[ lega99 @ 14.04.2017. 16:21 ] @
[B]A taman sam pohvalio KDE i plasmu5[/B]:mad:

Ovo je sudbina koja ceka korisnike KDE5 Plasma 5 a i ostalih distribucija. Developerima je palo na pamet da ukinu najpozitivniju
opciju desni klik i par korisnih opcija u Dolphinu fajl manageru. Postoji Krusader koji moze da otvori
file manager u root modu ali pitanje je dokle ce i to moci a plus kod gasenja i ponovnog startovanja
terminal se gubi. [I]Po nekim clancima koje sam procitao ovo ce se desiti sa svim File managerima.[/I]
Code:

dbus-launch dolphin -qwindowtitle "%c" "%u"
File Manager - Super User Mode
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo dolphin
[sudo] lozinka za korisnika lega99: 
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesu dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.
lega99@Neon59-MS-7693:~$ kdesudo dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.


Ovo je sledece a isto to ce se desiti i sa gedit i ostalima. Umesto da ide sudo, gksu, kdesu, kdesudo
pa ime programa i ime fajla kao sto je bilo izmisljena je nova rupa u saksiji....
Code:

lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kate
Executing Kate as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kate sudoedit <file>
lega99@Neon59-MS-7693:~$ sudo kwrite
Executing KWrite as root is not possible. To edit files as root use:
SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit <file>


Objasnjenje je da to tako treba i da je GUI opasan, pa kad je to tako zasto
nisu promenili X nego ga drze godinama. Opet oni brinu o nama kao i M$.
[ djoka_l @ 14.04.2017. 17:26 ] @
Čitam, ali ne razumem. Ja sam na mom Ubuntu jednom otvorio fajl menadžer - greškom. GUI mi služi samo da pokrenem Chrome, za sve ostalo terminal. Očigledno je da nisi u ciljnoj grupi korisnika.

I da, koristim isključivo vi (dobro, ponekad i Visual Studio Code, ali nemoj da razglasiš okolo)...
[ lega99 @ 14.04.2017. 19:58 ] @
Citat:
djoka_l: Čitam, ali ne razumem. Ja sam na mom Ubuntu jednom otvorio fajl menadžer - greškom. GUI mi služi samo da pokrenem Chrome, za sve ostalo terminal. Očigledno je da nisi u ciljnoj grupi korisnika.

I da, koristim isključivo vi (dobro, ponekad i Visual Studio Code, ali nemoj da razglasiš okolo)...


Mogao si onda i da ostanes na Dos-u on je osakacena kopija Unixa-a. Da li si izbrisao i GUI, po tome sto pises tebi i ne treba. Ovo nisam napisao da bi se neki sprdali i podrzavali zaglupljivanje
i bespogovorno aminovanje sta neko u linux svetu uradi.
[ SlobaBgd @ 14.04.2017. 21:12 ] @
Što reče veliki Vladimir Ilič, upropastiće vas mangupi u vašim redovima.
Odavno ja pričam, a svi se kao ljutite i kao dokazujete suprotno, da je najupečatljivija osobina i najveća mana koja će Linux držati na 2% - 2,9% umišljenost i osećaj Linuxovaca da su mnogo pametni. Hajde što imaju takav odnos prema "teletabisima na Windowsu", pa veličaju komplikovanost kao krajnji rezultat "izbora" i "slobode" (a u stvari ne mogu da se dogovore ko je najpametniji), već se i prema svojim "saplemenicima" ponašaju jednako arogantno i glupavo: "ja ne koristim ništa osim konzole, boli me tuki za gomilu Linuxovaca koji ostadoše bez funkcije desnog klika i koji mogu da duvaju jer Linux postaje Windows 10 - bolje zna šta korisnik hoće nego sam korisnik".

Dokle god imate takav stav, i treba da vas je 2%
I nemojte se paliti da je mali procenat odraz izuzetnosti. To je najpre odraz neprilagođenosti.
[ Branimir Maksimovic @ 14.04.2017. 21:21 ] @
Ma to je samo Ubuntu ;p
[ Morpheus NS @ 15.04.2017. 04:19 ] @
Šta je izvor za ovaj desni klik? Nigde ni posle pretrage ne vidim tu informaciju, a nije mi ni logična... što bi neko uklanjao desni klik? Ili sam pogrešno razumeo prvi post?

Open as root zaista nedostaje, ako je to prigovor...
[ Panta_ @ 15.04.2017. 06:17 ] @
Citat:
Što reče veliki Vladimir Ilič, upropastiće vas mangupi u vašim redovima.
Odavno ja pričam, a svi se kao ljutite i kao dokazujete suprotno, da je najupečatljivija osobina i najveća mana koja će Linux držati na 2% - 2,9% umišljenost i osećaj Linuxovaca da su mnogo pametni. Hajde što imaju takav odnos prema "teletabisima na Windowsu", pa veličaju komplikovanost kao krajnji rezultat "izbora" i "slobode" (a u stvari ne mogu da se dogovore ko je najpametniji), već se i prema svojim "saplemenicima" ponašaju jednako arogantno i glupavo: "ja ne koristim ništa osim konzole, boli me tuki za gomilu Linuxovaca koji ostadoše bez funkcije desnog klika i koji mogu da duvaju jer Linux postaje Windows 10 - bolje zna šta korisnik hoće nego sam korisnik".

Dokle god imate takav stav, i treba da vas je 2%
I nemojte se paliti da je mali procenat odraz izuzetnosti. To je najpre odraz neprilagođenosti.


I sad zato sto ne radi desni klik u tamo nekom desktop okruzenju (od mnogih drugih), ti si nasao za shodno da opljunes po Linux-u i korisnicima istog.

U 2017-oj Microsoft jos uvek eksperimentise sa tab-ovima u File Explorer-u.

