[ goropad @ 09.03.2016. 18:13 ] @
Cisto, radi probe. Vidim da gmail zna sa koje lokacije sam pristupio mail-u, takodje kad se logujem na fejs, on pamti sa koje lokacije sam se logovao, i to prilicno precizno radi, svega desetak kilometara razlike. E sad, predpostavljam da to rade preko moje IP adrese, koja je dinamicka ali opet iz nekog opsega. Kako da sakrijem svoju lokaciju. Ili da IP nekako zamaskiram, nesto, bilo sta?
[ markom @ 13.03.2016. 22:23 ] @
Ljudi za takve stvari koriste TOR.
[ iculibrk @ 13.03.2016. 23:18 ] @
Pored tor-a ima i softver UltraSurf i jos gomila stvari, mada mi nikako nije jasno zasto bi neko zeleo da bude anoniman na internetu i od koga anoniman? U krajnjem slucaju ukoliko se bavis nekakvim ludorijama ni tor ni ultrasurf ni bilo sta drugo ti nece pomoci da budes anoniman.
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 07:16 ] @
Preporučujem Icecat brauzer za anonimnost: https://www.gnu.org/software/gnuzilla/ i onda korištenje Tor-a ili vlastitog proxija. Vlastiti proxy možeš napraviti skoro pa besplatno: na Amazonu otvoriš EC2 server i pokreneš ziproxy.

Dodatke možeš da koristiš kao http://directory.fsf.org/wiki/Google_search_link_fix tako da se tvoji klikovi ne broje u Googl-u. Sa ovim dodatkom: http://directory.fsf.org/wiki/IceCat/Google_Disconnect sprečavaš da te Google prati. Kao i http://directory.fsf.org/wiki/IceCat/GoogleSharing

Umjesto Google-a, možeš koristiti pretraživače koji ne prate ljude kao http://duckduckgo.com
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 07:46 ] @
Citat:
iculibrk:
Pored tor-a ima i softver UltraSurf i jos gomila stvari, mada mi nikako nije jasno zasto bi neko zeleo da bude anoniman na internetu i od koga anoniman? U krajnjem slucaju ukoliko se bavis nekakvim ludorijama ni tor ni ultrasurf ni bilo sta drugo ti nece pomoci da budes anoniman.


Zašto bi neko želio da bude anoniman na Internetu?

Izgleda da ono što je meni sasvim jasno, nije jasno mnogima:

- da možeš da se družiš sa drugima i da te niko ne maltretira (recimo po imenu ili ako zna da si žensko ili muško), npr. znaš li koliko muških šalje penise ženskim osobama preko Facebooka i drugi ne-anonimnih sistema?

- možda zato što neke firme kao Facebook tjeraju tvoje prijatelje da te prijave ako koristiš drugo ime, koje nije tvoje:
http://owni.eu/2012/07/24/facebook-added-informant/

- možda zato da te ne može neko ucjenjivati:
http://lauren.vortex.com/archive/001133.html

- možda zato da niko ne zna kada spavaš ili ne spavaš (preko Facebook-a): https://www.washingtonpost.com...n-your-facebook-friends-sleep/ -- jednostavno da ti neko ne provali u stan ili vikendicu recimo.

- ili kad praviš fotografije telefonom, Facebook ih je već skenirao i da nisi to znao: http://www.theregister.co.uk/2...scans_camera_for_your_friends/

- čak i ako nemaš Facebook račun, Facebook je već napravio tvoj profil ako su drugi prijatelji, koji ne vode računa o tvojoj privatnosti tebe označili na slikama: http://www.groovypost.com/news...ook-shadow-accounts-non-users/ - znači već znaju kako izgledaš.

- možda zato što postoje zabrinjavajuće stvari oko privatnosti na Google-u: http://www.groovypost.com/news...ook-shadow-accounts-non-users/

- znaš li da masovnim praćenjem korisnika, Google i druge firme kao Facebook, direktno utiču na te korisnike? Vjerujem da je tebi to nešto nevjerovatno. Ja to mogu da osjetim sa bazom korisnika od 62,000 ljudi. Google radi sa vjerovatno milijardu ljudi, nisam provjerio koliko ljudi koristi. Znaš li da je Facebook jednom mijenjao novosti koje se objavljuju da bi uticali direktno i emotivno na korisnike, mijenjajući određene riječi u tim novostima? Ako ti Google "isporučuje" vijesti koje se navodno "tebe tiču", ali to ti nisi odabrao direktno šta se tebe tiče, već Google ima "algoritam" da ti isporuči ono što se tebe tiče, a to Google i radi, znači ima direktnu kontrolu nad tim koje će ti informacije isporučiti, ti samo imaš iluziju o tome da ih ti biraš --- znači Google odlučuje šta ćeš da saznaš i po tome može da određuje tvoju sudbinu, može čak da odredi da li će da počne rat ili neće da počne rat. Jer sve zavisi od informacija, a onaj koji ima informacije pod kontrolom, može da formira ljudske umove.

- čak i Steve Ballmer, jedan od glavnih u Microsoftu se slaže da skeniranje Google email poruka nije prikladno. Zašto bi neko skenirao tvoje poruke da ti isporučuje reklamu?

- Google je na sudu priznao da korisnici ne mogu očekivati baš nikakvu privatnost korištenjem usluge emaila: http://www.theguardian.com/tec...il-users-privacy-email-lawsuit - i to znači da mnogi mogu da ga jednostavno čitaju (ako hoće)

- Više o tome zašto se čovjek treba čuvati od Google-a: https://en.wikipedia.org/wiki/Privacy_concerns_regarding_Google

Treba koristiti Tor, proksije, slobodan softver koji ne izvršava programe za koje ne znate šta radite (GNU sa Linux jezgrom: http://www.gnu.org) -- najbolje je da se cookies brišu po svakom izlasku iz brauzera, treba gledati da se što manje ili nikako ne prave "internet računi", nipošto ne koristiti SAAS (Google Docs, baze podataka kod online provajdera i slično). Ko ima vlastiti kompjuter, može sve da radi na vlastitom kompjuteru.

Ako Vas nepoznata osoba pita na ulici, kada spavate i kada ne spavate, pa vjerovatno joj ne želite dati takve informacije. Ali, takve informacije dajete Google-u i Facebooku, a njihova lica niste ni vidjeli i ni ne znate koliko se srbijanskih, hrvatskih, bosanskih, ljubomornih ljudi nalazi u tim organizacijama. I ne znate šta su u stanju da Vam naprave.

Ako Vas neka nepoznata osoba na ulici pita da mu predate svojih 2000 kontakata, sigurno mu to nećete samo tako predati. Ali, svoje kontakte predajete i Google-u i Facebook-u -- da navodno "nađete prijatelje", u stvarnosti postajete izolirani od tih prijatelja, više se i ne družite, ne smijete se zajedno, već brojite "lajkove". Pa, zamisli, prijatelj je proveo 1 sekundu vremena sa mnom i dao mi jedan lajk. Ha ha.

Konkretno znam čovjeka koji nije bio anoniman i družio se sa par djevojaka, nisu mu bile djevojke, samo se družio sa njima. Nakon nekog vremena jedna od njih je postala ljubomorna i napravila mu je ružnu stvar, da je poslala prijetnje nekoj drugoj djevojci, koristeći njegovo ime i prezime i ono što je saznala o njemu, sve preko Interneta, čovjek je radi toga proveo mjesece u zatvoru tokom istrage. Da je bio anoniman, ne bi mu se to desilo. Jer onda niko ne bi mogao da mu kopira profil i da tvrdi da je on to uradio. Dok te ne strefi, ne znaš.
[ iculibrk @ 14.03.2016. 08:38 ] @
Ja sam na facebook skroz zaboravio, bio sam davno korisnik, ali kratko, posle slanja silnih zahteva za prijateljstvo od onih koje nisam skoro ni poznavao i zahteva za nekakve farme i ostale ludorije zatvorio sam profil, jer nista korisno meni tamo nisam pronasao. Slazem se da je tor za korisnike facebook-a koristan, ali po meni je facebook jedna od najnekorisnijih stvari na internetu, znam da se vecina ovde nece sloziti sa tim, ali ja mislim tako. Ima i neke prednosti ali uglavnom vecini ljudi sluzi za lose trosenje vremena na internetu.
Sto se google-a tice zbog jednog posla kojim se bavim koristim uporedo dva gmail naloga i jedan licni i nikada nisam dobijao nista sto ne zelim. Da li kod njih postoji anonimnost? Znam da ne, ali isto tako mislim da ne postoji nigde na internetu, cak ni pri koriscenju tor-a, jer i funkcionisanje tor-a neko nadgleda.
Stvarno nisam upoznat sa funkcionisanjem facebook-a, ali ako je tako kao sto si napisao onda se pitam zbog cega se neko i registruje tamo.
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 10:07 ] @
Postoji bezbroj načina za druženje na Internetu i svako bi trebao biti u stanju da odredi koliko svoje privatnosti želi da preda drugima. Privatnost treba biti "pod kontrolom" onoga čija je ta privatnost. Ako čovjek nema pod kontrolom svoju privatnost, onda je nema. Mogu da se smijem kad čitam "Facebook pazi na vašu privatnost". Pa, to je smiješno.

Privatnost nije anonimnost. To su povezani pojmovi, nisu isti. Anonimnost omogućava više privatnosti. Naravno.

Npr. čovjek misli da neke slike na Facebook-u dijeli samo sa "prijateljima". Misli da se slike vide unutar Facebook-a, to nije istina. Sve slike koje su unutar Facebook-a, mogu se vidjeti i izvan Facebooka, naravno treba znati link. Ali svaki Facebook korisnik može taj link da nađe. Recimo Facebook traži da svako koristi svoje ime. To po definiciji u Engleskom području ne znači da je to ime u pasošu ili ličnoj karti. Ako nekoga zovu po nadimku, on može taj nadimak da navede. Nije zabranjeno. To onda daje utisak svim Facebook korisnicima da su drugi Facebook korisnici ispravno postavili svoje ime. Znači iluzija. Čovjek će misliti da je Petar Petrović, stvarno Petar Petrović. U stvari je policajac. U stvari je to ljubomorna bivša žena. U stvari je to zavidan komšija. Petar Petrović se prvo povezao na 5 prijatelja, pa tek onda kliknuo na tvoje prijateljstvo. Pa, da, ako je već prijatelj sa mojih 5 prijatelja, onda ću mu i ja biti prijatelj. Ne znam ko je, ali nema veze, neka vidi sve šta radim, gdje se nalazim, kuda putujem.

Facebook je bio toliko puta korišten na gornji opisani način da bi se upadalo u kuće, provaljivalo. Kao recimo ovaj: http://www.cbsnews.com/news/fa...-friend-suspected-in-burglary/ -- ostavio je poruku na Facebooku, da neće biti kod kuće u određeno doba, pa mu je "prijatelj" upao u kuću.

Poenta je da danas ljudi uopšte ne razmišljaju kome daju kontrolu nad svojim informacijama i nad svojom privatnošću. Na žalost je to tako.

Neki onda razmišljaju da nisi normalan ako nemaš Facebook nalog. Pa, kako to? Šta ne štima s tobom?

Kako je Facebook naglo došao na tržište, isto tako naglo može i da ode. To mnogi ne shvataju. Facebook je komunikacija koja pripada Facebook firmi, ne pripada čovjeku koji je koristi. Da to objasnim bolje, ako neko ima broj telefona, ja ga mogu preko bilo kojeg provajdera nazvati. Ako želim kontaktirati Facebook korisnika, ja moram koristiti isključivo Facebook. To me automatski tjera da otvorim Facebook nalog. Facebook korisnici ne paze U PRAVILU o privatnosti drugih ljudi. Njih Facebook uči da privatnost ne postoji. Ljudima se formira mišljenje kroz Facebook, kultura življenja se kvari.

Da li Google radi drugačije? Pa, mislim da je Google broj jedan u tome kako formirati mišljenja i mijenjati ljudima pravac sudbine. To je Google započeo, Facebook se nadovezao. Google prati ljude najviše na svijetu. Ni država ne postoji koja prati ljude više nego Google.

Što mnogi ne znaju, a trebali bi da znaju:

- svako može napraviti svoj vlastiti domen, recimo PETROVIC.XYZ, danas ima mnogo domena na raspolaganju .CLUB, .COMPANY, pa tako mnogi su slobodni za svakoga,

- svako može i trebao bi da napravi vlastiti website, Internet prezentaciju, gdje odlučuje koliko će da objavi javnosti i pod kojim uslovima. Gdje ni jedna firma kao Google, Facebook, neće da odlučuje o korištenju tih informacija na vlastitom website-u,

- svako može danas da koristi šifrovanu email komunikaciju kao npr. https://gnupg.org

- svako može da snimi video, zvuk i da ga objavi na vlastitom website-u

- svako može da snimi video, zvuk i da ga pošalje putem emaila, to je jednostavno

Na taj način će informacija doći onome kome je namijenjena i nije pod kontrolom nikoga drugog.
[ bachi @ 14.03.2016. 10:37 ] @
Svako može... Ali košta. Domain hosting za emailove i sajtove košta. Da imaš svoju prezentaciju gde ćeš da kačiš snimke papreno košta.

Google je bio no evil firma sa svojim gtalkom koji je u stvari xmpp i koji je podržavao server federaciju pa su od toga odustali i od tada nemam gtalk.

Ali imam Viber i Skype i iskreno nije me briga što neko tamo ima moj broj telefona. Ne stižu mi spamovi, ne dobijam pozive od njih u gluvo doba, a što se Facebooka tiče, JA sam taj koji određuje šta će biti vidljivo na mom profilu i šta delim na istom. . Jednostavno sam isključio mogućnost da ljudi mogu da me taguju, da pišu po mom zidu i slično.
[ superbaka @ 14.03.2016. 13:32 ] @
evo kako izgleda kad pokusas da pristupis svom gmail nalogu preko TOR-a:




u prevodu, nema govora o anonimnosti...
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 13:43 ] @
Dobro si rekao da košta, ali to samo košta onda kada se ne zna i u nedostatku znanja.

Odavanje privatnosti, liste svojih prijatelja, to je rizik koji može da košta mnogo mnogo više.

Recimo na http://www.namecheap.com sada skoro svaki mjesec imaju domeni koji koštaju po 0.88 dolarskih centi ili tako nešto, do 0.99. Barem na početku. Onda slijedeće godine po $10. Ko napravi na Amazon AWS server, njega košta to ništa prvih 6 mjeseci, kasnije možda 4-5 dolara mjesečno. Isto tako ima mjesta oko 10-20 gigabajta i hosting i šta sve ne. Na Amazon S3 trenutno držim oko pola gigabajta slika i videa, pa me košta oko $6 zajedno sa EC2 serverom i Cloudfrontom. 6 dolara mjesečno nije mnogo. Ko drži i vrednuje do svoje komunikacije i privatnosti, njemu će 6-10 dolara mjesečno biti sasvim u redu.

