[ anon70939 @ 06.04.2016. 22:36 ] @
Kolege .netovci mi danas trazilo da im instaliram sharepoint da mogu da odrade neki svoj deo posla.
Nisam to nikad radio, pa treba nekako da se snadjem.
Vidim da sharepoint nije bas naivna instalacija i da zahteva dosta resursa kojih interno nemamo.

Koliko sam video, preporuka je da postoje 3 razlicita fizicka servera (jedan sql i 2 web) za to. Ali moze i ta 2 web da budu na jednom.

Pa naleteh na neko uputstvo da moze i sve na jednom serveru da bude. Ovo
http://sharepoint-tutorial.net...013-software-requirements.aspx

Ali je opet potreban i AD. Da li i njega da gurnem na isti server?

Na raspolaganju nemam nista.
Odnosno imam jedan lokalni servercic u kanc sa server 2012 sa nekim DMS i 2 hyper-V VM masine.
Te 2 VM su vise eto neko okruzenje za njih da isprobavaju to sto rade.
Jedna VM je AD i DC, a druga Exchange. AD je sa 5GB RAM i Exchange sa 6GB Rama rezervisano.
Na toj fizickoj masini ima samo 16GB rama i ne postoji mogucnost prosirivanja. A bilo bi savrseno da mogu da instaliram trecu VM na kojoj bi bio sharepoint + sql server...

Postoji mogucnost, da od hetznera zakupim na neko vreme neku dedicated windows masinu.

Ali moja pitanja su.

1. Da li je OK varijanta da taj dedicated server preko VPN ubacim u domain, sa tim kancelarijskim serverom gde su mi vec 2 postojece VM, pa da iskoristim taj AD koji mi stoji bzvz i skoro da nicemu ne sluzi? Kako bi to radilo s obzirom da mi je upload u kanc samo 4mbps
2. Citam razna uputstva, ali jos nisam 100% siguran koliko jak server treba da mi bude da bi poterao i sharepoint i sql server. Da li mi je ovo dovoljno?
3. Da li da uzmem tu ili neku jos malo jacu masinu, pa da tu instaliram 3-4VM i na njima napravim taj neki "lab"?

Ovo bi bilo neko privremeno resenje dok se u firmi ne resi kompletno infrastrukturalno pitanje,
[ dusans @ 06.04.2016. 23:25 ] @
Ako nije za produkciju, slobodno na VPS ali da je bar 4GB ram-a, mislim da instaler neće bez toga.
[ anon70939 @ 07.04.2016. 09:39 ] @
Aha... Znaci ovo kad procitam sa zvanicnih sajtova da je potrebno minimum 8GB rama, to znaci da moze i na manje da se pokrene? Da li ce "check prerequisites" da mi prekine instalaciju kad vidi da nema minimum system requirements?
Ako je pre toga vec instaliran SQL server 2014 i Windows Server 2012 R2... koliko ce ostati free mesta za Sharepoint.
Sad mi je objasnio kolega, za sad mu ne treba nista posebno, samo da sa nekim nasim software procita neke stvari iz sharepoint. Dakle treba da bude samo instaliran.
[ dusans @ 07.04.2016. 09:57 ] @
Izvini, nisam pogledao da se radi o verziji 2013.
SQL Server sigurno može na manje od preporučenih 8 GB RAM-a.
SharePoint mislim da neće moći manje od onog minimuma od 10 GB zbog instalera.


[ Shadowed @ 07.04.2016. 10:22 ] @
Ako je virtuelna masina a installer odbija saradnju, mozda mozes da ga zavaras tako sto mu tokom instalacije alociras dovoljno pa posle smanjis.
[ anon70939 @ 07.04.2016. 11:04 ] @
To svakako, ali morao bih da uzmem server kod hetznera tako da to sto uzmem to mu je...
Sad upravo porucujem neki server preko Hetznera, samo sto se jos dvoumim oko kojeg.

Uzecu bez bilo kakvog OS, pa cu da instaliram Standard 2012 i aktiviram bizpark licencu. Jos samo da saznam da li mogu na standard 2012 da instaliram vise od 2 masine, ako ako imam jos tih licenci..
Taman ce mi ostati dovoljno resursa na ovom serveru, da mogu da kreiram VM i skidam po zelji kad god...


E sad, dvoumim se izmedju

EX51 SSD i PX61 SSD


Koliko vidim razlika je samo u SSD disku. Ovaj kod PX61 je neki datacentar edition... valjda mi nije to toliko bitno...
[ Aleksandar Đokić @ 07.04.2016. 11:53 ] @
Ja bih podigo ESX na nekom fizickom, ili makar Hyper-V pa u VM sve sto treba.
[ anon70939 @ 07.04.2016. 12:27 ] @
Nemam mogucnost za fizickim, ali mogu da idaberem nesto sa hetznera, i mogu da instaliram sta zelim sa svog ISO fajla.
Je l' ima neka besplatna ili bar jeftina esxi varijanta za nase potrebe koje su vise neko testiranje, ucenje, nisu za produkciju...?
[ Aleksandar Đokić @ 07.04.2016. 18:39 ] @
O tome i pricam, ESXi jeste besplatan. Licenca treba samo ako koristis napredne mogucnosti tipa vMotion, DRS, Fault Tolerance, hoces da managujes preko vCenter-a itd.

