[ blaki @ 10.10.2016. 09:47 ] @
Pozdrav svima,

Molio bih za preporuku za kupovinu monitora od 22 inča, da bude full HD i da ima TV tjuner. Pokušao sam pretragama ali ispada da se ono što se nekada proizvodilo u smislu ovakve kombinacije izgleda više ne može naći. U obzir dolazi i kombinacija monitora i eksterne TV kartice ali i tu je, čini mi se, slična situacija.

Ni preporuka oko kupovine matične ploče nije naodmet, obzirom da posle niza godina korišćenja isključivo lap-topa kao kućnog računara, kupio bih nešto moćnije i ozbiljnije u smislu konfiguracije i to desktop, koji bih sam sastavljao iz komponenti, postepeno kako budem imao para.

Što se tiče budžeta ako bi moglo do 60.000 din, sve preko toga mi je puno.

Svako iskustvo, preporuke i saveti su dobrodošli.

Hvala unapred.

blaki
[ somethin9 @ 10.10.2016. 11:06 ] @
Kupiš monitor koji hoćeš i povežeš na njega set top box, većina monitora i svi set top boxovi imaju HDMI, kombinacije monitora i tv tunera je besmislena, zato se i ne proizvodi.
Besmislena je i kupovina matične i postepena kupovina ostalih komponenti, skupi pare i kupi celu konfiguraciju odjednom.
[ blaki @ 10.10.2016. 11:54 ] @
Citat:
somethin9: Kupiš monitor koji hoćeš i povežeš na njega set top box, većina monitora i svi set top boxovi imaju HDMI, kombinacije monitora i tv tunera je besmislena, zato se i ne proizvodi.
Besmislena je i kupovina matične i postepena kupovina ostalih komponenti, skupi pare i kupi celu konfiguraciju odjednom.


Super. Ovo nisam znao. Znači set-top box + monitor = televizor?

Računao sam da pojedinačno mogu naći pojedine komponente na popustu kod raznih prodavaca (za gotovinu) pa sam se nosio tom idejom. Malo me brine ova matična ploča. Jel u njoj već "uflašovan" BIOS (UEFI) ili bi to morao sam raditi? (Pretpostavljam da jeste jer po nekoj mojoj logici stvari trebao bi mi i neki programator za to, prvi put???). Tu se malo plašim jer nemam baš nikakva iskustva u ovome.
Ma kupio bih ja i gotovu konfiguraciju ali čitajući razne forume i imajući u vidu moja loša iskustva sa Toshiba laptopom i njihovim UEFI-jem koji je mnogima "zagorčao život", po onome što nalazim po forumima ipak bih pokušao sa "no-name" konfiguracijom.
[ ademare @ 10.10.2016. 14:06 ] @
Monitor sa TV tjunerom je Televizor ! Zato je to nemoguce kupiti , jer za monitor je carina za Uvoznike 1 % a za Televizore je 15 % .

Monitor od 22 inca je nemoguce naci sve su to monitori od 21,5 inca , sto je ipak manje vise isto Pitanje je sta ti zelis kao kvalitet jer oni najjeftiniji i nisu bas nesto ma sta na njemu pisalo . Tako su meni uvalili kada sam kupovao LG , nisu mi jasni ljudi koji LG proglasavaju za vrhunski brend , san snova itd , kada je to najgori brend koji je ikada postojao !!

Ja koji malo bolje i duze pamtim od prosecnog gradjanina ove nase srbijice, secam se da je postojao Najgori brend, Najjeftiniji i najgore o njemu koji se zvao Goldstar ! E sad zamisli situaciju da Vlasnik brenda odluci da promeni ime . Zasto bi neko menjao ime posle godina rada ? Pa to sam objasnio kakav je bio Goldstar . I sada ispisu drugo ime i Preko noci Brend postaje San snova , a u stvari isti onaj Bedni Goldstar sa drugim natpisom .

Meni su uvalili na novom monitoru LG , mrtav piksel i nikom nista . Garancija ne vazi za jedan vec imaju neka pravila koliko njih i gde se nalaze podlezu garanciji, sem kod modela koji Garantovano nemaju ni jedan , ali ti ne spadaju u ekonomsku kategoriju cena !

Nego ti ako ti treba i jedno i drugo razmisli o Televizorima te velicine koji su u stvari full HD monitori sa tjunerom , procices sa manje novca nego te kombinacije monitor, box i ko zna sta .
[ blaki @ 10.10.2016. 18:37 ] @
Citat:
ademare
Nego ti ako ti treba i jedno i drugo razmisli o Televizorima te velicine koji su u stvari full HD monitori sa tjunerom , procices sa manje novca nego te kombinacije monitor, box i ko zna sta .


