[ mikigen @ 29.03.2017. 20:34 ] @
Naime odusevljen sam ovim linuxom, posebno xfce, ustvari samo taj sam i probao. Ali na laptopu, i evo ga okrece se. Odradio sam i UEFI instalaciju i Legacy, radi i jedna i druga na laptopu, koji je relativno mlad.

Medjutim desk mi je stariji ali je jaci, ima vise memorije. Mogu da dam sitne detalje. Medjutim bios nema uefi. I podigne live usb, sve u live modu moze da se radi, ali kad kliknem na ikonicu za instalaciju, krene procedura, na kraju se izabiraju particije, sve podesim, kliknem na nastavi, i prozor se ugasi.

E sad, jedino mi pada na pamet da nije zbog nvidia grafike. u pitanju je geforce 7025/n630 integrusa ali prilicno zamuljena.

Pa, neki savet?

Da, probacu tekstualnu instalaciju, ne znam ni kako izgleda. Ali sve jedno, manjaro riznice su pune softvera i brzo rade, ima sve sto treba jednom linux geeku. Mint mi je previse populisticki, ubuntu polako ponire a i zahtevan je unity, debian nije doteran, znam da je debian prvak sveta ali mora da se cacka i sredjuje, a manjaro mi je legao super.

tako, ajde pozz.
[ Branimir Maksimovic @ 29.03.2017. 21:04 ] @
Probaj sa open source drajverom, ako proprietary nece da radi. Tvoja grafika nije nova pa da zahteva proprietary drajver. A ionako nvidia dropuje support za starije karte pa mora da se instalira stariji nvidia drajver ali to mozes tek nakon instalacije....
[ plus_minus @ 29.03.2017. 23:42 ] @
Citat:
Da, probacu tekstualnu instalaciju, ne znam ni kako izgleda. Ali sve jedno, manjaro riznice su pune softvera i brzo rade, ima sve sto treba jednom linux geeku. Mint mi je previse populisticki, ubuntu polako ponire a i zahtevan je unity, debian nije doteran, znam da je debian prvak sveta ali mora da se cacka i sredjuje, a manjaro mi je legao super.


Ako si rešio da probaš tekstualnu instalaciju, onda bolje instaliraj čist Arch, ne Manjaro. Osim toga, kao što i sam vidiš, koliko god da je doterano, opet mora da se čačka malo, tako da je možda Debian net-install najbolja opcija, ukoliko nisi za Arch linux. Ja sam taj Manjaro instalirao jednom prilikom kod matore na starom emachines notebook-u. I oduševio sam se kako je lepo šljakalo, dok nisam upalio onaj njihov grafički frontend za pacman-a. E, nakon toga, Manjaro je zveknuo kao prazna pivska flaša. Koji paket je bio u pitanju, ne znam, ne sećam se, bilo je davno, a pre toga je uveliko korišćen taj gui frontend, dakle Manjaro nije iz prve posustao. Sada matora na tom istom laptopu koristi Xubuntu i nema d se žali, rade joj skajp i fejs i naučila i usb i bluetooth da koristi.. ono, ne telefon -> telefon, nego komp < — > telefon ! ( još malo pa skoro sve sama ima da koristi kao superuser ) :D

Što se tiče primarnih distribucija i arch i debian će ti oduzeti malo više vremena, ali kada sve to završiš, to što ti se dešava, neće više da se dešava. Ako ništa drugo, grafičke kartice se mogu poterati kako valja.

