[ andreaVM @ 25.02.2016. 12:21 ] @
Pozdrav svima. Nova sam na forumu, ukoliko ovoj temi nije mesto na ovom delu foruma neka je admini prebace u odgovarajuci deo (ako je moguce).

Necu puno da duzim. Pre nekoliko meseci sam se zainteresovala za web dizajn, prvo sam na codecademy presla neki kurs vezan za HTML i CSS, nakon toga sam nabavila i neke knjige vezano za to i jos ucila, krenula da radim u Dreamweaver-u i pravila neke sajtove. Medjutim, zelela bih malo i ozbiljnijim stvarima da se bavim, ne samo dizajnom vec i web programiranjem i ucenjem programskih jezika. Tu dolazim do pitanja "Sta dalje?". Gde da nastavim? Koji jezik odabrati?
Da li je logicno posle HTML i CSS-a preci na JS, pa PHP, pa baze podataka? To sam na raznim mestima procitala. Naravno,kada ovako procitam ili sad napisem to zvuci kao da je nesto lako a svesna sam da nije i da je potrebno mnogo rada. Samo mi je potreban savet od ljudi koji su ovo vec prosli. Ove god. cu upisati FTN ali bez obzira na to zelim i samostalno da ucim i na sve moguce nacine da se usavrsavam.

Nadam se da nisam konfuzno pisala, ocigledno je da nemam puno iskustva sto se tice programiranja. Svaki savet je koristan. :)
[ jablan @ 25.02.2016. 13:21 ] @
Ja ne bih preporučio PHP, ali to sam samo ja. :)

Inače, možeš se raspitati kada će biti sledeći termin ovog okupljanja: http://railsgirls.com/beograd http://railsgirls.com/novisad itd
[ kunc @ 25.02.2016. 21:38 ] @
Težak joj je Ruby kao i njegov framevork 'On Rails. Ja bih išao sa JavaScript ( jQuery, Angular, Bacbone) tako da usavršiš i posvetiš se FRONT END-u.

[ dusans @ 25.02.2016. 22:03 ] @
Ja ne bih preporučio ni PHP a ni JavaScript ako još uvek ne barataš nekim krštenim jezikom :)
[ Mister Big Time @ 26.02.2016. 00:52 ] @
Na PHP forumu niko ne bi preporucio PHP?! Zanimljivo.

Elem, evo ja cu da preporucim. @andrea: Ako si savladala iole CSS/HTML, kreni polako sa pravljenjem dinamickih strana naravno kroz PHP. Za pocetak cak ne moras ni bazu da koristis - dovoljno je da podatke koje ces prikazati na stranici iscitavas iz txt fajla. Mnogi krenu odmah na SQL a ne znaju da otvore fajl kroz PHP. Vidim teras GNU/Linux okruzenje sto je odlican preduslov gde mozes imati i ceo LAMP stack na svom racunaru. Malo mi je bljak kada vidim koliko iskusnih developer-a jos uvek tera Windows a onda se muce FTP-om da prebacuju to sto su radili iz WAMP-a na pravi server gde im pola stvari popuca u startu.

Pored osnova PHP-a, pozeljno je da savladas i osnove JS-a (ne jQuery i ostali JS frejmvorci!).

Srecno.
[ Nemke_BG @ 26.02.2016. 06:19 ] @
@Mister Naravno da ima ko da preporuci PHP, nego nema se vremena :)

Andrea, da to ti je odlican put koji si odabrala.

Kad sve to predjes i izvezbas, kroz koju godinu, cekace te druga odluka, da li zelis da budes full FE ili da se vise posvetis backend-u.
[ andreaVM @ 26.02.2016. 08:01 ] @
Zahvaljujem se na savetima. :)

[ VladaSu @ 26.02.2016. 17:26 ] @
Mene jos niko nikada nije pitao da mu radim nesto u Ruby niti znam nekoga ko radi u ovom programskom jeziku.
Nisam nesto ni oglase za posao video niti cuo. Niti znam neki sajt koji je pravljem u Ruby-iju.
Mozda je to moj subjektivni osecaj.

Nisam radio u njemu ali na prvi pogled izgleda mocno ali to nije dovoljno da se donese odluka.

Andrea, redosled ucenja ti je dobar s tim da mozes sve po malo, paralelno.
[ kunc @ 26.02.2016. 17:39 ] @
Citat:
VladaSu: Mene jos niko nikada nije pitao da mu radim nesto u Ruby niti znam nekoga ko radi u ovom programskom jeziku.
Nisam nesto ni oglase za posao video niti cuo. Niti znam neki sajt koji je pravljem u Ruby-iju.
Mozda je to moj subjektivni osecaj.

Nisam radio u njemu ali na prvi pogled izgleda mocno ali to nije dovoljno da se donese odluka.


Onda ti nisi nista ozbiljno ni radio. Bez ljutnje ali to je tako.

heroku, twitter, zendesk, github, square.. to su samo neki koji su pravljeni u ruby on railsu.

Ruby je tezak i prvenstveno namjenjen naprednim korisnicima koji hoce da izvuku maximum i performanse. I PHP i Ruby su nastali 1995, dok je ruby on rails napisan 2005.
[ jablan @ 26.02.2016. 20:15 ] @
Citat:
kunc: Ruby je tezak

Pa ne baš. Rekao bih da je jednostavniji i od PHP i od Jave, otprilike u rangu JS-a, samo bez budalaština poput weak typinga i sl. Rails sa druge strane jeste komplikovan.
[ Panta_ @ 26.02.2016. 20:55 ] @
Vidim da koristis Ubuntu, pa bih ti preporucio Python odnosno Django framework. Python je podrazumevano instaliran na gotovo svim Linux distribucijama tako da ti ostaje samo da instaliras Django. Takodje, preporucujem da za instalaciju koristis izolovano Python okruzenje koje mozes da kreiras pomocu virtualenv alatke, imas je i u Ubuntu riznicama, tako da mozes da je instaliras sa apt-get ili sta vec koristis za instalaciju softvera. Django dolazi i sa Web serverom kojim mozes da testiras aplikaciju u lokalu, tako da za poceteak ne moras ni oko toga da brines. U principu, sve sto ti je za neki pocetak potrebno staje u par komandi:
Code:
sudo apt-get install virtualenv
virtualenv --no-site-packages venv
source venv/bin/activate
pip install django

Zatim kreiras svoj prvi projekat:
Code:
django-admin startproject mysite

Prebacis se u mysite direktorijum, startujes server i vec mozes da vidis svoj prvi Django sajt:
Code:
cd mysite
./manage.py runserver


Za dalje, vidi uputstvo na zvanicnom sajtu: https://docs.djangoproject.com/en/1.9/ kao i http://tutorial.djangogirls.org/en/index.html.

Takodje, pogledaj i http://www.pyvideo.org/, ima puno stvari vezanih za Django i Python generalno.

[ VladaSu @ 26.02.2016. 21:52 ] @
@kunc A ti si pravio twitter? Da je Ruby namenjen naprednim korisnicima je glupost jer to podrazumeva da su ostali malo zaostali a to je 95% ostalih. Ja ne kazem da je to los programski jezik vec je dovoljno da pogleda oglase za posao pa to moze biti presudno za odluku jer ne uci da bi se hvalila sta zna da radi i koliko je "napredna" vec uci da zaradi. Uostalom ovde na forumu mislim da ni nema Ruby podforum. Mislim da bilo ko nauci da programira u bilo kojem programskom jeziku dovoljno je pametan da nauci vecinu drugih. Nije problem nauciti sintaksu vec je problem nauciti programiranje.
[ deerbeer @ 26.02.2016. 22:08 ] @
Samo C za pocetak, ako hoces ozbiljno da pocnes, posle toga uzmi sta ti dusa pozeli..
[ Panta_ @ 26.02.2016. 22:31 ] @
Citat:
Samo C za pocetak, ako hoces ozbiljno da pocnes, posle toga uzmi sta ti dusa pozeli

Najbolje od Tjuringovih masina, posle sve ide lakse ;).

Citat:
Mislim da bilo ko nauci da programira u bilo kojem programskom jeziku dovoljno je pametan da nauci vecinu drugih.

Amin ;)
[ plus_minus @ 27.02.2016. 03:56 ] @
@andreaVM

MisterBigTime ti je napisao jako iskren odgovor. A i ja da se zapitam kao i on.. na PHP forumu, skoro svi protiv PHP-a .. stvarno smešno malo dođe, jer niko od PHP developera ne ide na ostale podforume da piše protiv ciljane kategorije, one u kojoj se nalazi.. bar ja to ne volim da radim, a to se radi isključivo zato što PHP kao konkurent, jeste danas poprilično JAK. Neki pričaju da je PHP bukvalno ubio ostale jezike na web polju i ostavio im prostora da deluju eto, tu i tamo ponegde na ovom/onom domenu i na - shell/GUI/desktop, "zaboravljenom" polju. Pod navodnicima, jer ja i dalje dobijam ospice kada čujem pojam "app".

Znaj jedno andrea, C jezik jeste alfa i omega. Jednom rečju, gotovo svaki programski jezik danas.. satkan je/baziran je na C. Konkretno, sve PHP funkcije, su zapravo C funkcije. Kada pozoveš neku, bilo koju PHP funkciju, recimo parse_ini_file(), iza tog naziva i zagrada, trči C kod i PHP interpreter/parser to žvaće i dadne rezultat na ekranu. Dakle, savet koji si dobila od deerbeer-a je jako kratak, ali i najiskreniji.

Dakle, ako ti želiš da se baviš web razvojem, da postaneš web developer, PHP jeste najlogičniji izbor. A možda, možda treba baciti pik i na asp.net. A zašto asp.net (opet jak akcenat na C familiju) ? Razlog je jednostavan. StackExchange network. Ja do sada nisam zapazio da je ta mreža i jednom zakazala. Idiotski veliki broj stack networka na jednom mestu, poprilično velik broj korisnika, a tu od PHP-a nema ni traga ni glasa.. uhvatili iskusni majstori koji umeju zaista da progamiraju, načukali mali milion linija sors koda, popakovali to na par servera pustiše u rad.. I gle.. stack radi kao munja. To se dešava kada PRAVI ljudi, majstori u svom poslu, dohvate pa naprave nešto od srca. A da su hteli, ta neka ekipa, da naprave sve to u čistom ruby-ju ili u PHP-u, stack mreža bi se verovatno isto ponašala, no, izbor je bio na njima.

Šta su automatski dokazali između ostalog ? PHP, kao opravdano najzastupljeniji - I TE KAKO - treba da ima konkurenciju.
I ako se desi da m$ prsne nekada, asp.net tehnologija, neće.

Kažu ljudi da je PHP zaposeo preko 90% sajtova danas, baš zato što je brz, i ciritam: "Language generally suited for web development", dakle osmišljen za http(s) protokol, da izbacuje, da generiše hypertext markup language, ili ono što pretraživači "traže/umeju" da čitaju pored ostalih ekstenzija i šturo teksta (.txt). U onih 10 preostalih % spadaju svi ostali jezici koji imaju pogodne biblioteke za rad sa web protokolima i standardima.

PHP jeste poprilično user friendly, ima dokumentacije za PHP na svakom ćošku. Primera još više. Ni jedan drugi jezik danas, nema toliko resorsa na izvol'te kao što ima PHP i popularnost mu neće opasti još dugo vremena.
Baš zbog te lakoće i dostupnog materijala i primera za učenje, vrlo lako se može dobiti pogrešan zaključak, razviti loša praksa, itd.

Što se tiče samog web programiranja, danas, 2016. god. .. više nije čak ni PHP potreban, nego samo javaskripta (osvrni se i na nodejs).
Ta nesrećna i nakaradna javaskripta, koju moram da čukam u editoru kad dođe red i na to, jeste nekim čudom toliko dobila na popularnosti da je to prosto zapanjujuće..
Zašto je krstim tako gnusno.. "nakaradna" itd.. ako se upustiš u web vode, razjasniće ti se vremenom, to je sasvim druga dubioza.

Zaključak? Probaj sve. Probaj sve, pa onda odluči. Danas je web/internet nešto što je prosto nezaobilazno, uskoro će i u naočare za sunce da nam udenu po par megabita i nekakav "reality/virtual/augmented" ekran koji će da parsuje css i html, tako da je sasvim logično da - svaki - "programatorsky" jezik može da posluži i za web svrhe.

Što se mene tiče, ja se držim PHP-a. I kako vreme odmiče, sve sam više i više siguran da nisam napravio loš potez.
[ Zlatni_bg @ 28.02.2016. 10:38 ] @
Prilicno sam neaktivan zbog raznih stvari u zivotu trenutno ali vecina
mojih postova na ESu je napisano bas ovde i subscribeovan sam na mailing
listu. Ovo mi je zapalo za oko.

Ne znam zasto bi iko rekao da je PHP los. Dan danas nikad nisam osetio
potrebu za ASPom niti mislim da iko ko se fokusirao na jedan od dva ima
ikakvih problema u resavanju bilo kakvih problema i potrebu za drugim, tu
bih zavrsio diskusiju oko odluke izmedju njih. Dokumentacije za PHP ima
mnogo i sve sto pozelis da uradis vec mozes naci kao primer na internetu, i
kad ne znas sta da radis google odradi posao, a tu je i drustvo sa ESa.

Iskreno nisam krenuo od PHPa, krenuo sam od TurboPascala, potom probao C++,
presao dalje na WinGUI sa C++ jer iskreno pascal/delphi nisu mogli da
zadovolje moje potrebe. Iako sam mnogo stvari radio u Delphiju presao sam u
potpunosti na C++. Jedan od razloga je verovatno taj sto ako znas C++ znas
i PHP. A malo ko danas ima potrebu za konstantnom izradom desktop
aplikacija koliko za web.

Mislim da ne bi napravila nikakvu gresku da krenes na PHP, mada bi moj
savet bio prvo malo C++a. Verovatno ce ti izgledati dosadno ali je lep
pocetak.

Nego, vidim da stvarno dosta ljudi govori da PHP nije dobar izbor. Voleo
bih samo da mi kazete zasto, stvarno me interesuje misljenje oko toga jer
nisam u prici oko ostalih stvari, da li se nesto promenilo?

Sto se tice frameworka, mislim da je nekome ko tek krece da uci to sasvim
suvisno, bar u narednim mesecima. Lepo mogu da se savladaju osnove PHPa,
baza podataka, onda OOP u PHPu, pa nema razloga orvih 6 meseci brinuti o
tome. A kad neko vec ima dobrog iskustva u PHPu lako ce mu biti da to
usavrsi. I ja sam blenuo ko tele u sarena vrata kad sam prvi put radio sa
Zendom, kao da programiranje nisam video u zivotu, ali sve je poenta malih
koraka.

Pozeleo bih ti srecu sa ucenjem i da znas da neces napraviti los izbor u
svakom slucaju, vise je bitno razmisljati kao programer nego raditi u
odredjenom programskom jeziku, a to je ono sto ces sigurno izgraditi.

