[ Nelliot87 @ 25.09.2016. 22:58 ] @


prevrcao sam net dva dana ali nisam uspeo naci cirilicu za xp jesu oni to ukinuli kolko vidim ili ima negde dobro skrivena?
[ batalale @ 25.09.2016. 23:05 ] @
Podrška za XP je ukinuta ali nije problem da ti okačim instalaciju:https://cloud.mail.ru/public/AyVG/rMZErAztD
[ SlobaBgd @ 25.09.2016. 23:30 ] @
Šta će tebi srpska ćirilica, ni sa ovim latiničnim Windowsom se ne snalaziš.
Instaliraj Service Pack 3 za Windows XP, glupo je u današnje vreme koristiti WinXP sa SP2. prevĆi Internet u potrazi za SP3 za WinXP, mrzi me da pretražujem ili da uploadujem.
[ Nelliot87 @ 26.09.2016. 11:23 ] @
@batalale hvala ti puno
[ Nelliot87 @ 26.09.2016. 11:24 ] @
@SlobaBgd
imam sp disk butabilan al me mrzi da sad reinstaliram kad radi dobro
[ SlobaBgd @ 26.09.2016. 13:16 ] @
SP disk butabilan?! Daj ne pričaj besmislice, SP je običan EXE fajl, kakav butabilan disk, pobogu?
Mnogo ti prosipaš pameti ovde i izigravaš poznavaoca, a u stvari veze nemaš. I to nije strašno, svako od nas je počinjao od nule. Ali da toliko pametuješ i da nećeš da poslušaš savete i da nešto naučiš, to još nisam video.
[ bachi @ 26.09.2016. 13:24 ] @
Lik opušteno troluje. Postavi neko besmisleno ili polu-smisleno pitanje i jede kokice.
[ gilopile @ 26.09.2016. 13:37 ] @
Sve je moguce, ali vidim da se iz petnih zila trudi da osposobi one rutere...

OS na srpskom, pa jos i na cirilici :D
Kada mi se tako negde zadesi, katastrofa kako ne mogu da se snadjem.

Gori bi mi bio jedino na kineskom :) Da, i svedski me jednom zapao, uzas jedan.
[ Fabolous @ 26.09.2016. 13:48 ] @
Citat:
bachi:
Lik opušteno troluje. Postavi neko besmisleno ili polu-smisleno pitanje i jede kokice.


Jede kokice i pije coca colu.
Smorio sam se citajuci za onaj router pa ja bi do sad ili odustao ili naucio.
[ batalale @ 26.09.2016. 13:49 ] @
Citat:
gilopile:

OS na srpskom, pa jos i na cirilici :D
Kada mi se tako negde zadesi, katastrofa kako ne mogu da se snadjem.

Gori bi mi bio jedino na kineskom :) Da, i svedski me jednom zapao, uzas jedan.

Čemu takvi komentari?
Meni nikada ne može maternji jezik i pismo biti užas?
Iz tog je proizašla i ošišana latinica....ali da ne idem u off.
[ gilopile @ 26.09.2016. 13:52 ] @
Ne, nisi shvatio moj post. Nemam ja nista protiv naseg pisma.

OS volim da mi je na eng. Tako sam navikao od davnina, i svaki drugi jezik mi je neshvatljiv.

Svaka tebi cast za UL ovih jezika. I ja sam skinuo, jer mi vecina trazi da XP bude na srpski. Valjda navikli tako...


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.09.2016. u 15:04 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 26.09.2016. 14:10 ] @
Citat:
batalale:
Citat:
gilopile:

OS na srpskom, pa jos i na cirilici :D
Kada mi se tako negde zadesi, katastrofa kako ne mogu da se snadjem.

Gori bi mi bio jedino na kineskom :) Da, i svedski me jednom zapao, uzas jedan.

Čemu takvi komentari?
Meni nikada ne može maternji jezik i pismo biti užas?
Iz tog je proizašla i ošišana latinica....ali da ne idem u off.

Da, samo što ovde ne govorimo o beletristici i narodnim epskim pesmama već o korišćenju operativnog sistema na srpskom jeziku, što neće pomoći ako se pojave problemi i ako se na osnovu prikazane greške traži rešenje na Internetu. Uz to, Windows na srpskom nikako ne pomaže boljem razumevanju rada operativnog sistema, jer onaj ko se ne razume - ne razume se, pisalo mu na engleskom ili na srpskom. Koliko puta sam bio svedok, i preko ovakvih foruma, i uživo "na terenu" da program odbije da nešto uradi, i da o tome napiše jasnu poruku na srpskom, pa opet korisnik kompjutera pita "šta je ovo" i "šta da radim". A ako neko želi da se upozna sa radom kompjutera, njemu će više koristiti uputstva i tutorjali na engleskom. Više ih je, bolje su napravljeni, i obrađuju problematiku na različitim nivoima, od početničkih do stručnih. Ostaje samo mala poteškoća - poznavanje engleskog. Ali u današnje vreme online prevodilaca to je najmanji problem.
[ gilopile @ 26.09.2016. 14:17 ] @
Ma jasno, SLobo.

