[ mmix @ 07.12.2016. 21:14 ] @
Koliko ima istine u ovome? Na nekim grupama balkanskih iseljenika na fejsu su se pojavile informacije o tome da je sve usaglaseno i spremno i da se otprilike samo ceka da nase ministarstvo prevede ?!? memorandum i da se potpise?

[ Burgos @ 08.12.2016. 08:31 ] @
Taman ću onda da sačekam do proleća :-)
[ mmix @ 08.12.2016. 08:35 ] @
Pa ja se isto nosim tom mislju, zato me interesuje da li jos neko zna za ovo. Da ne bude neka patka
[ tdusko @ 08.12.2016. 09:10 ] @
Ja jesam cuo iz "pouzdanih" izvora da je gotova stvar, ali to je jedna od onih tema gde vise ne mozes da razlikujes patku od istine cak i kada ima jasnih indicija. Vise od 5 godina sam ovde i non stop se prica evo samo sto nije. Na kraju svi drugi prepisase osim nas :(
[ jablan @ 08.12.2016. 13:17 ] @
Nebojša iz Beograda ima važnija posla.
[ mmix @ 15.12.2016. 11:02 ] @
E, ako Blic kaze onda mora biti istina

DOBRA VEST Srpske vozačke dozvole važiće i u Nemačkoj, naši državljani neće morati ponovo da POLAŽU
[ tdusko @ 15.12.2016. 12:28 ] @
S obzirom da je skoro hiljadarka po dozvoli eto frei letovanja sledece godine ako bi morali dvoje u porodici da polazu :)
[ tdusko @ 19.12.2016. 10:23 ] @
Mirko kazao juce u SAT isto da se pocetkom godine ocekuje potpisivanje sporazuma. Navodno ce konverzija biti besplatna, a jedini uslov je 185 dana boravka u DE. Inace to je na 03:30 od pocetka epizode http://www.rts.rs/page/tv/ci/s...iva-u-rezervoarima-vozaca.html
[ Burgos @ 15.01.2017. 20:10 ] @
Ima još 15 dana januara, samo lagano :-)
[ tordajav @ 20.02.2017. 17:54 ] @
Potpisivanje i objava MUP-a u vezi priznavanja vozačkih dozvola u nemačkoj.
[ Burgos @ 20.02.2017. 18:51 ] @
Bar nesto zvanicno!
[ mmix @ 21.02.2017. 10:44 ] @
Ljudi zovu opstine, neke opstine kazu pocelo, neke kazu jos cekaju....
[ tordajav @ 21.02.2017. 12:15 ] @
Ako neko bilo kakvu objavu nemačkih insitucija nađe, molio bih da postavi ovde. Bitte
[ mmix @ 21.02.2017. 22:51 ] @
Treba
- prevod vozacke (nisam jos siguran dal moze od nekog naseg prevodioca)
- odradjen kurs prve pomoci
- pregled ociju
- biometrijska slika
- 70 evra


Izvor, covek koji je uzeo termin u Hamburgu.
[ mali_od_palube @ 22.02.2017. 08:57 ] @
Znam da nije za nemacku, ali evo primer iz austrije iz prve ruke - moj tast predao (naravno uz svu potrebnu dokumentaciju) za prevod dozvole, sada ceka, ne treba da polaze nista dodatno i jos ce mu prevesti sve kategorije koje ima (C, D, E).

pozz
[ jablan @ 22.02.2017. 15:16 ] @
Citat:
mmix:
Treba
- prevod vozacke (nisam jos siguran dal moze od nekog naseg prevodioca)
- odradjen kurs prve pomoci
- pregled ociju
- biometrijska slika
- 70 evra


Izvor, covek koji je uzeo termin u Hamburgu.