Veliki pozdrav.
[ jablan @ 28.02.2016. 13:37 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Nego, vidim da stvarno dosta ljudi govori da PHP nije dobar izbor. Voleo
bih samo da mi kazete zasto, stvarno me interesuje misljenje oko toga jer
nisam u prici oko ostalih stvari, da li se nesto promenilo?


https://eev.ee/blog/2012/04/09/php-a-fractal-of-bad-design/

Pored nekoliko izuzetno dobrih alternativa (Python i Ruby), ne znam zašto bi neko ko već može da bira izabrao PHP. Možda jedino zbog ponude poslova za juniora u Srbiji.
[ plus_minus @ 28.02.2016. 14:24 ] @
I ja isto ne vidim zašto bi neko pored linuxa koristio m$ proizvode ili `poluzagrižene` proizvode, ali ih, eto, koriste..
I zašto sada da verujemo 100% tom blogeru čiji si članak linkovao, ako je recimo baš on jedno vreme bio baš taj zagriženi php noob i non-stop upoređivao stvari sa `==` ... i onda mu se jednoga dana, zapao baš 0 kao integer na pogrešnom mestu... i onda je lupao glavom od sto, čupao kosu, grizao nokte, drao se na ukućane bez razloga... a kad je saznao da ima i `===` ... e tek onda krenuo da se dere od muke što to ranije nije saznao i evo ga blog. Na temu o `slončetu`.. Mogu misliti koliko će tek ovakvih tekstova biti na temu o na sve strane bušnom pehapeu, kada PHPNG *(v 7+) postane recommended standard na 100% hostniga...
[ Zlatni_bg @ 28.02.2016. 21:10 ] @
Iskreno, na onom blogu sam vise video da je coveku nelogicno vise logicnih stvari nego logicno nelogicnih stvari.

Ako se neko navikne na PHP, kao ja posle C/C++, lakse ce prihvatiti sam PHP i ceo koncept takvog programiranja nego celu translaciju na Ruby koji koliko sam primetio nije i dalje ni po cemu priblizan PHPu. Python i nisam vidjao toliko da se koristi u resenjima kao PHP, bar ne za vece sajtove, za Ruby stvarno ne znam. U vreme kad sam ja radio najvise web programiranja/dizajna, vecina softvera je bilo napisano bas u PHPu i 95% skripti/gotovih resenja je koristilo bas PHP.

Kao sto tom liku nije jasno gomila stvari oko PHPa (to sa == npr), tako sam i ja u svom skromnom iskustvu sa Javom imao utisak da sam 50x deklarisao neke stvari vise nego sto je potrebno. Ocigledno je neko navikao na totalno drugaciji nacin programiranja i sintaksu.

I ceo post na blogu mi deluje da je napisao neko solidno razmazen kome "jezik nije onako kako ga je on zamisljao", kuka na PHP integrisane funkcije kako ustvari RADE ono sto on zeli ali on ne zeli tako da ih napise, i izrazava svoje nezadovoljstvo.

E sad, ako tamo na tom blogu "tehnicari" za bezbednost podataka pisu kako "Jesus cries from PHP", onda ne znam kako gomila aplikacija sa vrlo pipavim podacima i dalje koriste PHP? Da li jedna osoba kao pojedinac i moze da izjavi tako nesto? Pa ljudi, to nije projekat koji je radjen godinu/dve dana, nije nesto sto je neko sklepao za mesec dana, mislim da je mnogo ljudi ulozilo mnogo sebe da bi PHP zaziveo kao takav danas, i ne vidim da 99% ljudi kuka na taj isti PHP. Ne vidim da iko misli da je pogresio. I ne vidim kako je bilo koji sajt "otvoren" za napade zato sto koristi PHP, sto mislim da ne mora ni da se dokazuje, a na blogu je navedeno bukvalno "php sifre se razbijaju jednom funkcijom".

Junior programere? :) Shvaticu ovo kao salu, s obzirom na kolicinu kvalitetnih seniora u nasoj zemlji :)

@plus_minus, Windows koristim iz jednog razloga, to su igrice i nazalost sto i danas vecina softvera radi adekvatno samo na njemu za koje ne mogu da nadjem adekvatne zamene, a Wine ne zavrsava posao u svakom slucaju. Ali PHP kao nezavisan od platforme nije ni zasluzio slicno poredjenje :)
[ plus_minus @ 28.02.2016. 21:36 ] @
^^ ŠTAAA!?!?? Igrice?! PIRATERIJA! KRIMINAL! ALARM!!! ... .. zekim se malo.
Slažem se. Može i bolje poređenje, tad mi bilo potaman za jagodice u datom momentu..
Napiši čoče onda bolje poređenje, š'a čekaš?

Mada.. kada se sagleda šira slika.. igrice danas nisu kao što su nekad bile..
Jeste, bolji audio/vizuelni doživljaj, više resorsa.. ali.. nekako.. sve se svodi na nišan i na rokanje.
Ako ne to, onda bejzbol palice, motorne testere ili letve raznorazne sa nakucanim ekserima pa udri i ubij zombija.
Psychonauts. To je bre igrica.

I koji to softver nema za nas pingvine, d čujem? Al' ajd' kao .. ne mora to. Odosmo u oftopik.
[ Zlatni_bg @ 28.02.2016. 23:33 ] @
Eh... na svakom lap topu u kuci ja imam linux, ali na glavnom desktopu Windows :) Jednostavno sve sto mi treba dosta lakse nadjem za Windows, neke stvari su teze namestiti na linuxu, nekad mi je bitno samo nesto da proradi (iz zabave), tipa uzecu primer D3Go preko SBBa ne podrzava Linux vec ili ffox ide preko winea ili se sam plagin veze za wine pa se nesto emulirano startuje... nije ni bitno :) Jednostavno vise komfora osecam da na glavnom kompu imam Win :)

Hocu da znas samo da se slazem sa svim tvojim postovima do sada, da ne ispadne da kontriram i slicno, samo sam naveo razloge zasto je meni lakse da koristim Windows nego Linux, a veruj mi, kada bi sve sto mi treba radilo na linuxu, ne bih imao ni najmanju dilemu :) Mozda je los primer, ali skoro me je muka naterala da nadjem C/C++/C# alat za izradu Android aplikacija, jer usled nedostatka mog boljeg poznavanja Jave i samog nacina programiranja Android aplikacija u oficijalnoj studio aplikaciji, Xamarin (koji je nekim delom pod MSom) mi je bio jedino resenje. Naravno, nemaju planove za rad na linuxu, verovatno zbog povezanosti sa MSom. Cena je bila opravdavajuca za ono sto je trebalo da dobijem od istog.

Kada bih rekao da su sve legalne, slagao bih, ali dosta originalnih naslova posedujem, Battlefield 4, GTA V, Europa universalis, etc, znaci one koje nisu bas jeftnine, jednostavno volim da skrenem misli tim igricama i kada vidim da igrica stvarno vredi novca, najmanji je problem da je kupim :)

Slicno poredjenje ne mogu da nadjem, istina je da su u oba slucaja sa jedne strane besplatni alati koje podrzava ogromna zajednica sa gomilom eksperta u toj oblasti a s druge strane multimilionska firma kojoj je profit glavni i da njih podrzavaju ljudi koji su placeni da rade taj posao :) neko iz ljubavi, neko zbog novca :) Ista stvar je i sa iOS-om i Androidom. Kako volim to da objasnim ljudima, platite vece pare da bi vam nesto od starta radilo kako treba, i to je stvarno na zadovoljavajucem nivou, ali ako se dovoljno posvetite/imate vremena za to, od besplatne stvari cete napraviti nesto sto ce bolje funkcionisati od onoga sto je kostalo i pruzice mnogo vise opcija :) svodi se na stvar ukusa, zelje za ucenjem i podesavanjem, i toga da li neko ima vremena za to :) Nekome ko je navikao da startuje .exe i instalira program nece biti lako kada dodje u situaciju da treba da kompajlira softver za linux, a da je obican korisnik kome racunar sluzi za surf, fejsbuk, par programa itd, moramo da se razumemo :)


Sto se tice PHPa... i dalje nisam ubedjen u to da je los u bilo kom pogledu, i dok mi stvarno ovde neko na srpskom ne da dovoljno dobre razloge i to dobro argumentovane da neko cak i danas ne treba da uci PHP, uvek cu ga preporuciti.
[ Mister Big Time @ 28.02.2016. 23:44 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Iskreno, na onom blogu sam vise video da je coveku nelogicno vise logicnih stvari nego logicno nelogicnih stvari.

Ako se neko navikne na PHP, kao ja posle C/C++, lakse ce prihvatiti sam PHP i ceo koncept takvog programiranja nego celu translaciju na Ruby koji koliko sam primetio nije i dalje ni po cemu priblizan PHPu. Python i nisam vidjao toliko da se koristi u resenjima kao PHP, bar ne za vece sajtove, za Ruby stvarno ne znam. U vreme kad sam ja radio najvise web programiranja/dizajna, vecina softvera je bilo napisano bas u PHPu i 95% skripti/gotovih resenja je koristilo bas PHP.

Kao sto tom liku nije jasno gomila stvari oko PHPa (to sa == npr), tako sam i ja u svom skromnom iskustvu sa Javom imao utisak da sam 50x deklarisao neke stvari vise nego sto je potrebno. Ocigledno je neko navikao na totalno drugaciji nacin programiranja i sintaksu.

I ceo post na blogu mi deluje da je napisao neko solidno razmazen kome "jezik nije onako kako ga je on zamisljao", kuka na PHP integrisane funkcije kako ustvari RADE ono sto on zeli ali on ne zeli tako da ih napise, i izrazava svoje nezadovoljstvo.

E sad, ako tamo na tom blogu "tehnicari" za bezbednost podataka pisu kako "Jesus cries from PHP", onda ne znam kako gomila aplikacija sa vrlo pipavim podacima i dalje koriste PHP? Da li jedna osoba kao pojedinac i moze da izjavi tako nesto? Pa ljudi, to nije projekat koji je radjen godinu/dve dana, nije nesto sto je neko sklepao za mesec dana, mislim da je mnogo ljudi ulozilo mnogo sebe da bi PHP zaziveo kao takav danas, i ne vidim da 99% ljudi kuka na taj isti PHP. Ne vidim da iko misli da je pogresio. I ne vidim kako je bilo koji sajt "otvoren" za napade zato sto koristi PHP, sto mislim da ne mora ni da se dokazuje, a na blogu je navedeno bukvalno "php sifre se razbijaju jednom funkcijom".

Junior programere? :) Shvaticu ovo kao salu, s obzirom na kolicinu kvalitetnih seniora u nasoj zemlji :)

@plus_minus, Windows koristim iz jednog razloga, to su igrice i nazalost sto i danas vecina softvera radi adekvatno samo na njemu za koje ne mogu da nadjem adekvatne zamene, a Wine ne zavrsava posao u svakom slucaju. Ali PHP kao nezavisan od platforme nije ni zasluzio slicno poredjenje :)


Ne treba se obazirati previse na takve out-of-date postove. Sve i da su neke stvari stajale pre 4 (četiri) godine, danas ne stoji tj. napredovalo se. Znam taj clanak bas iz tog perioda.

Samo cu se kratko nadovezati - projekat koji sam radio u firmi dosli da preuzme ekipa iz Oracle/Java tabora (citaj da kopiraju resenje i da urade isto). Kada su posle 3 nedeljna sastanka od po 2.5-3 sata trajanja shvatili (konacno!) kako zapravo sve to radi na JEDNOJ masini, da postoje interfejsi ka vrlo raznovrsnim podacima od text datotetka preko RDBMS pa sve do NoSQL referentne baze i da je zapravo PHP taj koji melje nesto sto nije web fensi aplikacija a.k.a. sajt ostali su vrlo zbunjeni i rekli da bi za 'njihovu' tehniku trebalo u startu 10x vise hardverskih resursa, za pocetak, a sto se tice softvera period izrade od 6 meseci do godinu dana i to 10 ljutih programera da rade samo to?!

Sustina za takve ljude je dinamika, to je ono sto ne mogu da shvate jer su navikli da rade u kompajlerima i 2D tabelama gde podaci moraju biti 100% cisti.

Ali avaj, kad vec pomenuh baze ovde je PHP tek dosao do punog izrazaja - dinamicki sintaksno labavi interpreter, i NoSQL = savrsen spoj. Neko bi dodao i novotarije koje se izvrsavaju u browser-u (JS), zasto da ne. Rezultat je troslojna arhitektura u punom smislu.
Dalje, CLI aplikacije / primena. Da li je neko citao binarno podatke sa Atmel kontrolera? PHP i to moze out-of-the-box, naravno uz poznavanje samog protokola uredjaja sa koga se citaju podaci (.h header).
Uz poznavanje cistog C-a i PHP-a svasta covek moze da napravi.
Na kraju krajeva i kod nas ima dosta firmi iz EU koje su otvorile svoje kancelarije i koji imaju vrlo bitne CORE business proizvode koji se vrte upravo na PHP-u.

Pozdrav za sve iskrene PHP-ovce!





[ DaliborP @ 29.02.2016. 18:15 ] @
Ja bi rekao da je samo pitanju u naslovu pogresno. Sta je uopste web programer, sta ta osoba radi?
Web programer danas i pre 10 godina se dosta razlikuju, i mislim da se sve manje moze racunati na taj posao pod tom jednom titulom.

Web se prosirio, sa obe strane, i tesko je strpati sve pod jedan posao web programera. Ja sve manje nalazim po oglasima na klasicne "web programer" poslove, a sve vise na poslove potpuno podeljenje na klijentski i serverski deo. Front end je postao industrija za sebe, i posao kojem se treba potpuno posvetiti.

Tesko je ocekivati da ce jedna te ista osoba napisati single web page application, integrisati Backbone.js i angularjs, i onda na serveru napisati REST servise i PHP kod i spojiti sve sa bazom.

A opet, ako se neko fokusira na PHP only, zar se ne ogranicava sa tim jednim jezikom kad danas moze bilo koji jezik da koristi za iste stvari? Poznavanje Jave ili .NET-a daje ako nista drugo, veci izbor.
[ VladaSu @ 01.03.2016. 10:06 ] @
Jedan PHP programer mora da zna da napise kompletan sajt. HTML, CSS i JS i ostale JS biblioteke predstavlja 5% znanja jednog PHP programera iako se taj procenat povecava.
Za PHP programera programiranje front-a treba da bude opustanje i odmaranje mozga. Ipak taj posao je podeljen ne zbog potrebnog znanja vec zato sto je mnogo teze naci PHP programera nego HTML, CSS i JS programera. Samim tim dolazimo i do satnice. PHP je placeniji.
Ja sam kao PHP programer u jednoj firmi pomagao gazdi da ocisti tavan. Meni to ne pada tesko niti me je sramota i super mi doslo malo fizikalisanja i da odmorim se od racunara.
Kada su to neki culi rekli su "ja mu to ne bih radio". Ne bih mu ni ja radio za 1000 dinara dnevno kao sto bi neki fizikalac radio. Ja sam fizikalisao za platu PHP programera.
Njemu je to bio cist trosak. Sa jedne strane mu nisam zaradjivao kao programer a sa druge strane me je placao 5 puta vise nego sto bi nekog drugo platio. On je imao cist minus ali eto druzili smo se.
Ako je on mogao da fizikalise mogao sam i ja.