S tim ide dalje i mogućnost da svako na svom domenu može da ima email adrese za cijelu porodicu ili grupu ljudi. U praksi to ispadne mnogo jeftinije, jer na kraju nema nikakvih reklama i čitanje i pisanje emaila ide mnogo brže. Nema učitavanja bespotrebnih Javascript (poznat kao Javascript, ovaj programerski jezik je ECMAScript https://en.wikipedia.org/wiki/ECMAScript) programa sa Google-a ili Yahoo. Dalje, kad čovjek koristi vlastiti email sistem, niko te neće pitati da im predaš cijelu listu svojih poznanika, prijatelja i poslovnih partnera. Zašto bi neka firma kao Google ili Yahoo dobila mogućnost da se zna s kim si povezan.

Konkretna iskustva imam s tim: zamisli da neko prodaje droge ili je umiješan u to, sud može da napravi odluku da se uzmu podaci sa Google-a ili Yahoo. Google te podatke predaje sudu. To može da uradi i sud u Srbiji i u Hrvatskoj, Bosni. Podatke o tome možeš da nađeš ovde: https://www.google.com/transpa...rt/userdatarequests/countries/ -- recimo Srbija je to u zadnjih godina uradila 3 puta. u 2014. godini i u 2015. godini. To je tek počelo, sudovi ne znaju za to, advokati još ne znaju za to, ali šta će biti kasnije?

Za razliku od drugih država kao recimo Norveške, gdje to može samo putem norveškog suda, Google će predati sve podatke o korisniku direktno, bez korištenja američkog suda.

E, da se vratimo sada na privatnost. Sreo sam čovjeka koji prodaje opremu za konje, jahanje, sedla i slično. Ni kriv ni dužan nije. Imao je štalu i u tu štalu je neko ubacio "paket". Taj paket je kasnije pronašla policija istragom njemu nepovezanih osoba. On je bio priveden i onda je mjesecima bio u zatvoru jer je paket bio u njegovoj štali. Kad imaš imanje, ne možeš znati ko će šta po noći ubaciti ili čuvati u tvojoj štali. Dešava se. Kakve veze ova priča ima sa privatnosti na Google i Facebook? Pa, ima mnogo.

Sud u bilo kojoj zemlji, kad otkrije da to može, napraviće zahtjeve da Google preda sve podatke o korisniku i onda će u tim podacima pronaći recimo poruku nekoga, možda tebe koji čitaš, "jesi mi poslao softver?" ili "nisam uspio da skinem paket?" -- sud može da te privede na ispitivanje i da te stavi u istragu. Sve radi čega? Radi Google-a, koji "poštuje tvoju privatnost" (smiješno).

Dok se tebi ne desi, ne znaš da može da ti se desi. Ali, eto, znam ljude i proučavam slučajeve onih ljudi kojima se dese takve nesreće.

Odavanje privatnosti i nečitanje uslova korištenja kod Googlea, Yahoo, Facebook, to košta mnogo više. Košta jer "prijatelji" lako postanu neprijatelji, lako se dođe u krug ljudi koji su zavidni i ljubomorni, neki dođu u zakonske probleme kako sam opisao. Toga će biti sve više i više. Onaj ko kaže "ja sam običan čovjek i meni se to neće desiti", to su rekli i židovi u drugom svjetskom ratu, pa im se desilo. Privatnost treba čuvati za budućnost, a početak je sada.
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 13:49 ] @
Kad malo bolje pogledam listu kojim državama je koliko puta Google predao korisničke podatke:
https://www.google.com/transpa...rt/userdatarequests/countries/

onda mi u oči padaju države kao što su: Njemačka sa preko 3900 zahtjeva. Mogu da mislim koliko je ljudi sa Balkana tu. I mogu da mislim koliko je onih ljudi koji nisu krivi ni za šta. Koji nisu učinili ništa nezakonito.

Poljska recimo 629 zahtjeva, to mi kaže da je Poljska, čim je otkrila da to može, tj. čim više advokata, sudija, javnih tužilaca otkrije da mogu dobivati podatke, onda se nameče i krenu sa tim, ne obazirući se ni na lokalne ni na međunarodne zakone o privatnosti.

Imaš 500 prijatelja na Facebooku? Pa, barem ih je nekoliko umiješano u kriminal. Zajedno s njima možeš biti i ti. Ne znaš dok ti se ne desi.

Makedonija, 4 zahtjeva. Mislim da su advokati u Makedoniji obrazovaniji, u pogledu Interneta, bilo bi tu 400 zahtjeva, a ne samo 4. Znači radi se samo o obrazovanju i svijesti o tome da advokati, sudije, tužilaštvo može da dođe do tih podataka. A, koliko ljudi je nevino u tome.

Poenta je -- mi smo već dosta vremena sa Google, Facebookom, Yahoo, a ne primjećujemo kako smo postali ovce koristeći tuđe sisteme.

Svako može dobiti svoj domen, server, email, može ga koristiti u Norveškoj gdje se ne može samo tako doći do privatnih podataka. Može ga koristiti u Holandiji. Učite ljudi o privatnosti i čuvajte svoju budućnost. Trebaće vam.
[ vinted @ 14.03.2016. 14:18 ] @
Citat:
Thetaworld
Poenta je -- mi smo već dosta vremena sa Google, Facebookom, Yahoo, a ne primjećujemo kako smo postali ovce koristeći tuđe sisteme.

Svako može dobiti svoj domen, server, email, može ga koristiti u Norveškoj gdje se ne može samo tako doći do privatnih podataka. Može ga koristiti u Holandiji. Učite ljudi o privatnosti i čuvajte svoju budućnost. Trebaće vam.

slažem se sa napisanim samo što je problem što to razumeju samo ljudi koji se bave ozbiljno sigurnošću, nikako običan korisnik. za njega je ono što je @bachi
napisao da dobro pogleda koje su mu opcije i na FB i Google i bilo gde drugde. Postoje te opcije da se isključe i prilično pristojno konfigurišu u smislu šta će da pamte, prate, kakve dozvole dajemo itd... samo je problem što su po defaultu upaljene sve na " dozvoli", a korisnik mora sam da ih prvo pronadje, pa da ih razume, pa da ih onda pogasi ili konfiguruše kako treba.


[ bachi @ 14.03.2016. 17:35 ] @
@Thetaworld, gde god da hostuješ emailove sem na sopstvenom računaru (a to najviše i košta, em moraš da se otvoriš za dobar link, javnu ip adresu, reverse dns, 24/7 mašinu sa bar dva diska u raid1, pa struja, em kooooošta živaca) neko te mailove može da čita. U tom smislu mi je sasvim sve jedno da li ih čita Google, Amazon ili Loopia, čitaju ih i mogu da ih čitaju.

Sa druge strane nek i sam hostuješ email server, kome šalješ te emailove? Džaba ti to kada ogromna većina koristi gmail, hotmail i yahoo. Nek koristi i yandex, mail.ru sve jedno je, ni po čemu se ne razlikuju.

Šta je rešenje? Pa korišćenje PGP protokola... I super je to, ali sa kim? Evo ja imam pgp podešen u The Batu i Seamonkeyu i imam samo jednog čoveka kome mogu da pošaljem kriptovani mail ali i to smo koristili radi zezanja. Evo imam i mogućnost da koristim OTR za Skype, Facebook, irc, pa čak i da furam OTR preko Telegrama, ali opet sa kim? Sa istim tim likom, radi zezanja. :)

Zašto je to tako? Zato što ostale boli pedu za kripovanja, privatnosti i shvatio sam (banovanje na Benchmark forumu zbog moje pisanije o Windows 10 kao teškom zlu po privatnost mi je i pomoglo da shvatim) da te ljudi smatraju čudakom, da ne kažem ludakom kada kreneš da im pričaš na tu temu.

Tako da, džabe što nemaš gmail kada prijatelj ga ima i dopisuješ se sa njim, već znaju ko si. Nemaš Facebook? Nema veze, prijatelj ti ima broj telefona, verovatno i sliku dodao, opet znaju ko si.

I da, superbaka je dao dobar primer. Nemoguće je koristiti googleove servise preko tora, isto tako i ms servise, a zahvaljujući odvratnom cloudflare-u, svaki drugi sajt će da ti traži da popunjavaš catpca-u ili još gore da nabadaš tri slike sa nekim znakovima ili na kojima su nazivi ulica ili se vidi reka i slično da bi te pustio na sajt i to na par minuta/sati, pa ti onda opet traži da uradiš to isto.


[Ovu poruku je menjao bachi dana 14.03.2016. u 18:51 GMT+1]
[ vinted @ 14.03.2016. 18:08 ] @
@bachi
u pravu si 100% sa svim napisanim. evo i da se je pridružim i ja PGP-u pa da nas ima troje i četvrti takodje moj drugar pa da si šaljemo enkriptovane emailove :)
i koliko ljudi je ovde za to čulo i zna da to napravi?

mada na poboljšanje sopstvene privatnosti kad kod je moguće treba uticati. a to zahteva malo razmišljanja i po mom sudu dosta znanja da bi se dostigao prihvatljiv nivo, što je za veliku većinu Don Kihotovski poduhvat, pa još ako si na Windowsu 10 spada u Mission Impossible.

[ Thetaworld @ 14.03.2016. 18:31 ] @
Citat:
bachi:
@Thetaworld, gde god da hostuješ emailove sem na sopstvenom računaru (a to najviše i košta, em moraš da se otvoriš za dobar link, javnu ip adresu, reverse dns, 24/7 mašinu sa bar dva diska u raid1, pa struja, em kooooošta živaca) neko te mailove može da čita. U tom smislu mi je sasvim sve jedno da li ih čita Google, Amazon ili Loopia, čitaju ih i mogu da ih čitaju.


Postoje razlike i ne mogu se usluge stavljati u ISTI KOŠ.

Google - obavezno čita email i to automatski i član je američke PRISMA koalicije: https://directory.fsf.org/wiki/Collection:PRISM -- a, o tome bi se posebno trebali brinuti ljudi koji su u Srbiji, Kini, Iranu, pa drugim državama. Recimo Srbiju je Amerika diskriminirala koliko dugo? Pa još i danas to rade. Upravo su mi klijenti javili da radi pasoša iz Srbije, ne mogu da dobiju određene usluge, jer se radi o sankcioniranju ljudi u Srbiji ili pogrešno protumačenom sankcioniranju. Evo i konkretnog linka: https://www.treasury.gov/resou...ns/Programs/pages/balkans.aspx -- tj. nisam čitao sve, čitao sam prije više godina, ali sankcije su očevidno još na snazi. Neka me neko razuvjeri ako nisam u pravu. Google će 100% da čita email iz Srbije sa smislom da prati ljude koji su na tim listama. Ja sam protivnik svih ratnih zločinaca. Ali sam i protivnik nepravednog progona. Znam konkretno ljude, lice u lice sam ih upoznao, koji su bili progonjeni jer se zovu ISTO kao neko ko je na tom spisku.

Tako ima velike razlike da li neko otvori VPS ili dedicated server na http://servetheworld.net/ ili koristi email kod Google-a.

Da li može Servetheworld.net da čita email ili neki drugi hosting provider? Može da. Ali kada i kako? Ako je u VPS ubacio neki skriveni softver, mogao bi. To svako treba za sebe da provjeri. To je sigurnost sistema. Ako se email prenosi preko nesigurne veze mogao bi. Većina emaila prolazi preko sigurnosne veze -- ali tu nema razlike, dozvoljava se i onima koji šalju preko nesigurnosne da pošalju email na server. Ako je tako, onda razne druge firme mogu da čitaju email. Zato se u nešifrirane email poruke i ne smiju stavljati osjetljive informacije. Takve informacije je bolje poslati nekim drugim kanalom.

Ali, vidiš, za razliku od Google-a, ova firma u Norveškoj se obavezuje na poštovanje norveških zakona o privatnosti. To dalje znači da ne može sud u Srbiji donjeti odluku i poslati im da dobiju informacije o korisniku.

Znači tu je privatnost mnogo sigurnija i bolja nego kad se koristi email preko Google-a. Zašto bi neko ko ima i familiju koja se zove kao neko na "crnoj listi" Amerike, omogućavao toj Americi da preko Google-a i PRISM sistema: https://en.wikipedia.org/wiki/PRISM_%28surveillance_program%29 omogućavao da se ta familija i rođaci prisluškuju?

U pravu si da je email otvoren, jer onome kome šalješ, njega mogu dalje da čitaju. Zato se treba paziti šta se piše u emailu.

U pravu si skroz da je riješenje za email šifrovanje ili enkripciju korištenje PGP protokola ili drugih sistema za šifrovanje komunikacije. Ja preporučujem korištenje https://gnupg.org softvera, koji je slobodan, otvoren, koji se može dijeliti, studirati, poboljšati, provjeriti. za razliku od svih drugih koji su licencirani protivno takvom korištenju softvera.

Ja imam dosta ljudi koji koriste GnuPG/PGP i sa njima mogu pisati na taj način ili se poruke mogu ovjeriti da se zna šta je stiglo od koga. Oni koji vrednuju privatnost, oni će naučiti koristiti šifrovani email. Dalje, ko se poslovno bavi nečim sa ljudima kojima je potrebna privatnost, njima se lako objasni kad je potrebno i oni sami pošalju šifrovane email poruke.

Živimo u filmovima naučne fantastike od prije 30 godina. Tu je i Big Brother https://sh.wikipedia.org/wiki/Veliki_brat_%281984%29 koji sve zna i vidi. Mi smo ga dobili, samo ljudi nisu toga svjesni. 1984 godina je DANAS. https://sh.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four

Posmatrajte i vidjećete da smo tu.

Zato treba insistirati da drugi koriste slobodu, da čuvaju svoju privatnost, a ko je toga svjestan može učiti svoje prijatelje, djecu, rodbinu, poslovne partnere.

Ako moj poslovni partner nije svjestan da ne može i ne smije da mi šalje osjetljive podatke na email, onda u nekom momentu prestajemo da budemo partneri. Inače im uvijek ponudim sigurnosni server, preko kojeg mogu poslati datoteke. Te se datoteke u tom momentu šifriraju sa PGP tehnologijom i onda dalje prenose putem emaila. Samo kad bi neki program bio u memoriji prilikom prenosa, onda bi mogao i da čita šta se tu dešava. Na isti način, sigurnosnom vezom, preko brauzera ili website-a, moguće je ponuditi partnerima, klijentima sigurnosnu komunikaciju.

Znači vrlo je bitan izbor i korištenje izbora. Svjesnost o prisluškivanju i praćenju od strane velikih korporacija kao što su Google ili Facebook.
[ Aleksandar Đokić @ 14.03.2016. 19:05 ] @
Samo nesto, da li ti mislis da u Google-u sede ljudi koji nemaju pametnija posla nego da citaju svaki tvoj mejl?
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 19:22 ] @
Da li ti misliš da Google nije član američke špijunske mreže i programa PRISM?
https://en.wikipedia.org/wiki/PRISM_%28surveillance_program%29

Da li misliš da Google neće predati podatke ako to advokat nečije bivše žene ili sud ili javni tužilac radi bilo koje stvari zatraži? To može da bude kršenje nekog zakona da ne mora biti krivično djeli ili krivično djelo po krivičnom zakonu. Samo sud u istrazi ne odlučuje da li je neko kriv, već krši privatnost prije nego što odluči da je neko kriv.
https://www.google.com/transpa...rt/userdatarequests/countries/

Ja sam protivnik Steve Ballmera i Microsofta. Ali, da li misliš da je Steve Ballmer stvarno glup ako se protivi čitanju emaila kod Googlea?
http://www.crn.com/blogs-op-ed...mer-google-reads-your-mail.htm

I naravno da je moguće da zaposlenici u Google-u pronađu načina da čitaju email.

