[ pavlakus @ 08.02.2016. 11:55 ] @
Imam nedoumicu jednu, vidim proteklih dana da su popularni textovi na nekim portalima o cuvanju baterije na laptopu. Naime, oni savetuju da je najbolje ako je racunar na punjacu da se baterija izvadi jer se tako cuve vek trajanja. Tvrde da toplota iz racunara smanjuje vek trajanja baterije.
Onda vidim da ljudi to masovno rade, primetio sam da i u telekomu na salterima svim racunarima je izvadjena baterija i stoje samo na punjacu.
Pokusao sam da nadjem na netu neki clanak ali koliko sam nasao ZA tolikom sam nasao i protiv.
Iskreno mislim da je ovo jos jedna u nizu zabluda ali ako neko zna pravu istinu nek mi saopsti :)
[ gilopile @ 08.02.2016. 12:32 ] @
Ne zaboravi da baterija u laptopu dodje kao i UPS. Pa ako imas nestabilan napon kod kuce, ne vaditi je, u suprotnom, napuni je na nekih 80% i odlozi sa strane i sigurno ce duze da traje nego da se nalazi u laptopu.
[ Binary Mind @ 12.02.2016. 20:57 ] @
Ja kući držim baterije van laptopova. Ostavim 40% pune i štekam u fioci dok mi ne zatrebaju, onda napunim koristim na bateriji dok mi treba, pa opet ispraznim do ~10%, dopunim do 40%, odložim u fioku i tako u krug... Na starijem laptopu baterija je živa i zdrava već osmu godinu... doduše sa 23% izgubljenog kapaciteta što uopšte nije loše za toliko staru bateriju...
[ Spanta @ 21.02.2016. 20:40 ] @
Moj prvi savet kod ovakvih pitanja je da ne treba robovati laptopu. Kupili ste ga da ga koristite, a ne da ga cuvate za unucice. Naravno, to ne znaci da se ne treba brinuti o njemu. Najgora stvar koju korisnik moze da uradi je da bateriju konstantno puni i prazni, a vidjao sam i takve slucajeve. Sve ostalo laptop lakse podnosi. Sam tretman zavisi i od tipa baterije, ali u principu nema potrebe vaditi bateriju iz laptopa nego se ponasati normalno, sto znaci da treba da bude na punjacu kad ste kod kuce i sedite za stolom, a na bateriji kad vam uticnica nije blizu.
Ovo sto Binary Mind radi je lep primer kako treba postupati sa baterijom i to zaista maksimalno produzava njen zivot, ali mislim da su retki danasnji laptopovi koji ce poziveti tolike godine, pa vam ispravna baterija nece znaciti puno ako se laptop pokvari, a popravka bude preskupa. A da ne pominjem sto u slucaju nestanka struje gubite podatke sa kojima radite jer ce se laptop istog trena ugasiti.
[ glackop @ 22.02.2016. 00:20 ] @
Meni je jedan Amilo jos uvek u zivotu vec desetu godinu sa NIKADA skinutom baterijom i koja jos uvek drzi 50-60.min.Uvek je bio na punjacu osim u retkim prilikama na kratko.Ovaj drugi C-855 evo prebaca trecu godinu takodje uvek na punjacu a bateriju nikada nisam ni pokusao skinuti,i takodje mu nista ne fali,tako da je po meni prica o skidanju bat.velika glupost koja nebi trebala da se siri.Sama elektronika iskljuci punjenje kada bat.dostigne 100% to mozete proveriti tako sto cete dodirnuti bateriju i uveriti se da je hladna,sto znaci ne puni se,i kakve onda veze ima da li je u lap topu ili fioci?Kao sto je prethodnik rekao kvalitet vise nije kao sto je nekada bio pa mozete da je cuvate gde hocete ona ce trajati taman koliko je programirana.
[ mjanjic @ 12.03.2016. 21:30 ] @
Meni je na Amilo Pro iz 2008. godine baterija još uvek u životu, s tim što prvih nekoliko godina laptop nisam koristio jednom u 3 meseca (kupio zbog jedne obaveze u prvih mesec dana od kupovine, i posle mi bukvalno nije trebao, jer imam desktop i kod kuće i na poslu).

Jedini loš simptom je da isprazni bateriju ako stoji 2-3 dana neuključen, inače baterija drži oko 2 sata normalnog korišćenja. Pre neku godinu je pri punjenju Windows 7 izbacio poruku na 30% da ima problem sa baterijom i da je treba zameniti. Ostavio sam laptop da odleži par dana i možda se ponovilo sledeći put, ali znam da je posle par tih "resetovanja" nastavio normalno da puni bateriju.

Inače, plaćen tada 700e, što je bilo 56k dinara, i to bi danas bilo preko 80k, a za taj novac ima popriličan izbor laptopova, naravno da se ne može očekivati previše ako se uzme neki najjeftiniji model.

Da nije ograničenja od 4GB memorije, ne bih ga menjao dok se ne raspadne, ali mi u skorije vreme treba nešto sa bar 8GB memorije i eventualno SSD ili hibridnim diskom, naravno ako bi i ekran mogao da bude FHD, a sve to je gotovo nemoguće uklopiti u tih nekadašnjih 700e (plus mi je plata u evrima manja nego tada) jer je prodaja daleko slabija (prodaju se uglavnom najjeftiniji modeli na kojima i nije neka zarada, pa su ovi skuplji prava retkost u smislu da konfiguracija bude lepo skockana, uglavnom ili ne valja CPU ili ne valja procesor ili disk).