[ igormil @ 11.10.2016. 07:37 ] @
Instalirao sam Win 8.1 i ne vidi se cd/dvd uređaj.Šta može biti,on radi ima struju u sebi i vidi se u bios-u ali nema ga u My computer?
Igor
[ gilopile @ 11.10.2016. 08:23 ] @
Mozda da mu dodas slovo ( drive letter ). Mozes to iz Disk Management-a.
[ igormil @ 11.10.2016. 14:41 ] @
Kada uđem u disk menadžment vide se samo particije od hard diskova.
[ gilopile @ 11.10.2016. 14:59 ] @
Aha, ok. Kazes, vidi se u BIOS-u, a da li se vidi u device manager-u?

Da li je DVD ATA ili S-ATA. Ako je ATA, da li imas jos koji uredjaj pored njega HDD ili CD/ DVD koji je isto ATA?

Ako imas, da li su dobro dzampirani?

Desi se da iako nisu dobro dzampirani da se vide u BIOS-u, nekada sa slovnim greskama, nekad sve OK.

Proveri kablove, pogodovo ako je ATA. Iskljuci pa ponovo ukljuci 80pin kabel, mozda nije dobro `seo` kabel..
[ igormil @ 11.10.2016. 15:49 ] @
OK Gile,probaću pa ću se javiti.Hvala.
[ igormil @ 11.10.2016. 20:57 ] @
Probao sam sa kablom i džamperima ali bezuspešno.Instalirao sam Win7 i cd/dvd uređaj se pojavio.
Hvala ti na pomoći Gile,

Pozdrav.
[ gilopile @ 11.10.2016. 22:44 ] @
Ebaj ga. Glupavi Win 8.1.

Ima tu stosta da se podesi ne bi li se pojavio.

https://support.microsoft.com/en-us/kb/314060

Od win 3.1 do win7 nikada problem sa prepoznavanjem CD/DVD. Sto noviji OS, to vise problema :D

Ali i bolje da si se vratio na Win7. Drzi se ti njega dok se ne nakane da napisu neki normalan OS.
[ igormil @ 17.10.2016. 02:12 ] @
Zapisao sam ovo što si mi napisao da znam za ubuduće.Instalirao sam Win 7 i rešio problem.Hvala ti puno na pomoći Gile,

veliki pozdrav.
[ pbenka @ 19.10.2016. 15:45 ] @
Ne znam za win8, ali glupo iskustvo sa win10 i dodavanjem diskova. Sistem instalisan kad su bila priključena 2 hdd. Hoću da dodam treći, uradim sve po propisu, proverim u biosu - tu je ali ga win10 ne vidi! Probaj ovo-ono, čak sam isključio jedan od ona dva i ostavio samo jedan disk, opet vidi oba ta dva?? Zovem momka koji je zadužen za računare, valjda ima više iskustva, gledamo obojica belo. Seti se on: aj da ne radimo shut-down kad menjamo nešto, nego uradimo restart. Naravno, nakon restarta sve vidi kako treba. Ja se ne bih nikad setio - meni je restart isto kao i shut-down + power up. E pa tvorcima win 10 nije.
[ calexx @ 19.10.2016. 16:03 ] @
Nije ali može da se podesi pa da bude isto. Windows 8 je uveo fast boot tj od njega je shut down neka vrsta hibernacije i nije isto što i klasičan stari shut down. Rešava se ili tako što se po potrebi restartuje umesto gasi/pali ili se u power opcijama isključi fast boot i onda bude kao što je do sada bilo. Naravno, ovo važi i za windows 10.