[ Miladinovic @ 21.12.2015. 15:05 ] @
Otvorio sam novu temu, iako je postojala stara koja je dosta stara na istu temu. Od 2013 godine je važeći međudržavni sporazum između Italije i Srbije o međusobnom priznavanju vozačkih dozvola. http://www.parlament.gov.rs/up...pdf/zakoni/2012/2622-12Lat.pdf

http://www.mfa.gov.rs/sr/index...0-2013-04-10-09-27-14?lang=lat

Interesuje me da li je neko iskoristio ovu pogodnost, te da li vozacka dozvola važi u drugim zemljama EU ili samo za vreme boravka u Italiji?

[ Aix @ 21.12.2015. 21:10 ] @
malopreksutra ce to da moze.

Da bi zamenio nasu dozvolu za neku EU moras da imas boravak u toj zemlji ! A da bi imao boravak u toj zemlji moras tamo da radis, a ti si kako vidim u Austriji.

Ja imam HU drzavljanstvo i pitao sam ih juce za dozvolu, zvao kancelariju u pesti i rekli su, morate prijaviti BORAVAK u Madjarskoj (nemam drugih uslova posto sam drzavljanin) i tek posle sest meseci imate pravo na konverziju !

Kad bi to tako moglo kako si ti naumio nasao bi se vec neki Lihtenstajn u Evropi za polaganje vozackih ispita.

[ Miladinovic @ 23.12.2015. 12:54 ] @
Naravno da moras imati boravak, to nije iskljuceno uopste niti je problem i to je jasno definisano u sporazumu. Ne znam odakle ti ideja sta sam ja naumio :) Pitanje je da li je neko imao iskustva ko ima boravak u Italiji?

Pitanje o boravku se odnosilo na to da li recimo zamenjena dozvola vazi u EU kao i ona koja je stecena standardnim putem (polaganjem) i to, da li posle napustanja Italije moramo vratiti dozvolu. Takodje da li na dozvoli pise ko je izdao dozvolu (Srbija), jer sam cuo da neke zemlje, ukljucujuci i UK ne priznaju takve zamenjene dozvole?
[ Aix @ 23.12.2015. 14:28 ] @
dozvola je dozvola i ne moras je vratiti, medjutim, kad istekne da bi je produzio opet moras imati boravak.

Stavise, dozvole stecene u jednoj EU uopste se ne zamenjuju u nekoj drugoj !
[ Miladinovic @ 23.12.2015. 15:45 ] @
Pitao sam iz razloga sto recimo procitah da se UK ne priznaju EU dozvole zamenjene u Bugarskoj, jer na njima stoji u napomeni "1st issuing authority Serbia"
[ Aix @ 23.12.2015. 15:51 ] @
au brate,

jel si ti odlucio gde ces da zivis ? -:) Austrija, Italija, Bugarska ili Engleska ili sve odjednom pa te sad brine kako sa dozvolom ? Dok ti stignes i ako uopste stignes do Engleske mozda ce se i srpska kovertovati. U svakom slucaju u KOJU GOD zemlju da odes prvih 12 meseci ne moras imati njihovu dozvolu....
[ DZeronimo141 @ 25.12.2015. 13:59 ] @
Dosta zemalja priznaju nasu doz.samo tri meseca npr. Norveska
[ DZeronimo141 @ 25.12.2015. 14:00 ] @
Citat:
Aix:
au brate,

jel si ti odlucio gde ces da zivis ? -:) Austrija, Italija, Bugarska ili Engleska ili sve odjednom pa te sad brine kako sa dozvolom ? Dok ti stignes i ako uopste stignes do Engleske mozda ce se i srpska kovertovati. U svakom slucaju u KOJU GOD zemlju da odes prvih 12 meseci ne moras imati njihovu dozvolu....

