[ blaki @ 11.11.2016. 19:30 ] @
Pozdrav svima,

Jako dugo koristim Linux. Više se i ne sećam kada sam zadnji puta koristio MS Windows. Slučajno, rešavajući probleme Linux Minta 17.3 sa Bluetoothom na Toshiba laptopu naiđoh i na ovaj, po meni, vrlo zanimljiv članak:

http://www.ocsmag.com/2016/07/13/linux-2017-the-road-to-hell/

Jako mi je žao, što čini mi se, da je čovek u pravu? Nisam baš ekspert za engleski jezik ali mi se čini da gospodin (gospođa-da se ne naljuti?) bez obzira što nije kompjuterski stručnjak (ili baš zato) vrlo precizno postavlja prava pitanja.

Nisam siguran da je ova diskusija baš za ovaj podforum, pa administrator ako smatra za potrebno neka premesti gde treba.

[ vinted @ 12.11.2016. 09:34 ] @
Citat:
blaki:
Jako mi je žao, što čini mi se, da je čovek u pravu? Nisam baš ekspert za engleski jezik ali mi se čini da gospodin (gospođa-da se ne naljuti?) bez obzira što nije kompjuterski stručnjak (ili baš zato) vrlo precizno postavlja prava pitanja.

prvo dedoimedo je gospodin i veliki stručnjak, a i čovek je sa ovih naših prostora.
a sve što je napisao i apastrofirao kao probleme i po mom mišljenju jesu veliki problemi i činjenica je da se dešavaju ćešće i random u poslednje vreme. Ne želim sada da nabrajam, ali sam imao vrlo slične probleme da nešto nije htelo da radi posle nekog apt-get upgreda, a radilo je ranije i tome slične nebuloze.
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2016. 10:59 ] @
Sve, sve je propalo, sve se srusilo, izgubilo sjaj.... ma dedo i medo preteruje. Naravno da problema ima uvek ces naci hardver koji nije podrzan neki bug se pojavi u novoj verziji i slicno....
Deja vu, svet se i dalje okrece, a jos nije propao...
[ bachi @ 12.11.2016. 11:01 ] @
Ali i ne mrda sa fraking 2%. Eeeeej, Microsoft mu se sam namestio sa Windowsom 10 i promenom poslovne politike po pitanju spyware i windows storea, ali ovi Linux developeri ne mogu da se sastave i odrade posao kako treba.
[ jablan @ 12.11.2016. 11:24 ] @
Kako ti misliš da tačno izgleda posao jednog Linux developera? Šta treba tačno da rade i šta tačno ne rade kako treba?
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2016. 11:26 ] @
Meni nije jasno zasto se toliko insistira na Linux-u kao desktop OS-u. Sto se mene tice Linux ima drugu ulogu, a to da li ce ga "average" Joe koristiti na laptopu mi je potpuno svejedno.
[ bachi @ 12.11.2016. 11:41 ] @
Citat:
jablan:
Kako ti misliš da tačno izgleda posao jednog Linux developera? Šta treba tačno da rade i šta tačno ne rade kako treba?

Da se malo centralizuju stvari, odrede neki pravci i pridržavati se toga. Ovako svako vuče na svoju stranu, ne hebe niko nikoga, igraju se deca i kao rezultat imaš to što imaš.

Citat:
Aleksandar Đokić:
Meni nije jasno zasto se toliko insistira na Linux-u kao desktop OS-u. Sto se mene tice Linux ima drugu ulogu, a to da li ce ga "average" Joe koristiti na laptopu mi je potpuno svejedno.


Pa ko insistira? Ima milion desktop distribucija, sve do jedne tvrdeći kako su real deal.
[ Mord @ 12.11.2016. 13:35 ] @
Šta reći a ne zaplakati.

Windows Server 2016 User.
[ agvozden @ 12.11.2016. 13:44 ] @
Koristim Linuxe vec 20 godina, a ponekad i Vindouze (upravo)

Neverovanto koliko je tek ovaj Win10 bagovit, ali to vecina korisnika nece ni primetiti.

Inace, koristim samo LTS verzije Linuksa, a tu su problemi retki. Ima ih, ali nisu kardinalni. Npr, desktop mi je jos uvek na Ubuntu 14.

Sto se tice servera, tu su problemi sporadicni, tako da generalno, sve je prilicno OK.

A ukoliko se koriste sveze, netestirane verzije, na raznim laptopovima, tu ima prilicno problema i to stoji, ali je pitanje sta je alternativa.
[ SASA M. @ 12.11.2016. 14:47 ] @
http://www.benchmark.rs/vesti/...azmatra_windows_i_office-68228
[ jablan @ 12.11.2016. 20:44 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
jablan:
Kako ti misliš da tačno izgleda posao jednog Linux developera? Šta treba tačno da rade i šta tačno ne rade kako treba?

Da se malo centralizuju stvari, odrede neki pravci i pridržavati se toga. Ovako svako vuče na svoju stranu, ne hebe niko nikoga, igraju se deca i kao rezultat imaš to što imaš.

Kako Žika, linux developer da centralizuje stvari, kako ti to tačno zamišljaš?
[ plus_minus @ 12.11.2016. 21:28 ] @
Citat:
blaki:
Pozdrav svima,

Jako dugo koristim Linux. Više se i ne sećam kada sam zadnji puta koristio MS Windows. Slučajno, rešavajući probleme Linux Minta 17.3 sa Bluetoothom na Toshiba laptopu naiđoh i na ovaj, po meni, vrlo zanimljiv članak:

http://www.ocsmag.com/2016/07/13/linux-2017-the-road-to-hell/

Jako mi je žao, što čini mi se, da je čovek u pravu? Nisam baš ekspert za engleski jezik ali mi se čini da gospodin (gospođa-da se ne naljuti?) bez obzira što nije kompjuterski stručnjak (ili baš zato) vrlo precizno postavlja prava pitanja.

Nisam siguran da je ova diskusija baš za ovaj podforum, pa administrator ako smatra za potrebno neka premesti gde treba.



Ima jako zanimljivih članaka danas. Mnogi nisu ni napisani, nego jednostavno prepravljeni nakon copy/paste - translate.google.com/copy. Što se linkovanog članka tiče, piše ga linux newbie, kako i sama osoba predstavlja sebe, ili samo tako piše negde.. što je jako lepo. Linux je oduvek imao neku (sitnu) muku za raznoraznm firmware zafrkancijama, po raznoraznim gedžetima, onda kada se tek izbace na tržište, jer stalno se ubacuju neka nova pravila i standardi mali.. samo da bi i oni koji nemaju `veštice`, imali makar neku. U zadnje vreme se sve oštrije i oštrije vrši pritisak ka ubrzanom`doom`-u u vidu zanimljivih korporotokrativnih dilova, kao što to intel + m$ vole da praktikuju. Kupiš sledeću generaciju intelovog north+south-a i cpu-a i dobiješ sve instrukcije na raspolaganju samo sa m$ spajver 8,9,10,11,156.. Svi ostali OS-evi su sakati za pola stvari, za dobar deo CPU instrukcija. To je po meni zanimljivija tema. AMD ima šansu ponovo, ako se ispostavi da to bude praksa, da profitiraju sa procesorima koji neće biti takvi pa da znaju sami gde će skroz da se otvore za rad, a gde samo polovično, nego za sve - dobar dan. Ta devijantna [intel+m$] biznis užasopatija, has to go .. Što se tiče KDE-a i Gnome-a, to inače služi da privuče pažnju. Za lep i lagodan rad se ne koristi ono što je novo u linuxu.. nikada. Jer pre čitavih sedam skoro godina, real 3D cube desktop je bio nepojmljiv za "explorer.exe", a tek `prozorčići od želatina` .. a u linuxu stalno ima nešto novo. Taj newbie autor se čvrsto zabrzao. KDE4 je tek sad dobar. E, to se zove ukorak s' vremenom. Ili još bolje objašnjenje za sve jeste ono staro: Linux is user friendly operating system. It's just picky about its friends.
[ Bash1711 @ 12.11.2016. 21:42 ] @
Jedan ozbiljan članak na ovu temu, koji se bavi problematikom Linux-a danas:

http://itvision.altervista.org...y.for.the.desktop.current.html


[ tuxserbia @ 12.11.2016. 21:44 ] @
Ima već toga, @bachi ne prati mnogo, pa možda i ne vidi.

Red Hat gura svoju priču već duže vreme, ozbiljna lova je u pitanju. Kičma je systemd, GNOME i Wayland. Nije im problem da se zezaju sa "beta" verzijama Fedore, jer dobre stvari završe u RHEL. Ubuntu dugo vremena baca pare na linux, ali nikako da uhvati u to enterprise kolo. A i mnogo brate udaraju kontru, čak i nekim projektima koji su se već dokazali i svi ih prihvatili. App Store, Mir, Unity, mobile, One, cloud i kontejnere da ne pominjem. Polako, ali sigurno ih napuštaju. Koketiranje sa M$ je ili očajnička želja da se nametne kao ozbiljan igrač u biznis svetu, ili verovatnije da se proda tom istom M$-u, pa da Mark malo oda'ne.

A kupusijada sa hiljaduijednom distribucijom, pa 90% njih može komotno da završi na nekom od Gnome(KDE,XFCE,*box)-look sajtu za teme i ikonice. Sledećih 9,99% da se spusti na zemlju, prizna da je distribucija ogroman posao i nastavi samo sa jednim projektom, bilo to neko okruženje, ili paketić uslužnih programa.