[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 15.04.2017. u 08:21 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 15.04.2017. 08:31 ] @
Nije "sada" i nije "samo", mnogo je situacija kada se Linuxaši ponašaju kao sektaši. I zayebite to - opljunem. Ako u mnogim kritikama mnogih komentatora ne vidite konstruktivno mišljenje i želju da Linux bude prisutniji i bolji, onda je u toj površnosti 2% previše.

I neće Linux postati nimalo bolji ako Microsoft ima neki glup potez (a ima ih mnogo). Ali ako je vama dobro, onda OK.

U ovom slučaju, moje kritike se odnose na stav mnogobrojnih korisnika Linuxa "ja koristim samo konzolu", čime podyebavaju i ostalu sabraću po Linuxu. Ukidanje desnog klika ili bilo koje druge opcije nije tema moje poruke, ima vas dovoljno upućenih koji ćete diskutovati o tome.
Osim ako ne koristite samo konzolu.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 15.04.2017. u 09:49 GMT+1]
[ Panta_ @ 15.04.2017. 10:41 ] @
Umisljeni, arogantni, sektasi... Po meni to ne predstavlja, kako ti kazes "konstruktivno misljenje" ili kritiku, vec uvrede. I zasto si se uhvatio za tu konzolu, koju veruj, niko ne koristi iz obesti ili hvalisanja kako se to tebi cini, vec iskljucivo zbog prakticnosti. E da, i "konzola" ima mogucnost tab-ova, "feature" koji cete i vi uskoro da dobijete.
[ SlobaBgd @ 15.04.2017. 11:18 ] @
Jbg, ja ne umem da nađem dovoljno preciznu a "politički korektnu" zamenu za umisljeni, arogantni, sektasi. Dok vam je desetine puta sugerisano da je za omasovljenje Linuxa neophodan drugačiji pristup, bunili ste se kako "nemamo pojma", kako smo "M$ plaćenici" (sa sve onim klinačkim $ koje treba valjda da predstavlja nešto negativno), kako "treba da se držimo teletabis Windowsa a da pitanja o Linuxu ostavimo Linuxašima".

I sada kada se Linuxaši javljaju i žale se na ukidanje funkcije desnog klika u File Manageru, opet nastupate kao sektaši: ja koristim samo konzolu!
Koga boli ćošak šta ti koristiš, ovo sa desnim klikom je stvar koja će smetati hiljadama drugih korisnika Linuxa na navedenom okruženju. Ako to nije tvoj problem, ne miniraj zajednicu koja negoduje, već ih podrži jer se bore da Linux bude bolji za sve a ne samo za vas par zadrtih. Ili bar ne odmaži.

Rekoh, upropastiće vas mangupi u vašim redovima. Ali možda tako i treba.
[ Panta_ @ 15.04.2017. 11:53 ] @
Opet o konzoli koju niko osim tebe i ne pominje. I da, nemoj vise da mi citiras komuniste sa tog kapitalistickog smeca. ;)
[ SlobaBgd @ 15.04.2017. 12:03 ] @
Citat:
Panta_: Opet o konzoli koju niko osim tebe i ne pominje.

http://www.elitesecurity.org/p3752175
[ bachi @ 15.04.2017. 12:57 ] @
Definitivno sam odustao od Linuxa kao desktop okruženja, ni sami ne znaju kako žele prozvod da im izgleda, hebiga.

Sa druge strane sam zakupio neki jeftin vps, instalirao centos 7 minimal i igram se malo sa konzolom i webminom, tako da sam podigao openvpn, owncloud, firewall, itd...
Kućni laptop-server mi i dalje piči xubuntu 15.04 i nemam nameru da ga menjam. Iskreno jedino u tome vidim primenu Linuxa, ovo drugo je kao Windows na phone tržištu. Meh...


A ovo što siluju soptvene korisnike svaki čas im svakako ne ide u prilog.

A ovaj Đoka ako barata fajlovima preko komandnih linija kao ja nekada 1996 u MS Dosu, mogu samo da mu poručim da će svoj mazohizam lepše ispuniti tako što će naći neku domino cicu da ga šiba par sati dnevno vezanog za radijator i da mu gnječi štiklama muda, otprilike ima nešto bolji efekat nego konzola 24/7.
[ calexx @ 15.04.2017. 15:58 ] @
Ja sam tebi odmah rekao da nećeš da uspeš iz prostog razloga što si sve pokušao sa ciljem da pokažeš kako to ne valja. Izabrao si osakaćeno okruženje jer ti se plazma ne sviđa a ona je iz nekog meni nepoznatog razloga u windows 10 grafičkom fazonu sa karikaturnim ikonama i sličnim glupostima. Nisi hteo da probaš KDE4 iliti Kubuntu 14.04 koji je iz tog ugla vrlo sličan windowsu 7 koji ti voleš. Mada ... plazma je podložna podešavanjima (kao i svaki KDE za razliku od onih mazohističkih varijanti) pa je u par poteza i par tema mogla da se vizuelno dovede u sličan oblik kao KDE4 iliti windows 7. Ti si ostao pri izboru nekih okruženja koja su namenjena onima koji više vole konzolu a posle se pitaš zašto ne može ovo ili ono. Jedino ne znam zašto si izabrao verziju 15.04 koja je odavno zapuštena i nema podršku ali je verovatno i to iz priče.

Što se same teme tiče, ne koristim delfina (osim za jedan banalan poslić, kada hoću da apdejtujem grub onda u delfinu proverim da li su montirane particije sa ostalim OS pa odatle ispravim ako je potrebno) jer ni u pendžerima nisam voleo WE, navika od mnogo odavno je NC/DN/WC/TC pa su mi sada za te potrebe osnovni Krusader i Double Commander. Samo da dodam, juče sam bacio pogled na priču i koliko vidim, ni Krusader više nema ikonu za root mod i to je pripisano plazmi mada verovatno postoji i postojaće mogućnost da se startuje u root modu. Ovo je sigurno još jedan glup izlet plazme i ne mislim da će dugo da traje, uz sve prednosti koje donosi, deluje mi da stalno nešto novo brljaju ali kasnije isprave.

