[ bogdan.kecman @ 07.05.2016. 08:12 ] @
imam problem, na svakih 4-6 meseci mora zovem ove sa sajlom da mi izvrte neki "cep" koji se napravi na sestome metru od sudopere .. i to 4-6 meseci kada se u sudoperi obavezno drzi ona mrezica, u masinu za sudove ubacuju samo ocisceni od hrane tanjiri i slicno, ono ako sklonim mrezicu zacepi se to za par dana vec .. nisam gurao kameru (cekam da stigne sa bleja, kupim 2 kamere za cenu sto mi oni pogledaju jednom) ali majstori koji su to odgusivali ( a bilo ih je iz 3-4 firme razlicite + neki koji radi za gradsku kanalizaciju "bitan majstor") svi kazu jedno te isto, posto je nadogradnja to je malo budzeno, cev ide od sudopere "kratno" na dole i onda savija 2-3 puta i ide "skoro horizontalno" jedno 4m i onda ulazi u vertikalu .. negde u tom "horizontalnom delu" se pravi taj cep i oni misle da je to od "sleganja zgrade" .. e sad, stagod, oni dodju, navrnu onu masinu, izvrte to, radi neko vreme ... sticice mi kamera, gurnucu, pogledacu, i sad, sta god da je, pitanje kako da resim, ako su se navatale naslage mozemo da probamo sa onom cekicarom pod pritiskom, ali ako je sleganje ili neki tvrdji cep to bi trebalo iskopati ... tu dolazimo do mog pitanja :D najzad ...

kako da nadjem cev u zidu?

znaci mi otprilike po zvuku kad gurnemo sajlu imamo ideju kuda ide ta cev ali realno nemamo pojma gde je .. ako ja gurnem sajlu sa kamerom i dodjem do tog problematicnog mesta, sta bi mogao da "deponujem" na to mesto da bi mogao spolja (kroz jedno 20cm zida) da detektujem "gde je to" da ne bi kopao 5m zida vec samo tu gde je problem ..

majstore koje sam pitao, oni bi svi najradije da kopaju celom duzinom, jbg ne rade na "resi problem" vec na "koliko vremena smo potrosili da resimo problem" tako da niko nije bas verziran za te "brze i efikasne" opravke :(
[ damic @ 07.05.2016. 10:59 ] @
Skoro sam negde procitao, bila slicna situacija, na salju se nakaci krunska pila ala ona za stekere u zidovima. Sajlu na busilicu i to je to.
[ veselinovic @ 07.05.2016. 14:40 ] @
Imas li detektor metala ili mozda onu pistalicu za trazenje UTP kablova - onaj predajnik i prijemnik VF-a?
[ Brodoplovac @ 07.05.2016. 15:13 ] @
Pustiš vrelu vodu kroz to crevu duže vreme. Posle napraviš infracrvenu sliku zida. Možda ćeš na toj slici videti kuda cev ide.

Kabl od kamerice će ti dati osećaj udaljenosti problematične tačke.

Pretpostavljam da puna preciznost nije neophodna jer se ionako mora napraviti poveća rupa.

[ bogdan.kecman @ 07.05.2016. 17:50 ] @
@damic, bojim se da je to suvise destruktivan metod :D

@veselinovic, dektor metala imam ali je beskoristan sve je armirani beton, ne znam kakvu bih budzu morao da gurnem kroz cev da se drugacije detektuje nego armatura, pistalicu za utp nemam ali sam gledao seme nije neka mudrost napraviti samo dal moze pistalica tek tako da locira to kroz 20tak cm armiranog betona

@brodoplovac, mozda bi tako mogao da vidim kuda cev ima, ir kameru imam, ali tako cu videti gde je cela cev, to otprilike i znam, problem je da vidim gde je "prekid" ako je problem do prekida ...

ovi momci koji su bili danas misle da to sto su mi prethodni rekli da je cista glupost :( kazu da je cev plasticna, iz komada, i da oni nikakve spojeve / prekide ne osecaju kada guraju debelu sajlu kroz cev, vec da je iskljucivo problem sto ima 8 metara od sudopere do vertikale (normalno je do 1.5m) i sto za tih 8m ima ukupan pad od mozda 50cm te da deluje da vecim delom puta cev ide horizontalno i onda se tu taloze masnoce i pena od masine za sudove i to pravi cep i da tu nema pomoci osim eventualno da "produzim" pauze izmedju njihovih dolazaka pa umesto da dolaze na 6-12 meseci da dolaze na 12-24 meseca tako sto cu svakih par dana da pustam vrelu zasoljenu vodu da curi da bi razgradio masnoce na cevi da im treba duze da se zapuse ali ono u fazonu su "jedino sto mozemo da garantujemo je da ces nas zvati opet" :( ...

meni svakako dolazi kamera (kupih na bleju neku 10m tu za guranje u cevi) pa cu gurnuti da pogledam al nesto mi deluje da je mrka kapa :( ..
[ 7.scena @ 07.05.2016. 17:59 ] @
Mislim da komplikuješ nešto što je prosto.

Imam isti problem kao ti, kupatila u zgradi su prefabrikovana i kao gotov element ugradjane u zgradu, cevi utisnute u industrijski beton, pad horizontalnih cevi praktično ne postoji. Voda iz kade otiče jako sporo, ali se tu ne prave čepovi. Kuhinjska sudopera koristi za odvod cevku u betonskom zidu kupatila. Desava se sve isto što i tebi, posle par meseci do godinu dana začepljenje.

Moja cela zgrada ima taj problem, manje ili više. Jedini ko je trajno rešio problem je komšija koji je razbio betonske zidove i stavio nove odvodne cevi koje imaju propisan pad.

Što se tiče konkretnog problema. Sajla košta par stotina dinara, sam je, ručno, provučeš kroz cev, a onda kada se probije čep, narokaš vrelom vodom i deteržentom. Pa više puta tako, dok ne vidiš da je protok kako treba, jer suženje i čep nastaju od masnoća koje se talože.
Vrela voda i deterdžent će često sami probiti naslage u ranom stadijumu pre nego što nastane čep, pa reaguj na vreme kada vidiš da slabije otiče.

Komfornije je pozvati vodoinstalatere, ali ako ti se četo dogadja, sam možeš da rešiš.

Ne znam šta očekuješ da vidiš sa kamericom, pretpostavljam da nećeš videti ništa pametno, sem masnoće i hrane koje naprave čep negde u horizontalnom delu cevi. Ne vidim kako možeš da rešiš problem bez obijanja betona i postavljanja nove odvodne cevi koja će imati propisan pad.

edit: eto pisali smo u isto vreme, majstori su ti rekli isto što i ja
[ tuxserbia @ 07.05.2016. 18:05 ] @
Pa možda je mislio da stavi rupu za inspekciju?
[ bakara @ 07.05.2016. 21:08 ] @
Da sad ne ponavljam sve predloge koje ste izrekli...

