[ vijay @ 05.07.2016. 10:20 ] @
Kada ga upalim na dugme on krene da mota HDD i umesto da se nesto pojavi na ekranu monitor se ne upali nego krene da treperi lampica. Ne vidim nista na ekranu, ne mogu da pokrenem BIOS... Kao da je komp u Sleep rezimu.

Ovo se desilo dok je bio u Hibernate rezimu kada sam isklucio osigurac. Posle toga je nastala ova situacija.

Pokusao sam sa diskonekcijom kablova ali nista.

Ima li pomoci?
[ jolemisa @ 05.07.2016. 23:04 ] @
Ukljuci ga i sacekj malo 10-15 min.Trebalo bi da krene Shekiranje OS-a.Ne diraj nista,sam ce se restartovati i pokrenuti OS.Ako to ne uspe.Iskljuci komp,raskaci HDD,znaci otvori komp,pa raskaci HDD.Ukljuci komp bez HDD-a.Trebalo bi da izadje obavestenje da ne moze da se pokrene OS,jer nema hardvera,nesto u tom smislu.Ugasi komp na dugme za paljenje,drzi dugme 10-ak sec. on ce se ugasiti,a mozda i malp pre.Ponovo prikaci HDD i upali ga ,pa da vidimo kako ce reagovati.
[ mdax @ 05.07.2016. 23:58 ] @
Da nemaš možda 2 grafičke (integrisanu i klasičnu) pa možda on sliku izbacije na drugu.
[ vijay @ 08.07.2016. 10:05 ] @
Nije do graficke.

@jolemisa: Probao sam tvoj stavet, nista se ne desava. Otkacio sam HDDove i nema promene. Zapravo ne zuji HDD nego ventilator od procesora! To malo menja situaciju...

Sta da radim?
[ gilopile @ 08.07.2016. 10:25 ] @
Ti uopste nemas nikakve slike na ekranu? Znaci ni BIOS post?

Moze tu biti svasta, najcesce crkava memorija ( ili crkne ili izgubi kontakt sa slotom ), pa graficka, pa m. ploca, pa napajanje.

Prvo izvadi sve module RAM memorije, obrisi kontakte i vracaj jednu po jednu i javi da li se javio BIOS post. Probaj i sa drugom g. karticom ili probaj sa integrisanom ukoliko imas, a tu, naravno izvadi.
[ jolemisa @ 09.07.2016. 01:24 ] @
Ovo sto ti je gilopile mapisao.Sistem eliminacije,deo po deo.
[ Vitez8 @ 09.07.2016. 19:11 ] @
Imao sam istu situaciju, crkla mi je i maticna i napajanje... Posle toga sam kupio UPS i nadam se da se nece nikad vise ponoviti :)
[ vijay @ 09.07.2016. 19:42 ] @
Probao sam da izvadim memorije, HDDove i ista situacija: vrti se ventiator i monitor treperi.

Inace desava se sledece, kad ga upalim posle vadjenja kabla, upali se i ugasi se sam posle 5 sekundi, onda se sam upali i tako zuji ventilator beziotno...

Kako mogu da budem 100% siguran da je ploca, da ne bih kupovao novu...?
[ mdax @ 09.07.2016. 22:12 ] @
Ako si sve od navedenog probao, pokušaj još da resetuješ CMOS na matičnoj ploči, takođe pogledaj da se neki od kkondezatora nije naduo.
[ vijay @ 09.07.2016. 22:21 ] @
Kako se resetuje to? Da izvadim bateriju?

Da li je moguce da mi je crkla ploca od nestanka struje dok je komp bio na hibernate? :(
[ mdax @ 10.07.2016. 21:06 ] @
Obično je to džamper i piše CLEAR CMOS ili nekako skraćeno CLR CMOS. Koju matičnu ploču imaš?
[ vijay @ 11.07.2016. 00:24 ] @
Asus P5Q PRO, odicna zaista
[ gilopile @ 11.07.2016. 00:32 ] @
Dzamper sa pozicije 1-2, premesti na 2-3 i sacekaj par sekundi i vrati. Pre toga iskopcaj 220V kabel sa napajanja racunara.

Sumnjam da je to u pitanju, ali vredi pokusati.
[ gilopile @ 11.07.2016. 00:43 ] @
Da li imas beeper spojen na plocu?

Ako imas, izvadi i RAM i GPU i startuj, mora da dobijes neke kodove, a ako se ne oglasi, ploca, napajanje ili CPU treba proveriti, jer moze biti bilo sta od toga.
[ vijay @ 11.07.2016. 00:45 ] @
Ako se ni tada ne cuje beep, ima li spasa ploci? Bas nosam u situaciji da kupujem novu. Da li se one servisiraju?
[ gilopile @ 11.07.2016. 00:51 ] @
U biti servisiraju se, ali u mnogome zavisi sta je odapelo. Npr. chipset se u principu ne isplati menjati. Sitnija elektronika, tipa FETovi, kondenzatori, razni tranzistori, regulatori napona... da. Samo je pitanje isplativosti, jer neretko zna da izadje skuplje nego polovna ispravna ploca.
[ vijay @ 11.07.2016. 00:53 ] @
Beeper mu dodje?
[ gilopile @ 11.07.2016. 01:03 ] @



Bocne se u front header, oznacio sam crvenim tackama.
[ vijay @ 11.07.2016. 01:15 ] @
Stada radim sa njim? Je l mi on nesto pisti i time oznacava nesto? Gde da ga nabavim?
[ gilopile @ 11.07.2016. 01:37 ] @
Da, on treba da daje beep kodove i po tome se moze sto sta zakljuciti pri samom boot-ovanju ploce, tj. podizanja BIOS-a.

Ako ne daje nikakve kodove, onda nije dobro.

Imas gde hoces, u nekim starijim kucistima, po servisima...Odes u najblizi servis racunarske opreme i pitas za beeper, dace ti za dz.

Moze cak da posluzi i beeper/ zvucnik manjih dimenzija sa istim konektorom koji su se ugradjivali u starije pII. pIII i piV racunare.
Mozes ga i sam napraviti, samo nadjes dva kablica od header-a i spojis neki omanji piezo ili zvucnik. Mozes cak i da omasis + i - , nema veze.
[ vijay @ 17.07.2016. 16:14 ] @
Samo da obavestim da je resetovanje CMOSa popravilo problem! Hvala svima i hvala @gilopile na šemi. Ne mogu biti srecniji sto ne moram da kupim novu plocu!
[ vijay @ 17.07.2016. 22:39 ] @
Imam novi problem, komp se posle dizanja Windowsa gasi zbog previsokih temperatura:

[ jolemisa @ 18.07.2016. 01:15 ] @
Ili nisi dobro naneo pastu na procesor,ili ti kuler dobro ne vrti i ne hladi procesor.To je veoma velika temperatura CPU-a i dobro je sto se gasi,to znaci da u BIOS-u radi zastita od pregrevanja.Ako nisi nikad skidao kuler i cistio pastu na procesoru,daj nekome ko to zna,jer to nije neki velik posao,a u servisu ce ti uzeti pare za to.Ako bas nemas nikoga i nisi to radio,odnesi u servis nek ti to srede.I na procesoru i na grafickoj.
[ vijay @ 19.07.2016. 19:15 ] @
Samo da napisem da sam sredio situaciju jednim temeljnim ciscenjem usisavanjem i brisanjem svega. Kad kazem svega mislim na sve sto moze da se odsrafi (napajanje, cpu hladnjak, graficka hladnjak...). I sada su temperature u redu.