Za one koji pominju konzolu i ostalo ... ja koristim za nekoliko sitnica. Lakše mi je da apdejtujem sistem ili grub tako što otvorim konzolu i strelicom vratim prethodno kucane komande (ne znam da li windows i dalje pamti samo komande u tekućoj sesiji) nego da tražim GUI program pa tamo uz mnogo više koraka uradim isto. Za skoro sve ostalo koristim GUI. Siguran sam da i dalje postoje i oni kojima je 4dos konza, nekada je bio iznad cmd pa su ga naučili i posle nisu prihvatili ni fajl menadžere a verovatno ni gui rešenja za to što su naučili. Tako je i sa upotrebom terminala u linuxu, neko je naučio svašta pa iako je mnogo toga sada lakše uz gui, ne mogu da promene navike. Ili neće, da bi ostali jedinstveni, što je moja prastara zamerka takvima. Šta, da kopiram fajlove iz CLI umesto da koristim fajl menadžer? To može da predloži samo onaj ko jednom nedeljno kopira jedan fajl sa jednog na drugo mesto, ali za komplikovanije varijante je cli neupotrebljiv. Ne računam fajl menadžere pošto su i oni za mene gui.
Evo, takođe povremeno koristim cli u windowsu. Ako negde instaliram 7 enterprise, posle tri meseca sledi terminal pa slmgr /rearm, ne znam kako se to radi u gui režimu. I ne zanima me, ovo završava posao.
Citat:
djoka_l: GUI mi služi samo da pokrenem Chrome, za sve ostalo terminal.
Koristiš Chrome?? Zašto ne Lynx??
[ Morpheus NS @ 15.04.2017. 16:22 ] @
Ama gde piše da se ukida desni klik? Dajte izvor, zaista me interesuje. Juče sam spucao Mint 18.1 KDE u virtuelnu mašinu i desni klik lep, normalan, kao pre... mene samo ubija što moram da se snalazim za otvaranje fajlova kao root korisnik, baš nigde ne vidim da se UKIDA desni klik. U kojoj to distribuciji?
[ djoka_l @ 15.04.2017. 17:34 ] @
Citat:
calexx:
Koristiš Chrome?? Zašto ne Lynx??


Šta će mi, kad imam curl

Ja jako često imam potrebu da napravim virtualku od nule, Meni desktop služi da isprobam gomile konfiguracija, da onda od toga napravim skriptove (idempotentne bash skriptove, pa onda Ansible), onda počistim to što sam isprobavao, pa serijski štancam virtualke. Nemam namere da klikćem okolo ka sivi soko po GUI, pa da onda moram interaktivno da ponavljam iste stvari na desetinama Linuxa.
[ plus_minus @ 15.04.2017. 20:53 ] @
@lega99

Citat:

Objasnjenje je da to tako treba i da je GUI opasan, pa kad je to tako zasto
nisu promenili X nego ga drze godinama. Opet oni brinu o nama kao i M$.


Kakvo objašnjenje? Ove poruke što imaš na ekranu?

O tebi izgleda, treba da brinu.

Bog' te pita šta ti sve iz dosade ne bauljaš po tom linuxu.

Dobro je što ti GUI uopšte i radi.

Naslućujem. Jer, ti iz dosade otvaraš nekakve teme, samo da bi bilo šta pisao.

Vrlo verovatno da si ti jedini na ovoj planeti koji ima takvu muku gde neće gk/de/su/do.

Canonical jesu "malo mnogo čudni", ali toliki debosi, nisu.

Jesi li ti siguran da je Linux za tebe?

Shvataš li da ne mogu da zabrane da se samo fajl menadžeri ne mogu otvariti sa root privilegijama u grafičkom okruženju ... ?

Jesi li ti uopšte instalirao kdesu ili kdesudo (kako se već zove) paket ?


------------
@SlobaBgd

Citat:
U ovom slučaju, moje kritike se odnose na stav mnogobrojnih korisnika Linuxa "ja koristim samo konzolu", čime podyebavaju i ostalu sabraću po Linuxu. Ukidanje desnog klika ili bilo koje druge opcije nije tema moje poruke, ima vas dovoljno upućenih koji ćete diskutovati o tome.
Osim ako ne koristite samo konzolu.


Ne, nego će svaki treći *admin na ssh preko weston-".NOT"-portovanog GUI apija za linux. Čisto da bude 101% produktivniji i brži nego inače.
[ SlobaBgd @ 15.04.2017. 21:01 ] @
Citat:
plus_minus: @lega99
Jesi li ti siguran da je Linux za tebe?

