[ Baya84 @ 13.03.2016. 11:57 ] @
Pozdrav drugari,
imam problem povezivanja dva monitora. Do sada je bio povezan Samsung 710N na HD 6750 preko VGA izlaza. Sve to radi ok. E sad, uzeo sam ViewSonic VA1931wa i hteo da ga povezem na preostali DVI port na grafickoj. Tutnem na grafiku DVI na VGA adapter, prikacim VGA kabl do monitora i ......nista. Komp ne prepoznaje da je nesto prikaceno na taj port. Kablovi su ispravni, monitor radi na VGA, ali na DVI nece. Ima li neko neku ideju? Hvala unapred.
[ Binary Mind @ 13.03.2016. 12:17 ] @
Ako monitor ima DVI port, a mislim da taj ViewSonic ima, probaj da vežeš DVI kablom čisto da vidiš da li je taj DVI 2 D-SUB adapter problem što je vrlo verovatno.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 13.03.2016. u 13:39 GMT+1]
[ Baya84 @ 13.03.2016. 12:25 ] @
Oba monitora imaju samo VGA ulaz. A adapter je ispravan, skinut sa jednog kompa na kome je radio besprekorno.
[ Binary Mind @ 13.03.2016. 12:43 ] @
OK. Da li si probao da detektuješ monitore u ATI Catalyst drajveru? Može biti problem ako je DVI port na grafičkoj kartici DVI-D (digital only) što najverovatnije i jeste slučaj...
[ Baya84 @ 13.03.2016. 12:55 ] @
Jesam, ali vidi samo monitor koji je prikacen na VGA.
[ gilopile @ 13.03.2016. 12:58 ] @
Iskljuci taj koji ide preko VGA i spoji samo taj preko DVI. restart komp i ako ne dobijas ni BIOS post, onda nesto ne valja, ili je taj adapter nekompatibilan ili jednostavno DVI port na kartici nije ispravan.

Znaci, bez obzira na OS i podesavanja u njemu, moras dobti BIOS post na tom DVI konektoru, tj. monitoru preko njega. Ako to radi, onda neka podesavanja vezano za taj monitor u OS-u nisu dobra.
[ Binary Mind @ 13.03.2016. 13:03 ] @
@Baya84

Ne može ni da vidi onaj drugi jer je DVI port na grafici "digital only"/DVI-D, što u prevodu znači, da na taj DVI port može samo monitor da se veže preko digitalnog interfejsa to jest DVI kabla. D-SUB ne registruje ni u kom slučaju... Ima na primer grafičkih kartica sa 2 DVI porta gde je jedan DVI-I a drugi DVI-D. U DVI-I može i D-SUB kabl sa odgovarajućim adapterom, a u DVI-D port mogu samo digitalni interfejsi (DVI kablovi)...
[ Baya84 @ 13.03.2016. 13:14 ] @
Na DVI jednostavno ne pali monitor, No Signal pise i ode u sleep mode. E sad, jedna cudna stvar. Na raznim forumima sam nasao jedno, doduse malo banalno resenje. Naime, zbog nekih nekompatibilnosti bla bla bla... mora da se uradi sledece. Upali se komp sa oba prikljucena monitora, iskluci se VGA, restartuje se komp, ukljuci se monitor na VGA, iskljuci se, opet se restartuje komp i onda kao oba porta rade. Smesno, ali sam ipak probao posto ima dosta komentara da je upalila caka. I gle cuda, posle zadnjeg restarta, pronasao mi je neki hardwer, koji na zalost ne moze da bude instaliran jer ne moze da nadje drajver za njega. U Device menager stoji Unknown device u Universal Serial Bus controllers. Smatram da ima veze sa DVI portom, ali kako da nadjem onda drajver. Probao sam opet instalaciju novih ATI drajvera, ali opet nista. Nesto sam jos razmisljao da li drajveri od ploce mozda imaju neku vezu sa PCIE slotom koji ne daju grafickoj da koristi DVI izlaz...
[ gilopile @ 13.03.2016. 13:20 ] @
Nema veze drajver sa DVI. To je iskljucivo interna stvar g. kartice....

