[ dexter1988 @ 05.01.2017. 08:06 ] @
Pozdrav svima. Izvinjavam se ako vec postoji ovakva tema.

Treba mi tutorijal za učenje Php-a, za početnike, ali prave.

Poznajem osnovne stvari HTML-a, samouk sam. Htio bih da php odradim kako treba, da bih mogao ici na MY SQL.

Molim vas za pomoć. Hvala
[ Shadowed @ 05.01.2017. 20:37 ] @
Najbolja stvar koju mozes uraditi u startu sa PHP-om je da ga batalis i krenes sa C#-om ili Javom.
Al' posto me neces poslusati, mozes da probas sa w3schools (http://www.w3schools.com/php/default.asp). Inace je net prepun tutorijala za php.

A inace ti nije potreban php da bi "isao na mysql". Php je jedno ("programski jezik") a MySQL drugo (baza podataka, iliti rdbms) i mogu se koristiti zajedno, ili totalno nezavisno jedno od drugog.
[ Predrag Supurovic @ 06.01.2017. 01:05 ] @
Ma kakv C# i Java, baci se na C ili makar C++ ako hoćeš da budeš PRAVI programer. A ako hoćeš da ti se svi dive, uvek možeš da naučiš asembler.

(ironija je namerna)
[ Shadowed @ 06.01.2017. 13:05 ] @
Ironija je jasna ali neosnovana. Ne radi se o tome da neko postane "pravi" programer ili faca jer zna neki programski jezik. Radi se o preporuci koju dajem sa ciljem optimalnog rezultata na duze staze. C# i Java su jezici koji su na sredini izmedju tezine ucenja i onog sto dobijas sa njima. No, kao sto rekoh, svakako me nece poslusati, tako da nema ni neke prevelike vajde da se upustam u detaljnu polemiku :)
[ Predrag Supurovic @ 06.01.2017. 13:37 ] @
Mislim da je iz njegovog pitanja očigledno za koju namenu Dejanu treba da nauči PHP i PHP za jeste dobar izbor i da onuopste i nije pitao za preporuke koji jezik da uči.
[ Shadowed @ 06.01.2017. 17:07 ] @
Dobio je odgovor na ono pitanje koje je postavio - za php tutorijal. Preporuka je bila samo dobronamerni dodatak.
Ne vidim da si ti doprineo temi ikako.
[ plus_minus @ 07.01.2017. 05:21 ] @
^^ A ti si tek doprineo temi, pa nema više gde. Bolje da si mu linkovao neke PHP teme sa ES-a, nego li w3schools tutorijal za php. Nema goreg (i sa više grešaka) tutorijala za php od w3`schools`.
No, tebi je očigledno to sasvim super, jer je očigledno da vučeš na stranu kojekakvog PHP - hejtera.

Citat:
Najbolja stvar koju mozes uraditi u startu sa PHP-om je da ga batalis i krenes sa C#-om ili Javom.


Šta ovo znači, na ES PHP pod-forumu, 'leba ti .. ? Razumeo bih da je ovo "Art of programming", zaista, ali ovde, jok. Prešao si u trolove?
PHP je loš zato što svako, ako želi, može da upotrebi svoj PHP kod na svojoj .html/.php stranici, nakon jako malo vremena, a ?
Jel' loš zato što C# i Java očajnički traže svoje mesto tu gde dominiraju PHP/js, Python i Ruby ili je loš zato što je Shadowed tako skockao kockice ?
Možda je loš zato što je poprilično robustan, pa još i mnogo brži (dokazano) u svom domenu od svih ostalih .. ?
Ili je loš zato što mnogo manje resorsa traži za isti posao koji će da se odradi u Javi, npr .. ?

Jel' možeš da elaboriraš ali kao čovek, ne kao moderni `kvazi-naučnik`, zašto u startu treba da batali PHP ?
Zašto mu nisi predložio da krene da uči Rust, ili još bolje LuaJIT ... ono, hibridni skripting jezik sa Just in Time Compilerom koji šije gotovo sve uzduž i popreko po pitanju performansi te se koristi uglavnom za game enžine i slično .. ?