O tome pričam!
[ vinted @ 15.04.2017. 22:17 ] @
eto razjasnismo se u poslednje dve poruke šta je u pitanju!
znači Linux nije za svakoga
dobro idemo dalje
[ lega99 @ 15.04.2017. 22:17 ] @
@plus_minus,
Nemam nameru da se prepucavam, ovo sto sam probao i napisao je pisano na Facebook podrsci autora KDE5 plasme5. To sam sve isprobao i pitao zasto tako, zasto ne mogu na desni klik da otvrim kao root a to sam mogao da sada i npr. iskopiram delove fstab za ntfs particije i prebacim u drugi linux. Poenta je sto sve formalno postoji ali ne radi, isprobano je na developer git-stable ediciji ciji se rezultat kroz par dana pojavljuje u korisnickoj verziji. Dobio sam objasnjenje da to tako mora a ne mora jer je sve to radilo u KDE3, KDE4 i radi jos uvek u KDE5 ali je pitanje kojom brzinom ce to biti ukinuto. Ovde se ne radi o formalnoj zabrani nego je sam program izmenjen, vratio sam stariju verziju i sve radi, plus zakljucao sam program da se ne azaurira. E taj desni klik na npr. fstab sad ne moze da otvori fstab jer boze moj izmisljena je nova rupa u saksiji ili ti topla voda, umesto komade koju svi znamo u Debianu, Ubuntu, Mitu i ostalim klonovima sad su kate i kwrite izmenjeni i ne mogu se startovati kao root na desni klik kao pre na desni klik iz file managera, samo startovanje ta dva editora kao root korisnik je izmenjeno, sintaksa i to je upisnao u sam program.. Nemam ja nista protiv kobasicara ali ako oni zele nek pisu kobasice i skripte ja ne zelim. Hajde nek mi kobasicar koji se sprda zato sto ja koristim file manager startuje film sa ntfs particije, prebaci sav izlaz na HDMI na drugi ekran i plus pusti prevod, ja cu to uraditi za par sekundi a bogami on to sigurno nece. Samo kucanje imena filma je vec poduza kobasica, ko voli nek kuca ali pustite nas koji ne volimo a i imamo godine da radimo kako je lakse i kako radi 98% ostalog sveta a da radimo u linuxu. Da to objasnjenje oko X je klasika kojom su se pravdali zasto ne daju vise da to radim kao root. Samo sam izneo sta sam doziveo, sve se pravda nekom slobodom, kucaj sta oces ali mene ostavi na miru, napravi neki standard a nemoj da mi svaki dan nesto menjas da bi se videlo da ti nesto radis. Posle drugi krivi, mrze linux, nece da pisu drajvere i kojesta. Kad tih 2% u koje i ja spadam spadne na 0.2% nemoj da se cudite, kao sto napisa Bachi svako oce da bude pametan i da pravi svoj linux, svoj distro, menja sta mu padne na pamet imalo to logike ili ne i ne konsultuje krajnjeg korisnika. Toliko od mene, nemam nameru da polemisem oko ovoga, ceo svoj zivot proveo sam za racunarima, poceo sam od busenih kartica pa do najmoderniji mainframe racunara ...

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 15.04.2017. u 23:32 GMT+1]
[ plus_minus @ 15.04.2017. 22:38 ] @
E pa ako si počeo tako kako si počeo, onda bi trebao da znaš, treba da budeš svestan toga, da u Linuxu, takvom kakav je - SVE - i svaki program, bez obzira jel' taj program pisan u c, c++, pitonu, perlu, php-u, ama u čemu god hoćeš .. jednostavno IDE PREKO BASH SHELL KOMANDI. Dakle, svaki GUI program koji mišem pokreneš, bez obzira što se to zahvaljujući .desktop fajlovima jednostvno ne vidi i ne prikazuje korisniku, zapravo se pokreće upravo preko tih `kobasica` putem shell-a. Dakle, u linuxu ništa ne može da se pokrene, a da to nije preko shell-a. Bilo to direktno ili u background-u. Dal' je sh (X server skripte recimo) ili zsh/bash ... nebitno. U pitanju je neki shell. A čim upotrebljavaš izraz kobaja itd, za elementarne i proste stvari koje se tiču konzole, nakon toliko godina i iskustva sa računarima .. pa, to tvoje dugogodišnje iskustvo je onda malo upitno. Zapravo, nije da ti ne verujemo da si ti bio prisutan u svetu računara odavno, ali .. kao da nije urodilo plodom kako valja to dugogodišnje iskustvo kod tebe .. jer treba da budeš svestan da se (dakle, da) i multi-screen/view/hdmi/vga/dvi .. ali bukvalno sve.. roka preko shella. Kobasica. Jel' ne znaš šta je randr? Ne znaš da mplayer čitaj - iz shell-a - na kantama koje inače ne mogu/nemaju snage iz GUI da puste film, hoće da pusti dvix - čitaj - bez X-a ?

A to ako je tačno što piše taj plazmoid-debiluntu developer, pa tek sad neću da razmišljam o kde-u i cannonical-u, niti da to ikada više metem na bilo čiji računar.

I da nije tih kobasičara, racq moj bi ti uopšte imao i najobičniji dijalog. Kamoli woobly windows. Toga da budeš svestan.

Kobasičari (i na m$ i na mac i na linux) upale `fabriku kobasica` da bi tamo neki lega imao - GUI. Nakon mnogo sati rada.

Ti to, kao linux korisnik, treba da znaš.

A što se tiče brzine otvaranja .. i nekakvog besmislenog merenja... koji i čiji je brži ...

MIsliš li ti da sa tvojim mišem, možeš da budeš brži, od mene recimo - sa najobičnijim alias-om ?

Ja se ne bih kladio.


[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 15.04.2017. u 23:52 GMT+1]
[ calexx @ 15.04.2017. 23:24 ] @
Nisi ti njega shvatio, zna on šta su kobasice ali hoće da te kobasice budu ispod nekog gui dugmeta koje će da stisne. Umesto da kuca komandu sa deset svičeva i deset parametra, on bi da u gui izabere te opcije na klik ili da selektuje a da onda taj gui odradi kobasicu.

Ni za brzinu ga nisi shvatio, ajde da ti iskopiraš 150 fajlova iz foldera a kriterijumi su neki koje znaš napamet, kopiraj ih kobasicom ili otvori fajl menadžer i selektuj recimo insertom ... mrzi me da smislim neki konkretan primer iz bilo koje oblasti gde se radi kao cli ili kao gui. Evo jedan primer, imaš nekoliko particija i hoćeš par njih da promeniš tj neke smanjiš, neke povećaš. Imaš opciju gparted (recimo) i onda ćeš miškom da razvučeš svaku po želji ili da kucaš gomilu kobaja.
[ plus_minus @ 15.04.2017. 23:29 ] @
Imaš i parted. A i mc. A imaš i `*` kod kobaja .... pa, ko se kako navikao.