Ako ne dobijas BIOS post na tom izlazu, batali i nadji drugi DVI adapter ili DVI - DVI kabel pa probaj.
[ Baya84 @ 13.03.2016. 14:25 ] @
Sada sam povezeo i lcd tv na DVI izlaz i opet ista stvar. Imam dva DVI adaptera i na oba je isti lucaj (za jedan sam siguran da je ispravan). Monitori imaju VGA ulaze, pa DVI-DVI kabl ne pomaze u mom slucaju. Da li uopste mogu da dobijem sliku na oba monitora nekako?
[ Binary Mind @ 13.03.2016. 14:41 ] @
Možda na LCD TV-u treba da odabereš koji interfejs koristiš (input source ili slično) iz njegovog OSD menija da bi dobio sliku sa računara ako se biranje izvora vrši ručno?
[ tuxserbia @ 13.03.2016. 14:52 ] @
Evo slika, pa proveri kakav je konektor

https://en.wikipedia.org/wiki/File:DVI_Connector_Types-r.svg

a evo objašnjenje, pogledaj na dnu za kontakte pod C*

https://hr.wikipedia.org/wiki/DVI
[ Baya84 @ 13.03.2016. 14:53 ] @
Da, vrsi se rucno, namesten na VGA i nece. A napomena da TV preko HDMI radi odlicno vec duze vreme...
[ Baya84 @ 13.03.2016. 16:29 ] @
Konektor koji se ubada na DVI graficke kartice je DVI-I (dual link). Napominjem da je na jednom racunaru radio bez problema sa Samsung 510N...
[ Lavlja_Jazbina @ 13.03.2016. 18:57 ] @
Nista nisi dao od podataka_koja ploca,operativnisistem.Okaci ovakvu sliku da vidimo da li se monitor detektuje na kartici.

Mogao bi i divajs menadzer da se vidi koji je drajver dodeljen.

[ Baya84 @ 13.03.2016. 19:41 ] @
Ploca je MSI FM2-A55M-E33, Windows 7 64bita. Monitor prikacen na DVI nije detektovan ni u device manager ni u Display/Screen resolution. Ja stvarno ne znam kako se ovde postavljaju slike, moze pomoc?

[ Lavlja_Jazbina @ 13.03.2016. 19:53 ] @
Mislim da te zeza drajver za karticu.
[ gilopile @ 13.03.2016. 20:15 ] @
Po treci put...Ako ne baca sliku BIOS post-a, dzaba cackas u OS-u, aman. Nece da ga prijavi OS, jer ga kartica ne detektuje....

Prikaci taj monitor sto radi preko adaptera DVI i javi da li on radi na tom portu, odnosno, da li pri paljenju kompa vidis BIOS post.
[ Baya84 @ 13.03.2016. 20:31 ] @
Ne baca sliku Biosa na monitor na DVI port. Tacnije, nikakvu sliku nisam uspeo da dobijem na monitoru prikacenim na DVI. Upravo sam izbrisao i ponovo instalirao drajvere za grafiku i nista. Evo sad cu da odradim ono cudo sto sam pomenuo da je kod mnogih uspelo, pa kacim sliku da cujem vase misljenje...
[ Miroslav Cvejić @ 13.03.2016. 20:52 ] @
koja je grafička u pitanju uopšte? tačan model
[ Lavlja_Jazbina @ 13.03.2016. 21:34 ] @
gilopile..On ima na ploci integrisano VGA i HDMI.Nemam iskustva sa amd plocama ali mozda mora u biosu odjaviti tu integrisanu.mozda.
[ Baya84 @ 13.03.2016. 21:50 ] @
Radeon HD 6570 je u pitanju. A sada vise nece da prepozna onaj Unknown device sto sam pisao... Od ovolikih reseta jos ce da mi rikne komp. U sustini, sta god prikacio na taj DVI izlaz iz graficke ne radi, odnosno ne daje nikakvu sliku, niti pocetni ekran, BIOS, bas nista. Ima li neko neki predlog kako da dobijem i drugi funkcionalan monitor?
[ Lavlja_Jazbina @ 14.03.2016. 03:21 ] @
Bas RADEON ili je neki ASUS,GIGABYTE itd?Meni na Nvidiji je bio problem da zbog neodgovarajuceg drajvera nisam

imao prikaz drugog monitora na panelu.
[ Miroslav Cvejić @ 14.03.2016. 05:38 ] @
Možeš li uslikati zadnju stranu grafičke karte? tamo gde su konetkori.

okači sliku ovde
[ Sceka @ 14.03.2016. 10:46 ] @
Kod nekih ploca mora da se setuje/omoguci (u BIOS-u, naravno) dual monitor da bi radilo (bez obzira na to koja je graficka kartica) a uglavnom je u okviru setovanja u vezi integrisane graficke kartice. U nekim slucajevima mora da bude aktivirana i integrisana graficka a u nekim ne mora da bi se setovala 'podrska' za dual monitor'. Sve zavisi od modela ploce i verzije BIOS-a, a varijanti ima besmisleno mnogo...