I ja sam imao slicne probleme samo sto je meni kanalizaciona instalacija mnogo duza (30m)

prvo mi je pukla cev za vodu, i posto je cev pod zemljom i nemamo pojma kuda ide dosao je sa dva uredjaja.
Prvi radi tako sto osluskuje instalaciju, nasloni ga na cev i ima veliko pojacanje i cuje bukvalno sve sumove u instalaciji (on bi mogao da cuje gde udaras recimo sajlom)

Drugi uredjaj je samo za metalne cevi i on na ulazu salje odredjenu frekvenciju a na izlazu ima prijemnik i onda na grafikonu iscrta na koliko metara ima curenje i u kakvom je stanju cev.

E posle toga se zapusila kanalizacija i tu sma se dobro namucio gurajuci tri sajle dok na kraju opet nisma zvao profesionalce koji su dosli sa nekim dugackim crevom koji ima brzgaljku na vrhu koja kontra izabcuje mlaz, oni su to crevo ubacili u reviziju i bukvalno oprali sve necistoce iz cevi i resili problem.

Tebi bi za pocetak trebalo napraviti reviziju na tako dugackoj instalaciji.

[ bogdan.kecman @ 08.05.2016. 12:00 ] @
nesam se dobro izjasnio ili se me neste dobro razumeli :D .. pa da pojasnim ..

problem koji imam je jasan - zapusi se cev, kako se taj problem resava je jasno, gurnes sajlu .. (imao sam na jednom mestu slican problem, doduse zbog olovne cevi, i duzina je bila samo oko 2m pa sam kupio sajlu, a bas sad da ja drzim u kuci govnavu sajlu od 8 metara .. nemam gde .. kontam da bi i sajla i ja zavrsili pored kontejnera kad bi zeni spomenuo sta hocu da cuvam u kuci a da je kupujem svaki put kad mi treba.. jeftinije zovnem majstora)

dakle nije meni cilj da resim problem kad se zapusi cev "razbijanjem", ja sam hteo, da probam da sprecim taj problem u nastajanju, zato sto mi je majsto rekao da on pretpostavlja (tj njih troica) da je sleganjem zgrade cev negde "ustinuta" te bih ja onda samo to ustinuto parce cevi zamenio, znaci rupa u betonu precnika 10-20cm menjanje parceta cevi od 5cm i vozi misko... ne menjanje cele cevi.. to je blizu nemogucoj misiji.. tome i prica sa kamerom, gurnem da vidim dal je stvarno ustinuta cev ili je samo talog, ako je talog tu nema sta da se razbija i prica je tu zavrsena, ako je ustinuta onda moje pitanje ima smisla... nadam se da smo se razumeli sad uopste sta sam i zasto hteo :D

e sad, ovi zadnji sto su bili, najskuplji (5k za odradjen posao, do sada je to bilo od 1k do 3k, jednom 4) do sada, firma "brza voda", nasurfovao sam ih da imaju sve moguce i nemoguce sprave za inspekciju, odgusivanje, lupanje, snimanje... oni su gurnuli do sada najdeblju sajlu od svih sto su gurali do sada, i oni su rekli da oni obzirom na to kako je sajla prosla, misle da tu nema nikakvih "ustinuca cevi" i da je samo u pitanju talog i da to sto mi je slab pritisak vode i sto je 99% odvoda masina za sudove glavni problem i da pustam vrelu usoljenu vodu da odmascuje i to je to .. u tom slucaju nikakvo razbijanje betona svakako ne pomaze :(

@7.scena, ma ne komplikujem jos uvek :D nego na osnovu nekih poluinformacija pokusavam da razmislim unapred sta bi mogao, obzirom da je bilo izgleda na osnovu pogresnih informacija nema tu sta na tu stranu da se radi, mora razmisljam na drugu stranu ...

@bakara, zato sam ja sad zvao ove iz brze vode, jer sam video da imaju sve te sprave, no momci sad kad su bili rekli su da to sve nista nema potrebe (a valjda im je u interesu da uzmu pare jbg) ... sta znam, ja narucih kamericu pa narucih, ne zbog toga, nisam mogao da odolim bila je bas jeftina :D .. pa cu da je butnem kroz cev cisto da vidim na sta to lici (ovaj put iskreno vise da bi testirao kamericu nego sto mislim da ce mi znaciti za tu cev :( ) .. a moram da osmislim neki sistem za ciscenje toga automatski majku mu boziju imperijalisticku .. razmisljam da ugradim nesto sto bi uspricavalo povremeno vrelu vodu tu u taj odvod pod pritiskom .. bem li ga .. ili da vidim da posle masine za sudove dodatno ispiram to nekako ili sta znam .. izgleda je problem sto prasak za sudove * mast * ta pena prave problem u toj cevki koja nema pad .. voda ode ostane pena i susi se i sa mascu pravi ludilo :( ..
[ Rendisha @ 08.05.2016. 14:58 ] @
Mnogo bre masno jedete :) Ja sve sto je iole masno naprskam sa axel sgrasso, vruca voda pa u WC solju, tek onda na dalji tretman. Jesi probao da menjas prasak za masinu?

Ako je cev vec toliko nepristupacna onda probaj ovo sto si i mislio, da obezbedis dodatni protok vode posle rada sudo masine. Elektroventil, mcu, detekcija rada masine... to ti je vec sve poznato ;) Mozda za pocetak ako vas ne mrzi, da rucno odradite probe neko vreme - stavis racvu na ulaz u kanalizacionu cev (ako nemas instalirane one fancy konektore za masine) i jos jednu racvu i ventil na dovodu pa posle pranja pustis malo da otece...

A sajlu - sajlu vezes i okacis preko terase pa ce komsije da je peru da im ne smrdi :D
[ zica49 @ 08.05.2016. 18:15 ] @
Bogdane sa vremena na vrijeme nadji nacina i kroz tu cijev propusti otopinu sode bikarbone...
[ veselinovic @ 08.05.2016. 18:16 ] @
I ja imam problem sa odvodom iz sudopere.
Cijev fi 50 ide skoro horizontalno nekih 3 m.
Ali ima 3 krivine na ta 3 metra.
Problem je sto se cijev zapusava odozgo. Pri velikim protocima masne vode mast pliva na vodi
i lijepi se za gornju stijenku cijevi. Ito polako napreduje ka dole. Elem, sve do potpunog zacepljenja postoji protok vode
u donjoj zoni cijevi, tako da hemija tu ne moze puno da pomogne.
Ta masnoca bude kao pihtije, bar kod mene. Sajlu uredno proguram, ali cim je izvadim ta pihtijasta masa se ponovo zatvori.
Ja sam na sajlu priocvrstio spuzvu i tako progurao, moleci Boga da spuzva ne ostane u cijevi.
Naravno uz obilato prskanje hemijama - onaj gril cistac mi se pokazao OK.
Poslije toga gurnem crijevo za vodiu kroz koje pustim vrelu vodu iz bojlera i polako cistim cijev.
Samo sto meni treba jedno 3 godine da se zapusi.
Cisto sumnjam da imas problem zbog slijeganja zgrade.
Plasticna cijev radje pukne nego se toliko deformise, a to bi znao i ti i komsija ispod.
[ whitie2004 @ 08.05.2016. 19:06 ] @
Ocekujemo filmic iz srca kanalizacije ...