Nemoj da misliš da ja ne palim gui programe. Jednostavno, linux jeste - u osnovi taj shell. tty.
Ko to ne može da pojmi ili ga to nervira što je tako .. ne znam ko i kako će mu pomoći.

E, a to što on hoće da na operativnom sistemu koji nije pravljen od strane pohlepnog trgovca/bizmismena nego od strane ljudi (pravi naučnici) koji drugačije rezonuju živtnu svrhu homosapiensa, zaobiđe samu srž operativnog sistema po svaku cenu ... to je njegov problem.

Ima meka (gde ne mora, ali opet dobro dođe, a kad njima nije teško niti `notCool and totally out` da ponekad upale konzolu) pa neka uživa za dobre pare.
[ pisac @ 15.04.2017. 23:41 ] @
Hehe, hajd' sad da se pokoljemo lepo unutar linux "zajednice" kao što se SFRJ poklala, pa da vidite kako će lepo da nam bude posle.

Ja sam od ikakve vere u Linux (bolje reći KDE) odustao onog trenutka kada su uništili KDE prelaskom sa 3.5 na 4, i umesto da isprave bagove koji su bili prisutni (recimo kmail nikada nije radio kako treba) oni samo upropaste sve što je iole valjalo i donesu još gomilu bagova (kmail sam tada i prestao da koristim jer je postalo besmisleno). Kažu tako treba. Odlično, vama neka tako treba koliko god hoćete, meni to ne treba. Od tada koristim Outlook Express u XP virtualnoj mašini da čitam mailove (mada povremeno koristim i mutt iz linux konzole). I ne samo to već sam i dosta drugih stvari počeo da radim u WINDOWS virtuelnim mašinama. Srm se na KDE i njihove gluposti. Naravno srm se i na novije Windowse, zato i koristim virtualni XP.

Citat:
bachi:A ovaj Đoka ako barata fajlovima preko komandnih linija kao ja nekada 1996 u MS Dosu, mogu samo da mu poručim da će svoj mazohizam lepše ispuniti tako što će naći neku domino cicu da ga šiba par sati dnevno vezanog za radijator i da mu gnječi štiklama muda, otprilike ima nešto bolji efekat nego konzola 24/7.


Nije to mazohizam već profesionalizam, sve sa fajlovima je mnogo lakše i brže iz konzole sem selektovanja više fajlova koji nemaju zajedničku osobinu.
[ plus_minus @ 16.04.2017. 00:01 ] @
^^ ... pored ovoga, npr. .. i to kao nekadašnji kde korisnik ... koristiš xp u v. mašini ... ?

Manjka mi logike za takav poduhvat, ali dobro ... ne moram sve ni da razumem. Ako ja lično ne razumem, ne mora da znači da to nema smisla ...
Ali... opet. .. xp u virtuelnoj mašini, na linuxu, zato što kde ne valja .. odnosno, nema boljeg od Outlook Express-a .. ?

Jesi li siguran da nema boljeg? Jesu li ti ova pitanja već postavljana na drugim temama možda?
[ lega99 @ 16.04.2017. 00:55 ] @
@plus_minus,

Ekipa koja pravi KDE5-plasmu5 nema veze sa Canonical firmom jer je KDE isteran odavno iz te firme. E sad ti isti koji to pisu koriste kao osnovu Ubuntu a isto tako serviraju Canonicalu, Mintu itd backport
a ovi ih ljube u d*pe i zahvaljuju na veliko itd...
Ja sta sam radio, radio sam, nemoj da mislis da sam morao da radim u linuxu, imaju te masine svoj OS koji je slican manje ili vise Unixu ali svako pise OS za sebe. Dosadilo mi je to pisanje
komandi, liniski editori, posle normalni editori itd... Da ti je to bio posao i ti bi voleo miska pogotovo kad u 3 u noc ispravljas JCL od stotine linija koji je tvoj kolega zeznuo. E vidi sad na zadnjom
masini na kojoj sam radio bio je to Bull-9000 a konzola te masine radila je??? cik pogodi??? pod windowsom verovao ti ili ne. Sad sam penzioner i calexx ti je sve lepo objasnio, uzgred svi smo se trudili da
sve zivo standardizujemo a to sto napisemo da sa tim moze i malo dete koje je pismeno da radi.
Stvar je sto neko dodje kao ovi iz KDE i kaze e sad ko vas hebe nema vise KDE4 sad ce da bude KDE5 i zvace se plasma 5, idemo sve od nule i to traje par godina. Isto je bilo sa gnome pa napravise gnome-shell,
Canonical odustaje Unity, zapitam se da li neko ima uoste neki plan sta kako i gde ili ono ajd nek ide sve u klinac pravimo nesto drugo a to drugo nemamo pojma sta ce da ispadne.
Sad uz plasmu5 propagirao se Mir(pise negde da su odustali) propagira se wayland itd. Taman su tu plasmu sredili da moze da se radi i onda ove stvari, menjanje radi menjanja. Zasto je moram da se bakcem sa
komandama, necu, zasto je taj GUI za sve vas bauk, ja volim GUI i neku principijalnost i standard a ne kako se kome nadigne on pljas menja da bi menjao. Pamtim kad sam primao neku donaciju GIS program pisan u
linuxu i lik dr. sa ETF stavio file meni u sredinu taskbara a sa tim cudom treblo je da rade zene koje su znale samo za w2k i XP. Pitam lika sto si to tako uradio on odgovara da nije ni razmisljao o tome.
Dodjem kod lekara u DZ dali im PC, ova moja iako nije matora vata se za glavu, sta ce tek da bude kad stignu ove nove elektronske knjizice (cekam je vec preko 4 meseca) koju ce dijagnozu da iscita ako neko ko ne
konta tu oblast bude pisao programe.
[ pisac @ 16.04.2017. 02:22 ] @
Kakve crne čip knižice, imam takvu već više od godinu dana i niko tu ne zna ili ne želi ili ne može ništa da iščita. Koriste se kao stare: imaš na njoj nalepljene brojeve kartona, knjižica se podvlači samo pod bar-kod čitač radi recepta isto kao stara, a sve upute i papirologiju moraš da nosiš sa sobom.
[ calexx @ 16.04.2017. 06:00 ] @
Citat:
plus_minus:Imaš i parted. A i mc. A imaš i `*` kod kobaja .... pa, ko se kako navikao.

