[ sslazio @ 17.02.2016. 06:53 ] @
Zdravo svima,
Imam problem sa startanjem laptopa, u pitanju je MSI CX500. Starta sve normalno, ali otprilike dok traje windows logo, ili kad treba da se pojavi desktop, ili cak kad se pojavi desktop, desi se da ekran samo pocrni i to je to...Dalje se ne desi nista, cak se ne moze ni prisilno ugasiti na power tipku...mora se izvaditi baterija i napajanje, da bi se ugasio.

Ako se desi da starta do kraja normalno (sto je pravo rijetko), onda radi sve bez problema.

Kada se desi problem sa startanjem, nakon restarta ista je situacija, isto nece, ali safe mode radi. Onda samo udjem u safe mode i restartujem laptop i onda starta normalno???

Nakon toga uglavnom se upali bez problema (probao sam 5-6 puta zaredom) ako je bio na punjacu, a ako se ostavi bez punjaca neko vrijeme (baterija je losa-mozda i neispravna, pokusavao sam bez nje) 95% da se nece upaliti.

Probao sam mjenjati bateriju na ploci, nije pomoglo. Izbrisao sam drivere od graficke (ati radeon 4300) i nisam uspio instalirati nove, ali imaju driveri od windowsa. Nisam uspio instalirati nove drivere, prijavljuje gresku AMD installer.

Dajte savjete, odakle da krenem?

Hvala!!
[ Miroslav Cvejić @ 17.02.2016. 06:57 ] @
Hladan lem na GPU.
[ gilopile @ 17.02.2016. 06:58 ] @
Prvo obrisi sve sto se drajvera tice iz sistema sa :

http://www.majorgeeks.com/file...isplay_driver_uninstaller.html

Onda pokusaj sa instalacijom drajvera, prvo za chipset, zatim za VGA odavde:
https://www.msi.com/product/no...X500.html#down-driver&Win7 32

Ako se isto desava, pokusaj sa Live Linux-om ili sa frisko instaliranim OS-om.

Ako i tada problem ostane, mrka kapa.

Koji OS koristis?
[ sslazio @ 17.02.2016. 07:05 ] @
Ovo izgleda niko ne spava ;)

Mislio sam prijatelju vratiti i reci mu da je do graficke/ploce, ali kontam prvo da probam softverske opcije, mada cim on ne da se ugasiti prisilno, nesto ne valja s plocom....

OS je win7 ultimate 32bit.
[ gilopile @ 17.02.2016. 07:08 ] @
Prisilno gasenje mislis kada drzis power dugme 4+ sec.? Trebalo bi da se ugasi tako.

Probaj ti za svaki slucaj ovo gore navedeno + na kraju i totalno novi OS instaliraj, pa ako i tada ostane problem, onda je HW kvar.

Pokusaj i sa ovim drajverom:
http://www2.ati.com/drivers/le..._vista_win7_32_dd_ccc_whql.exe
[ sslazio @ 17.02.2016. 07:20 ] @
U slucaju da se desi da ekran pocrni prilikom startanja, nema sanse ugasiti na power tipku..drzao sam i 15 sekundi. Tada izgleda kao da je sve zaledilo, dvije led lampice su upaljene, ekran crn i ne reaguje uopste.

Ako uspije startati, to radi, ugasi se nakon 4-5 sekundi
[ gilopile @ 17.02.2016. 07:24 ] @
E onda je verovatno problem sa hladnim lemom.

Ipak pokusaj friski OS kako bi bio 100% siguran, jer se nikada ne zna sa tim laptopovima. Ovo jednostavno mora da probas pre nego krenes u servis ili da sam menjas/ kuglas GPU.

Pre svega treba da se raskopa i razmontira i ocisti od prasine ceo sistem za hladjenje...
[ sslazio @ 17.02.2016. 07:35 ] @
Prasine nije bilo, a to sam odmah uradio jer je pristupacno. Samo jedan se poklopac skine i sve je tu. Ventilator je malo bucnije radio pa sam to otvorio, ocistio sto je bilo, stavio novu pastu..Ventilator radi dosta tise, ali ostalo je isto.

