[ zetaxx018 @ 08.07.2016. 06:22 ] @
Par reci o sebi jer mislim dosta bitno oko trazenja pravih oglasa za posao.
Prvo bavim se web programiranjem php oko 5-6 godina. Promenio sam par firmi i u poslednjoj radim skoro 2 godine. Plata je dobra, prosek za programere koji imaju toliko iskustva. Nisam neko ko je extra dobar programer, ko ce napaviti extra plugine i deliti sirom sveta ili biti contributor nekog dobrog open source projekta. Ali sa druge strane, radim na ozbiljnim projektima, uporan sam, volim da citam tutorijale da se usavrsavam (koliko mi posao dozvoli) i nisam imao problema u kompanijama u kojima sam radio.

E sada moje iskustvo oko trazenja posla
Pogledao sam i pratim oglase za posao preko mesec dana (monster.de i karriere.at/ uglavnom mada sam bacio pogled na jos par sajtova).
1) Ono sto me zbunjuje da su to u 95% headhuntersi, ili oglasi koji se stalno ponavljaju (kao kod nas sto neke kompanije vrte oglase jednom nedeljno). Nisam bas uspeo da nadjem cisto programersku firmu kao sto to mogu lako naci u Srbiji. Vec su to neke kompanije tipa Idea, prodaja automobila, igracaka, online casopisa, prodaja hrane (e to bas koliko hoces da nadjes), .....
Ako uporedim recimo sa oglasima na ES, prosto je neverovatno da se tamo toliko tesko nalazi programerska firma a toliko lakse kod nas (dok Nemacka+Austrija skorko 90 miliona ljudi). Ocekivao sam sam ne 10 puta lakse, ali nisam ni 10 puta teze.

2) Oglasi su takvi da 80% sto se trazi u oglasu nisam imao dodira . I ako nadjem neku kompaniju koja se bavi web programiranjem, oni u startu rade Joomla, + Wordpress + TYPO3 (sto ja nisam imao iskustva sa ovim aplikacijama tako da u startu ne ispunjavam kriterijume). Zeleo sam da nadjem kompaniju koja radi samo recimo Symfony fw
, tako da svojim iskustvom nastupim da znam 80% a da 20% treba da se usavrsavam.

3) Tamo gde i uspem da nadjem da mi manje vise uslovi odgovaraju obicno se jave da zbog Nemackog jezika ne mogu da me uzmu ozbiljno u obzir.

4) Napravio sam mali test. Bacio sam pogled na nekoliko oglasa Holandija, Ceska i Slovacka. Ima i tamo ovakvih oglasa kao sto imaju Nemci, ali svaki drugi je 'normalan' i lici na oglase sa ES. Da li to znaci da su Nemci podigli kriterijume?

5) Na kraju bilo je 3 razgovora za posao, iako mi oglasi nisu odgovarali a njima sto je moj Nemacki A2 nivo, ali su mi dali neke taskove da mozgujem i resavam pa i kada sam resio ocekivali su jos nesto extra. Tipa jedni trazili da resavam u PHP 7, sto ja nisam imao mogucnosti. Realno da mene tako testiraju u Srbiji verovatno ni ovde nebih nasao posao, a uspesno radim godinama. Moj kod nije los da sam neki Indijac ali oni kao da traze coveka ko bi ladno radio u Google Serbia :)

Ono sto su neki pisali na forumu, da cu njihove kompanije "ocajne" za programerima. To uopste nije tacno. Poslao sam preko 50 aplikacija, imao par razgovora i te kompanije su nastavile da ponavljaju oglase ne zeleci da svoje kriterijume smanje. Ok, mozda je situacije bila drugacije pre 5 godina, zato me zanima kako php programeri koji su tamo, kako vide trazenje posla u 2016 godini? Da li ja trazim oglase na pogresnom mestu? Prijavio sam se na XING, pogledao tamo poslove koje imaju, pa nije neka razlika.
Mozda samo extra programeri idu za Nemacku. Zeleo bih da realno sagledam svoje neke sanse cisto da znam kako stoji situacija, koji se to profili ljudi traze,

Zato mi nije jasno, da li postoje firme, programerske kao u Srbiji, koji traze isti nivo znanja? Da li ja mozda gledam na pogresnom mestu za oglase (mozda ima neki sajt za berzom poslova samo za IT kao ES), jer kada procitam oglas imam osecaj "ja ovo ne zelim". Sto je lose, jer nemam motivaciju.
I ovde nemam ambiciju da radim za Google Srbija, ili Idea, Telenor, pa nemam je ni tamo. Trazim manju ili srednju programersku firmu.
Jer meni deluje da ne mogu naci posao iako se svi hvale kako se lako nalazi ;)