[ dr_lafo @ 18.10.2016. 12:45 ] @
Pozdrav,
Imam motel koji ima još 3 objekta u krugu od 300 m ( saunu, fitnes salu, bazen i zatvorenu halu..) i treba da obezbedim wajrless internet u sva 3 objekta ali takav da se korisnici ne moraju svaki put ponovo logovati kad predju iz objekta u objekat? Šta je najoptimalnije rešenje?

Imao sam ponuda sa 3 cisco indoor AP koje bi kontrolisao cisco wireless kontroler ali mi je to proskupo (traže oko 3000 eura)
U objektima postoji Lan mreža. Ako je od pomoći.

Unapred zahvalan!
Aleksandar
[ Seyokiller @ 19.10.2016. 21:53 ] @
Ima više načina za rešenje tvog problema. Wireless oprema je jako skupa tako ako si mislio jeftino da prođeš varaš se.
Ja predlazem nešta ovako da kupiš za početak, a kasnije ćeš sam proširivati pokrivenost wifi signalom kupovinom ovakvih 3 komada u svaki objekat po jedan.
Treba ti naravno neko stručan da to sve uštima da radi.

https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/

Pozdrav


[ bachi @ 20.10.2016. 07:33 ] @
I moja preporuka ide za Unifi long range APove, zmaj su!
[ dr_lafo @ 20.10.2016. 08:01 ] @
A kako bih onda rešavao problem sa prelaskom iz jednog signala u drugi a da mi ne pukne internet?
[ bachi @ 20.10.2016. 08:03 ] @
https://help.ubnt.com/hc/en-us...90-UniFi-What-is-Zero-Handoff-

Ali je na tebi da odlučiš da li ili ne, tj. da vagaš dobre i loše stvari.

Ja sam u Hotelu Bristol postavljao Unifi i ipak nisam uključio zero handoff, jer uređaj bukvalno za par ms prelazi sa apa na ap.

Edit: Sad vidim da ne važi za AC uređaje, pa ako uzimaš njih imaj to u vidu.

Inače je generalna ideja da na svim APovima daš isti SSID. Na primer, SSID je: motel. Imaš 3 unifi apa, sva 3 će pod ssid imati motel. Prvi uređaj radi na kanalu 1, drugi na kanalu 6, treći na kanalu 11.

U toj situaciji se klijent nakači na najbliži AP i kada se klijent pomera ka drugom APu u jednom trenutku se klijent sam prebaci sa jednog na drugi. E sad, u tom trenutku može da se desi da ako ima aktivni voip poziv na veza pukne, mada i ne mora, sve zavisi od okolnosti.

E zero handoff tu uskače tako što se svi APovi vežu i dobiju jedan virtualni MAC i svi APovi su na istom kanalu, tako da se iz klijentove perspektive vidi samo jedan AP i onda ne dolazi do mogućnosti da pukne voip poziv kada klijent skače sa APa na AP, jer unifi kontroler "pomaže" pri odluci na koji AP da asocira klijenta. . Mana je koliko se sećam što se ukupan protok deli na broj uređaja, pa se smanjuje propusna moć wifia i nešto lošiji signal.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 20.10.2016. u 09:13 GMT+1]
[ _owl_ @ 20.10.2016. 08:08 ] @
Ako razmatraš profesionalnu opremu, možeš da pogledaš i Motorola/Zebra AP-ove.
[ dr_lafo @ 20.10.2016. 08:52 ] @
Ako sam dobro razumeo definitivno mi treba 3 AP-a + 1 uredjaj (kontroler) koji koji će ih povezati u jedan virtuelni AP (ako sam dobro razumeo) ili ti AP-ovi imaju neku pciju koja im omogućava povezivanje? Proizvodjač ovde igra manje bitnu ulogu?

Neki su mi preporučivali i omni antenu pa da sa njom probam. Da li to može da radi posao?
[ bachi @ 20.10.2016. 09:03 ] @
Kontroler je softver koji se instalira na bilo kom računaru, pa ako već imaš neki server pod Windows/Linux/Unixom, tu staviš UniFi kontroler. Onda podešavanjima pristupaš preko web-browsera i svim APovima upravljaš sa jednog mesta. Odlučna stvar, dodaš novi uređaj, pojavi se na ekranu i klikneš adopt i magija može da počne. :D Imaju oni i svičeve sa tim kontrolerom, ali je nepotrebno, jer sigurno imaš neki 24/7 komp.