Da prenesem ovu pricu na PHP - HTML. Zasto bi neko mene placao 10e na sat da mu radim HTML ako moze da nadje za 5e sat? Mogu i ja da radim HTML ali cena nije 5e vec 10e sat.
Ako je nesto sitno i par dana onda se to tolerise ali ako ima stalno potrebu da neko radi html a neko php onda je jeftinije uzeti dva coveka.

Poznavanje Jave ili .NET-a i nije bas nesto veci izbor sto se tice web-a.
Bas sam nedavno imao jednu "raspravu" u vezi slicne izjave. Pitao sam njega a pitacu i tebe ako je veci izbor onda pogledaj svoj history u browseru i kazi u zadnjih 100 sajtova koliko je radjeno u javi, koliko u .net a koliko u php. (nemoj racunari sajtove koje su vezani striktno za tvoj posao jer normalno je da ja kao php programer necu traziti informacije na nekom .net sajtu)
90-95% sajova je radjeno u PHP i to dovljno govori zasto je on izbor broj 1. Sada je to mocan jezi ali i dok je bio "zaostao" on je i takav zaostao bio bez konkurencije. A zasto?
[ jablan @ 01.03.2016. 10:29 ] @
Koji deo tvog koda je pokriven testovima? Koje alate koristiš za backend, koje za frontend testove?
[ DaliborP @ 01.03.2016. 10:35 ] @
Citat:
VladaSu: Jedan PHP programer mora da zna da napise kompletan sajt. HTML, CSS i JS i ostale JS biblioteke predstavlja 5% znanja jednog PHP programera iako se taj procenat povecava.

Ne pricam o procentima znanja, vec da je cinjenica da su to danas postala dva razlicita posla.

Obim posla da bi se napisala single web page aplikacija vise nije isti kao pre 10 godina, koncept je drugaciji, poznavanje plugin-ova vise ne dolazi kroz samo poznavanje javascripta i HTML-a, vec treba i da se uci. Da li svaki PHP programer zna sve js pluginove i moze da obavlja uspesno oba posla? Cisto sumnjam, osim ako se radi o nekoj tezgi i freelance poslovima.

Citat:
Za PHP programera programiranje front-a treba da bude opustanje i odmaranje mozga. Ipak taj posao je podeljen ne zbog potrebnog znanja vec zato sto je mnogo teze naci PHP programera nego HTML, CSS i JS programera. Samim tim dolazimo i do satnice. PHP je placeniji.

Mislim da je danas prilicno izjednaceno trziste za oba. Mada, o kakvim poslovima pricamo ovde? Freelancing ili rad u firmi?

Citat:
Poznavanje Jave ili .NET-a i nije bas nesto veci izbor sto se tice web-a.

Naravno da jeste, ako pored PHP-a zna i druge jezike. Vise nije manje. Svakako je veci izbor posla, zasto se ograniciti iskljucivo na pravljenje web sajtova sa PHP-om.
[ VladaSu @ 01.03.2016. 13:07 ] @
@DaliborP Da li svaki PHP programer zna sve js pluginove i moze da obavlja uspesno oba posla? Cisto sumnjam, osim ako se radi o nekoj tezgi i freelance poslovima.
@DaliborP Naravno da jeste, ako pored PHP-a zna i druge jezike. Vise nije manje. Svakako je veci izbor posla, zasto se ograniciti iskljucivo na pravljenje web sajtova sa PHP-om.

Ove dve izjave su u suprotnosti jedna sa drugom. Mnogo, ali mnogo mnogo mnogo je lakse naucit html, css js i neki js fw i najcesce pluginove nego recimo .net ili Javu.
Kazes da ne uci front jer je to posao za sebe i velik je a posle kazes da nauci jos .net i javu. Pa tek je .net i java posao za sebe i to mnogo veci i po obimu i teskoci.

PHP + MySQL + (HTML, CSS i JS) je kompletan web programer. Malo PHP + malo .Net + malo Java nije kompletan web programer vec polovican a pri tome sigurno ni u jednom od ova
tri jezika nije kvalitetan. Sta je ovde vise a sta manje je ocigledno.

Programer ne uci JS pluginove. JS pluginovi se ne uce jer ih ima milion. Kao sto ne ucis reci da citas vec naucis slova. Slova imas 30 a reci milion.
Problem kod vecine front programera je sto oni ne nauce slova vec nauce reci napamet i tako citaju (reci a ne slova) i onda kada naidje nova rec oni moraju da je skontaju i nauce.
Onaj ko zna i shvata slova on ne mora da uci da procita novu rec.

Ja ne poznajem ni jednog PHP programera koji zna manje front od nekog front programera, najcesce zna i vise i bolje.
Ali zato poznajem stvarno vrhunske PHP programere koji su probali da udju u Javu ili .Net i nikada nisu ni priblizno naucili Javu ili .Net kao PHP. Jednostavno u tim drugim jezicima su bili amateri. Eto i ja sam amater u C#.Net i poznajem jezik od prve verzije ali sebe smatram totalnim amaterom koji ce napraviti neki program u C#.net ali kada to pogleda neki profi onda moze samo da mi se smeje i da mi da milion saveta.
Znam za samo jedan slucaj prelaska sa PHP na Javu ali on je imao vremena godinu dana da uci i istovremeno prima lepu platu i samo se Javi posvetio.
Da je kojim slucajem morao da zaradjuje radeci a ne uceci tesko bi jos Javu naucio pored toga. Iako je bio dobar PHP programer jos uvek je bio pocetnik i jos je uvek lutao i birao cemu ce da se posveti.



[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 01.03.2016. u 14:34 GMT+1]
[ DaliborP @ 01.03.2016. 13:27 ] @
Citat:
VladaSu: Ove dve izjave su u suprotnosti jedna sa drugom. Mnogo, ali mnogo mnogo mnogo je lakse naucit html, css js i neki js fw i najcesce pluginove nego recimo .net ili Javu. Kazes da ne uci front jer je to posao za sebe i velik je a posle kazes da nauci jos .net i javu. Pa tek je .net i java posao za sebe i to mnogo veci i po obimu i teskoci.

Ja nisam rekao da ne uci front end, naprotiv, ja samo kazem da web programer danas ne moze da radi sve, od html-a do baze, vec da su to danas razliciti poslovi i da definicija web programera vise ne postoji u tom kontekstu. To se zove svastarenje, i vise prilici freelance poslovima i one man show tezgama.

.NET i Javu sam spomenuo kao bolju opciju za izbor poslova, jer poznavajuci jedan ili drugi ne mora da se radi iskljucivo web kao sto je slucaj sa PHP-om.

Citat:
Programer ne uci JS pluginove. JS pluginovi se ne uce jer ih ima milion. Kao sto ne ucis reci da citas vec naucis slova. Slova imas 30 a reci milion.
Problem kod vecine front programera je sto oni ne nauce slova vec nauce reci napamet i tako citaju (reci a ne slova) i onda kada naidje nova rec oni moraju da je skontaju i nauce.

Ne mora da uci, stvarno? Probaj sutra da apliciras na posao na kojem se traze odredjeni pluginovi koje nisi nikad koristio pa mi javi kako si prosao.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 13:41 ] @
Citat:
.NET i Javu sam spomenuo kao bolju opciju za izbor poslova, jer poznavajuci jedan ili drugi ne mora da se radi iskljucivo web kao sto je slucaj sa PHP-om.


Pa ne mora ni samo i samo i isključivo web da se radi sa PHP-om. Tu je, postoji odavno: php-gtk
[ VladaSu @ 01.03.2016. 14:09 ] @
Hmm, mozda drugacije shvatamo pojam js plugin-a. Iskreno nikada nisam video oglas gde se trazi znanje nekog JS plugina niti sam ikada cuo da su od nekoga to trazili.
Ako mozes da postavis link ka nekom oglasu. Prosto ne vidim poentu da se trazi znanje nekog JS plugina.
Molim te postavi link ka oglasu. (memoj ka nekom wordpress ili joomla pluginu gde neko treba da odrzava plugin prodavnicu, to nisu programeri vec administatori)

PHP only programer ne postoji. Postoji php, html, css, js, mysql i to je minimum koji neki php programer mora da zna. Isto kao i asp.net programer mora da zna jos dosta stvari pored asp-a.

Ja ponovo citam tvoje postove i kazes:
@Tesko je ocekivati da ce jedna te ista osoba napisati single web page application, integrisati Backbone.js i angularjs, i onda na serveru napisati REST servise i PHP kod i spojiti sve sa bazom.
@Naravno da jeste, ako pored PHP-a zna i druge jezike. Vise nije manje.

Mozda nisi to mislio i pogresno si se izracio ali bukvalno si rekao u prvom komentaru da "Jedan covek ne moze da pretrci svaki dan 10 kilometara. Treba podeliti to trcanje na 2 coveka. Jedan da trci 9.8km a drugi 0.2 jer ovaj prvi ne moze da pretrci 10km".
A onda u drugom komenaru kazes da ovaj prvi sto trci 9.8km treba da trci jos dodatnih 25km jer je to bolje za njega. A to je 34.8km.
Cek, ako ne moze da trci 10km kako ce onda da pretrci 34.8km?


[ VladaSu @ 01.03.2016. 14:17 ] @
Devojka hoce web programiranjem da se bavi. To je broj jedan PHP. Pored PHP-a mora da zna i HTML i CSS i JS i MySQL. Sve ostalo sto se trazi pored ovoga zahteva mnogo manje vremena za ucenje, prilagodjavanje.
Vidim u oglasima traze da znas da radis SVN. Ne znam zasto to stavljaju kao potrebno znanje.
Ako je neko naucio sve ovo gore sto sam rekao za 2 godine zasto ne bi mogao da nauci SVN za sat vremena?
Tako je sa vecinom gluposti sto nabacaju za oglase pa i tim pluginovima.
Eto meni su trazili da znam smarty za prvi posao a pre toga nikada nisam cuo za smarty. Otisao sam kuci i seo i sutra se javio da ga znam i odmah sam poceo da radim u njemu.
To je zato sto sam naucio slova a ne reci.
Ako ti neko trazi da znas neki plugin za slideshow ti napises u CV da ga znas i dok te ne pozovu ti ga naucis.

Vidim u drugoj temi si isto pricao o pluginovima i postavio link ka nekim oglasima ali ni u jednom oglasu se ne trazi znanje nekog plugina.
[ jablan @ 01.03.2016. 14:36 ] @
@VladaSu: možeš li da odgovoriš na moje pitanje pls?
[ VladaSu @ 01.03.2016. 14:47 ] @
Aha, nisam skontao da si mene pitao.
Unit test za backend a front ne radim godinama. Ne radim u smislu da radim detalje. Nisam napravio neki front godinama ali odrzavamo ovo i radimo sitne izmene.
Sta ti koristis?
[ jablan @ 01.03.2016. 14:51 ] @
Ne kontam kako onda tvrdiš da PHP programer mora da zna i front, a ne radiš front godinama.

BTW šta je Unit test? Da li misliš na SimpleTest ili možda na PHPUnit?
[ VladaSu @ 01.03.2016. 15:09 ] @
PHPUnit. I dalje tvrdim da mora da zna. To sto ga ja licno ne radim u vecoj meri ne znaci da ne moram da ga znam. I uslov da me prime na posao je bio znanje html i css i js i to perfektno da se pise.
Pa necu valjda cimati nekoga da mi napravi neki prikaz podataka u adminu a da slican prikaz imam na drugom mestu. I mislim da sam ja specifican slucaj jer imamo 200 ljudi na jednom projektu i imamo podelu posla i nama se front mnogo manje i redje menja od backend-a.
Mozda u 1000 izmenda koda jedna je vezana za front a da nije "kozmeticke" prirode. Takav je sajt i takav je posao ali koliko ljudi radi na takvom sajtu i na takvom poslu?
Probajte naci posao a da znate samo PHP. Kao sto savetujem devojci koja je postavila temu tako savetujem i vama pre nego sto nesto pricate pogledajte oglase.
Ono sto se trazi to treba da se uci. A sta se trazi? Html, css, js, neki js fw, mysql i php. Ta kombinacija je najtrazenija za posao. Ne java i ne .net. (i .net je kombinacija baze, js css, html samo drugi jezik i baza). Od ove kombinacije moze manje, bez mysql i php ali to je 30-70% manje placeno.
Posto vidim da niste programeri evo neka se javi neki php programer koji ne zna html, css, js i kome to nisu trazili da zna.

Ne bih dalje da se raspravljam kada niste u ovom poslu vec ovaj posao gledate spolja.
Opet, pogledajte oglase i probajte naci da je dovoljan samo PHP bez ovoga sto sam rekao.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 15:17 ] @
Citat:
VladaSu:
Hmm, mozda drugacije shvatamo pojam js plugin-a. Iskreno nikada nisam video oglas gde se trazi znanje nekog JS plugina niti sam ikada cuo da su od nekoga to trazili.
Ako mozes da postavis link ka nekom oglasu. Prosto ne vidim poentu da se trazi znanje nekog JS plugina.
Molim te postavi link ka oglasu. (memoj ka nekom wordpress ili joomla pluginu gde neko treba da odrzava plugin prodavnicu, to nisu programeri vec administatori)

Evo, ima koliko hoces. Primeti da su svi iskljucivo Frontend poslovi.
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64866915
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64874348
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64866616
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64849604

Citat:
Ako ti neko trazi da znas neki plugin za slideshow ti napises u CV da ga znas i dok te ne pozovu ti ga naucis.
Vidim u drugoj temi si isto pricao o pluginovima i postavio link ka nekim oglasima ali ni u jednom oglasu se ne trazi znanje nekog plugina.

Ti mora da si genije ako mozes nesto da naucis bukvalno pred intervju. Zar ne mislis da je potrebno neko komercijalno iskustvo da bi tvoje znanje bilo dokazano? Ili je samo dovoljno procitati sat vremena pre?

Oglase sam vec postavio, svi imaju neki js plugin kao zahtev. Takvih poslova danas ima koliko hoces.