kao i sliku kontejnera za djubre gde ce zavrsiti kamerica nakon jednokratne upotrebe.
[ bogdan.kecman @ 08.05.2016. 19:50 ] @
@rendisha, generalno jedemo uber suvo i nemasno ... ono glavna mast je od mleka iz solja za kafu .. stan je poveliki, od kuhinje do prve vc solje ima da se ide, nije bas za nosenje sudova, a ako cu da ih ispiram pa u vc solju onda cu i da ih operem na ruke ne treba mi masina .. nema niko toliko vremena danas da se bavi sudovima...

sto se tice praska, presao sam sa kalgona na neki drugi (da me ubijes sad kako se zove, isto ga reklamiraju do zla boga) pa nije pomoglo pa sam onda presao na neki finish (meni deluje da je to calgon renamed ali bem li ga) i opet nikakva promena

za dodatni protok vode, ko sto rekoh, to sam sad u fazonu da probam, sad cemo da vidimo kako ce se ponasa ako utucemo svaki dan po jedan bojler vrele vode kroz odvod ..

komsije ne mogu ocima da me vide, samo mi jos sajla treba :D

@zica, jednom nedeljno zena stuce kilo sode bikarbone u taj odvod i bar jednom mesecno kilo limontusa, ne pomaze preterano :(

@veselinovic, ma da izgleda nema tog sleganja, kazu da to oce da se desi kod olovnih cevki ali ovo je izgleda sve plastika...

@whitie, film ce svakako, samo da stigne kamerica ocekujem je ovih dana (narucena pre cca mesec), a dal ce u kontejner ili ne, to ce vidimo kad je izvadimo kako reaguje na pranje sgrasom :D
[ bakara @ 08.05.2016. 20:30 ] @
Ma neces ni sa kamericom nista da snimis, sve je tu masno i prljavo da ce i kamera da bude umascena i nista nece moci da snimi.

Izgleda da si zanemario moj predlog da se ta odvodna cev jednostavno presece na tom delu i napravi otvor za reviziju (kulturiska resenje) i kad dodje do problema otvoris tu malo prodzaras i resis sam.
[ pajapop @ 08.05.2016. 20:40 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
i ide "skoro horizontalno" jedno 4m i onda ulazi u vertikalu .. negde u tom "horizontalnom delu" se pravi taj cep i oni misle da je to od "sleganja zgrade" .. :(


U tom horizontalnom delu je sigurno problem...Svaka kanalizaciona cev mora da ima "slobodan pad", bez toga u tom delu dolazi do usporavanja i talozenja sadrzaja...Ne moze plasticna cev da se deformise... a obaska, sto je ona najmanje fi5..koliko bi to sleganje trebalo da bude?. Zatim, to je plastika, ne moze da se deformise pod pritiskom, i da ima sleganja ona bi pukla, pa bi bilo curenja...Pa cak i da je sleganje, kako se to posle sajle poboljsa protok? Znaci, to je cista glupost, zamazivanje ociju i "drzi vodu dok majstori odu"...Izgovor za nesposobne majstore...Zapravo, znaju oni da je jedino trajno resenje, kompletno preuredjivanje instalacije sa povecanjem nagiba slobodnog pada...Moglo bi eventualno da se desi, da negde u cevi ima neki zaostatak, neko parce cigle, maltera ili neceg slilcnog, sto usporava normalan protok...i eventualno to pronaci sa tom kamericom i taj deo cevi iskopati i resiti...
[ bogdan.kecman @ 08.05.2016. 20:41 ] @
nisam zanemario napisah bas sam zato zvao ove likove sto su kanda skupi
i imaju masineriju da bi predlozili ako ima neko dodatno resenje a nisu
predlagali nista iako sam explicitno pitao ... elem, ne moze da se
ostavi otvor tek tako posto bi se nalazio u hodniku zgrade
najverovatnije a i na ukupnoj duzini od ~8m pitanje koliko ima smisla...
posebno ako ne resava/sprecava problem .. dal cu gurnem sajlu tuda ili
iz kuhinje, iskreno lakse mi iz kuhinje nego da visim na merdevnimama na
stepenicama ispred vrata ... komsije vec ne mogu ocima da me vide tako
da ako mogu prodjem bez stemanja svakako cu da probam :D ...

a za kamericu, ma vidi, ja cu je gurnem fore radi da vidim kako se
ponasa, nabo sam 15m kamericu na bleju za 28$ evo upravo gledam u petak
je trebala da stigne (apr15-may06 estimated) [s]taman odo kukat bleju
[/s] eno je na carini od 26. aprila sad vidim :( znaci bice jos jedno
hiljadarka za carinu i spediciju i ostale drzavne troskove svejedno nije
puno ... a ne verujem da je "uzasno masno i prljavo" posto je "juce"
ciscena cev, proturicu vrele vode pre nego pustim kamericu ... samo da
vidim sad kako da je uguram bez sajle, mozda da pustim vodu nekako pa da
je voda gura ... videcemo, bice zabavno svakako moram samo zenu i dete
da posaljem negde inace necu nikad uraditi :D
[ bakara @ 08.05.2016. 21:15 ] @
Bas me zanima taj snimak
[ optimizator @ 09.05.2016. 00:11 ] @
Citat:
bakara: Bas me zanima taj snimak :)

Izvoli snimak,neće se bitno razlikovati ) Muziku bolje da je stavio iz odiseje 2010,....a i snimao je gumom za sifone pa nije snimak baš....






Citat:
bogdan.kecman
sad cemo da vidimo kako ce se ponasa ako utucemo svaki dan po jedan bojler vrele vode kroz odvod ..

Ne bih to preporučio,može se ta masnoća (deo) odlepiti sa zidova cevi,krenuti i potpuno zablokirati presek cevi.

Uzgred,soda bikarbona nije nešto posebno sama po sebi,ali u kombinaciji sa sirćetom dobiće se burna reakcija koja čisti sifone, a hoće li stići do te tačke začepljenja,..pitanje je jer će do tamo da oslabi.