Ako hoćeš zero-handoff, u što u tom slučaju ne kupuješ AC long range, nego UAP-LR, ili UAP-PRO ako želiš 5GHz mrežu po n standardu, mada Pro nije long range.

Imaš i UAP-Outdoor+ i UAP-Outdoor5 (5Ghz) varijante.

Dakle, zero handoff im radi sa uređajima po n standardu, ne radi po ac standardu.

Ponudu pogledaj ovde: https://www.ubnt.com/enterprise/#unifi
[ tuxserbia @ 20.10.2016. 09:49 ] @
Nigde niste naglasili, ali može i više od 3 uređaja da ima u mreži. Ista 3 kanala, ali recimo ovakav raspored 1,6,11,1,6,11. Bitno je da se uređaji na istim kanalima ne kolju, ne preklapaju istu površinu. Bolja pokrivenost, manje klijenata po uređaju.

PS

5GHz je lepa stvar, ali treba misliti i o klijentima sa samo 2.4GHz.
[ anon115774 @ 20.10.2016. 10:04 ] @
Citat:
bachi:Ja sam u Hotelu Bristol postavljao Unifi i ipak nisam uključio zero handoff, jer uređaj bukvalno za par ms prelazi sa apa na ap.

Edit: Sad vidim da ne važi za AC uređaje, pa ako uzimaš njih imaj to u vidu.


Problem kod wifija je sto ne moze ap da odredi kada ce uredjaj da uradi prelazak na drugi ap vec je to u nadleznosti iskljucivo klijenta. Takodje to nema veze sa tehnologijom koja se korsti (da li je ac ili nije nema nikakve veze).

Na primer, Apple pre verzije iOS-a 8.0 nije imao bilo kakvu logiku za ovo vec je uredjaj bio na ap-u sve dok ne izgubi potpuno signal pa tek onda pokusava da vidi da li ima nekih sa boljim signalom ali to znaci prekid u vezi od oko 1000-1500ms. Treba imati u vidu da ovaj prekid od sekundu-dve nije jedino sto je problematicno jer i pre tog momenta je uredjaj imao problem da komunicira sa ap-om (odnosno to je i razlog pucanja veze) tako da u zavisnostis od konfiguracije terena treba racunati sa 5-10 sekundi problema u komunikaciji. Od verzije 8.0 ima logika koja kaze da cim signal padne ispod -85 uredjaj ce sam odmah da potrazi druge AP-ove sa istim SSID-om (dakle, pre nego sto dodje do pucanja veze) i pokusace da se prebaci ako je moguce. Ovo takodje podrazumeva prekid u komunikaciji ali samo par ms sto nije nikakav problem za SIP i ostale kriticne servise.

Za Androide ne znam ali cenim da google moze tu da da neku info. Takodje svi ostali stariji telefoni tipa symbian i slicno nemaju nikakvu politiku prebacivanja na drugi AP vec iskljucivo to rade kada potpuno pukne veza.

Ono sto radi UBNT je nesto sasvim drugo ali da ne bih duzio previse poenta je samo da oni (kada se ukljuci zero handoff) imaju sve ap-ove na istom kanalu i rade sinhronizovano sto znaci da se tu javlja ogroman problem sa brzinom ako se prijavi malo vise uredjaja ali tu nema prekida u komunikaciji.

Kod druge varijante gde svaki ap radi za sebe a sa istim SSID-om nema problema sa brzinom ali je u tom slucaju istkljucivo na klijentima da sami odlucuju kada ce da pokusaju reassoc.

Na pokretacu teme je da odluci sta mu je bolje :)
[ bachi @ 20.10.2016. 10:07 ] @
Ma naravno. Zavisno od "terena", možda je potrebno da u svakom objektu stavi po jedan UAP-LR, za manji objekat može i onaj koji nije long range. Ako ima 4 objekta, stavi 4 plafonjere na plafon negde na sredini objekta, a onda spolja kači ove outdoor varijante i onda je miran.

