[ ZoranDE @ 18.02.2017. 18:04 ] @
Pozdrav svima,

nameravam da uskoro kupim monitor 24 ili 25 inca.
Izbor je pao na Dell.
samo se razmišljam da li da kupim 1920 x 1200 ili da idem na jaču rezoluciju, 2560 x 1440.

kad već dajem oko 40.000 din za monitor, ne bih voleo da zbog 10-ak hiljada din, napravim grešku, pa kroz par godina da ne mogu da koristim taj monitor.

tj, da li ova jača rezolucija 2560 x 1440 ima veliku primenu u novim laptopovima (jer mi je namera da na monitor koji kupim nakačim laptop), ili će 1920 x 1200 još duže vreme biti prisutna?

znam da niko ne može da da 100% prognozu na ovo pitanje, ali me zanima šta bi ste vi kupili da sada kupujete monitor?

pozdrav i hvala unapred svima na odgovoru
[ Predrag Supurovic @ 18.02.2017. 18:38 ] @
Mislim da je za 24-25 inča ekran prevelika rezolucija 2565x1440.

Imam Dell 24" 1920x1200 i veoma sam zadovoljan. Milsim da je ta rezolucija veoma dobro odmerena na tu veličinu ekrana.
[ nkrgovic @ 18.02.2017. 19:05 ] @
Veca rezolucija znaci ostrija slova, posebno sitna. Ako programiras, i posebno ako ces koristiti samo jedan monitor (kao ja), veca rezolucija ce ti omoguciti stabilniju sliku koja (bar mene) manje zamara, posebno kad imas dosta teksta na ekranu. Ne vidim nikako nacin da ti bude "prevelika", tj. da slika bude preostra. :)
[ Predrag Supurovic @ 19.02.2017. 01:20 ] @
Veća rezolucija na istoj veličini ekrana znači da sve bude sitnije. Vei erkan moraš više da odmakneš da bi ti bio u vidnom polju tako da to sitnje nije baš u skladu. Naravno, ukusi su različiti, neko ima oko sokolovo, neko nema.
[ ademare @ 19.02.2017. 01:44 ] @
Upravo tako , svako ima neki svoj ukus i vidjenje . To se na forumu moze dobiti, niz iskustava, koji ne moraju ni po cemu da se poklapaju sa navikama onoga ko pita, otvara temu.

Najidealnije bi bilo kada bi postojala neka radnja gde bi mogao da vidis u Srbiji ta dva modela uzivo u radu pa da biras , sta ti se vise svidja, sta ti odgovara , ali sumnjam da to negde ima .

Inace po ovim rezolucijama bi se moglo reci da model sa manjom ima odnos stranica 16 :10 , a model sa vecom odnos stranica 16: 9 . Po mom ukusu je vise 16 : 10 . A i inace volim da se odaljim od monitora cesto , pa mi manje rezolucije vise prijaju . Ne treba zaboraviti i da vise tacaka , ne utice samo na sliku , vec i na opterecenje grafickog sistema laptopa , pa i o tome treba razmisliti , jer koliko sam shvatio , ti tek treba da kupis i laptop , ili razmisljas za buducnost , tesko da ce ta rezolucija postati mejnstrim , za 2 godine .
[ ZoranDE @ 19.02.2017. 08:56 ] @
Pozdrav svima i hvala na odgovorima . Trebao sam na početku da kažem da se bavim programiranjem, radim u Visual Studio.net i MS Sql. Što se tiče laptopa, planiram da pređem na Mek , i7, 16 gb Ram, ne znam koju grafičku ima,ali hvala za info da više tacaka opterećuje grafiku. Ja na poslu teram 1920 x 1200 i sasvim mi je OK. Ništa, moraću ipak prvo da kupim novi laptop, pa onda u radnju sa laptopom pa da razmislim šta ću.
[ nkrgovic @ 19.02.2017. 12:49 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Veća rezolucija na istoj veličini ekrana znači da sve bude sitnije. Vei erkan moraš više da odmakneš da bi ti bio u vidnom polju tako da to sitnje nije baš u skladu. Naravno, ukusi su različiti, neko ima oko sokolovo, neko nema.

