[ Srđan Pavlović @ 08.01.2016. 17:51 ] @
Planiram sam da pravim postolje od drveta po nekom
svom dizajnu za klavijature, pa ako neko ima Yamahu
P-45 ili P-105 ili P-115, sa onim kupovnim postoljem

(ovim: https://www.google.rs/search?q...&tbm=isch&q=yamaha+l85 )

nek se javi, imam par pitanja :)

Pozdrav! :)

PS: ako tema nije za ovde molim vas prebacite gde treba...
[ Kovacevic Vladimir @ 09.01.2016. 04:25 ] @
Dragi Srđane,

i sám sam u toj priči zadnjih pola veka, pa imam dosta iskustva, na osnovu čega mogu dati mišljenje.

Najveći problem u procesu "uradi sám" je nabavka materijala (ima tu mnogo komponenti), koje je kod nas teško naći.
Ako bi se i našao, uvek ima u tom procesu izrade poneki detalj, gde Ti treba asistencija nekog majstora...i kad sve skupiš na gomilu, ostaje samo zadovoljstvo, što je to Tvoj Hand Made.

Na kraju, kada sabereš troškove, vidiš da je jednostavnije - kupiti nov (fabrički), i glede estetike.
Danas je to jednostavnije, jer se može naći preko Interneta u inostranstvu, po povoljnijoj ceni, nego u našim prodavnicama muz. instrumenata.

Off
Ne znam da li imaš (i kakvu) sustein pedalu?
Jer, te pedale puno znače za komotnije i efektivnije sviranje!

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 09.01.2016. 11:17 ] @
Pozdrav Vladimire,

imam odlicnog majstora koji mi je po stanu radio sve od drveta do sada (mrzim ivericu) i
zelim da uradim postolje od drveta skroz po svom nekom cefu, znaci prica skuplje-jeftinije mi
nije tako bitna (imam i majstora za metal, varenje...), a nacin kacenja klavijatura na postolje
uopste nije komplikovan, samo sedaju na oba kraja levo i desno na ploce i dodatno sa obe
strane su jednim metalnim delom samo jos zasrafljene, mene samo zanimaju mere tih kupovnih
od iverice ili cega su vec, ako imate negde da mi ih date... to je sve... za sada :D

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 09.01.2016. u 12:31 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 09.01.2016. 11:49 ] @
Pedala naravno, gde moze klavir bez sustain pedale :)

[ Kovacevic Vladimir @ 09.01.2016. 15:37 ] @
Ako imaš meru klavijataure, onda je to glavna mera za dužinu i širinu daske na kojoj leži klavijatura, znači i širinu stranica (nogara).
Tada je lako odrediti dužinu poprečne daske, koja drži stabilnost konsrukcije, a pričvršćuje se (spolja) bočnim ukrasnim šrafovima. A i sa slike se mogu odrediti mere, samo treba utvrditi razmer, gde je klavijatura osnovna mera za dalje izračunavanje

Jedino ostaje pitanje - visina.
To moraš izmeriti prema stolici na kojoj sediš, tj. da visina klavijature (ne stalka) bude u nivou vodoravno postavljene podlaktice i šake.
Eventualno malo savijene podlaktice nadole, što zavisi od stila sviranja i koja omogućuje komotan rad ruke, položaj šake.

Pozdrav


[ Srđan Pavlović @ 09.01.2016. 17:30 ] @
Visina mi nije bitna nju stavljam tako da bele dirke budu na 74 cm od
poda sto je visina dirki kod standardnog koncertnog klavira, i ovo oko
polozaja ruku, itd, to znam (sviram klavir), neko mi trebaju samo informacije
koliki je tacno razmak kod L85 stalka (nije koliko i klavijature jer su one
nesto sire), i da mi neko ako zna tacno opise nacin na koji se kace sa donje strane.

Inace, kace se tako sto se samo stave na postolje gde dve vertikalne stranice
upadnu u rupe pri krajevima klavijatura sa donje strane, i onda ima jos jedan
metalni deo koji ih dodatno drzi od dole i koji se isto srafi za te stranice i
sa donje strane za klavijature, ali nemam tacne mere.