E sad, da li bi takav rasplet doveo do nekog monopola? Verovatno.


I da odgovorim na postavljeno pitanje.

Da. Ne zbog toga što dedo ili medo kaže tako, jer mu argumenti nisu mnogo validni. Ako na sve strane kači slike kako mu se plazma skršila, to ništa ne govori o linuxu, već o njegovom poimanju stabilnog okruženja. Realtek drajveri su muka i na win, a ne ovde.
Ubuntu 14.04 se pokazao kao izuzetno stabilno izdanje, a ako je potrebna podrška za novije uređaje, ima i HWE, pa sve do XX kernela. Za starije makine, sad je na 101-oj verziji kernela. Jednom je štucnulo ažuriranje, valjda beše oko 40neke, ili 60neke, ne sećam se više. Ali pošto uvek drži kopije starijih, dva minuta posla više i sve ok. Gnome i Unity rade besprekorno, KDE mi niko ne traži, pa mogu samo da se pouzdam u priče sa strane da je ok.


Nego, MinKen će nam se vrati na dolarjev ;-(
[ Bash1711 @ 12.11.2016. 21:44 ] @
I čisto malo humora:

Me: “I’ll have an Ubuntu please”.
Bartender: “Ok, which flavour?”.
Me: “Eh?”.
Bartender: “Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE”.
Me: “Er, just a plain Ubuntu please”.
Bartender: “Is that a 32-bit or 64-bit?”.
Me: “Oh, 64 please!”.
Bartender: “LTS or six monthly”.
Me: “What’s the difference?”.
Bartender: “One is new, one is old”.
Me: “I’ll take the new one then”.
Bartender: “Might want the old, new one can be unstable”.
Me; “Jeez, ok, just give me the old”.
Bartender: “Do you have a graphics card?”.
Me: “Yeah, one that’s been made in the past year”.
Bertender: “Better set nomodeset when you install then or you’ll get a black screen. Do you know how to then edit GRUB to put in nomodeset again so it’ll restart properly, then update GRUB, then download the driver from the nvidia website, then press ctrl+alt+f1, then stop lightdm, then chmod the .run file you downloaded, then sudo install it whilst choosing the correct options along the way?”.
Me: “Do what?”.
Bartender: “…and to blacklist nouveau afterwards”.
Me: “Um, I’ll take a Windows please”.
Bartender: “A wise choice sir”.
[ plus_minus @ 12.11.2016. 22:10 ] @
^^

Citat:
! ALSA (the primary sound driver in modern Linux'es) is a constant pain for both developers and users.


Bilo pre 10 godina. I još mali milion stavki sa liste, pre toliko, isto.

Ozbiljnost hard kod m$ fanova.
To si nam linkovao. Don't.
[ Bash1711 @ 13.11.2016. 07:15 ] @
Nisam mislio pojedinačno na svaku stavku sa liste, naravno da je dosta stvari rešeno, ali ima i onih koji su i dan danas problem. Pogledaj širu sliku, i samo par tih stavki danas su ozbiljna prepreka za masovniju upotrebu Linuxa.
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2016. 08:04 ] @
Eh, Bash ti bas hoces ovo da pretvoris u advocacy temu ;(
[ Bash1711 @ 13.11.2016. 16:26 ] @
Branimire, stvarno nemam tu nameru. Okačio sam link koji, ako pogledamo kontekst, ima istu suštinu kao i link postavljača teme. Sa šalom sam mozda preterao, i izvinjavam se zbog toga. I sam sam bio korisnik linux-a pre par godina (Ubuntu/Mint), i daleko od toga da ga posmatram u negativnom kontekstu, čak naprotiv. Ali problemi postoje, i pogoto se sa njima susreću vlasnici laptopova, kao sto Dedoimedo naglašava.
[ vladared @ 13.11.2016. 16:30 ] @
Zanimljivo. Microsoft polako počinje da se odriče svog desktop čeda, a ovde pojedinci već otpisuju Linux i ako je već više od 2 decenije otpisan operativnis sistem.
Elem, što se teme tiče, za sada je neću gurati na Advocacy, mada već u samom startu bi se tako mogla definisati jer i sam članak nije mnogo ozbiljan. Iskustvo i mišljenje jednog čoveka, na koliko velikom uzorku? Jedan računar!?! Veoma reprezentativno. No idemo dalje. Prvo da krenemo od samog početka članka.
Linux nije imao problema sa UEFIijem, nego je imao sa izvedbom koju je napravio M$ radi sigurnosti koja se zove Secure Boot. Potražite starije teme biće vam malo jasnije šta je bio tačno problem, ali onako ukratko nisu hteli da otovre sertifikate za potpisivanje u UEFI-ju čime su privremeno "onemogućili" instalaciju Linuxa na mašinama koje su bile "defaultno predviđene" za Windows. Isto tako je i netačan podatak oko pojavljivanja EFI/UEFIja . EFI je razvio Intel sredinom 90 tih sa namenom da zameni BIOS koji se tada već pokazao kao "loša procena" prilikom razvoja x86 hardware-a. UEFI je nastao početkom 2000 tih, ali podatak od 2001 godini je onako pomalo pompezan, jer koliko je meni poznato prva izvedba UEFIja je bila na HP Itanijum 2 serverima koji su usput bili pokretani i pod Linuxom (ovde možda grešim u tačnosti ko je prvi, ali činjenica je da je 2003 godine već sve radilo kako treba).2005 godine se odustalo od EFIja u korist "unapređenog" UEFIja i dalje Linux nije imao problema sa tim.

Problem sa mrežnim karticama... Pa i tu je relativno netačna tvrdnja. Kao što je neko rekao RT kartice su i na Windowsu problem, samim tim mu ne drži vodu tvrdnja da eto Linux je kriv za njegove probleme. Međutim, činjenica je da novije distribucije iz čisto praktičnih razloga prilikom kompajliranja kernela izbacuju podršku za outdated hardware (po njihovom mišljenju) što definitivno ima negativan odraz na korisnike sa starijim hardware-om (ne mislim kada je kupljen nego kada je prvi put proizveden). U većini slučaja podrška u samom Linuxu nije izbačena, nego samo nije odabran odgovarajući hardware da bude podržan. Usput koristim i na desktopu i na laptopu bez problema Linux, tako da opet naglašavam da je sve pitanje izbora hardware-a, a pomalo i sreće....

Što se "života" na bateriji tiče, pa i tu nešto nije precizan ni Windows i to ista verzija Windowsa može da ti prikazuje različita vremena u zavisnosti koliko "trošiš" resurse tako da ni tu priča ne pije mnogo vodu. Isto tako nije pokazao ni kako mu je podešen power save mode i mnogo toga, što dovodi u sumnju da je uopšte bila dobronamrena primedba i za ovo.

I podrška za multimedijalne/mobilne uređaje, je veoma diskutabilna tema jer ja recimo koristim i iPhone i WinPhone i Android i nešto ne vidim da mi se upucavaju, a koristim pomenuti OpenSuSE 42.1 bez problema (dovoljno dugo da mi je dosadilo što nemam problema i razmišljam da pređem na neki koji će me malo trzati ;) ). Pre će biti da je u izvedbi korisnika pomenuto pucanje. Pomenute greške, Bug reporte... Ja ih ne vidim. Po toj istoj analogiji ispada da je Linux savršen operativni sistem gledano 1/1.

Dakle, ako želiš ozbiljan Linux sa ozbiljnom podrškom uzmeš neki RHEL ili neki njegov klon i znaš da imaš podršku 7 godina od trenutka nastanka te distribucije sigurno, naravno tu su razni još LTS-ovi, računajući i ovaj OpenSuSE-ov koji ja teram. Ako želiš da se frajerišeš, uzmeš nešto što se još uvek sija od čekičanja, ali nemoj da se žališ na bugove. Sam si odabrao.

Da li Linux ima problema? Ima ih mnogo, ali definitivno ih ne vidim u ovome što je pobrojano :) . Problemi su mnogo dublji, a nadam se da će jednog dana biti rešeno. I još nešto. Kako se gleda taj marketshare? Kako mi odgovara?!? Pa evo, ja onda pouzdano tvrdim da Linux drži oko 40% marketshare-a, jer zajedno sa Androidom otprilike toliko zauzima (ja sam zastupnik da svaka distribucija koja se vrti na Linux kernelu je Linux distribucija ili skraćeno Linux i samim tim je i Android verzija Linuxa). Pa onda o kakvom putu za pakao mi to pričamo? ;)
[ blaki @ 13.11.2016. 18:19 ] @
Kako sam ja započeo ovu diskusiju prvo da kažem da mi je vrlo drago da su svi ovde izneli vrlo slične stavove ako isključimo Bash1711, koji je jedini očito imao "neke loše namere" ali se čovek povukao.

Ne slažem se u svemu ni sa diskusijom vladared, strašno me podseća na pre otprilike 15 možda i više godina kada sam prisustvovao jednoj prezentaciji Linuxa, u Kragujevcu, toliko je godina prošlo da se i ne sećam koja distribucija je bila u pitanju, koja je objektivno tada imala naravno brdo nedostataka ali su je prezenteri predstavili kao potpuno idealnu i bez ijedne mane. Ja sam se tada pobunio jer sam mislio tada, a mislim i sada da je to potpuno kontraproduktivno, onda prema pokušaju da se što više korisnika dobije, a danas da se pokušaju objektivno shvatiti problemi i rešavati stvari koje se objektivno trebaju rešiti.