Malo mi je cudno sto safe mode uvijek radi i sto se nikad nije ugasio/pocrnio ekran prije windows logoa. Kontam, sanse su velike da je i hardverski i softverski problem. Jer da je samo do GPU desilo bi se nekad da se ne upali uopste, da se slika ne pojavi, a ovdje to radi uvijek do bootanaj windowsa (win logoa), nikad se ne ugasi prije toga, a s druge strane, ako se ne da ugasiti na dugme....
[ gilopile @ 17.02.2016. 07:37 ] @
Mnogo velika razlika je kada GPU radi bez drajvera i sa drajverima. Zato se to i ne desava u Safe Mode-u, jer ne radi GPU engine 3D, overlay, DX...u zavisnosti sta GUI, aplikacija... pozove/ zatrazi da odradi, a sve preko drajvera, naravno.
Ne gasi se pre Win login-a, jer jos nije pokrenuo drajver za GPU...
[ sslazio @ 17.02.2016. 07:41 ] @
Da da, i to znam, bez drivera sistem skoro da "ne dira" graficku, tj koristi je minimalno...malo banalizujem.

Jos mi je cudno sto nisam uspio instalirati nove drivere, skinuo sam i full instalaciju i web installer, pa probao sa nekim utilityem da prvo obrisem stare (iako sam to uradio vec u device manageru)..ali nisam uspio...
[ gilopile @ 17.02.2016. 07:46 ] @
Vidis, moze biti da je odapela i jednostavno ne prima vise drajver, a moze biti i do oronulog OS-a, korumpiranim reg kljucevima, drajver fajlovima...

Zatoi i kazem, prvo podigni friski OS od nule, pa instaliraj chipset drajvere i zatim sa onih gornjih linkova GPU drajver i ako ne prihvati ili ako se isto dogadja, 99% je hladan lem ili odapeo GPU.

Jednostavnije i brze ne mozes ustanoviti sta je u pitanju, a da je to sa velikom sigurnoscu.

I kada ga odneses u najbolji servis, serviser ce pre nego i izvadi srafciger da ga otvara, ubaciti svoj HDD i podici OS i videti kako se ponasa, pa tek onda krenuti u raskopavanje ako mora, jer se ne moze pouzdati u taj trenutni OS koji je sada na njemu, odnosno ne moze znati da li on na neki nacin pravi taj problem.
[ sslazio @ 17.02.2016. 19:21 ] @
Pokrenuo sam instalaciju Windowsa i kroz 20ak minuta zatekao crn ekran, nisam bio tu, tako da ne znam u kom momentu se to desilo. Ponovo sam pokrenuo laptop, naravno morao sam ga iskljuciti sa napajanja da bih ga mogao uopste ugasiti.

Taj drugi pokusaj instalacije je prosao bez problema. Nako sto se racunar upalio odmah sam ga restartovao bez instalacije drivera, da vidim kako se ponasa i nije se uspio upaliti...Nakon ponovnog iskljucivanja sa napajanja i pokretanja laptopa, upalio sam mobitel da snimim kako to izgleda. Na videu se vidi da nece da se ugasi iako sam drzao pritisnutu power tipku i vise nego je potrebno...evo link, pa pogledajte...

Video

Probao sam jos nekoliko puta upaliti, ali nijednom se nije upalio do kraja....

PS uploadovao sam video na prvi sajt kojeg je Google izbacio..izvinjavam se na pop-upovima.
[ PCBG @ 18.02.2016. 00:13 ] @
Aj ovako da probamo,idi f8 kad butujes i iz safe menija udji u vga mode i ako radi ostavi ga 10 minuta. Ako ti tada slika ne nestane definitivni problem cip na ploci.
[ sslazio @ 18.02.2016. 11:13 ] @
F8, Enable low-resolution video (640x480), pojavi se win logo i nakon sekundu-dvije pocrni ekran...probao 2-3 puta, uvijek se isto ponasa.

Ako idem F8, pa safe mode...prodje bez problema...
[ PCBG @ 18.02.2016. 16:02 ] @
Po mom misljenju problem na ploci sa grafickim cipom kao sto rece gilepile.