[ vuki68 @ 04.04.2004. 10:32 ] @
I ako je oprema monitirana i vec pustena za koriscenje na pojedinim lokacijama, zvanican pocetak komercijalne primene ADSL jos nije poceo.Navodno, cim rese nekoliko problema pravne prirode TELEKOM ce i zvanicno pustiti ADSL ponudu, za pocetka samo za Biznis korisnike
[ danac @ 06.04.2004. 15:27 ] @
I kod telekomasrpske kasni......

Vise ni testni rezim nepostoji......ili se ukida....

Zna li neko kad misle poceti sa komercijalnim radom? Bilo kakve informacije....??
[ Dragan Varagic @ 06.04.2004. 15:45 ] @
Predstavnik Telekoma Srbija će na Simpozijumu "E-trgovina", 21.04. predstaviti zvanično situaciju i konkretne datume vezane za ADSL tehnologiju.

Pogledati
http://www.elitesecurity.org/tema/37796
[ danac @ 06.04.2004. 21:26 ] @
Znali neko kakvi su planovi teola za komercijalni rad ADSL? Bilo kakva informacija.....???
[ S a l e @ 08.04.2004. 02:53 ] @
Citat:
U novom broju časopisa PC, na celoj jednoj strani, objavljena je reklama Telekoma Srbija:

ADSL - Internet za moju firmu

- Istovremeno korišćenje telefona i interneta
- Fiksna mesečna cena bez dodatnih troškova za telefonske impulse
- Stalna veza sa internetom
- Velike brzine pristupa internetu

i kao kontakt adresa: [email protected]

A u tekstu "Decenija YU INFO-a", saznajemo još neke detalje i cene: biće ponuđeno nekoliko paketa, cena instalacije će biti oko 10.000 dinara, a paket punog pristupa brzinom 768/192Kbps koštaće oko 6500 dinara mesečno. Ipak ne piše od kada će se početi sa uvođenjem ("uskoro"), a ni na sajtu Telekoma još uvek nema ništa.
--
Internodium mailing lista. Vise informacija o listi
(ukljucujuci i uputstvo za odjavljivanje) nalazi se
na adresi: http://www.internodium.org.yu
[ legend @ 08.04.2004. 19:10 ] @
Evo email coveka koji je zaduzen za test ADSL-a u telekomu:

-----------------------------------------------------------------
Postovani,

nadam se da ce navedene informacije biti korisne, ako ne u ovom =
trenutku, onda za blisku buducnost.

ADSL se, za sada i u vecoj meri, pruza samo na podrucju Beograda. Na =
osnovu ove probne faze, dobicemo podatke o daljnjim pravcima sirenja =
servisa. U ovom trenutku usluga se nudi SAMO PRAVNIM LICIMA i brzine =
koje su na raspolaganju su 265/64, 512/128 i 768/192 (u kb/s, =
preuzimanje/slanje podataka). Za sada, servis se nudi bez ikakvih =
ogranicenja ili merenja prenetih podataka. Uz servis se obezbeduju: =
mikrofilter(spliter), ADSL modem (telefonski prikljucak, Ethernet ili =
USB interfejs), staticka IP adresa i 5 naloga na nasem domenu za e-mail =
sa po 10MB po nalogu. Jednokratno se placa (bez poreza) 10500 dinara, a =
mesecna pretplate je (bez poreza), zavisno od navedenih servisa, =
2700din, 4000din ili 5500din.Dakle, direktan telefonski prikljucak =
zadrzavate i istovremeno i potpuno nezavisno od telefonskog prikljucka =
imate stalan pristup Internetu (nema potrebe da okrenete broj Internet =
Provajdera i placate telefonski poziv).

Uskoro ce obrazac za zahtev biti na raspolaganju na nasem satu, u pdf =
formatu, a to sto je, za sada, servis lokalizovan na podrucje Beograda, =
ne treba da vas obeshrabri ako Vam je potreban pristup Internetu. Nas =
servis 'Direktan pristup Internetu' je vec u ovom trenutku raspoloziv =
svim korisnicima pod istim uslovima, bez obzira na lokaciju na kojoj se =
nalazi korisnikova oprema. Takode, u ovoj godini ocekujemo znacajno =
povecanje pokrivenosti teritorije Republike uslugom ADSL i svi zvanicni =
zahtevi ce biti uzeti u obzir pri planiranju mreze.

ADSL usluga je idealna za manje firme i fizicka lica koji su upuceni =
na Internet za preuzimanje interesantnih informacija (SADRZAJA, =
PODATAKA,..).
Za firme cija je delatnost pruzanje informacija drugim korisnicima =
pravo (idealno,najbolje,..) resenje je simetricni pristup koji nudimo =
kroz uslugu Direktan pristup Internetu.

Zahtev mozete podneti Telekomu Srbija a.d., Direkcija za biznis =
korisnike, Bulevar kralja Aleksandra br. 84, Beograd.

Zahtev mozete poslati i na faks: 011/3023-268, ne morate ga slati =
postom.

U zahtevu je potrebno da navedete sledece:

- Naziv firme
- Sediste firme
- Adresa instalacije
- Noseci broj telefona (preko koga ce se realizovati ADSL servis,ovaj =
broj i telefonski prikljucak zadrzavate)
- Paket: 265/64 kb/s ili 512/128 kb/s ili 768/192 kb/s
- Maticni broj firme
- Sifra delatnosti
- PIB (Poreski Identifikacioni Broj)
- Osoba za kontakt u ime firme

S postovanjem,

Mileta Mitrovic
Telekom Srbija a.d.
Direkcija za biznis korisnike
Beograd, Bulevar kralja Aleksandra br. 84
tel: 011/3023-283
fax: 011/3023-268


-----------------------------------------------------------------


Nadam se da ste zadovoljni.....

Pozdrav.
[ MyWay @ 22.04.2004. 08:07 ] @
Svi podaci iz mail-a su tacni osim sto osoba koja je navedena nije zaduzena za test vec, ocigledno, za prodaju ADSL-a.
Isto tako imajte na umu da je covek iz komercijale pa je tako ono da se ADSL usluga pruza samo za Bgd samo u komercijalnom smislu)-tj u svim vecim gradovima ih ima ili ce vrlo uskoro biti, a ne vidim razloga da se i prodaja usluge ogranici samo na Bgd.
Sve u svemu, tehnika je tu, cenovnik je tu, dakle uskoro ce biti i ADSL (na zalost u ovoj fazi samo za biznis korisnike).
Pozdrav
[ vuki68 @ 23.04.2004. 10:34 ] @
Citat:
MyWay:
Svi podaci iz mail-a su tacni osim sto osoba koja je navedena nije zaduzena za test vec, ocigledno, za prodaju ADSL-a.
Isto tako imajte na umu da je covek iz komercijale pa je tako ono da se ADSL usluga pruza samo za Bgd samo u komercijalnom smislu)-tj u svim vecim gradovima ih ima ili ce vrlo uskoro biti, a ne vidim razloga da se i prodaja usluge ogranici samo na Bgd.
Sve u svemu, tehnika je tu, cenovnik je tu, dakle uskoro ce biti i ADSL (na zalost u ovoj fazi samo za biznis korisnike).
Pozdrav


A ADSL over ISDN ?
[ MyWay @ 23.04.2004. 14:04 ] @
Citat:
vuki68:
A ADSL over ISDN ?

Trenutno nema opreme za to - ionako je ovo samo pocetak, posle ide nadgradnja....
[ S a l e @ 23.04.2004. 22:01 ] @
AKo su tacne ove cijene za biznis korisnike, pretpostavljam da ce za @home korisnike ove cijene biti nize 30-50%... ovo pretpostavljam na osnovu cijene impulsa, visine pretplate... kao i sve ostalo u ovoj zemlji, iako proizvodnja kosta isto, je skuplje za firme...
[ MyWay @ 23.04.2004. 22:27 ] @
Trenutno NECE biti za fizicka nego samo za pravna lica...
[ vuki68 @ 24.04.2004. 06:51 ] @
Citat:
MyWay:
Citat:
vuki68:
A ADSL over ISDN ?

Trenutno nema opreme za to - ionako je ovo samo pocetak, posle ide nadgradnja....



Mada, ja imam info da je oprema ADSL over ISDN kupljena ili narucena ?
[ MyWay @ 24.04.2004. 13:31 ] @
Citat:
vuki68:

Mada, ja imam info da je oprema ADSL over ISDN kupljena ili narucena ?


Ja nemam, i sumnjam da je tacan tvoj info...
Uostalom, u Srbiji se ISDN koristi uglavnom kao 'drugi broj po istoj parici' ili 'da mogu da me zovu dok klinci vise na Internetu' .
Bas bi bilo interesatno kad bi se uradila anketa medju ISDN korisnicima koliko njih poseduje ISDN aparat!!
[ vuki68 @ 24.04.2004. 15:28 ] @
Znam vrlo dobro sta je ISDN, a sto se tice ADSL over ISDN, to su mi rekli nadlezni u telekomu, od tirektora pa sve do sefova nadleznih sluzbi
[ MyWay @ 25.04.2004. 08:33 ] @
Citat:
vuki68:
Znam vrlo dobro sta je ISDN, a sto se tice ADSL over ISDN, to su mi rekli nadlezni u telekomu, od tirektora pa sve do sefova nadleznih sluzbi


Ajde molim te reci koje su to 'nadležne službe'...
[ ilija1 @ 25.04.2004. 09:42 ] @
Pozdrav svima
Evo kako je to u Sloveniji.... Ne možete imati ADSL ako nemate ISDN. Teoretički i praktički je to moguče, ali se ne praktikuje, jer je tehnologija malo drukčija.
Primetio sam da su ponude vašeg "telekoma" u smislu brzine prenosa podataka veoma jadne, verovatno zbog infrastrukture,a cene visoke. I glupost je što semogučnost ADSL ne omoguči svim, i pravnim i fizičkim osobama. Telekom če više prihoda dobiti od fizičnih osoba a ne od pravnih....
I na kraju evo pakete sa cenama koje su na raspolaganju u Sloveniji.
Paket Fizične osebe Pravne osebe Študenti
1024/256 kbit/s 8.060,00 SIT 12.700,00 SIT 5.900,00 SIT
1024/384 kbit/s 8.670,00 SIT 13.660,00 SIT 6.630,00 SIT
1024/512 kbit/s 9.280,00 SIT 14.620,00 SIT 7.260,00 SIT
1024/768* kbit/s 10.510,00 SIT 16.550,00 SIT 8.340,00 SIT
2048/384 kbit/s 9.900,00 SIT 15.600,00 SIT 7.710,00 SIT
2048/512 kbit/s 10.510,00 SIT 16.550,00 SIT 8.340,00 SIT
2048/768* kbit/s 11.740,00 SIT 18.500,00 SIT 9.420,00 SIT
4096/512 kbit/s 13.580,00 SIT 21.400,00 SIT 9.820,00 SIT
4096/768* kbit/s 14.600,00 SIT 23.000,00 SIT 10.900,00 SIT
8192*/768* kbit/s 26.590,00 SIT

- Cena vzpostavitve priključka za vse pakete (za fizične in pravne osebe) 30.252,00 SIT
Da bi dobili eure podelite sa 240 1€=240SIT
Više na http://adsl.siol.net
[ vuki68 @ 25.04.2004. 11:46 ] @
Citat:
MyWay:
Citat:
vuki68:
Znam vrlo dobro sta je ISDN, a sto se tice ADSL over ISDN, to su mi rekli nadlezni u telekomu, od tirektora pa sve do sefova nadleznih sluzbi


Ajde molim te reci koje su to 'nadležne službe'...


Upravo oni koji su nadlezi za ADSL, jasno su mi rekli da je ADSL over ISDN ,,porucena,, ; ,,kupljena,, , istina mozda jos nije stigla.Ali receno je da ce se instalirati u fazi ,,prosireja,, navodno ,,do kraja godine kada bi i trebao da se ADSL ponudi i rezidencijalnim korisnicima,, ne bih ovde na forumu govorio o imena ljudi, ako te bas zanima a radis u telekomu javi mi se na mail.U glavno u pitanju su osobe koje su upoznate sa stanjem stvari, cak i jedan od direktora.
[ angelos @ 25.04.2004. 14:18 ] @
Pozdrav!