U Norveskoj tri meseca vazi nasa voz. dozvola
[ pctel @ 25.12.2015. 16:21 ] @
Aix, mnogi su se odlucili, ali za sada koliko znam jedino Italija ima sporazum o zameni vozackih dozvola, pa ljudi gledaju da se dovijaju kako mogu. Ja naprimer ovde imam polozene sve kategorije vozila i ako bih otisao u UK trebalo bi mi sigurno 20.000 evra da to ponovo ispolazem. Zato, kada sam to imao na umu, oci su mi isto bile uprte prema Italiji kao medjukoraku.
[ Aix @ 25.12.2015. 18:23 ] @
proslo je vreme improvizacija druze ! Odes negde u neku selendru potplatis sluzbenika i sredi sve papire i dozvole. Toga nema vise i to odavno nema vise pogotovo u EU cije su cak i istocne clanice pojam civilizacije za Srbiju. Evo ti primer Madjarske koja cak i od nas HU drz trazi da prijavimo boravak i tek posle 6 meseci podnosimo zahtev i to na jednom mestu u Pesti, da nams e kovertuje srpska dozvola. (JA LICNO ZVAO KANCELARIJU U BUDIMPESTI, VISEGRADSKA ULICA)

Kako planiras da "sredis" boravak u italiji ?

Ako nisi EU drzavljanin vrlo tesko, a ako jesi onda lakse, ali opet moras imati razlog boravka. Posao, brak, studiranje ili izborno (ali onda moras dokazati da imas sredstava da se izdrzavas) uzeti stan pod kiriju da bi imao boravak i cekati da ti opstina to odobri (radi se o mesecima)...

Zato i kazem: vidi prvo i resi u kojoj zemlji ces da zivis pa onda vidi sta mozes da uradis. A ako si resio da svake godine menjas zemlju boravaka, veruj mi, to stvarno nikog ne interesuje sto ces imati gomilu administrativnih zezalica.
[ Aix @ 25.12.2015. 18:25 ] @
Citat:
DZeronimo141:
Citat:
Aix:
au brate,

jel si ti odlucio gde ces da zivis ? -:) Austrija, Italija, Bugarska ili Engleska ili sve odjednom pa te sad brine kako sa dozvolom ? Dok ti stignes i ako uopste stignes do Engleske mozda ce se i srpska kovertovati. U svakom slucaju u KOJU GOD zemlju da odes prvih 12 meseci ne moras imati njihovu dozvolu....

U Norveskoj tri meseca vazi nasa voz. dozvola


tri meseca je sasvim dovoljno za konverziju ili cak i polaganje ako si vec vozac.

CH priznaje godinu dana nasu. A komplet polaganje je 400FR, vaistinu cijena prava sitnica. Posle toga imas i Ch i nasu i niko te vise nista ne pita.
[ pctel @ 25.12.2015. 23:43 ] @
Citat:
Aix:
proslo je vreme improvizacija druze ! Odes negde u neku selendru potplatis sluzbenika i sredi sve papire i dozvole.

To su neke tvoje licne ideje, koje ovde niko nije uzimao u razmatranje. Ono o cemu je rec je da neko legalno ode u Italiju, prijavi tamo boravak, zivi i radi tamo nekoliko meseci, na osnovu medjudrzavnog sporazuma zameni srpsku vozacku za italijansku i onda ode u drugu drzavu clanicu EU.

Citat:
Kako planiras da "sredis" boravak u italiji ?

Sad sto pitas mene je offtopic, ali recimo da je moja zena drzavljanka EU pa naprimer upise neki ispit/nadje bilo kakav posao tamo i eto meni vec koliko sutra dozvole boravka u Italiji na godinu dana. Ali, kazem opet, offtopic je to, neko ispunjava uslove za boravak u Italiji a neko ne, a pitanje se odnosi sta i kako u slucaju da ispunjava, dakle ako znas da kazes nesto pomozi coveku, ako ne znas ne smetaj bezveze.

Citat:
Zato i kazem: vidi prvo i resi u kojoj zemlji ces da zivis pa onda vidi sta mozes da uradis. A ako si resio da svake godine menjas zemlju boravaka, veruj mi, to stvarno nikog ne interesuje sto ces imati gomilu administrativnih zezalica.

Znaci, savetujes direktno UK pa tamo auto skola, instruktor, casovi teorijske obuke, vise hiljada evra troskova, vise meseci izgubljenog vremena, uprkos tome sto neko ovde vec godinama vozi autobus i mogao bi tom instruktoru da bude instruktor?
[ Aix @ 26.12.2015. 00:18 ] @
ti si malo prijatelju obrnuo redosled i prioritet nekih stvari.

