[ borislav90 @ 04.01.2016. 13:05 ] @
Vase misljeenje, iskustva sa fasadama od ovih matrijala.
[ lud ko struja @ 04.01.2016. 19:34 ] @
Kako mislis fasadu od stiropora?
[ deki77 @ 05.01.2016. 08:38 ] @
Na zapadu se na veliko prelazi na kamenu vunu...
Dakle kamena vuna..moj glas..
[ Darko Nedeljković @ 05.01.2016. 09:26 ] @
Treba imati u vidu cinjenicu da u Srbiji svi rade sa stiroporom, pa majstori nemaju iskustva sa kamenom vunom, tj. sansa je preko 50% da ce sa kamenom vunom da kombinuju lepak ili dekorativni malter za stiropor, a koji se sa kamenom vunom ne smeju kombinovati, sto ce naruciocu u prvo vreme izgledati kao super odradjeno, ali nekoliko godina kasnije videce da je termoizolacionu fasadu platio 2x vise u odnosu na onu sa stiroporom, a da mora da je polupa i da radi ponovo. Sto se tice zapada, kamena vuna je ok, ali u Srbiji je bolje pustiti majstore da se uce o trosku nekog drugog, a svojim novcem finansirati ono sto si siguran da mogu da urade i vezanih ociju. A na sve to je i jeftinije.
[ abyss @ 05.01.2016. 09:51 ] @
Ja planiram na prolece da radim izolaciju, pa se premisljam. Svejedno bi radio sam, vec sam radio kod sestre stiroporom.
Koja je razlika u radu i da li ima i kolike razlike u termoprovodljivosti u odnosu na cenu i debljinu?
[ paterson @ 05.01.2016. 10:13 ] @
Citat:
abyss: .... i da li ima i kolike razlike u termoprovodljivosti u odnosu na cenu i debljinu?

Što se tiče termoprovodljivosti, nema nikakve razlike tj. 1 cm stiropora je približno isto što i 1 cm kamene vune.

Nego, ima li neko informacija o ovome?! Meni to više liči na propagandu u vezi navodno znatno manje provodljivosti u odnosu na stiropor i kamenu vunu.

[ borislav90 @ 05.01.2016. 14:25 ] @
Citat:
lud ko struja:
Kako mislis fasadu od stiropora?


Mislio sam na demit fasadu.
[ borislav90 @ 05.01.2016. 14:31 ] @
Nesto sam cuo da Jub daje garanciju na fasde e sad dali daje na komplet fasadu ili samo zavrsni deo (mislim na boju). Ja sam pricao sa jednim majstorom on je radio fasadu od kamene vune u francuskoj i zna kako ide. samo je problem ako povuce vlagu kamena vuna onda je problem.
[ lud ko struja @ 05.01.2016. 16:30 ] @
Citat:
paterson:
Citat:
abyss: .... i da li ima i kolike razlike u termoprovodljivosti u odnosu na cenu i debljinu?

Što se tiče termoprovodljivosti, nema nikakve razlike tj. 1 cm stiropora je približno isto što i 1 cm kamene vune.

Nego, ima li neko informacija o ovome?! Meni to više liči na propagandu u vezi navodno znatno manje provodljivosti u odnosu na stiropor i kamenu vunu.


To je neka prevara nema ga na ovoj listi https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_thermal_conductivities a ni ovde https://en.wikipedia.org/wiki/...n_(list_of_insulation_material)
[ Darko Nedeljković @ 06.01.2016. 10:35 ] @
Citat:
borislav90: Ja sam pricao sa jednim majstorom on je radio fasadu od kamene vune u francuskoj i zna kako ide. samo je problem ako povuce vlagu kamena vuna onda je problem.

Imaj u vidu da je lakse naci kreditno sposobnog ziranta nego majstora koji priznaje da nikad nije video a kamo li radio fasadu od kamene vune. I ja da se time bavim rekao bih da sam to radio ne jednom, nego 100 puta, u francuskoj, nemackoj, a najbolje u svedskoj jer je tamo ladno ali standard. Nakon sto posvetim pola sata gledanju youtube klipova i google pretrazi, jako ce ti tesko biti da provalis da nisam nevidjeni strucnjak kome vredi platiti 20 evra po kvadratu.
[ Java Beograd @ 06.01.2016. 12:41 ] @
E, kamo lepe sreće kad bi neki majstor umeo da odgleda YT klip koji prikazuje neke nove tehnike gradnje, izolacije, instalacije ili koječega drugog.
[ botr @ 06.01.2016. 19:56 ] @
U vecini slucajeva, ne gledaju ni za ono sto rade, a kad pogledas te klipove, pa ih gledas kako rade, videces da majstori prave razne greske.
[ entero11 @ 07.01.2016. 15:52 ] @
Za majstore 100 % tacno
[ Wajda.W @ 23.04.2016. 16:32 ] @
Da stavimo na stranu to sto majstori ne znaju da rade sa kamenom vunom, cisto radi dalje diskusije da kazemo da znaju da to odrade kako valja.
CItam da postoje prednosti paropropusnosti kamene vune u odnosu na stiropor (naravno kada se sve odradi kako valja).
E sad, nekom zdravom logikom zakljucujem da svi slojevi gledano od unutrasnjosti kuce do spoljasnjosti moraju biti paropropusni kako bi citava paropropusnost funkcionisala.
I sad kada se uradi spoljni zid od cigle, izmalterise iznutra i okreci sa perivom bojom za zid, a spolja je kamena vuna, da li je citav zid i dalje paropropusan?
[ Java Beograd @ 23.04.2016. 16:35 ] @
Niti moraju zidovi da budu paropropusni, niti jesu.
[ Wajda.W @ 23.04.2016. 16:54 ] @
Sad mi nista nije jasno, kako onda para izlazi napolje ako zidovi nisu niti moraju da budu paropropusni?
[ Java Beograd @ 23.04.2016. 18:52 ] @
Jesi li ti nekad video da para izlazi kroz zidove ? Na primer zimi, kad se ledi dah ? Ili leti, svejedno ?
[ Lavlja_Jazbina @ 23.04.2016. 18:56 ] @
Wajda.W..ti si opasno nesto pobrkao.
[ Wajda.W @ 24.04.2016. 09:19 ] @
Citat:
Java Beograd: Jesi li ti nekad video da para izlazi kroz zidove ? Na primer zimi, kad se ledi dah ? Ili leti, svejedno ?

