[ Predrag Supurovic @ 19.12.2016. 13:29 ] @
Da li može neko da mi preporuči Wifi AP koji podryava VLAN-ove?

Imam malu mrežu koja je podeljena na dva VLAN-a, jedan za privatne potrebe a jedan za goste i slično. Imam Mikrotik i i upravljivi svič.

Treba da omogućim wireless. To sam ranije radio tako što sam koristio sam Mikrotik pa n anjemu dva VirtualAP svai vezan za jedan VLAN. Sada mi treba jos jedan wifi uistoj mreži ali bih da izbegnem kupovinu još jednog mikrotik rutera samo zbog toga.

[ bachi @ 19.12.2016. 13:33 ] @
Ako je reč o 2.4GHz N standardu, mi u firmi koristimo TP-Link TL-WA801ND imamo ih ukupno 6 komada u zgradi, poseban vlan za 1. ssid, poseban za 2. ssid i stabilno rade. Podržava i passive poe.

E sad, za ozbiljnije stvari, imaju i http://uk.tp-link.com/products/biz-list-4908.html biznis serije.

[ Predrag Supurovic @ 19.12.2016. 13:41 ] @
Gledao sam WA701ND i WA801ND, i licilo mi je da bi to radilo posao.

Kad smo vec tu, da li si resavao problem kako da znas gde se klijent stvarno zakacio, ako imas vise takvih AP-ova?
[ bachi @ 19.12.2016. 13:45 ] @
Sa ovim rešenjem jok, gledam ručno preko web interfejsa od svakog rutera, mada i nemam potrebu za tim, jer me ne zanima gde se kače. Vidim da imaju SNMP, ali nisam se igrao sa tim.
U drugom objektu imamo unifi APove i unifi kontorler pa se lakše prati.
Ova "biznis" tp linkova serija isto dolazi sa kontrolerom preko kojeg centralno upravljaš APovima sa jedne tačke.

[ anon115774 @ 19.12.2016. 15:43 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Da li može neko da mi preporuči Wifi AP koji podryava VLAN-ove?


Kupis mikrotik AP i onda na tom koji imas aktiviras CAPsMAN a ove koje koristis kao AP podesis da budu CAP i onda sve moze da se napravi. Onda na CAPsMAN uredjaju mozes da vidis ko se gde povezao i tako to.
[ bmarkovic06 @ 25.12.2016. 09:42 ] @
Mozes i najobicniji wifi ruter da uzmes ako nemas neke velike potrebe za brojem korisnika. Postavis ga da radi kao klasicni AP u bridge mod-u (netis 2411e ima tu opciju a kosta 10eur).


Zatim vlan na mikrotik interfejsu ka njemu.
[ Predrag Supurovic @ 25.12.2016. 09:47 ] @
Probaću WA801ND a probaću i CAPsMAN jer mi treba na jednom uredjauu dva AP.WA801ND mi izgleda kao brzo i jednsotavno resenje a CAPsMAN kanda ima mnogo veću kontrolu.
[ Predrag Supurovic @ 29.12.2016. 15:49 ] @
Sa WA801ND mi nije uspelo. Kada ga spojim na trunk port nema nikakve konekcije izmedju TPLInka i ostatka mreže.

Kada ga spojim na obican port radi ali samo jedan VLAN, onaj u kome je taj port.

Na isti trunk sam spojio i ROuterboard na kome nisam imao problema da podesim da sve radi kako sam zamislio.

Da li je neko pokusavao ovo sa VPNovima i WA801ND?
[ bachi @ 29.12.2016. 21:09 ] @
Ne spaja se na trunk port, nego na untagged ili general (zavisi kako ko barata sa terminologijom).

Idem od pretpostavke da je lan mreža za zaposlene na vlanu 10, a guest wifi na vlan 20 i utakao si ga na port 15 na sviču.

E za port 15 treba da staviš da pripada i vlanu 10 i vlan 20, da je untagged (a ako ne može, onda da je general), a za port vlan id (pvid) staviš 10.

U podešavanju za WA801ND za lan stranu staviš ip adresu koja pripada vlan 10 subnetu, a wifi podesiš kao na slici:

[ bachi @ 19.01.2017. 07:34 ] @
Šta uradi na kraju?
[ Predrag Supurovic @ 19.01.2017. 08:55 ] @
Na kraju sam ipak uradio sve sa Mikrotikom i CAPsMAN-om.

To mi je rešilo i praćenje gde se klijent zakačio, a i roaming radi ok.

Nije da sam baš oduševljen CAPsMAN-om, ali radi posao pošto mreža nije velika.
[ ip-monster @ 07.03.2017. 13:40 ] @
Ljudi, kad promijenim mode u CAP automatski se raskacim sa MT-a i nakon toga me stalno izbacuje.. Vidim da je sada adresa 0.0.0.0. Koje je rjesenje za ovo?! A procedura konfiguracije MT-a kao CAP-a je sledeca:
- wireless/cap/enable, odaberem interfejse(ac standard)
Zaboravljam li nesto?!