Znaci neko ko vec ima to L85 kupovno posolje mi treba :)

Klavijature tek treba da uzmem, ali hocu odmah da krenem sa izradom ovoga
jer treba malo vremena da se to napravi, a znam sigurno da P45, P105 i P115 koriste
isto postolje.
[ Srđan Pavlović @ 09.01.2016. 17:49 ] @
Evo ovde sa slike se vidi, dakle vertikale nisu razmaknute tačno
koliko su duge klavijature, nego nešto manje da bi mogle da uđu u
te slotove na obe strane klavijatura:

[ Kovacevic Vladimir @ 10.01.2016. 05:16 ] @
Manja je mogućnost da neko od članova ES-a ima taj model stalka, ali je veća mogućnost da tog stalka ima u nekoj od prodavnica muzičkih instrumenata.

Znači, samo zamoliti prodavca da skine klavijaturu i eto Ti na uvid golišavi stalak...u džep metalni metar...pa mu meriš dimenzije sa mm preciznosti.
A možda imaju i rastavljen (u delovima) stalak, pa se onda još preciznije mogu meriti drveni delovi, naročito mesta rupa, videti veličinu rupa i debljinu šrafova.
Sa 2-3 konzerve piva se mnoge stvari elegantno rešavaju...

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 10.01.2016. 15:10 ] @
Hahah, nema u mom mestu prodavnica, najbliza mi je u NS, poslao sam im neku
poruku sa tim pitanjem ali ih kanda mrzi da se bakcu time, pa cu ipak morati
da odem licno ako ne saznam ovako preko neta nede...
[ Sceka @ 10.01.2016. 21:46 ] @
Moje misljenje je da je bolje/lakse/jednostavnije/korisnije... da prvo kupis klavijaturu pa onda pravis stalak.


Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 10.01.2016. 22:26 ] @
Zorane, treba vremena bar nekih 10 dana ili 2 nedelje ovom mom majstoru
da mi napravi od drveta tačno ono što mu nacrtam sa sve izradom i lakiranjem,
sušenjem... pa ono, mislio sam da to bude spremno kad donesem klavijature, da
ih ne držim 15 dana negde po stolovima...

Elem, našao sam izgleda nekoga ko ima P95, pa će mi premeri poznanik jedan
sve na njemu to od dole što je bitno, jer L85 postolje odgovara za modele
P-45, P-85, P-95, P-35, P-105 i P-115 klavijatura, koji god uzmem na kraju biće taman :)

Hvala u svakom slučaju! :)
[ Sceka @ 11.01.2016. 11:59 ] @
Znas zasto sam to rekao (bolje prvo kupiti klavijaturu...)? Imam jako losa iskustva sa majstorima koji su pravili nesto u vezi muzike. Odlicni majstori, savrseno urade bilo sta za kucnu upotrebu, od drveta naravno. Ali za Studio i bas to sto tebi treba za klavijature - to je uvek drama. Kazem, savrseno dobro uradi bilo sta za kucu ali stalak za klavijature nekoliko puta sve od pocetka. I ne samo jedan nego cetiri majstora i svaki potpuno isti problem ima. Ne shvataju da treba da se uradi tacno onako kako su potrebe klavijaturiste, do detalja. Umesto toga redovno promene nesto kako oni misle da bi bilo bolje. Sto je najgore, isto tako kao ti sto si nasao... da im se ne samo slika nego se nadje pa dobiju vrlo precizne mere ali dzabe, nesto promene i onda drama, ubedjivanje da je tako bolje...