Da ne ispadne reklama ali mali,za kod kuće perači pod pritiskom (kerher) ima crevo nastavak sa metalnom kapicom na ,,mlazni" pogon od vode koji je bukvalno tera kroz cev,a u povratku može potpuno i isprati cev. Ako imaš poznanika ili sam možda imaš perača može se investirati još i u taj nastavak.





[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 00:54 ] @
Citat:
optimizator: Ne bih to preporučio,može se ta masnoća (deo) odlepiti sa zidova cevi,krenuti i potpuno zablokirati presek cevi.


to bi mozda bilo idealno zar ne, onda se opet sajlom to protera do vertikale i mirna bosna? ta cev se finalno zavrsava u cevi koja pici iz vc solje pravo na dole i povelikog je precnika (mislim ta "vertikala" ne to horizontalno sra123)

Citat:
optimizator:
Uzgred,soda bikarbona nije nešto posebno sama po sebi,ali u kombinaciji sa sirćetom dobiće se burna reakcija koja čisti sifone, a hoće li stići do te tačke začepljenja,..pitanje je jer će do tamo da oslabi.


moja zena to kombinuje sa limuntusom (potrosi mi sav limontus ja to uzimam na kilograme :( ) umesto sa sircetom ... zgodno je posto naspes jedno, naspes drugo ne reaguje dok ne naidje na vodu ... mada ne verujem da moze da stigne do zacepljenja :( ... ja sam iskreno imao ideju da uzmem kantu od 20kg sone kiseline i da naspem direkt u odvod, kontam istisnuce dovoljno vode da ostane dovoljna koncentracija sone u cevi da pojede sta ima da se pojede, al nesto nisam siguran koliko je to dugotrajno resenje

Citat:
optimizator:
Da ne ispadne reklama ali mali,za kod kuće perači pod pritiskom (kerher) ima crevo nastavak sa metalnom kapicom na ,,mlazni" pogon od vode koji je bukvalno tera kroz cev,a u povratku može potpuno i isprati cev. Ako imaš poznanika ili sam možda imaš perača može se investirati još i u taj nastavak.


ma kakva reklama meni sve dolazi u obzir vise mi preselo sve ovo ... a izgleda mi je to sto se zadnji put zapusio odvod spalio i masinu za sudove :(

nego mi nije jasno nesto oko ovih mlaznih cistaca cevi, kontam ja da on gura glavu vodom, i da je voda pod velikim pritiskom (inace bas sam mislio da kupim jedan taj cistac pod pritiskom treba mi pocesto vise me blam da malo malo pozajmljujem) ali on sisti tu vodu "unazad" sto znaci da ja ako gurnem tu cevku u kuhinjski odvod (taj koji pravi problem) ima mi napuni kuhinju vodom ?! i to onom gadnom masnom ... sve to sto ispere iz cevi ima meni da krene da "izvire" u kuhunji ?! .. imal neka fora naopacke :D da ja "proguram" nekako glavu do kraja cevi pa da se onda ona "Vraca nazad" pod pritiskom a da ispira u vertikalu a ne meni u kujnu :D
[ optimizator @ 09.05.2016. 08:44 ] @
Pa tebi ako može sajla probiti do vertikale probaj sa ovakvim ježom,ko za dimnjake,(na kraju videa) trebalo bi da počisti zidove.



Inače mislio si da sipaš kantu sone kiseline,....a nisi razmišljao o kaustičnoj sodi? Ona kad pere najmasnije motore trebalo bi da odmasni i cev.

A što se tiče dizne za čišćenje,pa verovatno je tako dizajnirana da bi sama vukla napred,jer ako cev ima mnogo uglova neće lako proći.
Treba pšikati po malo,povremeno dok ide napred,dok ne probije do vertikale,a kad probije onda će voda teći,... neće se vraćati i neće se izliti.

[ bakara @ 09.05.2016. 12:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman
nego mi nije jasno nesto oko ovih mlaznih cistaca cevi, kontam ja da on gura glavu vodom, i da je voda pod velikim pritiskom (inace bas sam mislio da kupim jedan taj cistac pod pritiskom treba mi pocesto vise me blam da malo malo pozajmljujem) ali on sisti tu vodu "unazad" sto znaci da ja ako gurnem tu cevku u kuhinjski odvod (taj koji pravi problem) ima mi napuni kuhinju vodom ?! i to onom gadnom masnom ... sve to sto ispere iz cevi ima meni da krene da "izvire" u kuhunji ?! .. imal neka fora naopacke :D da ja "proguram" nekako glavu do kraja cevi pa da se onda ona "Vraca nazad" pod pritiskom a da ispira u vertikalu a ne meni u kujnu :D

Napisah ranije da su meni cistili bas na taj nacin, pritisak je 250bar, i to je ujedno najbolje ciscenje koje mozes da kupis jer posle toga cev bude kao nova.

I dobro si primetio da bi sva prljavstina grunula nazad, nema sanse to da iskontrolises zato se to i ne radi na ulazu na odvod vec se ta cev po pravilu ubacuje u reviziju ili na izlaznu cev.

Nego ja bih da kupim ako postoji taj nastavak za pranje cevi (karcherov) za perac pod pritiskom, zna li se cena i gd eto ima da se kupi?

5000din je to ciscenje isplati se to brzo.

Inace o hemiji ne mislim nista dobro, ona vam 99% nece pomoci samo je bez veze prospipate, kad dodje do zapusavanja jedva se i sajlom otpusi a ne hemijom.
[ peromalosutra @ 09.05.2016. 14:18 ] @
Meni su isto cistili sa tim mlaznim, krene voda nazad dok ne probije cep, zato se podmetne neka kanta koja ce to da kupi da se ne razliva naokolo i uvijek imas jos bar jednu kantu urezervi da mozes da radis hot swap. :)
[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 15:32 ] @
http://www.karchercentar.com/i...route=product/product&path4_59_109&product_idE4

http://www.karchercentar.com/i...route=product/product&path4_73&product_id9

ne znam ta cevka dal moze na bilo koji pressure washer...

a vidi, nemam ja gde da napravim tu reviziju to bi bilo na stepenicama u
hodniku zgrade tu da mi grune ta prljavstina, to nece da valja isto ko
ni u stanu nije velika razlika
[ pajapop @ 09.05.2016. 18:23 ] @

Sve ovo o cemu vi pisete i predlazete moze se svesti pod jedno: "Trla baba dlan da joj prodje dan"...Ne znam dal ste procitalo moj prosli post, ali naveo sam razlog nastanka problema i jedini moguci nacin resavanja "sistemskog" problema...NIje problem procistiti cevi, ali koliko ce to da traje? I koliko ce se to cesto i dalje ponavljati...Problem se mora resiti u njegovom korenu...a to je postizanje slobodnog pada cevi...
[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 18:40 ] @
@dragan, ma jasno je to sad svima, ja sam mislio da imam "ustinuce" jer su mi tako rekli, pokazalo se da su pricali napamet a ja se u to razumem ko marija u kriv .!. pa se primio ko saucesce i krenuo da razmisljam kako da saniram "ustinuce" ... ustinuca nema i cela dalje tema je realno abitna sto se originalnog pitanja tice, nema tu sta da se locira jer nema ostecenja cevi vec nema pada etc etc .. vec prezvakasmo vise puta ..