To je i poenta mog javljanja na temi, web programiranje danas je mnogo drugacije i ne moze vise PHP programer da radi sve zivo, koliko god ti pokusavao da mi to dokazes, stanje na terenu je potpuno drugacije.
[ VladaSu @ 01.03.2016. 15:20 ] @
Evo gledam infostud. Svi traze da znas html i css. Na nekime ni ne pise jer se podrazumeva. Pise znanje JS-a. Kako mislite da koristite JS ako ne znate html i css?
Nazovete i pitajte da li morate da znate html pa cete poslodavca ostaviti bez teksta. PHP bez css i html i js nikako. Ali nikako. Sanse za posao su ravne nuli.
[ VladaSu @ 01.03.2016. 15:20 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
VladaSu:
Hmm, mozda drugacije shvatamo pojam js plugin-a. Iskreno nikada nisam video oglas gde se trazi znanje nekog JS plugina niti sam ikada cuo da su od nekoga to trazili.
Ako mozes da postavis link ka nekom oglasu. Prosto ne vidim poentu da se trazi znanje nekog JS plugina.
Molim te postavi link ka oglasu. (memoj ka nekom wordpress ili joomla pluginu gde neko treba da odrzava plugin prodavnicu, to nisu programeri vec administatori)

Evo, ima koliko hoces. Primeti da su svi iskljucivo Frontend poslovi.
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64866915
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64874348
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64866616
http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=64849604

Citat:
Ako ti neko trazi da znas neki plugin za slideshow ti napises u CV da ga znas i dok te ne pozovu ti ga naucis.
Vidim u drugoj temi si isto pricao o pluginovima i postavio link ka nekim oglasima ali ni u jednom oglasu se ne trazi znanje nekog plugina.

Ti mora da si genije ako mozes nesto da naucis bukvalno pred intervju. Zar ne mislis da je potrebno neko komercijalno iskustvo da bi tvoje znanje bilo dokazano? Ili je samo dovoljno procitati sat vremena pre?

Oglase sam vec postavio, svi imaju neki plugin kao zahtev.


Ok druze ali gde ti ovde vidis plugin????
[ jablan @ 01.03.2016. 15:24 ] @
Aha, toliko dobro poznaješ alate koje koristiš da ime ubodeš iz drugog puta... :)

Jedno je znati HTML i JS dovoljno da možeš da napraviš admin formu ili prepraviš postojeći HTML, drugo je znati da napraviš kompletan front za moderni sajt na osnovu wireframe-a, da bude cross-browser, ima responsive layout, neretko sa kompletnim JS frejmvorkom, da sve to održavaš, radiš AB testove, frontend unit testove... U normalnim firmama za to se angažuje tzv. front-end developer i uopšte nije manje plaćen od backend developera.

BTW ne znam odakle ti to da nismo programeri.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 15:24 ] @
Citat:
VladaSu: Ok druze ali gde ti ovde vidis plugin????

Jquery, Angular.js, Bootstrap, Backbone, React.js - sve su to js plugins. Dodaj testing frameworks kao Jasmine, pa less.js, pa build sa grunt i bower, radi se o ozbiljnim stvarima.

Hoces reci da ti kao PHP programer to sve znas, a i ako ne znas, mozes da naucis pred intervju?
[ Nemke_BG @ 01.03.2016. 15:58 ] @
Ovo sto ti spominjes su JS FW-ovi. JS FW-ove PHP dev ne mora da zna, ali bi bilo kul da zna barem kako funkcionisu.

JS pluginovi mi je vrlo cudno ime, iskren da budem nikad se nisam susreo sa njim ali me asocira na stvari poput slick slider, scrollReveal i sl.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 16:04 ] @
Da, js frameworks, mozda sam se pogresno izrazio na srpskom. Kako se kaze framework na srpskom? :)
Uostalom na pocetku sam spomenuo imena kao Backbone ili Angular, prilicno je jasno bilo o cemu pricam. Danas su to trazene stvari, i cisto sumnjam da neko moze da nauci jedan od njih pred intervju.
[ kunc @ 01.03.2016. 16:12 ] @
Pa cak i jedan senior PHP developer, ne moze naucit Laravel pred intervju.. ( jedno je skontat, a drugo je naucit)
[ VladaSu @ 01.03.2016. 16:33 ] @
Evo zasto niste web programeri.
Ti Jablane spomines cross-browser, responsive layout kao da je to neka mudrost. Svako zna da to nije mudrost.
Spominjes js fw a ja ne znam ni da je to mudrost. Evo radim sve i svasta sa jQuery i uopste se ne secam da sam ga ucio. Mozda jedan dan pre 7-8 godina kada se pojavio sve je to islo spontano
jer sam pre toga radio u cistom JS.
Angular.js nisam radio. Dosao im sajt na doradu sa Angular.js i sednem, pogledam malo sta i kako radi i vec taj dan radim u njemu.

Opet vasa zamisao normalne firme i stvarnost su dva razlicita pojma. Pogledaj veliku vecinu oglasa. Jedno je zamisao kako to treba i kako je to idealno a drugo je stvarnost i sta se trazi.
Onda imas odgovore tipa @I batali PHP, uzmi nešto normalno. ;) i tebi sam nedavno odgovarao na pitanja vezana za PHP pocetnika.
Napljujes php na temama za php probleme pa ti ljudi objasne zbog cega tako nesto radi i onda kazes da je logicnije da drugacije radi.
Zar mislis da je 95% web programera ludo sto radi php i to sto prave php i oko php-a ima glupe ideje?
Nije idealan jezik ali sigurno postoji razlog zasto se najcesce koristi na netu.

A DaliborP nije programer jer ne zna sta su plugini. Ovo sto je on naveo nisu plugini, niti su ikada bili niti ce ikada biti.
Vidim da se lepo bacate pojmovima i pomalo mesate ali ja sa vecinom tih stvari radim jer se programiranjem bavim evo ravno 20 godina a zaposliio sam se pre 12 godina.

@Hoces reci da ti kao PHP programer to sve znas, a i ako ne znas, mozes da naucis pred intervju?
Ne znam sve sto si naveo ali nigde se ni ne trazi da znas sve vec par stvari i to bih mogao da naucim za kratko vreme.
I ne znam sta se cudis. Rekao si da nauci PHP, Javu i .Net a cudis se ako neko zna sve ovo sto si ti naveo.
Meni je mnogo cudnije da neko zna PHP i Javu i .Net, za nepoverovati. Da zna Jquery, Angular.js, Bootstrap, Backbone, React.js, php, mysql, html i css mnogo realnije.
Mozda ti nije cudno ako sada znas da su sve te stvari nastale posle mog pocetka web programiranja. Pa lud bih bio da sam ostao na onom php pre 20 godina i na tom znanju i tom shvatanju.


Kada se pogleda vas profil ovde na ES i moj razlika je u tome sto ja vise od 10-15 godina dajem resenja i odgovore ljudima koji ovde postave neki problem. HTML PHP JS sam ucio na dialup-u :)
Vi ni nemate tema niti odgovora vezanu za ovu oblast a i kada se ukljucite vecina je teoretisanje bez konkretnih problema i konkretnih odgovora. Npr kao ova tema. Nema vas na primenjivim temama.
Zbog toga kazem da ste teoreticari pocetnici a ne programeri a najveci razlog je sto tvrdite da php programer ne mora da zna html i css. I ne mora. PHP programer ne mora da zna ni bazu podataka.
A da li ce dobiti posao? Nece. Necete videti oglas za php bez html i css i
[ VladaSu @ 01.03.2016. 16:39 ] @
@kunc Upravu si. Laravel se ne moze nauciti pred intedvju. To nisam nikada rekao. Rekao sam neki js fw. neki test i slicno sto su ovde navodili.
Laravel ne spada u znanje frontend developera.

@DaliborP Da, js frameworks, mozda sam se pogresno izrazio na srpskom. Kako se kaze framework na srpskom? :)

Framework je engleska rec tako ta se nisi mogao izraziti pogresno na srpskom :) Plugin je takodje engleska rec pa si ni tu nisi mogao pogresno izraziti. :)
Nisi se mogao pogresno izraziti na srpskom vec si na jedno mislio a drugo pisao.
Uglavnom ako si se pogresio izrazio onda je jasno zasto tvdim da se ne traze znanje nekog plugina za posao i da se plugin skonta za manje od sat vremena.

Kao sto kaze Nemke, ne mora da se zna js fw ali bilo bi dobro. PHP programer je kompletniji i bolji ako zna js fw. Em je bolji i kompletniji, em ce lakse neci posao, em mu je 100 puta lakse nacuiti nego Javu ili .net. Oglase za posao sa video php + neki js fw ali nisam video php + java.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 17:12 ] @
Citat:
Kako se kaze framework na srpskom?

Na isti način na koji se kaže i plugin.

Na srpskom:
plugin == `priključak`
framework == `okvir` *(može i biblioteka, jes' da je to library/lib ali može i tako)

I stvarno što kaže VladaSu ... šta je bre toliki problem i teško da se sažvaće *(younameit).js framework ako se uzme u obzir da je pisanje i poznavanje Vainlla .js-a pa ono, u malom prstu ?
Jedino što može da bude problem jeste - smor. Toliko. Bar sa moje tačke gledišta. Slažem se sa Vladom po tom pitanju samo tako a znatno manje vremena imam provedenog u druženju sa php-om od njega.

Da li jedan php developer treba da zna i html i css i js kao tablicu množenja, da li je to uslov za rad sa php-om? Naravno da jeste.

Šta se uglavnom radi sa php-om? Generišu se upravo to troje. Pa kako ćeš da generišeš nešto ako ne znaš ni kako funkcioniše? Može, al' to će da bude krš na kraju.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 01.03.2016. u 18:23 GMT+1]
[ DaliborP @ 01.03.2016. 17:23 ] @
Nisam ja dosao na temu da se prepucavam ko je programer a ko nije vec da ukazem na promene koje su prilicno ocigledne u web svetu poslova, da bi pomogao osobi koja je postavila temu u odluci.

Pre 10 godina onakvih oglasa sto sam postavio za front-end developera nije bilo, i to je dovoljan dokaz sta trziste trazi i kako danas stvari stoje.

Ako neko tvrdi da moze da nauci te trazene js framework-e(sorry zbog lose terminologije) kao npr VladaSu, za njega brige nema. Mada mislim da VladaSu ili malo vise voli da se hvali, ili nema iskustva sa istima.

Ali na kraju krajeva, ne verujem da je to dobar savet za nekog ko tek sad pocinje sa ucenjem, da pogleda malo pred intervju.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 17:29 ] @
Citat:
plus_minus:I stvarno što kaže VladaSu ... šta je bre toliki problem i teško da se sažvaće *(younameit).js framework ako se uzme u obzir da je pisanje i poznavanje Vainlla .js-a pa ono, u malom prstu ?

Niko nije ni rekao da je problem, sve se da nauciti. Ali izgleda da niko ovde ne cita sta napisano, vec samo prica o sebi i svojim sposobnostima....
[ plus_minus @ 01.03.2016. 17:30 ] @
@kunc

Laravel je malo složenija igračka.

Ne svodi se samo na `{{ .... }}` i na `ng-this` i `ng-that`

`this`-a i `that`-a ima taman 15 komada i ne više od toga, zaista.. `AAbnormlano` mnogo za popakovati u memoriju... mission impossible.

Pa samo curl ili još bolje openssl ekstenzija za php ima 14 puta više stvari koje treba znati od bootstrapa ili minora/majnora/angulara/grokulara/ .. a da ne pričamo o kompletnom ss frameworku, što važi ne samo za php nego i za ostale ss jezike.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 17:42 ] @
@DaliborP

A ti izgleda ne možeš samom sebi da oprostiš kada pogrešiš negde, pa te neko ispravi, m?
Osim toga, tema je nastala tako što osoba koja nema iskustva u web programiranju, želi to da postane.

Zašto ti smatraš da je nešto loše što neko ko želi da dadne malo smernica govori i o svom iskustvu?
Zašto je to sada loše i neprikladno ako autor teme sazna da ne dobija savete od nekoga ko je - tik pre nje - seo da čuka pehape kod u tekstualnom editoru?
[ DaliborP @ 01.03.2016. 17:47 ] @
Ne znam odakle ti da ja nesto tako smatram ili ne oprastam sebi gresku, vec sam rekao da sam pogresio.

Vi kao da se osecate napadnuti od moje strane, nema razloga za tim, samo pricam o svom iskustvu i zapazanju.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 17:49 ] @
Od tvojih `triju točkica` na kraju konstatacije. Eto, "oTale" mi to.

Citat:
Nisam ja dosao na temu da se prepucavam ko je programer a ko nije vec da ukazem na promene koje su prilicno ocigledne u web svetu poslova, da bi pomogao osobi koja je postavila temu u odluci.


A kako ti to inače radiš, to što tvrdiš da radiš, to neko ukazivanje na promene, za koje po tebi verovatno, VladaSu, MisterBigTime, ja i ostali.. nismo čuli ili nismo upućeni ... ?
adnreaVM se još nije izjasnila po tom pitanju.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 17:59 ] @
Citat:
plus_minus: A kako ti to inače radiš, to što tvrdiš da radiš, to neko ukazivanje na promene, za koje po tebi verovatno, VladaSu, MisterBigTime, ja i ostali.. nismo čuli ili nismo upućeni ... ?
adnreaVM se još nije izjasnila po tom pitanju.

Pa vec sam nekoliko puta rekao, po ociglednim promenama u svetu web programiranja, napretku razvoja u klijentskim jezicima, gomili zastupljenih i popularnih js framework-a i trzistu poslova gde se sve vise traze cisti front-end developeri. Ako lazem ja, ne lazu oglasi.

Ako za to niste culi ili niste upuceni onda radite u vrlo ogranicem okruzenju ili jednostavno ne pratite promene. Ja licno iz svog iskustva to mogu da pratim iz godine u godinu i primetim promene.

[ plus_minus @ 01.03.2016. 18:10 ] @
Ne, mi nismo čuli za to i mi radimo u vrlo ograničenom okruženju i nama nema spasa. I na sve to, mi volimo da radimo u pehape, nodejs nam nije zanimljiv i mi smo izgubljene duše u prostoru i vremenu i od nas nikada neće postati ozbiljni programeri ... čuj .. programeri, kakva gordost od mene.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 18:23 ] @
Vidim da si ti ovde isljucivo da bi se prepucavao ciji je veci. Moraces sa nekim drugim, sorry.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 18:31 ] @
Misliš, ti ćeš ipak morati na nekom drugom mestu da izigravaš nevinu žrtvu od strane `nemilosrdnog` +/- .. jel' da?
[ dakipro @ 01.03.2016. 19:30 ] @
Eto ga sad, a taman je diskusija uzela maha.
Molim clanove diskusije samo za ontopic diskusiju, bez prozivki i bez merenja, odnosno samo konstruktivnu diskusiju nadalje, pa makar to bili monolozi odnosno licna misljenja i iskustva bez osvrtanja na to sta je neko rekao u prethodnom tekstu.