Ja imam nesto kod hetznera (dedicated) sa XEN-om, i 10-tak VM na njega. Iskustvo je - pa da ne baksuziram sve najbolje, nemam primedbi. Ali za XEN ili KVM ti treba malo vise cimanja, ESXi instaliras i dalje mozes preko vSphere klijenta bukvalno sve.
[ anon70939 @ 19.04.2016. 14:12 ] @
Nista...

ostalo je da uzmem vps kod hetznera, uzeo sam, instalirao windows server, zakacio se preko remote.
I sad bih hteo tu masinu odatle da ubacim u ovu neku nasu lab domensku strukturu, kako bismo koristili AD usere.

I mislio sam da ce jednostavno biti, da kreiram samo VPN konekciju ka nasem serveru, i nisam puno razmisljao da ce javna IP adresa da bude nasa gde nam je DC, a ne hetznerova.
Pa sad vise ne mogu da koristim RDP ka hetznerovoj IP adresi da se konektujem na taj server :).

Sva sreca pa postoji konzola iz robota pa mogu preko browsera da se logujem na server.

Sta sad da radim, da bih se normalno logovao preko normalne RDP konekcije?

Na ruteru u kancelariji gde mi je DC, da napravim portforward koji ce ici ka ovoj novoj masini i onda da se konektujem sa RDP preko te adrese gde nam je DC, samo sa portom koji odredim.

Ili ima neko pismenije resenje? :)
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 16:02 ] @
Na VPS neces moci da dignes virtualizaciju - eventualno nesto "hosted" ali to ne radi dobro. To je za kucnu upotrebu. Za ESXi ili bilo koji drugi "type 1 - BRM" hipervizor treba ti "dedicated" (fizicki) server.

Ovo ostalo nisam razumeo. I dalje mozes sa "lokalnim" userom i pass-om na taj server sa njegovom javnom, bez obzira sto je u domenu, ili ima aktivan VPN. Samo kucas na loginu lokalni hostname/user kao username, jer ako ukucas samo user bez hostname podrazumevace domenskog usera.
[ anon70939 @ 19.04.2016. 16:30 ] @
Nisam lepo objasnio... ne treba mi virtualizacija na VPS

U kancelariji imam vec server gde je setovan domain.

Na nekoj drugoj lokaciji, odnosno kod hetznera imam sad ovaj VPS.

Njega hocu da prikljucim nasem postojecem domenu, a da bih to uradio, pretpostavljam da moram da napravim VPN konekciju sa nasim serverom.

Kad to uradim, odnosno kad se zakacim na VPN, meni vise nije javna adresa ta koju sam dobio od Hetznera, nego ta koja mi je u kancelariji, gde su mi je server.
I zbog toga vise kad pokusam preko RDP da se zakacim na tu adresu koju sam dobio od hetznera, dobijam gresku da ne moze da nadje server, da je verovatno iskljucen i sl...

E sad... mogao bih to da resim tako sto kad taj Hetzner server nakacim na VPN, da onda na kancelarijskom TPlinku samo odradim portforwarding. recimo :3390 da gadja taj hetzner server.
Novi problem je sto je meni za VPN pool od 10 IP adresa, i taj Hetzner kad se zakacim sa njim na VPN, svaki put dobije drugu adresu. Nemam ideju kako da mu dodelim staticku IP adresu da svaki put dobije ist, pa ce onda i portforwarding resiti problem. Evo guglam to vec pola sata i ne nalazim resenje.
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 19:21 ] @
Citat:
Kad to uradim, odnosno kad se zakacim na VPN, meni vise nije javna adresa ta koju sam dobio od Hetznera, nego ta koja mi je u kancelariji, gde su mi je server.


Aaaaa... jasno. To zavisi da li postavis ono "use default gateway on remote network" na VPN konekciji. Ako postavis onda sav saobracaj ide preko tunela tj. kao sto si i sam rekao izlazis na net preko tunela, pa preko net konekcije gde je DC. Ali "use default gateway on remote network" mozes da iskljucis, i onda sve sto nije u istoj mrezi kao VPN konekcija ce koristiti standardni (internet) gateway. Ako ti bas treba neka mreza dodaj rucno staticku rutu za tu mrezu preko VPN-a.

[ anon70939 @ 19.04.2016. 22:32 ] @
hvala hvala, nisam znao za tu opciju :)
To ce mi resiti problem :)

Kad sam vec kod VPN, postoji li mogucnost da namestim da je VPN konekcija uvek, bez obzira da li se izlogujem. I da mogu da se ulogujem sa nekim domain userom.

Odnosno da pojasnim sta mi je problem.

Recimo, moj laptop iz KG kad hocu da zakacim na taj domain koji je u toj drugoj kancelariji. To radim sledecim koracima, ali verujem da postoji neko pismenije resenje :)

1. Kreiram VPN konekciju sa local admin nalogom i konektujem se na tu mrezu gde mi je DC
2. Prikljucim se na domain. i resetujem naravno racunar
3. Ponovo se ulogujem kao local admin da bih opet startovao VPN konekciju koja mi se prekinula zbog restarta.
4. Kad se konektujem VPN, onda se ne izlogujem jer ce opet puci konekcija, nego idem na switch user, i tada se logujem sa domain userom. Tek posle toga uvek mogu bez problema da se logujem sa domain userom i nakon toga da se zakacim na VPN.

Ovo sto se tice Hetznerovog servera, ne znam da li cu na taj nacin moci, jer mislim da nemam switch user opciju

edit:
nasao sam kako da uradim switch user
Citat:
Its slightly different in windows server 2012. To switch the user account you can try any of these :-
1) Hold Windows Key and press L. On the screen click on Circle Icon with a left arrow.
2) Press Ctrl+Alt+Del. Click on Switch User


sutra cu da probam :)

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 20.04.2016. u 00:02 GMT+1]