" 3.5 okruženje, urađeno i modernizovano i izuzetno lagano.
[ vladared @ 27.11.2015. 08:33 ] @
E da, da ne zaboravim. Za starije računare su se izuzetno lepo pokazali i Antix http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page i Mempis MX serija http://www.mepiscommunity.org/mx . U pitanju je kastomizovan Debijan, mepis postoji i u "full" varijanti (KDE npr), jedino dalje zavisi od tebe.
[ Fabolous @ 27.11.2015. 10:42 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
vladared:
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.

Tačno je da MS fura powershell, ali i dalje sve možeš da završiš preko GUI-a. Powershell omogućava napredniju administraciju i automatizaciju, podseća na *nix, :D ali se i bez toga može uspešno administrirati srednja mreža.

@Joja82, instaliraj xfce, svakako je manje grafički zahtevan, ne treba ti KDE.

7

KDE bas opterecuje, ni sam nisam vjerovao, xfce puno bolja opcija ako se opensuse instalira na virutalci
[ dr0id @ 27.11.2015. 12:48 ] @
Bolje Mate nego Xfce.
[ bachi @ 27.11.2015. 13:37 ] @
Imaj na umu da ipak imaš manji izbor podrške za raznorazni hardver na Linuxu. Doooobro popiši šta radne stanice koriste od hardvera i da li postoje drajveri za n distribuciju Linuxa. Tu najviše mislim na bajate grafičke, neki specijalizovani hardver, skenere, štampače, čitače kartica, da li online servisi poput euprave, etrezora i ebankinga uopšte podržavaju Linux.

Nije samo do Emaila, weba i openofficea.
[ Joja82 @ 27.11.2015. 13:51 ] @
Pa znam to. To su uglavnom racunari sa Intel procesorom i integrisanom grafikom koja nema problema sa linuxom. E sad na neke od tih racunara ce biti povezana i fiskalna kasa e to ne znam kako ce raditi posto je ona povezana serijskim portom i za nju postoje odredjeni programi koji se instaliraju. neke kase koriste metalink program neke neki drugi eto to mi je nepoznanica...
[ pctel @ 27.11.2015. 14:50 ] @
Obicno ne postoji potreba da se sav softver promeni odjednom, kao veceras zavrsavamo sa windows-om a ujutro krecemo sa linuksom, vec mozes da ides po 1-2 racunara nedeljno kod kojih nista ne pravi problem, a posle za ono sto preostane vidis sta ces - kazes imas nekoliko racunara sa legalnim windows-om, pa eto prilike za rokade na najproblematicnija mesta.
[ bachi @ 27.11.2015. 17:05 ] @
Citat:
Joja82:
Pa znam to. To su uglavnom racunari sa Intel procesorom i integrisanom grafikom koja nema problema sa linuxom. E sad na neke od tih racunara ce biti povezana i fiskalna kasa e to ne znam kako ce raditi posto je ona povezana serijskim portom i za nju postoje odredjeni programi koji se instaliraju. neke kase koriste metalink program neke neki drugi eto to mi je nepoznanica...

Pa eto... Verovatno su ti programi Windows only ili drajveri Windows only, pa ćeš to morati da budžiš kroz Wine, pa onda nešto krene da zeza i ne radi i eto glavobolje za tebe.

Vidiš kako smo došlo do toga da nikada u firmi računari ne služe samo za Office, web i mail. Onda firma treba da se širi, pa se gleda neki domaći paket za računovodstvo, tj. ERP i tu su domaća rešenja uglavnom za Windows.

Jednostavno je Windows bolje rešenje, pogotovo kod nas, pogotovo sa jednim adminom (tvoja malenkost) koja nije ipak vrhunski stručnjak u Linux svetu, a ako nisi vrhunski stručnjak u Windows svetu, lakše se savladaju osnove dovoljne za početnu administraciju firme, nego da se savlada Linux.