Kod mene su u centrali Dunavski Venac (Krnjaca) pre nekoliko dana doradjivali cenralu(ceo treci sprat sa novom opremom) ISDN,DSL, i ADSL.Mogu vam reci da je oprema super cini mi se sa je simensova ili alkatelova.Sljaka ko blesavo.Ja bi trebao da dobijem za firmu za nekih mesec dana,cim se poveze lokalna ulicna infrastruktura koja je u sirenju sa centralom.
[ ulpijana @ 25.04.2004. 15:01 ] @
ADSL over ISDN ili da pravilnije kazem ISDN over ADSL je moguc u mrezi Telekoma ali samo na lokacijama gde se nalaze Siemens centrale. Za Alcatel centrale takve ploce nisu kupljene, nisu planirane a mislim i da ne postoje! Za Siemens je drugacije. Deo centrala je dobio ploce sa ADSL/ISDN a deo centrala je dobio ploce za ADSL/POTS. Tako da ce ih negde biti a negde ne. Ko je o tome odlucivao gde ce koje ploce da se instaliraju i na osnovu kojih kriterijuma ne znam ali je ocigledno da je notorna glupost u pitanju. U Deutsch Telekomu jedino je opcija ADSL/ISDN u prodaji! Mada je zbog nekih Siemensovih preorijentacija u proizvodnji i podrsci ADSL opremi start na Siemens centralma malo pomeren (odlozen) !!!
Da skratim: tamo gde su instalirane Alcatel centrale (BG, NS, NI, ZR, KI, PI, PO, SD, Aleksinac) zaboravite na ADSL/ISDN !
Sorry!
[ Ivan Dimkovic @ 25.04.2004. 15:07 ] @
Citat:

U Deutsch Telekomu jedino je opcija ADSL/ISDN u prodaji!


Hmm.. pa ne bas, DTAG zapravo nudi i ADSL preko obicne telefonske linije, samo je meni jako tesko polazilo za rukom da nadjem obicne telefonske linije po DE - gotovo svaki novi telefonski prikljucak je ISDN zbog popusta na telefoniranje koji se daju za ISDN pakete - a sa ISDN+DSL mislim da je Nedeljom svaki razgovor u DE besplatan, ili bar nesto slicno sa small prints :) Uzeti analogni prikljucak je ravno promasenoj investiciji.

Savet Telekomu: bilo bi dobro da radnici ovde uticu na svoj management (recimo mail sa linkom na ES koji ima preko 20000 korisnika) gde bi se pokazalo da od trzista krajnjih korisnika i te kako ima zarade, i verujem da bi kad je konkretno DSL u pitanju mnogo vecu zaradu imali od krajnjih korisnika - pod uslovom da samo uvodjenje bude praceno dobrom marketiskom kampanjom i, naravno, razradjenom logistikom oko uvodjenja, potpisivanja ugovora i same implementacije.

[ vuki68 @ 25.04.2004. 15:30 ] @
@ulpijana

I sta ce onda da rade, pa BGD, NS i Ni su najveci gradovi.Znaci ISDN/ADSL negde u Murtenici, Zagubici, da nisu mozda tamo Siemens centrale i samim tim neke tamosnje babe ce da koriste ISDN/ADSL gluposti

Hoces reci da NS i Bgd nigde nema Siemens ?
[ ulpijana @ 25.04.2004. 19:13 ] @
Tacno tako. U NS i BGD instaliran je iskljucivo Alcatel.
Siemens EWSD centrale imas u KG, UE, CA, SO, SU, SM, JA, LE, SA, VA, LO,... Neka mi ne zamere oni koje sam preskocio.
Mada, i tu je pitanje gde je predvidjena oprema koja omogucava ADSL/ISDN?!
[ vuki68 @ 25.04.2004. 19:20 ] @
Ali BGD NS i NI su gradovi gde ima najvise ISDN i gde ce verovatno i biti najvise zahteva za ADSL/ISDN.Otuda ce verovatno naci resenje (sumljam da alcatel ne proizvodi opremu) ili da je nece kupiti ili je pak vec porucena ili u fazi porucivanja koliko ja znam.

Admin: obrisan nepotreban citat
[ MyWay @ 25.04.2004. 20:26 ] @
...dolazak po pozivu

Istina je da Alcatelovo resenje ADSL-a , tacnije jedno od dva Alcatelova resenja (znam sad sam vas totalno zbunio, ali ima u ovom trenutku 2 resenja Alcatelova za ADSL u Srbiji), NE podrzava ADSL over ISDN , vec samo ADSL po obicnim brojevima...
Dakle kao što davno rekoh, priča o ADSL over ISDN je future tense (sorry), čak i za gradove gde je EWSD... Voleo bih da gresim i da to nije tako, ali tešite se, ovo je početak, uskoro će i nadgradnja...(mada, opet ja i moje staro, šta će nam ADSL over ISDN kad retko ko u Srbiji koristi ISDN - predlažem da se napravi razlika između ISDN korisnika i vlasnika ISDN brojeva obzirom da je odnos 1:1000)
[ MyWay @ 25.04.2004. 20:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Savet Telekomu: bilo bi dobro da radnici ovde uticu na svoj management (recimo mail sa linkom na ES koji ima preko 20000 korisnika) gde bi se pokazalo da od trzista krajnjih korisnika i te kako ima zarade, i verujem da bi kad je konkretno DSL u pitanju mnogo vecu zaradu imali od krajnjih korisnika - pod uslovom da samo uvodjenje bude praceno dobrom marketiskom kampanjom i, naravno, razradjenom logistikom oko uvodjenja, potpisivanja ugovora i same implementacije.



A zašto su isplativija fizička lica od pravnih na zapadu?
Ja znam za jedan razlog, nešto što još nisam hteo da potežem a što će biti interesantno a to su pojmovi kao UBR i CBR. Mislim da deru zapadnjake na UBR-u (za Italiju znam sigurno) a pravnim licima obično treba CBR koji je skup i za njih i za operatera, pa ih je manje...
[ vuki68 @ 25.04.2004. 20:51 ] @
Citat:
MyWay:
...dolazak po pozivu :)

Istina je da Alcatelovo resenje ADSL-a , tacnije jedno od dva Alcatelova resenja (znam sad sam vas totalno zbunio, ali ima u ovom trenutku 2 resenja Alcatelova za ADSL u Srbiji), NE podrzava ADSL over ISDN , vec samo ADSL po obicnim brojevima...
Dakle kao što davno rekoh, priča o ADSL over ISDN je future tense (sorry), čak i za gradove gde je EWSD... Voleo bih da gresim i da to nije tako, ali tešite se, ovo je početak, uskoro će i nadgradnja...(mada, opet ja i moje staro, šta će nam ADSL over ISDN kad retko ko u Srbiji koristi ISDN - predlažem da se napravi razlika između ISDN korisnika i vlasnika ISDN brojeva obzirom da je odnos 1:1000)


Pa zaboga Francuski telekom je sav u Alcatelu koliko ja znam, pa opet imaju Alcatel ADSL over ISDN.Ajde palo pogledajmo web www.alcatel.com da bi potrazili imalju li oni te opreme ?
[ MyWay @ 25.04.2004. 21:02 ] @
Citat:
vuki68:
Pa zaboga Francuski telekom je sav u Alcatelu koliko ja znam, pa opet imaju Alcatel ADSL over ISDN.Ajde palo pogledajmo web www.alcatel.com da bi potrazili imalju li oni te opreme ?

Nađe li šta?
[ Ivan Dimkovic @ 25.04.2004. 21:11 ] @
Citat:

(mada, opet ja i moje staro, šta će nam ADSL over ISDN kad retko ko u Srbiji koristi ISDN - predlažem da se napravi razlika između ISDN korisnika i vlasnika ISDN brojeva obzirom da je odnos 1:1000)


Naravno da nam ne treba kad ne postoji trzisna ekonomija kada su telekomunikacije u pitanju - ISDN treba da sluzi za kvalitetno telefoinranje sa uslugama koje su posebno interesantne firmama (skretanje poziva, caller-id, konferencijske veze, prenosivost terminala, visestruki MSN, lokalno biranje) a DSL treba da sluzi za rasterecenje komutirane mreze jer ona nije podesna za paketski prenos, dok se ne uradi kompletna tranzicija na IP. Dakle, usluge se uopste ne iskljucuju vec se dopunjuju i to bas kod zahtevnijih kucnih korisnika koji zele vise brojeva i dobar internet protok u isto vreme.

Sa dobrim marketingom bi Telekom mogao da postigne visoku penentraciju ISDN-a i DSL-a prodaju mnogih interesantnih usluga - no, to tu firmu ne zanima u ovom momentu mnogo jer korisnici i nemaju druge opcije :) Opet se ide po starom, ADSL "samo firmama" - sto je nevidjena budalastina, jer ako vec naplacuju flat - dobice mnogo vise korisnika medju fizickim licima, no dobro - verovatno je neko hteo ovako da malo unisti ISP provajdere koji posluju od poprecnih HDSL veza sa firmama, a ne da stvara kvalitetnu pristupnu mrezu za korisnike - nista me ne bi iznenadilo :)

U Nemackoj nude ISDN+DSL kao jako dobar selling-point za mnoge zanimljive stvari, i ja sam se skroz navikao na ISDN usluge da bi tesko mogao da koristim obican telefon vise - a ADSL nudi pametno rasterecenje resursa i mnogo bolji internet protok - po mom milsjenju to su sasvim komplementarne usluge i obicna analogna telefonska linija treba da umre i zavrsi u muzeju telekomunikacija.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 25.04.2004. u 23:15 GMT]
[ vuki68 @ 25.04.2004. 21:13 ] @
Citat:
MyWay:
Citat:
vuki68:
Pa zaboga Francuski telekom je sav u Alcatelu koliko ja znam, pa opet imaju Alcatel ADSL over ISDN.Ajde palo pogledajmo web www.alcatel.com da bi potrazili imalju li oni te opreme ?

Nađe li šta?

Pogledaj malo i ti na www.alcatel.com bolje se razumes

Mada nesto mi lici ali nisam siguran:
http://www.alcatel.com/product...gproduct/Alcatel_1353_DN.jhtml

ano nije potrazi pa mi javi
[ Ivan Dimkovic @ 25.04.2004. 21:25 ] @
http://www.giif.com/CGI-BIN/pr...ent/ISDN%20_DSLPostPaperv2.htm

Dakle, ADSL over ISDN je ITU preporuka G.992.1 Annex B


http://www.alcatel.com/doctype...brochure/pdf/7300_ansi_tig.pdf

ASAM 7300, na strani 10 stoji slika mreze, gde na korisnickoj strani pise "POTS/ISDN"

Citat:

ADSL for ISDN and POTS
Alcatel’s ADSL solutions for ISDN and POTS offer providers
mature ADSL equipment that is fully compliant with existing
standards. Alcatel offers a high performance solution suitable
for mass market DSL deployment. Alcatel’s solution combines
the density, low power consumption, and network management
capabilities providers need with the ability to incrementally
upgrade their systems while maintaining their existing
installed base.


Sad ne znam ko ovde laze - Alcatel marketing department ili Telekom Srbija, AD...

[ MyWay @ 25.04.2004. 21:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Sad ne znam ko ovde laze - Alcatel marketing department ili Telekom Srbija, AD...



Pa ne laze niko...
Pricao sam o 2 Alcatelova rešenja za ADSL u Srbiji, i ono koje treba da startuje i o kome pričamo sve vreme nema mogućnost ADSL over ISDN.
Drugo rešenje je ono sa ASAM-om (vuki ona tvoja ekipa), i tu može ali nisam siguran za koliko vremena će to proraditi, i da li će i kada od može doći do hoće..
To je cela priča.
A mislim da je zbog zezalica kao što je UBR poštenija varijanta ova da se krene sa pravnim licima, i da im se osim Interneta ponudi još ponešto za iste pare (fixna IP ad, mail ad, itd)
[ markom @ 26.04.2004. 00:35 ] @
Vidi, činjenica da Telekom 2004. godine nije u stanju da napravi čestito tehničko rešenje za ADSL, nije nikakvo opravdanje.

Očigledno je da Alcatel to podržava (kao i svaki drugi proizvođač DSL opreme, koja opet sa telefonskim centralama nema ama baš nikakve veze).

Braniti se argumentima "nije implementirano u Telekomu" nema puno smisla. Da, znamo da je Telekom generalno nesposoban za dobra tehnička rešenja (SMIN, tender za MPLS infrastrukturu - čujem, predomislili se oko toga šta hoćete :-) ).

Marko.
[ vuki68 @ 26.04.2004. 05:30 ] @
Citat:
MyWay:
Citat:
Ivan Dimkovic:

Sad ne znam ko ovde laze - Alcatel marketing department ili Telekom Srbija, AD...



