[ anon70939 @ 20.12.2016. 09:57 ] @
Probao bih kod nas na našem serveru da hostujem naše mailove. Imamo više različitih domena, i jedno 50 mailboxova.

Ono što me muči, u slučaju da dođe do nekog problema, koliko je teško i kako bi otprilike izgledala procedura migracije tih mailboxova na drugi server?

Sajtove mi je lako, prebacim fajlove, dampujem i prebacim bazu, i to bi trebalo skoro da je to.
Ne znam kako bi izgledalo sa mailovima.

Može li neko u kratkim crtama da mi kaže kako bi to trebalo da izgleda?
[ bachi @ 20.12.2016. 16:47 ] @
Bi li pomoglo da te odgovorim od ideje da hostuješ emailove kod sebe?
[ Aleksandar Đokić @ 20.12.2016. 17:12 ] @
Haha yep, slazem se.
[ anon70939 @ 20.12.2016. 17:16 ] @
Verujem da je to najbolja odluka, ali u ovom momentu me znatiželja ubi.
Ako ufonjam, to su naši mailovi, biće mi oprošteno. :). Svakako ću snimiti ost fajlove negde kod mene lokalno

Ali bih svakako voleo da vidim sa čim se susrećem.

Probaću prvo na plesku, tu već ima puno toga što je namešteno. Ali me to i plaši zbog same migracije ili backup/restore procedure.

Jer na ovom nekom test serveru gde se igram, sam podesio postfix, I vidim da bih verovatno trebalo prvo da izvezem usere, da ih uvezem na drugi server, sa sve UID? Pa tek onda mailboxove. Pa ko zna, možda i config fajlove...

[ Burgos @ 20.12.2016. 18:35 ] @
Samo nemoj da se iduće godine kandiduješ za predsednika :-)
[ maksvel @ 20.12.2016. 19:03 ] @
Vrlo korektan skeč.
[ Aleksandar Đokić @ 20.12.2016. 19:50 ] @
Ako te ubi znatizelja onda uzmi podigni propisan mejl server, od nule. Dovecot/sendmail sa sve milterima (spamassasin...), DKIM potpisivanjem, ClamAV-om, autentifikacijom preko eksterne baze ili LDAP-a itd.

E onda pokusaj da posaljes na hotmail/live :).
[ anon70939 @ 20.12.2016. 21:00 ] @
70% toga sam uradio. Zakucao sam na jednom mestu, i od tad nemam vremena jbg
[ bachi @ 20.12.2016. 22:06 ] @
Ali je problem što ti se neće oprostiti, već se svi navaliti na tebe sa motkom u ruci zašto nisu primili mail ili zašto email nije isporučen, a ti u tom trenutku pojma nemaš, jer i višegodišnji profesionalci zeznu neko podešavanje oko email servera, a kamoli n00bovi poput mene i tebe. A često se desi da jednostavno i nije do tebe.

Mislim, u redu je da se igraš sa nekim test domenom i virtualnom mašinom gde ćeš podići ovo što je Aleksandar Đokić napomenu (još da dodam da ti je potreba statička, ČISTA ip adresa od provajdera koja će da ima reverse DNS rekord isti kao i forward, dakle da mail.nešto.com bude aaa.bbb.ccc.ddd, a da aaa.bbb.ccc.ddd bude mail.nešto.com).

Čak iako sve podesiš tip i top, neki blenta će se upecati na fišing sajt (ili procureti baza nekog sajta gde je koristio email/pass kombinaciju), ostaviti svoju email adresu i lozinku i taj neko će da krene masovno da spamuje i IP adresa servera ti se može naći na crnoj listi.

Dok ti skineš to sa crne liste, ubićete korisnici što ne radi email.

A na primer kod jednog klijenta hostujemo emailove kod Pece iz i ubili smo se obojica što mailovi poslati sa @firma.co.rs domena ide na gmailu pravo u spam. Sve gledali, sve čisto, dodao i DMARC rekorde i neće. Promenili VPS (bio je na shared, uzeli dedicated) i dobili čistu ip adresu (i prethodna je bila čista) i opet neće.

Meni palo napamet da isključi ipv6 za komunikaciju sa Googleom, on to u neverici odradio i gle čuda, mailovi nisu više stizali u gmail spam. Znači glupi gmail u nečemu drugačije tretira ipv4 i ipv6. Mada, ozbirom da im Androidi ne podržavaju DHCPv6, nije ni čudo.

A u međuvremenu ne mogu da ti objasnim koliko sam ja, a i on poziva i emailova primili od korisnika te firme i vlasnika.

Dakle, uči, igraj se, po meni su toliko zakomplikovali to oko emaila da bi šatro smanjili spam, toliko da je email postao nepouzdan servis za komunikaciju, ali samo nemoj da se igraš u realnom okruženju, gde ljudi očekuju da im email radi besprekorno.

Ovako kada hostuješ email kod neke firme oni su odgovorni i plaćaju penale, ovako ako si ti admin, nećeš mirno spavati.
[ anon70939 @ 20.12.2016. 22:20 ] @
Jeste, to je realno i imamo već gomilu problema sa ovim hostingom gde smo sada.
Mnogi naši mailovi ne stižu tamo gde treba, vlasnik firme naravno cima mene. ja cimam ove. Oni kažu da je verovatno previše html sadržaja u mailu. Pošaljemo plain text mail, i dalje ne stiže gde treba. Pošaljem na mail-tester.com ocena 10/10. Na mxtoolbox nismo ni na jednoj spam listi. Ali eto nečiji serveri nas ponekad odbijaju i pojma nemam razlog.
Podešen i DKIM i SPF. nije PTR odnosno reverse dns, ne mogu da dobijem od provajdera.

Shvatam kolika je to zavrzlama, i tu bi mi samo spamassasion radio ko zna šta, verovatno ne bih znao ni da ga podesim i kontrolišem...

E sad, ima sprdnje u ovoj temi na moj račun :), ali ono... shvatam :)

Rado bih radio u nekoj firmi sa nekim seniorom da imam od koga da učim.
Upao sam ovamo, i za godinu dana rada prilično sam zadovoljan koje sam znanje stekao. Bukvalno od nule sam krenuo, a nisam baš ni tako mlad. Uz nekog seniora verovatno bih ovo znanje koje imam stekao za 3-4 meseca, ali moj izvor učenja su gugl i 3 foruma, i problemi sa kojima se srećem.
Nemam koga "uživo" da pitam za savet, pošto su sve moje kolege i poznanici u totalno nekim drugim IT vodama.

Zbog toga sam i otvorio temu, jer pored svih ovih spam rešenja i čudesa koja bi se dešavala i kojih sam svestan, nemam predstavu kako bi izgledala migracija na drugi server. Odnosno backup i restore ukoliko bi bilo potrebe.
Eto otud i tema.
[ Aleksandar Đokić @ 20.12.2016. 23:00 ] @
Pa bekap zavisi sta bekapujes, koji je mejl server u pitanju tj. konkretno tip mejl boksova. Imas one mbox, mdbox, maildir itd, i tu je najgora prica sa vremenima, narocito na pop nalozima.

Ja sam nekad radio sa skriptom koja se zove imap2imap - proveri to.