[ sandra_i @ 25.03.2016. 14:29 ] @
Pozdrav, narode!

Imam gorenavedeni UPS Inform Guardian 1500AP koga sam, u sklopu čitave PC konfiguracije, kupila (dakle, žensko sam, bez ikakvog IT iskustva, stoga imajte milosti! ) pre nešto više od dve godine, i on je sve do juče pristojno funkcionisao, međutim, kada sam (naravno, nemajući pojma o tome šta zapravo radim!) sa Asus-ovim AI Suite-om overclock-ovala PC, on (tj. PC) je uleteo u nekakav beskonačni (kratkotrajni, par sekundi) reboot-loop nakon čega nije uspevao da dođe ni do BIOS-a, a kamoli da podigne sistem. Kako bih resetovala CMOS (Google is our fried, right?), iz UPS-a sam izvukla sve kablove, uključujući i njegov sopstveni za dovod struje, ali kada sam ih vratila nazad, PC jednostavno nije mogao da se uključi (ono, mrtav, je l'te!). Opet, zahvaljujući Google-u, shvatila sam da bi trebalo pa probam da zaobiđem UPS i PC uključim u struju direkno, što sam i učinila, i on je tada startovao iz prve. Dakle, problem je definitivno (bio) u UPS-u.

Kasnije, kada sam se nekako iskobeljala iz čitave te zavrzlame sa overclock-ovanjem, pokušala sam da probam da PC ponovo vratim na UPS i tada sam primetila jednu čudnu stvar: prilikom priključivanja UPS-a u struju, iz njega se čulo neko neprijatno krckanje/šištanje/zujanje, ali sam to ja (ovako "pametna", je l'te) rešila da ignorišem, te sam nastavila da priključujem i kablove od PC-a koji, pogađate i same, opet nije davao nikakve znake života.

Ostavila sam UPS (izvadivši sve ostale kablove iz njega) da se puni preko noći (to krckanje/šištanje/zujanje je u neko doba prestalo, ali je na mahove ponovo nastavilo da se javlja), da bih tek jutros primetila da mu spreda, pored velikog LED dugmeta, od ona tri gornja, umesto zelenog gori samo crveno dugme.

Sabrala sam 2+2 i shvatila da mu je najverovatnije crkla baterija, za šta imam nekoliko opcija, pa vas stoga molim za savet šta mi je činiti:

1. Da odnesem UPS (koji je, kao što znate i sami, prilično težak, naročito za moje nejake ženske ruke!) u servis - koštaće me skoro duplo više nego...

2. ... da probam sama da zamenim bateriju (ili baterije, koliko sam shvatila iz uputstva u njega valjda idu dve baterije od 12V 9Ah!) - koštaće me duplo manje (cca. 4.000-5.000 din.), ali ja zaista nemam ideju čak ni kako da UOPŠTE otvorim to prokleto kućište!!! Ako je neko od vas već imao iskustva sa time, molim vas za step-by-step tutorial, biću vam zahvalna do Meseca i nazad!

Vidim da na našim forumima ljudi savetuju proverene (ali ujedno i dosta skuplje!) UPS-eve tipa APC i Syberpower, što ja, nažalost, sebi trenutno nikako nisam u prilici sa priuštim. Stoga razmišljam da se možda kompletno manem ćorava posla sa ovim Informovim UPS-om koga već imam (mislim, šta ako puknem 4.000-5.000 din. na baterije, a ono nisu baterije, nego je faza/osigurač ili nešto potpuno treće?!!), pa da privremeno, za 50-ak EUR, uzmem neki (ali opet, KOJI?) po sistemu "daj šta daš", tek toliko da imam bilo kakvu psihološku sigurnost dok ne dođem do sredstava za APC ili Syberpower. (Uzgred, čitala sam neke strašne priče o tome kako je, malte ne, normalno da se UPS, s vremena na vreme, "zapali", pa se pitam da li je isto tako moguće i da falični UPS "sprži" čitav sistem? Naravno, taj horor ne smem ni da zamislim!!!)

Za kraj, izvinjavam se svima zbog možda preopširnog pisanja i unapred vam neizmerno zahvaljujem na svakom savetu koji je više nego dobrodošao!
[ gilopile @ 25.03.2016. 15:18 ] @
Cek`, koliko sam shvatio, problem sa UPS-om se javio kada si pokusala OC na racunaru i kada si poiskljucivala i vratila kablove iz njega?

Meni je logicnije da je nesto mozda odapelo u UPS-u, a ne, da se, posle te intevencije sa OC-om ispraznila baterija.

Za konkretno taj model ti ne mogu pomoci oko rasklapanja, pa ces morati sama da dokucis kako to da odradis.