Ako ide na AC varijantu, oni su kompatiblni unazad, tako da će i 2.4GHz klijenti moći da se kače.

Sumirano: Ako baš baš hoćeš wireless-hand off, ideš na N modele, ako hoćeš future proof varijantu, ideš na AC modele (koji nemaju zero hand-off). Ako pokriješ sve sa dovoljnim brojem APova, stvarno ti zero hand-off i ne treba, eventualno ćeš štelovati rssi parametar na APovima, te će da odbija klijente sa lošim signalom, te ćeš tako pospešiti da se klijenti češće asociraju na najbliži AP, jer se u suprotnom dešava da drži vezu sa apov sa kojim ima dve crtice signal iako je pored njega AP sa punim signalom, mada opet nema garancije da neće doći do pucanja voip poziva, ali ono, ako i pukne, pa šta sad, nije smak sveta. :D
[ Zlatni_bg @ 20.10.2016. 10:41 ] @
I moj glas ide za Unifi AP-ove.

Samo zaboraviste coveku da kazete da mu treba ruter jos uz sve to i da Unifi nece raditi kao jedan :) Jedan mikrotik bi super dosao tu, ako vec nema postojeci ruter :)
[ dr_lafo @ 20.10.2016. 12:10 ] @
Hvala na odgovorima,
pomogli ste mi u svakom slučaju.
Da li je neko od vas probao ovako nešto

http://www.tp-link.us/common/Spotlight/EAP_controller.html

Pozdrav!
[ bachi @ 20.10.2016. 12:20 ] @
EAP je TP-Linkov odgovor na UniFi, tako da mu je ista filoSofija.

Ako ti je tanak budžet, idi na TP-Link, ako je malo veći, idi na UniFI, jer su svakako kvalitetniji od TP-Linka.
[ dr_lafo @ 21.10.2016. 06:14 ] @
Hvala puno na brzim odgovorima!
[ cika dacha @ 21.10.2016. 17:20 ] @
Postovani,

Imam i ja pitanje, kako da imam bolji signal za wifi na vikendici u dvoristu tj u krugu oko 25m od objekta ? Sadasnji ruter lepo radi u krugu vikendice 2-3m i dalje signal prestaje.
Pa kojim ruterom ili nekim drugim nacinom da signal pojacam do daljine koji mi odgovara?
[ Zlatni_bg @ 23.10.2016. 12:51 ] @
Pa isti savet kao i njemu, unifi AP sa postojecim ruterom. Mozes da nadjes za cca 100eur.
[ Joja82 @ 23.10.2016. 22:22 ] @
Ukoliko zeli stabilno i profesionalno resenje, s obzirom da je motel u pitanju, to se ne moze dobiti sa malo para. Treba postaviti profesionalnu i.proverenu opremu.

Moja licna preporuka je Ruckus R500.

Ko god je imao iskustva sa njim zna o cemu pricam. Jeste skuplji od unifi-ja ali je za toliko i bolji. Jedan AP moze da opsluzi opsluzi oko 500 korisnika bez ikakvih problema.

Nemam nista protiv unifi-ja, da se razumemo, ali ovo je potpuno druga klasa opreme.
Vrlo pouzdana i profesionalna.

Ruckus R500

[ Zlatni_bg @ 24.10.2016. 19:04 ] @
Mislim da nije problem kolicina klijenata vec prostor. Ima par odvojenih objekata koje treba da pokrije.
[ Seyokiller @ 24.10.2016. 19:58 ] @
Radio sa Ruckus odličan je !
Gdje ima da se kupi ako znas ?
Mislim na prostor EX-YU.

[ anon115774 @ 25.10.2016. 10:19 ] @
Citat:
Joja82:Ko god je imao iskustva sa njim zna o cemu pricam.