Svakako ce raditi oba monitora ako se drugi poveze sa VGA integrisane kartice (i inejbluje u BIOS-u, naravno) ali onda "krade" malo memorije (RAM).


Pozdrav!
[ Baya84 @ 14.03.2016. 11:30 ] @
KAd ste se vec dotakli integrisane grafike na ploci, moja maticna je ima, ALI....uvek to ALI... Ukljucena je u biosu, prebaceno na Dual Monitorsi.....NISTA. Nema slike na integrisanom VGA izlazu. To mi je bila druga solucija ako ne uspem da aktiviram DVI, medjutim, opet nista. Imam 6GB rama, pa ne bi trebao da bude problem, ali cak ni to ne funkcionise. E sad si me nasao sa vadjenjem grafike, evo nekih identicnih slika kao moja grafika sto sam nasao na netu.
[ Binary Mind @ 14.03.2016. 16:48 ] @
VTX3D je jedan od brendova TUL-a, pored mnogo poznatijeg Powercolor-a. Poznajem taj dizajn. Sve isto kao Powercolor. Možda konektor na kartici fizički liči na DVI-I, ali ja sam poprilično siguran da tu ne rade nikakve DVI 2 D-SUB budževine. To je, barem po meni, "digital only" konektor, bez obzira na to kako fizički izgleda. Takve su TUL-ove generičke kartice poput tog VTX3D-a.
[ tuxserbia @ 14.03.2016. 17:35 ] @
Koja je od ovih?

http://www.vtx3d.com/products_...&Series=RADEON%20HD%206500

Možeš li stvarno sliku konektora da okačiš negde?
[ Baya84 @ 14.03.2016. 20:18 ] @
Druga odozgo, samo sto ima 1GB memorije.
[ tuxserbia @ 14.03.2016. 20:32 ] @
Onaj VTX piše da su svuda DVI-D, osim one koje imaju dva DVI, pa je jedan D, a drugi I.

Stvarno nemam pojma, jedino da nađeš nekog sa DVI-D monitorom, pa da probate.

[ Binary Mind @ 14.03.2016. 21:09 ] @
To isto ćeš videti i kod Powercolor-a jer su u pitanju bukvalno identični generički modeli. Sem toga TUL proizvodi gomilu ATI grafičkih za ostale poznate Kineske brendove, poput Asus-a, Gigabyte-a, MSI-a i ostalih... Sve inicijalne serije ATI kartica bez budževina su njihove. Bar je tako bilo dok sam ja radio kao serviser po servisima veleprodaja računarskog hardvera.
[ Lavlja_Jazbina @ 14.03.2016. 21:57 ] @
Ipak mislim da je problem u tome sto on na panelu za setovanje nema drugi monitor (ne mora ni da ga ima fizicki)

A na kartici ima i HDMI izlaz.Nisam siguran,mozda bi mogao i 3 monitora da pokrene zbog 3 izlaza.Za dva sam siguran.

I dalje nije rekao koji je proizvodjac kartice.To radeon 6570 nije referenca te kartice.Uostalom,bas zbog drajvera izbegavam ATI.
[ Binary Mind @ 14.03.2016. 22:12 ] @
VTX3D (TUL Corporation) je proizvođač... Powercolor i VTX3D su sestre firme i brendovi TUL-a koji je veliki Kineski ODM...
[ Baya84 @ 14.03.2016. 22:51 ] @
Na HDMI grafike je vezan LCD TV i radi odlicno. Narucio sam iz WinWina danas HDMI na VGA adapter, pa cu probati i na taj nacin da vidim da li ce da proradi. Medjutim, ako to i uspe, opet ce raditi jedan monitor i TV, ili dva monitora bez TV-a. :-( Mnogo mi je krivo sto ne mogu da nateram integrisanu grafiku da radi. Na ploci imam i VGA i HDMI, ali cak i kad iscupam graficku i upalim komp, cuju se samo jedan dugacak i dva kratka bipa, i toliko o tome.
[ tuxserbia @ 14.03.2016. 22:56 ] @
Da, evo ovde

