[ PESNlK @ 07.01.2017. 19:54 ] @
Pozdrav!

Potrebna mi je igla za gramofon Pioneer PL-115D.

Zamolio bih, za podatak koja je originalna/zamenska igla za ovaj gramofon i da li je ima negde u prodaji kod nas.

Podaci do kojih sam došao pretragom mi nisu puno pomogli oko identifikacije, a ova oblast mi nije bliska da bih mogao da sam dođem do rešenja.

Hvala unapred!

[ zeoN_Rider @ 07.01.2017. 20:02 ] @
Taj gramofon kada se prodavao a beše to poodavno prodavao se bez glave(kompletne, glava + igla).

Nisi napisao u vezi budžeta ali razmotri ove dve ponude:

http://www.kupujemprodajem.com...hnica-AT-91-12984344-oglas.htm

http://www.kupujemprodajem.com...hnica-AT-95E-1192157-oglas.htm
[ PESNlK @ 08.01.2017. 09:42 ] @
Hvala na odgovoru i modeilma igala!

Kod mene je gramofon došao sa glavom i iglom i sada mi je potrebna samo igla, pošto je stara polomljena.

Nisam razmišljao o ceni, pretpostavljam da su ovo cene za 'nižu' kategoriju igala?

Ne bih za početak davao previše novca za iglu, pošto nisam siguran da je sve u redu sa mehanikom gramofona.

Pozdrav!

[ perkom @ 08.01.2017. 10:40 ] @
Moraš jedno znati, sve to što se kod nas prodaje po oglasima prilično je sumnjivog kvaliteta!
Evo ti cena novih glava sa iglom:
http://www.audio-technica.com/cms/cartridges/983ae543f8dbeaf5/
http://eu.audio-technica.com/hifi-phono/cartridges/AT91
Nisi napisao koja glava je na tvom gramofonu, da bi tražili samo iglu?
[ PESNlK @ 08.01.2017. 11:13 ] @
Hvala!

Glava nema neku oznaku, ali izgleda isto kao na ovoj slici:

http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/pict/272474839449_1.jpg

Ne znam da li to nešto pomaže, ali nema nikakvih dodatnih podataka na njoj koje bih mogao da pročitam.

I još jedno pitanje - video sam da se prodaju tonske glave (ako je to pravi naziv) bez igle. Ja taj deo imam, praktično se slomila samo igla. Da li je moguće zameniti samo iglu ili se kupuje sve zajedno?

[Ovu poruku je menjao PESNlK dana 08.01.2017. u 12:31 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 11:40 ] @
Citat:
PESNlK: Hvala!

Glava nema neku oznaku, ali izgleda isto kao na ovoj slici:

http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/pict/272474839449_1.jpg

Ne znam da li to nešto pomaže, ali nema nikakvih dodatnih podataka na njoj koje bih mogao da pročitam.


Ne pomaže, skini glavu sa crnog nosača i slikaj.
[ perkom @ 08.01.2017. 11:45 ] @
Citat:
PESNlK: Da li je moguće zameniti samo iglu ili se kupuje sve zajedno?

Naravno, to sam ti već i napisao. Samo da dešifrujemo koji pick-up je na tvom gramofonu i rešićemo problem?
https://www.turntableneedles.com/
[ Sava @ 08.01.2017. 11:46 ] @
Moguće je zameniti samo iglu, naravno. Nekada su postojali ljudi u Beogradu koji su popravljali igle, menjali vrhove recimo, ali su sigurno dugo neaktivni. Pioneer gramofoni su se isporučivali sa Pineer glavama. Ne verujem da su ih oni proizvodili već su verovatno poručivali kod velikih proizvođača kao i Dual na primer. Evo ti jednog sajta na kojima ima i Pioneer igala pa pogledaj, ali bi najpametnije (ipak) bilo da kupiš kompletno novu glavu:
http://www.needledoctor.com/New/Pioneer_2
A ima i kod našeg MG elektronika:
http://www.mgelectronic.rs/pioneer-3
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 12:14 ] @
E moj Savo, zar misliš da ne znam za te igle.