A ko god zeli da svoju izjavu pojaca sto do dvesta puta na kraj recenice obavezno doda "...zna o cemu pricam". To valjda zvuci najbombasticnije :)

I tako, umesto ciste "moj je veci" izjave, da li bi mi koji ne "znamo o cemu pricas" mogli da saznamo o cemu pricas i sta je to toliko bolje od drugih proizvodjaca? Ne znam za ostale drugare na temi ali ja bih vrlo voleo da saznam sta se tehnicki tu desava pa je to mnogo bolje. Pogledao sam data sheet i detaljno proanalizirao specifikaciju ali ne vidim sta to ima konkretno sto drugi nemaju?
[ deki77 @ 25.10.2016. 12:27 ] @
Citat:
Pogledao sam data sheet i detaljno proanalizirao specifikaciju ali ne vidim sta to ima konkretno sto drugi nemaju?



Možda ovo:
Code:
PERFORMANCE AND CAPACITY
Concurrent Stations,Users • Up to 512 clients per AP

Simultaneous Voip Clients • Up to 30
[ anon115774 @ 25.10.2016. 14:41 ] @
512 asocijacija na ap i 30 isovremenih sip konekcija? Zezas?

I sta je tu posebno? Platis vise za uredjaj sa vecim CPU i RAM i, gle cuda, moze da gura vise uredjaja...!

Nego, zasto nigde ne moze da se nadje info koji mu je cpu i ram?
[ tuxserbia @ 25.10.2016. 16:18 ] @
Za 500 nisam video, ali evo za 310 i 700

https://wikidevi.com/wiki/Ruckus_Wireless_ZoneFlex_R310

https://wikidevi.com/wiki/Ruckus_Wireless_ZoneFlex_R700

https://wikidevi.com/wiki/Ruckus_Wireless_MPE5AC33A

Ima nekoliko i na OpenWRT

https://wiki.openwrt.org/toh/ruckus/start
[ anon115774 @ 26.10.2016. 10:22 ] @
Ok, i sta je tu bolje od konkurencije?

Koliko vidim, R500 kosta preko EUR 500 na ebay-u i rekao bih da mu je mnogo losiji price/benefit ratio mnogo veci nego Mikrotik ili UBNT.

Jel moze neko da nam objasni sta je to tacno bolje kod ovih uredjaja pa da i mi "znamo o cemu pricamo"?
[ deki77 @ 26.10.2016. 10:48 ] @
Citat:
Informer: Ok, i sta je tu bolje od konkurencije?

Koliko vidim, R500 kosta preko EUR 500 na ebay-u i rekao bih da mu je mnogo losiji price/benefit ratio mnogo veci nego Mikrotik ili UBNT.

Jel moze neko da nam objasni sta je to tacno bolje kod ovih uredjaja pa da i mi "znamo o cemu pricamo"?


Ako hoćeš konkretno, bar meni "Cloud WiFi",captive portal,wifi roaming...
Ostali koriste AWS sa sporim učitavanjem splash page-a,etc
Imao sam priliku da vidim prezentaciju ZoneDirector...i zaista poseban uređaj!
[ Zlatni_bg @ 26.10.2016. 11:02 ] @
Iskreno, i mene interesuje sad kad se pokrenulo pitanje. Jeftini unifi-jevi kostaju oko 100eur, za cenu 5 unifija se uzme taj jedan ruckus. Da li opravdava cenu?

Kako se poredi sa njima s obzirom da oba uredjaja imaju po jednu (koliko vidim) wifi kartu, a cini mi se da ruckus ima manje kanala (slabiju)?

Gledam sa tacke performansi, ne fensi-namazanih stvari, toga verujem da na obe strane ima kol'ko covek 'oce :)
[ tuxserbia @ 26.10.2016. 11:11 ] @
U, bre, Informer, pa nemoj mene. Samo sam ostavio nekoliko linkova sa (šturim) informacijama. Inače, bar po meni, niđe veze da košta 200, a ne 500. Isti matrak ko i ostali. Za fensi-šmensi mi puca ....
[ bmarkovic06 @ 28.10.2016. 10:00 ] @
Citat:
Informer: 512 asocijacija na ap i 30 isovremenih sip konekcija? Zezas?

I sta je tu posebno? Platis vise za uredjaj sa vecim CPU i RAM i, gle cuda, moze da gura vise uredjaja...!

Nego, zasto nigde ne moze da se nadje info koji mu je cpu i ram?