Nemoj da misliš da ja ne palim gui programe. Jednostavno, linux jeste - u osnovi taj shell. tty.
Pa jeste, a možeš i slike da odštampaš kao ascii i gledaš ih. ;) MC je već fajl menadžer, takoreći gui. Na * sam i mislio, pomenuto je u nekoj poruci, selektuješ više fajlova koji nemaju mnogo toga zajedničkog pa ne možeš da koristiš ni pravila ni džokere. Skoro da moraš svaki posebno da kucaš, tražiš, ponavljaš ... a u fajl menadžeru (i u mc, naravno) koristiš insert ili space ili nešto slično. Ko voli da bude mazohista, njegovo je.

Ne vidim razlog da se ne koristi gui gde je lakše i cli gde je to lakše. Praktičan sam, mnogo mi je lakše da u konzoli apdejtujem sistem nego da otvaram program pa tražim gde mu je apdejt pa ... dotle u konzoli već gotovo. Praktično a ne mazohistički. ;)

Što se samog problema tiče, lega ne traži da mu sve bude gui nego zamera što plazma polako zakaki gde god se okreneš. Ja sam od pojave plazme pisao da je golo g i da ništa ne radi kako bi trebalo. Ponešto oprave pa opet smisle neku glupost. Pomenuo sam da mislim da je sada upotrebljivo, za razliku od KDE4 koji je za mene perfektan ... mada su neki stali kod 3.5. E sad, zamerke da ne radi kmail, ne radi delfin ... su mi malo u autu. Kao što nisam koristio (a možda neko i koristi) wordpad, write, paintbrush, we ... i slično, tako uopšte ne smatram da je integrisani mail klijent, integrisani fajl menadžer ... nešto što bi trebalo da koristim. Meni je odavno za mejlove zadužena gromtica, za fajlove Krusader (mada ponekad koristim Double Commander koji deluje pristojno) pa mi ni kmali (koji verovatno nikad nisam ni probao) ni dolphin ne znače ništa. Mogu i bez njih.
[ lega99 @ 16.04.2017. 13:57 ] @
Ovo sve sto sam pisao maslo je KDE plasma 5 developera, pitao sam autore programa oni nisu uradili te izmene, znaci developeri plasme 5 izmisljaju toplu vodu.
Nadam se da druge KDE distribucije nece menjati kod programa.
[ calexx @ 16.04.2017. 14:59 ] @
To je valjda jasno, ne znam kome je palo na pamet da ovako pređe sa 4 na 5 ali taj sigurno nije .... čist. ;) A možda je u pitanju moda, prate trend desetke. Nema šta drugi da se pitaju, plazma će da uvede neka nova pravila i restrikcije, autori programa će da se potrude da to reše.
[ Space Beer @ 18.04.2017. 15:53 ] @
KDE 4 je do verzije 4.8 bio ispeglan i imao manje više sve funkcionalnosti kao i KDE 3. Sad su opet krenuli ispočetka i trebalo im je vremena da ispeglaju sve. Koliko sam video, Plasma 5.8 ima sve što je bilo i ranije. Ne znam jedino da li su ubacili tabove prozora, tu je bilo problema. Naravno, sve su to bespotrebno utrošeni resursi jer se popravlja nešto što radi i ostavlja nešto što ne radi
http://www.dedoimedo.com/compu...ftware-development-cancer.html

Ali dobro, neka radi ko šta hoće, ja ću koristiti OS i DE koji mi u određenom trenutku najviše odgovaraju.
[ Ixtis @ 18.04.2017. 15:59 ] @
Ništa meni u ovoj temi nije jasno. Ali eto, xfce na debianu radi godinama bez trzavice...
[ calexx @ 18.04.2017. 16:07 ] @
Nisam primećivao neke nedostatke posle 4.8, moguće da su tada krenuli sa "primenom" ideja koje su planirali za novu plazmu pa je ponegde brljalo ... mislim da se sećam nekih gluposti koje sam primećivao kod novijih verzija 4.x. Plazma je u startu (kada je zvanično krenula, ne u probnom periodu) bila živi očaj, nije radilo mnogo toga pa sam nešto rešavao okolo, nešto sam jednostavno prihvatio ... ali nisam dugo izdržao pa sam se vratio na KDE4. Na Arčiju dugo nisam morao da menjam ali je u jednom trenutku prestala podrška i moralo se na plazmu i onda više nisam mogao da biram. Tu je Kubuntu 14.04 kao zlatna rezerva mada ti nedostaci nisu toliko važni da ne mogu da koristim i plazmu, samo što nerviraju. Tu je i Kubuntu 16.04 kao noviji LTS i 17.04 kao poslednji, očekujem svaki dan i dnevnu verziju 17.10 mada su svi oni tu reda radi. Više me zanima Arči mada se i Manjaro sve više opravlja i sve mi deluje da ću uskoro da se ozbiljnije okrenem i njemu.
Mislim na razna podešavanja gde se više ne može kao pre ali i na neke probleme koji se pojavljuju povremeno. Ako ti nešto znači, mogu večeras da zasednem i probam da se setim svega, neće da mi bude teško jer sam u to vreme često pisao o problemima i sada će da bude dovoljno da to pročitam i proverim šta je opravljeno.