Ne mogu govoriti o stvarima koje ne znam, ali neke prizemne iz nedavnog iskustva mogu i nabrojati i povezati sa ovom diskusijom.

Citat:
vladared
Dakle, ako želiš ozbiljan Linux sa ozbiljnom podrškom uzmeš neki RHEL ili neki njegov klon i znaš da imaš podršku 7 godina od trenutka nastanka te distribucije sigurno, naravno tu su razni još LTS-ovi, računajući i ovaj OpenSuSE-ov koji ja teram. Ako želiš da se frajerišeš, uzmeš nešto što se još uvek sija od čekičanja, ali nemoj da se žališ na bugove. Sam si odabrao.

Već sam rekao da pod Mintom 17.3 (LTS) nisam mogao dobiti Bluetooth (4.0+LE) pa sam posegnuo za Fedorom (najnovija 28) koja je jelte, klon RHEL-a i naravno bluetooth nije radio, ali sam bio vrlo zadovoljan sa brdom drugih stvari i potupno razočaran sa još jednom banalnošću - driver za štampač Xerox Phaser 3040 koji kao što znamo nije i ne radi sa instalacijom iz CUPS-a ni na Ubuntu, Mintu i sl., ali je to neki Rus rešio i to ako se primeni tamo sada radi ali se na Fedori niko nije setio da to ispravi do današnjeg dana?
Znam da je Fedora "test distribucija" RH, ali ako se prilikom pokušaja instalacije najjednostavnijeg npr. "Amarok-a" aplikacija "Softver" ponašala tako da je to "žvakala" dobrih 25 minuta i na kraju se ništa nije desilo (što me podsetilo na situaciju kada MS Windowsu date da vam pronađe neki drajver na internetu, ostariti ćete, ništa se desiti ni rešiti neće. Ovde je i MS Windows u prednosti jer se proces može "ubiti", ali u Fedori opcijom "ps -aux" nisam uspeo dokučiti koji proces pripada navedenoj aplikaciji, te sam morao restartovati računar. Ako je takav i RH, hvala vam onda i na njemu.

I da ne dužim neko reče "igraju se deca", "niko nikog ne sluša, niti pokušava čuti" i rezultati na desktopu su takvi kakvi jesu, ali saglasan sam i sa onim - "Koja je alternativa"??? MS Windows 10? - neka hvala.


[Ovu poruku je menjao blaki dana 13.11.2016. u 19:46 GMT+1]
[ vladared @ 13.11.2016. 20:06 ] @
Uh blaki...
Nisam baš siguran sa čim se ne slažeš u mom prošlom postu, jer tu baš nema mnogo toga za slaganje ili ne. Problem Linuxa nije toliko u samom Linuxu koliko u razuđenosti koja vlada, ne namenskom trošenju resursa na gomilu distribucija, koja opet ima svoju prednost. Problem Linuxa je i u glavama pojedinaca koji ili žele da budu sve u svetu Linuxa ili su recimo previše isključivi i stalno se svađaju oko vlasničkih drivera i programa, a ne banalan problem ne radi na jednom računaru nešto. Zaboga, ako Linux zauzima manji marketshare, pogledaj šta provereno radi(ili kako je sada moderno reći sertifikovano za Linux) i onda kupuj prema tome, a ne da kupiš nešto i očekuješ da će na lepe oči da proradi.

Npr. banalan problem drivera, neka je recimo ovaj tvoj Bluetooth ili Xerox, nije problem Linuxa (kernela) nego je problem onoga ko je napravio hardware, a za isti nije dao neko uputstvo ili gotove drivere (nemoj gledati isključivo ovu rečenicu). Ne treba problem da rešava isključivo Linux developer, jer bi to značilo da za sve živo što postoji na ovom svetu bi trebali i u Windowsu da postoje driveri i onda ne bi postojali razni sajtovi/CD/DVD-i sa driverima. Dakle ako se nešto napravi potrebno je da se napravi odgovarajući driver. Za Windows to rešavaju same kompanije koje prave driver, sem u retkim slučajevima gde su driveri već uključeni u sam Windows. Dakle, tvoj bluetooth ako nije podržan generalno (niko nije napravio drivere) jednostavno nije krivica OS-a . Pre ili kasnije ako se sakupi dovoljno kritična masa, neko će već rešiti problem. U zavisnosti od rešenja ili će biti uključeni u sam kernel ili će biti opciona instalacija ili će biti dodeljivana kao vlasnička, ali onda dobar deo distribucija će izbegavati da ih defaultno uključi u svoje repoe (npr Ubuntu/Debian), pa ćeš opet morati da se na neki način dovijaš za iste. Nastavak priče je vezan za onaj Xerox gde imaš upravo primer gde je nedostatak centralizovanog razmišljanja, gde je neko negde razrešio problem, ali ne postoji volja/želja da se to ubaci ili makar negde ostavi "driver" koji bi se instalirao. Opet nije problem direktno Linuxa, nego ljudi koji učestvuju u čitavoj priči.

Dakle
Citat:
Da li Linux ima problema? Ima ih mnogo, ali definitivno ih ne vidim u ovome što je pobrojano :) . Problemi su mnogo dublji, a nadam se da će jednog dana biti rešeno.


U predhodnom postu sam odgovorio da se ne može se posmatrati na uzorku imam jedan računar i ne radi mi to i to i odmah da ti je kriv Linux (kernel), jer po toj analogiji pošto kod mene sve savršeno radi to znači da je savršen. Ja nikom ne prodajem ništa, nego sam samo skrenuo pažnju da je članak prepun rupa.

[ lega99 @ 14.11.2016. 00:24 ] @
@vladared,
Ovaj argument oko drajvera mi nesto ne stima, za windows imas standard i proizvodjaci mogu da napisu drajvere. Kako da napisu drajvere koji ce podrzavati 5000 distribucija i 10 verzija kernela.
[ vladared @ 14.11.2016. 01:38 ] @
@lega99
Nisam najbolji sagovornik za ovu temu jer ne pišem drivere, ali ono što je meni poznato je da je Linux kernel odavno dogurao do standarda za pisanje drivera gde u principu ako pišeš driver za neku main granu kernela ona će raditi pod tom granom bez problema. Da bude još bolje, uvedena je forma LTS kernela koja će 2 godine biti podržana (trenutno je 4.4 a sledeća je 4.9) i koju će većina LTS distribucija koristiti. Kada napišeš driver za Linux kernel, u zavisnosti od moda u kome je pisan, biće skoro svuda podržan, jer sve distribucije koriste Linux kernel, to znači da ako baš nisi nešto specifično napisao da bi u teoriji trebalo svuda da radi. Na netu možeš naći gomilu uputstava koje će ovo pojasniti mnogo bolje no ja, jer stvarno nisam stručan za pravljenje kernel modula/drivera...
[ Zlatni_bg @ 14.11.2016. 03:36 ] @
Za desktop/laptop - potpuno razumem zasto se uglavnom koristi Windows.

Za servere - nikad necu razumeti zasto neko pored Linuxa stavlja drugi OS.

Jedino sto mi nije jasno je zasto su se i CentOS i Fedora toliko promenili u zadnje 2 godine sto se tice serverske strane... bas taj neki period nisam imao potrebu za administracijom sistema, posle toga mi zatrebao jedan, ajde prvo sto sam se zbunio sta je MariaDB... nego sto ni yum vise ne postoji kao komanda... Pa onda "service xxx restart" je zastarela komanda... pa onda ceo dan ne mogu da koristim Apache izvan LANa zato sto je bilo neophodno neko registrovanje servisa kako bi se otkljucao za remote pristup iako ne koristim IPtables... bio sam bas u fazonu "wtf"? Cemu sva ta nova pravila?
[ vladared @ 14.11.2016. 07:58 ] @
Što se desktopa tiče, stvar potreba i opredeljenja. Za većinu običnih stvari radiće posao, pod uslovom da je hw podržan, a svako nek koristi ono što voli.

Što se servera tiče ovde mogu da dam deo odgovora:
1. MariaDB je opensource da ne kažem mysql. MySQL je vlasništvo Orakla i do kada će se isporučivati niko ne zna. MariaDB je postigao kompletnu kompatibilnost sa MySQLom 5.5, dok sve posle toga je diskutabilno, što kada se doda neizvesnost isporuke, čini čak i logičnom ovu odluku. Da ne zaboravim i zatvoreni deo koda koji je indeksiran na @Oracle što je pojedincima odmah diglo paniku. Ima tu priča i oko performansi, jer nisam se time ozbiljnije bavio i možda je čist marketing.