finalno resenje da se napravi pad je nemoguce, tako da dalja prica o tome kako je do jaja da se iskopa zid i zameni cev je lep san ali je nesto sto nikad nece biti izvedeno, ja zivim u zgradi sa 99% penzosa i to sve solo babe koje mrze i sebe i sve oko sebe, nas nekoliko "ne solo baba" koji zivimo u zgradi realno ne mozemo nista ozbiljno da uradimo jer babe odma zovu gradjevinsku, opstinsku, gradsku inspekciju, pandure, komunalce i ko zna koga jos .. vec sam platio 5k din zato sto mi odvod od klime ispao iz oluka, baba neka snimila i odma mi navukla inspekciju .. covek par spratova ispod kupio stan, kreno da renovira 30+ godina staro kupatilo, posle 2h rada dosla mu inspekcija i obustavila radove dok ne nabavi gradjevinsku dokumentaciju za planirane radove i dozvolu od opstine da sme to da radi ... ja nisam znao ni da to postoji .. a mene mrze najvise od svih posto imam dete od 2.5 godina koje je prvo vristalo, pa plakalo, a sad trci ... ljubomorne babetine jer ce sutra umru i svesne su toga, muzeve su posaranjivale a deca ih se ne sete nikad... ja da krenem da lupam zid u hodniku zgrade ... hahhhaha hahhhahahhahah hahahhahahahhaa ... ma ... skupo sam platio ovu skolu al sta je tu je .. jos 90keur i isplatio sam tu skolu pa sam spreman za sledecu ..

tako da sad ovo dalje o cemu se diskutuje su cisto jeftinije varijante za sanaciju problema, kako da ne platim 5k na 6 meseci vec 10k odjednom i onda sam da to odradim jednom godisnje ili jednom u 2-3 godine ... fixno resenje je jedino da nadjem drugu vevericu da kupi 166m2 u 30 godina staroj zgradi a ja da picim dalje .. al tesko se takve veverice radjaju :(

[ optimizator @ 09.05.2016. 18:42 ] @
Citat:
bakara

Nego ja bih da kupim ako postoji taj nastavak za pranje cevi (karcherov) za perac pod pritiskom, zna li se cena i gd eto ima da se kupi?


http://www.karchercentar.com/i...path=104_73&product_id=198
[ gilopile @ 09.05.2016. 18:58 ] @
Bogdance, jednom mesecno uzmes loncinu od 5L, sipas malo soli i kad prokljuca voda, skloni i uspi malo `ferija` i to tako vrelo saspi u sudoperu. Ima da ocisti samo tako.

Citat:
whitie2004

Ocekujemo filmic iz srca kanalizacije ...

kao i sliku kontejnera za djubre gde ce zavrsiti kamerica nakon jednokratne upotrebe.


Hehhe, pogotovo sliku kontejnera, ul. i broj pa da je izrckamo :D

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 09.05.2016. u 20:10 GMT+1]
[ pajapop @ 09.05.2016. 19:03 ] @
Citat:
bogdan.kecman:


...babe odma zovu gradjevinsku, opstinsku, gradsku inspekciju, pandure, komunalce i ko zna koga jos .. vec sam platio 5k din zato sto mi odvod od klime ispao iz oluka, baba neka snimila i odma mi navukla inspekciju .. covek par spratova ispod kupio stan, kreno da renovira 30+ godina staro kupatilo, posle 2h rada dosla mu inspekcija i obustavila radove dok ne nabavi gradjevinsku dokumentaciju za planirane radove i dozvolu od opstine da sme to da radi ... ja nisam znao ni da to postoji ..


E pa mili "tako je u Evropi"...Za to ste glasali...I dobro je da je tako, najzad mora se znati neki red....E ali red postoji i za tebe: a to znaci da i ti moras da resis problem koji je neko napravio...Znaci: otidji u opstinu u gradjevinsku inspekciju, kazi u cemu je problem, i da ti daju savet kako da ga resis i sta ti je potrebno od dokumentacije i dozvola i kome sve da se obratis...Obezbedi dozvole, projektnu dokumentaciju, obezbedi izvodjaca radova i pocnite da radite u zakonskim vremenskim okvirima i postujuci osnovni kucni red...I niko ti nista ne moze...A babe ce te mrze i ovako i onako, sta te briga,..Samo im tutni pod nost dozvole i "mogu da sviraju..."

Citat:
bogdan.kecman:
.. e sad, ja ovde doma imam patetican pritisak, ne znam cime bi ga izmerio ali generalno patetika, odvrnem do kraja i mogu rukom da pritisnem cesmu i zaustavim protok, takodje sam protok je uber patetican, treba vreeemena da se napuni serpica od 2l ..



MIli...pa sad sam video i ovu temu...Pa kakav ti odvod mislis da imas i sa ovakvim pritiskom iz slavine...Ti ocigledno imas "generalni problem", zapusene cevi i u dovodu. daj boze da je zapusenje na sitima slavina, ali se one generalno prljaju iz cevi...To sve treba da se menja...
[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 19:13 ] @
hahahah ne bi da sirim temu na tu stranu (ziveh ja napolju, daleko je to
od ovoga), ali recimo da sam vec bio u opstini vezano za to da ja o svom
trosku popravim oluke i jos neke stvari vezano za krov i da su me
gledali ko potpunu budalu ... pa sam jurio arhitektu pa .. kao i sve
ostalo u drzavi, zakoni razni postoje, medjusobno su u sukobu, a
institucije nit postoje niti gde postoje znaju zakone :( .. no, ko sto
rekoh, ne bi da sirim na tu temu, tehnicki forum, tehnicki deo tehnickog
foruma, tema o glibavoj cevi :D
[ dejanet @ 09.05.2016. 20:28 ] @
Pustim masinu za sudove uvece sa krstenom tabletom i pored 3 m horiznontalnog dela(budzevina takodje), zacepljenje se nije desavalo. Mozda kamerica pokaze neku grbu ili nesto tipa tkanina, neki ostaci jela koji se ne raspadaju... pa oko kojih se formira cep.
[ zica49 @ 09.05.2016. 21:01 ] @
Bogdane jesi li razmisljao da negdje posudis bocu od dvadesetak litara pod pritiskom od nekih 3-4 Bara sa vazduhom.
Napravis na strani odvoda iz perilice adapter preko kojeg spojis bocu na kanalizacijski odvod.U nekoliko naglih pustanja vazduha zacepljenja nema.
To ti predlazem jer kazes da je pritisak vode jadan,inace to se sa prikljuckom vode iz slavine direktno na odvod i adapterom koji ce odrzati pritisak u kanalizaciji (takodje sprijeciti prskanje okolo) rjesi sad pa sad.
Bitno je ne pretjerati sa pritiskom u slucaju da odvodne cijevi nisu negdje stopostotno u betonu ili zbuci da se ne rasture :)