Pa ne laze niko...
Pricao sam o 2 Alcatelova rešenja za ADSL u Srbiji, i ono koje treba da startuje i o kome pričamo sve vreme nema mogućnost ADSL over ISDN.
Drugo rešenje je ono sa ASAM-om (vuki ona tvoja ekipa), i tu može ali nisam siguran za koliko vremena će to proraditi, i da li će i kada od može doći do hoće..
To je cela priča.
A mislim da je zbog zezalica kao što je UBR poštenija varijanta ova da se krene sa pravnim licima, i da im se osim Interneta ponudi još ponešto za iste pare (fixna IP ad, mail ad, itd)


Ja nijednog trenutka nisam ni tvrdio da ce se odmah startovati sa ADSL over ISDN, vec samo ADSL POTS.Oprema koja je kupovana u prvoj fazi je verovatno planirana kao testna faza.
Sa druge strane bio sam ubedjen da Alcatel ima opremu za ADSL preko ISDN.Takodje sam i tvrdio, jer sam dobio takve info, da ce se u drugoj fazi nadogradnje instalirati i oprema za ADSL over ISDN (navodno do kraja god)
[ MyWay @ 26.04.2004. 07:26 ] @
Citat:
markom:
Vidi, činjenica da Telekom 2004. godine nije u stanju da napravi čestito tehničko rešenje za ADSL, nije nikakvo opravdanje.

Očigledno je da Alcatel to podržava (kao i svaki drugi proizvođač DSL opreme, koja opet sa telefonskim centralama nema ama baš nikakve veze).

Braniti se argumentima "nije implementirano u Telekomu" nema puno smisla. Da, znamo da je Telekom generalno nesposoban za dobra tehnička rešenja (SMIN, tender za MPLS infrastrukturu - čujem, predomislili se oko toga šta hoćete ).

Marko.


Auuuuuuuuuu, koliko neistina i malicioznosti!
1. NAravno da možemo da napravimo tehničko (i to čestito!) rešenje za ADSL i već je spremno - stvar je menadžmenta kada, kome i po kolikoj ceni će to da prodaje
2. Grešiš da DSL oprema nema veze sa centralom - ima i to debele (naročito jedno Alkatelovo rešenje, ono koje sada startuje)
3. Poslednje neću da komentarišem jer nema veze sa tehnikom nego menadžmentom

U prevodu, ne diraj mi tehniku
[ Gojko Vujovic @ 26.04.2004. 07:41 ] @
Pazi nama spolja gledano, gotovo svaki potez telekoma i sa tehnicke i svake druge strane izgleda katastrofalno. E sad vrlo je moguce (i u to i verujem) da vas sputava rukovodstvo, ali onaj SMIN je blago receno katastrofa.
[ MyWay @ 26.04.2004. 07:57 ] @
E sad je pitanje tačno koji potez deluje katastrofalno?
Lako je pričati, treba nešto i raditi (naročito u ovoj zemlji )...
Meni samo proradi živac kad neko meša menadžment i tehniku, ali neću više o tome, samo jedno: Ima sjajnih, i stručnih ljudi u tehnici u Telekomu (koji su ostali ovde jer ili nisu morali da idu, ili im nije bilo do lomatanja i zimatanja po Kanadama i ostalim zemljama gde sunce sija jedno 10-tak dana godišnje) i nemojte po njima....
[ markom @ 26.04.2004. 10:10 ] @
Citat:

2. Grešiš da DSL oprema nema veze sa centralom - ima i to debele (naročito jedno Alkatelovo rešenje, ono koje sada startuje)


Ovaj, khm, opet. Nema nikakve veze sa centralom. Lično sam implementirao jedan takav sistem. Sve što je od centrale potrebno je "žica" koja iz centrale ide ka korisniku. To se terminira na DSLAM-u, moduliše se xDSL signal (koji već korisnik hoće) i prosledi se dalje. Ovo se rešava na razdelniku.

Citat:
U prevodu, ne diraj mi tehniku :)


Hoću i to veoma, pošto znam šta pričam. To što ste tehnički ograničeni na Alcatelova rešenja je vaš problem. Ne znači da ne može.

Marko.
[ MyWay @ 26.04.2004. 10:23 ] @
Citat:
markom:

Ovaj, khm, opet. Nema nikakve veze sa centralom. Lično sam implementirao jedan takav sistem. Sve što je od centrale potrebno je "žica" koja iz centrale ide ka korisniku. To se terminira na DSLAM-u, moduliše se xDSL signal (koji već korisnik hoće) i prosledi se dalje. Ovo se rešava na razdelniku.


Tja izgleda džabe pričam...
To što si lično implementirao jedan sitem ne znači da znaš sve sisteme, a pošto pričamo o ovom u Srbiji koji trenutno kreće , čitaj ono što sam napisao, dakle, ima veze sa centralom i to debele (čak je oprema instalirana u Alcatel hostove i CSN-ove).
Ako i dalje ne veruješ, tvoja stvar, shvatićeš...

Citat:
markom:

Hoću i to veoma, pošto znam šta pričam. To što ste tehnički ograničeni na Alcatelova rešenja je vaš problem. Ne znači da ne može.
Marko.


Opet isto - nismo TEHNIČKI ograničeni ni na čija rešenja, pa ni na Alcatelova. Nema tehnika veze sa politikom firme, mada, ako si već u DSL priči reci mi zašto misliš da je Alcatelovo rešenje loše ili slabije od drugih (mislim na rešenje sa DSLAM, ASAM etc - ne ovo koje se sad pušta)
[ broker @ 26.04.2004. 10:31 ] @
Citat:
vuki68:
Takodje sam i tvrdio, jer sam dobio takve info, da ce se u drugoj fazi nadogradnje instalirati i oprema za ADSL over ISDN (navodno do kraja god)


Ima vec dve godine kako je u Uzicu instalirana oprema sa ADSL preko ISDN-a ali nije pustena u rad iz politickih razloga, iliti sto bi neko rekao, to je stvar menadzmenta.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 10:41 ] @
Citat:

Tja izgleda džabe pričam...
To što si lično implementirao jedan sitem ne znači da znaš sve sisteme, a pošto pričamo o ovom u Srbiji koji trenutno kreće , čitaj ono što sam napisao, dakle, ima veze sa centralom i to debele (čak je oprema instalirana u Alcatel hostove i CSN-ove).
Ako i dalje ne veruješ, tvoja stvar, shvatićeš...


Meni ovde nista nije jasno - ti pokusavas svima nama da objasnis da ne moze ADSL over ISDN "iz tehnickih razloga" jer je Alcatel resenje koje vi koristite limitirano ...

Izvini - ali zasto bi nas kao korisnike bilo briga? Mi smo samo korisnici, a ovde je pokazano da postoje i Alcatel resenja (ASAM 7300) koja podrzavaju ADSL over ISDN, kao i bezbroj drugih resenja drugih firmi koja nemaju veze sa switching centrom vec sa razdelnikom.

To sto je neko u Telekomu odlucio da koristi bas to Alcatel resenje koje vas zakucava na 1000 E10 i na ADSL over POTS, koje ti navodis je malo irelevantno - pricamo o tome sta je moguce danas, a ne sta je neki direktor u Telekomu naumio da se radi - jer, kao sto i sam znas, nije ni prvi ni poslednji put da Telekom radi promasena resenja. Sorry, znam da nema veze sa tobom - ali ovde ljude vise zanima strateska politika telekoma a ne koliko su dobri inzenjeri, verujem da si i ti i tvoje kolege i tim jako strucni - ali to ne pomaze mnogo ako vam neko da skrndelj opremu iz ko zna kojih razloga.

Ni tehnicki, ni politicki - Telekom ne mora biti vezan za Alcatel - stvar je ciste procene trzista, za koju ja i jos neki smatramo da Telekom uopste nije uradio kako treba, i da su motivi uvodjena ADSL ocigledno sasvim drugi i da postoji katastrofalna de-sinhronizacija izmedju odredjenih odeljanja te kompanije, kao i problemi u nekim strateskim odlukama.

Nemoj licno da shvatis, ali tehnika/inzenjering, tu nisu mnogo bitni - nije uopste problem bilo gde naci dobre inzenjere ako si spreman da platis - a Telekom Srbija sa svojim projektovanim prihodima uopste nema problema sa tim. Isto vazi i za opremu, dakle nije problem nabaviti bilo sta - ako ima ko da proceni sta treba da se kupi - dakle, ostaje samo politika firme :(

Kao sto rekoh - opravdanja za ne podrzavanje ADSL over ISDN, kao i za pruzanje ADSL usluga samo pravnim licima uopste nema... to moze da se pravda neki mid-level manager svom direktoru, ali bi u normalnoj firmi popio otkaz, sorry - ali tako se ne posluje ozbiljno - u "pravom" svetu je daleko okrutnije.

[ MyWay @ 26.04.2004. 10:59 ] @
Opet isto, zapamti da ih ima 2 (dugo koje startuje do kraja godine će moći...)

A kad si već kod korisnika, zapitaj se da li Srbija, Telekom i korisnici zaslužuju jedni druge. Raspitaj se koliko ima ISDN korisnika u Srbiji i kako koriste ISDN ...
Kad su isporučivali Santise samo sa 2 S0, bilo je BRI za izvoz, a kad su krenuli da montiraju Santis ab i Intracom NT-ove svi odmah hoće ISDN.

To što spominješ 7300 je i planiran (puštanje do kraja godine), tako da sve priče ovde stoje, samo neko treba da ih čita...
I što se buniš, još pre 4 godine BT je tvrdio da je ADSL over ISDN nemoguć (http://www.vnunet.com/News/1107146), znači da menadžment Telekoma kaska za svetom svega 4 godine (što je bajno u odnosu na 1000 godina koliko drugi kasne)

Kad već kažeš da znaš neke stvari ne bi bilo loše da daš mali info o ADSL-u napolje (cene, uslovi, usluga, mali osvrt na UBR ili eventualni UBR+ iz ugla fizičkog lica)
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 11:16 ] @
Citat:
A kad si već kod korisnika, zapitaj se da li Srbija, Telekom i korisnici zaslužuju jedni druge. Raspitaj se koliko ima ISDN korisnika u Srbiji i kako koriste ISDN ...


Uh huh.. tesko pitanje, stvar marketinga - zapitaj se koliko bi bilo korisnika da uvodjenje ISDN-a traje 7-14 dana i da ga reklamiraju na TV-u?

Zamisli da postoji jedinstven CRM i da ti je sve na nekoliko klikova tastaturom.. tako izgleda bar ovde (DE) - ono sto nedostaje je upravo taj integrisan CRM sistem, TQM i pravilan human resource management.

Sa projektovanim prihodima tvoje firme, koji su izuzetno veliki - ne bi trebalo da bude tih problema - ali ocigledno nesto ne funkcionise kako treba. Ne verujem da su inzenjeri vec...

Citat:
Kad su isporučivali Santise samo sa 2 S0, bilo je BRI za izvoz, a kad su krenuli da montiraju Santis ab i Intracom NT-ove svi odmah hoće ISDN.


Ja sam hteo ISDN od 1996 (Beograd - Centar 1, 322 xxxx), i dok sam ziveo u Srbiji do 2002 nije mi nikad polazilo za rukom da ga dobijem - a jedan dir me je pitao "a sta ce tebi, mali, to"... onda sam otisao iz Srbije, i mogu da uzmem STM-1 (155 Mb/s) za oko 580 eura mesecno, kao poprecnu vezu sa NOC-om firme ako mi treba - al na srecu mi ne treba - ISDN + DSL rade posao :)

Onda mi neko kaze da je ISDN uvek bio moguc... he he he.. yeah, whatever.

Citat:
To što spominješ 7300 je i planiran (puštanje do kraja godine), tako da sve priče ovde stoje, samo neko treba da ih čita...


Odlicno, onda nemamo taj problem :)

Citat:
I što se buniš, još pre 4 godine BT je tvrdio da je ADSL over ISDN nemoguć (http://www.vnunet.com/News/1107146), znači da menadžment Telekoma kaska za svetom svega 4 godine (što je bajno u odnosu na 1000 godina koliko drugi kasne)


Zasto bi se poredili samo kada treba da se opravda nesto lose - a ne da je dobro. Taj isti BT danas koliko znam nudi 4 Mb/s DSL po pristojnim cenama - 4 godine je jako rastegljiv pojam, mislim da bi bio malo veci ako uzmemo penentraciju digitalizovane mreze kao i broj internet korisnika :)

Citat:
Kad već kažeš da znaš neke stvari ne bi bilo loše da daš mali info o ADSL-u napolje (cene, uslovi, usluga, mali osvrt na UBR ili eventualni UBR+ iz ugla fizičkog lica)


Davao sam ih na jednom drugom forumu, gde je jedan pokusavao da me ubedi da "na zapadu" FLAT ne postoji, jer on zivi decenijama na "zapadu" :-)

768/128 DSL je ovde ukupno 45 eura, uracunat ISDN + DSL pretplata i neki besplatni razgovori Nedeljom - minut razgovora sa Srbijom je 20 centi - i za fizicka lica i firme , btw :)

Business DSL 3072/512 je oko 118 eura mesecno (bez ISDN pretplate)

Sve je flat-rate, 24/7 - s' tim da kucni DSL (onaj od 45 eura) ne ide sa statickom IP adresom.