2. Što se service xxxx restart tiče, odrađen je swich na novi Systemd menadžment sistem gde je zadržana backward kompatibilnost sa Sys init skriptama i uvedeno gomila novina, kao npr istovremeno (paralelno) startovanje systemskih servisa prilikom bootovanja, startovanje deamona on-demand i još mnogo toga. Kada je novo, nova pravila...
[ bachi @ 14.11.2016. 08:19 ] @
To forkovanje forkovanog forka će se obiti žestoko od open source zajednicu.
[ lega99 @ 14.11.2016. 11:14 ] @
[bachi]To forkovanje forkovanog forka će se obiti žestoko od open source zajednicu. [/quote]

Evo svez primer Neon, a na to je napravljen Maui 2 koji se sastoji od Ubuntu, Neona, Minta i gomile nestabilnih i neproverenih programa.
Ogromna energija se rasipa jer svako zeli da ima svoj spomenik-svoj distro i to je @vladared dobro primetio.
Systems or Reinstall the Linux Distro
It appears that the package archive was misconfigured
Nov 14, 2016 01:17 GMT · By Marius Nestor

http://news.softpedia.com/news...le.com&utm_campaign=buffer

@vladared
Sto se ice drajvera ja tek nisam strucnjak nego korisnik i znam da ako sam i dobio linux drajvere za neki uredjaj toje bilo zastarelo i neupotrebljivo pisano u doba Marije Terezije.
Sto se tice kernela kako sad 4.7 LTS a pisalo se (nemam linkove) da ce 4.8 kernel da ispravi silne rupe u kernelu za koje se znalo ali eto nije se krpilo. Sad bas ne kapiram ko me je
lagao a ne mogu da cuvam i pamtim sve linkove kao dokaz da je tako napisano.
[ vladared @ 14.11.2016. 12:10 ] @
@lega99
Zadnji lts kernel je bio 4.4 koji je izašao negde početkom 2016 godine, a naredni će biti 4.9 koji će tako otprilike krajem ove početkom naredne izaći. Međutim, tebe to kao korisnika ni ne treba da interesuje. Jednostavno ja ljudima koji žele da se uputste u svet linuxa predlažem nekoliko varijanti u zavisnosti od njihovih potreba, ali uvek nešto što forsira LTS kako treba.

Konkretno PCLinuxOS, OpenSuSE, ponekad *Ubuntu (mada mi je on nekako zadnji izbor) za obične korisnike, dok za pravna lica gotovo uvek je CentOS upravo zbog 7 godina o kojima pričamo i koju će treško koja mašina nadživeti. Ono što je lepo kod RHEL klonova je što se baziraju (doduše kao i predhodni navedeni)na LTS kernelima i što rade backward update većih izmena i posle isteka životnog veka kernela, dokle god je potrebno. Isto tako najlakše ćeš naći drivere upravo za ovo "stabilno" okruženje. OpenSuSE je neka druga varijanta, ali on ne daje kao i Ubuntu za major release podršku od 3 godine, a za minor release 18 meseci.

Opet, kao što sam već naglasio. U zavisnosti od potreba savetujem klijente i moje rešenje niti je isključivo Linux niti neko od pomenutih rešenja. Isto tako kada dizajniram sistem i te kako vodim računa o hardware-u i pogotovu kod laptopova prvo dobro pručim kako se ponašaju na Linuxu... To je dodatnih sat-dva posla, ali mnogo toga rešava...
[ R A V E N @ 14.11.2016. 20:50 ] @
Za nekoliko dana ću proći tajnu inicijaciju u Windows destruktivni kult BSOD-a.
[ R A V E N @ 14.11.2016. 23:15 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Meni nije jasno zasto se toliko insistira na Linux-u kao desktop OS-u. Sto se mene tice Linux ima drugu ulogu, a to da li ce ga "average" Joe koristiti na laptopu mi je potpuno svejedno.


Da se sa Linux-om rukuje preko tekstualnih komandi, ne bi bilo ove rasprave. Ali Linux teži ući na desktop i laptop tržišta na kojima vlada Windows, a to je povelika grupa, druga iza mobitela u smislu informatičkih uređaja. Zato su rasprave neizbježne.

Meni je prije puno godina odbila da radi pretraga na Kubuntu-u. Dobio sam savjet da upisujem tekstualne komande na terminalu, što je, naravno, loše.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2016. 14:09 ] @
Interesantan link:

https://fsfe.org/news/2016/news-20161110-01.en.html
"
Legislators have drafted a bill that will boost Free Software on multiple levels within the Russian Federation's public sector.

The draft, approved by the Russian Federation's Duma (lower chamber) in mid-October, requires the public sector to prioritise Free Software over proprietary alternatives, gives precedence to local IT businesses that offer Free Software for public tenders, and recognises the need to encourage collaboration with the global network of Free Software organisations and communities.
"

Kakav god da je Linux, zavrsava posao. Nasa vlada bi mogla da predje sa piratskog softvera na legalan Linux ;)
[ Panta_ @ 15.11.2016. 19:09 ] @
Citat:
Neverovanto koliko je tek ovaj Win10 bagovit, ali to vecina korisnika nece ni primetiti.


Naravno da nece, ali ce zato i najmanji bag na Linux-u da primete, a zatim, ne da nece da otvore temu sa pitanjem kako da rese problem, vec iskljucivo otvore temu u kojoj ce da pljuju po Linux-u.

Linux je tu vec 25 godina, i danas ne da propada, vec je to najveci softverski projekat ikada po broju ljudi i kompanija koji ucestvuju u njegovom razvoju, izmedju ostlih i vas voljeni Microsoft. Gde to danas nema Linux-a? Na desktopima, serverima, telefonima, TV-ima, ruterima, automobilima... Sad, ako ce sve to da nestane 2017.
[ SlobaBgd @ 15.11.2016. 19:26 ] @
Ljudi, o čemu vi govorite, šta se palite!?
Zar vam magična brojka od 2% ne govori ništa? Ili ste u fazonu "iduće godine u ovo doba bićemo..."... Šta? 1,6%? Džaba svi žele napredak Linuxa kada sami developeri i promoteri to ne žele (pošteno!) ili ne umeju.
[ Panta_ @ 15.11.2016. 20:08 ] @
Citat:
Zar vam magična brojka od 2% ne govori ništa?


Ne. Zasto se OS X sa oko 5% smatra uspesnim desktop OS-om?
[ bachi @ 15.11.2016. 20:14 ] @
Ko ga smatra uspešnim desktop OS-om?

Za desktop Windows keva, za servere Linux, za mobilne Android i čiča miča gotova priča.

Sve drugo je u svojoj sferi neuspeh.

S tim što OS X će na Mac hardveru da radi normalno i neće biti tih problema, drugo što je mac preskup.
[ Panta_ @ 15.11.2016. 20:29 ] @
Citat:
Ko ga smatra uspešnim desktop OS-om?

Mnogi.

Citat:
S tim što OS X će na Mac hardveru da radi normalno i neće biti tih problema

Samo zato je i pravljen.

Citat:
drugo što je mac preskup

Pa koliko vidim, i ne ide im tako lose, mislim s obzirom da je Windows "keva".
[ vladared @ 15.11.2016. 21:07 ] @
Ova tema polako ali sigurno klizi u advocacy i verovatno će tamo završiti, ali ko ga šiša.
Šta je definicija dobrog sistema? Market share/ zastupljenost ili kako radi tamo gde treba da radi? Da li shvatate da 2% na 500 miliona računara je 10 miliona? I to samo deskop računara. Zašto je hajde samo Linux mada na se isto može prevesti na OSX, loš sistem? Možda na desktopu nije neki market share, ali upravo ta otvorenost i mogućnost da svako radi šta hoće je pomogla u tome da Android bude na Linuxu. I ne samo android, nego gomila embeded aparata i ko zna šta već ne sve. Još kada dodamo servere onda pitanje uspešnosti i dobrog sistema se može malo drugačije postaviti i reći ko je ovde uspešniji?

Negde ranije sam rekao da je glavni Linuxov nedostatak, ali koji doprinosi i nečemu dobrom je upravo ta razuđenost i rasipanje resursa. Sa jedne strane svako može sebi da napravi spomenik, što je loše, ali upravo zbog toga svako može da radi sa njim šta poželi. Linux je od svog nastanka proglašen otpisanim sistemom, ali on se drži i to ne samo drži nego kada se u globalu pogleda biće veoma uspešna izvedba na kraju....
[ Panta_ @ 15.11.2016. 21:40 ] @
Citat:
Negde ranije sam rekao da je glavni Linuxov nedostatak, ali koji doprinosi i nečemu dobrom je upravo ta razuđenost i rasipanje resursa. Sa jedne strane svako može sebi da napravi spomenik, što je loše, ali upravo zbog toga svako može da radi sa njim šta poželi.


Nema tu nikakvog rasipanja. Linux je "samo" kernel, niko ga nije fork-ovao, pa nema ni rasipanja. Kod je dostupan pa moze svako da se prikljuci, bilo da samo zeli da uci, doprinosi ili je placen. Ono na sta se mozda misli da ima rasipanja resursa su desktop okruzenja. Ima ih vise, ali sva su "razlicita" i imaju neku svoju ciljnu grupu.

Sto se tice spomenika, tu se verovatno misli na Linux distribucije i zasto ih ima tako mnogo. Kada imate kernel, X i desktop to vam dodje kao lego kockice ;).
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2016. 21:46 ] @
Citat:
bachi:

S tim što OS X će na Mac hardveru da radi normalno i neće biti tih problema, drugo što je mac preskup.


Ako imas 8GB RAM-a to da. Sa 4GB radi kljakavo...
edit:
Citat:
vladared
Negde ranije sam rekao da je glavni Linuxov nedostatak, ali koji doprinosi i nečemu dobrom je upravo ta razuđenost i rasipanje resursa. Sa jedne strane svako može sebi da napravi spomenik, što je loše, ali upravo zbog toga svako može da radi sa njim šta poželi. Linux je od svog nastanka proglašen otpisanim sistemom, ali on se drži i to ne samo drži nego kada se u globalu pogleda biće veoma uspešna izvedba na kraju....