Moj kolega je menjao BH dozvolu, takođe u Hamburgu. Nije mu trebao ni prevod, ni kurs prve pomoći. Ovo ostalo jeste:

Citat:

Dear Mr. *****,
I was asked to answer your questions, so I try to do:
For the application you need to make an appointment on our website (www.lbv-termine.de), please choose “Umschreibung einer ausländischen Fahrerlaubnis”.
You need to bring following documents:
Passport and residence permit, 1 biometric photo, valid Bosnian driving licence, eyetest (if you wear glasses or lenses) and 60,60 € fee.
Time of exchange is 4 weeks after application, in this time you keep your Bosnian licence. We will take it, when hand out the german one. So don’t worry about temporary german licence, cause it’s not necessary.
As you are not allowed to drive with your licence any more in Germany, you should change as soon as possible. Latest date for application is extension date of licence or permit.

Hopefully I have answered all questions to your satisfaction.

Regards

Mit freundlichen Grüßen

********
Freie und Hansestadt Hamburg
Landesbetrieb Verkehr
Fahrerlaubnis –MF 22-
Ausschläger Weg 100
20537 Hamburg
[ misko237 @ 22.02.2017. 15:36 ] @
Ja sam pitao juče u Berlinu.

Citat:

Sehr geehrter Herr ***,
serbische Führerscheine können jetzt prüfungsfrei mit einer gebührenpflichtigen Ausnahmegenehmigung umgeschrieben werden. Sollten Sie noch keinen Antrag gestellt haben, stellen Sie auf dem Bürgeramt einen Antrag auf Umschreibung nach Anlage 11 FeV. Die Ausnahmegenehmigung zahlen Sie bei Abholung des deutschen Führerscheines. Sie kostet 100.00 €.

Mit freundlichen Grüßen
***
[ tordajav @ 23.02.2017. 00:05 ] @
Eine Frage, upisao sam se u autoškolu pre 4 meseca, platio osnovne troškove, dobio knjigu, password za online testove, ali nisam ni počeo da učim, niti odlazio na teorijske niti praktične časove, zbog ostalih obaveza, posla.... Ugovor sam potpisao još tad.
Sada je moguće priznavanje dozvole.
Da li ja to mogu nekako prekinuti? Da li sam u obavezi da polažem ili sve da platim?
Gde bih to mogao saznati a da me vlasnik auto-škole ne obradi u svoju korist?
Hvala
[ član @ 23.02.2017. 06:34 ] @
ne znam kakav si ugovor potpisao, ali mislim da ne bi trebalo da bude problema jer znam neke koji su imali problema sa polaganjima (padali vise puta) pa su bez problema menjali autoskole, pa onda ni u tvom slucaju (ako ti nisu neki poseban ugovor podvalili, a ne verujem da jesu) valjda ne bi trebalo da bude problema da ima kazes da odustajes od obuke/polaganja.
[ Burgos @ 23.02.2017. 10:29 ] @
https://www.adac.de/infotestra...289145&SourcePageId=236575
[ iconkin @ 24.02.2017. 11:11 ] @
Pozdrav, evo mog iskustva od jutros.

Živim i radim u Gertringenu, blizu Štutgarta. Jutros sam bio u obližnjem gradu Beblingenu, u kome se nalazi administrativni centar gde mogu da se prevedu naše dozvole. Bio mi je potreban overen papir koji potvrđuje datum kada sam zvanično ušao u Nemačku - Bestätigung der Ausländerbehörde. U mom slučaju u pitanju je 26. septembar 2016. Sa tim papirom, pasošem (mađarskim) i svojom srpskom vozačkom sam otišao u drugu kancelariju, za poslove sa dozvolama. Čovek je pogledao sve što sam doneo i rekao da pomenuti zakon počinje da važi od prvog marta i da bi bilo najbolje da se javim od 6.marta pa da vidimo za dalje.

