[ exe77 @ 11.02.2017. 00:41 ] @
Moze li mi neko pomoci oko konfigurisanja internet wifi mreze.Ovako stvari stoje.Delim sa bratom internet tako sto sam na terasi postavio tp link tl-wa500g sa antenom i to radi odlicno.Pre par dana sam hteo da prosirim po celoj kuci wifi,kupio sam belkin n150 i dodelio mu automatski dodelu ip adrese i auto dns i sve je sljakalo super par dana pa se desilo da ispadne,sto sam resavao tako sto resetujem router i onda bi ponovo radilo.Juce tek posle vise uzastupnih restartovanja je ponovo proradelo.Ja kontam da bi umesto automatske dodele adrese trebalo da se rucno iskonfigurise,sto sam i pokusavao ali mi nije poslo za rukom.Da napomenem da imam pristup i adsl routeru i tp link i naravno ovom wifi routeru koji me i muci :)
[ Binary Mind @ 12.02.2017. 20:37 ] @
Belkin treba da ima isti SSID kao glavni ruter i treba da mu se isključi DHCP... to je to ukratko. E sad, oko pojedinosti neka ti neko ko ima više vremena, i ko je upoznat sa interfesima oba rutera odgovori... Može biti problema sa vrstom enkripcije. Mislim da će u toj kombinaciji jedino WEP enkripcija da radi, što će reći da će ti mreža biti bušna k'o Švajcarski sir...
[ exe77 @ 13.02.2017. 15:21 ] @
Hvala na odgovoru.Probao sam da tako podesim ali bezuspesno.Da pokusam ovako kao laik da uprostim jos malo...adsl router je telekomov i on po difoltu ima 192.168.1.1 tp linku sam dodelio 192.168.1.102 i njihova veza radi savrseno.Posto mi je tp link sa antenom na terasi dovukao sam nekih 5-6 metra kabla do sobe i ukopcao u komp i to sljaka odlicno...stabilno sa oko 30 db jacine signala...cak i po kisi opada jako malo.Pre nekih mesec dana sam kupio jedan polovan belkin router da bih prosirio wifi po kuci i bez mnogo muke sam ga povezao...tako sto sam kabli koji ide iz tp linka ustekao u lan port belkin routera podesio enkripciju i to mi je sljakalo odlicno nekih 20 dana...pa je ispao par puta,sto sam uspevao da resim jednostavnim resetovanjem routera.E to je sve po difoltu gde je sve podeseno na automatsku dodelu adrese.Kontam da dolazi do nekog konflikta adresa.Pokusavao sam da sam unesem adrese ali nisam uspevao...naravno sve 3 ip su bile razlicite ali nisam uspeo da dobijem konekciju i wifi po kuci na taj nacin.Cak sam i update firmwire ali ni to nije pomoglo.Dakle telekom adsl je na 192.168.1.1 dalje bezicno primam signal sa njega preko tp linka tl-wa501 :njegova adresa je 192.168.1.102 ...kablom ide dalje do belikin routera :njegova adresa je po difoltu 192.168.2.1 Eto :D Hvalaaaa unapred
[ Binary Mind @ 13.02.2017. 16:39 ] @
Pitam se kako je to kod tebe uopšte radilo kad si tako spontano podešavao... E sad opet, Belkinu treba dodeliti adresu u opsegu Telekomovog ADSL ruter-modema (192.168.1.x), SSID da bude isti kao kod telekomovog uređaja, isključiti mu DHCP (Belkinu), podesiti WEP ekripciju na svim mrežnim uređajima (2 rutera + TP-Link AP) i trebalo bi da proradi. Ne treba Belkin uopšte kačiti na TP linkov AP kablom... Čak šta više sa 2 rutera ne vidim šta taj AP više radi u toj kombinaciji...
[ exe77 @ 13.02.2017. 18:22 ] @
Ne znam ni ja sam kako je radilo al je cinjenica da je radilo...tp link je taj koji prima signal sa glavnog telekomovog rutera...to je razdaljiina od nekih 50 metara.Mislim da sam pokusavao sa istim opsegom tipa :telekomov ruter je na 192.168.1.1 ,tp linku sam dodelio 192.168.1.102 a belkunu sam dedelio 192.168.1.109
[ Binary Mind @ 13.02.2017. 18:34 ] @
U teoriji je ovako kako sam rekao. Jedan ruter, glavni, Telekomov, ostaje ruter, sa subnetom koga ne diraš, ili diraš po želji, drugom (Belkinu) oduzimaš DHCP, manuelno podešavaš IP adresu u istom subnetu kao i telekomov ruter, daješ isti SSID kao što je na Telekomovom routeru, enkripciju podesiš kao WEP, i to bi trebalo da radi. E sad... Zašto ne radi? Nemam pojma, ali trebalo bi... Nešto očigledno ne funkcioniše (nije dobro podešeno), ili su mrežni uređaji nekompatibilni, ili je neki od uređaja poluispravan...
[ exe77 @ 13.02.2017. 18:56 ] @
Hvala tebi druze na oduzetom vremenu :) Ne znam pokusacu sve sto sam od tebe cuo da polako ponovim...mozda sam ja negde pogresio ili je definitivno neki od uredjaja neisparavan,poluisprvan.
[ Binary Mind @ 13.02.2017. 20:18 ] @
Hajde navedi tačne modele sledećih uređaja:

1. Telekomov ADSL uređaj
2. Belkinov N150 wireless router.

...pa da vidimo šta bi moglo da se uradi. Belkin ima u setovanjima "repeater" opciju u vidu "router bridging" dok su Telekomovi uređaji ponekad i uštrojeni što se tiče naprednijih opcija...
[ exe77 @ 13.02.2017. 22:37 ] @
nekako sam uspeo da ga privolim da proradi....dakle telekom je ostao na 192.168.1.1 e sad tp link preko kojeg inace imam net vec godinama je model tl-wa 501g njega sam postavio kao client a mogu i kao repiter-a sve jedno je na kompu uvek imam net njegova adresa je 192.168.1.102 i balkinu sam dodelio 192.168.1.36 model je belkin 7150 a telekom je model HG531 V1
[ Binary Mind @ 14.02.2017. 18:39 ] @
Bilo mnogo urednije da mrežnim uređajima (modemu, ruteru i APu) ručno dodeliš IP adrese jednu do druge (recimo 1.1, 1.2 i 1.3) a da se računari i ostali klijenti kače u opsegu od recimo, 1.20 do koliko ti odrediš (uvek je dobro ograničiti DHCP opseg, pogotovu u kućnoj varijanti)...
[ exe77 @ 14.02.2017. 18:47 ] @
Ponovo je ispao...radio celo vece i evo danas ispao...mislim da je do belkin routera.sutra mi stize netgear pa cu snjim da vidim kako ce da sljaka.Hvala tebi za svaki savet mnogo mi je znacilo da upotpunim moje sirovo znanje ili ne znanje :D
[ Binary Mind @ 14.02.2017. 19:05 ] @
Uredi malo mrežu kako sam savetovao, pa prati stanje, čak i sa postojećom mrežnom opremom...
[ exe77 @ 14.02.2017. 20:16 ] @
Jesam malo sam preuredio...dakle kod burazera u stanu je glavni telekom adsl router koji je po difoltu na 192.168.1.1... ja sam te linku dodelio .20 pa belkinom .21 a dhcp na tp linku sam smanjio opseg od .20 do .30 ali preko belkina nemam trenutno net pa cu sutra kad mi stigne netgear da lepo sve konfigurisem i vidim kako ce da sljaka :D