Linux nema jedinstveni komercijalni entitet koji bi stajao iza njega tako da neki pandam Windows operativnom sistemu nikad nece biti, bar ne u tom smislu. Ono sto je dobro u tome je sto Windows 8 nikad ne moze da se dogodi niti Windows 10. Za korisnike koji znaju
to da cene tu nema premca. Medjutim Linux je daleko odmakao kao desktop operativni sistem tako da je postao ozbiljna konkurencija OSX-u i Windows-u. Hocu da kazem da su se stvari slozile i da za razliku od pre 10-20 godina i sada stvari jednostavno rade.
Ne bez problema, ali sta je bez problema? Da li postoji takav OS? Mislim da ne.


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 15.11.2016. u 23:02 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 16.11.2016. 07:16 ] @
Mislim da je glavni problem kod linux desktopa kompleksnost rada. Vecina korisnika desktopa koji koriste Windows je naviklo na next->next->next i gotova prica. U linuxu obicno nije tako, i pored apt-geta i pored yuma (ili dnf, kako god se sad zvao, i dalje koristim yum dok ga ne odbace potpuno :)) Fora je sto neki softver mora da se kompajlira direktno na masini, a koji je broj standardnih korisnika desktopa koji imaju c/cpp kompajlere na svojim racunarima? :) Komplikovana je prica, i sam sam linuxu davao dosta prilika za desktop ali nikad se nismo snalazili. Iako sam "iskusan" u serverskom linux okruzenju, i volim tu kompleksnost koja se nekad obije o glavu, lepo je kad sve moras sam da podesis, editujes sve .conf fajlove, znas kako sve radi, ali za desktop je mnogo drugacija prica. Tu su i igrice, neki od nas vole da se igraju i dalje, a linux podrska od strane game developera je gotovo nula. Dzaba i emulatori i sve za novije naslove kad se trosi 2x vise resursa za igre koje vec dovoljno resursa trose nativno.

Za web browsing, office i slicne "lap top" stvari, linux moze da posluzi. Bilo sta vise, stvar se komplikuje. Znam da se mnogi nece sloziti sa mnom, ali nazalost i brojke govore u korist tome. Dovoljno je da neko ko prvi put proba linux naleti na par problema i batalice ga, sto bi se baktao s time kad ima OS na kom mu je sve radilo bez problema?

Za servere, zaista mi je drago da ljudi ne preferiraju GUI podesavanja nego komandnu liniju i dalje i da se resursi ne rasipaju.
[ lega99 @ 16.11.2016. 21:07 ] @
Danas sam procitao na mobilnom vest da su opet ukradeni passwordi na nekim porno sajtovima. Sad kao objasnjenje je star softwer i lose odrzavanje i nezaobilazna prica o svemogucim rusima.
Koliko se ja prisecam porno sajtovi su prednjacili u novim softwerima i ljudima koji su to odrzavali, tako je barem pisalo. Da li su ti serveri radili pod Unixom, Linuxom ili windowsom?
Proces odumiranja je poceo, odem na Neon KDE forum, niko nista ne odgovara ljudima koji se koprcaju u osnovnim problemima. Neki ljudi imaju probleme bas identicno kao i ja
a ja sam mislio da se to samo meni dogadja.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2016. 11:01 ] @
http://arstechnica.com/informa...ft-joins-the-linux-foundation/
"
Microsoft—yes, Microsoft—joins the Linux Foundation
NEW YORK—At its first Connect event in 2013, Microsoft released Visual Studio 2013. In 2014, it announced the open sourcing of .NET and in 2015, the open sourcing of the Visual Studio Code editor. The big news this year? Microsoft, the company that has built an empire on proprietary, closed-source software, has joined the Linux Foundation as a platinum member.
"

Heh, toliko o tome da Linux propada...
[ tuxserbia @ 17.11.2016. 11:33 ] @
E, bre, Branimire! Pa ovo je upravo razlog za brigu i crne slutnje ;-)

https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend_and_extinguish
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2016. 11:50 ] @
Ne moze ms nista da uradi po tom pitanju posto Linux nema jedinstvenu tacku koju mogu da napadnu ;p
Bice da su izgubili serversko trziste pa hoce da se uglave tamo gde ima love ;p
[ bachi @ 17.11.2016. 13:52 ] @
Prosečan Linux novajlija:

https://i.imgur.com/rQIb4Vw.gifv
[ SlobaBgd @ 17.11.2016. 16:05 ] @
Znači BRAVO!
[ calexx @ 18.11.2016. 00:27 ] @
Ma da, ali će ovaj posle neprospavane noći da ima sve podešeno i popravljeno, windows korisnik će da zameni sijalicu ali će fioke da mu ispadnu, auto neće da funkcioniše ... i ostalo, nisam pažljivo gledao. Ili će prosto da pozove majstora da mu zameni sijalicu, nameštaj i auto, plati i sve bude u redu.

Nisam čitao temu ali ću da se dopišem ujutru kad budem sve pročitao. Ja sam bio jedan od najgorih kritičara (što koljega modulator zna) ali sam promenio stranu.
[ stoprocentni @ 18.11.2016. 12:35 ] @
The road to hell... uh, što volim ove senzacionalističke naslove tekstova sa apokaliptičnim prizvukom, otprilike škola srpskog tabloidnog kvazinovinarstva: "ŽELELA JE DA IZGLEDA KAO JAPANKA: Pila je vodu na PRAZAN želudac 30 dana i evo šta joj se dogodilo!" Taj kalibar...

Ovde na temi se tako lako potežu neki procenti kao da je sve upisano u kamenu zauvek. A setite se, recimo, kako je samo Internet Explorer suvereno vladao nekada a gde je sada. Kod kuće isključivo Linux koristim godinama, nikada se ne bih vratio na Windows. No, to i nije toliko bitno, važno je da postoji kvalitetna alternativa, da postoji izbor, pa nek koristi ko šta hoće.

Meanwhile...

Microsoft Joins the Linux Foundation

Baš me zanima kako je Steve Ballmer ovo podneo... :)
[ zoranix @ 18.11.2016. 23:19 ] @
Kolika debata ni oko čega!

Vidim da većina ovde navodi linkove ka stranim sajtovima, što znači da čita i razume engleski (pohvalno!). To znači da da je svako od njih mogao po nešto da prevede na srpski (uključujući i mene!) i time stvarno doprinese nešto tome da se ovako crne slutnje ne obistine. Verovali, ili ne, veliki deo KDE, GNOME i td. ostao je ne preveden, a o tutorijalima i helpovima da ne govorim. Ako bi prosečan korisnik, koji slabo zna engleski (imao 2-jku u školi!), imao kvalitetan prevod, Linux ne bi imao, ovako predvidivu mračnu budućnost. Po nešto bi sam mogao da nauči, jer to očigladno nije smetnja onima koji poznaju jezike. Ovi drugi mogu biti lenji, ili više vole da "gataju" o budućnosti Linuxa, pa predlažem da porade nešto na otklanjanju predviđanja i manu se praznoverja (između ostalog i naša Crkva je protiv praznoverja...)
[ dendic @ 19.11.2016. 11:37 ] @
Najbolje se koncentrisem na linux terminalu,crno na bijelo.Od cestih promjena prozora za istu stvar mi je muka.
[ calexx @ 20.11.2016. 14:32 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Mislim da je glavni problem kod linux desktopa kompleksnost rada. Vecina korisnika desktopa koji koriste Windows je naviklo na next->next->next i gotova prica. U linuxu obicno nije tako, i pored apt-geta i pored yuma (ili dnf, kako god se sad zvao, i dalje koristim yum dok ga ne odbace potpuno :)) Fora je sto neki softver mora da se kompajlira direktno na masini, a koji je broj standardnih korisnika desktopa koji imaju c/cpp kompajlere na svojim racunarima? :) Komplikovana je prica, i sam sam linuxu davao dosta prilika za desktop ali nikad se nismo snalazili.
Ja sam od takvih. Kada sam pre ~petnaestak godina hteo da pređem na linux, morao sam da kuckam gomilu toga što em nisam znao em nisam hteo. Ni "podrška" iskusnijih na internetu nije bila korisna, valjda je tada važilo ono ... ja sam se trudio da naučim i sada ti hoćeš na gotovo? Nema ... pa sam brzo odustajao. Nisam hteo da kompajliram niti da pišem po .conf fajlovima. Svakih par godina sam pokušavao od početka i uvek odustajao. Ako bih i prošao neki deo, iskrslo bi nešto drugo.
Pre možda 5-6 godina sam opet pokušao, pronašao rešenja za nešto što pre toga nije moglo, video da je sada pomoć sa interneta mnogo bolja (uključujući i moderatora koji se javio u temi ali i još neke) i krenuo malo ozbiljnije. Posle prilično vremena i eksperimenata sam naučio nešto novo i posle je sve bilo drugačije. I dalje važi pravilo da neću da kompajliram a poneki .conf fajl i promenim ako mi je lakše nego da to radim nekim gui alatom.

Naravno, nemam posebne zahteve, ne koristim programe koji postoje samo za windows a ne mogu alternativu, ne koristim hardver koji može samo na windows, ne igram igrice koje mogu samo na windows. Svakako postoje situacije kada nema izbora ali nije toliko globalno kao što se čini.