E, to ne bi bilo strašno (ionako ovde ne vozim) da mi srpska dozvola ne ističe 21. marta! Imam ograničenje od 10 godina zbog vida i baš sad, kao za inat, ističe tog datuma. E sad, ako važi striktno pravilo da moram ovde da prvo budem prijavljen najmanje 6 meseci da bih mogao da uradim prevod, biću u problemu zbog bukvalno nekoliko dana ''rupe'', jer se šest meseci boravka navršava 26. marta a srpska dozvola mi ističe 21. marta. To će biti katastrofa ako zbog tih pet dana budem morao da idem za Srbiju da bih prvo produžio srpsku dozvolu, jer odlazak sad uopšte nisam planirao, ali šta da radim... Ako baš budem morao, ići ću.

Eto, toliko. Javiću vam se sa novim informacijama kada budem definitivno saznao na čemu sam. Pozdrav svima.
[ misko237 @ 24.02.2017. 13:03 ] @
Ja sam upravo došao iz Bürgeramt-a u Berlinu. Sve funkcioniše bez bilo
kakvih problema. Bila mi je potrebna fotografija, srpska vozačka, pasoš i
35€. Za 8 nedelja se očekuje da proces bude završen.
[ Burgos @ 25.02.2017. 08:57 ] @
Da, to potvrđuje ovo: https://service.berlin.de/dienstleistung/327537/
gde se kurs prve pomoći i pregled očiju navode kao obavezni samo za treće zemlje,
osim ako nije naznačeno. Nije bio potreban ni prevod?
Mmix, možda treba da cimaš čoveka iz Hamburga da mu
kažeš da ne baca vreme i pare :-).

Pitanje: da li si ostavio srpsku vozačku njima, ili je vraćena tebi za tranzicioni
period?
[ misko237 @ 25.02.2017. 09:09 ] @
Citat:
Nije bio potreban ni prevod?


Nije bio potreban. Bukvalno samo ono što sam napisao.
[ tordajav @ 25.02.2017. 17:25 ] @
Ima li neko bilo kakvu informaciju za Bayern?
[ jablan @ 26.02.2017. 12:22 ] @
Citat:
tordajav: Ima li neko bilo kakvu informaciju za Bayern?

Razbio HSV sa 8:0. :(

Šalu na stranu, pogledaj FB grupu "IUSNJ - Vozacke dozvole", ima masa postova iz svih krajeva DE.
[ mmix @ 28.02.2017. 09:17 ] @
Prevod je neophodan ljudima koji jos imaju roze papirnu vozacku, to smo posle saznali. Ko ima Euro karticu, njemu ne treba.
Isto ko prenosi C, D i E kategorije mora test vida i prve pomoci i ne dobija privremenu dozvolu za upravljanje, mora da saceka da se izradi nemacka vozacka.

[ mmix @ 01.03.2017. 16:13 ] @
Ok, moje iskustvo iz Passau-a.
II sprat u Ordnungsamt u Vornholzstr. 40. Dve devojke rade, nema guzve, nema cekanja, nema zakazivanja.
Predao HU pasos koji je iskopirala (anmeldebestätigung nije uzela, ali je proverila u sistemu, pretpostavljam da alternativno treba pasos SRB i auslander kartica), vozacku dozvolu koju je zadrzala i sliku i platio 42,80e.
Dobio overenu kopiju SRB dozvole sa pratecim pismom sa kojim vozim narednih mesec dana, a dozvolu treba da pokupim 3. aprila.

PS: Mora da se dodje licno, nije htela da me pusti da predam za suprugu.
[ tordajav @ 01.03.2017. 16:32 ] @
Citat:
mmix: Ok, moje iskustvo iz Passau-a.
II sprat u Ordnungsamt u Vornholzstr. 40. Dve devojke rade, nema guzve, nema cekanja, nema zakazivanja.
Predao HU pasos koji je iskopirala (anmeldebestätigung nije uzela, ali je proverila u sistemu, pretpostavljam da alternativno treba pasos SRB i auslander kartica), vozacku dozvolu koju je zadrzala i sliku i platio 42,80e.
Dobio overenu kopiju SRB dozvole sa pratecim pismom sa kojim vozim narednih mesec dana, a dozvolu treba da pokupim 3. aprila.