To što Googlovo čitanje emaila na prvi pogled ne utiče na tebe, to je kao kad bi cvijet rekao da radioaktivno zračenje ne utiče na njegov rast i budućnost.
[ anon142305 @ 14.03.2016. 19:50 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Samo nesto, da li ti mislis da u Google-u sede ljudi koji nemaju pametnija posla nego da citaju svaki tvoj mejl?

To sam i ja razmisljao.
Imajuci u vidu ogroman broj on-line prepiski svakog dana (putem mejlova i drustvenih grupa), na razlicitim jezicima,
broj ljudi koji bi bio zaduzen za taj nekakav nadzor, morao bi da bude oho-ho poprilican...
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 20:15 ] @
Podaci koji se skupljaju, prvo se skupljaju putem softvera, puni se baza podataka, sa ključnim riječima. To se filtrira i konačno se zanimljivi emaili čitaju:
https://directory.fsf.org/wiki/Collection:PRISM
http://www.theguardian.com/wor...jun/06/us-tech-giants-nsa-data

Google ima pravo da ulazi u email i skenira podatke. Time formira mišljenja i budućnost ljudi na cijeloj zemaljskoj kugli. Jedna loša vijest može strašno da utiče na cijelu naciju. Na primjer kada umre diktator, obično 80% nacije padne u depresiju. Ista vijest se može pronjeti kao pozitivna i kao negativna. Može se na takav način oblikovati da ta nacija, država, bude još bolja nakon toga i može se tako oblikovati da ta država padne u grupnu depresiju. Ako je nekome neko umro, onda zna šta znači dobiti lošu vijest. Loše i pozitivne vijesti utiču direktno na svijest ljudi. Tako Google, Facebook, Apple, imaju to pod kontrolom, imaju svijet pod kontrolom i tako utiču na druge. To je jedna odvojena stvar.

Prva stvar je što su i Google, Facebook, Apple i druge američke firme povezane u PRISM sistem, što znači da američka obavještajna služba automatski ima pristup svim podacima korisnika tih firmi. Znači: pretrage na Google-u, email, chat komunikacija, datoteke, itd. Svemu američka služba ima pristupa.

Tu je pristup informacijama dozvoljen za sve informacije korisnika bilo koje američke firme. Pa, to znači ako je neko korisnik Google-a, pristup informacijama je dozvoljen američkoj obavještajnoj službi.

Da, tu ljudi sjede i čitaju email i ima ih mnogo, ali nema ih tako mnogo kako si to karikirao. Ima ih dovoljno da čitaju najvažnije emaile. To se radi putem softvera koji to sve filtrira. Tu je i Microsoft, PalTalk, YouTube, Skype, AOL.

Sudovi imaju pravo da dobiju informacije i bez toga. Ali PRISM program uzima informacije po želji i bez sudova.

Google službenici čitaju email:
http://www.theguardian.com/tec...il-users-privacy-email-lawsuit

Zaključak: ne može se vjerovati Googleu.
[ vinted @ 14.03.2016. 20:16 ] @
Citat:
IUOP_1: To sam i ja razmisljao.
Imajuci u vidu ogroman broj on-line prepiski svakog dana (putem mejlova i drustvenih grupa), na razlicitim jezicima,
broj ljudi koji bi bio zaduzen za taj nekakav nadzor, morao bi da bude oho-ho poprilican...

ovo je primer kako prosečan korisnik razmišlja, odnosno 99% korisnika. prvo niko ne čita taj email šta piše u njemu. to se radi tako što se email-ovi provlače kroz poseban softver i ovaj vadi reči odatle, pa ako je zanimljiv onda ga odvoji, pa ga pročita ....
što se tiče broja prepiski veruj mi da mogu da ih obrade do 100% to je najmanji problem u svemu ovome.
mnogo veći je problem da ljudu postanu svesni toga.
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 20:29 ] @
WebRTC je novi protokol za direktnu komunikaciju, tu se može razgovarati direktno od korisnika do korisnika, može se prenositi video i razgovor, datoteke, super je. Ali putem tog protokola može se otkriti i interna IP adresa. Moguće je da se otkrije IP adresa čak i za one koji koriste Tor. Ja koristim Icecat browser. http://directory.fsf.org/wiki/IceCat i provjerio sam na ovoj stranici, ne mogu da mi vide IP adresu. Nije mi bitno naravno, jer privatnost IP adrese tražim onda kad to želim.

Ali ko želi, može sada na ovoj stranici da provjeri da li mu neko može pročitati email adresu, čak i ako koristi Tor ili Proxy. Pa, onda provjerite ovde: https://www.privacytools.io/webrtc.html

Ako piše IP adresa, onda Vam čitaju. Ako ne piše IP adresa, onda je brauzer dobro podešen. To onda opet može uticati na korištenje WebRTC protokola.

Ovde su i instrukcije kako isključiti tu mogućnost čitanja:
https://www.privacytools.io/#webrtc

Znači:

about:config u brauzer
pronaći: media.peerconnection.enabled i napraviti da bude negativno: false
i onda opet provjeriti da li se IP adresa može čitati.
[ Thetaworld @ 14.03.2016. 21:56 ] @
Citat:
vinted:
@bachi


u pravu si 100% sa svim napisanim. evo i da se je pridružim i ja PGP-u
pa da nas ima troje i četvrti takodje moj drugar pa da si šaljemo
enkriptovane emailove :)
i koliko ljudi je ovde za to čulo i zna da to napravi?

mada na poboljšanje sopstvene privatnosti kad kod je moguće treba
uticati. a to zahteva malo razmišljanja i po mom sudu dosta znanja da bi
se dostigao prihvatljiv nivo, što je za veliku većinu Don Kihotovski
poduhvat, pa još ako si na Windowsu 10 spada u Mission Impossible.



Ja na GNU operativnom sistemu (http://www.gnu.org) ovako radim izvoz
javnog ključa:

$ gpg2 --export -a D6B6A71B > public-key.txt
$ upload (komanda za sinkronizaciju sa S3, može ovde da se vidi,
pročita, izmjeni i koristi po želji kao public domain):
http://lpaste.net/154696
FOUND DIRECTORY: files
CHECKING BUCKET...
SYNCHRONIZATION GOING ON...
WARNING: Module python-magic is not available. Guessing MIME types based
on file extensions.
./public-key.txt -> s3://www.rcdusluge.com/files/public-key.txt [1
of 1]
3124 of 3124 100% in 0s 9.81 kB/s done
File s3://www.rcdusluge.com/files/index.html deleted
Done. Uploaded 3124 bytes in 1.0 seconds, 3.05 kB/s. Copied 0 files
saving 0 bytes transfer.
DONE

i javni ključ može ovde da se nađe:
http://www.rcdusluge.com/files/public-key.txt

Za ljude koji koriste Window, to ide isto tako jednostavno s tim da je
to stvar pogleda. Ali može se koristiti:

Enigmail: https://www.enigmail.net/index.php/en/ za Mozilla Thunderbird
email čitač: https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/

A, postoje i razne verzije za Android, iPhone i tako dalje.

Ko zna engleski, najbolje je da pročita ovaj tekst:
https://gnupg.org/gph/en/manual.html
[ Aleksandar Đokić @ 14.03.2016. 22:45 ] @
Pricas o tome da ce Google dati podatke ukoliko obavestajne sluzbe to zatraze? Pa i domaci provajderi ce to uraditi, to im je zakonska obaveza.

Pricamo o mejlovima koji nisu od bezbednosnog interesa. Takvi mejlovi mogu proci, ili prolaze, "pattern matching" algoritme, "keyword" analizu, i ukoliko se pronadje nesto "interesantno" negde to vezati za tvoj nalog. Od toga je moguce praviti bezbednosni "rejting", i ako se desi da predje neki zadati "threshold" tebe na neki nacin markira kao potencijalno opasnog. Dalje "intelligence" agencije mogu takve naloge dalje analizirati.

Dakle, ukoliko takav rejting uopste i postoji, ako nisi oznacen kao potencijalno opasan, najgore sto se moze desiti je da postoji baza kljucnih reci vezanih za tvoj nalog napravljena na osnovu tvojih do tada poslatih/primljenih mejlova, i koju Google moze da koristi za npr. ciljani marketing.

Da li Google moze da sazna na osnovu ovih informacija vise o nekoj osobi? Naravno, ali je potrebno da postoji takvo interesovanje.
[ Sceka @ 14.03.2016. 23:56 ] @
Citat:
Da li Google moze da sazna na osnovu ovih informacija vise o nekoj osobi? Naravno, ali je potrebno da postoji takvo interesovanje.

Ovo je kljucno.

Samo nenormalan covek ne kapira da se danas putem Internet-a moze saznati sve o bilo kome. Ne razumem zasto to > u danasnje vreme < treba naglasavati, objasnjavati...?

Ali druga recenica iz citata je bitna. Najmanje 80% ljudi su i inace nezanimljivi kako god da se okrene, vode uglavnom nezanimljiv zivot, desavanja van posla su uobicajena, posao koji obavljaju je kso i svaki drugi, imaju stan ili kucu kao i ostali, imaju decu ili nemaju, psa, macku, bicikl, automobil... sve to je toliko "vidjeno" da spada u apsolutnu dosadu - Guglu, Drzavi, Pandurima...

Oni koi spadaju u taj neki ostatak su inace "oznaceni" po poreklu, prirodi posla, zivotnom i/ili politickom i/ili legalnom opredeljenju i "monitorisu" se i kad ne bi postojao Internet (kao sto je "monitorisano" i do pojave/omasovljenja Internet-a).

Naravno da postoje i uvek ce postojati anomalije gde potpuno nevin strada - ali koliki je broj takvih u odnosu na period daleko pre Internet-a kad su pojedine Drzave "monitorisale" gradjane, vrsili reprekusije, ubijali, maltretirali ... nevinih je stradalo toliko da je to bukvalno nenormalna cifra.

I sad paranoja u vezi necega sto je ipak normalna posledica viseg stepena razvoja coveka, tehnoloskog. Manje od ovoga vise nikada nece biti, moze samo da bude vise. Korisnije je prilagoditi se tome nego srepeti, strahovati, brinuti...


Pozdrav!
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 09:29 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Pricas o tome da ce Google dati podatke ukoliko obavestajne sluzbe to zatraze? Pa i domaci provajderi ce to uraditi, to im je zakonska obaveza.

Pricamo o mejlovima koji nisu od bezbednosnog interesa. Takvi mejlovi mogu proci, ili prolaze, "pattern matching" algoritme, "keyword" analizu, i ukoliko se pronadje nesto "interesantno" negde to vezati za tvoj nalog. Od toga je moguce praviti bezbednosni "rejting", i ako se desi da predje neki zadati "threshold" tebe na neki nacin markira kao potencijalno opasnog. Dalje "intelligence" agencije mogu takve naloge dalje analizirati.

Dakle, ukoliko takav rejting uopste i postoji, ako nisi oznacen kao potencijalno opasan, najgore sto se moze desiti je da postoji baza kljucnih reci vezanih za tvoj nalog napravljena na osnovu tvojih do tada poslatih/primljenih mejlova, i koju Google moze da koristi za npr. ciljani marketing.

Da li Google moze da sazna na osnovu ovih informacija vise o nekoj osobi? Naravno, ali je potrebno da postoji takvo interesovanje.


Citat:
Aleksandar
Đokić:

Pricas o tome da ce Google dati podatke ukoliko obavestajne sluzbe to
zatraze? Pa i domaci provajderi ce to uraditi, to im je zakonska
obaveza.


Eto vidiš, kako ti to sve staviš u isti koš, pa navodno je svejedno da li neko ima nalog za email adresu kod Googlea ili kod nekoga u Srbiji. Treba biti svjestan činjenica i sa razlikama baratati, a ne sve svrstavati u isto. Inteligencija je sposobnost razlikovanja.

Čovjek je zaštićeniji u Srbiji ako ima račun kod email provajdera u Srbiji, nego ako ima račun kod Google-a.

Zašto to? Pa, Srbija prvo nije unutar EU, to znači da nema automatski postupanje po međunarodnoj pravnoj pomoći. Da ima, šta misliš koliko bi ljudi bilo isporučeno u SAD? Zar ne znaš da je Srbija još uvijek pod sankcijama SAD-a (https://www.treasury.gov/resou.../Programs/pages/balkans.aspx)? Da Srbija postupa po zahtjevima SAD, te sankcije ne bi postojale, jer bi Srbija onda bezpogovorno isporučila svoje građane i SAD bi mogla putem međunarodne pravne pomoći da maltretira građane Srbije (briga me ko je kriv i ko nije kriv).

Amerika sa Srbijom ima samo MOU ili Memorandum of Understanding između pravnih službi, a to znači da nije pravno obavezujući. To znači da Amerika može da traži od Srbije informacije, ali nema nikakve garancije da ih dobije. Nije to loše, iako je loše da će Srbija uskoro da se otvori Americi i postane njen sluga. (Ne mrzim Amerikance, govorimo o politici.)

Dok Google jasno daje na znanje stranim državama kako kroz "međunarodnu pravnu pomoć" mogu doći do informacija, sudovi Srbije neće strane sudove i njihove zahtjeve samo tako prihvatiti. Barem ne vjerujem u to. Znači potrebno je da postoji međunarodna pravna pomoć ili neki drugi pravni način pristupu informacijama.

Norveška recimo nema takav ugovor sa Amerikom, prema tome čuvanje dokumenata, informacija u Norveškoj je sigurnije nego čuvanje dokumenata na Google-u. Problem je u Google-u, jer će podatke dati i bez MLAT ugovora, jer postoje razni načini kada Google dopušta izdavanje podataka.

Znači Češka, koja ima MLAT (engl. Mutual Legal Assistance Treaty) ili ugovor o međunarodnoj pravnoj pomoći sa Amerikom, je 134 puta dobila podatke od Google-a u zadnjih godinu dana, možda dvije: https://www.google.com/transpa...rt/userdatarequests/countries/ - Srbija je dobila 2-3 puta te podatke, vjerovatno zato što nemaju MLAT i što se o tome pojedinačno odlučuje.

Ti sad misliš da si "nezanimljiv" i da "nisi bitan za Google" niti za američke obavještajne službe.

To je zato što si izgubio pojam privatnosti. Zato što je Google danas Veliki Brat koji sve vidi i zna, kome se građani obraćaju za sve informacije koje im trebaju. Upravo u tome je problem. Pranje mozgova.

Tebi je u redu da Google pregleda tvoj email automatski? Da ti onda nakon toga isporučuje reklame koje se tiču stvari koje pišu u tome emailu?