Ima puno ljudi koji pocinju sa ucenjem i njima ce sigurno koristiti iskustva koja ljudi iznesu ovde na forumu, pokazimo da postoji ozbiljnost u web programiranju
[ milantrax2005 @ 01.03.2016. 19:42 ] @
Da sam sebi postavim ovo pitanje sada, to bi islo ovim redosledom:

1. HTML & CSS kao osnova, kao sto si vec pocela (CSS iskljucivo kroz SASS ili LESS). Pozeljno je u startu dodati neki od popularnijih FW-a za ovaj deo (Bootstrap, Foundation, Material Design Lite, itd.)
2. JavaScript, za pocetak vanila JS (nikako precice jQuery itd.)
3. Cim skapiras osnove JS (stare dobre osnove), idealno je da ga dalje radis i ucis JS kroz buduci ES6 standard (ovo ce i onako da bude default, mada vec i jeste u vecini aplikacija)
4. Onda sledi neki JS framework. Izbor je tvoj, Angular 1.x je do skora bio "must know" mada je od 2-jke prica nesto drugacija, vuce na TypeScript pa je sve to malo konfuzno (ali daleko preglednije nego li sve to kroz postojeci JavaScript ES5). Mozda ovde kao alternativa upada React.
5. Sto se tice server-side, nije nuzno da ucis PHP/MySQL/OOP/MVC/Frameworke jer je to zasebna prica za sebe, mozes i treba da se drzis i dalje JavaScripta kroz Node.js i korisne librarije/frameworke oko njega.
6. Kasnije dolazi neki CMS, wordpress je najlogicnije resenje (klasicne teme i dalje funckionisu u PHP-u) ali prica ide u drugom pravcu kroz WP API (gde Angular i React dolaze do izrazaja)
[ plus_minus @ 01.03.2016. 19:54 ] @
Citat:
5. Sto se tice server-side, nije nuzno da ucis PHP/MySQL/OOP/MVC/Frameworke jer je to zasebna prica za sebe, mozes i treba da se drzis i dalje JavaScripta kroz Node.js i korisne librarije/frameworke oko njega.


Da.. što se toga tiče, onda kada bude neko postavio pitanje na podforumu Javascript, vezano za web programiranje, onda je realno očekivati da ovako nešto napišeš. Na PHP forumu nije.
I taj deo oko toga se elaborira iznova i iznova.. Možda ti posao zavisi od tog .js-a, ali ne zavisi ti život, ma koliko god voleo tu javaskriptu ili šta je već u pitanju.
[ Mr. Bond @ 01.03.2016. 20:15 ] @
Sad kad su se stišale strasti da dam i ja svoje skromno mišljenje. Redosled kojim bih danas išao da sada počinjem da radim:

1. HTML & CSS (nikakav LESS i SASS - oni jesu prisutni danas ali ono što oni izbace je zapravo CSS tako da ne vidim svrhu zezanja sa njima dok se ne savladaju osnove CSS-a). Što se HTML-a tiče generalno bih pokušao da razumem kako browser zapravo iscrta to što mu ja napišem u HTML-u. Kako raspoređuje elemente, šta rade CSS property-i kao što su position, box model... Sve ovo može lepo da se primeni i nauči iz tutoriala. Ne zahteva nikakvo pred znanje, napiše se jednostavan HTML, poveže sa isto tako jednostavnim CSS fajlom i promeniš nešto - refresh i tako u krug). Obratiti pažnju kako se različiti elementi različito prikazuju/pozicioniraju/ponašaju (div, p, span ...).

2. Neki od scripting jezika za server side. PHP je zgodan zbog WAMP-a i zato što pokretanje obične skripte u browser-u ne zahteva nikakvo pred znanje (dovoljni su tutoriali tj. how-to). Ako neko zna za slično rešenje za Python/Ruby slobodno nek se nadoveže, nisam se na početku bavio njima a sada svakako ne koristim "out of the box" dev okruženja. Ovo je u suštini nadogradnja na HTML & CSS. Zgodan je za učenje osnovnih kontrola tokova (if-else, do-while, foreach, for, while ....). Lepa strana PHP-a je što je jako nisko postavljen HTTP sloju. Pristup query parametrima iz GET-a ili POST-a je jako jednostavan. Kada se ovlada osnovnom sintaksom dobro bi bilo proučiti osnove HTTP protokola, šta je header a šta body zahteva. Kako komuniciraju browser i PHP skripta (bez ulaženja u konfiguraciju web servera). Razumevanje HTTP protokola i osnovnih termina kao što su header, body, content type, sesija, cookie je osnovna web programiranja. Ovde još uvek nema nikakvih framework-a (daleko bilo DI-a ili nečeg sličnog...). Čist PHP, HTML i CSS. Kada razumem kako mogu da primam informacije od korisnika i kako da ih koristim da na istoj strani prikažem drugačije podatke - tek tad bih prešao na JavaScript.

3. JavaScript - jquery slobodno odmah. Biblioteka kao što je jquery olakšava "igranje" sa elementima, stilovima itd. Da bi neko uopšte koristio jQuery moraće da se upozna sa sintaksom JavaScript-a svakako. Lakše se uči kad se radi deo po deo.

Kada ovladam sa ove tri stvari dovoljno za pravljenje jednostavnih prezentacija razmišljao bih gde da počnem da radim kao junior/praktikant. Poznavanje ovoga gore nije dovoljno da se dobije praksa u većim kompanijama jer one imaju drugačije kriterijume prilagođene ljudima sa završenim tehničkim fakultetima. Tražio bih male outsource kompanije kojima je potreban "all in one" čovek. Tu se već stiče iskustvo, ulazi se u framework-e i od starijih kolega uče se dobre prakse itd... Verovatno će tu početi i neki CMS/WP da se radi itd...

P.S. Teško je naći praksu pa je zgodno da dok se traži praksa smišljaju različiti samostalni projekti (od todo aplikacije, preko možda neke web prodavnice do recimo kataloga artikala sa cenama itd...). Tu će polako i baze podataka postati neophodne... Svakim završenim (funkcionalnim) projektom ma koliko "jednostavan" ili "glup" bio postajete poželjniji poslodavcima. Ovo važi za slučaj da ste svoje znanje zidali od temelja. To što ste pokrenuli i malo modifikovali 4-5 sample aplikacija iz 4-5 različitih framework-a vam apsolutno ništa ne znači ukoliko nemate znanje navedeno pod 1,2,3.

Tek nakon godinu/dve rada bih se opredeljivao za front-end ili back-end tehnologiju. Istina je da svaki ozbiljniji projekat poznaje ovakav vid specijalizacije ali je isto tako potrebno poznavanje kompletnog tehnološkog skupa pre uske specijalizacije za jedan.
[ milantrax2005 @ 01.03.2016. 20:18 ] @
Citat:
Možda ti posao zavisi od tog .js-a


Uh, ne bas. JS je samo jedan delic cele price.

Offtopic, ali zadnjih 12 godina back-end ja iskljucivo radim u PHP-u, upola od tog vremena sa Wordpressom, ali dugoročne tendencije vise ukazuju na popularnost JS-a

Da se razumemo, mozda je lakse da ako vec uci JS (koji ti svakako treba za front) da nastavi sa JS-om i u back-endu kroz Node, nego da prelazi na PHP stak, sto moze da bude komplikovano za pocetnika kada treba da se ubaci u igru neki popularniji framework (Laravel je mozda najpopularniji ali nije nimalo lak za pocetnike i Pro upotrebu, YII takodje, CodeIgniter je mozda i mrtav, Slim mozda za manje aplikacije i API-je).
Pisanje custom MVC-a u PHP-u je zasebna prica (u vecini slucajeva nekad se ispostavi da je bolje koristiti framework u startu nego custom resenje).

Cela ova tema mozda nije u potpunosti za PHP (sto je i naglasila na pocetku) ali eto moje misljenje za nekog ko pocinje sa time je to sto sam napisao u prethodnom postu.
[ jablan @ 01.03.2016. 21:06 ] @
Citat:
Mr. Bond: Lepa strana PHP-a je što je jako nisko postavljen HTTP sloju.

S jedne strane, imaš pravo. Sa druge strane, ovaj pristup vrlo često vodi špagetarenju, koje je nažalost prisutno i u dosta PHP tutorijala, i u dobroj meri je zaslužno za reputaciju koju PHP ima. Danas kad je MVC defakto standard, možda ima više logike u startu odvojiti lejere kako treba, loše navike se teško iskorenjuju. BTW, odličan post.

Kad ste već krenuli sa konstruktivnim predlozima, da dam i ja svoj:

1. konzola i shell
2. stdin/stdout
3. jednostavna skripta koja čita n brojeva sa stdin i sumira ih
4. promenljive, osnovni tipovi podataka, petlje
5. funkcije (metode), argumenti i lokalne promenljive, scope
6. objekti i klase
7. mikrofrejmvork
8. HTTP
9. HTML, views
10. ???
11. Profit

Naravno sve ovo na nekom pristojnom jeziku. ;)
[ VladaSu @ 01.03.2016. 21:24 ] @
Andrea hoce da postane web programer. Da naglasim programer. Programer programira. HTML i CSS i sve vezano za njega nije programiranje.
Neki koriscenje jQuery ne smatraju programiranjem. Ubacivanje i podesavanje jquery plugina i menjane visini, sirine, boje sa jQuery nije programiranje.
I Andrea sama kaze da je na kursu za web dizajnera (dizajnera!!!) ucila HTML i CSS. HTML CSS i jQuery osnovno kod nas rade dizajneri a ne programeri.
Andrea je dosla na php forum ocigledno jer hoce da uci php i trazila je savet sta jos treba da uci. Moj savet je JS i neki js fw, php i neki php fw i mysql bazu.
Posleneka uci sve ono okolo sto vi navodite. Ovo je osnova. Kao sto rece plus minus kao tablica mnozenja. Sve ostalo su bezbroj alata koje ne mozes nikada sve i do kraja nauciti
i ucis po potrebi.
Nema smisla ovde savetovati javu i .net jer vec se odlucila a pita za finese.
Ono sto je ona pitala je normalan tok ucenja da se postane php programer i neka tako nastavi.

Ja opet nisam video oglas gde se trazi samo znanje php-a bez html i css i js. To je retkost.
Uciti php i javu i .net a da se ne nauci html, css i js nema smisla.
[ dejanet @ 01.03.2016. 21:26 ] @
Krenes sa c-om pa preko php-a zavrsis na kraju sa Wordpress-om ili Drupal-om.
Losa karma...
[ milantrax2005 @ 01.03.2016. 21:31 ] @
Citat:
Kako postati web programer


Prakticnije je Web Developer ili za super-ambiciozne Full Stack Web Developer :-)
[ Mr. Bond @ 01.03.2016. 21:58 ] @
Citat:
VladaSu:
Andrea hoce da postane web programer. Da naglasim programer. Programer programira. HTML i CSS i sve vezano za njega nije programiranje.
Neki koriscenje jQuery ne smatraju programiranjem. Ubacivanje i podesavanje jquery plugina i menjane visini, sirine, boje sa jQuery nije programiranje.
I Andrea sama kaze da je na kursu za web dizajnera (dizajnera!!!) ucila HTML i CSS. HTML CSS i jQuery osnovno kod nas rade dizajneri a ne programeri.
Andrea je dosla na php forum ocigledno jer hoce da uci php i trazila je savet sta jos treba da uci. Moj savet je JS i neki js fw, php i neki php fw i mysql bazu.
Posleneka uci sve ono okolo sto vi navodite. Ovo je osnova. Kao sto rece plus minus kao tablica mnozenja. Sve ostalo su bezbroj alata koje ne mozes nikada sve i do kraja nauciti
i ucis po potrebi.
Nema smisla ovde savetovati javu i .net jer vec se odlucila a pita za finese.
Ono sto je ona pitala je normalan tok ucenja da se postane php programer i neka tako nastavi.

Ja opet nisam video oglas gde se trazi samo znanje php-a bez html i css i js. To je retkost.
Uciti php i javu i .net a da se ne nauci html, css i js nema smisla.


Poenta procesa koji sam naveo je da ce dovesti do toga da covek sam shvati zasto mu je neophodno da uci osnove programiranja (kontrola toka, strukture, rad sa memorijom i tokovima), OOP kao i funkcionalno programiranje... Meni je barem bilo lakse da idem tim redosledom i zato navodim takav primer. Apsolutno je prihvatljivo i da neko krene da uci teoriju i osnovne na C-u pa da produzi na PHP/Java/.NET i tada svakako nece raditi WP ni HTML/CSS. To da dizajneri pisu HTML/CSS/jQuery - pisu. Da li je to produktivno i odrzivo? Nije. Zavisi i od toga da li neko zeli da ostane na nivou freelancer-a ili zeli da kasnije predje na Software Engineer nivo gde svakako nece pisati HTML/CSS/jQuery ali ce morati da razume procese koji se desavaju sa njegovom aplikacijom od pocetka do kraja. U suprotnom cemo idalje dobijati od "programera" HTTP response "200 OK" a u body-u ce stajati "{ status: error, message: Page Not Found }"...

Mislim da se mi svi ovde slazemo sta je neophodno nauciti - ne slazemo se oko nacina tj. koraka ucenja tih stvari :) U konacnici Andrea ce morati da nadje svoj nacin - ovde ima nekoliko razlicitih filozofija i sve ce je dovesti negde. Koliko ce biti uspesna zavisi od truda koji ulozi i sposobnosti da razdvoji bitno od nebitnog.
[ VladaSu @ 02.03.2016. 08:26 ] @
Meni C korak ne smeta. Osnove C-a je ok za bilo koje drugo programiranje jer te C natera da razmisljas kako treba.
Nekada to razmisljanje manje znaci a nekada vise u PHP. Uceci C nece izgubiti nista.
[ brux002 @ 02.03.2016. 11:25 ] @
@VladaSu

Ne znam odakle ti to da bilo koji programer mora znati CSS :) PHP je backend programski jezik. Mozes ga zameniti sa milion drugih jezika i opet praviti web aplikacije. Na frontu su stvari malo drugacije... HTML moras znati jer bez njega nema unosa/ispisa na tvoju aplikaciju. JS je takodje programski jezik tako da ga moras znati da bi mogao manipulisati podacima bez da moras da kontaktiras server. Ali CSS je samo nacin prikazivanja HTML komponenti. Zaista ne znam otkud ti to da ga bilo koji programer mora znati... Evo ja ne znam CSS i ubijam se od kolicine posla (a da se ne lazemo i lepo sam placen).
Po toj logici bi inzinjer automobila koji pravi motore morao znati da radi i limariju i da bude vulkanizer :)
Naravno da CSS nije zgoreg znati ali nikako nije requirement, pogotovo sto je uvek bolje se specijalizovati za vise prog. jezika umesto trositi vreme na ucenje dosadnog CSS koji ce ionako rade frontend-eri :)
[ DaliborP @ 02.03.2016. 11:46 ] @
Nekoliko odlicnih postova, svaka cast. Ja mislim da postoje dva puta za web developera, front i back end. Svakako je korisno na pocetku nauciti kako funkcionisu oba, ali nije neophodna znati oba da bi se imao posao. Ima posla i za jedne i druge, i sve vise su razdvojeni. Front End stack i dalje raste, bice zanimljivo videti gde ce biti za 4-5 godina.
[ BluesRocker @ 02.03.2016. 12:06 ] @
Citat:
brux002:Evo ja ne znam CSS i ubijam se od kolicine posla (a da se ne lazemo i lepo sam placen).

