[ anon142305 @ 02.02.2016. 12:14 ] @
Polako mi crkava ulaz za punjac, sve cesce gubi kontakt.
Sad puni jedino kad ga 'protresem' prilikom kacenja u laptop.

Rekao bih da punjac (adapter) dobro radi, nego da ovaj zokruzeni deo (ne znam kako se zove) negde gubi kontakt.



Ima li spasa, sta mogu da uradim? Ili da skupljam pare za novi?
Nisam nikad otvarao laptop (hteo sam jednom zbog pregrevanja, ali mi je delovalo kompikovano).

Laptop je Asus X54C, a punjac Cooler Master.
[ gilopile @ 02.02.2016. 12:24 ] @
Tacno sam znao da je Asus u pitanju :D Neverovatno kako su poceli lose konektore da stavljaju. Ako si srece, mozda se samo razlemio, a ako nisi, vruc vod, gde je nitovan je popustio i nema druge nego zameniti konektor.

Moj ti je savet da ga ne koristis dok to ne sredis, jer moze da rikne sto sta u tom napojnom delu zbog varnicenja.

Skoro sam radio jedan ubogi asus eee pc. Ispala iglica iz dzeka. Novi kosta kao i polovan netbook, a kvalitet ravan nuli. Da smanjim ptroskove coveku, ugradio sam 3.5mm konektor od nekog starog mp4 playera, vrlo kvalitetan u limenom kucistu i unutra kontakti od lima debljine cca pola mm. Radi vec par meseci bez problema liku, a deca to vade, cupaju...Ugradio sam ga za sve pare unutra, moze tenk da ga zgazi i uveren sam da ce samo taj konektor da prezivi. :)


Za takvu budzevinu je jako bitno kakav je taj konektor, tj. da prilikom prikljucenja ne dolazi na kratko do kratkog spoja...
[ Miroslav Cvejić @ 02.02.2016. 12:25 ] @
Najčešće samo treba zalemiti konektor nazad na ploču.

Ako nisi vičan takvim zahvatima, nosi u servis.
[ anon142305 @ 02.02.2016. 12:31 ] @
Nisam vican :) Guglovacu neki servis u blizini, nadam se da cu naci nesto kvalitetno.

Mislio sam, ako je nesto prostije, da ispratim tutorijal sa YT, ali izgleda da je sigurnije da ga nosim negde.
[ gilopile @ 02.02.2016. 12:40 ] @
Prvo, za svaki slucaj proveri da li je do muskog ili zenskog konektora, tako sto ces, ka prikljuciti i sa dva prsta uhvatis taj zenski konektor ( na kablu ) za tu plastiku i lagano mrdas levo - desno i pazes da pritom ne pomeras kabel u njegovoj blizini. Pa ako prekida, definitivno je taj u laptopu.

Rasklapanje nije ni malo prosto, u zavisnosti od modela, u vecini slucajeva mora sve da se raskupusa da dodjes do konektora, tj. stampe gde je zalemljen. Tako da mora cela ploca napolje....Ako nisi nikada radio, bolje prepusti nekome ko jeste ili ti servisu.
[ anon142305 @ 02.02.2016. 13:12 ] @
Citat:
gilopile:
Prvo, za svaki slucaj proveri da li je do muskog ili zenskog konektora, tako sto ces, ka prikljuciti i sa dva prsta uhvatis taj zenski konektor ( na kablu ) za tu plastiku i lagano mrdas levo - desno i pazes da pritom ne pomeras kabel u njegovoj blizini. Pa ako prekida, definitivno je taj u laptopu.

Proverio. Ne prekida.
[ gilopile @ 02.02.2016. 13:14 ] @
Onda uzmi za kabel, drmaj ga od izlaza iz adaptera pa do dzeka...Ako imas unimer, stavi ga na DC, dobro fiksiraj na dzek i drmaj kabel, uvijaj...Bitno je da ti neko cvrsto drzi pipalice na konektor, a ti drmaj kabel, vuci na sve strane...
[ anon142305 @ 02.02.2016. 13:22 ] @
Unimer nemam, kabl sam drmao, ne gubi kontakt.
Sad cu mozda da lupim, ali kao da je sad (dok je prikacen) nasao kontakt, pa ga ovo ne pomera.
Evo sad pomeram laptop, iskljucujem i vracam punjac, sve radi ok. Ne kapiram?
[ lazarevicc @ 03.02.2016. 06:15 ] @
Evo jedan video zamene konektora na tom laptopu.
https://www.youtube.com/watch?v=JcuXw4YH1nc
Ima tu posla...
Najbolje pozajmi unimer od nekog ili odnesi punjac u bilo koji tv ili slican servis pa neka ga ispitaju,da znas sta dalje ciniti.
To ti kazem cisto zbog toga da nebi nosio odmah laptop u neki servis i cekao par dana na dijagnostiku,obicno to potraje.
[ anon142305 @ 03.02.2016. 23:17 ] @
@ lazarevicc, hvala na javljanju!