U redu ti je da američka obavještajna služba ima automatski pristup tvojim informacijama?

Znači izgubio si pojam o tome šta znači privatnost.

Da li bi bilo u redu, da ti dođe prodavač na vrata, koji prodaje sve i svašta, pa onda da ima pravo da ti uđe u kuću, da ti prekopa po svim tvojim računima, da ti pregleda sva tvoja pisma koja si pisao ženi, ćerki, sinu, bratu, prijatelju, da ti pročita sve što si ikada napisao nekome na papiru, pa onda da on zaključi šta tebi treba i da to počne prodavati određene usluge ili proizvode? Da li bi mu dopustio pretragu tvojih papira i dokumenata? Eto postavi se u stvarnost, pa onda usporedi. Tu pretragu omogućuješ Google-u SVAKI dan. Da, izgubio si pojam o privatnosti.

Da li razumiješ da ti ne smiješ da spomeneš određene riječi preko Google-a, inače će te američka obavještajna služba automatski uzeti pod kontrolu informacija? Ti ne znaš ni koje su to riječi. Hajde usporedi to sa situacijom gdje pričaš u svojoj kući, sa prijateljima, pa razgovaraš o teroristima, da li bi ti dopustio i da li bi uopšte pričao sa prijateljima, kada bi ti neko od policije sjedio na leđima i slušao šta pričaš? Bio bi uplašen čovječe, ne bi ni zucnuo riječi, jer bi znao da nemaš privatnosti.

Ovako opranog mozga, neinformisan, možeš reći "ja nisam nikom bitan", pa nisi ti nikom bitan, ali ovih 30,000 ljudi su bili bitni: https://www.google.com/transparencyreport/userdatarequests/ -- a i oni su mislili isto kao ti "nisam zanimljiv i nisam nikom bitan".

Da li stvarno misliš da su tih 30,000 ljudi krivi za neko krivično djelo? Nisu, to je sigurno. Vjerovatno 15,000 ljudi od njih nisu bili krivi ni za šta. Mislili su isto kao ti. Pogledaj malo bolje listu ovih ljudi kojima je život pukao radi toga što su mislili da su "nezanimljivi": https://www.google.com/transpa...rt/userdatarequests/countries/

Ti nisi taj koji odlučuje da li si nezanimljiv ili ne. To ti odlučuje Veliki Brat. https://sh.wikipedia.org/wiki/Veliki_brat_%281984%29 Taj Veliki Brat je danas u liku raznih državnih sistema. Nije jedan jedini diktator.

Vidim da znaš da su nevini stradavali u prethodnim komunističkim i diktatorskim sistemima. Ali, ako to znaš, zar ne bi trebao da učiš iz toga? Po čemu se američka obavještajna služba i PRISM koalicija prisluškivanja cijelog svijeta razlikuje od toga? Znaš li da Amerika vrši upravo takve, tajne operacije, pri čemu eliminišu i krive i nedužne ljude?

Zaključak: riješite se Google računa. Ne dopustite da vas motri i prisluškuje američka obavještajna agencija.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 10:12 ] @
Citat:

Samo nenormalan covek ne kapira da se danas putem Internet-a moze saznati sve o bilo kome. Ne razumem zasto to > u danasnje vreme < treba naglasavati, objasnjavati...?


"sve se može saznati" je uopštavanje. Zato smo valjda na diskusiji, ovde na forumu, da se argumentirano navode činjenice, da se razmijene informacije koje su konkretne.

Idemo konkretno: postoji princip, ONE informacije koje odlučiš, bi trebale biti javne ili ne više privatne. To je princip privatnosti. Meni je jasan.

One informacije koje ti neko uzme bez tvoje odluke, KRŠE tvoju privatnost.

One informacije koje ti neželjeno daješ drugima, jer nisi bio upoznat da ih daješ, isto tako krše tvoju privatnost.

Znači, ne možeš saznati sve o čovjeku ili bilo kome preko Interneta -- osim ako je taj čovjek svojom voljom, objavio te informacije na Internetu ili su informacije neželjeno objavljene na Internetu.

Samo slaganja sa činjenicom da se neke informacije neželjeno objavljuju na Internetu, govori o nesvjesnosti i nepoznavanju pojmova privatnosti. To dalje daje zaključak da takva osoba ne zna osnovna ljudska prava, jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na privatnost.

Tvoji zaključci su za mene previše uopšteni, uskogrudni, nedovoljni, čak i opasni. Jer tim zaključcima nećeš nikome pomoći, osim što ćeš ih otjerati tamo gdje si i ti, a to je u neznanje i totalno ignorisanje privatnosti.

1. Privatnost je osnovno ljudsko pravo. http://partners-serbia.org/privatnost/sta-je-privatnost/ To je pravo da budeš ostavljen na miru. Usklađeno je u ustavima skoro svih država i međunarodnim pravima.

2. Ljudi nisu svjesni koliko neželjenih informacija odaju na Internetu, recimo korištenjem Facebook-a, mogu odati informacije o tome kada idu na spavanje: https://www.washingtonpost.com...n-your-facebook-friends-sleep/ -- mnogi će informacije odati sami na Facebook-u, misleći da to čitaju samo "prijatelji", ali nemaju nikakvu kontrolu o tome ko to stvarno čita.

3. Razgovor i diskusija o tome koje Internet usluge treba koristiti, koje ne treba koristiti i koje treba vrlo pažljivo koristiti je prema tome od značaja za sve ljude, jer će tako dobiti svijest o privatnosti i o izborima o tome koje će informacije predavati preko Interneta i koje neće.
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 10:30 ] @
Citat:
Čovjek je zaštićeniji u Srbiji ako ima račun kod email provajdera u Srbiji, nego ako ima račun kod Google-a.


Ovo nisam razumeo. Da li to znaci da ako radis nesto nelegalno da ce te teze naci ako imas nalog kod provajdera u Srbiji? Ne pricamo o mejl nalozima ljudi koji se bave nelegalnim stvarima, nego o ljudima koji su kolateralna steta.

Citat:
U redu ti je da američka obavještajna služba ima automatski pristup tvojim informacijama?


U kojem slucaju ima pristup? Da li neko od njih tamo sedi i cita svaki dan moje mejlove?

Uzmi ovako, ogroman broj ljudi igra npr one onlajn igrice. Veliki procenat od toga ima Google naloge. Preko mejla se dopisuju (prave neke taktike, nisam detaljno upoznat) i pominju oruzje, ubistva itd. Zamisli kad bi za svakog od njih Google alarmirao policiju, ili neko u Google-u licno proveravao. Sve bi to bio "false positive", a Google-ovo vreme je skupo - veruj mi.

Takve firme su "customer centric" i "money centric" tj. oni analiziraju mejlove da bi dosli do profita, a ne zato sto ih interesuje sta pise u mejlovima. Zamisli kakav bi skandal ispao, i sta bi se desilo sa Google akcijama kada bi se saznalo da Google tek tako cita mejlove itd. Oni to sebi ne zele, i ne smeju da dozvole. Kao i Face - naravno. Tako mozes biti siguran da se mejlovi citaju nerado, i to iskljucivo na zahtev policije i bezbednosnih sluzbi.

Na kraju, na koliko jezika se pisu mejlovi na Google nalozima? Koliko ljudi treba Google-u, i koliko njih treba da zna koliko jezika da bi citali sve mejlove?

-------

Na linku koji si ostavio kaze:

Citat:
Pregledamo svaki zahtev da bismo se uverili da je u skladu i sa duhom i sa slovom zakona i u nekim slučajevima možemo da odbijemo da pošaljemo informacije ili da pokušamo da suzimo zahtev

Od januara do juna 2015:
Srbija 3 zahteva
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 11:03 ] @
Ako strana obavještajna služba ili tužiteljstvo, konkretno američka, traži informacije iz Srbije, od pružaoca usluga koji se nalazi u Srbiji, te informacije Srbija vjerovatno neće predati. Može biti, ali vjerovatno neće predati. To je zato što ne postoji obaveza Srbije da preda te informacije i zato što Srbija pazi na svoje građane više nego Amerika (S.A.D.). To Srbija radi kroz zakone. Ne kažem da se to neće promijeniti, ali to je za sada tako.

Ako strana obavještajna služba, tužiteljstvo, traži informacije od Google-a, za to ima više mogućnosti, ne samo MLAT ili ugovor o međunarodnoj saradnji, to može biti drugi osnov -- onda će Google predati te informacije dalje.

Link:
https://www.google.com/transpa...rocess/#what_information_might

Na hrvatskom:

Koje podatke strano državno tijelo može dobiti od Googlea različitim pravnim postupcima?
Ako državno tijelo izvan SAD-a primijeni diplomatski postupak, primjerice, ugovor o međusobnoj pravnoj pomoći, za pribavljanje obvezujućeg sudskog naloga, sudske odluke ili naloga za pretragu koje izdaje SAD u skladu sa Zakonom o privatnosti elektroničkih komunikacija, Google će predočiti iste podatke koje bi dao u slučaju da zahtjev potječe izravno od državnog tijela SAD-a. U slučajevima kada Google poštuje pravni postupak koji potječe izravno od državnog tijela izvan SAD-a, podaci koje otkrivamo mogu, primjerice, uključivati podatke o registraciji računa na uslugama Google ili YouTube (ime, podatke o izradi računa i povezane e-adrese) te IP adrese nedavnih prijava i povezane vremenske oznake.

Pošto, po mojoj pretrazi, Srbija nema MLAT sa SAD-om -- prema tome, niti će Srbija izdati podatke samo tako, može o tome odlučiti i to učiniti, ali nema obavezu. Jer Srbija sa mnogo država nema MLAT.

Ali, SAD ima sa mnogo država MLAT. Prema tome mnogo više država može da zatraži podatke od Google-a, nego od nekog Internet provajdera u Srbiji. Vjerujem da je u Srbiji taj broj sveden na neki minimalni broj, ne vjerujem da ima i preko 10 takvih zahtjeva iz drugih država. Uzgred - jedno je praksa, drugo je zakon. U praksi će Srbija da uzme i izda podatke i kršenjem zakona. Ja govorim o zakonitim radnjama. Uspoređujući MLAT ugovore, Srbija je u boljoj poziciji za korištenje email adrese, nego Google.

Citat:
U kojem slucaju ima pristup? Da li neko od njih tamo sedi i cita svaki dan moje mejlove?

Da li čita tvoje emaile, te informacije nećeš nikad saznati.

Sistem nazvan PRISM čita SVE email poruke. Skenira ih i motri, kontroliše, pravi baze podataka o ljudima. Tebi je to svejedno, upravo zato ti ovo i pišem, jer tebi je možda svejedno, nekome drugome nije svejedno. Neko je svjestan, neko je nesvjestan.

PRISM program za čitanje svih podataka i ulaz u baze podataka Google-a, Apple-a, AOL-a, Yahoo, je stvarnost. https://en.wikipedia.org/wiki/PRISM_%28surveillance_program%29

Pišeš da se email poruke čitaju "isključivo na zahtjev policije". Ali to nije istina. PRISM i američki državni akti, pod tim sistemom, traže i naređuju tim firmama da i bez sudskih odluka predaju podatke. A, pristupe po svemu sudeći, jer čitam engleski i pročitao sam gornji link, mogu imati i automatski.

Sigurno ovi ljudi u Njemačkoj ne bi demonstrirali da taj prorgam ne postoji. Ti ga možeš ignorirati, ali ne možeš reći da ne postoji.



[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 11:39 ] @
Citat:
te informacije Srbija vjerovatno neće predati. Može biti, ali vjerovatno neće predati. To je zato što ne postoji obaveza Srbije da preda te informacije i zato što Srbija pazi na svoje građane više nego Amerika (S.A.D.)


Moze biti, ali ne mora da znaci :).

Citat:
Sistem nazvan PRISM čita SVE email poruke.


Da li to znaci da npr. i SpamAssassin cita sve moje mejove ;)?

Vracamo se na moj prvi post tj. sta se time dobija sto neki sistem radi autoanalizu?

I zgodno si preskocio moja pitanja o potrebnoj kolicini ljudi ;).
[ Sceka @ 15.03.2016. 11:53 ] @
Citat:
Thetaworld:
Citat:

Samo nenormalan covek ne kapira da se danas putem Internet-a moze saznati sve o bilo kome. Ne razumem zasto to > u danasnje vreme < treba naglasavati, objasnjavati...?


"sve se može saznati" je uopštavanje. Zato smo valjda na diskusiji, ovde na forumu, da se argumentirano navode činjenice, da se razmijene informacije koje su konkretne.

Idemo konkretno: postoji princip, ONE informacije koje odlučiš, bi trebale biti javne ili ne više privatne. To je princip privatnosti. Meni je jasan.

One informacije koje ti neko uzme bez tvoje odluke, KRŠE tvoju privatnost.

One informacije koje ti neželjeno daješ drugima, jer nisi bio upoznat da ih daješ, isto tako krše tvoju privatnost.

Znači, ne možeš saznati sve o čovjeku ili bilo kome preko Interneta -- osim ako je taj čovjek svojom voljom, objavio te informacije na Internetu ili su informacije neželjeno objavljene na Internetu.

Samo slaganja sa činjenicom da se neke informacije neželjeno objavljuju na Internetu, govori o nesvjesnosti i nepoznavanju pojmova privatnosti. To dalje daje zaključak da takva osoba ne zna osnovna ljudska prava, jedno od osnovnih ljudskih prava je pravo na privatnost.

Tvoji zaključci su za mene previše uopšteni, uskogrudni, nedovoljni, čak i opasni. Jer tim zaključcima nećeš nikome pomoći, osim što ćeš ih otjerati tamo gdje si i ti, a to je u neznanje i totalno ignorisanje privatnosti.

1. Privatnost je osnovno ljudsko pravo. http://partners-serbia.org/privatnost/sta-je-privatnost/ To je pravo da budeš ostavljen na miru. Usklađeno je u ustavima skoro svih država i međunarodnim pravima.

2. Ljudi nisu svjesni koliko neželjenih informacija odaju na Internetu, recimo korištenjem Facebook-a, mogu odati informacije o tome kada idu na spavanje: https://www.washingtonpost.com...n-your-facebook-friends-sleep/ -- mnogi će informacije odati sami na Facebook-u, misleći da to čitaju samo "prijatelji", ali nemaju nikakvu kontrolu o tome ko to stvarno čita.

3. Razgovor i diskusija o tome koje Internet usluge treba koristiti, koje ne treba koristiti i koje treba vrlo pažljivo koristiti je prema tome od značaja za sve ljude, jer će tako dobiti svijest o privatnosti i o izborima o tome koje će informacije predavati preko Interneta i koje neće.

Nije uopstavanje nego cinjenica. Sve se moze saznati o bilo kome a narocito sluzbe kojima je to posao. Ne moras ni da imas kompjuter ni da si povezan sa Internetom ali podaci o tebi se mogu naci na Internet-u, nema veze da li si odobrio ili nisi, objasnjeno ne samo ovde na temi nego nebrojeno puta na raznim mestima (forumi, blogovi...). Ali, tema nije to nego je covek pitao kenkretno i dobio je konkretnan odgovor, vise puta.