ISDN+DSL se obicno instalira kao nov prikljucak u roku od 7 dana, 14 max - meni je cak poslo za rukom da preselim ISDN+DSL prikljucak sa jednog kraja zemlje u drugi dok sam cekao na avion i dosao(!) u novu gajbu... toliko o efikasnosti :)



[ MyWay @ 26.04.2004. 11:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

768/128 DSL je ovde ukupno 45 eura, uracunat ISDN + DSL pretplata i neki besplatni razgovori Nedeljom - minut razgovora sa Srbijom je 20 centi - i za fizicka lica i firme , btw :)


Naravno da je flat, da se ne bi zamajavali sa accountingom i slično...
Nisi mi odgovorio za UBR, to je interesantna tema (koliko čujem u Italiji ih otkidaju na tome)
[ markom @ 26.04.2004. 11:48 ] @
Na komentare na moju prethodnu poruku ti je Dimković odgovorio, tako da neću da se osvrćem.

Šta sa UBR-om? Ko hoće bilo kakve QoS garancije, pa i UBR (koji je, uzgred budi rečeno ATM termin i samo mi diže kosu na glavi kad pomislim na to da implementirate ATM rešenje u 2004. godini - opet razlog za pljuvanje, al' uzdržaću se), neka izvoli platiti. Svi znamo da je Internet best-effort servic, pa čak i xDSL.

Verovatno pitam glupo pitanje, ali Telekom, naravno, ne namerava da ponudi ni G.SHDSL svojim korisnicima, zar ne? ;-). Da ne pričam o mnodernijim xDSL protokolima.

Kao što rekoh, razloga za pljuvanje je mnogo :-). Kaskate mnogo više od 4 godine za svetom ...

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 12:06 ] @
Citat:

Nisi mi odgovorio za UBR, to je interesantna tema (koliko čujem u Italiji ih otkidaju na tome)


Kao sto kolega Markom rece, zar to nije termin iz ATM sveta - za specijalne usluge postoje i posebni cenovnici - mi ovde priamo o best-effort servisu kakav je public internet, a to je ono sto vecinu korisnika i zanima. 95% korisnika interneta uopste ne trazi poseban QoS - onih 5% su ISP-ovi i VoIP provajderi (ne nasi pilicari, vec ozbiljne firme), a oni su spremni i da plate za takve usluge.

Postoji jos milion stvari koje bi covek mogao da pita, ali je bez veze jer znam da ti nisi osoba koja bi mogla odjednom da promeni stvari - ali mozda vi kao radnici mozete da uticete na vas menadzment da pocne trzisno da razmislja.

Ja se ne secam da sam, osim sexofona, video reklame za neki napredni Telekom servis - tipa ISDN. Sto je sramota - uopste se ne pristupa trzisno celoj prici, jer je Telekom monopol - i zato i treba da propadne, ili da se orijentise na trzisnu utakmicu. Ljudi su ne-edukovani i ne znaju sta mogu da dobiju za svoje pare - i tu je mesto za efikasan marketing koji bi promovisao ADSL+ISDN, ISDN, kupovinu online, kupovinu muzike, rezervaciju karata, itd.. tako se gradi infrastruktura i poboljsava ekonomija - a na kraju! bi se isplatilo i Telekomu - recimo iako je u DE telefonski minut daleko jeftiniji nego u Srbiji (sa inostranstvom), ja pravim 5-6 puta veci racun sto na DSL+ISDN sto na telefoniranje, jer je usluga sasvim OK i ne smeta mi da je koristim - a tu je i psiholoski faktor tzv "jeftinoce" koja te tera da trosis :) no odoh u off-topic :)

Ovde ne prodje par dana da mi postansko sanduce ne napune spamom "Telefonirajte za 0 Eura (* - zvezdica je bitna)" ili "Novi 2 Mb/s DSL servis.. prva 3 meseca dzabe" (ne pise da je otkaz 2 godine :-) ili "ISDN+DSL XXL, razgovori Nedeljom dzabe" i sl...
[ MyWay @ 26.04.2004. 12:40 ] @
Obzirom da si odavde (gde god živeo u određenom trenutku) čudi me da se čudiš bilo čemu...
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 12:49 ] @
Pa ne cudim se, vec samo kazem da nesto ne valja :)

Prosle nedelje sam bio u USA, i CNN je bukvalno zatrpan reklamama za AT&T + AT&T Wireless - Same Company (super reklama, sastanak nekih japija gde cekaju AT&T ljude, i dolaze sijamski blizanci i pruzaju zajednicku ruku - AT&T i AT&T Wireless - same company - dakle, ljudima se nudi i WiFi sa telefonskim racunom - a, obrati paznju, pre samo malo vise od 10 godina je AT&T bio isto sto i srpski Telekom, pa danas moraju da se bore sa jakom konkurencijom :-)

Telekom je firma koja ima i zaposlene (i to dosta) i veliki profit - uz ulozen trud na marketingu i opismenjavanju korisnika bi postigli mnogo na polju poboljsanja ekonomije, mozda definitivno neko iz biz-dev odeljenja Telekoma treba da cita ES :)

Sto se ADSL-a tice, ukoliko Telekom ne zeli da isti daje fizickim licima, mislim da je potpuno politicki korektno da urade unbundling i da puste ljude koji znaju i mogu to da izvedu da koriste razdelnike za pruzanje ADSL usluga. Da da.. znam da sama pomisao da neki ISP-ovi mogu da pristupe lokalnoj petlji izaziva grc nekima u tvojoj firmi :-)

[ MyWay @ 26.04.2004. 12:57 ] @
Ma hoće i fizičkim, samo to je ono drugo rešenje - ove godine...
Najveći problem ovde je u stvari bakar (ili optika) - tehnika se kupi i implementira, ali žica, eeeeh, to se u ovoj zemlji kopa noktima (čak i kao Telekom ne možeš da dobiješ dozvole za radove lako).
Kad bude Cu i optike koliko treba ljudima biće i svih usluga...
Kakva je svrha pričati dvojniku o ADSL over ISDN?
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 13:05 ] @
Citat:
Ma hoće i fizičkim, samo to je ono drugo rešenje - ove godine...


Znaci fizicka lica ce ici preko tog Alcatel ASAM 7300 sistema? Pa super - to ce omoguciti svakojak biznis i razno-razne pakete... samo da zazivi...

Citat:
Najveći problem ovde je u stvari bakar (ili optika) - tehnika se kupi i implementira, ali žica, eeeeh, to se u ovoj zemlji kopa noktima (čak i kao Telekom ne možeš da dobiješ dozvole za radove lako).


He he - stvar ulaganja i ucinka - tj. price/performance :) Verovatno je u prastarim biznis planovima zica bila na niskom prioritetu jer si pomocu dvojnickih kutija, FM, a kasnije i PCM uredjanja mogao da dobijes korisnike bez ulaganja u kabliranje - ali danas je sasvim druga situacija.

Opet, ne volim da to neko koristi kao opravdanje - ok, postoje dvojnici, ali takodje postoji i zdrava vecina telefonske infrastrukture koja nije dvojnicka. Heh, pa u mojoj zgradi u centru Bgd-a ima 2x vise telefonskih parica nego stanova (!) - dakle, nije svuda bas tako crno :)

Citat:
Kad bude Cu i optike koliko treba ljudima biće i svih usluga...
Kakva je svrha pričati dvojniku o ADSL over ISDN?


Cekamo... :) E, vidis, da je telekom public traded - mozda bi malo brze radili na uvecanju profita? :)



[ MyWay @ 26.04.2004. 13:15 ] @
Jeste sve bi bilo bolje da je Telekom tržišno orijentisan, da ulaže veći deo prihoda u razvoj umesto u penzije i vesele fudbalere i kojekakve manifestacije, da o telekomunikacijama u vlasti ne odlučuju psiholozi, građevinci i slično (svojevremeno je Boris Tadić izjavljivao da je baš dobro što je on ministar za telekomunikacije a ne neki inženjer )...
Sve to ima smisla, ali onda ovo ne bi bila Srbija, zar ne?
[ markom @ 26.04.2004. 13:52 ] @
Zanimljivo je kako tehniku braniš time što kažeš da nemaš uticaja na politiku firme, a kad se tehnički iskritikuju tehnička rešenja pobegneš u politiku ;-)

Uzgred, čekam odgovor za G.SHDSL :-). S obzirom da je prva faza uvođenja xDSL-a namenjena firmama, valjda je Telekomu jasno da je ovo daleko najzanimljivija opcija za firme kad je xDSL u pitanju ... ?

Marko.
[ MyWay @ 26.04.2004. 14:14 ] @
Citat:
markom:
Zanimljivo je kako tehniku braniš time što kažeš da nemaš uticaja na politiku firme, a kad se tehnički iskritikuju tehnička rešenja pobegneš u politiku ;-)

Mora biti da sam propustio a ko je to ovde tehnički iskritikovao tehnička rešenja i kad?
[ MyWay @ 26.04.2004. 14:24 ] @
Koliko znam za sad samo ADSL , ma nek prvo zaživi ADSL za fizička lica u toku godine, pa onda možda simetrična priča...
Čemu frka ? G.SHDSL, ADSL over ISDN i slično što se videli, čuli i našli na Net-u a još ADSL rešenje miriše na fabriku...polako biće uskoro, važno je da se krene
[ markom @ 26.04.2004. 14:41 ] @
Čuj videli i našli na netu :-). Ja sa time već godinama radim. Štaviše, video sam čitavo Alcatelovo rešenje kako na moje oči leti u kantu za đubre posle tri godine mučenja :-).

A ja sam kritikovao tehniku, al' si izgleda preskočio to i vratio se na priču o lošoj politici... No dobro :-).

Marko.
[ MyWay @ 26.04.2004. 16:10 ] @
E ajde još jednom kritikuj tehniku jer sam to izgleda propustio (ili daj link) pa da se više ne ponavljamo...
[ markom @ 26.04.2004. 16:13 ] @
1. ATM
2. SMIN
3. MPLS
4. Alcatel
5. Nedostatak G.SHDSL

Neka me neko podseti šta sam preskočio.

nemoj mi samo reći da je i tehničko planiranje, takođe, u nadležnosti menadžmenta? :-)

Marko.
[ MyWay @ 26.04.2004. 16:30 ] @
Da našao sam malopre tvoju prvobitnu poruku, ali svakako hvala na podsećanju...
1. Jeste ATM i opet za ono što je zamišljeno u ovom trenutku to i jeste dobro rešenje
2. i 3. Neću da komentarišem - nema veze sa tehnikom
4. Šta s Alcatelom? Alcatel generalno ili Alcatel kao proizvođač DSL opreme i rešenja ?
5. Nemam info da je u planu (možda se radi na tome ali sumnjam).

Za tačke od 1-5 imajte na umu da je ovo Srbija, i obzirom da cenim da ste preko, setite se toga - ne prodajte mi žvake tipa ovde nude ovo, ovde nude ono, a kako to da kod vas nema... Da ovde sve šljaka kako treba vi bi bili jako glupi što ste preko, zar ne?

Moj je stav da je bitno da krene, nek ljudi malo dišu...

E sad ti meni reci zašto ti je u ovom trenutku bitan G.SHDSL u Srbiji? (osim onog 'ovde ima').
Btw 4 godine max 5 godina kasnimo, što je kao što rekoh ranije, fantazija za sve ostale delatnosti u Srbiji
[ vuki68 @ 26.04.2004. 16:40 ] @
O GOSPODE BOZE, jos nije zvanicno zaziveo ni ADSL a neko vec sanjari o nekim naprednijim resenjima u Srbiji.Polako ljudi !!! I nece me zacuditi svi skeptici ovde koji su govorili da nece ni ADSL bitii, kada krenu da blate to resenje koje svi ocekujemo Waj, ajde javi mi se na e-mail ima pitanje ok ?

[ mod markom: izbačen citat prethodne poruke ]

[Ovu poruku je menjao markom dana 26.04.2004. u 18:13 GMT]
[ markom @ 26.04.2004. 17:03 ] @
Citat:
1. Jeste ATM i opet za ono što je zamišljeno u ovom trenutku to i jeste dobro rešenje


U 2004. godini, izgradnja bilo kakve nove infrastrukture na izumirućoj tehnologiji je LOŠA, ma koliko se ti trudio to da opravdaš.