Naravno da znam ali cena igle je kao kompletna glava sa iglom ovde:

http://www.kupujemprodajem.com...hnica-AT-91-12984344-oglas.htm

http://www.kupujemprodajem.com...hnica-AT-95E-1192157-oglas.htm

[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 12:15 ] @
Citat:
Sava:
Nekada su postojali ljudi u Beogradu koji su popravljali igle, menjali vrhove recimo,


Ima i sada u Beogradu i dobro rade.
[ perkom @ 08.01.2017. 12:42 ] @
Citat:

A ti provereno znaš da je to na KP apsolutno ispravno?
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 13:03 ] @
Naravno da znam jer sam od dotičnog prodavca do sada pazario bar dvadesetak glava i nikada nisam imao problema sa kvalitetom istih, te ti pitanje baš i nije na mestu.
[ perkom @ 08.01.2017. 13:24 ] @
Pitanje je uvek na mestu!
Otkud bilo ko zna šta si ti kupovao i u kojim količinama?
Prodaje se putem oglasa a ne u trgovini gde se dobija račun i garancija i otuda moja sumnja da je možda rabljena.

[ PESNlK @ 08.01.2017. 13:28 ] @
Hvala svima na dosadašnjim odgovorima.

Pronašao sam staru tonsku glavu bez igle i oznaka koja piše na njoj je:

Audio-technica AT12Sa

Da li da tražim posebno iglu i da li, ukoliko je nađem, mogu da je sam zamenim ili da kupim ceo nov komplet?

Vidim da u M&G Electronic-u imaju AudioTechnica igle, ali ne znam da li bi se neka uklopila na ovu tonsku glavu koju imam. Po pretrazi za ovaj model nema rezultata.

Pozdrav!

[ perkom @ 08.01.2017. 13:36 ] @
To je malo kvalitetniji pick-up: http://www.lpgear.com/product/ATSAT0012Sa.html
[ PESNlK @ 08.01.2017. 13:45 ] @
Ipak bih ostao u rangu od 20-30 eur, dok ne proverim da li je gramofon kompletno ispravan.
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 14:13 ] @
Citat:
PESNlK: Ipak bih ostao u rangu od 20-30 eur, dok ne proverim da li je gramofon kompletno ispravan.


Pazari onda jednu od dve koje sam ti predložio i ne pametuj više. Do sad' je taj gramofon mogao biti u funkciji.
[ Sava @ 08.01.2017. 16:23 ] @
Citat:
PESNlK:
Ipak bih ostao u rangu od 20-30 eur, dok ne proverim da li je gramofon kompletno ispravan.
Da, iglu možeš sam da zameniš. Ona se lagano izvuče samo povlačenjem (ne treba da skidaš glavu) i na isti način (pažljivo) i bez sile montira.
Lako ćeš da proveriš da li je gramofon ispravan. Na njemu će sve da radi i bez igle, mislim na motor i mehaniku. Pusti ga da zavrti, podigni lift i guraj ručicu prema centru koja tada treba da se sama vrati na početak. Zatim recimo nekom iglom pipni nogice na glavi i na dve treba da čuješ brujanje iz jednog pa drugog zvučnika. Podrazumevam da je gramofon prethodno uključen u odgovarajuće pojačalo i ne zaboravi posebnu žicu koja mora da se veže na šasiju pojačala. Ostaće ti na kraju da proveriš da li je kaiš u redu i da li se možda istegao, ali to ćeš sigurno znati tek kada staviš iglu. Doduše, može već na prvu da se zna ako mu treba dosta vremena da se "zalaufa". To su gramofoni sa relativno lakim diskom i trebalo bi da startuje gotovo trenutno.
Kupi tu najjeftiniju glavu, pazi na boju žica kod montaže i uživaj.
Citat:
zeoN_Rider:
E moj Savo, zar misliš da ne znam za te igle.
Pa ja se nisam tebi ni obratio već postavljaču pitanja tako da je meni irelevantno šta ti znaš ili ne znaš..
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
Sava:
Nekada su postojali ljudi u Beogradu koji su popravljali igle, menjali vrhove recimo,
Ima i sada u Beogradu i dobro rade.
U super, aj nam napiši kontakt telefone, zatrebaće! Ja imam neke stare fiksne koji odavno ne važe.



[ vladd @ 08.01.2017. 17:39 ] @
Jeste Zeon, kontakte na sunce.

Inace je lik sa nikom Majstor, sa KP izuzetno korektan i pouzdan. Ocito radi posao na pravi nacin, ne zeli nezadovoljne musterije, posto se sada svaka sitna negativnost razlije po forumima i javnosti brzinom munje.
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 18:03 ] @
Citat:
vladd
Inace je lik sa nikom Majstor, sa KP izuzetno korektan i pouzdan. Ocito radi posao na pravi nacin, ne zeli nezadovoljne musterije, posto se sada svaka sitna negativnost razlije po forumima i javnosti brzinom munje.