Pregledaj svaku stranu i vidi da li ima neki sraf, pregledaj/ izvadi i nogice/ postolje, jer se mozda i ispod njih kriju srafovi.
Ako si 100% sigurna da ih nema, onda je na `caku` zabica. Mora neka strana da ide na klik - klik fazon. Sama ces vec da shvatis gde zapinje kada nabijes srafciger...:)

Prvo treba izvaditi bateriju, opteretiti je sa nekim adekvatnim potrosacem ( moze i halogena sijalica od 12V 35W, recimo ) i unimerom ispitati napon. Ako on ne pada ispod neke granice ( u zavisnosti koliko je napunjena batt ), onda je ona mozda OK.

Tek kada se uveris da je stvarno baterija stradala, onda kupiti drugu i zameniti. Zamena je skroz jednostavna, izvadis staru/e i postavis nove ( verovatno su kontakti na klemice/zabice ). Znaci, nista komplikovano, a cak ne treba ni lemiti u vecini UPS-eva.

Bilo bi odlicno ako neko ima da postavi service manual za taj UPS i onda ces lako po njemu videti kako se otvara...

Aha, sada vidim da je star nekih 2 godine i jace. Vrlo moguce da je lipsala baterija. To im je neka gornja granica...

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 25.03.2016. u 16:35 GMT+1]
[ calexx @ 25.03.2016. 16:30 ] @
Ja sam upravo zamenio bateriju ali na manjem modelu pa je moguće da šrafovi nisu na istom mestu. U svakom slučaju pogledaj sa svih strana, računaj na 4 šrafa koji drže gornji poklopac ... ako je takav tip.

To što se čuje zujanje i ostalo mi liči da UPS ne dobija struju nego troši iz baterije, tako je kod mene kad nestane struja, UPS sve pišti i zuji dok on napaja komp. Proveri kablove, proveri kako je šta uključeno. Crvena dioda može da znači baš to ali mislim da može da znači i da baterija nema ništa u sebi. Pogledaj uputstvo, tamo sigurno piše šta znači.

Da li se dešavalo da nestane struja? Ja prema tome procenjujem bateriju, dok je nova drži sve 10-15 minuta, vremenom oslabi pa je to 3-4 minuta a kada uopšte ne reaguje, onda je vreme za zamenu. Jednom sam odlagao i došlo je do toga da uopšte nije bilo struje na izlazima iako je UPS bio uključen u struju.
[ sandra_i @ 25.03.2016. 17:28 ] @
Momci, HVALA za brze odgovore / divni ste!!! <3

@gilopile - toga se i ja plašim, da nije zaista "odapelo" nešto treće, pa da se ja sa ovim baterijama samo ne iscimam bez veze. (Onaj uređej za proveru voltaže košta oko 200 EUR, koliko sam uspela da shvatim, a to sa sijalicom se zaista ne bih usudila sam da petljam...) Kada sam kupovala/sastavljala ovu konfiguraciju (koja mi primarno služi za digitalnu obradu fotografija), bila sam maksimalno usredsređena na MB, CPU, GUP i memoriju i, iskreno, nisam ni znala sta je UPS, a ljudi koji su mi to sastavljali si mi rekli, kao: "Evo, ovaj ti he super!", i ja (plavuša) uzela za tadašnjih 140-ak EUR. Međutim, sada, čitajući iskustva drugih ljudi na internetu, shvatam da su - bez uvrede bilo kome! - ti Turci (tj. ljudi koji proizvode Inform UPS-eve) prilično "fuš" ida ih, prema mišljenju drugih korisnika, treba zaobilaziti u širokom luku.

Inače, manual im je toliko neinformativan i štur, da je bolje da ga uopšte nisu ni pisali!

@calexx - ova "prokletinja" na sebi nema nikakve šrafove, samo neke četiri prilično uske, a duboke, rupe sa donje strane, plašim se da tu guram glinericu, kad ne mogu da vidim šta je.... (Inače, da, dešavalo mi se da nestane struja ili padne napon u prethodne 2.5 godine i UPS je tada reagovao očekivano: počne da svetli i pišti kao lud, upozoravajući me da posao privodim kraju i isključujem uređeaje, a oni (tj. uređaji) su za to vreme (rada na UPS-ovoj bateriji) radili super i nikada do sada nije bilo problema...) Sa druge strane, što se OC-a tiče, zaista mi je tek to misterija: logičnije bi bilo da (pu, pu, daleko bilo!) UPS "sprži" ploču ili procesor, nego da sam sistem, usled sopstvenog pada zbog neadekvatne voltaže prilikom OC-a, na neki volšeban način "sprži" UPS!

Sve u svemu, probaću sada, još jednom, sa svih strana detaljno da ispitam santimetar po santimetar, da vidim da mi nije nešto promaklo, a dvama dvojici, još jednom, mnogo hvala na uloženom vremenu i trudu da mi pomognete!
[ calexx @ 25.03.2016. 19:05 ] @
Počni od tih dubokih i uskih rupa, one su najsumnjivije.