Citat:
2. i 3. Neću da komentarišem - nema veze sa tehnikom


Nego sa čime ima veze onako nakaradno tehničko rešenje SMIN-a? Ili činjenica da je Telekomu skupo da kupi nove Cisco 6500 switcheve za MPLS infrastrukturu, već hoće da koristi postojeće sa supervisor modulima od pre pet godina? (pobogu +). Pa ko treba da doglavi menadžmentu da greši, JA?

Citat:
4. Šta s Alcatelom? Alcatel generalno ili Alcatel kao proizvođač DSL opreme i rešenja?


Ovo drugo, naravno :-). Mada i generalno posmatrano, Alcatel je teško u top 5 proizvođača kvalitetne telekomunikacione opreme :-).

Citat:
Za tačke od 1-5 imajte na umu da je ovo Srbija, i obzirom da cenim da ste preko, setite se toga - ne prodajte mi žvake tipa ovde nude ovo, ovde nude ono, a kako to da kod vas nema...


Ovo je, naravno, veoma detinjast argument, na koji ne bi trebalo da se osvrćem. To što je to dole Srbija, ne znači da mladi, pametni i obrazovani ljudi (ja se iskreno nadam da raspravljam sa nekim ko ispunjava bar 66%) treba da dozvole da se prave gluposti. Tehnička služba i inženjeri su tu da ukažu na sve moguće probleme, kako opreme, dizajna i implementacije rešenja. Nemoj očekivati IT revoluciju od pedesetogodišnjih telekomunikacionih inženjera (oni razmišljaju fundamentalno drugačije od IT networking ljudi).

Citat:
Moj je stav da je bitno da krene, nek ljudi malo dišu...


Iz ovoga zaključujem da si neiskusan inženjer (bez uvrede molim). Da nisi to, znao bi da privremena rešenja imaju tendenciju da postanu konačna. Loše privremeno rešenje je loše rešenje. Uopšte nije važnije krenuti, nego je važnije krenuti kako treba.

Citat:
E sad ti meni reci zašto ti je u ovom trenutku bitan G.SHDSL u Srbiji? (osim onog 'ovde ima').


Sinhrona DSL usluga po G.SHDSL principu je veoma bitna za male firme, zato što im omogućava jednake dolazne i odlazne brzine do brzina od 2.3Mb/s po jednom vodu. Interesantno je da G.SHDSL omogućava "line bundling" kojim se brzine mogu povećati i do 18Mb/s (tačna brojka mi izmiče u sećanju). Kao što znamo, xDSL servisi su "last mile" servisi i nemoj mi reći da firmama nije zanimljiva mogućnost vezivanja na Internet sinhronim brzinama. To što ti možda smatraš da je 2.3Mb/s velika brzina je direktna posledica sledećeg citata.

Citat:
Btw 4 godine max 5 godina kasnimo, što je kao što rekoh ranije, fantazija za sve ostale delatnosti u Srbiji :)


Tužno je ako u ovo zaista veruješ :-)

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 26.04.2004. u 18:07 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 17:07 ] @
Citat:

Za tačke od 1-5 imajte na umu da je ovo Srbija, i obzirom da cenim da ste preko, setite se toga - ne prodajte mi žvake tipa ovde nude ovo, ovde nude ono, a kako to da kod vas nema...


Pa sta ako je Srbija? Ispada da je "Srbija" neki univerzalni razlog za pravdanje sto nesto nije uradjeno kako treba. Zbog takvih opravdanja ovo i jeste "Srbija" :)

Sudeci po ovome sto si izlozio, po misljenju nekih ljudi sa iskustvom u tome, resenje je manjkavo, pogresno - i strateski ce biti neuklopljivo sa nekom buducnoscu sirenja IP mreze, mogla je biti i primenjena stednja novca - to jest efikasno trosenje istog (ATM je izuzetno skupo resenje, moglo je to jeftinije - i daleko fleksibilnije) itd...

- ATM je skup i zastareo (umire), ethernet je fleksibilnije i jeftinije resenje za IP mreze kakav je DSL

- Vezivanje za Alcatel kao jedinog ponudjaca opreme vam smanjuje manevarske mogucnosti

itd :)

Zasto je lose dati konstruktivnu kritiku? Nije to nista licno, vec samo konstatacija da nesto ne valja - ako si ti dizajnirao tu mrezu i planirao projekat, izvini - ali to si lose uradio u odnosu na "state-of-the-art", dakle moze bolje.. ako nisi ti, onda ne moras nista da pravdas - nije tvoj posao :)

I to sa 4 godine - to nije nikakvo opravdanje, kad budete 4 godine ispred sveta, koristite to kao argument - neuspeh (4 godine iza) nema argumente, i tacka :) Ne moramo se samo ugledati na losije, pobogu. Cemu sluze svi ti ljudi sto su zavrsili ETF? Da pobegnu iz zemlje? Ili da donose kafu "oprobanim kadrovima"??

Citat:

Da ovde sve šljaka kako treba vi bi bili jako glupi što ste preko, zar ne?


Ja bas planiram da se preselim u Aziju... i to ne bas zbog boljeg DSL-a he he :) Nisu samo IT ili pare razlog da zivis gde hoces :)


[ alex @ 26.04.2004. 17:33 ] @
Nisam strucnjak na polju telefonije, ali cu se ipak ubaciti s pitanjem - koliki je bio profit Telekoma prosle godine? Prisecam se nekih veeelikih cifara (bilo je u nekim vestima)..

Toliko o argumentima to je Srbija...
[ Gojko Vujovic @ 26.04.2004. 19:05 ] @
To sve ja odavno pričam ali kao zidovima da je bilo. :)

Elem mi se 2004. godine borimo za ISDN, molimo za ADSL, ovi Telekomovci i dalje misle da su ISDN, ATM, SDH, Sonet i ostali matori sistemi neko veliko dostignuće i menadžment koji to isto misli će bacati pare na nekoliko bespotrebnih koraka dok ceo svet ide na sve-preko-IP-a-IP-što-bliže-optici. Ono: fiber to the building, a ethernet to the desk. Zašto bismo za 3xINVESTICIJA po portu doveli svima 100mbita do sobe kad možemo za 1xINVESTICIJA dovesti 1-2MBITA i pričati im kako je to super brzo (i jeste u odnosu na dosadašnje, ali.. ALI), i opet će uzeti pare (ali su slepi da vide koliko bi mogli da uzmu kroz sve servise koji bi mogli da idu kroz link reda 100mbita, pa video on demand, pa digitalni kanali, pa lokalni sadržaj pa.. brrr). Al što bi se iko potresao kad može do toga i u 5 koraka i 20 godina da se dođe.
[ markom @ 26.04.2004. 20:35 ] @
Pobogu Gojko, pa oni su samo 4-5 godina iza sveta! Čemu žurba? :-)

Marko.
[ MyWay @ 26.04.2004. 22:05 ] @
E carevi ste..
Kako zamišljate razvoj telekomunikacija u zemlji:
Obzirom da kaskamo za svetom, treba to iskoristiti kao prednost - naime pljuc po zastareloj tehnologiji ura za najsvežija rešenja (tako izbegnemo investicije u neka minula rešenja i čista ušteda, pardon lova za ulaganje)...Dakle IP i samo IP, preživeli ADSL može samo over ISDN ili eventualno u kombinaciji sa VoADSL, metronet i u Tabanovce, optika u svaku kuću (Gojko, ovaj poslednji deo je tvoj)
Onom ko živi ovde i samo mu fali fiber u kući da bude zadovoljan ja mogu samo da čestitam...
Ovo me podseća na klasične vatačine kod kućnih centrala (ili ti guraju Panasonica kao state-of-art &tech. ili bum na IP rešenje i npr Cisco...hehe sa uštedom sa ATA-ma).
Momci, samo sam blago stariji od vas (onih 66% markom cenim da ispunjavam) ali sam svašta video i recimo, znam, pa eto otud ono to je Srbija..
Uostalom, dovoljno govori onaj moj primer o tome da je prodaja BRI ovde krenula tek uvođenjem Santisa ab i Intracom-a , a to nema veze sa marketingom, već sa nečim drugim (da baš tim da je za korisnika ovde atraktivno baš to malo ab a ne S0 - sad but true).
A da, i male firme u Srbiji kojima je neophodan G.SHDSL za biznis su vrlo interesantne, kad ih nađeš javi mi

[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 22:26 ] @
Citat:

Kako zamišljate razvoj telekomunikacija u zemlji:
Obzirom da kaskamo za svetom, treba to iskoristiti kao prednost


Keywords:

- Optimizacija i redukcija troskova
- Integracija komunikacione mreze u jedinstvenu IM
- Anti-monopolski i "equal opportunity" pristup u kupovini i prodaji opreme i usluga
- Total Quality Management

Naravno da je IP backbone bolji.. zasto bi ste bacali pare na ATM? Daj mi jedan dobar razlog - evo ja cu da ti ga kazem, mada nije za ovaj forum - da bi jedna firma koja vam dobavlja opremu imala masnije provizije - kraj price. Vi cete naravno, kupiti Alcatel , makar i najgore resenje - jer vam je tako receno (ne tebi, vec sluzbi nabavke) - a neki su izgubili i direktorsko mesto koliko se secam zbog "skretanja" u stranu... check the history, jako je interesantno :)

Ono sto ovde ljudi predlazu je potpuno tehnicki i finansijski opravdano - jedino sa cime se kosi su licni interesi ljudi koji imaju "export/import" kompanijice za TT opremu koji zaradjuju za svoje pateticne zivote ovakvim potezima.

Mislim da nije u redu da izvrces nesto sto ljudi ovde pricaju - sve je samo dobra volja, da se u Srbiji uvedu nove tehnologije koje ce omoguciti mladima da zive i posluju kao njihovi vrsnjaci "na zapadu"... bojim se da postoji dosta ljudi kojima to jednostavno ne odgovara ili su suvise uspavani da se time bave.


Citat:

Momci, samo sam blago stariji od vas (onih 66% markom cenim da ispunjavam) ali sam svašta video i recimo, znam, pa eto otud ono to je Srbija..


Pa nije ti neki argument to... i moja baba kaze da su svabe pucale na sve zivo, pa danas to ne rade. Srbija kakva je bila juce, ne mora da bude Srbija danas, a svakako ne Srbija sutra - ne kosta puno, samo treba dosta dobre volje u svakom od nas.

Alo,.. malo optimizma - dosta te "ovo je Srbija" destrukcije :)

Citat:
A da, i male firme u Srbiji kojima je neophodan G.SHDSL za biznis su vrlo interesantne, kad ih nađeš javi mi


Meni licno treba 2 Mb/s - ali pazi licno jer radim iz kucne kancelarije na drugom kraju zemlje (oko 700 km od firme).. i >pi*dim< kada se radi binarni CVS update preko VPN-a - covece, da li si ti svestan da ima firmi koje imaju protok informacija, data mining, download izvestaja i sl... pomnozi to sa 10 radnih mesta - i 2 Mb/s je smesno. Jos ako firma ima VoIP veze sa centralama u svetu...

Svaka banka ima potrebe za sinhronim DSL-om, svaka televizijska kuca bi to koristila i za neki multiplex MPEG-2 signala koji nisu za broadcast kvalitet, vec samo za preview.. svaka radio stanica bi mogla da koristi IP mrezu za transparentni streaming izmedju redakcija, itd.. itd...

Dosta bre te ironije - dok tvoja firma ne ponudi infrastrukturu nece ni biti ozbiljnog biznisa - ko treba prvi da povuce potez? Korisnici, cime? batinom?


[ MyWay @ 26.04.2004. 22:55 ] @
Ajde ovako:
2005-te ističe telekomu monopol, obzirom da si sve razradio, nađi investitora, uloži i pomozi razvoju telekomunikacija i zaradi lepe pare... (He who dares - wins )

Ne mogu da te ubeđujem da npr banke koje ti spominješ nisu iste banke kao u Srbiji, da ovde i dalje banke rade sa sekretarskim garniturama (tacnije poslovnice) ili Panasonic-om plus FR... Objasni njima šta bi mogli sa simetričnim DSL-om (ja pre neku nedelju nisam uspeo poslovnicu jedne banke da uzme BRI - možda budeš uspešnij)

Btw ja zaista nisam ni dizajnirao ni kupio ono rešenje za ADSL, ja ga samo testiram , ali mislim da je ipak veliki kvalitativni pomak napravljen i da će ovo biti dobar početak...