Ovo sto ti radis je mali milion puta diskutovano i spada u teoretisanje ali i jednu vrstu "teorije zavere/a" - isto tako mali milion puta raspravljano.

Pazi, moje ime, prezime i nadimak su registrovani na Internet-u pre nego sto je uveden kod nas - a na osnovu mog posla (i ne samo ime, prezime i nadimak nego jos masa podataka, informacija o meni i licno i profesionalno). I od tada do danas se samo prosiruje ta "baza" mojih informacija. I sta sad? Prvi put kad sam ja poceo da koristim Internet ("Sezam" a kasnije "Sezam pro", "EUnet"...) i kad sam u nekom tada tadasnjem pretrazivacu ukucao moj nadimak "Sceka" pojavilo se desetak linkova a ja sam poceo da koristim Internet od kuce par dana pre toga. I sta sad? Znaci pre nego sto sam ja na bilo koji nacin bio korisnik Internet-a vec se imalo na istom tom Internet-u mnogo mojih podataka - bez mog znanja i/ili pitanja i/ili moje bilo kakve intervencije. I sta sad? Mogu li ja te podatke/informacije da izbrisem, da ih nema, da "kao da nikada nisu postojale"?

Mislim, uopste nije pogresno kad za ovakva pisanija koja ti ovde na temi postavljas kazem da su rezultat paranoje. Uostalom, sve sam napisao u prethodnom postu, ne bih nista dodao ili oduzeo.


Pozdrav!
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 12:04 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
te informacije Srbija vjerovatno neće predati. Može biti, ali vjerovatno neće predati. To je zato što ne postoji obaveza Srbije da preda te informacije i zato što Srbija pazi na svoje građane više nego Amerika (S.A.D.)


Moze biti, ali ne mora da znaci :).

Citat:
Sistem nazvan PRISM čita SVE email poruke.


Da li to znaci da npr. i SpamAssassin cita sve moje mejove ;)?

Vracamo se na moj prvi post tj. sta se time dobija sto neki sistem radi autoanalizu?

I zgodno si preskocio moja pitanja o potrebnoj kolicini ljudi ;).


SpamAssassin je softver. Ako softver pokrećeš pod svojom kontrolom, a samo tako bi trebao svako da ga pokreće, onda ga ne čita osoba, čita ga softver.

PRISM nije softver, to je plan obavještajne službe za čitanje svih podataka, ne samo emaila, već i drugih vrsta komunikacije.

Znači ne može se porediti softver koji čita informacije, koji imaš pod svojom kontrolom i softver koji neka obavještajna služba ima pod njihovom kontrolom da čitaju tvoje datoteke koje staviš kod Google-a.

UPRAVO je to glavni motiv da pišem ovde, znači pitanje KOD KOGA JE KONTROLA? Ako je kontrola informacija kod nepoznate treće obavještajne službe, zašto onda tamo ostavljati datoteke, praviti podatke, ostavljati lokacije, slike. To znači da NEŽELJENE informacije idu dalje i čovjek nije ostavljen na miru, znači nema privatnost.

Pošto taj sistem pripada NSA agenciji, broj njihovih službenika nije mi poznat da ti odgovorim koliko njih čita email, ali jedan dio njih koji rade u tom programu PRISM, sigurno čitaju email. Oni imaju od 30,000 do 40,000 zaposlenih sudeći po Wikipedia stranici: https://en.wikipedia.org/wiki/National_Security_Agency

Ti sad možda aludiraš na to da se svaki email čita od strane jedne žive osobe, to je smiješno. Email se skenira, to ti je već odgovoreno, onda se dolazi do zanimljivih emaila koji se sigurno čitaju očima i na osnovu kojih se poduzimaju akcije.
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 12:19 ] @
Koliki je procenat tih "zanimljivh" mejlova i koliko je to u brojevima? Kako se dolazi do toga koji su "zanimljivi" i kolika je sansa da tvoj mejl bude zanimljiv i procitan od strane nekog sluzbenika obavestajne sluzbe ? Pa cak i da bude procitan sta se onda desava?
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 12:25 ] @
Citat:
Sceka:
Nije uopstavanje nego cinjenica. Sve se moze saznati o bilo kome a narocito sluzbe kojima je to posao.


Ne znam te, pa ne znam da li se zezaš ili o čemu pričaš. Pa, informaciju koja je šifrovana i nalazi se na šifrovanim hard diskovima, ne može dragi Bog saznati. Neki algoritmi šifrovanja podataka su provaljeni, neki se mogu provaliti za 100 godina, ali se za mnoge zna da su sigurni i ne mogu biti provaljeni. Tako se Internet može koristiti sasvim sigurno korištenjem sigurnosnih prenosa komunikacije.

Ja pišem o izboru. Sasvim je jasno da tebe izbor ne zanima. Ti si ravnodušno prihvatio šta neko radi sa tvojim informacijama i nije te briga. Ali, ljude jeste briga.

Za šifrovanje email komunikacije postoji recimo: Enigma: https://www.enigmail.net/index.php/en/

Znači ne možeš ući u email čak i ako si mi ti provajder, a ja koristim PGP tehnologiju. Ne može se uopštavati da "svako zna sve". Upravo je u tome problem. Svako ne može da zna sve, ali može, ako je čovjek neinformisan i informatički nepismen.

Zato je Google, Facebook i drugi članovi prisluškivačke koalicije PRISM/NSA glavni neprijatelj privatnosti.

Onaj ko izabere da se objavljuje na Facebooku, a to sam činio i ja, bira da se njegovi podaci prodaju za marketinške svrhe, da se njegovi podaci upotrebljavaju i na stranicama na kojima on to ne odredi. Možeš naravno doći u vrlo neugodne situacije, evo da ti napišem odmah kako:

- recimo da si zaposlen u banci, tvoj šef te smatra ozbiljnom osobom, jer ne zna ništa više o tebi
- recimo da ima stranica koja se zove "PZR Technology" -- ti klikneš LIKE. Na Facebook-u.
- recimo da vlasnik stranice promijeni PZR Technology naslov u naslov "Kurva", jer tih "Kurva" stranica ima podosta na Facebooku
- stranica "Kurva" se nalazi na stranicama nekog website-a, recimo da se na tom website-u raspravlja o prostituciji, a neko je stavio "Kurva" stranicu na stranicu o prostituciji
- recimo da ta stranica o prostituciji reklamira sebe preko trećih stranica i sa reklamom "jednim klikom do ljubavi"
- tvoj šef banke, traži svoju ljubav, pa klikne na reklamu "jednim klikom do ljubavi"
- nađe se na stranici o prostituciji i tu se nalazi HTML FRAME, tj. reklama stranice "Kurva"
- na toj reklami će se možda vidjeti tvoja faca, tvoj profil, lice, lica drugih osoba, pa onda "Kliknite ovde, jer i vaši prijatelji to vole"
- šef ti nije htjeo doći na stranice prostitucije i diskusijama o tome, tražio je ljubav, zeznuo se, ali našao je tebe
- sutradan te šef zove na razgovor, jer smatra da si neprikladan za posao. OTKAZ.

Ti si znači kliknuo LIKE bezazleno, jer si običan čovjek i jer tebe niko ne prati, tebe nije briga o privatnosti, ali si dao mogućnost da neko drugi objavi činjenice o tebi, tvoju facu, lice, prepoznatljivu tvom šefu, nakon čega si dobio otkaz.

UPRAVO OVO što sam naveo je toliko puta već zloupotrebljeno. Političke partije se stalno prepucavaju u raznim državama o tome šta je ko izjavio, šta je ko na šta lajkao.

Ime i prezime samo po sebi, ne kaže ništa o tebi, tvom karakteru, političkim opcijama, stavovima, o tvojoj lokaciji, putovanjima. Google čuva godinama informacije o ljudima, gdje je ko putovao i šta je gdje radio. Te iste informacije možeš da daješ sam drugima po želji, pod svojom kontrolom, a ne pod tuđom kontrolom.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 12:30 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Koliki je procenat tih "zanimljivh" mejlova i koliko je to u brojevima? Kako se dolazi do toga koji su "zanimljivi" i kolika je sansa da tvoj mejl bude zanimljiv i procitan od strane nekog sluzbenika obavestajne sluzbe ? Pa cak i da bude procitan sta se onda desava?


Na osnovu javnih podataka, odgovor je sačinjen na engleskom jeziku:
Veća slika: https://ashkansoltani.files.wordpress.com/2013/06/prism2.jpg

[ bachi @ 15.03.2016. 13:49 ] @
Khm...
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 14:15 ] @
Dobro je da znaš "podešavati" svoju koliko privatnosti želiš na Facebook-u. Poenta je u tome da se ta privatnost ne daje, već da Facebook upravo automatsko otkazivanje privatnosti koristi za svoje profite. FB ti daje i mogućnost, tj. iluziju, da misliš kako si "siguran" jer je tvoja privatnost zaštićena. Eto, klikanjem na te opcije, "zaštitio" si svoju privatnost. Obrati pažnju na navodnike. To je iluzija, jer te FB prati, kao i masa drugih firmi. Uvidu u podatke mogu da imaju FB zaposlenici.

Malo zabave, evo jedan od mnogo linkova koji će ti pokazati da se korištenjem softverskih alata, može gledati u ono što ti misliš da si "zaštitio": http://theamericangenius.com/s...dates-made-visible-by-storify/

I onda jedan zabavan link koji pokazuje profile svih FB korisnika:
http://app.thefacesoffacebook.com/

Mislim, valjda je i Zuckerberg sam mislio da ima privatnost na Facebooku, sve dok mu privatne slike nisu izašle u javnost, haahahha:
http://www.dailymail.co.uk/new...uckerbergs-private-photos.html

Ili ovakve stvari, kako se mogu vidjeti "privatno zaštićene slike":
http://earnedweb.com/facebook-private-picture-hack-revealed/

Ili kad je svako mogao da vidi ko su nečiji prijatelji na Facebooku:
http://www.quotium.com/resourc...ends-lists-defined-as-private/

Ili da bilo ko može da piše u tvoje ime preko Facebook-a:
https://www.youtube.com/watch?...yer_embedded&v=RQuc8vnpI9Y

Mislim, sve informacije koje staviš na Facebook, računaj da nisu privatne, nisu dostupne svakome, ali su dostupne.
[ Sceka @ 15.03.2016. 15:21 ] @
Citat:
Thetaworld:
Citat:
Sceka:
Nije uopstavanje nego cinjenica. Sve se moze saznati o bilo kome a narocito sluzbe kojima je to posao.


Ne znam te, pa ne znam da li se zezaš ili o čemu pričaš. Pa, informaciju koja je šifrovana i nalazi se na šifrovanim hard diskovima, ne može dragi Bog saznati. Neki algoritmi šifrovanja podataka su provaljeni, neki se mogu provaliti za 100 godina, ali se za mnoge zna da su sigurni i ne mogu biti provaljeni. Tako se Internet može koristiti sasvim sigurno korištenjem sigurnosnih prenosa komunikacije.

Ja pišem o izboru. Sasvim je jasno da tebe izbor ne zanima. Ti si ravnodušno prihvatio šta neko radi sa tvojim informacijama i nije te briga. Ali, ljude jeste briga.

Ne razumes. Doduse, pricas cas o jednom cas o necem drugom, zbrckao si sve i svasta u nastojanju da objasnis nesto sto skoro pa "i ptice na grani vec znaju".

Jedno su informacije o nekome a sasvim drugo sifrirana odredjena pojedinacna informacija. 99% ljudi nema nikakvu potrebu da sifrira neku informaciju. A vec je objasnjeno (mislim da je @bachi to sasvim dobro objasnio) koliko ljudi to "redovno" upotrebljava - takav broj je minoran, beznacajan - a objasnjeno je i zasto.

Citat:
Za šifrovanje email komunikacije postoji recimo: Enigma: https://www.enigmail.net/index.php/en/

Znači ne možeš ući u email čak i ako si mi ti provajder, a ja koristim PGP tehnologiju. Ne može se uopštavati da "svako zna sve". Upravo je u tome problem. Svako ne može da zna sve, ali može, ako je čovjek neinformisan i informatički nepismen.

Zato je Google, Facebook i drugi članovi prisluškivačke koalicije PRISM/NSA glavni neprijatelj privatnosti.

Ma zasto bih ja to radio, to je poenta. Ne samo ja nego bilo ko ko spada u prosecnog korisnika, normalnog coveka, slucajnog prolaznika? Objasni zasto, kakvu potrebu ima a ne kako se moze sifrovati, penta je potreba za tim.

Citat:
Onaj ko izabere da se objavljuje na Facebooku, a to sam činio i ja, bira da se njegovi podaci prodaju za marketinške svrhe, da se njegovi podaci upotrebljavaju i na stranicama na kojima on to ne odredi. Možeš naravno doći u vrlo neugodne situacije, evo da ti napišem odmah kako:

- recimo da si zaposlen u banci, tvoj šef te smatra ozbiljnom osobom, jer ne zna ništa više o tebi
- recimo da ima stranica koja se zove "PZR Technology" -- ti klikneš LIKE. Na Facebook-u.
- recimo da vlasnik stranice promijeni PZR Technology naslov u naslov "Kurva", jer tih "Kurva" stranica ima podosta na Facebooku
- stranica "Kurva" se nalazi na stranicama nekog website-a, recimo da se na tom website-u raspravlja o prostituciji, a neko je stavio "Kurva" stranicu na stranicu o prostituciji
- recimo da ta stranica o prostituciji reklamira sebe preko trećih stranica i sa reklamom "jednim klikom do ljubavi"
- tvoj šef banke, traži svoju ljubav, pa klikne na reklamu "jednim klikom do ljubavi"
- nađe se na stranici o prostituciji i tu se nalazi HTML FRAME, tj. reklama stranice "Kurva"
- na toj reklami će se možda vidjeti tvoja faca, tvoj profil, lice, lica drugih osoba, pa onda "Kliknite ovde, jer i vaši prijatelji to vole"
- šef ti nije htjeo doći na stranice prostitucije i diskusijama o tome, tražio je ljubav, zeznuo se, ali našao je tebe
- sutradan te šef zove na razgovor, jer smatra da si neprikladan za posao. OTKAZ.

Mislim, SBBKBB ... pa ovakvih prica da ne moram sad za deset minuta da idem u Studio mogao bih da napisem jedno pedesetak u roku od pola sata, sat. Pusti "apokaliptican" pogled na buducnost, zivot... nema od toga 'leba. Ali me nasmejalo, priznaqjem, i oraspolozilo...

[/quote]Ti si znači kliknuo LIKE bezazleno, jer si običan čovjek i jer tebe niko ne prati, tebe nije briga o privatnosti, ali si dao mogućnost da neko drugi objavi činjenice o tebi, tvoju facu, lice, prepoznatljivu tvom šefu, nakon čega si dobio otkaz.[/quote]
Ali vec sve postoji. Da... zaboravih da prokomentarisem "Ti si ravnodušno prihvatio šta neko radi sa tvojim informacijama i nije te briga." - pa pazi, procitaj polako sta sam napisao, i pre nego sto sam poceo da koristim Internet kod svoje kuce informacije o meni su postojale na Internet-u. Nisam ja ravnodusan nego realno posmatram i kontam - ako vec ne mogu da izbrisem zasto bih se time opterecivao u zivotu, zivot je mnogo zanimljiviji nego strahovanje od SBBKBB varijanti!