Nisam.

Citat:
Lavlja_Jazbina: Wajda.W..ti si opasno nesto pobrkao.

Vrlo moguce.

Da li neko moze da mi objasni onda princip ove paropropusnosti?
[ Java Beograd @ 25.04.2016. 08:36 ] @
Treba paziti i kod stiropora. Prodaju ti kao 17-ticu a dobiješ 13-ticu

Ti brojevi označavaju specifičnu težinu. 17-tica znači 17 kg po kubnom metru. Može da se proveri tako što se težina jedne table podeli za volumenom jedne table 0,05m x 1m x 0,5m = 0,025m3
[ dava @ 28.04.2016. 08:54 ] @
Prednost kamene vune je i mnogo bolja zvučna izolacija u odnosu na stiropol.
[ Wajda.W @ 28.04.2016. 09:49 ] @
A sta je sa tom paropropusnosti koju reklamiraju kao jednu od prednosti takojde? Da li neko moze da mi objasni o cemu se tu radi? Sta se time dobija? Kako to funkcionise?
[ Lavlja_Jazbina @ 03.05.2016. 20:39 ] @
Fora je u totalnom preseku neke izolacije.Zid kao i svaki materijal kompezuju odredjenu toplotu.

Ako stavis najlon iza tog zida pa posle neki izolacioni materijal a pritom imas recimo u zimskom periodu

spolja jaki mraz a iznutra recimo u kujni se nesto sprema .Ako je najlon napravio presek,ta para se

kasnije kondezacijom pretvara u vodu.Zid i ta kamena vuna prave kompezaciju da ta para iz kujne

apsorbovanjem kroz materijal napravi neku kompezaciju i izbegne kondezovanje koja kasnije zbog kolicine

prelazi u budj.

Licni primer od pre 8-9 godina.Na Crvenom Krstu preko puta pozorista su se zidale zgrade i to poprilicno

placalo.Brzina gradnje je bila takva da se zidovi nisu isusili,malterisanje iznutra a fasada spolja.

Sta mislis sta se desilo u zimskom periodu.Zbog vasade koja je bila jaci izolator,voda je nasla put ka

unutrasnjim zidovima i mokri zidovi su se brisali sundjerima.


Da mozes umesto kamene vune stavis slamu,bila bi jos bolja.Isto kao sto bi onaj cupavi deo bunde koji je

spolja izvruo i postavio da bude iznutra.Nesto kao meklaud.Da ne ulazimo sada u kretanje molekula,njihove

brzine i prenosa toplote.


[ RoRa @ 05.05.2016. 15:43 ] @
Princip termoizolacije stambenog prostora je relativno prost. Parna brana se postavlja na mesto na kome NIKADA neće doći do kondenzacije vodene pare koja nadire iz unutrašnjosti kuće. Pomenuto mesto odnosno temperaturu višu od temperature kondenzacije "čuva" SPOLJNA termoizolacija. Ako je reč o nekada popularnoj lamperiji parna brana je stavljana ODMAH IZA lamperije. Sa zidovima situacija je unekoliko složenija. Vodena para normalno prolazi kroz zid a spoljnom izolacijom se mora obezbediti da do kondenzacije ne dolazi UNUTAR zida.
[ goat @ 05.05.2016. 16:17 ] @
paropropustljivost je jako bitna stvar, stiropor je nema i zato je po meni on loše rešenje...

... i pitate se "pa ako je loše zašto ga toliko ugrađuju?"... jednostavno reklama, lakša i jeftinija ugradnja!... većina ljudi povodljivi, lakoverni, a marketing stručnjaci nezajažljivi

potrebno je da zidovi prave termičku neravnotežu ali je potrebno da što bolje prave parnu ravnotežu

loša paropropustljivost ili nepropustljivost zadržava svu vlagu unutar izolovanog prostora.. ne zaboravite da disanjem ludi iz sebe izbacuju vodenu paru, stoga će u prostorijama gde borave relativna vlažnostu uvek biti veća nego van prostorije... vlagu ne trpe ni ljudi ni metalni predmeti, a nju je potrebno ukloniti...

... stiropor + izolacija sa PVC stolarijom koja dobro dihtuje = perlonska košulja na sunčanom letnjem danu

... dobra je i staklena vuna ali sa njom treba pažljivo raditi i mora se pedantno ugraditi da vremenom ne dođe u životni prostor, a za današnju politiku rada (što više naplati a što kraće radi) to ne pije vodu + što se mnogi manuelci prozvali za "majstore" (niko im nije objasnio da za majstorstvo osim ruku treba i malo pameti, njima škola ne ide pa sebe ubede da su onda sigurno vešti sa rukama)...

... beži od stiropora ako imaš potrebu izolovati životni prostor