PS: Mora da se dodje licno, nije htela da me pusti da predam za suprugu.


Postoji li razlika u predaji sa HU i sa SR pasošem?
[ iconkin @ 10.03.2017. 12:16 ] @
Pozdrav,
Jutros obavio posao u Beblingenu. Otišao sam sa prijateljem koji govori nemački. Službenik me je zaveo u sistem i naveo šta mi sve treba:

- fotokopija pasoša (HU) i srpske vozačke dozvole
- kurs prve pomoći
- pregled kod optičara
- takse u visini od 60-70 evra

Znači, kada sve to odradim i prikupim idem kod njih i onda ćemo videti koliko je čekanje. Na moju opasku da meni ističe srpska dozvola 21. marta i da li će to biti problem službenik je rekao da to više nije važno, jer sam ušao u postupak dok je moja srpska dozvola još uvek važeća. Takođe nije ni spomenuo problem što do današnjeg datuma ja nemam još punih 6 meseci boravka u Nemačkoj - fale mi još neke dve nedelje.

To je otprilike to. Vidim da su neki ljudi na drugim lokacijama prošli jeftinije i nije im trebao pregled i kurs prve pomoći ali ja sam ipak zadovoljan. Koja bi to muka bila da sad moram za Srbiju zbog produžetka dozvole :)

Kad odradim kurs prve pomoći i pregled kod optičara postovaću ovde da ljudi znaju kako to otprilike izgleda.

Pozdrav
[ mmix @ 10.03.2017. 21:45 ] @
Ja bi se svadjao na tvom mestu Osim ako nemas C/D/E onda je to obavezno.

A inace, produzenje vozacke u Srbiji ti ne bi pomoglo, sta vise odmoglo bi ti posto vise ne bi mogao da je preneses na nemacku, morao bi da polazes iz pocetka.
To sto nisi punih 6 meseci tamo nije vazno, ja sam 4 meseca ovde, vazno je da imas dugorocni plan da ostanes duze od 6 meseci, a dozvolu mzoes da zamenis prvog dana po registraciji.
[ Burgos @ 11.03.2017. 08:26 ] @
Citat:
A inace, produzenje vozacke u Srbiji ti ne bi pomoglo, sta vise odmoglo bi ti posto vise ne bi mogao da je preneses na nemacku, morao bi da polazes iz pocetka.


Zanimljivo, šta je razlog ovome? Pitam iz razloga jer bi moja vozačka svakako istekla (dobio sam je 2007), a produžio sam je 2015, u ono
doba kada su nas naveslavali da će odjednom sve papirne vozačke biti nevažeće, a ja sam u Nemačkoj od 2014.

Jedino što mogu da pronađem je: https://www.gesetze-im-internet.de/fev_2010/__29.html

gde kaže:

Citat:

(3) Die Berechtigung nach Absatz 1 gilt nicht für Inhaber ausländischer Fahrerlaubnisse, (...)

die zum Zeitpunkt der Erteilung der ausländischen Erlaubnis zum Führen von Kraftfahrzeugen eines Staates, der nicht ein Mitgliedstaat der Europäischen Union oder ein anderer Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum ist, ihren ordentlichen Wohnsitz im Inland hatten,
2a.
die ausweislich des EU- oder EWR-Führerscheins oder vom Ausstellungsmitgliedstaat der Europäischen Union oder des Vertragsstaates des Europäischen Wirtschaftsraums herrührender unbestreitbarer Informationen zum Zeitpunkt der Erteilung ihren ordentlichen Wohnsitz im Inland hatten, es sei denn, dass sie als Studierende oder Schüler im Sinne des § 7 Absatz 2 die Fahrerlaubnis während eines mindestens sechsmonatigen Aufenthalts erworben haben,


gde Erlaubnis zum Führen ne tumačim kao Führerschein, i što bi u mom slučaju onda bilo u redu,
jer na poleđini stoji 2007 kao datum kada sam dobio dozvolu da upravljam motornim vozilima (takođe postoji
ova distinkcija na vozačkoj dozvoli). Pregled interneta je pokazao da je ovo zamena za staro pravilo koje je
glasilo da se vozačka dozvola mora posedovati najmanje tri godine, jer su ljudi išli kući samo da bi polagali
tamo, a ne u Nemačkoj.