http://www.vtx3d.com/news_content/090602/news_content_0602.htm
[ Baya84 @ 16.03.2016. 10:33 ] @
Nema neko ideju kako da nateram integrisanu grafiku da radi?
[ Binary Mind @ 16.03.2016. 19:29 ] @
Sa tom karticom ne... Na žalost.
[ Baya84 @ 16.03.2016. 21:31 ] @
A ako hocu da koristim samo integrisanu, nemoguce je da ploca poseduje integrisanu grafiku, a da ne moze da se aktivira?
[ gilopile @ 17.03.2016. 14:50 ] @
Postoje dve varijante;

Kod prve, dovoljno je samo da podesis u BIOS-u da se integrisana prva inicijalizuje i priljucis monitor na nju i bez obzira na prisustvo diskretne kartice u PCI-e slotu, integ. ce da radi.

Druga varijanta je da moras da izvadis tu iz PCI-e iz slota, kako bi integrisana uzela primat. Sve zavisi od BIOS-a do BIOSa, od ploce do ploce.

Ono sto je sigurno, je to, da ne mozes koristiti obe u isto vreme.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.03.2016. 16:16 ] @
Citat:
Ono sto je sigurno, je to, da ne mozes koristiti obe u isto vreme.


Moze.To sam licno odradio jednom drugaru.
[ Binary Mind @ 17.03.2016. 18:42 ] @
Ploča MSI FM2-A55M-E33 nema int. grafiku već APU koji je montiran na nju. Koji APU je u pitanju? U teoriji bi moglo da se poteraju 2 monitora sa konektora na ploči ako int. grafika na APU to dozvoljava.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.03.2016. 20:02 ] @
Valjda mu je ovo bios.



Citat:

AMD Dual Graphics
- The GPU's computing power can be enhanced through the collaborative computing of video cards and APU
- Support AMD Radeon HD series graphics card*
- MSI completely exerts the AMD Dual Graphics technology to the best
* For more information, please refer to here.
[ Baya84 @ 17.03.2016. 20:19 ] @
Ima na YouTube kompletno uputstvo kako da rade integrisana i graficka PCIE zajedno u dual monitor rezimu. E sad, posle mukotrpnog googlanja dosao sam do sledeceg zakljucka. Iako moja ploca (MSI FM2-A55M-E33) ima pozadi VGA i HDMI izlaz, grafika ipak nije integrisana na njoj. Te portove bi mogao da aktivira samo preocesor koji ima takozvani APU, integrisanu grafiku u sebi. E sad, na ATI sajtu postoje drajveri za takve vrste ploce ali, nazalost, izgleda da moj procesor (AMD Athlon X4 740X Quad-core 3.2GHz 4MB Socket FM2) nema takvu grafiku u sebi. Zato ja kada namestim u BIOSu da radi integrisana grafika i izvadim PCIE grafiku dobijam samo tri bipa (problem sa grafikom). Evo, i Binary Mind je skontao ovo isto. E sada, posto ja imam neopisivu zelju da poteram oba monitora, ako bi neko mogao da mi kaze sledece stvari:
1) Da li adapter sa VGA na dva VGA daje samo clone varijantu, ili moze i extended?
2) Da li je moguce da je DVI port na mojoj grafici (VTX HD6570) cisto digitalni, pa bi mogao samo neki digitalni monitor sa DVI ulazom da radi na njemu?
3) Adapter sa HDMI na VGA, da li ce to da radi?
4) Da li bih mogao da ubodem neku stariju grafiku u PCI slot uporedo, kakva bi bila slika i da li bi mogla da radi sa postojecom na PCIE?
Ili ako neko ima bolje resenje, otvoren sam za predloge...
[ Binary Mind @ 17.03.2016. 21:01 ] @
Od navedenih tačaka, ja bih lično prvo probao sa monitorom koji se kači na DVI...
[ Baya84 @ 17.03.2016. 21:19 ] @
Citas mi misli... I ja sam to prvo hteo da uradim i vec sam nasao monitor, ali... Iako monitor ima DVI, kako da znam da li je analogni (mozda opet nece hteti da radi) ili digitalni? Konkretno, ovaj model ACER V173 bmd. Po konektoru bih rekao da je digitalni DVI ulaz, ali on ima i VGA ulaz, pa nisam nacisto...
[ Binary Mind @ 17.03.2016. 22:04 ] @
Na tom monitoru po specifikacijama postoji DVI-D port... Znači "digital only" DVI port... Trebaće ti DVI-D kabl da spojiš monitor na grafiku. DVI-I kabl ne može jer na Aceru je DVI-D port bez one 4 rupice za DVI-I pinove...
[ Baya84 @ 17.03.2016. 22:06 ] @
Znaci, to je to sto mi treba?
[ Binary Mind @ 17.03.2016. 22:28 ] @
To je ono što bi trebalo da radi. Probaj pa vidi...
[ Baya84 @ 17.03.2016. 22:39 ] @
Ok, javljam cim stigne monitor. Hvala puno!
[ Baya84 @ 23.03.2016. 20:14 ] @
Update na temu. Stigao mi je konvertor sa HDMI na VGA (kosta skoro 2000), koji nazalost ne vrsi posao. Cim ubodem monitor, komp se blokira i ugasi. Pretpostavljam da je grafika takva da moze da rade samo jedan analogni izlaz (VGA), jedan digitalni (DVI) i jedan HDMI izlaz. Znaci nikako nisam uspeo da nateram dva analogna monitora da rade istovremeno. Sada rade oba monitora i tv istovremeno. Pomogao je monitor sa DVI-D DL ulazom. Hvala svima na pomoci!
[ Binary Mind @ 24.03.2016. 17:20 ] @
Rekoh ja da je onaj port DVI-D, iako fizički izgleda kao DVI-I.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.03.2016. 21:54 ] @
Pa da upotunim nedoumicu jednom grafikom,za nekog drugog mada ima na es-u u drugoj temi http://www.elitesecurity.org/t418658-DVI-to-VGA-adapter

