[ Dacha78 @ 10.11.2016. 12:22 ] @
Pozdrav,

studiram na IT Academy i dobili smo sledeći zadatak za rešiti:

Zaposleni ste u kompaniji u kojoj je mrežna infrastruktura bazirana na 1 Gbps Ethernet tehnologiji. U cilju moguće modernizacije infrastrukture, od menadžmenta kompanije ste dobili zadatak da analizirate današnje standrde 10GBps Ethernet tehnologije i Fiber-optičke tehnologije. Kriterijumi po kojima je potrebno da izvršite analizu su: pouzdanost, kvalitet, zadovoljavanje potreba kompanije, cena itd. Za uporednu analizu možete koristiti i tabelarni (uporedni) prikaz. Vaš izveštaj treba da bude koncizno koncipiran, obima do 1 strane A4 formata. Na kraju izveštaja je obavezno Vaše mišljenje kao odgovornog IT stručnjaka u kompaniji i Vaš zaključak (za šta biste se odlučili i zbog čega).

Unapred zahvalan na pomoći
[ nkrgovic @ 10.11.2016. 12:36 ] @
Bezi odatle i gledaj da ne platis, to ti je pomoc. :D Nema na cemu.

Ako te zanima odgovor na pitanje, napravi analizu kako ti je receno, pa proceni. Vodi racuna da ti je i zadatak nejasan, pa trazi prvo pojasnjenje: Da li je 1Gbit u rack-u ili po prostoru? Da li pravis top of rack, neki 10gbit aggregation, ili ides do korisnika? Da li mora 10Gbit, ili mozes da gleads NBase-T ? Sta je koj moj "zadovoljavanje potreba", kako se radi analiza toga bez da ti se daju same potrebe? :D Eto ti par korisnih pointera, mada mislim da ti je najkorisniji ovaj prvi.... Bezi odatle. :)
[ Dacha78 @ 10.11.2016. 12:45 ] @
hvala na informacijama
[ Zlatni_bg @ 10.11.2016. 23:04 ] @
Al' je zadatak... "Ljudi ja bih da kupim novi automobil, treba da mi zadovolji potrebe, do sad sam imao Yuga, sta mi preporucujete?"
[ burex @ 10.11.2016. 23:08 ] @
Slažem se sa prethodnim odgovorom koji je ukratko: BE. ŽI.
Pojavi se pred bilo kojim ozbiljnijim poslodavcem i napomeni mu da si svoje znanje stekao na IT Academy, pa javi ovde na forumu koliko se jako smejao.

Vezano za pitanje...
U praksi menadžment će boleti tuki za prelazak sa 1Gbit na 10Gbit infrastrukture, jedino ako im je došao neko iz Cisco sales tima da im puni glavu. Ukoliko sve radi super na 1Gbit, nema šanse da će oni hteti da ulažu u nešto više. U stvarnom svetu, IT je taj koji mora da kleči i moli za finansiranje za jaču opremu.

Dalje... Jednostavno pogledaš cenu npr. 10Gbit bakarne infrastrukture, zatim POTREBU za 10Gbit infrastrukturom (šta radiš sa 10Gbit koji q? 4K video streaming? asset sharing?), i napraviš proračun. Ukoliko je potrebno nešto naprednije, razmisliš o sprovođenju optike i naprednijih metoda prenosa preko dotične.
[ Dacha78 @ 13.11.2016. 05:00 ] @
Hvala na savetima. Zadatak uspešno završen.