Linkedin kaže drugačije :)
[ brux002 @ 02.03.2016. 12:23 ] @
@BluesRocker - ma to drugari endorsuju koji ni ne znaju cime se bavim ;)

Salu na stranu naravno da znam osnove CSS-a (promeni boju, povecaj font) ali to je nista u odnosu na to koliko se mora znati da bi ga radio profesionalno... CSS je postao ozbiljna alatka na koju se mora potrositi mnogo sati da bi se savladao kako treba (iako vidim da su ga mnogi ljudi na ovom thread-u potcenjivali i govorili kako ga mozes nauciti za jedno poslepodne).

Poenta mog posta je da u ozbiljnoj firmi nikad ne bi trazili od programera da radi CSS ili obrnuto i da programer uopste ne mora da ga zna. Pogotovo ako ti se ne svidja (isto kao sto se gomili ljudi ne svidja programiranje i sasvim lepo zaradjuju samo od znanja CSS-a).

P.S. Znam da mnogi ovo vec znaju ali za neupucene CSS nije programski jezik (kao ni HTML) i zato ga ne svrstavam u "programiranje" :)
[ Mr. Bond @ 02.03.2016. 12:35 ] @
Now we're talking :) Apsolutno se slazem da biti produktivan radeci sa CSS-om i pisati optimizovan CSS zahteva posvecenost i poznavanje alata kao sto su SASS i/ili LESS. Poenta je bila da ipak svako mora da zna kako da promeni boju teksta ili da promeni font :) E sad, ako se nekome dopadne - put ka FE mu je otvoren :) Ja sam od HTML/CSS/JS pobegao glavom bez obzira :)
[ brux002 @ 02.03.2016. 12:39 ] @
JS bi ipak svaki web programer trebao da zna. Cesto se desi da se prilikom neke akcije na stranici treba obraditi neki podatak a pritom ne mora da se kontaktira baza ili drugi korisnik. Zasto onda opterecivati server sa time umesto jednostavno obraditi podatak na browseru sa JS i ispisati ga u web aplikaciji? :)
[ jablan @ 02.03.2016. 12:43 ] @
Citat:
brux002:
za neupucene CSS nije programski jezik (kao ni HTML)

pa saad http://stackoverflow.com/questions/2497146/is-css-turing-complete
[ brux002 @ 02.03.2016. 12:48 ] @
@jablan

Smartass :) :P
[ plus_minus @ 02.03.2016. 12:59 ] @
Citat:
P.S. Znam da mnogi ovo vec znaju ali za neupucene CSS nije programski jezik (kao ni HTML) i zato ga ne svrstavam u "programiranje"


Upravo zbog toga i kažem da svaki normalan `developer` treba znati to kao tablicu množenja. Ako ništa drugo, osnove i pseudo osnove. Css level 1,2 i da nešto zasenčiš, zarotiraš, zavrneš unatraške.. malo :.before malo ::after i tako to. Sve ostale dubioze oko toga, gde zapne ili se zaboravi, uvek ima gde da se podseti čovek ili se jednostavno angažuje osoba koja ima šlihta za ugađanje čovečjem oku i nadareniji je za to, ako se baca poprilično jak akcenat na izgled.

Ono što mene recimo žasnoU nervira jesu `sitnice` tipa calc().
Taj `css` je što se mene lično tiče, trebalo da raspolaže tim predivnim mogućnostima još od samog početka i da svi browseri to podrže kao nešto de-facto .. ali ne.
To je bezbedno i cross compatible tek od valjda prošle godine (ako jeste ?? )... I kako posle da neko normalan ne pomisli da su iluminati zapravo, zaista baš svugde umešali prste?
[ VladaSu @ 02.03.2016. 13:08 ] @
@brux002 Rekao sam PHP programer. Ne bilo koji programer. Mislim da niko od PHP programera nije naucio samo PHP a da ne zna nista HTML i CSS.
Nisam rekao da moze da se nauci za jedno poslepodne html i css nego plugini za js i neke alatke za html i css. Treba pazljivije citati sta je napisano.
Kazes "Poenta mog posta je da u ozbiljnoj firmi nikad ne bi trazili od programera da radi CSS ili obrnuto i da programer uopste ne mora da ga zna."
Tacno, ali put do tog trenutka, do rada u ozbiljnoj firmi je zahteva solidno znanje html i css-a.

To sto si ti dogurao da samo radis PHP sigurno ti nije prvi posao i odmah samo PHP. Da bi dosao do ovog trenutka kada samo radis php ti si iskucao brdo css, html i js koda.
Zar ne?

Totalno se slazem sa plus_minus. Ja prosto ne mogu da verujem da je neko naucio php bez da zna solidno html i css i da je tako dobio posao. U jedno od koraka do posla gde radi samo php morao da pokaze i znanje html i css-a.
[ VladaSu @ 02.03.2016. 13:10 ] @
Licno osecam veliki hendikep i blam sto par godina nisam aktivno radio na html i css. Procitam, propratim, probam ali ne radim aktivno.
[ brux002 @ 02.03.2016. 13:22 ] @
Citat:
VladaSu:

To sto si ti dogurao da samo radis PHP sigurno ti nije prvi posao i odmah samo PHP. Da bi dosao do ovog trenutka kada samo radis php ti si iskucao brdo css, html i js koda.
Zar ne?

Totalno se slazem sa plus_minus. Ja prosto ne mogu da verujem da je neko naucio php bez da zna solidno html i css i da je tako dobio posao. U jedno od koraka do posla gde radi samo php morao da pokaze i znanje html i css-a.


Nisam rekao da radim "samo" PHP :) Naravno da pisem i HTML i JS, i pisacu ga dokle god budem radio web programiranje jer to spada u taj opis posla (HTML zbog unosa/ispisa a JS jer je programski jezik). CSS nisam nikad pisao niti je to bilo trazeno od mene ikad (naravno da sam to odmah rascistio na pocetku prilikom intervjuisanja i zaposljavanja).

Potpuno mi je jasno da postoje firme koje traze od programera da rade CSS, server administraciju, popravljaju hardver, idu po burek,... Samo kazem da postoje i drugacije :)
[ VladaSu @ 02.03.2016. 13:36 ] @
Dobar php programer moze da postavlja uslove kao ti. Pocetnik koji jos uvek uci bas i ne moze.
Ima firme koje od php programera ne zahtevaju znanje sql-a. Sve u vezi baze i upita imaju coveka za to.
Programe mu kaze sta hoces i on mu posalje pozive. Eto, ne mora ni sql da uci. :)


[ plus_minus @ 02.03.2016. 13:40 ] @
@brux002

Šta radiš onda kada treba da izgenerišeš preview prozorče ili element u sklopu stranice u kome treba da se nađe napisani članak registrovanog korisnika, a css (koji korisnik sam piše i modifikuje) normalno priključen u glavu dokumenta, ali da css gađa isključivo i isključivo taj jedan `div` ili element u kome se nalazi korisnički tekst/članak/blog, dakle da ni jedno jedino pravilo iz tog css-a ne naruši ostatak sajta/stranice, nego da cilja upravo taj jedan div, to jest prethodno filtrirani unos samog korisnika, provučen kroz (sanitized user input) iglene uši i da sve bude na svom mestu dok korisnik modifikuje, pregleda u taj div live-preview box?

Dobiješ recimo takav jedan task ili zaduženje, treba da rešiš to uz pomoć PHP-a.. What do you do than? :)
[ Mr. Bond @ 02.03.2016. 13:40 ] @
Da bi se doslo do nivoa da mogu da se postavljaju uslovi tipa "necu da radim CSS i trazim firmu kojoj je potreban ozbiljan back-end developer" potrebno je da mnogo malih/glupih projekata prodje kroz prste a na tim projektima nemas luksuz da postavljas uslove i radices sve: od kodiranja PSD-a u HTML/CSS do razvoja backend-a i pravljenja jquery gluposti jer klijent hoce da "ima listu koja scroll-uje u beskonacnost" :)
[ brux002 @ 02.03.2016. 13:41 ] @
@VladaSu "Eto, ne mora ni sql da uci."
Ne slazem se. Sasvim je moguce napraviti funkcionalnu web aplikaciju bez imalo znanja CSS-a. Mnogo je teze to uraditi bez znanja kako da getujes i setujes podatke (nebitno da li je to SQL baza, NoSQL, fajlovi,...)
[ brux002 @ 02.03.2016. 13:48 ] @
Citat:
plus_minus:
@brux002

Šta radiš onda kada treba da izgenerišeš preview prozorče ili element u sklopu stranice u kome treba da se nađe napisani članak registrovanog korisnika, a css (koji korisnik sam piše i modifikuje) normalno priključen u glavu dokumenta, ali da css gađa isključivo i isključivo taj jedan `div` ili element u kome se nalazi korisnički tekst/članak/blog, dakle da ni jedno jedino pravilo iz tog css-a ne naruši ostatak sajta/stranice, nego da cilja upravo taj jedan div, to jest prethodno filtrirani unos samog korisnika, provučen kroz (sanitized user input) iglene uši i da sve bude na svom mestu dok korisnik modifikuje, pregleda u taj div live-preview box?

Dobiješ recimo takav jedan task ili zaduženje, treba da rešiš to uz pomoć PHP-a.. What do you do than? :)


Ne vidim sta ce ti PHP kod ovog problema. Treba ti samo content. Pretpostavljam da mislis da je to response sa servera (mada ni tu ne mora biti PHP kao backend jezik ali ajde...).
Elem da odgovorim na tvoje pitanje - napisacu HTML sa dobijenim mi contentom & otvoricu preview sa JS-om (verovatno cu koristiti jQueryUI ili nesto slicno), i onda cu zamoliti CSS-ovca u firmi da dopise klase koje su njemu potrebne i da stilizuje HTML tagove...
[ DaliborP @ 02.03.2016. 14:12 ] @
Citat:
brux002:
Poenta mog posta je da u ozbiljnoj firmi nikad ne bi trazili od programera da radi CSS ili obrnuto i da programer uopste ne mora da ga zna. Pogotovo ako ti se ne svidja (isto kao sto se gomili ljudi ne svidja programiranje i sasvim lepo zaradjuju samo od znanja CSS-a).

Pa sad, nije to da je firma neozbiljna, mozda samo lose barata sa resource-ima ili ima vise posla nego ljudi. Nije bas da je neki presedan da se zamoli neki programer da pogleda js ili css code. A i ako neko kategoricki odbija da radi u nekom drugom jeziku, nije bas da prikuplja pozitivne poene u firmi.
[ plus_minus @ 02.03.2016. 14:29 ] @
@brux002

Frontenderi nisu tu ... godišnji odmori.. nema ko drugi osim tebe .... a mora da se završava posao..

Šta reče js ćeš da upotrebiš? A zašto js? Šta ako ja isključim js iz svog browsera? Kažem mu (štikliram) TURN OFF JavaScript.

Dakle, CSS koji dolazi, treba da bude uguran u glavu dokumenta pre nego što uopšte javaskripta i dođe na red.

CSS treba da bude takav da ne naruši/ne utiče na ništa osim na deo gde je preview i da ni jedno korisničko pravilo ne pregazi pravilo koje se vezuje za sami template/stil izgled stranice ili sajta.

A u isto vreme, dok taj neki tamo registrovani korisnik piše svoj css koji se vezuje za njegov članak koji objavljuje preko vašeg sajta ili portala, toga uopšte ne treba ni da bude svestan.

Znači, nešto treba da se desi tom korisničkom css fajlu, koji ima unikatni css-ID generisan od strane servera sha1(microtime(true)).'.css', whatever, snimljen prethodno na submit od strane samog korisnika..

Php je tu dakle imao posla pre nego što je došao `click` -> preview .. sada php ima posao da obezbedi da sve bude i ostane kao picino oko... i da ništa od tih css pravila ne iziđe van određenog div#userCss elementa.

Džejkveri deleoper ima temperaturu, ne mere jadan ič da pomogne ... a gazda čuka kod u bash i u smalltalk, njega ne interesuje to uopšte osim krajnjeg ishoda..

Kako rešavaš takav ili sličan problem, nema ko drugi osim tebe.. mora d' radiš i to inače ... ?

Zoveš kolegu na telefon ili ... ?


[ andreaVM @ 02.03.2016. 17:06 ] @
Jos jednom hvala svima na savetima, jako su korisni, moram da priznam da sam malo i iznenadjena s obzirom da ste svi vi sigurno jako iskusni programeri, inzenjeri... i da ste voljni da pomognete i posavetujete apsolutnog pocetnika. To jako cenim.
Da se vratim na uvodni post, ja dodira sa ozbiljnim programiranjem nemam ali imam jaku zelju da se tome posvetim. Jedino sam ucila o HTML i CSS, znam da to nisu programski jezici, vec je rec o cistom dizajnu, o necemu sto user/klijent vidi kada otvori bilo koju web stranicu. I kao pocetniku meni je to bilo interesantno, da razumem kako browser ucitava ili kao sto neko rece iscrta ono sto napisem u HTML-u, pa CSS i "igranje" sa stilovima, svaki put pokusam nesto novo da napravim ili popravim, tu neka moja kreativnost dolazi do izrazaja itd. Zelim da krenem sa ucenjem nekog programskog jezika ali kao pocetnik prvo sam se zapitala koji jezik bi za pocetnika bio najbolji izbor. S obzirom da sam krenula od HTML i CSS, od front end-a, mislila sam da nastavim sa JS jezikom, pa neki framework. Vremenom bih presla na PHP i baze podataka. Dakle, interesuje me i back-end, kako "komuniciraju" server, aplikacija i baza podataka, kako se dakle razvijaju web aplikacije (web prodavnice, forumi, Facebook, Tw i druge drustvene mreze). Slazem se da naziv teme nije najbolji, mogla sam da postavim pitanje npr. Kako razviti web aplikaciju - web prodavnicu?
Kako sam ja ovo pisala mozda deluje kao da ja ovo shvatam olako, nije tako, samo pokusavam da budem sto kraca.
[ brux002 @ 02.03.2016. 17:11 ] @
OK ljudi mislim da se pogresno razumemo ovde. Hajde sad malo reality check. Ja pricam o izradi web aplikacija, ne sajtova. Iz mog iskustva u firmama u kojima sam radio 1 CSS koder dolazi na 10 programera. Njegov posao je tu da napravi izgleda aplikacije i onda posle je uglavnom na leru i ceka neku specificnu komponentu koja treba da se stilizuje. Posao programera je samo da koristi gotov css stil pisajuci klase unutar tagova. Dodas koju marginu mozda tu i tamo ili boldujes font ali nikako vise od toga. Kamoli da se bakces da ucis LESS ili SASS

Mada u poslednje vreme su CSS framework-ovi toliko dobri da u vecini slucajeva klijent ni ne zeli da trosi novac na CSS kodera (npr twitter bootstrap). To je pogotovo izrazeno kod tkzv "inhouse" aplikacija (aplikacija koju samo koriste zaposleni unutar jedne firme).

