[ S A J A @ 18.07.2016. 10:09 ] @
Treba ovih dana da radim komplet elektro instalacije po stanu. Pošto treba menjati sve strujne kablove (stare instalacije), razmišljao sam da o "istom trošku" u zid uglavim i kablove za LAN mrežu i kablovsku. Pošto nisam baš u toj materiji, da li je u redu da strujni, lan i kablovski kablovi stoje zajedno? Ako to može tako, koje kablove uzeti?
[ Java Beograd @ 18.07.2016. 10:30 ] @
Vidi, "zajedno" neće biti, niti ima potrebe da budu zajedno. Mislim, strujni kablovi se razvlače, zna se, od razvodne table, na oko 20 cm od plafona, a onda vertikalno nadole do utičnice, prekidača, ovoono ... (da ne šitim priču)

Net po kući, niti ima potrebe niti razloga da razvlačiš po tim pravilima.

[ S A J A @ 18.07.2016. 11:10 ] @
A koja druga pravila postoje? Mislio sam kad već postoje ti kanali za struju, da unutra položim i lan i kablovsku. Ili si mislio da se za njih kopaju posebni kanali?
[ optimizator @ 18.07.2016. 21:12 ] @
Možeš uraditi kako hoćeš,i kakve su ti mogućnosti,ništa im ne smeta zajedno. Znači štemajz i štemaj zidove za kanale.
A ako bi radio spušteni gips-plafon ili elastični ,,čaršav” plafon sve instalacije mogu iići po plafonu,do glavnih dozni i ne bi se mučio toliko.
a ako radiš nov pod
možeš i po podu
ili

a najprostiji varijant je po lajsnama

[ S A J A @ 18.07.2016. 22:53 ] @
Super, znači može bilo-kako :)

Brine me što sam negde pročitao da te kablove ne treba stavljati blizu jer navodno strujni kabl može da pravi smetnje mrežnom i kablovskom.
[ Krle @ 18.07.2016. 23:31 ] @
Evo šta kaže PTN za električne instalacije niskog napona:

Član 34
Električni razvod nižeg napona ne sme se postavljati u isti omotač ili cev, niti blizu električnog razvoda čiji je napon viši,
osim ako između ta dva razvoda postoji izolaciona pregrada koja izdržava ispitni napon električnog razvoda višeg napona.


Pozdrav!
[ optimizator @ 19.07.2016. 00:07 ] @
Citat:
S A J A:

Brine me što sam negde pročitao da te kablove ne treba stavljati blizu jer navodno strujni kabl može da pravi smetnje mrežnom i kablovskom.


Pa proveri dok nisi ugradio u zid ako ne veruješ.Kod mene kući idu paralelno dva rebrasta creva ,jedno za elekričnu doznu a drugo za antenu.Smetnji nikad nije bilo.
Tada još nije bilo ovih plastičnih lajsni sa kabal-kanalom a sada je još lakše sa njima ko neće da štema zidove,mada tako treba više kabla jer se ide po uglovima. Najbolje je sa dva creva,jedan za elektro,a drugi internet i tv.

Pazi na uglove jer ima i ovakvih ,,perfekcionista” ,koji rade strogo pod 90° pa neće proći ni sonda za razvlačenje kabla,a kamoli kabal. Prostije bi bilo odmah staviti kablove u creva pa ih posle postaviti,jer naši proizvođači rebrastih creva još nisu počeli ko inostrani da stavljaju tanku polučeličnu žicu unutar istih za čiji se kraj sveže,zakači kabal, pa se sa druge strane vuče.

[ flighter_022 @ 19.07.2016. 21:13 ] @
Stavi paralelno i jedan uz drugi 90 metara mreznog kabla i elektricni kabl pod opterecenjem, pa onda na kraju mreznog izmeri sta dobijas... e onda razmisli koliko je to zdravo za opremu :)

A i...... marfijevi zakoni... jednog dana zaboravis na lokaciju kabla, pa busis zid, i burgija prvo probije mrezni a zatim energetski kabl... i ode kod manitua brdo mrezne opreme... i jedna burgija.