U mom slučaju, na jednom hardu imam Arch, skoro instaliran, na drugom Debian Jessie instaliran čim su izbacili Jessie. Ta debian instalacija je prošla kroz toliko mučenja i testiranja da verujem kako me taj operativni sistem mrzi. Dakle, bio je instaliran i KDE i Gnome i Xfce i RazorQT, LxQT i LXDE .. i gotovo sve standalone WM varijante.. Naravno, izmenjao sam i sve Login Managere. Bog te pita koliko puta sam iznabadao svašta nešto što pospan, što iz neznanja po konzoli.. i evo ga.. još uvek nije došao do te faze da mora da se preinstalira `jer je u5ran`. Ne. Nije. I dalje je živ i brz kao da je svež. Zanimljivo. Sada na tom Debianu trenutno radi čist Openbox. Toliko o tome. A Arch, arch je lutka. Ono što ja lično preporučujem kod Arch linuxa jeste da se korisnik zakuca na lts kernel i da jako dobro porazmisli kada će da napakuje nešto iz AUR-a. Ako se ta praxa upražnjava, bez obzira što je rolling release, stabilan je kao i Debian/stable + što ćeš da imaš uvek svež software.
[ Branimir Maksimovic @ 30.03.2017. 00:26 ] @
Manjaro se dosta ispeglao od tada. Evo koristim ga na ovom kompu od novembra 2014 kad sam i kupio masinu i nijednom mi se nije desilo da nesto dramaticno zvekne. Manjaro ima prednost u odnosu na Arch zato sto ima tri nivoa repoa, unstable,testing i stable, tj uzimaju user feedback pre nego sto nesto proglase za stable. Tako da u odnosu na Arch Manjaro ima manje iznenadjenja (nije da ih nema). E sad treba pratiti forum kad god izadje announcement da se vidi ko i kakve probleme ima pre apdejta i kako se resava. Sto se tice tekstualne instalacije onda vise nije podrzana ne znam koji je zadnji net iso. Inace radi se na novoj verziji. Da, nije isto ko i Arch, ova tekstualna sve postavi, samo treba pacman -S ovo-ono nakon toga. I da pogledati mhwd, mhwd-gpu i mhwd-kernel komande.
[ plus_minus @ 30.03.2017. 03:04 ] @
^^ Moguće. Tad sam i ja čini mi se probao Manjara. Ako ne malo ranije, 2010 ili 11. Elem, ne sumnjam da je to sad pizzicato, itd. ali, ja sam takav da ako ima živog originala i derivata, uvek biram original, bez obzira koliko je derivat dobar ili čak šta više, možda čak i bolji.
[ calexx @ 30.03.2017. 11:01 ] @
Ja sam sa manjarom nekada imao probleme, baš je gui instalacija umela da puca a često su imali po par različitih ali mi se čini da je to odavno rešeno. Što se cli instalacije tiče, kao da ste znali da je upravo predstavljena nova varijanta https://manjaro.org/2017/03/27...as-you-want-it-with-architect/ pa eto prilike da je neko isproba. ;)

Odavno sa manjarom nemam problema, osim što nikako da stignem da provalim kako da ubedim ostale linuxe da ga pravilno ubace u grub i zato mi je njegov grub i dalje primaran.

Koristim naravno ;) kde pa sa xfce nemam iskustva, možda ipak ima razlike.

E da, tri varijante su u osnovi ok ali ponekad nema vajde od toga. Imao sam probleme sa arčijem posle nekog apdejta, nekoliko nedelja kasnije je stable manjaro apdejtovan i sve greške su bile tu ... do nekog trenutka kada bi bile rešene na arčiju a manjaro je opet morao da čeka da i to dođe na red. Zato i ne mislim da je neka prednost.

E da 2, ja takođe volim originale pa koristim arčija dok je manjaro rezerva. Tako mi je i kubuntu primarni od te sorte a razne mintove i slične sam odavno izbacio iz upotrebe. Manjaro ima neke sitnice koje su rešene bolje nego u arčiju ali je to nedovoljno da me ubedi.
[ mikigen @ 30.03.2017. 16:13 ] @
Sto rekoste, i ja biram primarne derivate, dugo sam bio na debu ali manjaro mi je lepsi. Na laptopu nemam nikakve probleme. Ipak priznajem da bih koristio ubuntu unity da imam 8 gb rama, ali nemam, imam samo 2, tako da ziveo manzdaro.
[ plus_minus @ 30.03.2017. 17:32 ] @
Nismo `rekli` da biramo primarne derivate .. šta su to primarni derivati .. ? .. `rekli smo` da uvek biramo originale, bez obzira na `ozbiljnost` derivata.
[ mikigen @ 30.03.2017. 17:35 ] @
Da, ti si rekao plus_minus, vi ste vi :)
[ vidonk @ 30.03.2017. 22:14 ] @
Da li ima opciju da pokreneš instalaciju iz gruba da ne ideš na live pa onda da pokrećeš instalaciju, ne znam probaj tako :)
[ plus_minus @ 31.03.2017. 02:28 ] @
Citat:
mikigen:
Da, ti si rekao plus_minus, vi ste vi


Ne, nema vi. To je za ove što su preko 70. Ili za - multiple personalities.

Ja sam samo malo ozračen, ali i dalje normalan.
Znači, nikad kravata - uvek 'pestokec'.
[ mikigen @ 31.03.2017. 09:08 ] @
vrh, plusicu, casticu te gurmanskom pljeskavicom sa lukom.