Pa ja sam u firmi sa 100 računara podigao server, mrežne servise, domen i klijente tako što sam pročitao jednu jedinu knjigu, Mastering windows server 2000 od Mark Minasija... Zašto? Zato što me autor nije gušio sa kobajama od komandi i .config linijama, već mmc konzola, neka dobra logika i sve sam lepo završio, a pritom nisam nikakav vunderkid bio, prosečan pajser koji je toliko inteligentan da i dalje ne može subnetovanje da shvati do kraja bez subnet calculatora.

Linux je jednostavno skuplje rešenje za firmu, jer je održavanje takvih sistema dosta skuplje. Linux admina nema mnogo, pogotovo u Srbiji, dok Windows admina i kvazi admina ipak ima za izvoz.
[ plus_minus @ 27.11.2015. 17:28 ] @
^^

A šta ako gazda bude bio voljan pa sabere ukupan novčani utrošak na m$ licence, ako se ustanovi da nema opensource softvera za to fiskalno 5ranye, pa izračuna da će taman toliko novca da mu treba da plati jednu osobu za izradu softvera za GNU/linux.. pa onda dobije svoje rešenje koje će da funkcioniše? Izrada jednog takvog programa, ne košta koliko jedan audi iz prošle godine.. 3 do 5 radnih dana - u vrh glave nedeju dana, jedan senior programer, rešava.

Osim toga, bachi bre.. :)) šta te je toliko istresao iz cipela onaj debiluntu? Do pre par nedelja si bio toliko oran da se tranzicionišeš, kad ono..
[ bachi @ 27.11.2015. 17:38 ] @
Pa realno gledam na stvari, tj. nadam se da sam realan. Ali mislim da nije realno da gazda plati jednog programera da mu pravi drajver za kasu, program za kasu, a onda posle da se takva kasa poveže i na maloprodaju, pa maloprodaja i veleprodaja, pa onda sve to na komercijalu, pa na plan i analizu, pa onda i obračun zarada, pa da se malo vode i osnovna sredstva i sitan inventar, pa zalihe, pa delovodstvo, pa kadrovi... Ne mere to sa jednim čovekom.

Reč je o firmi koja ima par udaljenih objekata i sasvim je realno da ako krene posao da će mu stizati takvi zahtevi...

Ne kažem da je to nemoguće na Linuxu, vrlo je moguće, ali ne sa Bachijem ili Jojom kao adminom takvog sistema. A po ceni jednog Linux admina, gazda, odnosno poslodavac može da zaposli 2 Windows admina + plaća mesečno održavanje firmi koja mu je prodala knjigovodstveni paket. Ovaj jedan glavni da sedi u direkciji i bude tehnička podrška korisnicima, a ovaj drugi da bleji po terenu kada nešto zabode.

Da li grešim?

Što se tranzicije tiče, valjda će Xfce da sredi taj desktop composition do kraja do 2020. godine kada prestaje podrška za Windows 7 i 8.x i ako MS nastavi sa spyware komponentama, neću imati drugog izbora nego da koristim Linux, bar kod kuće.

Shvatio sam ovom avanturom da sam sposoban da ga koristim i neke stvari naučio, tako da sam sada sposoban da u nekoj mini firmi sa ograničenim budžetom podignem dns, dhcp, sambu i openvpn i da to radi ko zmaj. Dobro, uslovno rečeno sposoban, jer bez Webmina ne mogu da prdnem. :D Ostalo mi je još da prostudiram malo oko Linux grupa, kao i kako da to sve integrišem u MS AD, da prostudiram osnove bezbednosti Linuxa i za početak mi je to sasvim dovoljno.
[ Homer J. Simpson @ 27.11.2015. 17:51 ] @
Problem Linux-a (bar meni tako deluje) je to sto je i za te osrednje stvari dosta konfuzan i nekonzistentan.
Ispadne lakse instalirati i podesiti Windows 8/10 (znaci poiskljucivati i izmeniti gomilu stvari) nego podesiti Linux.
Kasnije se to preokrene pa je lakse odrzavati Linux nego Windows ali u startu je ludnica.