CPU i RAM nemaju mnogo veze sa asocijacijom klijenata pogotovu ne u 802.11 sistemima. U pitanju je bolje resen softver i ugradnja kvalitetnijih radio cipova.

Mikrotik i UBNT su low end uredjaji (mislim na kucne AP) za neke manje mreze gde po meni UBNT prednjaci u segmentu AP-ova.

RB951G ima slican hardver kao i ovaj ROCKUS ali probaj na njega da asociras vise od 100 ljudi. Pisao sam u mikrotik podforumu o tome.

Imao sam jedan 951G postavljen u jednom kaficu i kada dodje vikend i nakaci se vise od 50 ljudi, tu ni ping ne prolazi a kamoli nesto vise.

Stvar je u softveru i samom radio cipu na uredjaju.
[ anon115774 @ 28.10.2016. 11:25 ] @
Citat:
tuxserbia:
U, bre, Informer, pa nemoj mene. Samo sam ostavio nekoliko linkova sa (šturim) informacijama. Inače, bar po meni, niđe veze da košta 200, a ne 500. Isti matrak ko i ostali. Za fensi-šmensi mi puca ....


Oprosti ako je tako ispalo ali nije bilo upuceno vec onima koji "znaju o cemu on prica" :)

@bmarkovic

Sve je to meni jasno ali ja i dalje postavljam pitanje odnosa koristi i cene. Ok, 951G koji kosta 80 evra ima problem da gura 50 ljudi u kaficu i onda nabavis R500 koji kosta preko 500 evra na ebay-u (znaci u Srbiji oko 700) i on moze da gura 500 klijenata. Da li se to isplati?

Imao sam jedan 951G koji je radio sa oko 35 klijenata i apsolutno ni jedan jedini problem nije pravio. Trenutno imam jedan hap ac (kosta 100evra) i kada je guzva ima oko 80-100 uredjaja (ukupno na oba banda) i nikakav problem ne pravi. Zato mi nije bas najjasnije sta to omogucava ovaj Ruckus za cenu koju ima ako govorimo samo o broju klijenata... e, ali ako ima i nesto drugo onda bih vrlo voleo da cujem jer mi iz specifikacije nije bas najjasnije.
[ deki77 @ 28.10.2016. 12:06 ] @
Ima dosta toga..nešto sam naveo što je meni potrebno..a..
Nešto što Ruckus nudi je BeamFlex tehnologija
Pomenuti model ima oznaku BeamFlex+
[ Mile-Lile @ 29.10.2016. 10:26 ] @
Ovo je jedno marketinško objašnjenje i ne treba ga shvatiti ozbiljno (svaki gazda svoga konja hvali)... barem neko ko posećuje ovaj deo foruma zna da nije ruckus izmislio mu-mimo i su-mimo i beamforming... beamflex - beamTRT - beamCVRC sve su to marketinški nazivi za istu stvar... na svetu imaš svega par proizvođača wifi chipova... Broadcom, Marvell, QCA možda i Mediatek...
i dalje nije odgovoreno šta opravdava Ruckus da bude bezobrazno skup... a način reklamiranja (tipa konkurencija ništa ne valja - prepoznali smo svi tplinkov ruter) je smešan...
ja lično bih voleo da čujem iskustva onih koji su u koristili i Ruckus i UBNT i MT u sličnim situacijam... pa da se uporedi... nekada i vredi dati više para...

inače broj wifi klijenata ne bi trebalo znatno da utiče na performanse ako ima lufta u internet linku i ako je ruter lepo podešen (npr. ograničen broj konkurentnih konekcija po korisniku)...
znam da QoS troši procesorsku moć pa ako ima 500 korisnika nije isto kao i 50... ali valjda neće neko u hotelu ili kafiću slobono ostaviti da se torentiše ili šta već...
Vidim da Ruckus ima 128MB i 256 MB RAM-a (zavisi koji je model) ali i to može da bude malo kada je sngle core CPU pa da svi krenu da torentišu i fejbuče...

nego ima li negde DEMO da vidimo? šta ima od softverskih opcija? piše samo Linux?
[ Mile-Lile @ 29.10.2016. 10:36 ] @
http://zddemo.ruckuswireless.com/admin/login.jsp