Ljudi koji mi traze srpski interfejs ne znaju engleski. Njima je ok srpski...tipa, kopiraj, ucitavam, iseci, nova fascikla, pokreni, posalji e-mail...Ipak se snalaze nekako tako. Na eng tek ne znaju.
Na skype, dodaj, pretrazi, posalji poruku, pozovi...
Na engleskom im je to sve potpuna nepoznanica, kao meni na svedskom ili kineskom :D
ALi vreuj mi, nemaju takvi pojma da rese neki problem putem googlanja na kojem god im jeziku bio.
[ batalale @ 26.09.2016. 14:51 ] @
Reč je o upotrebi jezika i korišćenju kompjutera a ne otklanjanju grešaka ili programiranju.
Zbog takvog odnosa, nebrojano puta sam viđao dokumenta određenih firmi na ošišanoj latinici jer je programeru besmislena instalacija OS-a i ofisa na srpskom.
Ne bave se svi servisiranje i ne znaju svi engleski. Zato ja uvek instaliram i srpski a onaj kome treba engleski, znaće da ga prebaci za minut.
[ valjan @ 26.09.2016. 14:58 ] @
A možda to što se vi ne snalazite na maternjem govori da ste većinu stvari nabubali napamet umesto da ih koristite razmišljajući ;-) Pa "deliverujete ovde sešn o nolidžu" kako biste ispali superiskusni korisnici naspram noobova koji koriste srpsko okruženje. Ja nemam nikakav problem da koristim računare i telefone ni na srpskom, engleskom, nemačkom, slovačkom, češkom, danskom, mađarskom (dok se setim na kojim sam sve jezicima imao prilike da ih koristim, na nekim manje na nekim više uspešno). Čak sam imao prilike da se daljinski konektujem na računare u Izraelu i Omanu (većina stvari je bila pisana hebrejski odnosno arapski), a omiljeni deo mi je kad klinci zbrljave nešto na tabletima pa moram da ih resetujem na fabrička podešavanja, i dobijem kineski kao default :-)
[ SlobaBgd @ 26.09.2016. 15:15 ] @
Citat:
batalale:
Reč je o upotrebi jezika i korišćenju kompjutera a ne otklanjanju grešaka ili programiranju.
Zbog takvog odnosa, nebrojano puta sam viđao dokumenta određenih firmi na ošišanoj latinici jer je programeru besmislena instalacija OS-a i ofisa na srpskom.
Ne bave se svi servisiranje i ne znaju svi engleski. Zato ja uvek instaliram i srpski a onaj kome treba engleski, znaće da ga prebaci za minut.

Mešaš mogućnost pisanja ćirilicom ili latinicom sa dijakritičkim znacima i preveden (delimično!) operativni sistem. Ovo o čemu pričamo je zahtev da se Windows prevede na srpski i da interfejs, dijalozi, meniji budu na srpskom, na ćirilici. Inače, na svaki Windows koji negde instaliram, instaliram i podršku za srpsku ćiriličnu i latiničnu tastaturu.
[ valjan @ 26.09.2016. 15:36 ] @
Kad smo kod tastatura, da li je neko koristio fizičku ćiriličnu tastaturu, odnosno tastere koji su obeleženi ćiriličnim slovima? Naleteo sam jednom u jednom novosadskom JKP na primerak iste, i kad već spominjem moć navike i bubanje napamet, uspeo sam tek iz petog-šestog pokušaja da se ulogujem na svoj gmail nalog koristeći dotičnu, iako redovno koristim 3-4 različita softverska rasporeda...
[ batalale @ 26.09.2016. 15:38 ] @
@SlobaBgd:
Da, upravo o tome je reč, u prevodu, okruženje.
Slažem se s ovim što je napisao valjan.
Okruženje treba postaviti na jeziku koji nam je bliži od engleskog. Ko se ne slaže ima opciju da sve prebaci na engleski ili koji već želi.
To je suština.
[ batalale @ 26.09.2016. 16:45 ] @
Citat:
valjan:
Kad smo kod tastatura, da li je neko koristio fizičku ćiriličnu tastaturu, odnosno tastere koji su obeleženi ćiriličnim slovima? Naleteo sam jednom u jednom novosadskom JKP na primerak iste, i kad već spominjem moć navike i bubanje napamet, uspeo sam tek iz petog-šestog pokušaja da se ulogujem na svoj gmail nalog koristeći dotičnu, iako redovno koristim 3-4 različita softverska rasporeda...