Uostalom, videćemo šta će se sa mnom desiti :-).

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 11.03.2017. u 10:20 GMT+1]
[ mmix @ 11.03.2017. 22:22 ] @
Sa tobom nista, ti si vec predao, dakle ti si u grupi onih kojima se posrecilo da salterusa nije proverila kad si se registrovao :)

Prica je ovako

0. Moze da se prenese (i moglo je da se polaze razlika za) samo vazeca vozacka dozvola.
1. Srpska vozacka ti vazi 6 meseci od datuma prijave ili do datuma isticanja TE dozvole, sta god dodje pre. Posle toga ne smes da vozis sa njom, kazne su u rangu 800-900e
2. Ako obnavljas dozvolu u Srbiji, TA dozvola koju si imao kad si usao u Nemacku prestaje da vazi, dakle vise ne mozes da je preneses.
3. Posto si novu dozvolu u Srbiji uzeo nakon datuma prijave u Nemacku, nova dozvola ti uopste ne vazi u Nemackoj, samim tim ne moze ni da se prenese.

Nakon datuma prijave u Nemackoj, sve poslove u vezi izdavanja i obnavljanja dozvole moras da radis u Nemackoj, to je po zakonu (to vazi i za same nemce, ne mogu npr da odu da polazu u Austriji pa da prenesu dozvolu). Na zalost mnogih pre nas, to je znacilo da moraju da polazu razliku nakon 6 meseci boravka ili pre nego im istekne dozvola. Oni koji su se zaje*ali pa produzili u Srbiji nakon prijave boravka, njima je isto kao i da nemaju dozvolu uopste i moraju da polazu iz pocetka. Negde ih oteraju, negde im se posreci pa prime papire, a negde ih zavlace mesecima, teraju ih da donose zvanicne potvrde iz Srbije kad su polagali, overeno i prevedeno, itd.

[ iconkin @ 21.03.2017. 19:39 ] @
Pozdrav,

ja završih (valjda) posao...

Dakle, pored porebnih papira i fotokopija (da ne nabrajam sad ponovo, već sam gore naveo), još je trebalo da odradim pregled kod optičara i kurs prve pomoći. Pregled kod optičara sam odradio u tržnom centru u optičarskoj radnji na portabilnom aparatu, koji liči na malo veći mikroskop i koji je devojka donela i stavila na tezgu ispred mene. E sad, problem je u tome što ja imam malo starija sočiva - to sam i njoj rekao, i bogami bilo je povuci-potegni na testu. Sve smrljano, nema šansi da vidim ono što treba. Morao sam malo da se potrudim :) da me pusti. Ali nije bilo naivno, mislim da joj je malo falilo da kaže - sa tim sočivima neće da može.

No, dobro. Kurs prve pomoći je tek bilo totalno ludilo! Nas dvadesetak, instruktor italijan. Kreće teoretski deo sa pričom i emitovanjem par kraćih filmova. A onda - prektični deo. Veselje! Po grupama od sedam prilazimo lutkama i vežbamo reanimaciju. Prvo masaža srca. Lutke su opremljene mehanizmom koji pokazuje da li dovoljno pritiskaš, pri čemu se grudni koš lutke ugiba ka unutra. Uopšte nije lako! Solidno sam se oznojio. Onda je došlo veštačko disanje. Svi smo dobili plastične maske koje namontiramo na glavu lutke sa nekom plastičnom kesom koja ide unutra itd. Znači, daješ lutki veštačko disanje i ona vraća lagano vazduh nazad, kao da izdiše. Meni je ovo bilo jako zanimljivom jer sam srpsku dozvolu dobio davne 1992. kada je to kod nas bila misona imenica. Pojma nemam da li se sada uopšte u Srbiji takva obuka sprovodi pri dobijanju dozvole. Elem, posle toga smo bili podeljeni u grupe po četvoro i simulirali četiri situacije pri pružanju prve pomoći. Previjali smo se, nosili, ležali na strunjačama... Što kaže jedan novopazarac pored mene - ala se naigrasmo danas! Sve u svemu, to je trajalo od 9 ujutru do pola četiri popodne, znači skoro ceo dan. Moj utisak - vrlo ozbiljno shvaćeno i surovo organizovano.