Kako god, plazma i sa pola od onoga što je imala za mene i dalje nudi mnogo više nego ostali. Jesam razmažen i hoću da koristim OS da pokrećem razne programe a ne da mi on bude osnova i zabava.
[ vinted @ 18.04.2017. 16:23 ] @
Citat:
Ixtis:
Ništa meni u ovoj temi nije jasno. Ali eto, xfce na debianu radi godinama bez trzavice...

Da samo kod tebe tako radi bio bi problem, nego kod svih koji koriste Debian + xfce
[ calexx @ 18.04.2017. 16:55 ] @
Kome je xfce ok, onda mu dobro radi. Da nije, ne bi ga ni koristio. Neko voli konzolu, neko gui a neko sredinu, bližu jednom ili drugom obliku. Neko je minimalista, neko je komformista a neko i mazohista. ;)

Debian sam probao, ali mi se ipak više svidela malo dorađena varijanta debian-ubuntu gde su neki detalji definisani malo logičnije. Kad navikneš na više, onda je ono manje ... nedovoljno. Ipak, arči je arči.
[ vinted @ 18.04.2017. 17:24 ] @
Svaki ciga svoga konja hvali
bitno je samo da nije mazohista
[ plus_minus @ 18.04.2017. 20:12 ] @
@calexx

Arch linux je lutka. Trenutno pišem sa njega. Dakle, stvarno je munja. Međutim, ne bih se kladio protiv sirovog Debiana nikada. Mislim da od dobro doteranog debiana - nema jače. Gledano iz bilo kod ugla. O broju dostupnih paketa nećemo ni da govorimo. Arch središ kako treba, poteraš ga da ti redirektuje svaki stdout tačno gde želiš, itd.. Danas/sutra reda radi, jel' te nova -Syu tura .... i kad nakon update-a iziđeš nazad u tty1, umesto u taj i taj fajl, ffmpeg-dev i ffmpeg2 išaraše komplet ekran sa nekim porukama koje ne očekuješ. Nije došlo do error-a, ne zeza ffmpeg, ali jednostavno više ne loguje tamo gde si mu rekao, nego u tty gde si ukucao startx... To je u debianu praktično nemoguće.
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 10:38 ] @
Sa nekim stavovima člana plus_minus se ne slažem.

Ne može ništa da se pokrene bez ljuske (kao što je bash)? Kako se pokreće bash ili bilo koju drugu ljusku? Postoje i grafičke ljuske. Osnovna je upravljač prozorima (window manager). Iznad njega se može, a ne mora instalirati desktop okruženje (desktop environment). Neka od poznatijih su KDE, GNOME, XFCE, LXDE i Unity. Međutim, GUI postoji na mnogim ArchLinux i bez instalacije ijednog desktop okruženja.

Kada se pokrene jedan proces, on može da pokreće druge procese bez ikakve ljuske da pokrene bilo koji drugi proces pozivom odgovarajućih sistemskih funkcija.

Bilo upravljač prozorima, bilo desktop okruženje (kao grafičke ljuske) mogu da pokrenu bilo koji proces bez milostinje neke druge ljuske.
[ plus_minus @ 19.04.2017. 11:02 ] @
Kako se pokreće određeni gui ili wm .. bilo koji, odakle kasnije dižeš druge procese, itd... ?
Prvi mu dođe login shell.. jel' da ? A posle.. ?
[ plus_minus @ 19.04.2017. 11:40 ] @
Gle.. ovo mi promaklo .. .

@calexx
Citat:
Pa jeste, a možeš i slike da odštampaš kao ascii i gledaš ih. MC je već fajl menadžer, takoreći gui.


Šta je mc .. ?!? Ako mc spada u gui programe, onda su i ... top, a i htop - gui.
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 11:59 ] @
Ko pokreće taj shell? Vidi, možeš ti da napraviš kakav god drugi program i da namestiš da se on pokreće umesto tog shell-a. Za OS to je aplikativni proces koji pokreće (/bin/sh), pa zvao se dash, bash, wm, KDE ili nekako drugačije.
[ plus_minus @ 19.04.2017. 12:14 ] @
Znači, složili smo se da bez kobaja nema praktično ništa, bez obzira jel' se te kobaje `prže` direktno ili indirektno ...

.. evo da citiram jedan deo samoga sebe malo, da ne dođe do još zabuna ...

Citat:
...Dakle, u linuxu ništa ne može da se pokrene, a da to nije preko shell-a. Bilo to direktno ili u background-u. Dal' je sh (X server skripte recimo) ili zsh/bash ... nebitno. U pitanju je neki shell.


Dakle, komanda .. koja će lepo da se izvrši, ako se nalepi u odgovarajućoj 'školjci'. A pišem tako kako pišem da bi i `vegani` mogli da diskutuju...

Ne kažem ja da kada neko klikne na application menu, pa izabere program koji će da pokrene, pa kad se desi mouseup event, da se tada u istom momentu, onako brzo na blic, na ekranu pojavi terminal sa određenom komandom, pa se odmah taj isti terminal samoubije čim prosledi komandu i sve to - toliko brzo - da korisnik ništa nije video ... već nešto drugo.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 19.04.2017. u 13:28 GMT+1]
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 12:21 ] @
Ljuska može biti grafička, dakle bez kobasica.
[ plus_minus @ 19.04.2017. 12:44 ] @
Pa naravno da može. :) I treba da može. I treba da bude. Al' je opet neka ljuska.
[ Space Beer @ 19.04.2017. 13:30 ] @
Ništa bez konzole
https://www.youtube.com/watch?v=SMKeWTVYBUo#t=1690