Nisam imao prilike uživo da vidim ćiriličnu tastaturu ali koliko sam video slike na netu, na tasterima su i latinični fontovi QWERTZ Adria?
[ Nelliot87 @ 26.09.2016. 17:08 ] @
ha hahahhagagagaahahaa ajha jaahaa ahjaa ajhaa
[ Nelliot87 @ 26.09.2016. 17:11 ] @
prelepa cirilica reklo bi se po materinom a da vas pitam jedno pitanje zasto je ne moguce pisati na cirilici na OVOM forumu kad je toliko matican kao ono tipa nisi mi cist
[ Nelliot87 @ 27.09.2016. 17:59 ] @
Citat:
gilopile:
Sve je moguce, ali vidim da se iz petnih zila trudi da osposobi one rutere...

OS na srpskom, pa jos i na cirilici :D
Kada mi se tako negde zadesi, katastrofa kako ne mogu da se snadjem.

Gori bi mi bio jedino na kineskom :) Da, i svedski me jednom zapao, uzas jedan.



samo da nisam ona revert pipnuio
[ jolemisa @ 01.10.2016. 22:47 ] @
Samo malo treba bolje pogledati i Region Lengvidž i dodati Serbian ćirilicu.
Nije mi jasno,ovo sam ti napisao na ćirilici,a ispalo je,na latinici.

[Ovu poruku je menjao jolemisa dana 02.10.2016. u 00:10 GMT+1]
[ goranvasiljevic @ 02.10.2016. 16:21 ] @
Citat:
Nelliot87: prelepa cirilica reklo bi se po materinom a da vas pitam jedno pitanje zasto je ne moguce pisati na cirilici na OVOM forumu kad je toliko matican kao ono tipa nisi mi cist


Nisu predvideli...
[ bachi @ 02.10.2016. 19:29 ] @
Zato što je ovo ex-yu formu, pa zato da ostali posetioci ne bi ostali uskraćeni za sadržaj, što je po meni sasvim ok.

A i sve i da nije, sem madzone-a, ovo je tehnički forum, a tu ćirilica nema šta da traži.
[ batalale @ 02.10.2016. 19:37 ] @
Citat:
bachi: A i sve i da nije, sem madzone-a, ovo je tehnički forum, a tu ćirilica nema šta da traži.

Ovo mi baš i nije jasno?
Kakve veze ima tehnika i pismo?
Koliko sam mogao videti, niko ne piše softver na forumu a objašnjenja su moguća na svakom pismu i jeziku.
Da li da napravim snimak nekog japanskog, kineskog, hebrejskog, ruskog....foruma pa da vidiš da to što navodiš nije tačno.
Imam utisak da unosiš previše neki lični animozitet?
[ bachi @ 02.10.2016. 19:44 ] @
Mučno je i za čitanje, a i za pisanje tehničkih stvari, punih stranih izraza na tehničkim forumima. Dakle - mrzi me da šaltam non stop sa levi alt+levi shift i da, to je lično naravno, moji su prsi u pitanju.

A kako se nismo potrudili da prevedemo tehničke reči i to kako treba i da unifikujemo, tj. standardizujemo, od "malih nogu" koristimo strane i to nam je sasvim prirodno, tako da kada pročitam sučelje kod Hrvata, mnogo mi to lošije zvuči nego interfejs, a da ne govorim da kad sednem za lokalizovani Windows da ne mogu da se snađem i 10 puta sporije radim na takvom sistemu.
[ batalale @ 02.10.2016. 19:52 ] @
Pa i Engezi nisu imali te reči nego su ih izmišljali.
Ne vidim zašto bi favorizovao tuđi jezik i pismo zato što smo navikli na ovo ili ono?
Po meni je to samo pitanje lenjosti.
Takođe, postoji još foruma na ovim prostorima koji se bave tehnikom pa ne prebacuju ćirilicu na latinicu?
Ali to da ostavimo, to je odluka vlasnika foruma i to je to.

[ SlobaBgd @ 02.10.2016. 21:04 ] @
Ma bachi u ovom slučaju racionalizuje jednu, po mom mišljenju, glupu ideju, da se iz nekih razloga (a to nije prisutstvo posetilaca iz bivše Yu, ovakvo stanje je još od kada je forum okupljao nekoliko drugara iz Pančeva) onemogući ćirilica na ES-u. Kao, slobodno vi pišite na ćirilici, a forumski softver će da sve to konvertuje u latinicu, jer je tako odlučio gazda. Dakle, nikakva opravdanja o posetiocima iz ex-Yu ne stoje, ima ih mnogo i iz Makedonije, pa niko ne iebe njihovu ćirilicu.

Već je mnogo puta prežvakana ova tema, reko' da obavestim neobaveštene o čemu se u stvari radi.
[ jolemisa @ 04.10.2016. 20:16 ] @

Meni nije licno problem,ali sam hteo coveku da pokazem da je moguce namestiti cirilicu da pise u Wordu i Notpedu,pa i na nekim forumima.samo ne bi trebalo da se zapostavlja cirilicno pismo.Kupuju ljudi i tastature zbog cirilice.Omo sto jes,jes latinica je potrebana za pisanje tehnickih stvari sto se tice OS-a,a ovako za dopisivanje ne bi trebalo da se brani.