[ sarmudin @ 25.12.2015. 11:30 ] @
Malo se mislim igrat sa mikrotikom pa za pocetak mislim nabavit HaP lite za spojit par uredjaja doma. Svidja mi se kao koncept sa micro usb-om, ali bi mi trebao kao klijent s tim da su mu na ethernete spojeni tv, nas, media player i printer i onda to spojeno kao klijent na thomsona od isp-a. Jeli to regularni kijent mod ili nesto drugo?
Usput postoji li virtualno okruzenje za mikrotik tipa gns3 ili packet trecer di se mogu igrat sa konfiguracijama i interfaceom?
I zadnje, pretpostavljam da ne podrzava istpvremeno da bude range extender i klijent koji meni treba?
[ bmarkovic06 @ 25.12.2015. 12:01 ] @
Mikrotik ne podrzava da mu jedna kartica bude i client i AP (u tvom slucaju range extender ili repeater, kako god)

Kada ga kacis na thompsona on po defaultu ima dhcp client na eth1 interfejsu i od provajdera dobija IP, DNS itd.. i kreira rutu sa tim i tim gateway-om... dok su mu ostali portovi u bridge-u zajedno sa wifi-em i radi klasican NAT.

Najbolje solucija za igranje sa mikrotikom jeste da skines vritualbox i instaliras par mikrotik ROS-ova za x86 i teraj.
[ sarmudin @ 25.12.2015. 16:26 ] @
Samo on meni triba bezicno se zkacit na thomsina i imat 4 porta u bridge-u za kabel. Jel igra to?
[ bmarkovic06 @ 25.12.2015. 16:33 ] @
To moze naravno. Izbacis wlan iz bridge-a. Stavis da radi kao station bridge, u wireless profiles dodas password ako ga imas na modemu, i na wlan uradis scan, nakacis se na mrezu iz scan-a primenis wireless security profil i namestis dhcp client a wlan umesto na ether1, i dodas ether1 u bridge. Na kraju samo stavis maskaradu preko wlan1 interfejsa u ip firewall nat. To je to
[ sarmudin @ 25.12.2015. 22:29 ] @
Danke :D

a sad me zanima jos ako bi se igrao sa virtualboxom (tj vmware workstationom jer njega koristim) i dodam npr 2 ROS-a kako im dodavat interfaceove i medjusobno ih spajat i jos na njih nakacit PC-e za vidit prolazi li promet i sl.
Na CCNA-u smo koristili Packet tracer i super je princip, a to se odnosi i na GNS3, lako pospoji i pregledno sta se zbiva, pq sam mislio da postoji nesto tako i za mikrotik jer se s njim nisam puno susretao. Bilo je ili TP-link & Company ili Cisco / HP
[ bmarkovic06 @ 27.12.2015. 17:02 ] @
Mozes koristiti host only adaptere i inet mrezu na vboxu. mozes dodati do 4 adaptera a jedan od njih da ti bude bridge od lan/wlan adaptera na racunaru i njega koristi kao gateway za internet.