Za jedan Studio sam angazovao coveka koji nam je u prethodnom Studiju vec pravio razne stvari po meri, ali nije imalo veze sa Muzikom jer je bilo rec o delu gde se sedi i sprema/pije kafa... i sve je bilo savrseno uradjeno a nije lako jer zidovi u Studiju i celom prostoru za razliku od klasicne gradnje ne da nisu standardni nego ni jedan nije paralelan, iskrivljeni su po horizontalu pa mora da se vodi racuna o mnogo cemu... i sve savrseno uklopljeno i izgledom fenomenalno. Onda mu dam da uradi pult za mixetu i ostalo za jedan Studio u formiranju, mnogo manji po povrsini... nadjem sliku i mere sa sata specijalizovanog za te stvari http://www.argosyconsole.com/h...ure_workstation_90V2R1000.html (obrati paznju na 3D Viewer i Dokumentation koliko je to detaljno sve... i kako se menja sve kad izmenis "Racks"...), posle deset dana kaze da ne moze to da napravi?! Ja promenim model, nadjem isto funkcionalan ali laksi za pravljenje, manje delova... opet nekih nedelju dana i kaze "Nisam siguran da cu moci ali mozda da izmenim neke stvari pa da probam" ?!

Na kraju odustanem i uradi drugi ali sa pogresnim merama jer je mislio da je tako bolje a sprave ne mogu da udju... pa prepravljao nekoliko puta... ziva muka - a imali smo sve uredjaje kupljne i dostupne svakog momenta! Jeftinije bi izaslo finansijski a neuporedivo lakse "psihicki" da smo kupili sa tog sajta i verujem brze bi dobili ali je vlasnik insistirao da se napravi ovde...

Cisto da podelim kao iskustvo iz Studija po pitanju pravljenja...


Pozdrav!
[ Kovacevic Vladimir @ 12.01.2016. 05:18 ] @
http://www.amazon.com/Yamaha-L...mp;refRID=1YSNNK84T7CJ50ZKG7ZC

http://www.ebay.com/sch/i.html...d+for+yamaha+45&_sacat=619

Na osnovu svojih i @Scekinih iskustava preporučujem NOVO.

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 13.01.2016. 16:13 ] @
Vladimire, u prvom postu sam vec naglasio da me iverica ne zanima, pogotovo
ne da dajem 100 evra za 3 ploce iverice, niti mi se to uklapa u ostali namestaj
i sve ono sam do sada odradio u drvetu u stanu. Znaci upravo je ideja da ga
uradim sam za sebe, jako mi je bitan i estetski momenat, od punog drveta (orah, hrast, mazer...). Majstor koji mi
je do sada radio sve po kuci je odlican, nije jedan od onih koji rade po svome
i usput pokvare 5 stvari da bi jednu popravili, vec uvek odradi egzaktno onako
kako sam mu rekao, uredan, pouzdan, itd. Da hocu ovu ivericu kupio bih 3 ploce iverice za tipa 500
dinara i sklopio to sam, u Srbiji traze 14 hiljada dinara za to postolje, to je ono...
ne znam ko normalan ce dati preko 100 e za 3 ploce ivrice :D

Elem, izgleda sam nasao nekoga ko ce mi dati mere za koje sam pitao, pa ako sve bude po planu
postovacu ovde sta sam do kraja napravio... mozda se nekom svidi ideja :)
[ Kovacevic Vladimir @ 13.01.2016. 16:20 ] @
Izvini!

Nisam znao za te detalje (iverica, cena!), imao sam utisak da je to nešto kvalitetniji materijal, cena oko 30-40 €.

Sretna radnja!

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 13.01.2016. 16:57 ] @
Ma nista :)

Veliki sam fan drveta kao materijala, daje prostoru u kojem
boravis neku prirodniju notu, toplinu, a ovo sto planiram da napravim nece
biti prosto samo postolje, vec i nesto na cemu ce klavijature
kada se postave izgledati kao pravi piano plus neke dodatne
police i detalji na samoj konstrukciji, plus drveni poklopac za prasinu
(kao na pravom pianu), itd, dakle ne prsto bezlicno posotlje
od 3 ploce iverice, elem, kad i ako napravim, postujem slike i mere
ako se jos nekom svidi pa bude hteo da pravi nesto slicno...