Za tu kombinaciju bih imao, čini mi se odličan i povoljan izbor. Ovi ljudi prave televizore još od kada sam ja bio beba, a to je zbilja bilo prilično davno. Valjda ga znaju napraviti da valja? Vaše mišljenje?

https://www.bcgroup-online.com...-vle-4520-bm-led-full-hd-30669
[ ademare @ 10.10.2016. 21:24 ] @
Danas imas samo dve destinacije gde se prave televizori za Evropu . Turska i Kina . Turski je Vestel , kada sam prvi put cuo za njih pre 10-tak godina drzali su oko 50 % EU trzista ?

U prvom trenutku mi nije bilo jasno jer takav TV sa tim imenom nikada nisam video ni tada ni kasnije . Stos je u tome sto oni prave Televizore za druge Brendove . I to ne samo Evropske vec i Hitaci , za koje 99% ljudi dovodi u vezu sa Japanom , su bar neke serije Turski Vestel !

Oni prodaju svima od ovih nasih Fox, Vox, Grok brendova , pa do Brendova - imena koje su Turci kupili . Prvi je naravno bio nekada Engleski Beko , a kasnije kako je koja fabrika propadala , tako su Turci kupovali Imena , Telefunken, Blaupunkt, pa i Grundig .

E sad to ne znaci da je Vestel Grundig , isto sto i Vestel Elin , ili Vestel Trijumf , da dodam jos koji naziv koji se prodaje samo u Srbiji i poneki i u regionu . Obicno je Grundig skuplji zbog imena Znaci to je ako je slicna cena , slican i kvalitet. Nego treba birati Tv po tome kakav je servis i podrska u Srbiji .

Za taj novi Turski Grudig stvarno ne znam , jer nisam hteo to da kupujem , da mi neko skuplje prodaje ime , a unutra isti delovi kao u ovim domacim brendovima , a od ovih domacih ne znam ni jednog da valja . TV kao i svaki uredjaj , nikada se ne zna moze i najeftiniji da radi godinama i najskuplji da brzo crkne . Zato je vazan servis i podrska . Za to odgovor nemam, da imam , ne bi me kecali na svakom cosku , oko garancija i tih zezancija , ali to je vec pitanje " Pravne " drzave koja to dozvoljava Tajkunima i Tajkuncicima koji se uz njih slepuju.

Da dodam da se neki od modela Samsung sklapaju u Slovackoj, ali to je Srafciger industrija , delovi stizu sa dalekog istoka , a radnici sa srafcigerima u Slovackoj to samo sklapaju.
[ krgo @ 10.10.2016. 22:04 ] @
Vrhunski monitor:

http://www.winwin.rs/pc-perife...-1-dvi-d-5xusb-dp-6791929.html

Podnošljiv STB:

http://www.winwin.rs/tv-audio-...miko-impulsa-t2-c-6783281.html

Za polovinu predviđenog budžeta.
[ gilopile @ 10.10.2016. 22:24 ] @
Sto se TV-a tice, @somethin9 ti je lepo rekao.

Dakle, monitor + STB je dobitna kombinacija.

Imas ogromnu ponudu monitora, ali pogledaj i Dell asortiman. Sjajni monitori, odlican kvaliyet slike.

Mozda da razmotris 16:10 varijantu, tj 1920x1200. Mnogo, mnogo bolje. Ispod 24` ne bih isao.

60,000 ti je budzet za cega? Monitor + STB ili se tu ubrajaju i neke komponente za sklapanje PC-a?

Malo preciziraj, koji budzet za PC i za monitor+STB i za sta bi se racunar koristio?
Ako nisi zahtevan, neki APU ili neki od Intel Intel G serije, recimo Intel® Dual-Core G4400...Sadvim ok za sve po malo...
[ blaki @ 11.10.2016. 11:58 ] @

Citat:
gilopile: Sto se TV-a tice, @somethin9 ti je lepo rekao.

Dakle, monitor + STB je dobitna kombinacija.



Suštinski tu me zbunjuju dve stvari. Prvo: Zvuk? Znam da ima monitora sa zvučnicima ali to je onda još jedna začkoljica, tražiti upravo takav monitor. Nadalje vidim po forumima da postoji HDMI na grafičkoj koji nema "zvuk out" sa grafičke kartice, pa su onda egzibicije kako dovesti zvuk na monitor jer HDMI prenosi samo sliku?
Drugo: U stanu imam kablovsku i ne znam kakva je tu situacija kada se na kablovsku nastavi "set-top box" i da li je ovo uopšte moguće?

Citat:
gilopile:

60,000 ti je budzet za cega? Monitor + STB ili se tu ubrajaju i neke komponente za sklapanje PC-a?

Malo preciziraj, koji budzet za PC i za monitor+STB i za sta bi se racunar koristio?