Kad moze ona ovako sitna i nejaka ti ces to ko od sale :)



Nije direktno vezano za temu ali jako interesantan pristup i opet pritisak odradio posao :)



[Ovu poruku je menjao zica49 dana 09.05.2016. u 22:13 GMT+1]
[ gilopile @ 09.05.2016. 21:35 ] @
Drugari, nemam masinu za pranje posudja, pa me interesuje da li ona radi na principu kao i ves masina, kad zavrsi sa iskuvavanjem, dolije hladnu vodu da rashladi tu vrelu, pa tek onda ispusta u odvod?

Ako je tako, to nije dovoljno, tako da ipak treba povremeno, kao sto rekoh, da zakuva 5L vode i saspe tako vrelu u sudoperu.
[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 22:08 ] @
@dejanet, aj matereti podeli samnom sta je "krstena tableta" :D ... ja isprobah sve zivo (doduse kod mene ima 6-8 metara te horizontale i navodno uvek na sestom metru bude to zagusenje)

@zica, imam kompresor bez boce za duvanje lisca koji ima neki sumanuti protok vazduha i takodje dobar pritisak (mislim da je 1.2kW motor, 16,000RPM, ne secam se i mislim da je 2.3 necega pritisak, ne secam se cega, verovatno bara) i razmisljao sam da grunem sa njim par puta al mi bilo frka da ne napravim sra123 :D

@galopile, ne verujem da tuce 60C vodu direkt u odvod, mislim da sam negde citao da ne sme da se dampuje voda (iz masina) toplija od 40C .. mada nikad nisam merio ni na jednoj masini dal razladjuje ili ne (nisam znao ni da ves masina razladjuje) [inace, robinju, kako od miloste zovu masine za sudove, ako imas zenu, obavezno kupi, zena ce te voleti najvise na svetu :D ako pak zivis sam onda vec po zelji ]
[ zica49 @ 09.05.2016. 22:18 ] @
2,3 necega je sasvim okej. Mozes to sa tim bez problema,samo nadji nacina da odrzis pritisak.
[ dejanet @ 09.05.2016. 22:19 ] @
@gilopile:
Moze biti da si u pravu , nekako mi se cini da samo masno moze da zapekne i da se tako talozi dok ne krene da pravi problem. Kamenac nema vremena da se napravi.
Po ps-u sudopere imaju kratku hor. vezu sa kanalizacionom vertikalom, veovatno i zbog ovih problema.

Sto se tice masin za sudove(nemam pojma), sada sam pipnuo odvod(ne znam koji program), subjektivno 50-60C, dosta topla. Moje neko misljenje da zbog bezbednosti/standarda ne pustaju 90-100C napolje.

@bogdan.kecman:
Svaka tableta koja ti ostavi ciste sudove,viljuske, nozeve .... bez traga kamenca na povrsini. Trenutno koristimo Somat All in One (70C).

Edit: kupujemo na pijaci 'uvoz' iz Madjarske (znaci nije za nase trziste)
[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 22:28 ] @
@dejanet, somat all in one sam trosio godinu ipo dana, na 6 meseci sam zvao majstore, sada neki finish power ball oxygen fizzing all in one turbo giga mega sega nintendo calgonit :D (bem li ga tacno kako se zove istresem tablete u fioku bacim onu kutijetinu, al generalno smo se vratili sa somata na calgonit) i isto na 6 meseci majstori, a koristio sam izmedju njih i neke feri tablete za sudove, i nisam primetio neku razliku .. sve peru sudove podjednako dobro + ja dodatno sipam so u masinu (iako kao ne mora) i sipam sjaj (iako kao ne mora) ... sve to pere extra, ali ne vidim da mi cev "duze traje" sa ovim ili onim tabletama
[ gilopile @ 09.05.2016. 22:31 ] @
Ves masina sigurno ne ispusta 90C kada zavrsi sa pranjem, vec doliva hladnu vodu ( dok ne okine 2. kontakt na hidrostatu ) i tako promulja par minuta dok se voda dobrano smlaci i onda je ispusta u odvod.

Mozda iz zbog creva tako radi...

Evo jedan primer.

Ja sam od kad znam za sebe bojler palio/gasio po potrebi, tremostat uvek na max. I na taj nacin dobijem vrelu vodu, bukvalno pred kljucanje i kada takvu vodu krenes da ispustas kroz tus, obavezno strada crevo. Ja sam na svakih mesec-dva morao da kupujem novo crevo za tus. Mislio sam, kineka gowwna, pa nije ni cudno sto toliko traje.

Od pre neku godinu sam termostat na bojleru stavio na pola i sada je voda malo vise nego topla, skoro taman da ne moras da mesas kada se tusiras i od tada ne menjam ni crevo za tus :)

Meni se isto vise puta zastopala cev od sudopere, a otgad sunem povremeno vrelu vodu unutra, ne pamtim kada mi se zastopalo.

Znaci, kuvas krompir, spagete i sl. Odma procedis tu vodu u sudoperu i nema problema, sve se procisti i odmah se oseti da bolje ide voda.

[ bogdan.kecman @ 09.05.2016. 22:35 ] @
a vidi nemam ja to sto kuvam gde da prospem nego tu u sudoperu :D .. al
bice da nije dovoljno ... sto je najbolje mi ne przimo u kuci uopste a i
kad se przi ja to u alu foliju pa bacim, ne sipam u sudoperu uopste,
jedina mast koja tamo dospe je ako isperem solju od mleka od kafe ili
prospem mleko sto dete nije popilo do kraja i to je to .. i od sudova iz
masine ... a pri tome, mnogo malo masno jedemo tako da nema tu sta
toliko da zapusi hebenu cev za 6 meseci ... e sad jedino da nije negde
neki cep koji treba da se spere sto je ostalo od prethodnog vlasnika pa
da me 1234 sto ovi majstori to probiju ali ne ociste skroz .. bem li ga ..
[ dejanet @ 09.05.2016. 22:44 ] @
@bogdan:
Kada se budes igrao sa kamericom, pogledaj da li se zadrzava voda u delu cevi(nema pada), a drugo da li ima deformiteta cevi i na kraju da li ima nekih komada (voce, povrce, krpa, sundjer)koji otezano idu u kanalizaciju.

