[ abraxasBGD @ 03.12.2016. 11:11 ] @
Da li neko zna (a najbolje iz sto skorasnjeg iskustva) da mi kaze da li na medjunarodnim putnickim letovima unutar Evropske unije (npr. Ljubljana - Minhen, Budimpesta - Amsterdam itd.) postoji pasoska kontrola putnika kao na ostalim medjunarodnim letovima van sengenske zone? I ako postoji da li je to standardna kontrola pasosa ili je malo "omeksana"? Iz mog okruzenja niko ne ume sa sigurnoscu da mi kaze, a i pritom dobijam potpuno oprecne informacije. Po nekoj logici, posto u svim ostalim vidovima saobracaja nikakvih kontrola nema, ni pasoskih ni carinskih, zasto bi bilo na letovima? A sa druge strane zbog povecanih pretnji od terorizma u skorije vreme, zbog bezbednosti, sasvim ima logike da se svaki putnik proveri pre ulaska u avion... Dakle, molim za pomoc i puno bi mi znacilo ako moze neko da mi, iz licnog iskustva, kaze kakva je procedura na tim letovima.
P. S. Mislim samo na letove unutar sengenske zone, ne na letove iz Sofije, Zagreba itd...
Pozdrav
[ perkom @ 03.12.2016. 11:22 ] @
Na svakom aerodromu je postavljena pasoška kontrola samo što imaš "šaltere" za građane EU i za ostale.
U svakom slučaju, iz međunarodnog dela aerodroma ne možeš izaći bez kontrole.
[ član @ 03.12.2016. 12:47 ] @
Citat:
abraxasBGD:Da li neko zna (a najbolje iz sto skorasnjeg iskustva) da mi kaze da li na medjunarodnim putnickim letovima unutar Evropske unije (npr. Ljubljana - Minhen, Budimpesta - Amsterdam itd.) postoji pasoska kontrola putnika kao na ostalim medjunarodnim letovima van sengenske zone? I ako postoji da li je to standardna kontrola pasosa ili je malo "omeksana"?

ne postoji pasoska kontrola, sleces i poleces sa gate-ova na kojima se ne prolazi kroz pasosku kontorlu, ali npr. letos kada smo putovali na odmor (let unutar EU), posto smo uplatili paket-aranzman, nije bio moguc klasicni check-in preko sajta avio-kompanije sa kojom smo leteli pa su nam trazili pasose kad smo dosli na salter gde smo predali kofere. da nismo imali pasose da im pokazemo, ne znam sta bi bilo... da li bi nas pustili dalje ili ne?! u sustini, njima je tamo pasos bio potreban da utvrde da li smo mi ti koji su uplatili aranzman, posto su imali spisak putnika, pa mislim da bi mozda i uspeli da udjemo ako bi se identifikovali necim drugim (vozacka, zdravstvena ili sl.) inace, leteo sam jednom Minhen-Bec, tu nije bilo apsolutno nikakve kontrole i isto tako i na Maltu pre par god. isto bez proveravanja, ali su nam tada za nazad na Malti trazili pasose, ali isto prilikom predaje prtljaga.
pa ono sto iz svog iskustva mogu da kazem je da ako je regularan let i mozes online da se checkiras, 99% sansi da ti niko nece nigde traziti pasos, a ako je u pitanju turisticko putovanje sa charter-letom gde ni ne znas sa kojom ces kompanijom leteti, vrlo je verovatno da ce ti negde traziti pasos. kako god bilo, putne isprave si obevezan da imas kod sebe! jesi li ti ilegalno u Sengenu? ne vidim sta bi drugo mogao da ti bude problem da poneses/pokazes pasos?
[ abraxasBGD @ 03.12.2016. 15:18 ] @
Hvala na detaljnom odgovoru! Ne pitam za sebe, ja sedim u Beogradu i ne planiram da letim uskoro , vec za brata koji je tamo, i koji je sklon krsenju propisa... Al sta cu - moj je Ako sam te dobro razumeo, ako je moguce cekiranje karte on-line prilikom kupovine, onda ni predstavnici kompanije ne traze nikakav dokument jer nema potrebe za utvrdjivanjem identiteta? A na proveru policijsku nisi nailazio u svakom slucaju...
Jos jednom hvala na odgovorima i nadam se da ce mi mozda jos neko odgovoriti sa svojim iskustvom. Pozz
[ član @ 04.12.2016. 07:44 ] @
u sustini, i da neko iz avio kompanije trazi pasos radi identifikacije (mislim da mi se desavalo nekad i prilikom boardinga) svakako nece, niti to mogu da utvrdjuju koliko je on dugo u Sengenu, niti ih to zanima! mislim da burazer moze bez brige da putuje...
[ Branko Santo @ 04.12.2016. 12:59 ] @
Da potrvdim sta je @clan rekao. Cesto putujem Prag - Bonn nekad i sa presedanjem (Minhen, Berlin) skoro nikada nema pasoske kontrole, nekoliko puta na ulazu u avion tj onog poslednjeg prevlacenja karte pred ulazak ako posumnjaju da niste EU zatraze pasos ali nisam siguran da li imaju pravo i/ili obavezu. Ali i da potvrdim da npr. ima online check in ali ne automatsko stampanje karte na masinama na aerodromu za neke kompanije.
[ Burgos @ 04.12.2016. 18:50 ] @
Citat:
Ako sam te dobro razumeo, ako je moguce cekiranje karte on-line prilikom kupovine, onda ni predstavnici kompanije ne traze nikakav dokument jer nema potrebe za utvrdjivanjem identiteta?


Kao što Branko reče, dva puta su zatražili pasoš pri samom ulasku u gejt, samo radi poređenja sa slikom i imenom na karti. Takođe, mislim da su mi svaki put tražili pasoš prilikom predaje prtljaga (sa online ček-inom). Standardne policijske kontrole na gejtovima koji lete unutar Šengena nema (na nekim aerodromima tu postoje samo šalteri, ali ne i policajci u njima :-)).
[ abraxasBGD @ 07.12.2016. 08:35 ] @
Hvala svima na odvojenom vremenu i odgovorima, mislim da ce pomoci prilicno...