[ CIIAPTAK @ 02.04.2004. 17:02 ] @
Moram da napravim PHP skripte za pretrazivanje baze fotografija.. Na pocetnoj stranici servisa treba da bude jedan textbox, jedno dugme i fotografija smjestena bilo u image objekat ili IMG tag.. Korisnik treba da zna ID fotografije koja mu je potrebna, pa da taj ID ukuca u textbox, pritisne dugmence, i onda se pokrene onclick() event i zamijeni onu fotografiju u IMG tagu..

Taj dio je lako srediti jer takve skripte su vec na raspolaganju u DW behaviours listi..

function MM_changeProp(objName,theProp,theValue) { //v6.0
var obj = MM_findObj(objName);
if (obj && (theProp.indexOf("style.")==-1 || obj.style)){
if (theValue == true || theValue == false)
eval("obj."+theProp+"="+theValue);
else eval("obj."+theProp+"='"+theValue+"'");
}
}

Unutar button taga se ubaci ovaj event:
onClick="MM_changeProp('photo','src','photos/'+txtImageID.value+'.jpg')"
- prvi atribut je vrijednost *name* atributa iz IMG taga, drugi je naziv atributa koji treba da se promijeni, treci je putanja fotografije (ime direktorijuma je 'photos', zatim ide ime fajla to jest ID koji se uzima iz textboxa, i na kraju ekstenzija jpg)


E sad, gdje je zapelo:

Sta ako sve fotografije nemaju iste dimenzije?
Ova javaskripta samo mijenja *src* atribut IMG taga jer nova putanja je poznata, ali kako da promijenim *height* i *width* atribute kad ne znam njihove vrijednosti?
Drugim rijecima, ima li u javaskriptu neki nacin da se procitaju nove dimenzije bitmape, nakon sto se bitmapa promijeni? Mozda postoji neki objekat u koji moze da se ucita bitmapa pa da on promijeni svoje dimenzije pa onda da se procitaju te dimenzije?

Evo pronasao sam kod ovog ovdje majstora da to moze da se uradi, ali mi i dalje nije jasno.. Nesto je petljao sa SELECT objektom, itd.. Ne kontam..

Ima li nekakva ideja, da mi prekratite muke??
[ CIIAPTAK @ 02.04.2004. 17:22 ] @
"Genije" se dosjetio..

Kad potpuno izbrisem *height* i *width* atribute u IMG tagu onda ce stranica uvijek da prikazuje bitmapu u njenim pravim dimenzijama..