Pozdrav! :)
[ Srđan Pavlović @ 14.01.2016. 18:07 ] @
Nego, da ne otvaram novu temu, jos jedno pitanje:

Neka preporuka za neki MIDI softver, klavijature se na
racunar povezuju preko USB, dakle midi ide preko USB.
Nesto da je lako za koriscenje, ne trebaju mi nikakve
ultra-napredne opcije nego samo da je lagan za koriscenje
nesto kao sto je windows movie maker za video editovanje,
ono prosto da prostije ne moze biti :)

Posebno mi je bitno da aplikacija ima opciju da prikazuje
trenutno akorde i nazive akorda, svidja mi se "Chordy" app
ali mislim da ima samo za IO-os, ne i za windows.

I neka aplikacija za snimanje onoga sto se svira
na racunar, isto da je jednostavna, dakle ne neki profi alat.

Samo da napomenem povezivanje na MIDI mi treba iskljucivo
da mi pravi notni zapis onoga sto sviram i da imam trenutno
prikaz svakog akorda koji sviram.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 14.01.2016. u 19:18 GMT+1]
[ Filip_ @ 14.01.2016. 21:56 ] @
Sto se tice MIDI zapisa u realnom vremenu sa notacijom: Finale ili AVID-ov Sibelius predstavljaju neke standarde. MIDI eksport, record opcija, promena instrumenata, odabir tempa, kljuceva...sadrze prakticno sve potrebno za composing u MIDI okruzenju.

Moderisano: nepotrebno citiranje poruke, jer se ona nalazi neposredno iznad odgovora.

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.01.2016. u 03:17 GMT+1]
[ Kovacevic Vladimir @ 15.01.2016. 02:57 ] @
Ima i drugih:
Notation Composer https://www.google.rs/webhp?so...otation%20composer&es_th=1
Neutron - Audioscore https://www.google.rs/webhp?so...;ie=UTF-8#q=neutron+audioscore

Naravno, upućujem na FREE verzije.

Malo me zbunjuje citat "Samo da napomenem povezivanje na MIDI mi treba iskljucivo
da mi pravi notni zapis onoga sto sviram i da imam trenutno
prikaz svakog akorda koji sviram."

jer...notni zapis je registracija onoga što si Ti odsvirao, a predpostavlja da znaš, koji akord prati melodiju;
ili Ti je software potreban da ispravljaš/dopunjuješ notni zapis?

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 15.01.2016. 09:39 ] @
Notni zapis mi treba da mi za nesto sto odsviram iz glave po secanju,
ili nesto sto improvizujem na licu mesta odmah ispise note koje sam
svirao da ne moram da se bakcem sa time, a Chordie iz slicnog razloga
kada su u pitanju akordi, i jednostavno mi se mnogo svidja app:

https://www.youtube.com/watch?v=CY7z4tT7ew8

ali na zalost izgleda ga ima samo za Apple.
[ Sceka @ 15.01.2016. 14:20 ] @
Ovo sto je na YT linku je samo pokazivanje/prikazivanje u ril tajmu. Ne vidim svrhu toga, mozda ima i snimljeno sve sto se odsviralo ali toga nema na snimku, bar kao informacija sta se desava nakon zavrsetka snimanja.

Ako trebas da zabelezis ideju onda ta ideja treba da bude snimljena (kao MIDI, Audio, note...) da se ne zaboravi, za kasnije, pa kad ti treba... a ovo sa linka tu ne pomaze uopste.



Pozdrav!
[ Kovacevic Vladimir @ 15.01.2016. 16:51 ] @
@Sceka
Ima programa, koji ispišu celu piano deonicu od početka do kraja, sa dva linijska sistema: u violinskom ključu (za desnu ruku/melodiju...ili šta god svira desna ruka) i u bas ključu za levu ruku, podrazumevajući najčešće akorde ili šetajući bass...

