[ Plavi269 @ 12.04.2016. 09:44 ] @
Kao prvo pozdrav svima :)

Problem je sledeće prirode... Kada kliknem na network ikonu u Explorer-u mogu da vidim neke računare na mreži, ali ne sve. Ali kad kucam preko run-a \\imeračunara koji se ne vidi na onaj način, mogu slobodno da mu pristupim. Zašto je to tako? Je l' Win 7 ima uključen neki nevidljivi mod za neke računare, ili šta?

Čak je i moj kompjuer "problem". Kolege ne mogu da ga vide, ali preko \\ najnormalnije pristupaju share-ovanim folderima. Voleo bih da krenem od mog kompa kako da ga rešim, pa ću onda lako za ostale...

Neki odgovori pre eventualnih pitanja:
- svi račuanri su u domenu
- svi imaju statičke adrese i svi su u istom subnetu
- Computer browser je startovan
- Network discovery/file sharing je enabled
- Firewall je disabled

Unapred hvala...
[ valjan @ 12.04.2016. 10:08 ] @
Da li je domenski DNS podešen kako treba, da li svi klijenti gađaju samo domenski DNS i nijedan drugi, i da li domen kontroler koristi samo domenski DNS i nijedan drugi (osim na forwarder tabu u setovanjima DNS servisa)?

Da li su na svim klijentima pokrenuti servisi "Function Discovery Provider Host" i "Function Discovery Resource Publication" (prvi omogućava da "vidiš" druge računare u mreži, a drugi da budeš "viđen" ostalima"?
[ Plavi269 @ 12.04.2016. 11:06 ] @
E Valjane svaka ti valjala :)

E sad dodatna neka pitanja ako imaš vremena... FD servisi su manuelni i morao sam ručno da ih pokrenem (nijedan nije bio startovan). Kako sam onda uopšte i mogao da vidim neke računare na mreži ako mi nije bio upaljen Provider Host? Kolegin komp nisam video sve dok nije startovao kod njega Resource Publication. Ono što hoću da kažem jeste ako je servis manuelni i zahteva eksplicitnu naredbu samog korisnika, kako se neki računari vide, a neki ne?
[ valjan @ 12.04.2016. 12:39 ] @
Preko netbiosa i WINS servera, najverovatnije, ako ne radi WSD protokol (za šta su potrebna ona dva servisa) onda sedmica pokuša preko ovih praistorijskih protokola da izvuče ponešto, tako da ako imate u mreži WinXP mašine ili neke Linux servere, i njih ćete videti preko ovih starih protokola. Kada se u Windows Exploreru otvori onaj Network deo, i odabere prikaz sa detaljima, može se uključiti kolona Discovery Method i tu se najbolje vidi na koji način je neki resurs prepoznat.
[ Plavi269 @ 12.04.2016. 13:21 ] @
U pravu si, preko netbios-a ih je nalazio. A sve ove "novije" preko WSD-a, za koje ispiše i IP adrese (koje verovatno nađe preko istog subnet-a). Ali 99% računara u firmi su nam na Win 7. Kako, tj. na koji način Windows odlučuje da li će se koristiti Netbios ili WSD? Da li je do automatizma sistema ili korisnik odlučuje o tome?
[ valjan @ 12.04.2016. 13:58 ] @
WSD ima priorotet, ako njega nema (kao recimo kad ne funkcionišu ona dva ranije pomenuta servisa), onda pokuša preko NetBiosa, ima negde na MSDN članak koji tačno objašnjava kojim redosledom i u kojim situacijama se koriste ovi protokoli.