[ notebookFun @ 12.07.2016. 08:57 ] @
Na glavnom Mikrotiku je podignut VPN PPTP server i na njemu imam dovedenu jednu internet konekciju. Na jednom lanu od ovog Mikrotika imam zakacen server. Imam oko 10-ak mikrotik vpn client rutera koji su zakaceni preko VPN-a na glavni mikrotik. Svi klijenti imaju pristup ovom serveru.

Desava se da internet po nekad pukne ili nestane na recimo 1 sat pa smo planirali da dovedemo jos jednu internet konekciju.

-Na koji nacin mogu podesiti VPN failover na ovim klijentima ako imam dvije javne IP adrese od dva interneta? Npr. Ako pukne VPN konekcija sa prvim internetom da se prebaci na drugu konekciju?




[ bmarkovic06 @ 12.07.2016. 09:37 ] @
Najlaksi nacin je ako radis staticko rutiranje da podignes sa svake lokacije po dve pptp konekcije i u routing tabeli kada kreiras rute postavis check-gateway=ping, tako kada ti prva ruta pukne (ne prolazi ping) onda sve ide preko druge rute i to je to.


Ili da ispises skripte gde ces da pingujes wan stranu glavnog rutera i ako ping ne prolazi da ti skripta pogasi pptp konekcije preko te veze i upali konekcije preko rezervne.


A imas i komplekcnijih nacina.....



[ Aleksandar Đokić @ 12.07.2016. 10:22 ] @
Ja tako radim, s tim da stavim veci "distance" jednoj.
[ notebookFun @ 12.07.2016. 12:54 ] @
Citat:
bmarkovic06:
Najlaksi nacin je ako radis staticko rutiranje da podignes sa svake lokacije po dve pptp konekcije i u routing tabeli kada kreiras rute postavis check-gateway=ping, tako kada ti prva ruta pukne (ne prolazi ping) onda sve ide preko druge rute i to je to.


Ili da ispises skripte gde ces da pingujes wan stranu glavnog rutera i ako ping ne prolazi da ti skripta pogasi pptp konekcije preko te veze i upali konekcije preko rezervne.


A imas i komplekcnijih nacina.....






Tako sam i mislio ali nisam znao za ovo check-gateway=ping :)
Hvala ti.
[ Aleksandar Đokić @ 12.07.2016. 12:58 ] @
Nije to bas pouzdano, zato sto je gateway uvek dostupan, bez ozbira da li net radi.
[ notebookFun @ 12.07.2016. 13:14 ] @
Onda ova druga opcija sa pisanjem skripte?

Ako neko ima takvu skriptu zamolio bih ga da mi posalje ili objavi ovdje. Hvala
[ anon115774 @ 12.07.2016. 14:45 ] @
Ne treba nikakvo pisanje skripte. Dovoljno je samo da se stavi odgovarajuci distance i to je to. Ako jedan link ne bude prolazio onda ce ici preko drugog.
[ bmarkovic06 @ 12.07.2016. 15:32 ] @
Kao sto rekose ostali iznad moze da ide i preko distance i to je najosnovniji nacin. Jedino sto je tada pozeljno staviti keepalive timeout na pptp konekciju manje od 60sekundi jer ruta ostaje aktivna sve dok je aktivna konekcija, a ona je aktivna 60sek i nakon nestanka interneta. To mi je pravilo probleme jer su mi klijenti obicno bili marketi koji su gadjali udaljeni server pa kasa prestane sa radom na minut a i duze sto predstavlja ogroman problem.


Sa skriptama sam resio da ti prekidi nisu duzi od 3 sekunde, a i check ping za gatway postavlja rutu neaktivnom ako ping ne prolazi (mislim da je 5000ms check time ako se ne varam, nisam odavno radio na takav nacin).