@ bachi : Stvarno ne znam sto si toliko zapeo za taj Xfce kad ti stalno pravi probleme ; imas Mate , Cinnamon , Gnome 3 , KDE sa tim openbox-om i sl. pa probaj
[ bachi @ 27.11.2015. 17:56 ] @
Ma hoću, nego nemam trenutno nedelju dana neprospavanih noći na raspolaganju. Čim to bude, eto mene ponovo sa pitanjima. :D
[ Homer J. Simpson @ 27.11.2015. 18:07 ] @
Ja sam to svojevremeno odradio za par sati , instalirao 4-5 dodatnih + nekoliko tih composer-a i sl. gluposti i resio za ubuduce.
[ bachi @ 27.11.2015. 18:21 ] @
I ja kad porastem, isto ću za par sati. Za sada to kod mene mnogo duže traje, ali dobro, da ne otimamo čoveku temu. :D
[ Joja82 @ 27.11.2015. 20:40 ] @
Pa eto to sam na pocetku ispustio iz vida da su i kase povezane, a ko zna mozda sam i jos nesto izostavio ali seticu se. Nece taj gazda siriti poslovanje, niti uvoditi ERP sistem to sam siguran. Postoji aplikacija koju je pisao nas programer, koja vodi te poslovnice i sve je na centralnom serveru, nekom VPS-u. I to jako fino radi.

Ja znam da je windows bolje resenje i da je najlakse sve podesiti i mirno spavati. Podesiti remote pristupe tim racunarima i vozi.
Da se plati jedan programer da bi napisao driver za neku kasu ili interface od toga nema nista. Opet kazem jako je tesk nesto sprovesti u firmama kojima IT nije primarna grana nego samo servis.
Tesko se objasnjava vlasniku zasto bas to treba a do sad nije trebalo i tome slicno.

@bachi, tako je za mene je windows mnooogo bolje resenje, jer mi je njegova administracija odlicno poznata. U firmi u kojoj sam stallno zaposlen imam 35 servera, sada sam to sve virtualizovao, podigao HYPER-V custer sa FC svicevima i SAN storidzom :) virtualizovao gomilu servera i servisa, domen kontrolere imam na tri sajta koji se sinhronizuj, Tako da bi mi kod ovog coveka administracija bila maciji kasalj sto se windowsa tice.
I kao sto ti rece samnom je administracija linuxa malo teza :)

A sto se tice subnetovanja to ti je jako prosto kad malo udjes u tu materiju :)

Ja bih sa ovim sto sam naumio uleteo u jednu veliku avanturu i sebi nametnu verovatno veliku glavobolju :) Ali nije to nista sto verovatno kad bih imao vremena ne bih savladao. Ali kad radis u svojoj firmi, pa honorarno, pa kuci zena i malo dete e onda za to skoro pa nema vremena :)

Danas sam malo probao openSUSE xfce kao virtuelna masina i radi extra lepo, ali kad malo dublje udjem u neke stvari, tipa neki programi ne postoje u repo-u kao npr Openoffice, vnc, teamview...Ok skine se rpm pa se instalira i to radi.

Malo ne mogu da se snadjem oko onog Yast-a malo mi je konfuzan. Gde naci listu instaliranih programa, gde ih uninstalirati. To npr na ubuntu mate sam probao u onom njegovom applicaton manageru sve lepo pise. Cak i Arch-ov pacman mi je laksi. posto sam instalirao i Ubuntu Mate i on je skroz ok, nekako mi je pregledniji, lakse dodjem do toga sto mi treba nego na SUSE-u.Ali nastavicu dalje da se zezam pa cemo videti.

I ja cu jednoga dana mozda tako za par sati postaviti mrezu na linuxu kad i ja porastem :)
[ Joja82 @ 27.11.2015. 21:08 ] @
Sto ce dalje reci da sada kada sam malo dublje zaceprkao u linuxu i probao vise stvari shvatio da to malo teze ide, da za svaki korak koji krenem moram da konsultujem brata Googla :)
Sto mi se ne svidja nikako. Ne konsultujem bas za sve Googla al za vecinu stvari. Znam sada cete reci "batali ti decko linux i radi ono sto znas", ali tako je. Jos gore je sto nemam puno vremena za probu svega. Na poslu kad ugrabim vreme a kod kuce nemoguce... :)