Ako Italija kako kazes ili nebitno neka X zemlja EU omogucava konverziju srpske u EU dozvolu onda je najmanji problem sama konverzija, a puno veci obezbediti boravak u toj zemlji KAO GLAVNI preduslov za konverziju. Uostalom ne mora se ni ici do Italije kad vec Madjarska takodje priznaje dozvole. Dakle prijavite "samo" boravak u Madjarskoj jer to je lako i sve ce biti reseno.

Citat:
Znaci, savetujes direktno UK pa tamo auto skola, instruktor, casovi teorijske obuke, vise hiljada evra troskova, vise meseci izgubljenog vremena, uprkos tome sto neko ovde vec godinama vozi autobus i mogao bi tom instruktoru da bude instruktor?


Nista neobicno. Svaka zemlja ima svoja pravila i nece pustiti stranca na blanko da radi. Varas se ako mislis da nas hirurg koji je hirurg 30 godina moze tek tako da ode u neku zemlju da radi. Zasto bi vozac bio izuzetak.

Samo da dodam da otkad je uveden sistem kaznenih poena na vozackim dozvolama ako budes morao ponov na polaganje mustracete pa da si sto godina vozac. Jednom recju cim si ti njima dosao na polaganje to je kao da si presao 0km samostalno.
[ Aix @ 26.12.2015. 00:20 ] @
... jedino sto ce te autoskola gledati drugacije pa neces morati voziti 40 casova vec recimo jedan, cisto da ti instruktor objasni neke fore u gradu na koje mogu da te obore...

i naravno komisija ce pricati na njihovom jeziku, neces imati prevodioca !
[ bananaphone @ 26.12.2015. 09:50 ] @
Citat:
Aix:
Svaka zemlja ima svoja pravila i nece pustiti stranca na blanko da radi. Varas se ako mislis da nas hirurg koji je hirurg 30 godina moze tek tako da ode u neku zemlju da radi. Zasto bi vozac bio izuzetak.



Pa poredjenja su ti bas slikovita ;) , ti sa bilo kojom vozackom dozvolom iz Srbije, mozes da vozis 6 meseci po EU, sto znaci da vozac sa nasom dozvolom moze da preveze autobus sa 50 ljudi od Srbije do Spanije ili cisternu benzina od Norveske do Srbije bez ikakvih problema - sto naravno i rade.

Sto bi u tvom prevodu znacilo da hirurg moze da operise na otvorenom srcu 6 meseci po celoj EU, ali posle 6 meseci uspesnog rada, treba mu nostrifikacija diplome ;)...


Ali ukratko - coveku treba neko ko je vec radio zamenu da mu kaze koja je procedura a ne nasa mudrovanja.
Kad sazna tacnu proceduru, na njemu je da vidi da li moze i kako ce je realizovati (prijava boravka itd.), a koliko vidim niko se jos nije javio sa direktnom informacijom.
[ Aix @ 26.12.2015. 10:22 ] @
Mogao je bar da napise koji pasos ima i kakvu i gde ima eventualno boravisnu dozvolu u EU. Ja sam mu dao najkonkretniji moguc odgovor s obzirom na sirinu postavljenog pitanja.

A to je: NE MOZE SE PREVESTI DOZVOLA BEZ REZIDENCE !
[ pctel @ 26.12.2015. 13:14 ] @
Citat:
Aix:
ti si malo prijatelju obrnuo redosled i prioritet nekih stvari.

Ako Italija kako kazes ili nebitno neka X zemlja EU omogucava konverziju srpske u EU dozvolu onda je najmanji problem sama konverzija, a puno veci obezbediti boravak u toj zemlji KAO GLAVNI preduslov za konverziju.

Kako kome. Ja licno bih bez vecih problema mogao da dobijem dozvolu boravka i odblejim neko vreme tamo, ali je pitanje da li se time resava problem konverzije i ako se resava da li se resava zauvek, ili opet svako malo ima nekih nesavladivih problema. Stekao sam utisak da je kod pokretaca teme isti slucaj. Znas ja ne uzimam mnogo za ozbiljno misljenje onih koji smatraju da je glavni problem dokopati se Italije/Nemacke/Norveske, a posle tamo sve ide samo po sebi.