Ali, ovaj program sa YT linka je izvanredna (profi) stvar! Tu (izdvojeno) možeš gledati --> kako se svira akord na klavijaturi --> čuti kako zvuči --> kako je taj akord obeležen (šifriran), odnosno kako se zove.
Ako se može usporiti tempo i zaustaviti na svakom akordu, onda je izvanredan za učenje i komplikovanih akorada, a ne samo onaj osnovni "školski" trozvuk ili četvorozvuk (bez obrtaja).

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 15.01.2016. 17:39 ] @
Lik sa onog linka je prilicno dobar, svira jazz, gospel, ccm... tacnije rastura :)

Ako njemu koristi app, koristice i meni :D

Upravo za komplikovane akorde, jer ovde lupis bezveze 5-6 dirki i dobijes
odma koji je akord u vise varijanti zapisa sto je odlicna stvar, nisam ja na nivou
da sipam te komplikovane akorde iz rukava, znam kako se grade i zapisuju ali
daleko od toga da su mi u malom prstu i nije lose da kad lupim nekih 5-6 dirki
imam odmah sta je to, pamtim brzo kako taj ili takav akord zvuci, itd.

Za Chordie nisam siguran da li ima i opciju da snima sve sto se svira, verovatno ima
ali meni je veci problem sto ga ima samo za iOS... nema za windows ili linux
[ Sceka @ 16.01.2016. 13:18 ] @
:) Znam ja za vecinu programa i koristio sam vecinu (Sibelius najvise, najcesce) i jako dobro znam kako funkcionisu. Rec je o tome da na samom klipu nema ono sto je poenta pitanja... zatev je za belezenjem ideje, sto podrazumeva snimanje bilo koje vrste zapisa da bi se to preslusalo naknadno a to se ne vidi na snimku koji pokazuje ril tajm prikaz odsviranog.

Danas skoro svaki program moze sve da uradi, snimi, prikaze. Razlika je skoro iskljucivo u jednostavnosti koriscenja. Sibelius je, recimo, meni dosta komplikovan ali kad sam video kako ga koristi cale od jednog ortaka ukapirao sam da je sve u rutini i "koliko ga cesto koristis" (sto je i logicno na kraju krajeva).

Covek je clan vojnog orkestra i svakodnevno radi orkestracije za razne potrebe orkestra. Gledao sam dok radi... :) neverovatnom brzinom, leva ruka na tastaturi a desnom misem - klasican "kompjuterski stav". Ali brzina ispisa na ekranu je fascinantna, kao kad neki jako dobar daktilograf kuca text koji mu se diktira citanjem normalno brzinom govora u ril tajmu. Naravno, malo sporije od toga ali vrlo blizu. Ranije je rukom pisao partiture i tu je bio jedan od najbrzih koje sam ikada video (pored njega a slicnom brzinom rukom pisanja nota su Dragan Aleksandric i Sloba Markovic, ostali koji dobro to rade su prilicno ispod...) a posle par godina ubedjivanja da pocne da koristi kompjuter... sada kaze da ne moze da veruje kako je bez Sibelius-a "da zivi ranije". :)

Cubase/Nuendo od pocetka imaju deo (Score) za note. Ali retko ko to koristi jer ima neku "svoju foru" tumacenja odsviranog pa cesto nepravilno zabelezi pauze, na primer, ili se desi da neku notu "proglasi" sesnaestinom iako je osmina, cesto je problem nota sa tackom...

Nemam pojma kakav je Pro Tools u vezi nota jer ga ne koristim...



Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 16.01.2016. 22:26 ] @
Probacu svakako kako ide sa tim programima, za sada je faza odabira klavijature
i smisljanje izgleda / projektovanje stalka, uglavnom bice neka Yamaha jer im je
odnos cene i kvaliteta okej, zapeo sam za P-115, ali ako bude manji budzet moracu
se zadovoljim sa P-105 ili cak P-45 modelom, ali je razlika izmedju 45 i 105 primetna
jer 105 koristi dosta ozbiljniji nacin semplovanja zvuka i ima puno vecu polifoniju
(koja je 128, a P-115 ima cak 192), sto je vrlo bitno za verniji zvuk pravog klavira, kada
ih sviras uporedo gotovo odma se primeti razlika u zvuku, punoca zvuka, boja, prisutnost, sve...
Osecaj na dirkama je slican, svi imaju hammer 88 dirki sa graded action znaci slicno kao na klaviru donji
registar je tezi, i ide sve lakse ka gore, gornji registar laksa dirka, lepo su to odradili,
model P-255 recimo ima izuzetno to odradjenu mehaniku i polifoniju od 256, ali mi preskup...