Toga sam se i bojao. Znam da postoje konfiguracije za ogromno brdo para. Dobio sam ponudu od jedne naše firme (neću da reklamiram), ovu:



A cena za gotovinu je bila 51.990 dinara. Kako ovaj monitor nije sa TV tjunerom računao sam malo više i to je tih nekih 60.000 koje sam i napisao.
[ gilopile @ 11.10.2016. 12:10 ] @
HDMI prenosi i zvuk, naravno. Svaka g kartica sa HDMI ce ti preneti i zvuk, jer ima u sebi integrisan cip za njega i kroz drajvere se i on instalira i tu nema nikakvih problema. Tako i taj STB.
One koje nemaju ( a to su mahom dosta stariji modeli, imaju header na koji se dovede kablicem sa zv. kartice i taj signal ide preko HDMI konektora do TV-a ), tako da je moguce i tako dovesti na tim starijim kartama.
Mada, da budem precizan, nisam se susreo sa kartama koje imaju HDMI, a da nemaju AUDIO cip na sebi. To su uglavnom bile starije kartice sa DVI, a ne HDMI konekcijom.

Naravno, gledas monitor sa HDMI + da ima ugradjene zvucnike ( nemaju svi, naravno ). Pa kada `source` prebacis na HDMI, automatski ce se na zvucnicima cuti i to sto ide sa set top boxa audio/video.

Sto se kablovske tice, nisam siguran, javice se neko.

Da li ide i kroz njihov kabel DVB T2 ne zznam. DVB C ide...Ali za to ti treba drugaciji tuner. Moze ovaj sto je @Krgo predlozio. Sasvim OK uredjaj sa odlicnim HW-om i dual tunerom DVB T2 i C ( za kablovsku ).
Imas i USB varijante DVB T2, jedino sto mora komp da radi kako bi gledao...Ali onda mozes u isto vreme i da koristis komp i da u prozoru pratis TV...Kako god, ti odluci.

Evo, ovde su filtrirani monitori sa zvucnicima i HDMI ulazom. Ima cak i sa 2xHDMI ako ces komp kaciti na taj nacin, mada je sve jedno, i DVI radi isto...

http://www.winwin.rs/pc-perife...ugradeni_zvucnici_filter=54548

Samo ti uzmi neki od ovih ( shodno svom budzetu ) i nema problema.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.10.2016. u 13:39 GMT+1]
[ ademare @ 11.10.2016. 12:53 ] @
Ljudi ne citate dobro Pitanje !

Covek ima Ukupno 60.000 din spremljeno za ceo Kompjuter i monitor !

A vi mu predlazete da za monitor da 23.000 ? Pa kako ce onda da sklopi ostatak ? Koliko ja vidim sa ovog predracuna , on je predvideo neki Asus budzetski model koji ima samo onaj Analogni ulaz .

Kakvi crni zvucnici , Hdmi , tjuneri i ostala egzotika .


Kod tih analognih UVEK dolazi do pada kvaliteta slike kada se koriste dva izvora , pa makar sta da je izmedju . Probao sam 100 puta jer i ja imam takve monitore sa samo plavim Analognim ulazom i 100 % dolazi do kvarenja prikaza.

Probano sa KVM svicevima ( uredjaj da se jedan monitor i jedna tastatura i mis , koriste na vise kompjutera ) izoblicenja slike nepodnosljiva .

Probano sa vise modela Eksternih Tjunera . Sa eksternim tjunerom Monitor se ponasa kao TV i kada je kompjuter iskljucen , ali kada kroz njega idu oba signala i Tv slika i slika sa kompjutera, na analognom ulazu monitora kvari se slika, ostrina itd. Analogni i tako ublazava kvalitet slike, ja ga licno mnogo vise volim, prirodnije mi je za oci , nego digitlni ulazi , ali to je vec stvar ukusa .
Ja sam povezivao sa klasicnim LED TV-om komp preko HDMI ulaza i nisam mogao da se naviknem na ostrinu slike . Navika je cudo .

Znaci za 12.000 din nema ni jedan monitor , koji ima te " egzoticne dodatke " cak ni digitalni ulaz klasicni koji postoji 10-tak godina . Plus sto se na novim karticama taj izlaz vise ne stavlja , vec novi tzv. digital displey pa i za to trebaju adapteri.

Zato sam mu predlozio klasican TV , gde nema pada jer ne dolazi do mesanja signala , kao kada monitor ima samo jedan analogni ulaz . Naravno za odvojeni novac i tu dolaze u obzir samo budzetski modeli .
[ gilopile @ 11.10.2016. 13:21 ] @
Evo, moze ovaj.
http://www.winwin.rs/pc-perife...mi-dvi-d-zvucnici-1168065.html

Bice potaman para. Doda tih 7000 na tog Asusa i + uzme neki DVB za 3000 i caos.

24`, taman.

Za 2-3000RSD probija budzet. Toliko valjda moze da skrpi. Gde su 60, tu su i 63,000 :D