Smešno je kaširati ili pljuvati sopstvenu ribu zato što tamo negde postoji Monika Beluči, ili narodno ' prema svecu i tropar'
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2004. 23:09 ] @
Citat:
Ajde ovako:
2005-te ističe telekomu monopol, obzirom da si sve razradio, nađi investitora, uloži i pomozi razvoju telekomunikacija i zaradi lepe pare... (He who dares - wins )


Nema potrebe, fiksne telekomunikacije nisu moj biznis - ali sam siguran da ce to neko drugi da uradi :) No, koliko sam cuo neke glasine - neki traze da im se produzi monopol, jer ce, jadni oni, da izgube deo profita:

http://www.internodium.org.yu/...gDisplay.php?id=20040405182958

A takodje sam cuo i da kapitalni investitor planira novi zakon o TT... moze da se desi da malo zakon zaglavi u raspravi, pa da Telekom dobije jos ~godinu dana fraj, ali pre ili kasnije ce odzvoniti eksluzivi. A pazi sad - u razvijenim zemljama bi vas zakon naterao da radite unbundling i jos da placate, jer imate nelojalno dobijeno parce trzista - probaj u EU da drzis >30% trzista pa bi se pusio kad te klepi anti-monopolska komisija - neki u novim EU zemljama se vec boje jer su na istocni nacin uspeli da zgrabe nacionalna trzista... pogodi kako ce da kukaju da ih unistava globalizacija :)

Citat:
Ne mogu da te ubeđujem da npr banke koje ti spominješ nisu iste banke kao u Srbiji, da ovde i dalje banke rade sa sekretarskim garniturama (tacnije poslovnice) ili Panasonic-om plus FR... Objasni njima šta bi mogli sa simetričnim DSL-om (ja pre neku nedelju nisam uspeo poslovnicu jedne banke da uzme BRI - možda budeš uspešnij)


Sta bi mogli? Veze sa platnim terminalima, udaljenim poslovnicama, povezivanje u neke svetske banking sisteme, etsetera, etsetra.... vidis, stvar je u tome da bi e-banking poceo da radi, gradjani moraju da budu pripremljeni za isti, bas kroz infrastrukturu... ne radi se kupovina preko neta ako cekas pola sata da ti se otvori web sajt :)

Citat:
Btw ja zaista nisam ni dizajnirao ni kupio ono rešenje za ADSL, ja ga samo testiram , ali mislim da je ipak veliki kvalitativni pomak napravljen i da će ovo biti dobar početak...


Pomak u odnosu na nista je veliki pomak - to je kao ono sto Mirko Marjanovic pricao za Zastavu - da ima veci rast od Mercedesa.. znas ono, 1200 automobila umesto 1000 je citavih 20% rasta... a Mercedes jadan samo par %... na desetine miliona :)

Ne, resenje za ADSL jeste pomak, ali zaista mislimo da moze mnogo bolje...

Citat:
Smešno je kaširati ili pljuvati sopstvenu ribu zato što tamo negde postoji Monika Beluči, ili narodno ' prema svecu i tropar'


Ovde nas ima koji posao ne poredimo sa devojkama.. cak ni svoju firmu ne bih mogao da stavim u istu ravan, a ne neki tamo monopolski kompleks na izumiranju koji sa mnom, pa cak ni sa tobom (osim ako nisi akcionar) nema bas neke veze :)

[ caboom @ 26.04.2004. 23:42 ] @
ma samo lagano, nema zurbe. mos' covek da se iscasi od preteranog rada i razmisljanja... ja razmisljam da nafatam 3 goluba i jednog oveceg i na svakom napisem syn, ack, fin respektivno, a da mi ovaj 4-ti sluzi kao data (u sustini nije zgodno slati 2 goluba zajedno, gladan je narod, pa razmisljam da ufatim jos 2 i da im napisem syn-ack i fin-ack, takodje respektivno). ovakav svojevrsni "golub peering" bi bio sasvim dobar, posto ionako nema zurbe, a taman su u pitanju stare i dobro izucene tehnologije. ako na lutriji dobijem mogucnost da koristim i budem srecni vlasnik ADSL-a, poklonicu te golubove deci u zvecanskoj sa sve udarnim terminom u dnevniku.
avaj, sarkazam i ironija je jedino sta mi je ostalo, zahvaljujem telekomu ako ikada postanem standup comedian.
[ markom @ 27.04.2004. 11:11 ] @
Igore, detalje za implementaciju tvog rešenja imaš u RFC 1149 i 2549. Očigledno da nisi jedini kojem je nacionalni Telekom dojadio ;-)

Marko.
[ caboom @ 27.04.2004. 11:19 ] @
zahvaljujem :) bio sam potpuno zaboravio da je ova shema vec razradjena. vreme je da se predje na konkretnu implementaciju, mada lagano, ima vremena...
[ MyWay @ 27.04.2004. 13:01 ] @
I rest my case...
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 14:29 ] @
Hehe.. ovo je jace od mene - nego, kad si vec pomenuo BT..

http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/3662119.stm

Citat:

BT broadband to reach almost all
Almost all UK properties will be able to go broadband by summer 2005
BT has announced it aims to make high-speed broadband services available to almost all homes and businesses in the UK by the middle of next year.



Koliko znam, u Srbiji je broj >telefona< (a ne broadband prikljucaka!) na 100 domacinstava, oko 39 - ukljucujuci sve izume tipa dvojnicke kutije i PCM multiplikatore linija... reklo bi se da je razlika Telekom.YU i BT ipak "malo" veca od 4 godine ako se ne gleda Beograd-Centar 1 vec cela Srbija.

Ovo cisto pisem da bi pravdanje tipa "samo smo 4 godine iza" bilo pokazano kao netacno i u samoj tvrdnji - a sam vid pravdanja je naravno potpuno pogresan u samom startu.

[ MyWay @ 27.04.2004. 15:18 ] @
Tii kad hoćeš da veruješ ti baš veruješ, a kad nećeš onda baš ne veruješ...
Nema veze živi u svetu sa osnovom 2..

Jesi li obratio pažnju na 'almost all' i 'aims to make ... by the middle of next year' ?
Pa ti bi među prvima ispljuvao Telekom kad bi dao takve izjave ...
BT treba da kaže 'G.SHDSL in ALL homes by December 2004' zar ne?

[ Gojko Vujovic @ 27.04.2004. 15:18 ] @
Gori Kosovo a vi biste ADSL!!! Sramota.

A pazi headlines na www.telekom.yu, čisto da se svima stavi do znanja da telekomunikacije NISU prioritet:

27.4.2004.god.
Novosti

01.04.2004.god.
Humanitarna akcija za decu Kosova i Metohije i manastir Hilandar
23.03.2004.god.
Hiljadu kartica za Kosovo i Metohiju
12.03.2004.god.
Pomoć za obnovu Hilandara
[ MyWay @ 27.04.2004. 15:26 ] @
Ne mogu da verujem - pa zar je sramota pomoći?????????????
[ Gojko Vujovic @ 27.04.2004. 15:30 ] @
Nije nije. Telekom je dobrotvorna ustanova i treba da pomaže!

[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 15:32 ] @
Citat:
Tii kad hoćeš da veruješ ti baš veruješ, a kad nećeš onda baš ne veruješ...
Nema veze živi u svetu sa osnovom 2..


Ono sto ja znam je da je BT uspeo za 3 dana da izmeni ceo switching centar kad se zapalio u Mancesteru (Ili gde vec.. bio je veliki pozar u nekom tunelu) valjda pre par nedelja, i da su ljudi dobili telefone za max 4-5 dana, i to svi.

Takodje, ono isto sto znam je da ljudi tamo dobijaju DSL u glavnom gradu bez cekanja, a u Beogradu se ceka i na ISDN. Posto sam u Londonu relativno cesto (jednom u par meseci) mogu ti reci da... pa sedni u centru Londona u neki park, upali lap-top i sansa je 80% da ces imati besplatan wireless net jer eto, nekome nije frka da ga deli za dzabe preko wireless jer je DSL izuzetno jeftin. Meni uvek polazi za rukom... u Beogradu je broadband i dalje luksuz, a kako je krenulo, bice i u sledecih 4 god :)

Ono sto ti izgleda ne kapiras, ili namerno kontriras - je da je nasa (pre svega mislim na markoma i sebe) kritika dobronamerna, kompanija za koju radis je NESPOSOBNA i ne posluje trzisno (iako ima godisnji prihod koji je i te kako "trzisni") - i to po svim parametrima. Ne vredi ti da nas ovde ubedjujes u suprotno, jer sasvim slucajno dobar deo tvojih sagovornika je imao posla sa tvojom firmom kao poslovni klijent, a takodje ima posla ili radi u stranim komunikacionim firmama danas, pa moze vrlo lako da uporedi.

Elem, mene bi 155 Mb/s STM kostao 580 eura mesecno, a to isto u Srbiji kosta... cek da vidimo... 1.650.500,00 din - ili 23000 eura.. sto je ravno 46 (cetrdeset sest) puta skuplje!!! Idi bre begaj...


Da ne govorimo o tome da bi ovde za STM dosli iz T-Systems u roku od 3 dana max, a u Srbiji bi verovatno morao da trazim dozvolu Premijera za takav link.
[ Gojko Vujovic @ 27.04.2004. 15:34 ] @
Nego ja se izvinjavam što skrećem temu u netehničkom smeru.

Da se vratimo malo na tehniku. Marko je izdvojio grubo nekoliko tehničkih rešenja koja nam se nikako ne dopadaju, pa bismo još malo da prokomentarišemo i čujemo tvoje (i druga?) mišljenja o tome:

1. ATM

Dakle zastarela i skupa tehnologija. To su naši argumenti. I da, može bolje za iste pare. Zašto onda uopšte pričate o ATMu? Nije da imate već brdo opreme pa da ne možete da birate. I onako ste na nuli.

2. SMIN
+
3. MPLS

Što nećeš da ovo prokomentarišemo? Ja pitam jednostavno: gde je MPLS u SMINu?

4. Alcatel

Ok meni Alcatel ne smeta, Marko kaže da nije baš vodeći ali ako radi posao, samo napred što se mene tiče. Samo ne vaditi se pričom "alcatel nema ovaj ili onaj dsl modul za ovu ili onu centralu" jer sve ima.

5. Nedostatak G.SHDSL

Znači tvrdiš da ne treba? Što ste onda pupinizovali 90% poprečnih veza u Srbiji? Ne treba im 2mbita jelda, dosta im je 9600bps?
[ MyWay @ 27.04.2004. 15:46 ] @
za 1,2 i 3 sam već rekao, za 4 nisam jer nisam hteo baš puno da se osvrćem na ono 5 naj u telelomunikacijama za Alcatel. Cenim da to markom 'ceni' a ako negde postoji validan spisak rangiranih proizvođača bilo bi mi drago da ga vidim...
Za tačku 5 znaš odgovor - ne znam zašto uopšte pitaš (a jel onih 90% tvoja procena ili imaš tačne podatke?)

Ivane, skokni do Shepherds Bush-a u Londonu (naći ću ti i ulicu gde je tel centrala) - noću može da se vidi kroz prozore čudo BT-a
[ caboom @ 27.04.2004. 15:46 ] @
elem, telekom je jedna mala i tuzna ustanova u jednoj maloj i tuznoj drzavi koja apsolutno nije uspela samostalno da napravi ekonomsku tranziciju iz kvazi-socijalistickog drustva u kapitalisticko drustvo. da ne ulazimo u dugacke politikoloske rasprave, pomenimo samo laicki osnove kako je funkcionisala ekonomija u zemljama istocnog bloka i delimicno slicno i kod nas. naime, proizvodnja se obavlja sa ciljem podmirivanja drustvenih potreba, za razliku od kapitalisticke proizvodnje u kojoj je krajnji cilj akumulacija i kruzenje, jel, kapitala. elem, prvo-pomenuta ekonomija predstavlja jedan relativno zatvoren sistem u kojem se koriste razni mehanizmi "prelivanja" u cilju odrzavanja takvog sistema. posledice nase neuspesne tranzicije je da se telekom i jos neke "drzavne" institucije koriste kao stub odrzavanja socijalnog mira, a to jednostvno vise ne funkcionise i kolaps takvog sistema se __mora__ desiti pre ili kasnije, a mislim da je manje bolno sto se pre desi. jednostavno, kanceri kao sto su telekom ili jat moraju da budu odstranjeni ili potpuno reorganizovani. posto mi nismo bili u stanju to sami da uradimo, na kraju ce nam se desiti mnogo bolniji rasplet u kojem ce takve institucije biti progutane od stranih investitora, a sto je daleko najgore i to je bolje od onoga sto se sada desava.
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 15:59 ] @
Molim te da mi odgovoris da li imas predstavu zasto je gradski STM link u Srbiji 46 puta skuplji od iste usluge u Nemackoj? Ili mislis da su domace firme 46 puta bogatije od nemackih firmi?

