[ @ 11.08.2016. 12:21 ] @
Radi se zaista o početničkom pitanju. Do sada sam učio c++ osnove preko empty project-a.
Nisam siguran kako da započnem rad na grafičkom interfejsu.
Koliko vidim najjednostavnije je za početnika windows form applicatin. Neko preporucuje MFC i API.
Na youtube se nalazi mnogo video tutorijala ali je svaki pristup potpuno frugačiji. Da li postoji neki koji je najzastupljeniji.

Pozdrav!
[ Ronsky @ 15.08.2016. 12:20 ] @
Ako je u pitanju native C++ razvoj za Windows najpopularniji su:
- WinAPI (Win32) , primere imas na MSDN-u
- MFC
Kod Win32 razvoja mozes da koristis Dialog resource kao glavnu formu gde vizuelno mozes da dodajes nove komponente u editoru dok ces evente hendlovati u kodu.

[Ovu poruku je menjao Ronsky dana 15.08.2016. u 18:11 GMT+1]
[ djordjeno @ 16.08.2016. 10:03 ] @
Pisati rich desktop aplikacije u c++ winapi odnosno win32 je patnja.

MFC je obsolete i mislim da nema vise razvojnog tima. Nisam 100% siguran odnosno hocu da kazem da je ucenje MFC-a vrlo verovatno gubljenje vremena.

Postoji opcija Managed C++ odnosno C++ sa .Net framework-om i to pristojno radi. Ali ako imas mogucnost sada da biras, odaberi C# ili VB.Net.


[ mmix @ 16.08.2016. 11:25 ] @
Kao prvo, slazem se sa djordjeno, C++ GUI aplikacije su pain.

Ali ako bas izricito hoces, postoje i druge opcije sem MFCa. Npr Qt ima dobar API, odrzava se, ima design plugin za VS i radi lepo sa MSVC kompajlerom.

https://doc.qt.io/qt-5/windows-support.html




[ Ronsky @ 16.08.2016. 12:30 ] @
Qt kosta novce ako se koristi u komercijalne svrhe, tj. nije besplatan.
[ mmix @ 16.08.2016. 13:34 ] @
Koliko sam skapirao decko je pocetnik i hoce da nauci neki C++ GUI. Ako ikad i dodje u poziciju da radi profesionalno C++, velike su sanse da ce raditi Qt.
MFC nisam video godinama, ne verujem ni da bih umeo sad da sednem i da iz glave napisem nesto...
[ Branimir Maksimovic @ 16.08.2016. 17:02 ] @
Qt je sada LGPL, to znaci da se moze bez problema prodavati exe pod uslovom da dinamicki linkas.... samo staticko linkovanje pada pod stavku da moras da das source kod...
[ Ronsky @ 16.08.2016. 17:09 ] @
Win32 API je komplikovan i spor. Ne preporucujem managed WinForms / C++ / Cli verziju. Postoje brzi alati za Win32 kao sto su Delphi i C++ Builder. Qt je po mom misljenju bubble koji polako puca. Windows developeri inace nemaju neku svetlu buducnost.

[Ovu poruku je menjao Ronsky dana 16.08.2016. u 18:22 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 16.08.2016. 17:30 ] @
Ako cemo vec tako Delphi i C++ builder su odavno pukli....
[ mmix @ 16.08.2016. 17:55 ] @
Mada ih ima naokolo TO valljda ako je direktor bio zagrizeni obozavalac

U danasnje doba stvarno nema neke potrebe da se juri unmanged opcija, ako je Win desktop ili (od skoro) web shop onda .NET ako je multiplatform desktop onda Java. Sve ostalo je kapric
[ Sasha_bn @ 21.08.2016. 21:15 ] @
Citat:
Ronsky:
Win32 API je komplikovan i spor. Ne preporucujem managed WinForms / C++ / Cli verziju. Postoje brzi alati za Win32 kao sto su Delphi i C++ Builder. Qt je po mom misljenju bubble koji polako puca. Windows developeri inace nemaju neku svetlu buducnost.

[Ovu poruku je menjao Ronsky dana 16.08.2016. u 18:22 GMT+1]


Iz kog razloga mislis da Qt puca ?


Moja ti je preporuka da koristis QT za gui part. Odlican je framework, brzo se uci i brzo se dolazi do rezultata. Takodje mi se svidja sto uvjek si u stanju da koristis nativne resurse platforme na kojoj se program izvrsava.
[ Ronsky @ 22.08.2016. 15:41 ] @
Iz rastuceg broja pitanja bez odgovora na SO. To je solidan pokazatelj stanja na terenu.
[ @ 23.08.2016. 18:59 ] @
Hvala na odgovorima, dosta mi je pomoglo da odredim šta dalje.
Nakon nekog vremena rada sa Qt-om utisci su krajnje pozitivni. Kao što je neko već naveo, relativo brzo se mogu videti rezultati.