[ 2012 @ 22.02.2016. 22:48 ] @
Juce sam cuo jednu zanimljivu pricu u koju ne verujem, radi se o sledecem.

Neka nasa rodjaka je skoro otisla u Nemacku, nema nemacko drzavljanstvo ima EU ( mislim da ima Italijansko) i prica meni zena kako je ta rodjaka dobila stan od Nemacke (drzavni stan) neki socijalan i nekakav socijalni paket (deciji dodatak i jos nesto) iako radi (radi neki slabije placen posao).

Ja ne znam nista o nemackim propisima, ne znam nemacki da bih mogao da pronadjem i procitam zakone i pravilnike, pa vas zato pitam ako ima neko ko je upucen da mi objasni da li je ovakvo nesto moguce i kako to moze da neko ko je stranac (iako iz EU) dobije drzavan stan.
Je ne verujem, ali mozda gresim.

[ zetaxx018 @ 23.02.2016. 06:22 ] @
Postoji tako nesto.. Ali oni placaju kiriju. Znam za jednu zenu koja placa stan u Becu 70 eura. Ali ne znam koje uslove treba imati. Ti stanovi su obicno podrumi ili veoma stari u kojima nebi neko tek tako ziveo. Kao socijalna kategorija dobijaju tu neku pomoc.
[ bananaphone @ 23.02.2016. 07:21 ] @
U NL postoji citava struktura socijalnog stanovanja, ako zaradjujes ispod neke granice, imas pravo na socijalni stan. Lista cekanja za Amsterdam je duza od 10g. U drugim gradovima je znacajno manje.
Naravno stanovi nisu besplatni, nego se rentaju po socijalnim cenama, ako je porodica zaista i socijalni slucaj, postoji sema da opstina placa recimo pola stanarine (socijalna renta 500e, ali opstina dotira 250e), ali same stanarine su znacajno manje od nazovi trzisnih. U Amsterdamu recimo razlika moze da bude 3-4x, stan koji se renta za 600e kao socijalni - na trzistu bi mogao da se izrenta za tipa 2000e mesecno, zato i postoji velika lista cekanja, stanarsko pravo se ne prenosi na decu itd.
Neki socijalni stanovi su krs u krs krajevima, ali ima ih gomila koji su u dobrim krajevima, vrlo pristojni stanovi, sa normalnim komsijama, skolama, naravno za njih se ceka jos duze...
[ cika dacha @ 23.02.2016. 11:17 ] @
To postoji i u FR