slicna slika.



[ Baya84 @ 24.03.2016. 23:49 ] @
Koliko ja znam DVI-I moze da prenese i digitalni i analogni signal, a DVI-A nosi samo analogni. Tacnije ona cetiri pina oko onog najveceg nose analogni signal. Ili sam ja naisao na pogresne informacije?
[ Binary Mind @ 25.03.2016. 19:54 ] @
Da. Ona 4 pina na DVI-I konektoru nose analgni signal, ali u tvom slučaju je to neprimenjivo kao što si imao prilike da iskusiš... Iako je na grafičkoj kartici fizički DVI-I port, radi samo digitalni signal. Malo mi je nejasno što Kinezi tako prave te kartice, to jest, ako je već tako, zašto lepo ne stave DVI-D port da bude jasno šta može, a šta ne može, umesto da (sa oproštenjem) zahebavaju narod...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 26.03.2016. u 13:54 GMT+1]
[ Baya84 @ 25.03.2016. 22:43 ] @
Bas tako, dobro receno. Da je na grafici takav izlaz, odmah bi sve bilo jasno. Ovako je stvarno konfuzno sta i kako moze da se poveze. Eto, nadam se da ce ovo iskustvo nekome koristiti. Hvala puno svima na pracenju i pomaganju u resavanju mog problema!
[ Mord @ 04.04.2016. 21:49 ] @
Epa moje iskustvo sa dva monitora na amd grafičkoj (na nvidiji isto)je takvo da samo kombinacija vga(minitor) i DVI-I (izlaz na grafičkoj) radi (no signal). Varijanta VGA-DVI-D NE radi ni na jednoj grafičkoj a probao sam na 4 grafičke bilo kablovi bilo preko adaptera. HDMI i VGA takođe ne radi samo HDMI-DVI(monitor) to radi preko adaptera.
[ Baya84 @ 06.04.2016. 23:46 ] @
Kod mene na ATI sada rade VGA-DVI-D-HDMI istovremeno.
[ Binary Mind @ 08.04.2016. 22:25 ] @
Moje iskustvo sa hiljadama kartica sa svakojakim interfejsima je da nema pravila, kao na ovom primeru gde je DVI port samo fizički DVI-I a ustvari je "digital only" što se pokazalo u praksi...