Citat:
UPRAVO OVO što sam naveo je toliko puta već zloupotrebljeno. Političke partije se stalno prepucavaju u raznim državama o tome šta je ko izjavio, šta je ko na šta lajkao.

Ime i prezime samo po sebi, ne kaže ništa o tebi, tvom karakteru, političkim opcijama, stavovima, o tvojoj lokaciji, putovanjima. Google čuva godinama informacije o ljudima, gdje je ko putovao i šta je gdje radio. Te iste informacije možeš da daješ sam drugima po želji, pod svojom kontrolom, a ne pod tuđom kontrolom.

Dzaba se trudis, nidi napisao zasto bi neko bio u paranoji kao sto si ti, razlog. Razlog necije ili tvoje licno paranoje?


Pozdrav!
[ vinted @ 15.03.2016. 15:52 ] @
Citat:
Sceka: Dzaba se trudis, nidi napisao zasto bi neko bio u paranoji kao sto si ti, razlog. Razlog necije ili tvoje licno paranoje?

ovo je takodje tačno. što bi bilo ko parnoisao. nego kada sam internetu uvek ima neki nelagodan osećaj da me neko prati
ja na primer spadam u korisnike koji na primer lajkuju na FB i američke stranice i ruske i kineske, tako da oni koji me prate ne mogu da shvate koga podžavam. to je vrlo lukavo sa moje strane zar ne?
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 16:23 ] @
Gledaj, ti možeš zatvoriti oči i ući u medvjeđi kavez. Je li tako?

Ili možeš otvoriti oči i paziti kuda ideš.

Pažnja i biranje usluga na Internetu nema veze sa paranojom. To ima veze sa obrazovanjem, kulturom i ljudskim pravima. Biti neinformisan i ignorantan, pa možeš. Ja i ne pišem za tebe, već se nadam da će se drugim ljudima otvoriti oči. Da želim tebi da pišem, pisao bih ti lično, zar ne? Diskusija je za ljude, hvala Bogu.

Sad da sam samo ja "paranoičan", kako me ti u nedostatku argumenata okarakterisa kao nenormalnog čovjeka, onda ipak ne bi postojala tu 29 stranica dugačka stranica "Kritike Facebook-a": https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Facebook -- na žalost će ljudi koji su neinformisani i koji ignorišu svijet oko sebe, ostati i dalje u tom stanju. Oni koji čitaju ili pomažu oko prevoda takvih dokumenata, pomažu i drugim ljudima.

Edward Snowden nije radi paranoje otišao u Rusiju i uzeo sebi tamo azil, jer je razotkrio cijela prisluškivanja i špijuniranja.

Ljudi budu optuženi i izloženi novinskim ruglima zato što im je neko iskoristio nalog na Facebook-u. Da ne poznajem čovjeka, da mu nisam pročitao sudske dokumente, pa hajde.

Biće kasno kad se desi.
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 17:20 ] @
Citat:
UPRAVO OVO što sam naveo je toliko puta već zloupotrebljeno. Političke partije se stalno prepucavaju u raznim državama o tome šta je ko izjavio, šta je ko na šta lajkao.


Zato sto nemaju pametnijeg posla.

Citat:
Biće kasno kad se desi.


A znaci treba ziveti u strahu krijuci se i cekati da se to, vec jednom, desi - sta god to bilo. Inace vise puta cujem to, gotovo, kraj, evo, ne moze vise ovako... a garantujem da se tokom naseg zivotnog veka, npr bar do 2100-te, nece desiti nista drasticno na tom polju.

Praksa tj. realnost pokazuje, iako Face i sve to postoji godinama, da ljudi nemaju probleme koje nameces tj. minoran procenat. Da imaju opet bi realnost dovela do toga da ljudi sami krenu da gase naloge, da se boje za svoje podatke itd.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 17:40 ] @
Pa ljudi i gase naloge naravno!

Anonimnost i privatnost -- ljudi gase naloge upravo radi predmeta ove diskusije ovde. Mnogi se ne upisuju. Znam stotine ljudi koji nisu na Facebooku. Postoje razne druge društvene mreže koje ne prate čovjeka. Evo recimo Elitesecurity, tu su ljudi koji misle, razmišljaju, koje se može prepoznati kao takve. Koji razmjenjuju sasvim drugu vrstu komunikacije, da kažemo meni zanimljiviju inteligentniju za razliku od Facebook-a. Pa znam ja Facebook. Znam mnoge grupe, ali tamo se neće naći vrsta i kvaliteta komunikacije, kao i vrsta i kvaliteta ljudi kao što se mogu naći na ovim forumima.

[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 17:56 ] @
LJudi gase naloge? Jel ima neka statistika vezana za to ili treba da verujemo na rec?
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 18:34 ] @
Idemo sa statistikama iz 2013:
http://www.pewinternet.org/201.../coming-and-going-on-facebook/

20% odraslih koji su ispitani više ne koriste Facebook

Gledaj, ne bih da te učim kako se koriste pretraživači. To je tvoja stvar. Volio bih da imaš malo bolje argumente. Družim se i smijem se sa ljudima online, stalno smo na vezi, cijelo društvo, imam barem 5-10 ljudi sa kojima stalno razmjenjujem ono što me zanima, pa nisam na Facebooku. Imao sam Facebook, plaćao sam Facebooku, kupovao sam podatke ljudi. Znao sam kad ko spava, gdje se nalazi i šta radi, šta jede, koje uređaje koristi. Preko 6000 dolara sam platio Facebooku. Preko 100 poslovnih stranica sam imao na Facebooku, od čega više stranica sa više desetina hiljada ljudi. Znam sistem koji sam vrednovao, da mogu sa troškom ispod 1 centa da dobijem klik na stranicu. Znači za 100 centi, 100 klikova. Ali, kvaliteta ljudi koji dolaze preko Facebooka, ne može se porediti sa kvalitetom ljudi koji dolaze sa drugih Internet stranica. A, drugo stidim se i kajem se što sam koristio, iako navodno na "zakonit način", podatke ljudi koji su se preko Facebooka prijavljivali na našu bazu podataka. Evo, ja sam onaj koji je koristio tuđe podatke. Plaćao sam da se ljudi prate ne samo preko Facebooka nego i kad odu sa Facebooka na druge stranice, da ih čak i onda uhvatim. Koristio sam sistem nesvjestan šta činim. Ne smatram da je to u redu.

Što mi se više baza podataka povećavala, to sam više programirao i napravio sisteme da mogu da formiram mišljenja ljudima. To je postalo tako sigurno i stabilno sigurno, da sam primjetio, da ako ja mogu to da uradim sa 62,000 ljudi u bazi podataka, kako tek to onda može da uradi Facebook koji ima možda milijardu ljudi.

Razmišljao sam o budućim posljedicama na društvo. Imam novca, mogao bih da pokrenem jednu malo jaču kampanju koristeći Facebook podatke korisnika. Što neka firma više raste, to bi bila više moćnija da koristi te podatke, naravno, plaćajući novcem. Jer Facebook podatke prodaje na taj način. Onaj ko zna, može ih izvući bez prodaje. Može direktno na korisnike Facebooka da komunicira da to niko ne zna i da oni ne znaju kako sam ih pronašao. Da ne znaju da znam šta jedu, šta vole i tako dalje. Da su "isključili" opcije u privatnosti o tome da navodno niko ništa ne zna o njima. To je sve laž.

Odlučio sam se da ne pratim korisnike kada im šaljem email, jer naša firma pošalje 5000 emaila dnevno nekada, prosjek je manji za par hiljada, jer nekada ode samo 500 emaila. Ne želim da stavljam skrivene slikice u email i da tako pratim da li je neko navodno otvorio email ili nije otvorio. Ako ne želi da čita ne mora, nije morao da se upisuje. Smatram da nije etički da pratim ljude na takav način.

Isto tako nije etički ni od Facebooka da prati ljude, šta čitaju, šta jedu, koje uređaje koriste, gdje se nalaze, koje jezike govore, sa kojim prijateljima razgovaraju, gdje idu, u koje restorane, kina, idu, koje crkve posjećuju i da onda te podatke prodaje nama koji se bavimo marketingom. Ako smatram da to nije etički, onda neću ni koristiti Facebook. Na kraju krajeva, dao sam im dovoljno materijala i izreklamirao sam ih da imaju zarade od onih ljudi koji koriste moj marketing sistem preko Facebooka, ali ja to više ne koristim i ne želim.

Facebook, Google, Yahoo, Skype -- ništa od toga.
[ lega99 @ 15.03.2016. 18:54 ] @
@Thetaworld,

Pokusao sam da ispratim tvoje pisanje ali linkovi o facebook propustima su bajati. IceCat potrazim da vidim i instaliram .deb pakovanje
svega tu ima ali to ne radi. Sakrivanje preko Tor-a je odavno provaljeno i pisano je da tim ruterima upravlja USA agencija.
Probao sam da koristim tor za irc, moze ali samo jedan server, plus kad sam stavio tor u mod delenja moje konekcije odmah sam upozoren
da to ne radim i banovan sam na irc-u...
[ iculibrk @ 15.03.2016. 19:10 ] @
Posle sve diskusije ipak je realno da anonimnost i privatnost su na internetu nepoznanica, ali koriscenjam interneta za normalne stvari i ne prihvatanjem svega i svacega, tj. citanjem onoga sto se nudi u uslovima koje prihvatate postajete obican korisnik koji nikome nije zanimljiv za pracenje.
[ vinted @ 15.03.2016. 19:26 ] @
Citat:
iculibrk: Posle sve diskusije ipak je realno da anonimnost i privatnost su na internetu nepoznanica

ne samo da su nepoznanica, nego za 99% ljudi su to "španska sela". Ne znaju ljudi o tome, a to je i cilj da što manje ljudi bude upoznato sa time.
zašto se pored svega rečenog ovde pogotovo od @Thetaworld (koga potpuno razumem šta priča i šta piše) nije napravio ni jedan jedini alat koji omogućuje tako nešto da se sredi uz manje konfigurisanje, nego pričamo o slojevima, prvo uradi jedno, pa drugo, pa treće, pa četvrto, pa... stigosmo do najmanje 10 koraka koje neko treba da uradi da bi mu privatnost bila koliko toliko podnošljiva. To običan korisnik neće da uradi jer prvo ne zna to, drugo to ga ne zanima.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 19:27 ] @
Sakrivanje preko Tor-a provaljeno? Ne radi se o sakrivanju, već o privatnosti, o izboru i kontroli informacija koje se daju drugima. Da, ako je "provaljeno" kako to tvrdiš, a naravno da može biti provaljeno ako ne znaš da koristiš, onda možeš i da odustaneš, zar ne? Mogu da pomislim u koliko si drugih stvari u životu odustao.

A, da je stvarno "provaljen", što je nemoguće tako reći, a može se praktično provjeriti da nije provaljen, jer se praktično i u roku od 10 minuta može razumjeti da ne odaje lokaciju i druge podatke.

Prije korištenja softvera, čitaju se instalacijska i korisnička dokumentacija. Eh, kad je prošlo vrijeme da ljudi žele da uče i čitaju.
[ vinted @ 15.03.2016. 19:41 ] @
Citat:
Thetaworld
Prije korištenja softvera, čitaju se instalacijska i korisnička dokumentacija. Eh, kad je prošlo vrijeme da ljudi žele da uče i čitaju.

ala si ti optimista, da pročita nešto i još da shvati pročitano
[ iculibrk @ 15.03.2016. 19:51 ] @
@vinted ljudi vecina ljudi kod nas ne citaju nista sto ima vise od pola kucane strane, ugovore za mobilnu telefoniju, kredite... Vecina misli da sve to zna. Mada sto se tor-a tice, malo mi je cudno da "bivsi" projekat razvijen za potrebe americke mornarice bude u sluzbi zastite necije privatnosti i anonimsnosti.
Vecina celog savremenog sveta, a naravo i internet, funcionise na ove tri parole iz Orvelove 1984.:
RAT JE MIR
SLOBODA JE ROPSTVO
NEZNANjE JE MOĆ
@Thetaworld Ko je izneo informaciju da je tor siguran i gde to mozes proveriti? To su plasirane informacije na koje se ljudi pecaju i sticu osecaj lazne sigurnosti. Pa onda dosta korisnika tora odu na neke nebulozne stranice misleci da ih niko ne prati... Opet kazem, jedino resenje je pametno ponasanje na internetu, anonimnosti i privatnosti ima onoliko koliko ih korisnik ponudi.
[ Sceka @ 15.03.2016. 19:58 ] @
Citat:
Thetaworld:
Imao sam Facebook, plaćao sam Facebooku, kupovao sam podatke ljudi. Znao sam kad ko spava, gdje se nalazi i šta radi, šta jede, koje uređaje koristi. Preko 6000 dolara sam platio Facebooku. Preko 100 poslovnih stranica sam imao na Facebooku, od čega više stranica sa više desetina hiljada ljudi.

Dobro, i? To sto si znao kad ko spava, gde izlazi i sta radi... sta je to tebi donelo a sta/kako naudilo tim ljudima?

Citat:
A, drugo stidim se i kajem se što sam koristio, iako navodno na "zakonit način", podatke ljudi koji su se preko Facebooka prijavljivali na našu bazu podataka. Evo, ja sam onaj koji je koristio tuđe podatke. Plaćao sam da se ljudi prate ne samo preko Facebooka nego i kad odu sa Facebooka na druge stranice, da ih čak i onda uhvatim. Koristio sam sistem nesvjestan šta činim. Ne smatram da je to u redu.

Što mi se više baza podataka povećavala, to sam više programirao i napravio sisteme da mogu da formiram mišljenja ljudima. To je postalo tako sigurno i stabilno sigurno, da sam primjetio, da ako ja mogu to da uradim sa 62,000 ljudi u bazi podataka, kako tek to onda može da uradi Facebook koji ima možda milijardu ljudi.

Dobro. A kako si ti uticao/formirao misljenja ljudi? Konkretno.

Ako si promenio misljenje (razmisljanje, kako god) kod 62,000 ljudi - kako si to konstatovao? Konkretno.

Sta se desilo sa tim ljudima kojima si promenio misljenje, kako im se promenio zivot? Kako si to evidentirao? Konkretno.

Ostalo nije (meni) interesantno.


Pozdrav!
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 20:07 ] @
Pa, lijepo si napisao NEZNANJE JE MOĆ -- ali, za koga, ne za tebe kao čovjeka, već za one koji kontrolišu ljude i prate ih.

Sa druge strane, ZNANJE JE MOĆ, za čovjeka koji ne želi da ga neko prati. Tako vidim da se gušite u neznanju. Sve se uopštava, ne govori se o nikakvim argumentima. Možda zato što se ne zna engleski, ne znam, ali sa mnom ako želite u komunikaciju, rado sam tu, samo volim pričati o argumentima.