Citat:
Uostalom ne mora se ni ici do Italije kad vec Madjarska takodje priznaje dozvole. Dakle prijavite "samo" boravak u Madjarskoj jer to je lako i sve ce biti reseno.

Pa dobro, to je korisna informacija ako je tako, jer pre 2-3 godine kad sam ja proveravao takav sporazum imali smo samo sa Italijom. Mada, meni licno je Italijanski jezik daleko razumljiviji i uopste Italija mi deluje kao zemlja malo vecih mogucnosti od Madjarske, pa mi je nebitno sto je par sati dalje, ali to je naravno sve subjektivno.
[ Aix @ 26.12.2015. 16:33 ] @
ali sta je onda zapravo tvoje pitanje ?

- da odes mozes, kad hoces, kako hoces,
- dozvole se mogu konvertovati to znas
- EU dozvola vazi u celoj EU i moze se lako konvertovati u drugu dozvolu EU gde si se preselio, a ne mora - dakle opciono



[ pctel @ 26.12.2015. 20:15 ] @
nisam ja pokrenuo temu, ali covek doslovno pita "Interesuje me da li je neko iskoristio ovu pogodnost, te da li vozacka dozvola važi u drugim zemljama EU ili samo za vreme boravka u Italiji?"

[ Aix @ 26.12.2015. 20:46 ] @
posle kazu nema glupih pitanja !
[ Miladinovic @ 04.01.2016. 01:06 ] @
Pitanje je postavljeno iz razloga pošto određeni bilateralni sporazumi nisu primenljivi u praksi. Zasad još nisam našao na trag na net-u da je neko uradio konverziju srpske u italijansku, ali sam pročitao da je taj sporazum iako potpisan 2013. bio daleko od primenjivosti iste godine.

Citat:
Aix:
Mogao je bar da napise koji pasos ima i kakvu i gde ima eventualno boravisnu dozvolu u EU. Ja sam mu dao najkonkretniji moguc odgovor s obzirom na sirinu postavljenog pitanja.

A to je: NE MOZE SE PREVESTI DOZVOLA BEZ REZIDENCE !



Sve je to nerelevantno u tom pitanju. Mene je zanimao postupak i važenje dozvole, kao i procedura posla prestanka važenja (da li je neko imao iskustva)

Pošto izgleda da pitanje nije bilo jasno, evo da pojasnim.

1) Primenljivost sporazuma. (kao što sam gore napisao)

2) Informacija da li dozvola važi samo za vreme dužine boravišne dozvole. Drugim rečima, ako ja imam vozačku dozvolu koja važi 10 godina, te 2 godine boravišne dozvole, da će zamenjena vozačka važiti narednih 10 ili 2. U tekstu sporazuma ovo nije jasno baš i iz teksta se da zaključiti da je ovo drugo. Ovo pitanje sam postavio iz razloga što u Austriji se dozvola dobija na 10 godina od trenutka zamene nevezano za važnost boravišne dozvole.

Razlozi zašto, će neko boraviti u nekoj zemlji, te koliko će tamo boraviti i da li ima njihov pasoš ili ne je nerelevantan u ovom pitanju. Jedina veza može biti u vezi sa dužinom boravka, no cenim tvoju želju da me na to upozoriš, ali to mi je svakako bilo jasno iz sporazuma.
[ aNemanja @ 12.11.2016. 14:42 ] @
Pozdrav,

doselio sam se u Italiju zbog studiranja na tri godine, boravisna dozvola (permesso di soggiorno) treba da bude gotova za koji mesec, znaci boraviste mi je regulisano.

Posto ste svasta pisali, a mene mrzi da sve citam, lepo cu da pitam ponovo :)

1) Da li moze sa vazecom vozackom iz Srbije da se trazi Italijanska (i naravno kako?)
2) Ukoliko moze, pretpostavljam da moze da se kupi automobil u Italiji i vozi sa italijanskim tablicama dok sam tamo, da/ne?
3) Da li sa tom vozackom i autom mogu da se vozam po Evropi ili samo u Italiji?
[ kajtaz98 @ 03.01.2017. 20:46 ] @
poz postoji li mogucnost da se na osnovu Kosovke dozvole uzme Srpska? zato sto na Kosovu ne mogu da vozim auto sa Srpskim tablicama sa kosovskom dozvolom, i obrnuto?