Ovo deluje dosta komplikovano. Raspitacu se da li neko u okolini ima unimer, pa da proverim.
Danas se nije mnogo gasio, kao da sam cackanjem od juce nesto poremetio.
[ PCBG @ 03.02.2016. 23:41 ] @
Kvar na tom laptopu je prekinuta lulica za + na dc konektoru na maticnoj ploci.Zamenio sam dosta tih konektora.Ako nista ne uradis javi se za novi konektor pa sam zaletuj na plocu da bi ustedeo neki dinar,ako nisi siguran u svoje mogucnosti bolje nosi u servis jer ta ploca je tanka u delu gde je konektor nasadjen.Da se ne reklamiram nosi u najblizi servis.
Evo kako izgleda
http://i0.wp.com/pcrepairaugus...us-DC-Charging-Port-Repair.jpg
[ anon142305 @ 10.04.2016. 15:00 ] @
Samo da javim da je problem resen, sam od sebe.
Punjac je bio u pitanju, gubio je kontakt na onim izmenjivim vrhovima (u pitanju je univerzalni punjac).
Kupio sam novi i sad sve radi ok.
Hvala svima koji su ucestvovali u temi.

A da sam znao koliki je problem naci kvalitetni punjac, u zivotu ne bih uzeo laptop!
[ gilopile @ 10.04.2016. 15:31 ] @
Auuu, man, pa ja nisam ni znao da je univerzalac u pitanju, onaj sto ima one dve iglice na koje se kace dzekovi.

Neverovatna glupost da neko na 4-5A ispravljac stavi one jadne iglice koje se nakon 2-3 vadjenja rasire i gube kontakt/ varnice.

Nabavi lepo original taj dzek i nalemi ga na kabel ili taj postojeci nalemi i zatopi sa plastikom u nekom kalupu koji ces sam da napravis, od recimo, plastelina ili neceg slicno. ( pistolj na patrone )
[ anon142305 @ 10.04.2016. 16:41 ] @
Citat:
gilopile:
Auuu, man, pa ja nisam ni znao da je univerzalac u pitanju, onaj sto ima one dve iglice na koje se kace dzekovi.

Jbg, mislio sam da je dovoljno sto sam naveo brend, bez navodjenja modela :)

Citat:
gilopile:
Nabavi lepo original taj dzek i nalemi ga na kabel ili taj postojeci nalemi i zatopi sa plastikom u nekom kalupu koji ces sam da napravis, od recimo, plastelina ili neceg slicno. ( pistolj na patrone )

Nista te nisam razumeo, pa posledicno, nista od ovog ne bih mogao da uradim.
Ako bi ti mogao, dogovoricemo se preko PP :)
[ gilopile @ 10.04.2016. 16:55 ] @
Htedoh da kazem da je najbolje da nabavis original dzek i kabel iz tog kineskog punjaca zalemis na novi.

Kao druga solucija, da izbegnes te uboge iglice, zalemis na te iglice taj kabel i dzek zatopis sa plastikom da se ne bi kidalo, a i kao izolacija.

Kalup napravis od necega, polozis dzek da viri taj prednji metalni deo koji ide u laptop i naspes sa plastikom i zatopice se kao original:)


Jel su takvi dzekovi?

P.S. Ovi moji bar imaju razlicite debljine iglice, pa ne mozes kontra da okrenes i spalis lap, dok kod nekih itekako mozes, jer su iste debljine. Ma kinci do jajca...
[ anon142305 @ 10.04.2016. 18:01 ] @
Ovakvi su

[ gilopile @ 10.04.2016. 18:05 ] @
Aha, tebi je kontra.

Iseci malo tu plastiku na dzeku i doci ces do iglica i lepo zalemi kabel iz punjaca i zatopi topljivom plastikom i nema zime.
[ anon142305 @ 10.04.2016. 18:07 ] @
Nisam ti ja za takve poduhvate, mogu samo dodatno da pokvarim, izazovem pozar i sl. :)
[ gilopile @ 10.04.2016. 18:11 ] @
Heheh, ma ok onda. Bar gledaj da ga sto manje njakas i bice valjda ok.

Ja iskreno, ne volim tako te konektore, pogotovo kad kinez pravi. Vise volim kad je zalemljeno.

Bar uzmi malo izolir trake i dobro umotaj tu gde je spoj i bice koliko toliko bolje. Crnu izolirku, naravno :)
[ anon142305 @ 10.04.2016. 18:14 ] @
Naravno da cu ga vrlo malo njakati, sad je poceo da skuplja prasinu u ormaru :)