[ touch_master @ 11.03.2016. 21:16 ] @
Imam jedno 7 godina star lap top, Asus F5R i pre godinu dana je prestao da radi. Kada pritisnem dugme za paljenje on pocne da se pali, tj. upali se zelena lampica ali ne cujem kuler da radi i ekran je crn... Sta to moze da bude?
[ touch_master @ 12.03.2016. 15:27 ] @
Neko?
[ iculibrk @ 13.03.2016. 00:04 ] @
Trebas prvo reci sta si pokusavao, ako nesto jesi i da li se sta cudno desavalo sa laptopom pre ovoga, jer ce ti ovako retko ko moci ista predloziti osim da ga odneses u servis.
Ono sto bi mogao uraditi je da ukoliko nisi, pokusas zameniti ram, mada sumnjam da je do toga. Kada budes vec menjao ram izvadi i hdd pa pokusaj ukljuciti laptop bez njega. Veca mogucnost je kvar maticne, ali prvo bi trebao napisati kao sto sam vec rekao sta si sve pokusao, da li je kuler ranije radio, da li si ga pokusaao ukljuciti bez baterije i sta se desava tada?
Mogao si ukoliko vec nisi pokusati i ovo:
Iskljuci napajanje i izvadi bateriju, drzi dugme za ukljucivanje oko 30 sekundi, vrati bateriju i napajanje i pokusaj ga ukljuciti. Opet kazem verovatno je neki kvar na maticnoj ali pokusaj ovo ako vec nisi.

[Ovu poruku je menjao iculibrk dana 13.03.2016. u 01:20 GMT+1]
[ touch_master @ 13.03.2016. 01:47 ] @
Nije lap top bio kod mene kada se pokvario nego kod sestre.. Ali imao sam problem sa kulerom, nekada se glasno cuo pa sam nosio na ciscenje, posle toga se nije cuo. Probao sam da izvadim bateriju i napajanje i ukljucim, nista se ne desava. Probao i ovo samo da izvadim bateriju sa napajanjem isto nece.

Ne znam ja da otvaram lap top, a ako je maticna ploca u pitanju da li se to isplati popravljati, koliko moze da bude popravka, tj. sta se obicno kvari na maticnoj ploci?
[ iculibrk @ 13.03.2016. 02:59 ] @
Onda ti ostaje da ga odneses u servis, mada verovatno ti se nece isplatiti popravka, ali proveri. Imas na forumu dosta tema sa slicnom problematikom, najcesci kvarovi su posledice pregrevanja.
[ touch_master @ 13.03.2016. 03:24 ] @
Pitao sam, kaze treba da mu platim 500 dinara za pregled lap topa? Da li je to u redu, da li se inace naplacuje pregled?

Koliko moze da kosta maticna ploca, da li moze da se popravi ili mora da se zameni?

Meni bi trebao neki lap top samo za pregled tekstualnih fajlova, pisanje istih i internet. Ne mogu da pronadjem nista ispod 28000 dinara... imas li ti neku preporuku?
[ iculibrk @ 13.03.2016. 10:04 ] @
Sa aspekta potrosenog vremena servisera nije mnogo, ali ukoliko mu platis a on ti ustanovi da je u pitanju nesto sto se ne isplati radti onda je to sa jedne strane bacen novac, a sa druge nije jer ces biti siguran da npr. nije isplativo. Naplata dijagnostike zavisi od konkurencije servisera u sredini u kojoj zivis, kolicine posla servisera i jos mnogo stvari. Bolje je i platiti i 500,00 dinara ako ti serviser nece polomiti kuciste ili napraviti neku skuplju stetu, nego ga dati nekome da se uci na njemu. Trebas ga odneti u servis jedino ukoliko si siguran da taj serviser zna posao kojim se bavi. Danas u ovom manjku posla kao sto su mnogi preko noci postali taksisti, moleri, zidari i ostalo, postali su i "serviseri". Tako da jedan deo njih em sto spusta cene ozbiljnim serviserima, em sto mogu napraviti vise stete nego koristi.
Sto se tice jeftinijih laptopova, ima za tvoje potrebe npr. ASUS E402MA-WX0045T, u jednoj prodavnici za ziralno i gotovinsko placanje dobijes i poklon 32GB usb ili sd karticu, po zelji, za malo manje od 25.000,00 dinara. Cena mu jeste povoljna ali trebas videti da li se uklapas u ovo:
procesor je Intelov Celeron N2840, 2gb ddr3 memorije koje ne mozes prosiriti, ssd od 32 gb. Uz laptop dobijas i windows 10. Ako ces koristiti laptop za ono sto si naveo, onda ti je ovaj dovoljan, mada mozda je bolje sacekati, skupiti jos novca i kupiti nesto bolje.
[ SlobaBgd @ 13.03.2016. 10:11 ] @
Za pisanje tekstualnih fajlova i internet dovoljan je i najjeftiniji desktop kompjuter. Ako je neophodna mobilnost, to onda košta, zato su laptopovi skuplji od desktopova. Mada, za tvoje potrebe bez veze je kupovati neki od novih modela laptopova koji su predviđeni za ozbiljnije zahteve. Neki polovan laptop bio bi ti sasvim dovoljan.
[ touch_master @ 13.03.2016. 18:22 ] @
Jasno. A sta mislite o tabletu? Koje karakteristike treba da gledam?