[ Sadun @ 17.05.2016. 21:21 ] @
Supruga trazila da proverim stanje studentsko kredita, posto to sada radi Uncredit banka, sa njihove home strane odem iz Opere na https://studenti.unicreditbank.rs i dobijem lepo gresku

Citat:
Your connection is not private

This server could not prove that it is studenti.unicreditbank.rs; its security certificate is from hr.unicreditbank.rs. This may be caused by a misconfiguration or an attacker intercepting your connection.
You cannot proceed because the website operator has requested heightened security for this domain.


Nije me mrzelo pa rekoh da probam sa Chrome-om kad i tamo lepo pise slicno.
Onda otvorim FF i na veliko iznenadjenje, tu mi prodje bez ikakavog upozorenja.
Na stranu sto bankari nemaju predstavu da koriste sertifikate, i sto nemaju nikakvog kasvetnog admina koji bi to odradio, mene mnogo vise brine ovaj FF koji mi na dobar dan otovri https stranicu sa problemom bez ikakve notifikacije, kao da je sve ok.

Od mene baj baj FF za bilo kakav ozbiljan rad.
[ Aleksandar Đokić @ 17.05.2016. 21:31 ] @
Da, nije validan, zato sto je za "hr.unicreditbank.rs".
[ plus_minus @ 17.05.2016. 21:47 ] @
Jel' ovo još jedan pokušaj da se obesmisli FF zato što je veliki brat rešio da totalno zagadi i unazadi svet pretraživača ili nešto drugo?

Na osnovu priložene (screen crop) slike, moje pitanje, ima smisla.

Šta je konkretno loše i rizično sa firefox-om?



Sudeći po svemu, operativni sistem koji koristiš Sadune, je taj koji je rizičan (ili stanje u kom se nalazi) a ne pretraživači koji trče u njemu.

Ovo na slici je meni iskočilo istog momenta kada sam kliknuo na link.
[ djoka_l @ 17.05.2016. 22:11 ] @
Firefox je uredno prijavio da sertifikat nije u redu i ponudio je da se doda izuzetak.
Ako ovo nije prvi put da pristupaš ovom sajtu, tada je verovatno neko pre tebe dodao taj exception (tvoja žena ili ti), pa FF ne pita opet isto pitanje.


Evo slike gde se vidi dodati exception za tu stranicu...
[ SlobaBgd @ 17.05.2016. 22:14 ] @
Ja sam pokušao da pristupim linku iz prve poruke sa istog OS-a kao i Sadun, čak mi ni Firefox nije ažuriran (teram verziju 43 dok je aktuelna verzija 46), i ipak mi Firefox nije dozvolio pristup stranici:



akle, ne verujem ni da je krivica do Windowsa, pre će biti da se radi o bezbednosnim setovanjima Firefoxa.
[ Sadun @ 18.05.2016. 06:22 ] @
Generalno ovo je do FF.
Niti sam pristupao sajtu pre toga niti sam nesto drugo menjao u odnosu na ono sto normalno koristim. Prvi put sam pristupio sa posla i FF, a onda kod kuce po prvi put otvorio navedeni sajt i link na Operi. Zato sam se i zbunio kada mije opera izbacila upozorenje, rekoh da nije virus, kada sam uspeo danas sa posla, probam FF isti postupak i bez problema otvara. Link preko kojeg sam pristupao je onaj sa home strane unicredit banke, dakle klik na njihov link i otvara bez ikakvog upozorenja.
Klik na isti taj link iz drugog pretrazivaca, ili direktno copy past adrese je uredno izbacivao upozerenja.

Skoro sam citao neko istrazivanje o nasim bankama i sigurnostima koje su primenjene tako da sam pod utiskom toga + ovog propustanja FF i pisao...
Da supruga zna i ima vremena da koristi komp ne bi mene terala da gledam stanje njenog kredita ;)
[ kalimero 011 @ 18.05.2016. 07:03 ] @
^
Citat:
Skoro sam citao neko istrazivanje o nasim bankama i sigurnostima koje su primenjene...

Verovatno se radi o ovom tekstu koji je Luka Gerzić objavio na svom blogu. Dobar tekst (i istraživanje). Ovde se nalaze rezultati tog testiranja bankarskih sajtova iz januara. Ti rezultati nisu više validni pošto su neke od banaka koje su imale "loše ocene" brzo reagovale i popravile propuste u svojim sistemima (neke su, doduše, malo i pokvarile skor ;).

On topic - Firefox uredno prijavi problem na Unicredit sajtu.
[ Java Beograd @ 18.05.2016. 07:51 ] @
Evo i rezultata mog testiranja.