Problemi sa hardverom ili drajverima? Linux ima manu da prebrzo odbacuju malo stariji hardver i ponekad nemaju drajvere za neki noviji. Zato sam poslednji put kupovao ploču/procesor/integruša iz njega tako što sam probao nekoliko linuxa na takvom hardveru i onda je sve bilo OK. A opet, konkretno ovaj laptop (~7 godina) ne bih mogao da koristim za windows bez pomoći sa strane. Nijedan windows koji sam probao (7, 8, 8.1, 10) ne prepoznaje ni mrežnu ni wireless karticu a bez njih nema ni interneta ni drajvera. Da nemam drugi da to pokupim, ništa od njega. A onda instaliram (bilo koji) linux i sve je u startu u funkciji bez dodatnog maltretiranje. Drugi primer, teve kartica koju imam ne radi na windows 7 x64 i kasnijim. Svaki linux je odmah vidi i odmah sve radi.
Citat:
lega99:Proces odumiranja je poceo, odem na Neon KDE forum, niko nista ne odgovara ljudima koji se koprcaju u osnovnim problemima. Neki ljudi imaju probleme bas identicno kao i ja
a ja sam mislio da se to samo meni dogadja.
Ti si malo specifičan slučaj, voliš da istražuješ forkove forkove i onda se čudiš što nema podrške. Pa možda je to napravio neki klinac iz tunguzije, malo udesio i sad sprema nešto treće a ovo i ne gleda.

Moje mišljenje o velikom broju distribucija se i svodi na to. Postoji nekoliko osnovnih i postoje stotine sitno dorađenih. I opet pitam, kako jedan čovek može da od Ubuntu napravi KDE verziju bolje nego što će da naprave oni koji su napravili Ubuntu? Kakva je koristi od raznih Mint, Neon, Maui, Ulitimate ... osim što su autori dodali nekoliko programa (što se radi sa par next-next-next) ili promenili šemu ili temu? Čak i Manjaro koji mi se povremeno svidi zbog sitnica nema neku prednost u odnosu na original. Za windows korisnike ... forkovi su nešto kao windows xp black, gold, ultra ... neko ubacio sto programa i igrica, dvesta tema i plejera i sad je to kewl windows. Dobro, izbacio 30% od onoga što postoji ali on to i ne koristi i ne smeta mu. Bila je jedna verzija u kojoj je bila podrška za engleski i arapski, sve ostalo izbačeno, čak i mogućnost da se doda neki treći. Autor koristi arapski, ostavio i engleski i šta će mu više. A onda se neki ovde bune što ne može da se koristi naša podrška.


E da, popularnost. Goran Bregović i tzv Bijelo dugme su napunili Kombank arenu. Ian Gillan je svirao u Sava centru. Da li odnos broja gledalaca pokazuje kvalitet? Neka granduljica (ne mogu da nabrojim jer im i ne znam imena, recimo Ceca koja možda nije od njih ali jeste od takvih) će da napuni i Arenu i Ušće ... a onda će da dođe svetski poznata filharmonija i održi koncert u skoro punom Kolarcu. Pokazatelj kvaliteta?

Kako god, linux je odavno promenio mogućnosti, nije baš samo za servere, ko ne igra igrice ili mora da koristi Corel Draw i slično neće da ima nikakav problem osim ako nije zacrtao nešto pa mu smeta ovo i ono ... kao Bači. Ako sam ja kao jedan od većih pljuvača linux ideje (od pre desetak godina) mogao da budem preveden u te vode, onda je sve ostalo samo opravdanje zbog straha od ulaska u ladnu vodu i istraživanja nečeg novog.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2016. 17:53 ] @
Ja sam izabrao Manjaro u odnosu na Arch zbog toga sto oni bar testiraju update-e pre nego sto grunu u repo. Drugo zato sto ima aktivnu i posvecenu zajednicu.
[ calexx @ 25.11.2016. 01:09 ] @
Manjaro ima tri opcije, unstable koja je praktično kao Arči, testnu kod koje se malo više proba i stabilnu koja kaska oko mosec dana za Arčijem. Mada ne probaju ništa više nego što radi Arči, dešavalo se da neki problem koji se pojavi pređe na Manjara posle tih ~mesec dana a onda bude rešen na Arčiju pa Manjaro opet čeka i da dođe vreme za rešenje. Ipak, imaju neke dodatke koji su simpatični pa sada uglavnom na svakom hardu imam i njega da se nađe. Arči prvi, Kubuntu i Manjaro zlatne rezerve.
[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2016. 03:10 ] @
Manjaro ja probam i prijavim problem kao i ostali useri na forumu ;p
Evo sad ima problema sa najnovijim Nvidia driverom pa smo to prijavili i vratili su na stari driver u testing ;p
[ Morpheus NS @ 26.11.2016. 20:59 ] @
Ima još neko osim mene dual boot macOS + Arch Linux? :) (btw, trebalo bi na forumu uvesti prepoznavanje macOS vs Mac OS X, za nas sa tragovima OCD-a)

Mene kod Arch zajednice nervira taj arogantni, elitistički pristup novim korisnicima po principu "čitaj Arch wiki, tu sve ima" ili "što se hvataš za Arch kad ne umeš sam da rešiš x ili y" - nisu voljni da se "spuste na nivo" novajlije i pomognu. Inače jedna od najstabilnijih implementacija KDE koju sam probao.

Što se tiče linuxa, ne mislim da ide bilo gde, pa ni dođavola. Danas on nije ni izbliza kompleksan koliko je bio do pre nekoliko godina, većina distribucija ima neku gui alatku pa ni yum ni apt-get nisu potrebni korisniku koji ne želi da ih koristi. Linux je tu prevalio dalek put. Hardverska podrška? Koristim ili sam koristio linux na nekoliko mašina koje se kreću od laptopa iz 2003. godine do novog desktopa sklopljenog prošle godine - možda sam samo imao sreće ali na svim tim uređajima sve radi bez ikakvih problema. Naravno, uvek će postojati korisnici sa nekim egzotičnim (za linux) hardverom koji mora da se budži ili ne radi uopšte, ali mislim da je to danas više izuzetak nego pravilo.

Ono što ću priznati jeste da veliki broj distribucija ima neku grešku, manju ili veću, koja korisniku ometa potpuno uživanje u iskustvu sa linuxom. Mint KDE, recimo, ponekad gubi podešavanja panela, prosto se resetuje na default u nekom trenutku. Takvi problemi mogu da odvrate određeni broj potencijalnih korisnika, ali mislim da linux zajednici u celini ne mogu da nanesu veliku štetu. To nas ostavlja na 1-3% gde su, čini mi se, svi manje-više srećni.
[ Zlatni_bg @ 27.11.2016. 01:57 ] @
Ma, ti bagovi su normalna stvar ako se dese s vremena na vreme, nece niko da poludi zbog toga. Ono oko cega hoce da polude je kad osnovne stvari koje su im radile na windowsu nece da rade na linuxu.

Evo uzecu vam primer, poslednji "shot" na linux, pre nekih godinu dana. Stari lap top imam, i dalje sluzi svrsi, 17" ekran, super za kad legnem u krevet da malo cituckam i gledam klipove. Nazalost, dual-core intel, t3400 ja mislim, pojelo ga vreme malo, sredio sam ga koliko sam mogao, SSD, ubacio mu RAMa koliko sam uspeo iz drugih rashodovanih lap topova, sve u svemu radi extra ali Windows ume da "povuce" malo jako za te starije masine, dok Linux ume (ne racunam KDE, bar u vreme kad sam ga ja koristio jeo je resurse vise nego ista drugo na masini) da bude nezan.

Poenta price, legnem u krevet i pustim D3Go da gledam SBB TV na kompu jer nemam televizor u sobi. Ajde, instaliram ja lagano ffox, ali d3go trazi neki web plugin da se instalira za koji ima samo .exe. Citao ja gomilu nekih objasnjenja, sve nesto komplikovano, uglavnom sa wine-om, nesto tipa da wine emulira samo taj plugin a ne ceo ffox... i tu prsnem i u fazonu sam "pa da sam hteo to tako koristio bih windows" i batalim opet pricu.

Anegdota sad sto sam pricao da sam morao da podesavam server da bih radio neku web aplikaciju, naravno navikao na linux, iskusan u tome, prvo skinem centos, cepim img u vmware, sve extra, al' pricali smo i o "forkovim forkovima" i tim novim izmenama i tu budem malo skeptican. Ajde, prezivim to nekako, samo mi treba apache/php/mariadb/dovecot i jos par stvari... sredim ja to, preko lynxa sve radi extra, probam sa lokalne mreze - bap greska, nece da se otvori. iptables proveravao, ma jok, sve okej... nista mi nije jasno. Reko ajde, koristio sam i Fedoru ranije i Debian za servere, probacu nesto od njih. Isti djavo. Nece port 80 na WAN ili cak LAN da radi pa to ti je. Ja tu okrivim VMware koji me je sluzio uvek kako treba i resim da isprobam hyperv. Ista situacija. I pitam se, jbte, nekad sam drzao servere sa par velikih web aplikacija, gomilom instaliranih servisa koji su se tu vrteli, nisam valjda toliko zardjao da apache ne mogu da podesm da radi na wanu? Ono sto je cudno je sto je radio fedorin web interfejs, dakle port 80 bio blokiran, izmedju ostalog i svi ostali, ali skapiram da je tu negde problem. Citam tutoriale po netu kao kre*en da vidim da nisam nesto slucajno promasio, 10 tutoriala, nista... I na kraju vidim u jednom tutorialu da se spominje firewalld. Nikad, ali nikad, ga nisam koristio, niti se sam instalirao uz sve distroe koje sam isprobao ranije. I tu vidim da sad mora i posebno svaki port da se otvara u sistemu i da nema nikakvo upozorenje da recimo apache zeli da koristi port 80 za sebe, kao sto se u Windowsu npr iskoci popup i pita te da li zelis da dozvolis internet pristup aplikaciji.