Ukratko... ako ikako mozes, udalji makar malo energetske i UTP kablove.
[ branimirs @ 22.01.2017. 23:25 ] @
Kad čoveku padne napamet da se malo igra kuvara može da napravi štetu od par hiljada dinara, napravi neku splačinu, lepo se malo nasmejemo, bacimo to u kantu
i odemo do restorana da probamo hranu pravog kuvara. Sa elektrikom je mnogo drugačije. Ljudi, zašto smo tako "slobodouman" narod pa nam pada napamet da se
baš u sve zanate pačamo i samodokazujemo svojim ručnim radovima. U električarskoj karijeri od ravno četrdeset godina video sam u ovoj našoj zemlji više gluposti
nego pravih lepo urađenih elektro instalacija.Prvo, postoje propisi o izvođenju elektro instalacija i nisu ni malo glupi a još manje nepotrebni. Oni služe da bismo svi
pravili iste instalacije i da bi bilo predvidljivo gde su kablovi u zidu. Tamo je takođe sve napisano i objašnjeno kako se slažu jedni pored drugih energetski i komunikacioni
kablovi a u nekim drugim knjigama piše zašto to tako treba da bude. Ali kad Srbinu pomeneš pravila,zakone i norme to je kao da si mu prst u oko gurno. Pa kod nas
već tridesetak godina na svim televizijama i novinama glavnu reč vode oskudno obučene privatnice koje jedna drugu citiraju sa onom čuvenom i samo u Srbiji često
korišćenom rečenicom: "Pa pravila su tu da se ruše". Pa ne nisu. Pravila su tu da se poštuju.Dok to ne naučimo nema nam napred. I još jedno: u civilizovanim narodima
se zna: ko ne poštuje pravila dobije po njušci ili novčaniku. Moja preporuka: prijatelju, radi dobro svoj posao da te ljudi cene, poštuju i dobro plate, pa kada zaradiš
plati dobrog majstora da ti uradi dobar posao. Ali ne onog tri puta jeftinijeg što se kune da zna pa posle tri meseca ti sve nešto smrducka po razvodnim kutijama :)
Verujte, a ako ne verujete proverite, koliko god vam se učini skup električarski rad na kraju ispadne skuplje igranje strujom.
[ marko0309 @ 23.01.2017. 09:15 ] @
branimirs
Pises stvari koje niko necita. Slazem se da bih trebalo da uzmu majstora za elektro poslove ali bolje napisi koja su pravila i odgovori ljudima da bih mogli da razlikuju dobre i lose majstore. nerazlikuju se samo po ceni
[ branimirs @ 31.12.2017. 00:04 ] @
Da li si čitao pažljivo ceo post? Ako nisi evo sažeto: ne pipaj struju jer ubija i sagoreva. Zovi kvalifikovanog čoveka. I ne jeftinog. Struja ne može jeftino a kvalitetno.
A to što "niko ne čita" i jeste naš problem. Trećina naroda funkcionalno nepismena. Ma, neću više nisakim da pričam.
[ scoolptor @ 31.12.2017. 00:08 ] @
90% tih kvalifikovanih majstora ne radi kako treba.
[ radicmx @ 31.12.2017. 06:14 ] @
Ja saljem komsiju da kupi sebi par B16A I B10A osigurace (posto menja neku tablu i neki majstor mu je preo toga doneo sve C) u jednu veliku radnju elektromaterijala, i oni mu kazu nema B to niko ne koristi i daju mu C. Inace nemaju ni FID od 30mA samo od 500mA, kad mu je rekao da hoce od 30mA, otprilike je ispalo sta ce ti to je previse osetljivo i ko ti je to rekao da kupis.
Inace u toj radnji vecina elektricara uzima materijal i uzimaju samo C osigurace, cesto i C20A nekad i C25A (za bojler i jedan moj kolega kaze da ugradjuje C25A).

branimirs procitao sam ceo tvoj post, sto bih rekao jedan moj prijatelj elektricar stariji (pun mi je K_ofer ovih)
Takvi kao ti se pojave sa vremena na vreme na forumu, nepodele nijednu korisnu informaciju samo pljuju po drugima i nakraju naravno odu kao i ti.






[Ovu poruku je menjao radicmx dana 31.12.2017. u 12:37 GMT+1]