Npr. nama je zena koja pomaze u kuci, rokala kore od sargarepe i slicno u rupu od sudopere(skine mrezicu). Navikla na pravu sudoperu koja ima 30 cm do kanalizacije.
[ Goran Mijailovic @ 10.05.2016. 02:54 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
imam problem, na svakih 4-6 meseci mora zovem ove sa sajlom da mi izvrte neki "cep" koji se napravi na sestome metru od sudopere .. i to 4-6 meseci kada se u sudoperi obavezno drzi ona mrezica, u masinu za sudove ubacuju samo ocisceni od hrane tanjiri i slicno, ono ako sklonim mrezicu zacepi se to za par dana vec .. nisam gurao kameru (cekam da stigne sa bleja, kupim 2 kamere za cenu sto mi oni pogledaju jednom) ali majstori koji su to odgusivali ( a bilo ih je iz 3-4 firme razlicite + neki koji radi za gradsku kanalizaciju "bitan majstor") svi kazu jedno te isto, posto je nadogradnja to je malo budzeno, cev ide od sudopere "kratno" na dole i onda savija 2-3 puta i ide "skoro horizontalno" jedno 4m i onda ulazi u vertikalu .. negde u tom "horizontalnom delu" se pravi taj cep i oni misle da je to od "sleganja zgrade" .. e sad, stagod, oni dodju, navrnu onu masinu, izvrte to, radi neko vreme ... sticice mi kamera, gurnucu, pogledacu, i sad, sta god da je, pitanje kako da resim, ako su se navatale naslage mozemo da probamo sa onom cekicarom pod pritiskom, ali ako je sleganje ili neki tvrdji cep to bi trebalo iskopati ... tu dolazimo do mog pitanja :D najzad ...

kako da nadjem cev u zidu?

znaci mi otprilike po zvuku kad gurnemo sajlu imamo ideju kuda ide ta cev ali realno nemamo pojma gde je .. ako ja gurnem sajlu sa kamerom i dodjem do tog problematicnog mesta, sta bi mogao da "deponujem" na to mesto da bi mogao spolja (kroz jedno 20cm zida) da detektujem "gde je to" da ne bi kopao 5m zida vec samo tu gde je problem ..

majstore koje sam pitao, oni bi svi najradije da kopaju celom duzinom, jbg ne rade na "resi problem" vec na "koliko vremena smo potrosili da resimo problem" tako da niko nije bas verziran za te "brze i efikasne" opravke :(



Koliko je stara zgrada?
Ja sam prošle godine radio vodu i kanalizaciju, to je katastrofa kako je zapušila odvodna cev metalna, smanjio se promer sa možda 50 na 20 mm možda i manje.

Ovo na slici desno je cev koja je vodila od komšinicine sudopere pod moju wc šolju, pogledaj dobro unutrašnji prečnik, siguran sam da je bilo i gorih delova cevi.
https://scontent-vie1-1.xx.fbc...388a0c26d32349&oe=57E47498
Ne znam kako možeš da rešiš problem, nama se redovno zapušavala na 6 meseci do godinu dana. Naravno mrežica na sudoperi i redovno sipanje cevola itsl. a odvod od veš mašine je bio u kadi pošto se taj krak cevovoda koji je vodio baš od veš mašine skroz zapušio i nije bilo šanse da sajla potrefi gde treba da skrene kroz račvu da otpuši već je izlazila kod sudopere, da ti ne pričam sad detalje...
Da bi shvatio delić kompleksnosti tih kanalizacionih vodova pokazaću ti samo deo cevovoda iz mog malenog kupatila na drugoj slici.
https://scontent-vie1-1.xx.fbc...15c4d13a0902ca&oe=57ACEF6C
[ bogdan.kecman @ 10.05.2016. 09:28 ] @
zgrada starija od vecine korisnika ovog foruma, pa na nju dozidan deo (gde sam ja) '93 .. to je kao "mladji deo" .. imam i ja to u kupatilu kao ti, i u donjem kupatilu sam menjao sve te cevi dole, moro vadim mermer, cupam sve cevi, posto nije radio odvod, onda kad smo izvadili bilo je jasno i zasto, cevi su bile pune "betona" (ili lepka za plocice ili tako nesto), samo je oko 5mm bio prostor iznad betona u cevi da moze polako da prodje voda .. dal su majstori namerno zavukli gazdi ili sta je ne znam ali jbg .. tako da sam ja to izmenjao i to je sad sve super ... tj super je odvod ja sam malo zas1234 sta sam uradio od kupatila ali to je sad moj problem sto sam glup nema veze sa vodovodom...

u kuhinji nema nikakve komplikacije, ima jedna cev, odvod, koji ide ispod sudopere do maloprepomenutog kupatila, i to je to, jedna cev, nikakva racvanja, nikakve budzevine, siljenja, nista, single prosta cev koja izgleda ide skroz horizontalno i to je osnovni problem... "budza" se nalazi ispod sudopere i nije nesto komplikovana (izlaz od sudopere se spaja sa izlazom iz masine za sudove, veliki plasticni sifon i to sve pici u zid..
[ tuxserbia @ 10.05.2016. 15:06 ] @
Bogdane, za u mašinu
So stavljaš zbog kamenca. Sjaj stavljaš zbog čaša, flaša, staklenih posuda. Ultra-mega-giga tablete, još malo pa će biti dovoljno samo da ih kupiš i doneseš do kuće, sve same rade. Isti đavo, kao sad im ubacuju i hemikalije za sjaj, protiv kamenca, deterdžent. Ja lično uzimam finish, ali i ostali su ok. Kad odem do Lidla-a, kupim one njihove W5, isto su ok.

Za instalaciju, može da bude i veliki pad pa da imaš problema. U tom slučaju voda projuri, a prljavština, teže stvari se gomilaju, na nekoj neravnini, zaseku, nevažno. Kod tebe je očigledno mali, nepostojeći pad. Ima druga tema ovde, pričali smo pre dva-tri meseca o čišćenju. Sajla, lagano, nekoliko puta s obe strane, uz lagano dolivanje tople vode. Za finalni udarac, pošto kažeš da imaš mali pritisak, napuni dve-tri kofe vode, pa ih obrni u sudoperu, težina puta količina, puta prečnik odvodne cevi, eto ti pritisak. To te čeka svakih 6-12-24 meseci, bolje se organizuj. Pozovi dva ortaka, spremi ladno pivo i grickalice, pošalji ženu i malca u shopping. Ili lupaj beton, pa jovo nanovo instalaciju. I nađi "boljeg" majstora.