Juče sam, konačno, sa svim papirima otišao i predao za dozvolu. Rečeno mi je da će mi poštom za dve nedelje stići poziv i da onda ponovo odem tamo sa pozivom, SR dozvolom i HU pasošem, da bih podigao DE dozvolu. Cenovnik usluga:

Bestätigung der Ausländerbehörde - 5 evra
Kurs prve pomoći - 35 evra
Pregled kod optičara - 6,5 evra
Taksa za dozvolu - 64 evra

Dakle, sve ukupno ovo zadovoljstvo je koštalo oko 110 evra. Eto, ako neko treba ovo da odradi da zna kako izgleda i šta može da očekuje. Pozdrav svima.
[ mmix @ 22.03.2017. 23:37 ] @
Au, pa tebe su zesce izmlatili Gde si ti predavao i za koje kategorije?
[ iconkin @ 23.03.2017. 07:40 ] @
@mmix
U Beblingenu, 20-tak kilometara od Stutgarta. U pitanju je najobičnija B kategorija.

[Ovu poruku je menjao iconkin dana 23.03.2017. u 17:11 GMT+1]
[ tordajav @ 25.03.2017. 21:05 ] @
Hehehe.. stiglo pismo, moja "EU-vozačka dozvola" me čeka u Fahrerlaubnisbehörde zur Abholung :)
Kosten: 29,90 Euro.
Traunstein, Bayern.
Vielen Dank ;)
[ mmix @ 03.04.2017. 14:35 ] @
Ja danas pokupio svoju Taman na vreme jer je proslo 6 meseci

[ iconkin @ 10.04.2017. 11:12 ] @
Pozdrav,

Posle nekih 20 dana i ja sam jutros podigao svoju DE dozvolu. Otišao sa papirom koji mi je stigao poštom, HU pasošem i srpskom dozvolom. Srpska dozvola je ostala kod njih, neka im je, ja dobio lepšu :)
[ tordajav @ 10.04.2017. 11:25 ] @
Šta se dešava ako odem kući u SR na odmor; kako to sad funkcioniše? Mogu li sa DE vozačkom tamo voziti auto mojih roditelja ili moram nešto ponovo tamo pribaviti? Na mojoj DE vozačkoj piše da je prepis urađen na osnovu srpske vozačke izdate u Sremskoj Mitrovici.
[ jablan @ 10.04.2017. 13:29 ] @
Možeš, nisam samo siguran da li moraš imati neki dokaz prebivališta u DE.

http://www.sirius.rs/propisi/S20090411404/clan-178

Citat:
Državljanin zemlje članice Evropske unije koji privremeno boravi u Republici Srbiji i državljanin Republike Srbije sa privremenim ili stalnim boravkom na teritoriji Evropske unije, sme na osnovu važeće vozačke dozvole koju je izdao nadležni organ zemlje članice Evropske unije da upravlja motornim vozilom na teritoriji Republike Srbije, u vreme njenog važenja.


Mala je kvaka u tome što imaš obavezu da odjaviš prebivalište u Srbiji kad odlaziš na rad u inostranstvo, ali to sa vožnjom nema puno veze. :)

[Ovu poruku je menjao jablan dana 10.04.2017. u 14:44 GMT+1]