Sa njim trgujem još dok su berze bile u SKC-u, e sad' oni koji se sećaju neka izračunaju kada je to bilo.
[ gilopile @ 08.01.2017. 18:49 ] @
Nisam trgovao sa doticnim, ali se vidi iz aviona da je lik skroz korektan. Uzivao sam citajuci opise pojedinih igala i glava. Vrlo lepo i strucno napisano.
[ zeoN_Rider @ 08.01.2017. 18:53 ] @
To ti pričam.
[ PESNlK @ 09.01.2017. 05:02 ] @
Želeo bih da se svima zahvalim na odgovorima i smernicama.

Pozdrav!
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 08:19 ] @
Pozdrav i tebi.
[ gilopile @ 09.01.2017. 14:25 ] @

Ako uzmes neku od onih glava AT 91, AT95, javi da li si zadovoljan.

Pozdrav!
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 14:29 ] @
Evo prijavljujem se da ako mu se ne svidi kako zvuči otkupim glavu.
[ gilopile @ 09.01.2017. 14:35 ] @
Ma ja, siguran sam da su to pristojne glave. Boze moj, za tu neku kintu ne moze ni ocekivati vrhunsku zvucnicu...

Meni bi sigurno odradila posao. Prodje zivot u odabiru komponenti za slusanje mjuze, jbt.
Dobro je sto ih ima za tu neku ok kintu.
[ gilopile @ 09.01.2017. 17:07 ] @
Jedno pitanje.

Posto mi gramofon nije ovde, a secam se da je igla bila bas ovakva, tj. siguran sam da je taj deo sto ulazi u zvucnicu kockast, odnosno trouglast.
Da li bi pasala bilo koja koja moze fizicki da udje u zvucnicu? Recimo, uzmem sa sto manjom onom plastikom da igla moze da udje do kraja...Da li bi to pilo vodu?

Model zvucnice ne znam napamet.

https://www.kupujemprodajem.co...n-DN305N44G-29288071-oglas.htm
[ perkom @ 09.01.2017. 17:37 ] @
U principu bi radilo ali kakav zvuk bi bio....?
Ja sam davnih godina nabudžio filipsovu iglu na šurovu glavu i to je sviralo sve dok mi drug nije doneo originalnu iglu iz SAD-a i kada sam čuo kako stvarno ista treba da zvuči, bio sam šokiran.
[ gilopile @ 09.01.2017. 17:40 ] @
E to me je interesovalo. Znaci, u principu radilo bi `nekako`. Sve je moguce, mozda bi se potrefilo da je ok, a mozda bi zvuk io katastrofa, tako da bolje da ne ekperimentisem i nadjem, ili odgovarajucu iglu, ili uzmem celu zvucnicu sa iglom, jer kada pogledam cene igala, malo dodam i eto ona glava sto je Zeon predlozio.

Tako ce i biti na kraju.
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 17:57 ] @
Citat:
gilopile:

Model zvucnice ne znam napamet.



Daj sliku kad stigneš da ne bi na pamet pisali.
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 17:58 ] @
Citat:
gilopile:
uzmem celu zvucnicu sa iglom, jer kada pogledam cene igala, malo dodam i eto ona glava sto je Zeon predlozio.



To ti pričam.
[ perkom @ 09.01.2017. 18:01 ] @
kada bukvalno gledamo, mora da radi ako fizički može igla, odnosno magnet, da uđe u glavu.
E tu i jeste caka. Magnet nije odgovarajuće jačine i ne naleže u centar kalema i dobijamo zvuk kakav dobijamo.
Kao što sam napisao, moja budževina je svirala ali to nije bio ni blizu mekan i raskošan zvuk kao zvuk kada sam ubacio originalnu iglu.
Razlika je bila više nego očigledna.
[ gilopile @ 09.01.2017. 18:05 ] @
Zeon, prvom prilikom cu napisati tracan model zvucnice kada dodjem do gramofona.

Perkom, ja sam mislio, posto je to neki standard, mislim na samu rupu gde ulazi igla, da ce svaka da odradi posao koja fizicki/ duzinom bar onog trougla lepo udje u zvucnicu. Zato i pitam.

Ako ima tu vise dimenzija obima trougla, ne vredi da se bakcem. Tesko da cu naci da odgovara komplet duzina i plastika da se spoji sa zvucnicom. Meni izgled nije bitan, moze i da strci plastika, samo da je zvuk ok.