Cini mi se da menjaju one stvari koje su radile savrseno umesto da se fokusiraju na druge stvari. Ono sto je zaista neophodno da bi se ta cifra pomerila sa 2% na verujem nekih 5% je adekvatan win emulator. Zvuci glupo, ali tako je. Nesto sto ce da radi bez laga i da omoguci korisnicima da koriste sve ono sto mogu i na Windowsu. Ne znam koliko je to po M$ pravilima ali verujem da bi napravilo veliki bum. Imas problem sa instaliranjem aplikacije? Ne podrzava linux? Nema frke brate, .exe se linkuje za instalaciju uz pomoc emulatora i zavrsi se posao. Dugo, dugo, nisam koristio wine, nekih 4-5 godina sigurno ali koliko vidim situacija se nije puno promenila.

Inace, ono sto mislim da je najzasluznije za tih 2% korisnika su:

1. Dosta institucija smanjuje budzet i prelazi na linux + openoffice/apacheoffice, kako god ga zvali, koji i ja licno cak i na Windowsu koristim iako imam legalan ms office
2. .deb i slicni paketi koji su poceli da se prave za vecinu popularnih distroa i aplikacija

Jbga, do neke granice treba terati ljude da se navikavaju na samo novo okruzenje, ali i onima koji nisu spremni na to treba omoguciti da im nista ne zafali.
[ Zlatni_bg @ 27.11.2016. 02:00 ] @
I ako mozemo da dodamo na ovu pricu, android x86/x64 koji ce moci da podrzi sve opcije kao i mobilni telefon, sa malo boljim kernelom i podrskom za drajvere, bi bio pun pogodak. Uzasno mi se svideo i drzao sam ga jedan period instaliranog na lap topu ali nije mi prepoznavao wifi kartice, par njih u msata koje sam stavljao od kojih nijedna nije radila na njemu.

Android na PC hardveru... moze stvarno da prsti i da ozivi mnogo starih kompjutera.
[ bachi @ 27.11.2016. 07:14 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ma, ti bagovi su normalna stvar ako se dese s vremena na vreme, nece niko da poludi zbog toga. Ono oko cega hoce da polude je kad osnovne stvari koje su im radile na windowsu nece da rade na linuxu.

Kako da ne poludim, kada na Centos 7 - xfce ne mogu da kliknem desni klik na bilo koju stavku iz start menia i zatim da odem na properties, ili edit shortcut ili nešto slično kako bih promenio nešto u toj prečici. Nego moram da yumiram neki tamo menu libre pa iz njega da menjam sve što mi treba, kao nekada pif manager u Windowsu 3.11.

Apsolutno nema razloga niti izgovora što nisu napravili tako i to nema veze sa Windwsom, to ima veze sa zdravim razumom.

Isto i sa mountovanjem raznoraznih stvari, posebno mrežnih resursa. Jbg, teško staviti desni kli i mount sa opcijama da li će to da bude privremeno ili trajno, a kojim dozvolama, koji korisnik, koji pass i slično, neeeeeeeeeee, rokaj fstab ko majmun.

Pisao sam već i više stvari oko toga koje se graniče sa zdravim razumom.


Što se promene firewalla tiče, jeste to muka za vas linux veterane, ali firewalld je keva za nove korisnike. I normalno da za wan zonu i treba da su svi dolazni portovi zatvoreni.
[ tuxserbia @ 27.11.2016. 09:58 ] @
XFCE je mnooogo čudna biljka. Koristi gtk biblioteke, hteli bi da budu komplet radno okruženje, na drugu stranu se hvale kako nisu zahtevni kao veliki GNOME i/ili KDE. Sad potpuno prelaze na gtk3. Isto ko i mejtovi, cinamoni, mintovi. Fale najobičnije stvari koje se vuku iz verzije u verziju. Ne napadam niti branim, konstatujem.

Poslednji put kad sam video na delu XFCE, ono kad sam instalirao onu 15-icu da vidimo za onaj tearing. Pa, ako se ne sećam tačno imena paketa, praštaj.

Taj Xubuntu je imao već neki paket, "Gigolo" koji se valjda koristi da organizuješ te mrežne konekcije. Integriše se u sistem i upravljač datotekama. Ima i svoju GUI aplikaciju. Za nesmetan rad mi se čini da su potrebni i fuse i gvfs paketi, verovatno vezani za sambu. Onda se ulaskom u mrežne resurse, vide i serveri koji nude te deljene resurse. Prvi ulazak na deljeni resurs pita za korisničko ime, radnu grupu i šifru. Ispod ima i dodatak da li i na koliko želimo da zapamtimo šifru. Ako želimo za stalno, onda nam treba neki od upravljača privatnih podataka, pristup, korisničko ime, šifre. Pošto već koristi gtk biblioteke, najmanje međuzavisnosti bi bile sa "gnome-keyring". GUI aplikacija se zove "seahorse". Mislim da ne bi bilo problema ni sa "KDE wallet"-om. Sad je problem što se taj keyring ne startuje podrazumevano sa sistemom, jer ga niko ne zove, pa onda nakon pokušaja montiranje nekog mrežnog resursa, opet pita za šifru, ovaj put da otključa taj sef. I tu ima rešenja, recimo ovako nešto

https://wiki.archlinux.org/index.php/GNOME/Keyring

i naročito ovo

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xfce#SSH_agents

Verovatno se sitnice razlikuju kod CentOS-a, verovatno se i paketi zovu drugačije, ali to je neka procedura.
GNOME i KDE povuku sve ove pakete, što je i normalno, jer su integralni deo kompleta.

Za onaj meni gore, pojma nemam. ;-(
[ bachi @ 27.11.2016. 11:24 ] @
Pa pizdim, jer sam dodao file share u fs tab i on jednostavno neće da se mountuje prilikom startupa, već nakon toga moram sudo mount -a i onda ga mountuje. Dok mi hard diskove normalno mountuje prilikom startupa.

Ima gomilu tih sitnica koje zahtevaju 5 linija koda, a koje bi svim korisnicima (posebno početnicima) znatno olakšalo svakodnevni rad, a ne ovako treba 1001 paket da instaliram, te taj gigolo, te onda dodaci za gigolo, pa što mi to treba.

Drugo, zar je toliki problem dodati kada se ide na desni klik na taskbar da ponudi taskmanager? Jeste, to je tako u Windowsu, ali brate, kad već vidiš da 90% korisnika koristi taj Win, a cilj ti je da privučeš te korisnike, pa daj napravi ga da ima te sitnice kojima Windows korisnicima znači.
[ calexx @ 27.11.2016. 14:37 ] @
Linux je godinama bio okrenut kuckanju i ručnom konfigurisanju pa se to polako razvijalo u raznim pravcima. Neki su hteli da to bude simbolično i da osnova i dalje bude konzola čime se manje opterećuje sistem a drugi su išli na gui i više opcija. A onda se pojave mogući korisnici koji kažu da neće te varijante gde postoji milion opcija nego one najsiromašnije a posle ih kritikuju što ne radi ništa što su zamislili. Kao kada bi sada neko instalirao windows 3.11 jer zauzima malo resursa i nema mnogo opcija a onda mu smeta što ništa ne može da uradi ... ali zainat neće windows 7, 8, 10 ... na svoju i7 makinu sa 16GB rama jer su prezahtevni.

Bači konkretno neće KDE jer mu je šaren a sve bi se sredilo uz par sitnih podešavanja DE pa bi KDE4 imao minimum šarenila a i nova plazma uz još par podešavanja ličila na KDE4 sa minimumom šarenila ... ali bi se dobilo jedno milion funkcija više nego na onim mazohističkim verzijama. Ko hoće, lako sredi, ko neće još lakše nađe opravdanje da to ne uradi.
[ bachi @ 27.11.2016. 14:44 ] @
Ma nije u pitanju samo šarenilo KDE-a, već njegova (ne)stabilnost, jer mi je Kubuntu 16.x jedno desetak puta pukao samo što sam švrljao po njegovom control panelu, a ja stvarno nemam živaca ni volje da radim na tako nestabilnom sistemu.

A i iskreno ne želim da provedem 3 dana u ubijanju fensi šminke KDE-a kako bih dobio izgled xfce-a. :D
[ vladared @ 27.11.2016. 14:47 ] @
Bože čitam ove bačijeve postove i pitam se da li je do mene nešto ili bači jednostavno nije za linux ili samo se pravi nevešt.

1. Fstab nije namenjen za isključivo automatsko mauntovanje, nego za prepoznavanje definisanje opcija i mountovanje. Time što si nešto uvrstio u fstab samo si mu "rezervisao mesto" ako se pojavi, gde da se postavi i sa kojim opcijama da se mountuje. Ako želiš da ti svako mountuje hard, particiju... Napiši da useri imaju to pravo. Ako želiš da se automatski mountuje,sada već pogađaš, u opcijama ovo moraš da napišeš.

2. Linux nije Windows. Ako želiš da liči na windows, malo pažljivo pogledaj na netu. Ima distribucija koji su pljunuti Windows (ili Mac OS X ako ti je to cilj). Ako želiš nešto totalno drugačije, onda nemoj u tome tražiti Windows nego mu se prilagodi.