[ plus_minus @ 27.11.2015. 21:45 ] @
Citat:
"batali ti decko linux i radi ono sto znas"


Ne, nego deder ti lepo tu mrežu odradi onako kako znaš i umeš, bez linuxa, a linux nemoj da zabataljuješ, neg' se bacaj na učenje tog linuxa, baš onako, intezivnije igranje sa istim, kako bi jednoga dana možda i zaboravio na bilo kakav honorarni posao... ;)
[ Homer J. Simpson @ 27.11.2015. 22:23 ] @
^^Samo se nauciti nece a ni liciti na Windows nikad nece.
Sto znaci da , ako hoces da naucis , moraces da utrosis bar priblizno isto vremena koliko ti je trebalo da savladas Windows , samo mozes da biras da li odjednom intenzivno ili opusteno , tokom narednih par decenija
[ tuxserbia @ 28.11.2015. 02:39 ] @
@pctel

Iskreno nisam uopšte pomislio da će nekom pasti na pamet ovakva interpretacija, pa se izvinjavam. Ja uvek "branim" linux, ali ne potenciram po svaku cenu. Sve zavisi, od potreba, prohteva ( minice i soliter, u poslednje vreme isključivo Spider), mogućnosti, (ne)znanja i umeća, rasporeda zvezda, tarota, a najviše čista sociologija i mentalitet ljudskog roda.

Samo jedan primer, iz bliže nam prošlosti.

Prvi udar legalizovanja u Srbiji, tamo neke 2000-2002, uspešno sam kompjuterizovao jedno 20ak kacelarija, sitnijih službi, vladinih, nevladinih, opremio kompjuterima, modemima, štampačima i obučio ljudstvo u korišćenju. Kompjuteri su bili otprilike XP ili Duron, ploča KT133(266,333), modem Conexant, isključivo HSF, za povezivanje na SDK, sa sve DosBox da pokrene neki šugavi Clipper) i štampač HP, model kao kutija za hleb, pljuckavac. To je išlo kao alva. Moja lična zarada je bila oko 50DM po radnom mestu, ako izaberu Linux, cena niža 20DM.
Kad se uvidelo da kuče koje mnogo laje ne ujeda, nakon godinu dana, svi ti kompjuteri su završili na XP (WOOOOW).
Ovo pominjem ne da bih se hvalisao, nego baš kao lični neuspeh.

Ovaj drugi post:

"Greska je zaposlenima uopste pomenuti linuks. Ja sam to uradio tek nakon sto su radili na njemu 2 meseca. Tako sam izbegao talas panike. Jednostavno - "evo ti ovo, instaliran je najnoviji OS, ima sitnih izmena, a u sustini sve je isto"."

potvrđuje u neku ruku i moja zapažanja.

Sada imam u ponudi i Linux, uz Win i OSX, ali samo ako hoće/znaju/umeju. Ili gazda naredi tako. Drugog načina nema. Demokratija ovde ne pije vodu.

Ovo ostalo što su kolege pisale, tako je kako je. Hbga, ako programeri ne vide da im neko traži verziju i za linux, ili bar u Javi, pa da se vrti "bilo gde", naravno da nisu ludi da se zamlaćuju sa podrškom i za to. Isti slučaj i sa sertifikatima, bankama, i e-upravom. Ovde je bar Java sve i svja, pa iako je lično ne podnosim, šljaka sve po propisu. Ima pojedinih službi koje i dalje (???) potenciraju IE6 i ActiveX, ali zato ima i konkurencije, pa se lako promeni tabor. Mada mislim da je ova proširena podrška tu zbog Kmekova, a da je dobitak na linuxu čista sreća.

