[ chomi 91 @ 14.08.2016. 20:06 ] @
E ovako, ukratko moj prijatelj treba da nasledi-dobije zemlju u okolini Fruske Gore. Hteli bi zajedno sa jos par ljudi ulozimo u to i moj deo uloga bi bila nabavka mehanizacije.
posto trenutno posedujem samo malinjak i obicnu malu frezu od mehanizacije, pa se ne razumem previse u to zamolio bih vas da mi kazete onako cisto informativno sta je sve potebno za obradu sledeceg poseda:
4 njive ukupne velicine 100-110ha
5 parcela pod vocem 4ha (kajsije jabuke,..vinogad) sa tendecijom prosirivanja
[ Lavlja_Jazbina @ 14.08.2016. 20:16 ] @
4 njive ukupne velicine 100-110ha,wow 100 hektara ! Taj nije na forumju sto bi ti rekao detaljno sta i kako.

A za ovo drugo jedan imt 539 za medjuredove (freziranje).Stpo se tice grozdja,ima jedna izreka:i gazda i rob su na jednom mestu..
[ chomi 91 @ 14.08.2016. 20:23 ] @
svesni smo mi ta je to ogromna zemlja, zbog toga bi se udruzilo nas 4-5
[ Lavlja_Jazbina @ 14.08.2016. 20:36 ] @
Nije bitno koliko vas ima nego koje konje kupiti.Sto se tice traktora za mene je FENDT traktor zakon.

Ipak treba izracunati vreme obrade jednog hektara,i sat po hektaru brze pa je 100 sati manje vremena kao i goriva.

Persona koja bi to bolje objasnila je u teskom kesu pa i nije na forumu.:).Obradjuje po zadnjem javljanju oko 800ha

a prska iz aviona.:).
[ dusanboss @ 15.08.2016. 02:04 ] @
Pretpostavljam da na tih 100 ha planirate da se bavite ratarstvom. Kažeš da je tvoj deo mehanizacija. Pa u šta će drugi da ulažu?

Ovaka, za početak treba vam jedan traktor srednje snage (oko 100 Hp) i adekvatni priključci za njega.

A to su plug, tanjirača, drljača ili kilder ako je zemlja mekša, medjuredni špartač, prskalica, rasipač djubriva, sejalice (žita za početak možeš i sa rasipačem da seješ).
prikolica, jedam manji traktor može 539 da vam služi za voćnak i za transport.

Možda sam nešto propustio, ali to je osnovna minimalna mehanizacija za obradu 100 ha zemlje. I nije nimalo jeftino.

Kombajn ti je preveliko ulaganje za početak tako da je bolje da plaćaš nekom tu uslugu dok ne vidiš kako ide.
[ dusanboss @ 15.08.2016. 02:10 ] @
Citat:
chomi 91:
svesni smo mi ta je to ogromna zemlja, zbog toga bi se udruzilo nas 4-5


Pa nije baš ogromna. Ja bih rekao da je 30-40 ha neki minimum da bi se čovek bavio ratarstvom sa svojom mehanizacijom. Pošto je vas više to je odprilike to. Samo da se ne posvadjate posle par godina. :)

[ chomi 91 @ 16.08.2016. 18:41 ] @
kao prvo pogresno sam se izrazio, nebih ja kupio sam mehanizaciju, vec bih neposredno bio kupac jer poznajem neke uvoznike (bla, bla da ne duzim sad)
mislis da je dovoljan jedan traktor za ratarstvo? neki kazu minimum 2 cak i vise
msm da nebi trebalo da bude drugih problema, jer nikome od nas ovo nije glavni izvor prihoda, vec dopunski, tkd bi u teoriji svako od zarade uzimo proporcijonalno koliko je i ulozio
[ Lavlja_Jazbina @ 16.08.2016. 19:21 ] @
Citat:
mislis da je dovoljan jedan traktor za ratarstvo?

Obradjivati 100 ha sa jednim traktorom neces cuti nigde na zemaljskoj kubli da ima.