@Zlatni_bg

Već drugi put ti kažem da novine donose promene na koje se moraš prilagođavati. Hoćeš da kažeš da je Windows isti od 95 do 10?!? Gde beše onaj uac u 95 ili hajde na xp? A i kontrol panel je identičan na 7. i 10. Jednostavno kako se prilagođavaš na Windowsu prilagođavaš se i ovde. I ovako kažeš da nekoliko godina nisi koristio Linux, to ti je pandam u drugim zanimanjima deceniju i više.
[ Space Beer @ 27.11.2016. 15:34 ] @
Kakvih gluposti viđam na prozorima (trenutno 10, ranije 7 i 8) i šta sam sve video na pingvinima, prestao sam i da se nerviram. Ni na OS X-u nisam mogao da izdržim duže od 2 sata kad sam video na šta liči i kako radi. Što se hardvera tiče, na jednom starijem računaru mi je radio (X)ubuntu 15.04 i 15.10, zatim 16.04 nije hteo nikako, i sad 16.10 radi bez problema. Toliko o tome :D

KDE je za mene jedino normalno radno okruženje, kome nisam našao ni jednu zamerku. Koristim četvorku na openSUSE-u od verzije 12.1, sad sam na 13.2. Uskoro planiram da pređem na Tumbleweed, eventualno 42.2, ako rolling ne bude roll-ovao kako treba. Čak i ova Plasma 5 nije loša kad se čovek navikne na neke nove gluposti. Suma sumarum - svetu se ne može ugoditi, i nijedan OS/DE neće biti po svačijem ukusu. Ali bitno je da postoji izbor.

Kad smo kod 2%, ponovo se vraćam na činjenicu da ljudima jednostavno nije potreban linux. Ne postoji ništa novo ili korisno što on donosi prosečnom korisniku Windoze. I zašto bi se neko sad cimao i menjao svoje navike koje su uglavnom tipa - proveri mail, pogledaj fb, pusti pesmu, odgledaj film
[ bachi @ 27.11.2016. 15:45 ] @
Pa dobro, u Xubuntu-u je sve što sam trebao da uradim jeste da u fstab stavim sledeće:

\\192.168.255.2\bachi\Downloads /home/bachi/igracka cifs user,uid=1000,suid,rw,credentials=/home/bachi/.config/.smb.txt,iocharset=utf8, 0 0

I on je mountovao prilikom učitavanja sistema.

Centos 7 to neće da može, zašto?

Šta je još potrebno učiniti?
[ Branimir Maksimovic @ 27.11.2016. 16:35 ] @
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab#Automount_with_systemd

odavno mi KDE nije segfaultovao, negde od verzije 5.7 su sredili stvari. 5.3 je bio fijasko.
[ tuxserbia @ 27.11.2016. 16:59 ] @
@bachi

Daj komandu "id" od nekog korisnika na centu

Imaš li uopšte korisnika sa UID 1000?

Izlistaj i dmesg i ako koristi systemd

journalctl -b

od poslednjeg starta pa ga filtriraj sa

grep -i smb samba cifs ...

[ bachi @ 27.11.2016. 17:21 ] @
Ja sam korisnik sa id 1000. :D

Pogledaću ovo ostalo kad butujem u Centos, pa javljam.
[ Zlatni_bg @ 27.11.2016. 19:07 ] @
Citat:
vladared:


@Zlatni_bg

Već drugi put ti kažem da novine donose promene na koje se moraš prilagođavati. Hoćeš da kažeš da je Windows isti od 95 do 10?!? Gde beše onaj uac u 95 ili hajde na xp? A i kontrol panel je identičan na 7. i 10. Jednostavno kako se prilagođavaš na Windowsu prilagođavaš se i ovde. I ovako kažeš da nekoliko godina nisi koristio Linux, to ti je pandam u drugim zanimanjima deceniju i više.


Ne, ne kazem da se ne treba prilagodjavati i da se druge stvari ne menjaju, ali 2 godine nisu toliki period (cak i manje od 2 god, god i po) da meni inicijalna konfiguracija linuxa za server postane pakao, koji je nekad trajao bez problema 2h, a sad iskace gomila nekih warninga. Drugo, to za firewalld, nigde nije spomenuto da je od samog pocetka blokiran gotovo svaki port, a moze da napravi ogromne probleme i tesko im je naci uzrok na virtualnoj masini zbog kolicine faktora - ruter, osnovni OS, softver za virtualizaciju ili sam guest OS. Da li je toliko tesko bilo ubaciti uz instalaciju httpd-a, bilo kog, "distro xxx now uses firewalld as default, to access a port from WAN please read man firewalld" ili slicno. Nadam se da razumes koju frustraciju ta gomila faktora moze da donese a da pritom nemas nijedan error niti warning za httpd.
[ vrag81 @ 10.12.2016. 21:00 ] @
Zanimljiva je ova prepiska, od priče šta će biti sa Linuksom u narednoj godini došlo se do rešavanja nekih problema...

Bilo je pominjano kako će Linuks propasti obzirom da nema velikih firmi koje stoje iza njega i koje se bave njegovim održavanjem i razvojem, naravno svi znamo za Red Hat koji ima dosta dobru poziciju u US Army ali izgleda da nam slabo stižu vesti iz drugih krajeva sveta - ako izuzmemo te sporadične pokušaja Majkrosofta za se vrati na većinu računara u gradskoj administraciji u gradu Minhenu... Npr u Rusiji se već par godina aktivno radi na zameni Vindovsa sa "njihovom" verzijom Linuksa (bazirana na RHEL) koja je prilagođena za razne organe državne uprave (sa svim potrebnim sertifikatima za svaku specifičnu potrebu). Zanimljivo je da se ti podaci retko nalaze i to samo u tragovima.
S druge strane takođe u Rusiji postoji nekoliko firmi koje održavaju svoje distribucije namenjene i za obične korisnike i za poslovne korisnike čije su distribucije poprilično stabilne i prate neke uspešne poslovne modele tj ne ističu se hiperprodukcijom verzija iako redovno održavaju svoja izdanja.

Verujem da i na drugim krajevima sveta postoje slične priče.

A što se tiče običnih korisnika, i njihovih problema, pa samo da se isprate forumi koji se bave Vindovsom i problemi koji se pojavaljuju - i eto blaženog osmeha... ;)

Naravno otvorenost koda i mogućnost da svako nešto počeprka i doda svoje, omogućavaju veliki priliv novina i samim tim i napredovanje. Ali zato su tu oči pa da se pročita ko je nešto napravio i sa kojom namerom. Niko ne tera nekog da instalira neku distribuciju koju je neko sam za svoj gušt napravio bez obaveze da to i dalje unapređuje... Ako se želi stabilnost sa koliko toliko mira po pitanju problema tu su one osnovne distribucije koje predstavljaju osnovu za većinu drugih - to što je nekoj drugoj distribuciji lepše urađena šminka po samoj instalacji - ne znači da isto tako nećete dobiti i na onoj osnovnoj sa malo svog zalaganja.
Lično koristim Debian i to na testing grani (Gnome) i Serbian (KDE -doduše isto na debian testing grani - što će reći Debian) i svestan sam da svaki problem koji se pojavi jesam svesno prihvatio i ne nerviram se oko toga. Čak sam jedno vreme prebacio na stabilna skladišta i posle nekih mesec dana skontao da mi je prenosni računar (na Serbianu) postao dosadan tj ništa se posebno nije dešavalo...

Od problema najveći sam imao kad sam prebaciovao Serbian sa KDE 4 na KDE 5 jerbo sam prevideo info da treba prebrisati KDE 4... naravno kada sam se setio toga plazma je brzo proradila kao treba...
Što se tiče i te famozne plazme, instalirah je vrlo brzo po njenom pojavljivanju u testing grani, jeste imala neko vreme nekih problematičnih ponašanja ali se ista nisu prikazivala pri normalnom radu. Mogu reće sam da sam zadovoljan brzinom kojom se razvija i daljim naperdovanjem ali i stabilnošću iste...

Sve u svemu čini mi se da će Linuks i dalje da gura svoju priču i nudi korisnicima mogućnosti koje su njima potrebne... Još samo da sami korisnici postanu svesni šta je to njima samim potrebni i da se prema tome i ravnaju...
[ lega99 @ 14.04.2017. 23:05 ] @
A taman sam pohvalio KDE i plasmu5

Ovo je sudbina koja ceka korisnike KDE5 Plasma 5 a i ostalih distribucija. Developerima je palo na pamet da ukinu najpozitivniju
opciju desni klik i par korisnih opcija u Dolphinu fajl manageru. Postoji Krusader koji moze da otvori
file manager u root modu ali pitanje je dokle ce i to moci a plus kod gasenja i ponovnog startovanja
terminal se gubi. Po nekim clancima koje sam procitao ovo ce se desiti sa svim File managerima.


Code:
dbus-launch dolphin -qwindowtitle "%c" "%u"
File Manager - Super User Mode
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo dolphin
[sudo] lozinka za korisnika lega99: 
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesu dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesudo dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.


Ovo je sledece a isto to ce se desiti i sa gedit i ostalima. Umesto da ide sudo, gksu, kdesu, kdesudo
pa ime programa i ime fajla kao sto je bilo izmisljena je nova rupa u saksiji....

Code:
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kate
Executing Kate as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kate sudoedit <file>
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kwrite
Executing KWrite as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit <file>


Objasnjenje je da to tako treba i da je GUI opasan, pa kad je to tako zasto
nisu promenili X nego ga drze godinama. Opet oni brinu o nama kao i M$.