@Joja82
Nemoj da odustaješ, ako ništa drugo, sebe radi.
Ubaci bar jedan PC sa linuxom, kad imaš vremena, čak i nakon radnog vremena, poveži se na njega TV, VNC, čime hoćeš, pa čačkaj. U neko dogledno vreme, predloži da nekolicina, oni sa osnovnim kancelarijskim potrebama, pređu komplet na linux. Za to vreme unificiraj fajlove koji cirkulišu kroz firmu, ako je MS format, ostavi Office na jednu-dve makine, ostalo prebaci na LibreOffice. Uvek možeš da postaviš RDP i/ili Terminal server, pa da se, ako nekom baš zatreba 100% kompatibilnost, povežu na tu makinu. Stavi svima Firefox i/ili Chrome. Za hardver, iskreno nemam pojma šta je tamo u ponudi, malo mi je čudno da zahtevaju samo Win, ali sve je moguće. ERP-ovi, malo je smešno da su vezani za OS, kad ionako idu na server, ne? Kako funkcionišu onda silni Drnoidi i ŽLJfonovi? Ili se to ekstra targetira jer je u modi?

Dosta više, bre, idem da dremam. Oleg off
[ vladared @ 28.11.2015. 13:15 ] @
Linux je jako zahvalan za održavanje, ali... Ili još bolje ALI. Pre nego što bilo šta uradiš potrebno je dobro konsultovati literaturu, ako iskustva već nemaš. Nekada, a nadam se još uvek, je dobra polazna tačka bio https://www.howtoforge.com/, gde je bilo sve što ti možda može zatrebati.

Što se iskustva iz prelaska tiče, neko ti je tu već dao lep predlog. Prvo zameni nekom non essentials osoblju, recimo sekretarici ili tako što. pusti je da radi jedan period da vidiš koje sve primedbe će ti izbaciti. Onda kreneš polako sa zamenom polazeći od računara koji nemaju ili im je "istekla" licenca. Virtualizuj tu gde ti se nalaze windows neophodni programi tek kada si siguran da si ostale odradio, gledaj da li može da se optimizuje da svi programi budu na jednoj, eventualno dve mašine i omogući pristup toj mašini preko remote-a.

Opet korak po korak, dokle god ne dođeš u situaciju da si završio sve. Prelazak na Linux je najgori ako je neplanski i masovan u istom trenutku. Razradi planove, pregledaj dobo pre nego što uošte zmenu koje su ti kritične mašine i osmisli izlazne strategije za njih. Niko ne kaže da prelazak mora biti potpun (zavisi od toga šta koriste zaposleni od sw-a), a uspeh je ako je prelazak preko 50%, dok pravi uspeh je ako uspeš preko 70% da ga odradiš. Bitno je ne srljati i bolje korak po korak, nego sam sebi dati zadatak koji ne možeš da uradiš a da se ne ubiješ.
[ Joja82 @ 29.11.2015. 18:15 ] @
Ne, naravno da necu da odustanem od toga da udjem dublje u administracij linuxa, kao sto neko rece korak po korak. To je sada trenutno takva situacija.
JA u svojoj firmi sam kompletno na Microsoftu i tako ce biti u narednom periodu i nikada se to nece promeniti. Kad se radi nabavka racunara ili servera uvek se trazi windows i to je tako i ne menja se, i nece se menjati, jer je tako u drzavnom sektoru :)

Ovo sto mi sada treba, sto se tice linixa, je to da cu mozda u toj drugoj firmi gde sam honorarno postaviti neki linux, a kad odem odatle verovatno mi vise nece trebati linux.
Ali dobro od viska glava ne boli. Tako da cu ja svejedno uci dublje u tu pricu oko linuxa pa cemo videti dalje :)

I to je tacno sto se tice pisanja programa za linux. Masu prorgrama koju koristim u svojoj firmi nemaju podrsku za linux.

A sto se moje kucne upotrbe linuxa tice tu sam jako zadovoljan za ono sto meni treba je super. A pogotovo sto je to Arch linux koji je, sto bi se reklo supalj posle instalacije tako da od prilike imam odedjene programe koji mi trebaju i njih instaliram, a ostalo ako zatreba nacice se. Lepo podesim klijenta za VPN za pristup firmi, remote desktop klijnte i ostalo sta mi treba i sve to radi fenomenalno.

Hvala naravno svima na pomoci i savetima, svi mi jako puno vrede. A i ova tema moze da bude i drugima od koristi koji imaju slicnih nedoumica izmedju Linuxa i Windows u poslovnom okruzenju.