Evo ti tema sa ESa http://www.elitemadzone.org/t4...oljoprivrednicima-se-nastavlja

pa mozes da stvoris neku sliku.

To sto ti hoces sa ortacima je ozbiljna stvar da bi na ovom forumu dobio ( sem clana koji objasnjava u toj temi a nije na forumu )

To sto sam dosadan da jurim razne likoje je zbog toga zto mrzim kada neko baronise,kao clan iznad koji po meni,blage veze nema

o poljoprivredi.

Da dodam,stewuss je.....Clan koji ima poprilicno znanje pa mu posalji mail.
[ dusanboss @ 17.08.2016. 00:09 ] @
Jedan nije dovoljan. 2-3 bi već mogla da budu.
[ gigamg1 @ 19.08.2016. 20:37 ] @
Za početka 4 traktora. Dva jača i dva manja za "leteće radove" (špartanje, prskanje, rasipanje veštaka, setvu...).
Sejalice, ako ćete okopavine onda za okopavine ako ste za strnine onda za strnine. Uglavnom svi imaju obe varijante zbog plodoreda.
Bar dva špartača da se to sve postigne odraditi kada dođe vreme za to. Dve prskalice sa dobrim kapacitetom takođe jer su tu minuti bitni a jako velike štete nastaju ako okasni tretman hemijom. Jedan rasipač za veštačko đubrivo (za njega se dobro raspitajte kako ne bi došli u situaciju da je premali za vaše potrebe).
Dva pluga ili dva podrivača (sve zavisi koji oblik obrade vam odgovara). Setvospremač ili germinator. Razrivač bi godio... Ima tu koješta od mehanizaije.
Na taj zemljišni fond vam obavezno treba ozbiljan kombajn jer jako velika lova bi vam otišla kada bi plaćali usluge.
Još kojekakvih sitnica koje mnogo znače. Prikolice obavezno, što više to bolje.

Najbolji savet bi dobili od ljudi koji bar približno toliko obrađuju zemlje.
[ stewuss je @ 01.10.2016. 21:09 ] @
Davno nisam svracao na forum i kad pogledah sta ima, moj nick se spomenuo.. hvala @Lavlja_Jazbina na preporuci.

Da bi mogao da se dA ozbiljan i konstruktivan savet (pre svega finansijski) par informacija treba da budu potpunije - tacna velicina parcela, koji je tip zemljista preovladjujici, da li parcele imaju izrazene razlike u tipu zemljista i ko ce da radi zemlju, tj. Vi licno ili traktorista kao placeni radnik.

Svaka poljoprivredna masina kosta dosta para i nije naivno dati bilo kakav savet. Ono sto je najbitinije i sto ljudi cesto previde je da masina (traktor, prikljucna masina i najvise kombajni) vise kostaju Vas ako stoje nego ako rade. To znaci ako je radna masina (traktor + prikljucno orudje ili kombajn) predvidjen da u sezoni radi 1000ha a Vi sa njim radite 100 ha, onda Vi gubite pare posto troskovi odrzavanja nisu opravdani ucinkom. To znaci da Vi mozete imati angazovanog 1 ili vise traktorista koji ce raditi puno radno vreme u sezoni (8-10h) i za taj sistem rada ide jedna kombinacija masina, dok ako planirate raditi licno, i to Vam nije osnovni izvor prihoda, te niste u mogucnosti da u sezoni radite puno radno vreme (koje moze da bude i po 16h dnevno u spicevima) masine sa vecim ucinkom mogu biti opravdane radi ustede vremena i ako su Vam finansijski dostupne.

Bilo koja detaljnija informacija nije moguca bez podataka koje sam Vam trazio, a i preporucljivo bi bilo znati koje kulture planirate proizvoditi.

Ovde na forumu sam voljan pomoci uopsteno, bez konkretnih marki i modela masina, a ako ste zainteresovani za konkretnu ponudu moracemo te detalje zapoceti na pp ili mail.

Pozdrav,

Stevan
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2017. 19:09 ] @
Azijati su cudo !