Bakara pomenu čišćenje pod pritiskom. Moj zet kupio istog žutog Kärcher od 130 bara, i ne može sam. Mora sajla da prođe. Možda ovaj od 250, to ne bih znao.
[ bogdan.kecman @ 10.05.2016. 15:44 ] @
@tux, ma prezivecu ja sajlu jednom u 6 meseci, ja sam se prosto nadao da
mogu da resim problem finalno, ne moze bez lupanja i to je to sta mu
mogu .. sajlu da kupujem necu, ovo crevo za ispiranje je super da imam
livadu ali u stanu to mogu zaboravim i to je to .. "sa druge strane" ne
moz se pridje ...

za karcherom nije fora bila da cisti tako sto nadruka vodu nego da se
koristi ono specijalno zrevo koje razbija sra123 i cisti cevi
[ tuxserbia @ 10.05.2016. 16:20 ] @
Za žuću sam ti pomenuo, moj zet kupio, ali dolazi sa milion malih nastavaka, a još dva miliona ima da se kupe. Fali samo da muti nes kafu. Sajlu, hebiga, nije toliko prljavo za kuhinjski deo, sivo, lepljivo, ne smrdi puno. Kad završiš, staviš je u kofu punu vode, s malo deterdženta, posle je ostaviš na terasi da se osuši, namotaš i okačiš negde. Sad, što je stan u pitanju, pa ti uvek fali još dva kvadrata, idi kradi, bavi se politikom, pa kupi vilu. Mada, ako ti je žena ko što su žene, i tad ima da ti zafali samo još jedan špajz. Zezam se malo, nema ljutiš ;-)
[ gilopile @ 10.05.2016. 16:36 ] @
Ne znam, ali brate, ti `majstori` bas deru. Ako sam te dobro razumeo, poslednji put ti uzese 5000 da malo prodzaraju sa sajlom, jel tako? Katastrofa.

Pretpostavljam da nemas podrum zbog toga sto je nadogradjivan stan, jbg.

Mozda da se sprijateljis sa nekim od komsija pa da u njegovom podrumu stekas sajlu :D
[ bogdan.kecman @ 10.05.2016. 16:41 ] @
@tux, nema sta se ljutim, presao sam iz 56m2 u 166m2 i opet nemam mesta
:D a da kradem ne umem :(

@galopile, nemam podrum, ovi zadnju jesu deraci jer su kao neka "fancy
firma", obicno mi uzmu (ovi normalni) 2k za dzaranje sajlom a to i nije
neka ozbiljna cifra
[ gilopile @ 10.05.2016. 17:04 ] @
2k nije, sto kazes...Treba da se dovuku, vamo tamo, pa da dzaraju...Ali 5000 je vec previse za taj poslic.

A i to `fensi` mi nekako ne uliva nadu. Bolji su bre oni sa poderanim pantalonama i kojima vise jajca iz rupe. Taj kad prodzara, ima i kasike i viljuske da prolaze kroz sudoperu :D
[ tuxserbia @ 10.05.2016. 18:13 ] @
Dragančo, bukvalno sam pao sa stolice. Ono valjam se po podu. A u pravu si za izgled i/ili iskustvo majstora.
[ zica49 @ 10.05.2016. 20:40 ] @
Bogdane da probas za komprimiranim vazduhom,mozda ti sajla uopste nece trebati!
Ja sam u kuci kod tetke rjesavao jedan takav problem.
Preuredjen podrum u kome je trebala biti tehnicka prostorija,garaza i kotlovnica u stan za neke njihove rodjake starce.Bio rat pa mnogi protjerani te se nastanjivali gdje su znali i umjeli.
Napravljeno kupatilo u prostoru kotlovnice i kuhinja sa dnevnim boravkom u garazi.
Majstor je na neku cijev 50 mm spojio odvod sudopere.Islo to neka tri mjeseca i katastrofa.Pocelo da se izljeva u podu ispod itisona kroz onaj sifon koji je trebao imao ulogu odvoda eventualne vode koja bi kapala sa auta u garazi.
Probavano svasta i sipano u to sve moguce od hemije.Na kraju sam bio primoran komprimirani vazduh.Spojio na odvod sudopere a sifon na podu zacepio i pumpanje.Nikad kraja tome dok neko nije primjetio da se pusi ispod nekih drva koja su bila anaslagana uz zid kuce.Izasla kiselina i reaguje sa necim osjesti se miris.
Otkopavanje i situacija koja je za streljanje onih prvih vodoinstalatera.Te cijevi zavrsile u sljunku oko kuce koji je drenazni,nikakav odvod nije postojao prema septickoj jami a na isti spojeno kupatilo i kuhinja.Koji kraljevi od majstora,ono malo vode sa auta dovoljno je to ustekat u drenazu.

Moj prosli post i onaj drugi video sa samoljepljivom folijom preko wc skoljke je pravo rjesneje,na zacpljenje se djeluje onoliko koliko se rukama uspije pogurati ima to i te kako smisla.
[ pajapop @ 10.05.2016. 21:18 ] @
Citat:
zica49:
Moj prosli post i onaj drugi video sa samoljepljivom folijom preko wc skoljke je pravo rjesneje,na zacpljenje se djeluje onoliko koliko se rukama uspije pogurati ima to i te kako smisla.


Ideje su dobre, ali ne primerene datoj situaciji...Uostalom, do duse, nisam ni trazio, nisam znao da tako nesto i postoji, ali i ne verujem da tako nesto ima na nasem trzistu...U nasim uslovima, najbolja je sajla. Ja sam bar jednom godisnje u situaciji da sajlom otpusavam odvod od sudopere...E sad, kod mene je problem u jednoj krivini, koja ide po zidu iza kade, a kada je ozidana naravno...Pravo resenje bi bilo, da se kada izvadi (zbog pristupa), pa da se ta krivina od 90st. zameni sa dve od 45...Da se znaci krivina oblazi...E, ali vadjenje kade podrazumeva i ostecenje plocica, a takvih vise nema, a i posao je...vise mi se isplati sajla...Fi 8...I ja to radim ovako: POvadim sve iz sudopere, skinem vrata, podmetnem lavor i skinem sifon...Sajlu guram i polako odmotavam a (e ovo je vazno) zena vrti sajlu koja se polako odmotava kako prodire kroz cev...I kad se sajla razmota vrti se tako, sto sam na kraju sajle pricvrstio rucicu od one rucne masine za mlevenje mesa...I sad zena ima dobar zamah da moze to lepo da vrti...A ja je "cinculiram" napred nazad...Zatim se sajla izvadi, na slavinu sa namakne crevo i gurne u cev i pusti se jak mlaz vrele vode...Nekad treba postupak ponoviti nekoliko puta...Kad se sve namontira i postavi sifon, ugreje se jedno desetak litara vode do kljucanja, sipa se saka soli u tu vodu i naspe deterdzenta za sudove...i sve se to "ljuljne" u sudoperu...Kad se pojavi "vir" u sudoperi, znaci dobro je...pusti se jos malo vruce vode iz bojlera da tece u sudoperu da se dobro isperu cevi i to je to...do sledeceg puta...