Tako da mi ne vredi da bacim 20 eur na tu zezanciju, kada mogu da dodam jos 15 i mirna Backa :D

Postejeca glava nije nikakva fensi, vec je kupljena za neku normalnu kintu u RIZ prodavnici 80-ih. Nikako da se setim koja je.
Iglu sam samo jednom bio zamenio negde 90 i neke, bilo u BG elektronik. Posle toga nisam vise uspevao da je nadjem.
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 18:34 ] @
Citat:
gilopile

Iglu sam samo jednom bio zamenio negde 90 i neke, bilo u BG elektronik.


Sve mi govori da si iz Beograda.
[ gilopile @ 09.01.2017. 18:35 ] @
E nece ici. Ziveo sam neko vreme u BG 93 i tamo 2000.... Inace sam iz Zadra, a sad sam u nekoj vukojebini gde ni G. street nije mogao da se probije:D
[ zeoN_Rider @ 09.01.2017. 18:56 ] @
Uh, debelo sam pogrešio.
[ gilopile @ 10.01.2017. 00:01 ] @
Pa da.
Nego, jel imas na zajam neku iglu da probam...Moze i glava.?
[ zeoN_Rider @ 10.01.2017. 00:20 ] @
Imam dosta glava sa iglama ali koja glava je u pitanju?
[ gilopile @ 10.01.2017. 00:35 ] @
Ne mogu precizno da ti kazem. Gram. je Riz turandot, moze da se usrafi glava bilo koja. Za par dana cu da javim sta i kako. Navodno je sve u fulll, kais, rucka sve fereca odlicno. Igla pukla i tako stoji deceniju.
[ zeoN_Rider @ 10.01.2017. 00:41 ] @
Onda za par dana.
[ gilopile @ 10.01.2017. 01:15 ] @
Vazi, vazi Zeon man.
[ PESNlK @ 23.01.2017. 16:41 ] @
Pozdrav svima!

Kupio sam iglu, ali je još uvek nisam raspakovao i postavio.

Proverio sam mehaniku gramofona, radi disk, prebacivanje između 33 i 45 obrtaja, kao i automatsko vraćanje igle (pritiskom na dugme Return i kada ručica dođe do kraja ploče). Ovo sam sve proverio bez ploče, ali pretpostavljam da će isto raditi i sa pločom.

Primetio sam jedan problem i potrebna mi je konsultacija u vezi sa rešenjem.

Podizanje i spuštanje tonske ruke (ne znam da li je ovo pravilan termin za tone arm) - arm lift, ne radi. Ono što sam do sada sam uradio je sledeće:

- utvrdio sam da podizanjem i spuštanjem ručice za podizanje tonske ruke, deo koji služi za to ne mrda, odnosno stalno je u istom položaju,

- skinuo sam polukružni deo (nosač ruke) i odšrafio sa zadnje strane navrtku, skinuo feder i onaj metalni nosač, koji bi trebalo da podiže i spušta ruku,

- primetio sam da je metalni deo koji pritiska taj nosač. malo iskrivljen, tako da sam ga ispravio,

- sa donje strane nisam primetio nikakav problem u mehanici, sve liči da je na svom mestu, nema oštećenja na plastičnim delovima i sve se pokreće prilikom pomeranja preklopnika u UP i DOWN položaj.

Kada metalni nosač vratim na svoje mesto, dodam feder i zašrafim ga, deluje mi kao da taj feder daje preveliki otpor, što utiče da se metalni deo koji bi trebalo da ga pritiska ponovo iskrivi u određenoj meri.

Pokušao sam da ovaj pritisak regulišem različitim nivoom zavrtanja navrtke, ali nisam dobio nikakav rezultat.

Takođe sam pokušao da podmažem malo ležište tog metalnog nosača, ali nije bilo razlike.

Rezimirano, svi delovi su tu, nema oštećenja osim tog delimično iskrivljenog metalnog dela, ali se praktično ništa ne dešava kada se ručicom pokuša podizanje i spuštanje tonske ruke.

Nadam se da nisam nejasno predstavio problem. Zamolio bih za smernice u rešavanju.

Hvala!
[ zeoN_Rider @ 23.01.2017. 16:54 ] @
Citat:
PESNlK

Nadam se da nisam nejasno predstavio problem. Zamolio bih za smernice u rešavanju.




Daj ti bolje neke slike svega toga što si naveo.

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 23.01.2017. u 18:31 GMT+1]
[ PESNlK @ 23.01.2017. 18:20 ] @
Slikaću sutra i postavljam.


Na prvoj slici su prikazani: feder, nosač ruke, metalni nosač (koji bi uz pomoć federa i mehanizma trebalo da se podiže i spušta) i navrtka.