Vidis, problem je sto je taj STM "enabling" tehnologija - koja treba da bude stub omogucavanja novih biznis modela i servisa - recimo, TV stanicama bi omogucio efikasno povezivanje studija i montaze, internet provajderima bi omogucio vrlo dobru kicmu i jeftinije i bolje usluge klijentima, velikim firmama bi omogucio jedinstveno skladistenje dokumenata i centralizaciju accounting sistema, zatim.. video konferencije, itd... takodje bi omogucio rapidan razvoj interneta, jer bi ponudjaci usluga daleko lakse stizali do granice, gde bi imali peering sa drugim provajderima -

A korisnici bi imali jeftiniju uslugu, i vise para bi se moglo izdvojiti za marketing i opismenjavanje mase..

Znam odgovor... Srbija, jel da? E vidis, mi ovde mislimo da je tvoja firma bas jedan od relikata te "Srbije" iz doba 5-godisnjih planova i NEP-a -- i dok se trziste ne deregulise (i Telekom verovatno ili propadne ili ne bude rascepan na bar 5 firmi) od jeftinog interneta i svih tih bells'n'whistles nece biti nista.

Cisto, da bih bio precizniji - evo ti cenovnik za metro-link STM 155 Mb/s u Nemackoj, da ne ispadne da ja ovde lazem:

http://www.telekom.de/dtag/agb/dokument/pdf/0,1384,737,00.pdf


Dalje.. Telekom Srbija, AD je ISDN kao komercijalnu uslugu poceo da pruza pocetkom 1997-me godine...

Za 7 godina, penentracija ISDN prikljucaka je:

36401 od 2841325 = sto je jednako 1.28% - za isto vreme Slovenija ima 100% digitalizovanu mrezu sa ISDN prikljuccima... groovy, a? :)


Samo vi poklanjajte pare za manastire, to vam je najbolji PR u danasnjoj "Srbiji"... i derite ljude za mediokritetnu uslugu.


<disclaimer>
Izvinjavam se sto smo skrenuli sa ADSL teme, al' kad se vec pominje kaskanje za svetom i sl.. voleo bih da se konkretno i u ciframa prikaze kako to kaskanje izgleda, cisto jasnosti radi
</disclaimer>
[ markom @ 27.04.2004. 17:58 ] @
Citat:
BT treba da kaže 'G.SHDSL in ALL homes by December 2004' zar ne?


Obrati pažnju da piše "broadband", a ne ADSL. Asinhroni DSL je samo jedna od usluga...

Marko.
[ markom @ 27.04.2004. 18:09 ] @
Citat:
za 1,2 i 3 sam već rekao, za 4 nisam jer nisam hteo baš puno da se osvrćem na ono 5 naj u telelomunikacijama za Alcatel. Cenim da to markom 'ceni' a ako negde postoji validan spisak rangiranih proizvođača bilo bi mi drago da ga vidim...


Markom slučajno živi u zemlji gde je Internet penetracija preko 95%, penetracija mobilne telefonije preko 98% i radi kao senior network engineer za jednog od najvećih network carriera (uzgred, ovo je zemlja od 300000 stanovnika koja ima dva operatera mobilne, tri operatera fiksne telefonije, 5 međunarodnih VoIP operatera i četiri network carriera sa međunarodnim linkovima). Tako da što markom ceni, kanda malo drži vodu ;-).

Sa druge strane, tvoj odgovor na 1-4 je "Srbija", a to nema previše smisla. Ako nemaš šta da dodaš u tehničkom smislu, onda tako i reci, pa da se ja lepo povučem iz diskusije, pošto je teško dodati šta netehnički na ono što je Ivan više puta ponovio. Ja sam se samo umešao kad sam primetio da si počeo da prozivaš ljude sa terminima koje mnogi od njih ne razumeju (u nadi da ćeš ih time pokolebati u nameri da osnovano kritikuju ono što Telekom radi -- sorry, ali ima nas koji se time profesionalno bavimo i van Telekoma).

Citat:
Ivane, skokni do Shepherds Bush-a u Londonu (naći ću ti i ulicu gde je tel centrala) - noću može da se vidi kroz prozore čudo BT-a


Ja sam nebrojene sate i dane proveo u Katićevoj 6. Jel' treba da prepričavam iskustva odande koliko kaskate samo 5 godina za svetom? :-)

Marko.
[ markom @ 27.04.2004. 18:13 ] @
Citat:
zahvaljujem :) bio sam potpuno zaboravio da je ova shema vec razradjena. vreme je da se predje na konkretnu implementaciju, mada lagano, ima vremena...


I s tim kasniš, pobogu Igore ;-)

http://www.blug.linux.no/rfc1149/

Marko.
[ -zombie- @ 27.04.2004. 18:55 ] @
pa i nije toliko strašno.. ako ovo implementira danas ili sutra (28. april 2001), neće kasniti ni tri godine za svetom.. ;)

ili ima godinu dana fore da i dalje bude bolji od telekoma.. :-P


čega se pametan stidi, time budala se ponosi..

brate slatki..
[ caboom @ 27.04.2004. 19:14 ] @
Citat:
markom:
I s tim kasniš, pobogu Igore ;-)

http://www.blug.linux.no/rfc1149/

Marko.


pa zaboga, rekoh lagano, ima vremena... nema zurbe... nije domacinski! ;) u medjuvremenu koncipiram sa ivanom kripto lejer; za sada su u igri kozuhom obmotani DATA i napijanje goluba, te ga je teze pratiti. treba biti oprezan kako se ne bi znacajno smanjio TTL tako rutiranog goluba (takodje predlazem nomenklaturu u laktovima (pogledati bozanski konvertor), umesto u nodovima).

Citat:

Ja sam nebrojene sate i dane proveo u Katićevoj 6. Jel' treba da prepričavam iskustva odande koliko kaskate samo 5 godina za svetom? :-)


'el to bese ono mesto gde se "kuvaju" ruteri, ili sam pomesao adrese?

[Ovu poruku je menjao caboom dana 27.04.2004. u 21:29 GMT]
[ markom @ 27.04.2004. 19:34 ] @
1. Bukvalno sam pao sa stolice kad sam pročitao to za laktove
2. IPSEC-over-avian-carriers RFC bi trebalo napisati do prvog aprila 2005.
3. Da, Katićeva (TK Centar) je mesto gde je "kolokacioni centar" Telekoma u neklimatizovanom glavnom razdelniku (ne znam odakle da počnem sa pljuvanjem ovog konepta). Da ne pričam o tome što sam više od sto puta bio u prilici da paralizujem međunarodne veze Telekoma ("e, mrzi mene to da ti lemim na razdelniku, evo ti lemilica, eno ti merdevine, samo pazi na žuti kabl") ...

Marko.
[ caboom @ 27.04.2004. 19:40 ] @
ma nema zurbe, lagano, daleko je 1. april, a i hilandar gori... sto se TK centra tice, sta se zalis, poneli su se krajnje domacinski, nisi morao da nosis merdevine i lemilicu vec su te ljudski usluzili. ohrabrujem i formiranje posebnog ogranka TK centra; TK sauna.
[ MyWay @ 27.04.2004. 21:00 ] @
Citat:
markom:
Markom slučajno živi u zemlji gde je Internet penetracija preko 95%, penetracija mobilne telefonije preko 98% i radi kao senior network engineer za jednog od najvećih network carriera (uzgred, ovo je zemlja od 300000 stanovnika koja ima dva operatera mobilne, tri operatera fiksne telefonije, 5 međunarodnih VoIP operatera i četiri network carriera sa međunarodnim linkovima). Tako da što markom ceni, kanda malo drži vodu ;-).

Hehe svako normalan bi rekao što markom ceni to markom ceni
Radiš za jednog od najvećih network carriera? U Islandu koliko sam video? I rangiraš proizvođače telekomunikacione opreme u svetu?!!!!!!!!!!!!!!!!
Što bi ovde neko rekao - ajde begaj. Pa OBA operatera mobilne su na Ericsson-u, kao i fixna, VoIP operateri verovatno Cisco (uzgred budi rečeno samo u Bgdu cenim ima više VoIP operatera nego na celom Islandu)
Bez ljutnje momak ali tamo nema opreme od puno proizvođača, i daj mišljenje samo o opremi s kojom si radio, ne globalizuj svoje iskustvo

[ MyWay @ 27.04.2004. 21:07 ] @
Citat:
markom:
Citat:
BT treba da kaže 'G.SHDSL in ALL homes by December 2004' zar ne?


Obrati pažnju da piše "broadband", a ne ADSL. Asinhroni DSL je samo jedna od usluga...

Marko.


1. Vrlo dobro znam šta sam napisao
2. Asinhroni DSL?? Sad mi je jasno zašto me ne kapirate - pa ja sve vreme pričam o Asimetričnom DSL-u
Ko još hoće da razjasni stvari pre dalje diskusije : http://www.dslforum.org/PressRoom/DSL_Glossary523.html
[ caboom @ 27.04.2004. 21:07 ] @
Citat:
MyWay:
(uzgred budi rečeno samo u Bgdu cenim ima više VoIP operatera nego na celom Islandu)


mislis VoIP pilicara?
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 21:20 ] @
MyWay, naravno da nije problem dobiti simetricni DSL, recimo kod mene:

http://www.telekom.de/etelco/a...AGB_321,00.html?bs=t&pdf=1

Simetricnih 1024 i 2048 Kb/s - evo ti cenovnik za 2 Mb/s SDSL internet:

http://www.telekom.de/dtag/agb/dokument/pdf/0,1384,1054,00.pdf

138 eura mesecno + 0,0137 eura po megabajtu - max 630 EUR mesecno (to bi bio flat, jel) - ovo moze i za daleko manje pare kod nekih drugih provajdera.

Simetricni DSL koristi mnogo firmi ovde, koje imaju feedback izmedju odeljenja, ili salju mnogo mailova - ili jednostavno imaju 10+ zaposlenih.


Kod vas, vidim SMIN 2 Mb/s kosta 126,000 (1800 eur) + zakup 2 Mb/s digitalnog voda od 69,300 (1000 eur) = 2800 eur, sto je opet 3 puta skuplje od DE.


[ MyWay @ 27.04.2004. 21:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
[Takodje, ono isto sto znam je da ljudi tamo dobijaju DSL u glavnom gradu bez cekanja, a u Beogradu se ceka i na ISDN. Posto sam u Londonu relativno cesto (jednom u par meseci) mogu ti reci da... pa sedni u centru Londona u neki park, upali lap-top i sansa je 80% da ces imati besplatan wireless net jer eto, nekome nije frka da ga deli za dzabe preko wireless jer je DSL izuzetno jeftin. Meni uvek polazi za rukom...

Zaintrigiran tvojim pisanjem našao sam neke (recimo tačne) cene ADSL-a u UK:
http://www.adslguide.org.uk/isps/summarylist.asp
Kad se sračuna za 512 izađe tu negde kao i ovde (neka srednja cena ISp-ova) tako da je daleko od izuzetno jeftinoga... Do sad si bio prilično argumentovan, ne iznosi paušalne podatke...
Citat:

Ono sto ti izgleda ne kapiras, ili namerno kontriras - je da je nasa (pre svega mislim na markoma i sebe) kritika dobronamerna, kompanija za koju radis je NESPOSOBNA i ne posluje trzisno (iako ima godisnji prihod koji je i te kako "trzisni") - i to po svim parametrima.

Ono što TI izgleda ne kapiraš je da je moja firma JP i da ono a.d. znači da su vlasnici 1. Vlada RS tj Pošta 2 .Grci. Trećeg akcionara otplaćuje Telekom u ime i za račun prvog akcionara ;)
Dalje, moja firma plaća mesečno zakup svih prostorija koje koristi prvom akcionaru (u prevodu podstanar kod većinskog vlasnika!!)
I ti pričaš o tržišnom?
I smeta ti ono - to je Srbija?
Ajde begaj što bi ti rekao...
[ MyWay @ 27.04.2004. 21:29 ] @
Citat:
caboom:
Citat:
MyWay:
(uzgred budi rečeno samo u Bgdu cenim ima više VoIP operatera nego na celom Islandu)


mislis VoIP pilicara?