Još mnogo vi ima da se gnušate od tog PHP-a koji - ne da ne ide nigde, nego ima da se utemelji kao C u narednih 50 godina i da vas `glođe` dok ne odete u penziju, a i posle toga, ima da vas muči i stvara nelagode u stomaku.

I ja stvarno ne znam zašto je to tako, ali je tako... mene ama baš ič ne pogađa to što u Python-u može da se odradi gro stvari koje u php-u ne može ili može al' da te bude stra' i na samu pomisao.
Konkretno, jedan obični GTK window. Da, ima za PHP i PHP-GTK, al' ja do sad ne videh ni jedan, jedini program ili aplikaciju gde u pozadini trči PHP i da ima svoj .. (uNameIt)*share.

Ali ako govorimo o http (stateless) protoklu, oduva PHP sve uzduž i popreko i sve što preostaje onima kojima se to ne sviđa jeste škrgutanje zubima i žal:
`Why, o Lord, why... why my primarely language isn't that much accepted as this one, this.. this.. HOROR and disgrace (tears) ... ? WHHHY .. ???!? `

---------------

@dexter1988

Kao i svaki programski jezik, tako i za PHP, pravi način da naučiš nešto da radiš, jeste da zapravo kuckaš kod, da radiš u tom jeziku koji si odabrao, uporedo sa `žvakanjem` delića određene teorije vezano za `to i to`.
Dakle, od pukog čitanja i pamćenja - nema ništa.

Na matičnom sajtu PHP-a, imaš PHP manual, priručnik koji je od svih najkorektniji. I tako svaki ozbiljan jezik, ima svoje matično stanište gde se između ostalog može naći i priručnik, koji koriste i početnici i mediori pa čak i seniori da se podsete ponekad. PHP English manual.
Pored PHP manuala imaš i StackOverflow dokumentaciju PHP Topics - Stack overflow.

U suštini, izvora mnogo, malo pravih i dobrih.

Ono što je rak rana u PHP svetu jesu novopečeni, recimo WP ili Wordpress `developeri`, koji čim saznaju, nauče kako da nakucaju jednu malo složeniju funkciju, budu toliko nadahnuti, pa onda krenu da pišu blogove sa naslovom tipa "Coding perfection" i dele sa ostalima svoje ostvarene vlažne snove koji su uglavnom loši ili totalno bzvz. ili nigde drugde osim na određenom WP setup-u neće ni da rade kako je opisano.

U svakom slučaju, ne slušaj sve i svakoga nego izaberi pravi alat za posao koji hoćeš da završiš.
Tebe interesuje HTML. I odabrao si PHP. Odlično. U tom domenu, JavaSkripta je nezaobilazna, tako da ćeš i to učiti, hteo ne hteo.

A što više znaš, to više vrediš. Tako i u svetu programiranja. Dakle, ako si se opredelio za web razvoj, onda kada se lepo odomaćiš i skontaš kako PHP funkcioniše, slobodno možeš progviriti i u Python a i u Ruby svet, jer ta tri jezika definitivno briljiraju onda kada treba da se komunicira i upravlja sa http/ftp serverima.

[ boguda @ 09.01.2017. 09:38 ] @
Ja sam neko ko je do pre dve godine ucio C#(sto mozete videti i po mojim pitanjima na forumu) pa sam po nagovoru druga presao na php, prvo proceduralni pa oop pa sad radim Laravel.
Youtube je pun tutorijala i ima cak i jako dobrih i za jedno i za drugo.
Meni licno vise se svidja php(iako su mozda c# programeri redji i bolje placeni "MOZDA")