Nisam ja rekao da bih kategoricki odbio da radim nego jednostavno CSS ne znam a poslodavac sigurno nece da me uci da radim CSS nego ce da saceka da se ovaj vrati sa godisnjeg a moje vreme da iskoristi mnogo bolje. I uvek ime previse posla sa programerske strane tako da CSS nikad ne bi ni dosao na red... Uostalom zivot je previse kratak da se ima vremena da se dobro izuci i programiranje i CSS. Ja toliko stvari od web novih tehnologija imam na cekanju koje moj gazda zeli da naucim - CSS nije ni na 201. mestu...

Znaci da ponovim - osoba koja se bavi izradom web sajtova naravno da mora da zna CSS. Ali to nije naslov teme - naslov teme je web programiranje - dakle izrada web aplikacija. Tu je za programera bitno znati CSS taman koliko da primenis klasu i nista vise...

[EDIT]
Iz mog okruzenja vidim da ljudi koji malo rade CSS, malo programiraju, malo Drupal i WP uglavnom rade za sitnu lovu - tesko predju 1k $
Ljudi koje znam da su se specijalizovali samo za jednu stvar (CSS, programiranje, web dizajn, server admin) i tu su neprikosnoveni opusteno uzimaju do 3k $
Jel znate onaj vic o Pericinom caletu koji zna da radi sve? :)
[ VladaSu @ 02.03.2016. 20:15 ] @
@andreaVM Tako kako si zamislila je sasvim ok. Po meni jedan od najboljih puteva.
[ jablan @ 03.03.2016. 08:53 ] @
Citat:
plus_minus:
Dakle, CSS koji dolazi, treba da bude uguran u glavu dokumenta pre nego što uopšte javaskripta i dođe na red.

...

Kako rešavaš takav ili sličan problem, nema ko drugi osim tebe.. mora d' radiš i to inače ... ?

Par poruka u međuvremenu je obrisano, ali plus_minus, bez obzira koliko flejmerski zvučao, ovde postavlja izuzetno važna pitanja, posebno imajući u vidu kod koji je nakon toga okačio (u poruci koja je obrisana).

Ne bilo ti teško, plus_minus, otvori der posebnu temu kombinujući ovo pitanje i okači kod koji si napisao, mislim da bi iskusniji programeri imali štogod da kažu na ovu temu (nerealni zahtevi vs budževine), a na tebi je, i ostalim mlađim programerima, da savete poslušaju ili izignorišu. :)

Ovu temu (kako postati veb programer/ka), smo ionako iscrpli, red je da načnemo i "kako postati dobar programer".
[ Nemke_BG @ 03.03.2016. 09:15 ] @
Kod koji je +- ostavio nije bio dobar primer, ali to ne znaci da je tebi to dalo za pravo da odmah flejmujes njega i ceo PHP.

Kao i da nastavis to sada da radis sa ovom novom porukom.
[ jablan @ 03.03.2016. 09:32 ] @
Ne znam gde sam to flejmovao njega i ceo PHP. Posebno novom porukom hoću da započnem konstruktivnu raspravu koja nema veze sa PHP-om.
[ plus_minus @ 03.03.2016. 10:08 ] @
Citat:
Kod koji je +- ostavio nije bio dobar primer, ali to ne znaci da je tebi to dalo za pravo da odmah flejmujes njega i ceo PHP.

Kao i da nastavis to sada da radis sa ovom novom porukom.


....

Citat:
Ne znam gde sam to flejmovao njega i ceo PHP. Posebno novom porukom hoću da započnem konstruktivnu raspravu koja nema veze sa PHP-om.


@jablan
Ako hoćeš mogu da ti pošaljem kod u pp pa otvaraj konstruktivnu raspravu.

@Nemke_BG
Baš me interesuje šta nije dobro, tako da slobodno možeš da ukažeš šta je ne-dobro, ali nemoj ovde, nego ako jablan otvori temu, jer,
ja takve budževine, ne-dobre primere volim ponekad da spakujem u "PHP::PHP za početnike -> Treba mi skripta ako neko ima".

Ovo obrisano od juče je baš bio izuzetak.

A ono na šta je trebalo da ukaže taj primer jeste konkretno @media pravilo koje se pominje u sklopu same funkcije/metode kroz string pretragu, to je po meni zaključak da i PHP programer treba da zna CSS i to mnogo više od samo .className.

I čudi me kako to dobar deo, zapravo veliki broj pametnih, iskusnih, posebnih programera, samo kritikuje, daje kojkekakve izjave, a nešto od živih primera (njihovih ličnih) ni traga ni glasa. Kao da polemišem sa profi političarima.
Ovo se ne odnosi na one usamljene koji ne rade u PHP, a koriste svaku priliku da objasne kako ovi što rade u PHP, nisu u pravu ili gledaju gde se u njihovim izjavama nađe po koja `rupica` kako bi se istog momenta započeo upravo - flame i sve slično tome. Što mene u principu, na neki način, raduje. Dobar pokazatelj za mnogo što šta i otklanja raznorazne dileme.
[ jablan @ 03.03.2016. 10:13 ] @
Citat:
plus_minus: I čudi me kako to dobar deo, zapravo veliki broj pametnih, iskusnih, posebnih programera, samo kritikuje, daje kojkekakve izjave, a nešto od živih primera (njihovih ličnih) ni traga ni glasa. Kao da polemišem sa profi političarima.

Najčešće je problem u vlasništvu koda. Npr, 99% koda koji pišem je u vlasništvu mog poslodavca i nije otvoren. U prošlosti sam imao par puta sreće da se poslodavac složi da se deo koda objavi kao open-source, ali to je izuzetak pre nego pravilo. :(
[ plus_minus @ 03.03.2016. 10:27 ] @
Ah.. ma nije se taj deo odnosio na tebe... :) Ti si što se mene tiče, jako kulturna i principijelna osoba, ali ozbiljno. I ti si takođe jedan od jako retkih koji umeju da flejmuju i ti lepo paziš da `targeted one` ne doživi emotivni napad ili stres zbog neke tamo poruke na forumu koje se targeted one neće ni sećati za nepunih 3 meseca .. I ja tebe na nekin način zbog toga izuzetno poštujem i cenim, a i ne sumnjam da znaš da radiš svoj posao, kažem, nisi ti taj na koga se odnosilo. Od svih podforuma (programiranje) na ES, PHP i javaskripta su kao `najživlji`, a "ubilo se" koliko su zapravo živi i koliko iskusnih i `there can be only one (I)` hoće da doprinese osim da - kritikuje.
[ brux002 @ 03.03.2016. 11:35 ] @
Citat:
plus_minus:

Citat:


I čudi me kako to dobar deo, zapravo veliki broj pametnih, iskusnih, posebnih programera, samo kritikuje, daje kojkekakve izjave, a nešto od živih primera (njihovih ličnih) ni traga ni glasa. Kao da polemišem sa profi političarima.


Nije mi jasno - treba li sad da okacim zip cele funkcionalne web aplikacije u kojoj ja licno nisam napisao nijednu liniju CSS-a nego sam koristio third party CSS framework da bi mi verovao da je to moguce? :)
[ dakipro @ 03.03.2016. 12:06 ] @
Apsolutno nije potrebno nista zipovati niti je potrebno bilo kome bilo sta pokazivati, dokazivati i ubedjivati nekog.
Takodje na ovu temu ne postoji jedan tacan odgovor pa nije potrebno dokazivati ko je u pravu a ko nije, niti ko je pravi programer a ko nije.
Ako je neko podelio svoje iskustvo - odlicno, pomogao je nekom. Da li je konkretno iskustvo ispravno ili moze i bolje to je vec druga diskusija koja je vise nego dobrodosla u odgovarajucoj temi.

Posto smo se vec okupili posle nekog vremena, mogli bi smo da nastavimo "CSS sa ili bez PHPa" diskusiju recimo ovde http://www.elitesecurity.org/t489580-0#3658812 koja ce biti zatvorena ako prestane da bude konstruktivna
[ bfaso @ 04.03.2016. 09:39 ] @
hteo bih da pitam eksperte phpa sta misle o ovom stivu:

http://ahvaz.ist.unomaha.edu/a...h/05-welling-php-mysql-web.pdf

za pocetak.
[ Nemke_BG @ 05.03.2016. 20:05 ] @
@ +-

Nema potrebe da shvatas to sto sam rekao toliko licno Nisam imao nameru da vredjam tvoje znanje ni umece, nego sam rekao da nije dobar
u smislu da demonstrira sta sve moderni PHP moze da uradi, ako sam zvucao drugacije, izvinjavam se.

@bfaso

Po naslovima topic-a mi deluje OK, nazalost nisam imao vremena da se dublje upustam u prelistavanje. Svakako mislim da ti bilo koja knjiga u kombinacijim sa polupismenim IDE-om i php.net je sve sto ti treba.
[ jablan @ 05.03.2016. 21:40 ] @
Knjiga je iz 2005.
[ mikikg @ 11.03.2016. 23:40 ] @
Najbolji programski jezik je onaj koji najbolje znate :)

To pravilo vazi za sve jezike od ASM, preko C/C++, Forth pa do PHP, JS i ostalih jezika viseg nivoa.

Ja sam poceo sa Basic na Spectrumu, posle ASM i Forth na PIC MCU, Clipper na XT, posle sam se dugo baktao sa Web PHP/MySQL (deceniju i po) i na kraju sam se vratio na Embeded C/C++ sa hibridnim resenjima uz pomoc Node.JS.
PHP mi je dosadio :)
Sad mi je interesatni samo low-level real-time high-speed i DSP programiranje, to je cool i zanimljvo ... Kaki vise POST/GET, dosadno bre, nezanimljivo ... :)

Kako je cool baktati se sa interaptima, tajmerima, DMA ... :) Mega cool su funkcije koje se izvrsavaju u jednom procesorskom taktu, to je moc programa a ne Angulari i ostale budalastine sa 327 nivoa abstrakcije, nemas predstavu sta se ispod desava ...

Da mene pitate ja bih preporucio C/C++ i kroz to da se nauce osnovne programske vestine i programske paterne za resavanje problema pa posle sve ostalo ... Zatim TCP/IP, bez toga nista, pa onda HTTP, DNS ... To bi trebao da bude neki put ozbiljnog programera a ne da mi klinci koji juce naucili JS da mi pisu biblioteke na repozitorijumima sa tonom budalastina koje ne moze normalan covek da pohvata i debugira ...

Evo skoro senior kolega iz firme, ja ga pitam da li zna sta je left i right shift, on me bledo gleda. Pa majka mu stara to su osnove ... Da je kojim slucajem rekao da ima biblioteka za to, naglavacke bih ga izbacio iz kancelarije :D

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 12.03.2016. u 01:06 GMT+1]
[ Shadowed @ 14.03.2016. 15:58 ] @
Citat:
dusans:
Ja ne bih preporučio ni PHP a ni JavaScript ako još uvek ne barataš nekim krštenim jezikom :)

Amin.
[ brux002 @ 14.03.2016. 16:16 ] @
PHP 5.3 + se moze smatrati vec poprilicno krstenim jezikom. Slazem se da je predznanje strukture i OOP teorije kao i poznavanje jednog od klasicnih jezika poput C, C++ ili Pascal-a umnogome olaksava ucenje PHP-a, ali nije nemoguce nauciti osnove programiranja pocevsi od njega. Problem je ako se na njemu zaustavi :)

Sto se JS-a tice tu se slazem - definitvno ne bi trebao biti prvi prog. jezik u zivotu :)

Po meni najbolji pocetni prog. jezik je Pascal, C i od novijih Python (ovo poslednje je mozda i najbolji pocetni jezik za web programera)
[ whitie2004 @ 14.03.2016. 18:26 ] @
Sto bre ljudi ne molite JS, sta mu fali ...
[ Shadowed @ 15.03.2016. 09:13 ] @
Citat:
brux002:
PHP 5.3 + se moze smatrati vec poprilicno krstenim jezikom. Slazem se da je predznanje strukture i OOP teorije kao i poznavanje jednog od klasicnih jezika poput C, C++ ili Pascal-a umnogome olaksava ucenje PHP-a, ali nije nemoguce nauciti osnove programiranja pocevsi od njega. Problem je ako se na njemu zaustavi :)

Naravno da nije nemoguce. Moguce je mnogo toga, a da li ce se dogoditi.. pitanje je :) Inace bih izbacio Pascal iz price.

Citat:
brux002: Po meni najbolji pocetni prog. jezik je Pascal, C i od novijih Python (ovo poslednje je mozda i najbolji pocetni jezik za web programera)

Sa Pascal/C (mada bih ja izbacio Pascal iz te kombinacije) bih se slozio ako je u pitanju skola a i tada je pitanje. U nekom kasnijem samostalnom ucenju - ne bih preporucio iz prostog razloga sto nemaju neku upotrebnu vrednost odmah. Ljudima je obicno smor da rade klasicne programerske zadatke u konozolnim programima i ucenje bolje ide kada se primeni na necemu sto je blize sadasnjem vremenu.
Python ne preporucujem jer je dinamicki jezik.
Zbog toga sam pre za C# ili Javu. Osim pokazivaca i sl. low level stvari, prakticno sve osnovno sto ucis u C-u mozes i u jednom od ova dva (promenljive, operacije, grananja, petlje, rekurzije, itd.) a za prelazak na vise koncepte (OOP) ne moras menjati jezik. Pored toga upotrebljivi su za web, dekstop (konzole ili gui) i servise. Posle mozes da predjes na PHP ali verovatno neces ni zeleti :)


@whitie2004, da ne pisem sad mnogo, evo ovde nekih od stvari: https://whydoesitsuck.com/why-does-javascript-suck/
[ brux002 @ 15.03.2016. 11:25 ] @
Citat:
whitie2004:
Sto bre ljudi ne molite JS, sta mu fali ...


Naprotiv, ja ga obozavam :) Ako se dobro izuci koje su "good parts" i izbegavaju "bad parts" JS je predivan jezik za kodiranje :)
Mislim da mi je to omiljeni jezik posle Go Lang-a

Samo nikako ne mislim da bi on trebao biti prvi jezik za ucenje programiranja... Pretezak je i zahteva veliko teorijsko i prakticno predznanje o strukturnom, objektnom i funkcionalnom programiranju
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 11:39 ] @
Ali jS je skript jezik, zar ne?
[ whitie2004 @ 15.03.2016. 15:35 ] @
Citat:
@whitie2004, da ne pisem sad mnogo, evo ovde nekih od stvari: https://whydoesitsuck.com/why-does-javascript-suck/

To si, pretpostavljam, citao zasto je si-plas-plas bezveze na istom sajtu ... https://whydoesitsuck.com/cpp-sucks-for-a-reason/

Zapravo, rang lista 'dosadnih, "suck" artefakata iz proslosti' na njihom sajtu je:

Rank #1: ABAP,
Rank #2: PHP,
Rank #3: Windows Batch,
Rank #4: JavaScript,
Rank #5: C/C++ .....