Haha slažem se
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 21:38 ] @
Citat:
Zaintrigiran tvojim pisanjem našao sam neke (recimo tačne) cene ADSL-a u UK:
http://www.adslguide.org.uk/isps/summarylist.asp
Kad se sračuna za 512 izađe tu negde kao i ovde (neka srednja cena ISp-ova) tako da je daleko od izuzetno jeftinoga... Do sad si bio prilično argumentovan, ne iznosi paušalne podatke...


BT Broadband: £229.35 = 19 funti mesecno = 2128 din

Ja jos nisam video nekog naseg ISP-a da nudi 512 kb/s za 2100 din, ti?

Cak i to sto telekom najavljuje kosta 4000 din u najavi - a koji vam je PA?

Vidim, imate 1.28% ISDN prikljucaka posle 7 dugih godina uspesne prodaje ISDN-a... znas, ima namerno da kazem mojoj rodbini u Srbiji da traze taj ADSL - cisto da vidim koliko ce trebati da ga dobiju.. voleo bih da to bude odmah, ali nesto mi iskustvo govori drugacije..

Citat:
Ono što TI izgleda ne kapiraš je da je moja firma JP i da ono a.d. znači da su vlasnici 1. Vlada RS tj Pošta 2 .Grci. Trećeg akcionara otplaćuje Telekom u ime i za račun prvog akcionara ;)
Dalje, moja firma plaća mesečno zakup svih prostorija koje koristi prvom akcionaru (u prevodu podstanar kod većinskog vlasnika!!)
I ti pričaš o tržišnom?
I smeta ti ono - to je Srbija?
Ajde begaj što bi ti rekao...


Zasto bi to bio moj problem? Zar ti se ne cini da je tvoja "firma" upravo nastala od prvog akcionara, i da se nista u njoj nije promenilo.. I naravno da ce te placati i zakup prostora i licence za frekvencije a, ako "bog da", placacete i licence da se bavite fiksnom telefonijom - isto kao i svi drugi konkurenti u vasem poslu. Sudeci po tome kako ti pises ispada da ste vi inzenjeri taoci nekog mrtvog mora koje vas sve vuce i koje ne moze da se imenuje - pa reci lepo jasno i glasno, ko je odgovoran za to - zasto ne funkcionise? Mora da postoji neko.. ako ne, opet mrtvo more - jedan gura drugog - zato i smatram da je najbolje i za tebe i za korisnike da ta firma propadne, i da se formiraju nove koje ce poslovati po trzisnim pravilima.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 27.04.2004. u 23:40 GMT]
[ markom @ 27.04.2004. 21:39 ] @
Citat:
Hehe svako normalan bi rekao što markom ceni to markom ceni ;)


Daleko od toga, evo ti si me prvi ispravio u grešci u jednoj drugoj poruci. Sa druge strane ...

Citat:
Radiš za jednog od najvećih network carriera? U Islandu koliko sam video? I rangiraš proizvođače telekomunikacione opreme u svetu?!!!!!!!!!!!!!!!!


Da, zato što za razliku od nekih, Island ne ide 5 godina iza sveta, već u najgoru ruku u korak sa svetom.

Citat:
Pa OBA operatera mobilne su na Ericsson-u, kao i fixna, VoIP operateri verovatno Cisco


Na kojoj opremi radi JEDINI fiksni operater u desetomilionskoj Srbiji? Poenta navođenja broja operatera je bila ona koju si ti u potpunosti promašio, a to je da je ovo tržišna ekonomija u kojoj servise diktira ponuda i potražnja, bez obzira što je kolač veličine Čačka.

Citat:
Bez ljutnje momak ali tamo nema opreme od puno proizvođača, i daj mišljenje samo o opremi s kojom si radio, ne globalizuj svoje iskustvo :)


1. otkud ti ideja da sam opremu gledao samo ovde?
2. da li si svestan da bilo koji od ovih operatera (including tu i moju firmu) da preseli opremu u Srbiju, može bez problema da nosi sve servise koji se dole nude desetomilionskom stanovništvu?
3. ja svoje iskustvo, za razliku od tebe, mogu da globalizujem, zato što vidim dalje od svoje prćagije (firme, grada, zemlje) i što živim i radim u zemlji i firmi koja prati moderne trendove.
4. klasična srpska strategija, kad izgubiš sve argumente, vređaj sagovornika - u tome, dragi moj inženjerčiću, neću učestvovati - samo ćeš izgubiti živce :-)

Marko.
[ markom @ 27.04.2004. 21:46 ] @
Citat:
Ko još hoće da razjasni stvari pre dalje diskusije : http://www.dslforum.org/PressRoom/DSL_Glossary523.html


Jeste, pogrešio sam. Razapni me što ne znam šta pričam...

Code:
l
                 ATU-R (DS)                      ATU-C (US)
Modem Status:    Showtime (DMTDSL_SHOWTIME)
DSL Mode:        ITU G.992.1 (G.DMT)
ITU STD NUM:     0x01                            0x01
Vendor ID:       'ALCB'                          'TSTC'
Vendor Specific: 0x0000                          0x0000
Vendor Country:  0x00                            0xB5
Capacity Used:   93%                             87%
Noise Margin:    -2.0 dB                         14.0 dB
Output Power:    20.0 dBm                        12.0 dBm
Attenuation:     18.5 dB                          9.0 dB
Defect Status:                       LOM     None                        
Last Fail Code:  Message error
Selftest Result: 0x49
Subfunction:     0x02
Interrupts:      679 (1 spurious)
Activations:     4
SW Version:      3.8129
FW Version:      0x1A04

                 Interleave             Fast    Interleave              Fast
Speed (kbps):             0             8000             0               832
Reed-Solomon EC:          0                0            13                 9
CRC Errors:               0            10911            46                76
Header Errors:            0             5033            40                42
Bit Errors:               0                0
BER Valid sec:            0                0
BER Invalid sec:          0                0

Pošto si neprejebivi stručnjak za terminologiju, pogledaj brzinu i interleave moje kućne konekcije. To što ja imam nije nikakav izuzetak, košta 100 evra mesečno. 5 godina kažeš? :-)

Marko.

P.S. Sa druge strane nije Alcatel, ni Ericsson, ni Cisco ni Avaya.
[ MyWay @ 27.04.2004. 22:08 ] @
Citat:
markom:
1. otkud ti ideja da sam opremu gledao samo ovde?
2. da li si svestan da bilo koji od ovih operatera (including tu i moju firmu) da preseli opremu u Srbiju, može bez problema da nosi sve servise koji se dole nude desetomilionskom stanovništvu?
3. ja svoje iskustvo, za razliku od tebe, mogu da globalizujem, zato što vidim dalje od svoje prćagije (firme, grada, zemlje) i što živim i radim u zemlji i firmi koja prati moderne trendove.
4. klasična srpska strategija, kad izgubiš sve argumente, vređaj sagovornika - u tome, dragi moj inženjerčiću, neću učestvovati - samo ćeš izgubiti živce

Marko.

1. Ne znam gde si sve i šta si sve gledao ali ako si u svim mogućim pričama od fixne, mobilne, prenosnih sistema, neta i ostatka telekomunikacija, onda se STVARNO IZVINJAVAM zato što
a. sam sumnjao u to
b. nisam znao da postojiš
Ali ako nisi onda se drži priče samo koju znaš...i ne procenjuj
2. Pa šta i da može?
3. Svaka čast, nema šta Ja nažalost mogu da pričam samo o onom s čim sam radio i naučio. Da nisi možda u rodu sa Borisom Tadićem?
4.Nisam izgubio argumente niti želim da te vređam (ni pre ni sada)...Bojim se da ti osim onog zezanja sa linkom ka BT-u od pre 4 godine i nemaš drugi argiment pa si krenuo da primaš sve ovo lično...(btw ako ti i ostali niste ukapirali nema veze, ali ajde malo drugi argument)
[ markom @ 27.04.2004. 22:30 ] @
Da se možda malo potrudiš da obratiš pažnju ko ti šta piše? Ja nikakav BT spominjao nisam. Ostalo neću da komentarišem, jer je u rangu "Srbija" argumenata.

Marko.

P.S. Ne, nisam u srodstvu sa Borisom Tadićem.
[ MyWay @ 27.04.2004. 22:39 ] @
Citat:
markom:
Da se možda malo potrudiš da obratiš pažnju ko ti šta piše? Ja nikakav BT spominjao nisam. Ostalo neću da komentarišem, jer je u rangu "Srbija" argumenata.

Marko.

P.S. Ne, nisam u srodstvu sa Borisom Tadićem.

1. Mora da te je neko drugi potpisao:
Citat:

Ja sam nebrojene sate i dane proveo u Katićevoj 6. Jel' treba da prepričavam iskustva odande koliko kaskate samo 5 godina za svetom? :-)

Marko.

priča o godinama kaskanja za svetom je i krenula od BT linka
2.Ni ne očekujem komentar ono je bio samo odgovor na tvoje izlive...
3. Učinilo mi se da sam prepoznao redak dar g. Tadića da globalizuje svoje znanje (samo što je kod njega kudikamo izraženiji)

P.S. Vidim da se vređaš - izvini zaista, nemam nameru da kod bilo koga ovde vređam
[ markom @ 27.04.2004. 22:47 ] @
Vidi, ti si taj koji je ozbiljno izjavio da kaskate samo 4 do 5 godina za svetom. Moje skromno (a i mnogih drugih, čak i profesionalnijih, od mene) mišljenje je da je stanje telekomunikacija u Srbiji na nivou 1996 - 1997. Kako po stanju infrastrukture (granted -- iz korisničke perspektive), tako po ponudi i dostupnosti servisa. To prosto ne može da se negira.

Marko.
[ MyWay @ 27.04.2004. 22:48 ] @
Može biti interesantno, preuzeto sa dsl foruma, top10 po DSL-u:

Country DSL Subscribers DSL per100 phone lines
1 China 10,950,000 5.1
2 Japan 10,272,052 14.4
3 USA 9,119,000 4.8
4 S Korea 6,435,955 27.7
5 Germany 4,500,000 8.4
6 France 3,262,700 9.6
7 Taiwan 2,800,000 21.4
8 Italy 2,280,000 8.3
9 Canada 2,170,243 10.9
10 UK 1,820,230 5.2

31 December 2003

[ markom @ 27.04.2004. 22:54 ] @
Podatke za J. Koreju treba uzeti oprezno. Većina xDSL rešenja tamo su VDSL rešenja, što sa xDSL-om o kojem mi ovde govorimo, uslovno rečeno, nema preterane veze. Generalno, svodi se na različite oblike metro mreža (metro ethernet za cisco-centrične) do velikih reidencijalnih jedinica (zgrada) gde se samo lokalno distribuira VDSL.

Imao sam negde zanimljivu Zyxelovu studiju na ovu temu (Zyxel ima veliki xDSL customer-base na Tajvanu i u Južnoj Koreji; kao i u Norveškoj).

Marko.
[ MyWay @ 27.04.2004. 22:55 ] @
Citat:
markom:
Vidi, ti si taj koji je ozbiljno izjavio da kaskate samo 4 do 5 godina za svetom. Moje skromno (a i mnogih drugih, čak i profesionalnijih, od mene) mišljenje je da je stanje telekomunikacija u Srbiji na nivou 1996 - 1997. Kako po stanju infrastrukture (granted -- iz korisničke perspektive), tako po ponudi i dostupnosti servisa. To prosto ne može da se negira.

Marko.

Vrlo ozbiljno hehehe
pa jesi li video šta piše kad otvoriš tu stranu?
Molim te klikni meni za dušu na http://www.vnunet.com/News/1107146
Pa šta je tu OZBILJNO?????????????????????????
Cenim da ti uopšte nisi ni čitao to nego si se samo nadovezao na nečiji reply, ništa novo..
[ markom @ 27.04.2004. 22:58 ] @
Aman! :-) Ne komentarišem ja taj marketinški mambo-džambo od pre n godina, nego tvoju izjavu.

Ako je tvoja izjava bila zajebancija, onda je vreme polako da se ovaj thread privodi kraju pošto nema ama baš nikakvog smisla.

Marko.
[ MyWay @ 27.04.2004. 23:02 ] @
Citat:
markom:
Aman! :-) Ne komentarišem ja taj marketinški mambo-džambo od pre n godina, nego tvoju izjavu.

Ako je tvoja izjava bila zajebancija, onda je vreme polako da se ovaj thread privodi kraju pošto nema ama baš nikakvog smisla.

Marko.

1. N=4
2. Izgleda nikad nisi pročitao moju izjavu po tom pitanju (ili nisi ukapirao - svejedno isti efekat)
3. Po tom pitanju (poslednja rečenica) se napokon obojica slažemo