Upravo sam testirao Tor. Download je bio jednostavan:
https://www.torproject.org/download/download.html.en

Inače nisam godinama koristio Tor, a poznat mi je od samog početka. Ali, za korisnike na ovoj diskusiji može biti interesantno. Tor se instalira i pokrene. U brauzeru se upiše SOCKS proxy, ne HTTP, već SOCKS proxy, kod mene je to adresa 127.0.0.1 na portu 9050.

Na GNU operativnom sistemu sa Linux jezgrom (http://www.gnu.org), sam kompajlirao direktno Tor, naredbama:

./configure
i
make, pa onda: sudo make install.

Tor je kod mene instaliran na /usr/local/bin/tor i koristi praznu datoteku za konfiguraciju:
Configuration file "/usr/local/etc/tor/torrc" not present, using reasonable defaults

Mogu da pratim sve stranice sada. Na ovom linku: https://duckduckgo.com/html?q=my+ip&t=gnu mi piše da je moja IP adresa u Švedskoj:
Your IP address is 46.39.102.250 in Solna, Stockholms Lan, Sweden (16940)

Na ovom linku mi piše da uspješno koristim Tor:
https://check.torproject.org/

Tor uspješn prebacuje preko sigurnosne veze, podatke na Internet i obrnuto. Podaci se prenose sa jednog na drugi kompjuter, ne obavezno direktno. Podaci se tako sigurnosno miješaju sa podacima drugih korisnika. Anonimnost nije nikada apsolutna, ali sa Torom je anonimnost dosta velika.

Na primjer ako neko želi da dijeli datoteke, programe, softver, muziku, slike, videa, ako to radi 30 drugih ljudi, onda postaje znatno teže da se kroz džunglu zakona i država probije neko tužiteljstvo, neka zlorada bivša žena ili neki zavidni komšija, ili možda neki "drugi" iz djetinjstva koji sada radi u poreznoj ustanovi i želi da uništi život svom uspješnom drugu lažnim prijavama.

Danas svako može da koristi proxy, za 5 dolara ili džabe, otvori se VPS na Amazonu recimo, upali se ziproxy, ili drugi softver za preusmjeravanje podataka i onda se IP adresa napiše u podešavanjima brauzera i u ne više od 10 minuta, čovjek više ne odaje svoju lokaciju preko IP adrese.

Ja sam protiv droga. Apsolutno. Ali, neki puše marihuanu, ne smatram da ih treba stavljati u zatvor. Ne zanima me izbor drugih ljudi. A, što bi takvi ljudi odavali svoju lokaciju nekim website-ovima? A, šta ćemo sa onima koji samo istražuju website-ove, koji ne konzumiraju ništa, pa dođu na website, njihova IP adresa je isto tako snimljena, ako je website pod sudskim nadzorom. Ima tu mnogo primjera.

Probajte Tor:
https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en

Malo iz log-a:

bash-4.3$ src/or/tor
Mar 15 20:45:42.654 [notice] Tor v0.2.8.1-alpha (git-9093e3769746742f) running on Linux with Libevent 2.0.21-stable, OpenSSL 1.0.1k and Zlib 1.2.8.
Mar 15 20:45:42.654 [notice] Tor can't help you if you use it wrong! Learn how to be safe at https://www.torproject.org/download/download#warning
Mar 15 20:45:42.654 [notice] This version is not a stable Tor release. Expect more bugs than usual.
Mar 15 20:45:42.654 [notice] Configuration file "/usr/local/etc/tor/torrc" not present, using reasonable defaults.
Mar 15 20:45:42.658 [notice] Opening Socks listener on 127.0.0.1:9050
Mar 15 20:45:42.000 [notice] Parsing GEOIP IPv4 file /usr/local/share/tor/geoip.
Mar 15 20:45:42.000 [notice] Parsing GEOIP IPv6 file /usr/local/share/tor/geoip6.
Mar 15 20:45:42.000 [notice] Bootstrapped 0%: Starting
Mar 15 20:45:43.000 [notice] Bootstrapped 80%: Connecting to the Tor network
Mar 15 20:45:44.000 [notice] Bootstrapped 85%: Finishing handshake with first hop
Mar 15 20:45:44.000 [notice] Bootstrapped 90%: Establishing a Tor circuit
Mar 15 20:45:44.000 [notice] Tor has successfully opened a circuit. Looks like client functionality is working.
Mar 15 20:45:44.000 [notice] Bootstrapped 100%: Done
Mar 15 20:51:24.000 [warn] Socks version 71 not recognized. (Tor is not an http proxy.)
Mar 15 20:51:24.000 [warn] Socks version 71 not recognized. (Tor is not an http proxy.)
Mar 15 20:51:24.000 [warn] Socks version 71 not recognized. (Tor is not an http proxy.)
[ vinted @ 15.03.2016. 20:24 ] @
@iculibrk
svaka čast na komentaru i paraloma. samo da se priupitamo još koliko je ljudi pročitalo "1984". možda su pogledali film ipak traje samo dva sata, pa još ako ga ubrzaš, može i 1 sat, a ako si u gužvi sa vremenom možeš i za 15 minuta da ga pogledaš :)
inače oko ovoga
Citat:
iculibrk:
Mada sto se tor-a tice, malo mi je cudno da "bivsi" projekat razvijen za potrebe americke mornarice bude u sluzbi zastite necije privatnosti i anonimsnosti.

ne treba da ti bude čudno jer i sam znaš ko je izmislio ovo što mi koristimo i zovemo internetom. Njima je to bilo potrebno u jednom momentu i prevazišli su to, našli druge načine i dali na korišćenje ljudima. čini mi se da je Rusija pre dve godine ponudila nagradu od 100.000$ da se otkrije princip rada tor-a i da to i dalje stoji.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 20:42 ] @
Pročitao sam i knjigu i vidio film 1984, s tim da je knjiga ipak prava stvar. Film neće sve opisati kako je napisano u knjizi.

Internet je stvoren da bi se komunikacija održala u slučaju nuklearnog rata, a mreža se prvo širila preko fakulteta i univerziteta. Mnoge komunikacijske tehnologije su stvorene iz sigurnosnih razloga i stvarali su ih vojni i državni krugovi. To nema nikakve veze sa teorijama zavjere. Jer zavjere su uvijek postojale i postojaće.

Privatnost se postiže izborom i znanjem. Znači nebitno je ko je stvorio Internet, jer ako napravim privatnu mrežu u svojoj kući, sa 10 računara i ako na tim računarima obavljamo poslove, mi imamo interni "Internet" i tu niko ne može da utiče na privatnost izvana. Isto tako Internet tehnologija se može koristiti da cijela država napravi svoj Internet koji nije povezan sa vanjskim Internetom. To je stvar izbora.

Za "princip rada Tora", čekaj, izvini, šta tu ima da se otkriva kad je princip jasan, javan, kad je izvorni kod slobodan, može svako da ga čita i mijenja, kad Tor svako može da instalira, možeš da otvoriš svojih 10 servera za 50 dolara mjesečno na www.digitalocean.com i da na svakome instaliraš relay u raznim lokacijama svijeta i da koristiš vlastitu Tor mrežu.

Nadam se da ti je poznato šta je izvorni kod, evo ti izvorni kod Tora:
https://www.torproject.org/dist/tor-0.2.8.1-alpha.tar.gz

Tor objašnjenja: https://trac.torproject.org/projects/tor/wiki

pa pošto je tu sve objašnjeno kako funkcionira, možeš odmah da se javiš Putinu i da pokupiš 100 hiljada dolara.

Pošto sam ti ja dao izvorni kod, nadam se da ćeš da častiš ljude ovde na forumu, da možemo i mi da omastimo brkove s tim parama.
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 20:52 ] @
Oko 4000 korisnika koristi Tor u Srbiji:
https://metrics.torproject.org...5&country=rs&events=on
[ iculibrk @ 15.03.2016. 21:05 ] @
@Thetaworld I sta, dobijes ip 46.39.102.250? Ukucaj tu adresu u neki od pretrazivaca, pa ces videti zbog cega je besmisleno imati je. Svrha za koju je internet stvoren moze biti i nesto najbolje na svetu, ali nije li i Nobel iz najbolje namere napravio kontrolisani dinamit??? Internet izmedju ostalog sluzi za masovnu kontrolu imao ti tor ili ne.
@vinted Ma sumnjam da je vecina i ubrzala. Proces zaglupljivanja traje vec dugo i mnogi su poklekli pred gluposcu. Dosta nasih ljudi se satirama i kritikama raznih sistema unazad u knjigama i filmovima obicno smejala, a trebali su se zapitati sta je pisac hteo da kaze. Sto se tice interneta, vecini je on jedina svrha koriscenja racunara, pa ako ostanu bez njega slede krize najblize poput pucaca bez cigarete. Nije uopste cudno sto niko ne zeli da uputi korisnike sta je to korisno nego se kao i svuda dve velike grupe za i protiv (jedni ne koriste nikakve zastite a drugi prekrivaju kamere krpama) spore a ni jedni ni drugi sustinski pogresno razmisljaju. Oni izmedju koriste racunare i internet za svoje normalne potrebe.
[ vinted @ 15.03.2016. 21:32 ] @
Citat:
Thetaworld:
Nadam se da ti je poznato šta je izvorni kod, evo ti izvorni kod Tora:
https://www.torproject.org/dist/tor-0.2.8.1-alpha.tar.gz

Tor objašnjenja: https://trac.torproject.org/projects/tor/wiki

pa pošto je tu sve objašnjeno kako funkcionira, možeš odmah da se javiš Putinu i da pokupiš 100 hiljada dolara.

Pošto sam ti ja dao izvorni kod, nadam se da ćeš da častiš ljude ovde na forumu, da možemo i mi da omastimo brkove s tim parama.

uredu je sve ovo što si napisao, samo mi daj tu skriptu koju mogu da instaliram pa da vidim ip adresu korisnika tor-a i častim te 99.995 $ od nagrade, a onih 5 je meni za jednu lepu kaficu
[ Thetaworld @ 15.03.2016. 22:03 ] @
Citat:
iculibrk:
@Thetaworld I sta, dobijes ip 46.39.102.250? Ukucaj tu adresu u neki od pretrazivaca, pa ces videti zbog cega je besmisleno imati je. Svrha za koju je internet stvoren moze biti i nesto najbolje na svetu, ali nije li i Nobel iz najbolje namere napravio kontrolisani dinamit??? Internet izmedju ostalog sluzi za masovnu kontrolu imao ti tor ili ne..


Čekaj, pa NEZNANJE JE MOĆ, ali moć za koga? Za onoga ko ima tebe pod kontrolom. Ne tebe lično, već ljude. Ali, znanje je moć za korisnika umreženoga svijeta.

Države su ugradile da je PRIVATNOST osnovno ljudsko pravo. Živi i ostavi druge da žive. Nauči malo o ljudskim pravima:
http://www.youtube.com/watch?v=9I_jEoiYxII -- ljudsko pravo broj 12, u povelji ljudskih prava Ujedinjenih Nacija. Ustavom zagarantovano ljudsko pravo je PRIVATNOST.

Sad me ti pitaš "Šta će ti privatnost?" -- tebi ne treba, mnogima treba. Na primjer, treba onima koji žele da prijave silovanje u psihijatriji. Kao što meni to ljudi prijavljuju. Njima sigurno treba privatnost. Možda ne žele da budu umiješani, ali žele da prijave nezakonite radnje, ali na takav način da ih čovjek ostavi na miru.

Neki žele da dijele muziku, video, software, da ih ne kažnjavaju. Koriste sisteme za anonimnost.

Neki su disidenti političkog sistema, pobunjenici diktatorskih režima, koriste sisteme za anonimnost za komunikaciju. Ne žele da budu praćeni i da izgube život radi toga.

Neki žive u Kini, praktikuju Falung Gong, ne žele da budu eventualno smaknuti.

Neki žele da zaštite svoju djecu, jer zašto bi djeca surfala na Internetu otkrivajući svoju komunikaciju? Koliko je njih došlo kući mlađim djevojkama i sinovima da ih zloupotrijebe: https://www.youtube.com/results?search_query=dateline+predator

Neko je zaražen, ima hepatitis, HIV, zašto bi drugi znali koju bolest istražuje i kod koga se liječi? Koje riječi traži na pretraživačima... je li zato da izgubi posao ili da ga drugi maltretiraju?

Neko je homoseksualac, neko je lezbejka, zašto da se zna na koje website-ove čita ili sa kakvim ljudima se druži?

Neko ne može da gleda YouTube ili Facebook, ili druge website adrese, znači mora da koristi Tor ili druge slične usluge da bi dobio tome pristupa.

Novinari koriste sisteme za kontrolu privatnosti da ne budu kažnjeni od režimskih sistema.

Pobornici za ljudska prava koriste sisteme za kontrolu privatnosti da se udružuju i o tome diskutuju bez da ih neko može radi njihovih stavova vrijeđati ili gađati, razbijati im glave ili slično.

Ljudi koji objavljuju tekstove na Internetu ne žele da budu uvijek otkriveni, maltretirani, radi svojih stavova i mišljenja.

Sad ti mene opet pitaš, šta će ti privatnost. Pa, meni prema tebi, ne treba privatnost, ali u navedenim primjerima mi je potrebna privatnost.
[ Aleksandar Đokić @ 15.03.2016. 23:15 ] @
@lega99

Citat:
Probao sam da koristim tor za irc, moze ali samo jedan server, plus kad sam stavio tor u mod delenja moje konekcije odmah sam upozoren
da to ne radim i banovan sam na irc-u.