Ja se ponekad pitam da li neko troluje, ili je stvarno glup... Kakve veze ima rezolucija sa time sta je sitnije? :) Velicinu slova podesavas u editoru, vise tacaka znaci da se isto slovo iscrtava sa vise detalja, nisu slova zakucana u pikselima, aman.... Sta je sledece, bolje 300dpi nego 1200dpi laser, na ovom drugom su mnogo sitna slova? :D

Macbook Retina ima 2560x1600 na 13" - i samo jako ostru sliku.
[ dusans @ 19.02.2017. 13:33 ] @
Nikola, nisi u pravu do kraja. Na windows-u itekako može očekivati probleme:
http://www.tested.com/tech/pcs...h-ppi-windows-display-scaling/
Neke aplikacije će lepo skalirati, neke neće i biće sitnije.

Preporučujem da pogleda kako Win, VS, SSMS i ostalo izgleda na konkretnoj veličini, rezoluciji i scaling-u pre nego što pazari.
[ Zlatni_bg @ 19.02.2017. 17:03 ] @
Windows ima mnogo retardiran resolution scaling, da slika jedino izgleda normalno na 720p 16" lap topu. Na 22" FHD kada se zavalim u fotelju k'o da mi je dioptrija u q-cu (ruka i po ispruzena do monitora). Za programiranje gde su sitnija slova po difoltu, neces se leba najesti.

Imam jedan drugi predlog za tebe, da li si gledao ultra-wide monitore?
[ Zlatni_bg @ 19.02.2017. 17:05 ] @
Inace, 24" idealno 1080p.

Za 1440p mislim da je 27" sjajno.

Sve ispod ovih velicina ekrana ce iziskivati da se priblizavate monitoru, sto je nesto sto sam ja uvek izbegavao.
[ megapyxeltoda @ 01.03.2017. 22:14 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Predrag Supurovic:
Veća rezolucija na istoj veličini ekrana znači da sve bude sitnije. Vei erkan moraš više da odmakneš da bi ti bio u vidnom polju tako da to sitnje nije baš u skladu. Naravno, ukusi su različiti, neko ima oko sokolovo, neko nema.

Ja se ponekad pitam da li neko troluje, ili je stvarno glup... Kakve veze ima rezolucija sa time sta je sitnije? :) Velicinu slova podesavas u editoru, vise tacaka znaci da se isto slovo iscrtava sa vise detalja, nisu slova zakucana u pikselima, aman.... Sta je sledece, bolje 300dpi nego 1200dpi laser, na ovom drugom su mnogo sitna slova? :D

Macbook Retina ima 2560x1600 na 13" - i samo jako ostru sliku.

A sto Ti vredjas coveka?Pogotovo kad je , u principu u PRAVU!! DA na vecim rezolucijama JESTE sitnija slova i sve...Meni je na Full HD sa 22" trebalo da se naviknem... I da jeste probem ako se odmaknes od monitora a navikao si tako , kao ja npr, i onda je jos sitnije...Takodje lupi o si TI nevidjenu glupost-"stabilnija slika s vecom rezolucijom"!??svasta...To zaviis od samohg panelka a verovatno i od refresh rate-a..P.C. poredjenje za laser Ti ne stoji nikako0u laser ne gledas tj u tu rezoluciju dok stampa, dok u monitor GLEDAS...tako da...zapitaj se koliko si u pravu...
[ marko87 @ 04.03.2017. 19:10 ] @
Kada jednom budes navikao na 2560x1440 , 1920x1080 ce ti biti smesno. Imam Acera 27 inca , prezadovoljan.
[ ZoranDE @ 19.03.2017. 10:43 ] @
Pozdrav svima,
prvo da vam se zahvalim na diskusiji i savetima koji ste dali.

Juce sam kupio Dell P2417H monitor, 1920 x 1080, i jako sam zadovoljan kako radi !

Probao sam inače i 27" monitore, u rezoluciji 2560x1440, ali prvo, tu bih onda morao malo da odmaknem monitor od tastature, a za sada sa 24" i rezolucijom 1920 x 1080 još uvek mogu da radim a da ne nosim naočare :) ..jer su mi slova u Visual Studio, i ostalim programima sitna na rezoluciji 2560x1440. Ok, znam, može da se podesi veličina, ali mi je ipak ovako prijatnije za rad.

Drugo, da bih radio na 2560x1440, morao bih da promenim laptop, jer ovaj moj postojeći ne može da tera tu rezoluciju, a promena laptopa bi izašla minimum 2.000 dolara, pa ne bih još uvek u tu investiciju :)

sve u svemu, zadovoljan sam sa ovim monitorom, slika je dobra, oštra, ima rotiranje slike, cena mu je 26.990 dinara (neću da kažem ime firme da ne ispadne reklama), ali po današnjem kursu eura, to ispadne oko 215 eura, što mislim da je jako povoljna cena.

pozdrav svima i hvala još jednom na savetima

Zoran