A sto se samog teksta tice .... Kada neko 29.feb 2016god da referencu :

vise prica o svom znanju JS nego o samom jeziku.
[ whitie2004 @ 15.03.2016. 16:01 ] @
Citat:
whitie2004:
Samo nikako ne mislim da bi on trebao biti prvi jezik za ucenje programiranja... Pretezak je i zahteva veliko teorijsko i prakticno predznanje o strukturnom, objektnom i funkcionalnom programiranju

Devojka (zena?) je konkretno pitala sta da uci posle HTML i CSS. Jedini logican odgovor je neki skript jezik (spomenuti Ruby, JS, TS) koji ce se nadovezati na to vec steceno znanje. Ne vidim da bi tu dosla naprimer java -> bez obzira koliko mi se ona svidja ili ne.

Sto se tice teorije ... Kada pocinjes (srednja skola) dovoljno ti je da skontas osnovne primitive. Kada si na faksu - ne ginu ti maps i sets sa sve njihovim vik varijantama. Nema pretrcavanja !!! Ako tebi treba asinhroni rad sa obzervabl stimovima onda sigurno znas i teoriju i nema razlike dali radis sa RxJava, RxJS, Rx.Net, UniRx ili koju god biblioteku za gomilu drugih jezika.
[ Nemke_BG @ 16.03.2016. 08:51 ] @
Bas tako, devoja je pitala na PHP podforumu kako da ide dalje sto se tice web programiranja.

Znaci nije pitala kako da nauci osnove programiranja.

Takodje, nije pitala kako da pravi desktop/server/phone/whatever SW...

Drago mi je da ima toliko ljudi koji stvarno uzivaju u svom poslu da prosto imaju potrebu da preporucuju svoje programske jezike gde god stignu, ali ajde da ne skrecemo sa web programiranja na asembler, pointere i sl.
[ Shadowed @ 16.03.2016. 09:23 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
@whitie2004, da ne pisem sad mnogo, evo ovde nekih od stvari: https://whydoesitsuck.com/why-does-javascript-suck/

To si, pretpostavljam, citao zasto je si-plas-plas bezveze na istom sajtu ... https://whydoesitsuck.com/cpp-sucks-for-a-reason/

Zapravo, rang lista 'dosadnih, "suck" artefakata iz proslosti' na njihom sajtu je:

Rank #1: ABAP,
Rank #2: PHP,
Rank #3: Windows Batch,
Rank #4: JavaScript,
Rank #5: C/C++ .....

A sto se samog teksta tice .... Kada neko 29.feb 2016god da referencu :

vise prica o svom znanju JS nego o samom jeziku.


Niti sam rekao da je tekst na tom linku do u slovo precizan i tacan niti da je taj sajt govori samo o tome kako je JS los. Stavise, ni daj link koji sam dao nije da bi se reklo da je JS los vec sta je u njemu lose.
[ brux002 @ 16.03.2016. 09:23 ] @
Citat:
"Bas tako, devoja je pitala na PHP podforumu kako da ide dalje sto se tice web programiranja.

Znaci nije pitala kako da nauci osnove programiranja."


Znaci hoce da se bavi programiranjem ali ne da uci osnove programiranja :D

Does not compute... Ili mozda rezonujes da "web programiranje" nije programiranje?

Mi smo joj samo ukazali na laksi i duzi (ucenje teorije preko klasicnog jezika poput c-a i onda kad savlada strukturno i objektno programiranje da pocne da uci PHP) ili brzi i tezi nacin (da odmah krene sa PHP-om a teoriju da pohvata usput).

Iz mog iskustva osobe iz druge grupe u vecini slucajeva nisu dogurali dalje od asocijativnih nizova i vecina njih su postali CMS administratori i vratili se dizajnu i css kodiranju...
[ Shadowed @ 16.03.2016. 09:50 ] @
Citat:
Nemke_BG:
Bas tako, devoja je pitala na PHP podforumu kako da ide dalje sto se tice web programiranja.

Znaci nije pitala kako da nauci osnove programiranja.

Oh, nekom su povredjena osecanja, tako mi je zao :)

Jeste pitala za web programiranje i gotovo svi odgovori su nudili predloge koji su primenjivi na to.
Takodje, pitala je koji jezik odabrati. Dakle, ne odnosi se samo na PHP. Pitala je u ovom forumu verovatno je za php najpre i cula posto je dosta zastupljen, pogotovo medju pocetnicima.

A ako malo razmislis, jeste pitala da nauci osnove programiranja jer kaze da nema iskustva u programiranju i pita za ucenje nekog programskog jezika. Koji god da je jezik u pitanju, to ce ujedno biti i ucenje osnova programiranja.

Citat:
Nemke_BG: Takodje, nije pitala kako da pravi desktop/server/phone/whatever SW...

Tacno a pominjanje tih stvari je u kontekstu primenjivosti programskih jezika kao sto su npr. C# i Java kao dodatak na web programiranje. Dakle, ono sto dobija kao bonus.

Citat:
Nemke_BG: imaju potrebu da preporucuju svoje programske jezike gde god stignu

Pa, Java npr. nije moj jezik ali je ipak preporucujem pre PHP-a. Nisam ovde da bih propagirao neki jezik niti flame-ovao ali isto tako necu ulepsavati i pisati svoje misljenje drugacije ili se suzdrzavati od istog samo zato sto se ono nekom ne svidja.


Dakle, da rezimiram:
PHP - nemam nista protiv generalno ali nisam za to da bude prvi jezik.
JS - isto ali jos gore za prvi jezik.
Zasto ne kao prvi jezik? Oba jezika su dobra za specificnu oblast i nacin rada. Ko na njima uci programiranje previse se usmerava na takvu oblast i nacin rada sto nije dobro na duze staze.
C# ili Java - Dobri za ucenje programiranja uopsteno, koriste se za web pa su samim tim primenjivi za ono sto se trazilo a usput imas jezike koji su primenjivi i u drugim oblastima ako te to kasnije bude interesovalo ili imas ponudu ili sta god.
[ Nemke_BG @ 16.03.2016. 10:33 ] @
Citat:
brux002:
Citat:
"Bas tako, devoja je pitala na PHP podforumu kako da ide dalje sto se tice web programiranja.

Znaci nije pitala kako da nauci osnove programiranja."


Znaci hoce da se bavi programiranjem ali ne da uci osnove programiranja :D

Does not compute... Ili mozda rezonujes da "web programiranje" nije programiranje?

Mi smo joj samo ukazali na laksi i duzi (ucenje teorije preko klasicnog jezika poput c-a i onda kad savlada strukturno i objektno programiranje da pocne da uci PHP) ili brzi i tezi nacin (da odmah krene sa PHP-om a teoriju da pohvata usput).

Iz mog iskustva osobe iz druge grupe u vecini slucajeva nisu dogurali dalje od asocijativnih nizova i vecina njih su postali CMS administratori i vratili se dizajnu i css kodiranju...


Problem sto ti kao i ostali ne kapirate ono sto ja govorim.

Da bi naucio nesto treba da budes zainteresovan za to. Ukoliko nekog interesuje web programiranje i dosao je na PHP podforum, onda ga pustis da ide tim smerom.

Pa ako se smori jednog dana od PHP-a i bude zeleo/la da proba nesto novo, lagano ce da se prebaci izmedju jezika.
[ Shadowed @ 16.03.2016. 11:01 ] @
Citat:
Nemke_BG: Pa ako se smori jednog dana od PHP-a i bude zeleo/la da proba nesto novo, lagano ce da se prebaci izmedju jezika.

U slucaju da je prvi jezik PHP, mislim da nece zbog gomile specificnosti PHP-a i puno losih navika koje ce steci (koje mozda nisu toliko lose za PHP koliko za programiranje uopste).
[ whitie2004 @ 16.03.2016. 16:14 ] @
Citat:
... taj link koji sam dao nije da bi se reklo da je JS los vec sta je u njemu lose.

Ovaj link prica o tome sta je bilo lose u JS sredinom 2011.god. Trenutno je dogovoreno da se jednom godisnje izbacuje nov standard za JS, dok node izbacuje jednu LTS varijantu godisnje + one kratko zivece. S' obzirom na lovu i resurse koji ulaze u ovu pricu, svi dogovori su dosta unapred. Ne ceka se da brouzeri primene te standarde nego se sve razvija kao da je to zivo i funkcionalno. Za 2016 je dogovor (svadja) prakticno vec zavrsena. Kada vidis kako pokusavaju da uguraju web-asembly u JS standard shvatis koliko je glupo reci za JS da je los jer je tamo negde pre 20 godina napravljen za 10 radnih sati(jedan razlog sa onog sajta)

Na temu da JS nije za prvi jezik nema se sta dodati. Mislim da je to i ona devojka shvatila. Moze, eventualno, na brzinu proci kroz JS (kao sto je verovatno prosla i kroz HTML / CSS), pa onda ici na nesto gore preporuceno...
[ jablan @ 16.03.2016. 21:05 ] @
Citat:
whitie2004: Ovaj link prica o tome sta je bilo lose u JS sredinom 2011.god.

Pošto vidim da se razumeš (barem više od mene), možeš li proceniti koji deo teksta za JS još uvek stoji? Meni se čini da je i dalje glavnina teksta aktuelna, posebno imajući u vidu da se, kad se kaže JS, obično misli na jezik koji koristi >90% trenutno korišćenih browsera.

Citat:
...shvatis koliko je glupo reci za JS da je los jer je tamo negde pre 20 godina napravljen za 10 radnih sati(jedan razlog sa onog sajta)


Ne razumem zašto je glupo suditi o jeziku na osnovu toga koliko je truda uloženo u njegovo stvaranje? To je i dalje manje više isti jezik - bez obzira da li se interpretira ili kompajlira u asembli (jer to kako radi neka implementacija tek nema veze sa kvalitetom nekog jezika). Zato i nema puno smisla podela na "skripting" i "ne-skripting" jezike.

BTW tekst o C++ mi, kao i tekst o PHP-u, zvuči prilično argumentovano i definitivno nije pisan sa znanjem iz druge ruke.
[ whitie2004 @ 17.03.2016. 08:02 ] @
Citat:
... možeš li proceniti koji deo teksta za JS još uvek stoji?

Ne bih bas provocirao sudbinu na PHP forumu. Posebno sto i moja prva relacija (" a sto ne volite JS ") nije bila mnogo ozbiljna. U osnovi odgovor imas na istom tom sajtu. Pomocu alata i spoljnih biblioteka mozes JS dovesti na vrlo visoku razinu. Ako je mikrosoft vlasnik C ili .Net paketa, on tu moze ubaciti sve sto mu se ucini opravdano. Kod JS nije tako. Svi zabedjuju sta treba da udje i gledaju neku svoju poziciju. E, stvari se menjaju i MS, google i ostali krupni igraci uspevaju vrlo lepo da se usaglase. Odatle sve vise spoljnih biblioteka ulazi u sam jezik.

Citat:
kad se kaže JS, obično misli na jezik koji koristi >90% trenutno korišćenih browsera

Sa transpajlerima i polifilima se sve to svuce na verziju 5 tako da tu problema nema. optimizovanim brovzerom ce to samo biti mnogo brze i sugurnije. Ali, nebi JS vezivao za brouzere ...

Citat:
Ne razumem zašto je glupo suditi o jeziku na osnovu toga koliko je truda uloženo u njegovo stvaranje?

Mislis da su fejs, MS, epl napravili mnogobrojni doktori nauka sa jakim biznis planom ... Ima previse primera da je par strebera neuspehe u ljubavi lecilo u tatinoj zapustenoj garazi ... i sada mlate milijarde! Vise pravilo nego nego izuzetak.
[ VladaSu @ 17.03.2016. 12:30 ] @
Meni samo nije jasno kako neko preporucuje neki programski jezik a ovde na forumu iskljucivo diskutuje u madzone.
Kako neko moze da preporucuje neki programski jezik a da nije radio u njemu nego samo na osnovu internet clanaka.
To je kao da prepocujes nesto se teleshopa jer si video na tv kako to super radi a vecina tih proizvoda je tesko sr*nje.

Devojka hoce da se bavi web programiranjem i izradom kompletnog sajta a 95% sajtova je html, css, php, mysql i js.
Nece raditi za twitter, FB i google. Nece raditi desktop aplikacije jer hoce web. Niti je logican nastavak HTML i CSS-a da uci assembler.
C je kao prelazno resenje da bude bolja u php ali nije nuzno.
[ djoka_l @ 17.03.2016. 12:41 ] @
Definitivno je za Web razvoj HTML/CSS/PHP/MySQL/JS dobitna kombinacija.
Pre deset godina, možda je Perl mogao da uđe u priču umesto PHP-a, možda sada može da se uzme Ruby ili Python, ali je PHP i dalje još uvek popularniji.
Kako stvari stoje, jedini kandidati koji mogu da ugroze PHP server side programiranje su JS sa Node.js ili Java.
Node je još uvek pomalo ezoteričan, a Java je daleko popularnija u Enterprise Web aplikacijama, ali kako se stvari razvijaju Node lako može da preuzme primat.
[ Shadowed @ 17.03.2016. 13:32 ] @
Citat:
VladaSu:
Meni samo nije jasno kako neko preporucuje neki programski jezik a ovde na forumu iskljucivo diskutuje u madzone.
Kako neko moze da preporucuje neki programski jezik a da nije radio u njemu nego samo na osnovu internet clanaka.


Na koga mislis?
[ mikikg @ 18.03.2016. 05:33 ] @
Citat:
djoka_l: Definitivno je za Web razvoj HTML/CSS/PHP/MySQL/JS dobitna kombinacija.
Pre deset godina, možda je Perl mogao da uđe u priču umesto PHP-a, možda sada može da se uzme Ruby ili Python, ali je PHP i dalje još uvek popularniji.
Kako stvari stoje, jedini kandidati koji mogu da ugroze PHP server side programiranje su JS sa Node.js ili Java.
Node je još uvek pomalo ezoteričan, a Java je daleko popularnija u Enterprise Web aplikacijama, ali kako se stvari razvijaju Node lako može da preuzme primat.


Node je vrlo primamljiv, ima svojih dobrih strana a naravno i losih. Dobro su osmislili to, zanimljivo je kako su resili I/O, jeste malo nakaradno ali je "ugodno" za programiranje. Dobra je stvar sto ima zilion biblioteka na NPM repozitorijumu, recimo standardan FS (file system) I/O read/write je podrzan u osnovi a I2C, SPI, serial, MOD-BUS i ostali protokoli se dodaju kao biblioteke. Naravno za ove protokole mora da se zna sta oni tacno rade posto je to standard u industriji a JS u kojoj se to pise je ista kao JS za buttone, divove i ostale HTML/CSS elemente. Tako da pre tih HTML/CSS elemenata ima jos mnooooooogooo toga sto bi trebalo da se poznaje a najlepse kad sa njima pocnes da operises i koristis za nesto pametno.
Lose strane, Node je spor i nije direktno skalabilan nego mora da se vozi preko nekog proxy, NGINX ili kao APP container na Azure koji vrti Node.JS na Windows_NT IIS :)
https://www.youtube.com/watch?v=1e1zzna-dNw