Na drugoj slici je prikazan deo koji bi preko ovog lima trebalo da nosač pomeri u UP i DOWN položaj.



Na trećoj slici je mehanizam koji pomeranjem ručice za podizanje i spuštanje tonske ruke izvršava ovu operaciju.



[Ovu poruku je menjao PESNlK dana 23.01.2017. u 20:07 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 23.01.2017. 19:29 ] @
Na trećoj slici je mehanizam kada je ručka u gornjem položaju. Naravno ne dostaje osovina sa crnim polu mesecom za podizanje ručke.
[ PESNlK @ 24.01.2017. 17:06 ] @
Mislim da je sve od delova tu, bar po ovom forumu, gde je neko imao sličan problem. Tu su i slike.

https://www.vinylengine.com/tu...viewtopic.php?f=55&t=60400

Svakako, možda je to deo koji se često gubi. Ako imate neku sliku koja prikazuje kako taj deo izgleda i gde treba da bude, zamolio bih da me uputite.

Ne mogu da utvrdim iz kog razloga ovaj metalni nosač tonske ruke ima toliki otpor, da ne može da promeni položaj gore/dole.

Opruga je ta, koja je oduvek bila na tom mestu, a ni ostale komponente nisu oštećene.
[ zeoN_Rider @ 24.01.2017. 17:41 ] @
Iskren da budem da mi je gramofon ispred rešio bih to očas posla. Ako si iz Beograda donesi ga da zajedno skockamo.
[ gilopile @ 24.01.2017. 17:59 ] @
Tesko je ovako na daljinu i u par slika videti sta i kako. Ne mozemo da imamo predstavu kao i ti.
Najbolje ces sam resiti, vidis na koji princip radi i lako ces skontati sta nije u redu.

[ PESNlK @ 24.01.2017. 18:11 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Iskren da budem da mi je gramofon ispred rešio bih to očas posla. Ako si iz Beograda donesi ga da zajedno skockamo.



Nisam. Hvala na ponudi. Ako ne uspem da popravim, prihvatiću Vaš poziv i javiću se kada budem dolazio u BG.

[ PESNlK @ 11.02.2017. 10:19 ] @
S obzirom da sam skoro završio dovođenje gramofona u radno stanje uz pomoć članova ovog foruma, da javim kako je prošlo i dokle sam stigao.

Gramofon radi. Igla koju mi je preporučio zeoN_Rider je odlična, sviđa mi se zvuk i sa te strane sam veoma zadovoljan.

Ostao mi je još problem sa podizanjem tonske ruke (kada dođe do kraja ploče, ostane u istom nivou sa pločom i krene da se vraća). Pretpostavljam da je do lima koji pritiska deo sa federom koji spušta i podiže iglu, pošto se iskrivio i verovatno je to razlog ovog problema.

Drugi problem je sa remenom. Pre određenog vremena mi je originalni remen pukao i pokušao sam da nađem zamenski. Ovaj koji sada imam nije baš odgovarajući (manje je širine, možda i koji milimetar duži), pošto nemam mogućnost da prebacim brzinu na 45 obrtaja.

Originalni remen (našao sam na netu) je dimenzija:

594mm (obim)
189mm (prečnik)
5mm (širina)
0.7mm (debljina)

Pokušao sam da potražim u M&G Electronic radnji u Nišu, ali nemaju u ponudi.

Da li možda neko zna gde bih u Srbiji mogao da pronađem remen ovih dimenzija?

Pozdrav!
[ zeoN_Rider @ 11.02.2017. 10:36 ] @
Citat:
PESNlK
Da li možda neko zna gde bih u Srbiji mogao da pronađem remen ovih dimenzija?


Vidi kod Belog.

http://www.belielektronik.rs/Elektromehaničke-komponente

Ili kod Majstora.

http://www.kupujemprodajem.com...ui-Dual-itd--1470988-oglas.htm
[ zeoN_Rider @ 11.02.2017. 14:49 ] @
Citat:
PESNlK:
Nisam. Hvala na ponudi. Ako ne uspem da popravim, prihvatiću Vaš poziv i javiću se kada budem dolazio u BG.



ma mogao si do sada da doneseš da skarabudžimo. To se u Americi zove "Beer Job".
[ PESNlK @ 13.02.2017. 03:50 ] @
"Beer Job" poziv je prihvaćen. :)

Kada budem dolazio u BG, javljam se.
[ zeoN_Rider @ 13.02.2017. 09:29 ] @
Ma opušteno.