[ Srđan Pavlović @ 16.01.2016. 22:29 ] @
Citat:
Ako se može usporiti tempo i zaustaviti na svakom akordu, onda je izvanredan za učenje i komplikovanih akorada


@Vladimir

Naravno da moze, nema tempo nikakve veze, ti dok god drzis stisnute te dirke on prikazuje u notnom sistemu
prikaz nota (kontam da moze i kljuc da se zada, violinski, alt, bas... koji oces), a
u isto vreme prokazuje u vise varijanti zapis tog akorda, cim lupis druge dirke trenutno
prikazuje to sto si lupio sledece dok ne pustis, itd... programce je vrh, neki lik ga je
sam razvio i unapredjuje ga jedina mana sto je samo za Apple (iOS).
[ Kovacevic Vladimir @ 17.01.2016. 03:19 ] @
Mislio sam na Tempo već odsviranog materijala.

Jer...da bi se nešto naučilo, uvek je potrebno slušati (pa sada i videti) kako je i šta je to neki MAJSTOR zanata uradio, kako je složio taj niz akorada, u kom položaju je akord odsviran, koji su tonovi izostavljeni (često u npr. C-dur akordu nema osnovnog tona - C, ili terce-E), koji su to prolazni ili skretnički akordi, koji daju toliko "masnog" zvuka u pratnji...itd.

Pozdrav
[ Sceka @ 17.01.2016. 14:56 ] @
Kad je MIDI u pitanju menjanje Tempa je u stvari "najvrednija osobina" jer se ne menja tonalitet ni za jotu za razliku od Audio zapisa.


Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 17.01.2016. 17:15 ] @
Da, slazem se da je tempo bitan, samo kazem da ovaj program prikazuje ono sto je
TRENUTNO stisnuto od dirki i koji je to akord, nevezano za tempo. A meni bi svakako
bio koristan za neke komplikovanije akorde, i brze sticanje osecaja kako oni zvuce
i povezivanje sa time koji je to akord tacno.
[ Srđan Pavlović @ 17.01.2016. 17:25 ] @
Iz tog razloga mi se svidja ovaj materijal koji kaci ovaj lik

https://www.youtube.com/user/hnsmusic/videos

na lep nacin komentarise ono sto radi, a koristi prateci softver
koji omogucava da vidis svaku stisnutu dirku, svaki akord...

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 17.01.2016. u 18:44 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 17.01.2016. 17:36 ] @
Jos jedan koristan sajt:

http://www.pianochord.com/
[ Srđan Pavlović @ 01.02.2016. 22:56 ] @
Stigla je makina pa sam ipak sve premerio sam, a za neke dve
nedelje majstor za drvo bi trebao da se izbori sa onim sto sam
mu nacrtao na papiru, pa cu podeliti ovde to resenje, mozda se nekom svidi :)

Dotle malo mjuze od mene :D

https://www.youtube.com/watch?v=d42bMz_POjo
[ Srđan Pavlović @ 27.02.2016. 00:51 ] @
Evo ga, ja sam zadovoljan kako je ispalo :)

(hrast, samo bezbojni lak)


[ petrovic.dj @ 09.07.2019. 00:07 ] @
Citat:
Srđan Pavlović
: Stigla je makina pa sam ipak sve premerio sam, a za neke dve nedelje...
...pa cu podeliti ovde to resenje, mozda se nekom svidi

Biću vam zahvalan ako mere ili dimenzije podelite ovde sa nama. Došao je red na mene, da pravim postolje.