[ cure126 @ 29.11.2015. 09:09 ] @
Imam problem sa kačenjem trećeg HDD, jer ga komp jednostavno ne vidi. Ne vidi se ni u BIOSu. Imam jedan SSD i jedan HDD (Seagate od 500GB 7200rpm) i treba mi još prostora pa sam planirao da kupim još jedan hard disk, ali kad god sam kačio nečiji tuđ hdd, komp ga nije video. Čak se dešavalo i da se čuje kao neko čvakanje (kao da nema dovoljno napajanje, ali samo on pravi problem onda, sve ostalo radi dobro) međutim imam ok napajanje NJOY od 600W i koliko sam sabirao na nekom kalkulatoru, moju konfiguraciju bi pokretalo i napajanje od 420w. Inače ovako kako mi je sad konfigurisan komp, radi savršeno, čak i malo klokovan u BIOSu radi savršeno i kad zakačim neki uređaj na usb koji troši struju (kao eksterni hdd), radi dobro.

Takođe i kad sam kupio ovaj HDD što ga sad imam, jedva sam namestio da ga komp vidi. Isto mi se čulo čvakanje neko, i čak se i pokvario pa sam reklamirao za drugi i nakačio drugi napojni kabal i onda je radilo kako valja i od tad nemam problema, al sad je treći na redu. :)

Konfiguracija:
Matična M4A89GTD-PRO (AM3)
CPU AMD Phenom II X6 1070T
Grafička ATI Radeon HD 4600 Series
Napajanje NJoy 600RGE
SSD Kingston 120GB
HDD Seagate
[ bachi @ 29.11.2015. 09:15 ] @
To što je napajanje NJOY od 600w ne znači da je imuni na riknjavanje. :d

Čim se čuje "čvakanje", a hard je ispravan, tu treba ispitati napajanje.
[ cure126 @ 29.11.2015. 09:18 ] @
Pa napajanje je 2 godine staro. I radi i po ceo dan i ne pravi problem. Nije ni bučno, skoro pa se ne čuje. Jedino da probam neko drugo napajanje... Ali me buni što sam imao sličan problem i sa kačenjem drugog HDD pre jedno pola godine al kad sam ga jednom namestio, radi bez problema.
[ iculibrk @ 29.11.2015. 10:34 ] @
Da li si radio update bios-a i koju verziju imas?
[ cure126 @ 29.11.2015. 10:36 ] @
E nisam, video sma na sajtu da ima novija verzija, to bih mogao probati.
[ iculibrk @ 29.11.2015. 10:44 ] @
Ta maticna je izmedju ostalih imala problem prepoznavanja hard diskova. Ispravljaen je sa jednom od zakrpa. Uradi update po uputstvu i mislim da ces resiti problem.
[ cure126 @ 29.11.2015. 12:54 ] @
Uradio sam update biosa, ali isto je. Čim malo izmenim konfiguraciju SATA drajvova (u smislu preraspodelim kablove), počne da pravi problem.
Probao sam:
1. nakačim treći HDD na napajanje i SATA kabal od optičkog uređaja i čvaka.
2. isključim ovaj drugi HDD što mi je stalno zakačen i na njegovo napajanje i data kabal zakačim treći/novi, čvaka.
3. vratim sve kako je bilo i treći zakačim samo napajanje, ne čvaka nego ga zavrti lepo

sad se postavlja pitanje dal mi je treći hdd uopšte i ispravan? Pa ceo dan sam ga juče testirao, radio checkidsk i nema grešaka. HD tune kaže da je u redu, Sentinel kaže da je u redu... Celo jutro sam radio low level format i uradio ga je kako treba. Inače je bio zakačen kao 2. što sam naveo gore, umesto onog što već imam. Sad ta kombinacija neće.


[ gilopile @ 29.11.2015. 13:04 ] @
Pukusaj ti ipak sa drugim napajanjem. Moguce da je napon manji na granama 12V ili 5V. Pogledaj u BIOS-u napone za te grane pa slikaj i postavi ovde. HDD ce cvakati ako ne dobija dovoljno struje. Neki ce raditi, neki modeli ne.
[ cure126 @ 29.11.2015. 13:14 ] @


evo valjda je to to.

Mada je ovo slika bez trećeg hdd...
[ iculibrk @ 29.11.2015. 13:55 ] @
Onda je najbolje da pozajmis od nekog napajanje i vidis da li ce se desavati isto. Moguce je da je problem do nekoga od sata konektora.
[ cure126 @ 05.02.2016. 20:08 ] @
Taman da se nastavim na ovu temu, jer se problem nastavlja. Probao sam napajanje kod drugih, radi dobro. Čak sam sad skoro uzeo neku novu grafičku R7 360 i nju gura ekstra. Sad sam zamenio hdd koji mi je crkao (a nije imao 6-7 meseci rada) i novi mi je crkao za tri dana opet. Jedan lik koji drži servis mi je rekao da menjam ploču jer je otišao most i on sprži bafer na disku i to ga ubije. Da li je to moguće?!

[Ovu poruku je menjao cure126 dana 05.02.2016. u 21:27 GMT+1]
[ Binary Mind @ 16.02.2016. 20:21 ] @
Objašnjenje je čudno. Pokušavam da ga razumem, ali ne polazi mi za rukom. Ono što jeste tačno je ako ploča ima problema sa regulacijom napona, itekako može da dođe do kvarova komponenata koje su povezane sa istom... Da nisam iskusio takve situacije gde matične ploče (ne napajanja) uništavaju elektroniku na hard diskovima, optici itd... ne bih ovo tvrdio.
[ cure126 @ 16.02.2016. 20:37 ] @
Pa evo, zamenio sam ploču, uzeo novu i sad sve radi. Znači sem hdd, ploča je imala problem što se (jednom u 20 puta možda) desi kad ubodem neki usb uređaj ili slušalice u front panel resetuje komp odjednom. A to sa usb dešavalo se i kad na ubodem na zadnji panel - direktno na ploču. Takođe kada računar stavim u sleep mode odma se probudi, a u hibernaciju - ne može više da se probudi uopšte pa moram da ga resetujem na dugme. Gomila tih nekih sitnica govori da sa pločom definitivno nešto nije u redu.