Irc odavno ima SSL i vhost-ove. Obicno port 9000. Ali to je ozbiljna tema, back to Tor ;).
[ lega99 @ 16.03.2016. 01:38 ] @
@Thetaworld,

Cime si ti argumetovao da Tor ruterima ne upravlja USA agencija. Tvoji argumenti su evo instalirao sam Tor a mogu i da ga kompajliram i da cackam po source..
U Toru nekad si mogao da definises nodove preko kojih ne zelis da ides, znaci necu USA, GB itd hocu Rusiju; e sad toga nema.
Irc freenod o tome sam pisao, bas slucajno jedan jedini server preko koga ide Tor konekcija je u USA i kad dozvolim relay u Tor-u
popusim ban. Slucajno, malo sutra...
IceCat kojega hvalis bas mi se nesto nece da raspakujem na /opt, ima kako se instalira u Ubuntu iz neke riznice od nekog dsitroa ali hebiga fali mu gpg
potpis. Instalira sam sa ppa i nisam nesto fasciniran, sve to sto moze mogu i u FF a dodaci su od FF i kad npr. stavis forecast fox to je vec
suplje, nista spektakularno, moze da posluzi ali ne za normalan rad.
Facebook spijunira ali hoces neces moras da otvoris hebeni nalog jer te razne gluposti primoravaju na to.
Mozes da sifrujes e-mail, radim to odavno ali cim sifrujes sumljiv si.
Ako zelis privatnost iskljuci internet, koliko god bi ja zeleo da sacuvam svoju privatnost to je postalo nemoguce, mozemo samo da pokusavamo
ali to su samo pokusaji..
[ FNes @ 16.03.2016. 02:40 ] @
Bravo za vase tekstove, meni ste jos vise otvorili oci. Danas sam otvorio temu cisto da vidim gde se nalazi prosecan "inteligentniji" covek na internetu i dodjoh na ovu temu. Kad sam prvi put pristupio internetu pre mozda desetak godina, zvucalo je i izgledalo neverovatno. Da mozes da pronadjes omiljenu pesmu, igru ili sta god, ajde.... Ubrzo zatim shvatis da ti ne posedujes internet i da ga poseduje neko drugi. U pocetku sam posecivao forume jer me nisu drugi sajtovi zanimali. Kasnije sve vise ali sam u svakom trenutku bio svestan da neko vidi moje podatke. Sada skoro i ne koristim internet. Pisete o raznim stvarima vezano za privatnost. Samo glup covek moze poverljive informacije da podeli putem maila, fb ili cega god. Mogu drugacije sifre da se sprovedu bez ikakvih problema samo ko je pametan. Tako da nemaju oni sta da saznaju osim mog datuma rodjenja. Prva stvar, mogu samo da misle da sve znaju o vama. Druga stvar, nemaju sta da saznaju. Treca stvar, nemojte se opterecivati stvarima za bezbednost, idite pesice ili upalite auto. Na kraju krajeva odite i recite toj osobi sta imate da kazete, zdravije je.
[ Thetaworld @ 16.03.2016. 07:18 ] @
Citat:
lega99:
@Thetaworld,

Cime si ti argumetovao da Tor ruterima ne upravlja USA agencija. Tvoji argumenti su evo instalirao sam Tor a mogu i da ga kompajliram i da cackam po source....


Pronađi link, postavi ga, pa onda možemo argumentirano. Jer ovako pričaš o nečemu što ti je nepoznato. Anonimnost nikad nije apsolutna, tako nije ni svijest ni obrazovanje.
[ bachi @ 16.03.2016. 07:41 ] @
OMG, Šćeka se uključio u diskusiju, odoh ja odavde.

@Thetaworld, koga libu pedu u temi "Kako da se sakrijem od google i fejs locatora?" kako se kompajlira tor na Linuxu? Pardon, GNU Linuxu? Smanji malo gas.

Tor nije provaljen i ne može da se provali.

I ovolika ostrašćenost sa tvoje strane je kontraproduktivna. Kada umereno pišeš, ljudi te shvataju ozbiljno, ali kada gušiš, počinju da te smatraju čudakom/ludakom i neće ni da ti čitaju prouke više, otuda - kontraproduktivno.
[ lega99 @ 16.03.2016. 11:20 ] @
Da li ti imas neki konkretan odgovor ili se sve svodi da su ostali glupi a ti najpamentniji.
Gde je odgovor zasto u Toru nema ekslude nodova po drzavama? Napravi takav Tor da to ima.
Napisao sam ti za freenod, opet beee, nemas objasnjenje. IceCat sta snjim bas sam probao
neku verziju sa ppa, ucita youtube a dailymotion nece. Imas izbor ili ces se totalno izolovati i zatvoriti
pa pola interneta neces ni videti niti znati da postoji ili ces primeniti neku srednju varijantu.
Neko je napisao znaju samo moj datum rodjenja, e moj ne zaju a ni ime ni prezime niti sam igde stavio
pravo ime i prezime. Facebook je za naivne, ja to zovem tuzibamom, sve sto okacis i ako imas
prijatelje isporucuje se njima i ko zna jos kome, sve se sa svacim uvezuje i analizira.
Neki tvoji linkovi na youtube objasnjenje je na arapskom a ja stvarno ne znam arapski. Pozivanje na wiki,
realno wiki moze a i ne mora sadrzati tacne podatke, tvoje je da verujes ili ne. Ja sam cak zbog
necega jurio na freenodu ljude koji su zaduzeni za wiki ispred Srbije, objavljivale su se kojekave gluposti
na nekim stranica i te su stranice sad zakljucane.
[ Thetaworld @ 16.03.2016. 12:08 ] @
Citat:
lega99: Da li ti imas neki konkretan odgovor ili se sve svodi da su ostali glupi a ti najpamentniji.
Gde je odgovor zasto u Toru nema ekslude nodova po drzavama? Napravi takav Tor da to ima.
Napisao sam ti za freenod, opet beee, nemas objasnjenje. IceCat sta snjim bas sam probao
neku verziju sa ppa, ucita youtube a dailymotion nece. Imas izbor ili ces se totalno izolovati i zatvoriti
pa pola interneta neces ni videti niti znati da postoji ili ces primeniti neku srednju varijantu.
Neko je napisao znaju samo moj datum rodjenja, e moj ne zaju a ni ime ni prezime niti sam igde stavio
pravo ime i prezime. Facebook je za naivne, ja to zovem tuzibamom, sve sto okacis i ako imas
prijatelje isporucuje se njima i ko zna jos kome, sve se sa svacim uvezuje i analizira.
Neki tvoji linkovi na youtube objasnjenje je na arapskom a ja stvarno ne znam arapski. Pozivanje na wiki,
realno wiki moze a i ne mora sadrzati tacne podatke, tvoje je da verujes ili ne. Ja sam cak zbog
necega jurio na freenodu ljude koji su zaduzeni za wiki ispred Srbije, objavljivale su se kojekave gluposti
na nekim stranica i te su stranice sad zakljucane.


Da imaš konkretno pitanje, a ne uopšteno , po sistemu zavjere, dobio bi konkretan odgovor. Na uopšteno pitanje, dobio si uopšten odgovor. U tvojoj komunikaciji mogu vidjeti da te ne zanima niti privatnost niti anonimnost. Ostani takav i radi šta želiš. Očevidno je iz statistika da oko 4000 ljudi koristi Tor u Srbiji: https://metrics.torproject.org...&country=rs&events=off -- mene baš briga što ga neko ne koristi. Nije za tebe. Nisi u stanju da čitaš engleski i da razumiješ kako Tor radi. Što bih ti ja objašnjavao, nađi sebi nekoga da ti prevodi i neka ti objašnjava.

Srbija ima više miliona ljudi, nije svako svjestan privatnosti i ljudskog prava koje se zove pravo na privatnost. Svako je ipak slobodan da svoje podatke daje drugima kako želi ili da to radi nesvjesno ili da ostaje nesvjestan tih predavanja podataka.

Zašto bih ja, kome ne pripada Freenode, objašnjavao tebi da li i kako ti možeš da se povežeš sa Freenode. Izvoli pitaj njih. I ko kaže i gdje to piše, da svako mora da prihvaća vezu preko Tora? Pa, to je na svakome da odluči i za sebe da namjesti kako želi da se povezuje sa drugima.

Ja nemam nikakav problem da se povežem putem proksija ili VPN-a sa bilo kojim drugim servisom.

Mislim, ako ne želiš da učiš, onda nije za tebe niti jedan link koji sam postavio.
[ vinted @ 16.03.2016. 12:23 ] @
Citat:
Thetaworld: Da imaš konkretno pitanje

Imam ja. Gde je moja kafa?
[ Sceka @ 16.03.2016. 13:06 ] @
^^ A onda sam kliknuo na link i skontao zasto toliko i takvi postovi. Mislim na link "Sajt:" ispod generalija.


Pozdrav!
[ vinted @ 16.03.2016. 13:28 ] @
^^ šta si to skontao? baš me zanima? :)
[ Sceka @ 16.03.2016. 15:36 ] @
Dve strelice na gore znace dva posta iznad, ne tvoj... klikni pa ces i ti skontati.


Pozdrav!
[ FNes @ 16.03.2016. 15:50 ] @
Vidim da ovo deluje sto pisete, ima efekta cak i na tv-u :) . Znaju datum rodjenja, ime i prezime. Neko spomenu i kradju identiteta. Nista ti ne preostaje nego da se kreces u poznatim krugovima, lepo se informises o kradji na ovom forumu i uzivas.
[ lega99 @ 16.03.2016. 17:43 ] @
Ti napisa tolike gluposti da to pas smaslom ne bi progutao. Uopstavas, filosofiras, stavljas meni u usta ono sto nisam napisao.
Ti veze nemas ni sta sam napisao, to sa freenodom pa ja jesam povezan preko Tora ali ti to ocito ne razumes, promenim conf file
onda sam povezan drugacije itd... Ocito je da ne kapiras nista sta ti se pise nego si zabrazdio ko vo u detelinu. Vrlo dobro znam
i vodim racuna o svojoj privatnosi i anonimnosti kao sto sam i napisao, koristim i ja VPN nije to cuo bozije koje koriste samo odabrani. :D
Dalje pisanje nema svrhe, pozdravljam :)
[ Blue82 @ 16.03.2016. 19:20 ] @
Pitanje nije bas direktno vezano za ovu temu ali jeste veoma prozeto sa njom.
Ako sam ja dobro razumeo temu kriptografije, najjaci kljucevi su 128-bitni i oni se smatraju kao tesko (gotovo nemoguci) za razbijanje.

E sad, dugo vremena koristim kriptografsku zastitu poslovnih dokumenata pa me zanima sta zapravo znaci 256-bit key, 128-bit blok? Da li je to ta 128-bitna enkripcija ili neka malo slabija? Buni me ono 256-bit key. Ja bih ocekivao da je kljuc 128-bitni a nemam pojma sta je blok koji to jeste.
[ Thetaworld @ 16.03.2016. 19:44 ] @
U pravilu, što je ključ duži ili veći, to je bolje i sigurnije šifrovano. U isto vrijeme, što je veći ključ, lako se može desiti da se sistem više usporava. Nisi naveo koji sistem koristiš.

Na GNU operativnom sistemu (http://www.gnu.org), sa jezgrom Linux, na našim kompjuterima u grupi, koristimo LUKS za enkripciju svih datoteka koje su osjetljive: https://en.wikipedia.org/wiki/LUKS i isto tako na backup diskovima. To je sistem da kad uđem u kompjuter, da mogu da sa šifrom uspostavim da mi se sve datoteke otvore i da mogu normalno da se koriste. Ako se kompjuter ugasi, niko drugi ne bi mogao da ga pokrene ili da čita datoteke.

Za datoteke koje se razmjenjuju putem emaila ili koje se mogu staviti na javne servise, može se koristiti Gnupg software: https://gnupg.org/download/index.html i to na takav način:

- ako su datoteke namijenjene isključivo tebi, ili tvojoj organizaciji, pa ih želiš negdje čuvati pojedinačno šifrovane, zajedno sa onim otvorenim datotekama, onda šifriraš prema sebi, koristiš svoj vlastiti javni ključ,

- ako su datoteke namijenjene drugoj osobi, onda tražiš od te druge osobe javni ključ, pa mu sa njegovim javnim ključem šifriraš datoteke i pošalješ, samo ih on može dešifrovati.

- postoji i mogućnost da koristiš lozinku, šifru, bez javnih i tajnih ključeva.

Ključ kod GnuPG slobodnog softvera, može biti veličine 4096.

Softver je izdan pod GNU GPL licencom za slobodan softver: https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html što znači da možeš da ga koristiš kako želiš, da možeš da ga promijeniš, učiš, studiraš, mijenjaš, da možeš da ga dijeliš, prodaješ, da ga možeš promijenjenog davati drugima i dijeliti ili prodavati, naravno, samo ako ista prava ne uskraćuješ drugima.

Postoji i ecryptfs sistem datoteka koji se zasniva na sličnom principu i može biti ugrađen u Linux kernel.
[ Blue82 @ 16.03.2016. 19:55 ] @
Malo toga razumem sto kazes (onako sustinski) ali povrsno da.
Meni program nudi sledece enkripcijske algoritme:
AES
Serpent
Twofish
i jos neke druge, ali se samo kod ova 3 spominje 128-bitni blok (sto je verovatno ok, ali svi oni imaju 256 bitni kljuc pa ne znam kakva je razlika medju njima i da li su uopste dobri.
[ Thetaworld @ 16.03.2016. 20:22 ] @
Riješenje: AES, sa što dužim ključem ako želiš jaču sigurnost i sa što većom šifrom, ako je koristiš.

[ Blue82 @ 16.03.2016. 20:30 ] @
I jos nesto vezano za kriptografiju. Cim nekoga pitas nesto za tu temu, prvo pitanje je koji program koristis? Kakve veze ima program sa tim? Ako 10 programa kriptuju fajlove AES algoritmom sa 256 bitnim kljucem, zar svi nece dobiti isto krajnje resenje? Sam program sluzi samo da dekriptuje fajl a svi kriptovani fajlovi trebalo bi da sustinski izgledaju isti zar ne?
[ bachi @ 16.03.2016. 20:41 ] @
Pa sad, ako koristiš OpenVPN i nemaš procesor koji ima hardversku akceleraciju AESa, onda je bolje rešenje blowfish recimo jer je sasvim dovoljno siguran, a dosta lakši po sistem.

Za truecrypt je manje više sve jedno ako se ne koristi intezivno, a za dodatnu bezbednost koristiš 2 ili više odjednom. :D

Ispod 128bita ne ideš, jer se 128 bita smatra sigurnim u narednih par desetina godina.
[ Thetaworld @ 16.03.2016. 21:20 ] @
Citat:
Blue82:
I
jos nesto vezano za kriptografiju. Cim nekoga pitas nesto za tu temu,
prvo pitanje je koji program koristis? Kakve veze ima program sa tim?
Ako 10 programa kriptuju fajlove AES algoritmom sa 256 bitnim kljucem,
zar svi nece dobiti isto krajnje resenje? Sam program sluzi samo da
dekriptuje fajl a svi kriptovani fajlovi trebalo bi da sustinski
izgledaju isti zar ne?


Razumijem razmišljanje, ali neće, jer svaki program može da se razlikuje. AES je algoritam, sam za sebe je standard, ali postoje razni standardi za šifrovanje, kriptografiju, razni softverski programi, ne, na žalost, nema mnogo kompatibilnosti. Dovoljno je da se formatiranje razlikuje i drugi program to ne mora prepoznati.
[ R A V E N @ 08.04.2016. 01:05 ] @
Citat:
Thetaworld:Zato je Google, Facebook i drugi članovi prisluškivačke koalicije PRISM/NSA glavni neprijatelj privatnosti.


Da. Ali kako ćeš ti nekome objasniti zašto nisi član Facebook-a, posebno ako si informatičar? Kako bi ti reagovao na osobu koja ti kaže da npr. nikada nije vidjela nešto od plastike ili automobil?

Onda, ako nisi član Facebook-a, što nisi ništa objavio ili što imaš samo 50 prijatelja, što nemaš barem 100?

U Americi te ljudi poprijeko gledaju ako imaš 18 godina, a nemaš vozačku dozvolu. A i kod nas, na kraju krajeva. U Americi mislim da nemaju lične karte upravo iz razloga zato što tamo praktično svi u dijapazonu godina imaju vozačku dozvolu.

Onda, kako ćeš objasniti nekome da nemaš smartphone nego brickphone?

Tako lista ide i ide, imaš puno primjera...