E sad php tutorijali:
thenewboston php- https://www.youtube.com/playlist?list=PL442FA2C127377F07
tu ima odlicnih tutorijala ne samo za php vec i za html css i js(a sve ti to treba)
takodje na torentima imas php tutorijala sa Lynde ili Udemy pa skini oni su stvarno odlicni
Za C# tutorijal(iako nisi trzio) definitivno pregledati na youtube-u kanal kudvenkat

Vazno je da nadjes tutorijal gde onaj ko te uci nije zamoran i ne vraca se 50 puta na jedno isto ili da seriju tutorijala ne prekine na pola i nastavi samo u placenoj verziji(sto je cest slucaj)
takav slucaj je recimo https://www.youtube.com/playli...MqlQoeMeiwvNWpe3mhgQxAa1jiGwmt . To je odlican serijal i cak i sam projekat moze da bude koristan ali moraces da ga zavrsis sam sto i nije lose ali nije bas za pozetnike.

I par saveta:
Prvo odgledaj pa kucaj-Odgledaj video do kraja pa pokusaj sam da otkucas da bi shvatio sustinu
I ako ima izvorni kod na gitu ne kopiraj ga
Gledaj svaki tutorijal iz serijala-cak i ako tu lekciju znas odgledaj je
ako je moguce nemoj praviti projekat identican tutorijalu-prilagodi ga sebi tako ces bolje shvatiti logiku a samo je to bitno

Ja imam download-ovane hiljade tutorijala ako se ne snadjes sa torentom ili youtube javi

Srecno sa ucenjem!!!
[ Shadowed @ 10.01.2017. 00:53 ] @
@plus_minus, nisam elabolirao zato sto, kao sto sam napisao, znam da me svakako nece poslusati. Sto se tice nekoliko jezika za koje si pitao zasto njih nisam preporucio, odgovor je jednostavan - nisam u njima radio. U PHP-u, C#-u i Javi jesam (i nekim drugim, ali nisam ih smatrao odgovarajucim za preporuku u ovom slucaju).
[ gost12 @ 11.01.2017. 10:01 ] @
C# programeri nisu bolje plaćeni od PHP programera ako se radi o istom levelu znanja.
Problem sa PHP-om je što ima puno programera koji ne znaju što rade i oni rade za malo para, dok je za C# početni prag znanja znatno veći.
PHP ima dosta problema, ali ima ih i C#, C# smatram organiziranijim jezikom, PHP slobodnijim. Više je stvar osobnog odabira, a ne bih sada u detalje što je dobro kod jednog što kod drugog jer bih morao napisati knjigu. PHP i C# su samo alat, a na tebi je kakav ćeš majstor biti bez obzira na alat.
[ tboris @ 26.10.2017. 06:13 ] @
pozdrav svima
da li neko ima ovakvu knjigu na prodaju:
http://knjige.pravac.com/knjiz...-mysql-hugh-e-williams-39354/#
u pitanju je starije izdanje pa ne moze vise da se nadje u prodaji a interesantna mi je jer je za pocetnike i ima kompletan tutorial o pravljenju potrosacke korpe!
pocetnik sam u PHP-u, ako imate neki bolji predlog oko literature (ali o hard-copy izdanju govorim, knjiga da je drzim u ruci ) kazite mi ... konkretno me interesuje taj deo oko MySql-a i forme za narucivanje i placanje/potrosacka korpa
unapred, hvala
[ Nemanja Avramović @ 26.10.2017. 14:57 ] @
Za knjigu ne znam, ali svakako ti ne bih preporučio da tražiš nešto starije pošto se tehnologija razvija munjevitom brzinom, tako da nešto što je bilo standard pre 4-5 god možda se uopšte više ne koristi, ili se bar ne preporučuje da se koristi :)

Ja bih krenuo odavde: https://laracasts.com/series/php-for-beginners

[Ovu poruku je menjao Nemanja Avramović dana 26.10.2017. u 23:58 GMT+1]
[ tboris @ 26.10.2017. 15:50 ] @
ok, hvala za info