Ko ima vremena neka pogleda sve, ima šta i da se vidi i čuje :)
[ calexx @ 19.04.2017. 13:59 ] @
Citat:
plus_minus: Šta je mc .. ?!? :D Ako mc spada u gui programe, onda su i ... top, a i htop - gui.
Pa jeste gui ... konzole. ;) Napisao sam takoreći gui a konkretno fajl menadžer, u priči u kojoj je neko samo jednom pokrenuo fajl menadžer. A da li taj gui ima 256 boja, 16k boja, fullhd rezoluciju ... je manje bitno. Kao što su za mene DN i MC i TC programi iste sorte sa relativno sitnom razlikom.
Ne moraš da kucaš kobaje, možeš da koristiš miška, možeš da definišeš i razne šortkatove ... neko je počeo sa kompovima i kada gui uopšte nije postojao i onda su nc, dn i slični bili baš baš gui kada su se pojavili.
[ plus_minus @ 19.04.2017. 14:05 ] @
Dakle, kada na ekranu imamo više od 16 boja, koje su se razletele od početnog, gornjeg levog pixela, pa sve do zadnjeg, donjeg desnog pixela, to je GUI. Ok.
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 17:10 ] @
SlobaBgd

Mislim da nisi TI merodavan da govoriš o tome kakav GNU/Linux treba da bude da bi bio masovniji. User friendly da, ali ne tako kako TI definišeš. I da, ne možeš za sebe da kažeš da predstavljaš x% korisnika, jer te nisu odabrali glasanjem, pa da kažeš da iza tebe stoji x%.

Da, GUI je definitivno super stvar, s tim da se kombinuje sa konzolom zbog automatizacije preko skripti. Idealno je da sve može lako na oba načina. Tu se valjda slažemo.

E, sad, i to "lako" ljudi definišu na različite načine. Nekima je lako kada ima puno opcija, pa vole inovativna okruženja, a nekima je lako da ne moraju stalno nešto da uče, pa vole retro okruženja. Dobro je da postiji više okruženja. Kome se ne sviđa KDE, slobodno neka pali na neko drugo okruženje, Windows korisnici tu mogućnost nemaju. Ako im se ne iz bilo kog razloga UI ne sviđa, mogu samo da plaču. Da, vidiš, dobili su posle sijaset godina tabove u IE, pa sad posle još više goina dobili više desktopa, pa posle još više godina dobijaju tabove na file manager-u. Ono što još uvek nemaju je proveren izvor paketa.

GNU/Linux svakako ne treba da bude ReactOS, niti kopija Windows-a ili bilo kog drugog sistema na bilo koji način. Ako je nešto dobro, a GUI jeste, to treba preuzimati. Tu se valjda slažemo. Treba smišljati i dobre stvari koji drugi nemaju. Ali svakako ne treba ići linijom da bude kao kod onog tamo, bez obzira kakvo je to. Uopšte ne mislim da se treba prilagođavati onima koji bi hteli "isto ko Windows" jer se onda gubi smisao svega. Jedan Windows već postoji.
[ SlobaBgd @ 19.04.2017. 17:28 ] @
Slažem se, Nedeljko, sve si u pravu. Ne treba JA da govorim šta treba promeniti da bi procenat bio veći od mizernih 2,3%. To treba da rešite vi kojih ima 2,3%. Vidim kako godinama "uspešno" rešavate mali udeo Linuxa na tržištu desktop računara.

Nego, koliki % korisnika je tebe izabrao i ovlastio da određuješ ko je merodavan? Ili samo imaš pravo da iznosiš svoje mišljenje, a isto to meni osporavaš?
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 19:02 ] @
Pa, ja i ne govorim u ime nekog procenta, nego u svoje lično ime. A tebe je isto koliko i mene -- 1 od nekoliko milijardi. Izgleda da se tu ne slažemo.

I ne mislim da nešto treba popularisati po svaku cenu. Zamisli da ne postoji klasična muzika, nego samo narodnjaci. Pa, valjda treba da postoji nešto za razne profile ljudi? Popularizacija po svaku cenu bi dovela do toga da ne postoje napredne knjige ili usko specijalizovane knjige ili u ovom slučaju alat koji je za štošta bolji od drugih.

Šta znam, taj GNU/Linux je skoro isključivo zastupljen na supekompovima.

Da, baš on. Čak i ako je distribuciju sastavio porizvođač hardvera i pritom menjao kernel. To je i dalje to korišćenje tih proizvoda na način predviđen od njihovih proizvođača, odnosno sistem sa istim zajedničkim komponentama sa drugim distribucijama, što svim tim distribucijama obezbeđuje kompatibilnost.

Da, kompatibilne su. Na njima rade isti programi i isti hardver (jer su drajveri isti). Pakovanja mogu da se prave kao univerzalna (agnostic installer), a mogu i kao specifična za distribuciju, s tim da onda imaš neke prednosti u odnosu na agnostički instaler (analogan onome što je na Windows-u jedina mogućnost).
[ SlobaBgd @ 19.04.2017. 19:30 ] @
Citat:
Pa, ja i ne govorim u ime nekog procenta, nego u svoje lično ime. A tebe je isto koliko i mene -- 1 od nekoliko milijardi.

I ti možeš da pišeš o unapređenju Linuxa, kao pojedinac, a meni kao pojedincu tražiš x% u čije ime pišem?

Dobra je ta sloboda i jednakost, kada su neki slobodniji (i jednakiji) od drugih. Ima u Životinjskoj farmi ponešto na tu temu.
[ plus_minus @ 19.04.2017. 19:39 ] @
^^ Ti da pišeš u ime Windows Xp-a ... na nekoj windows temi. Kako da se našteluje slika preko s-vhs kabla i koji video rekorder da se prikopča.
[ Nedeljko @ 19.04.2017. 19:58 ] @
SlobaBgd

Ako i ti pišeš u svoje lično ime bez "x% misli da...", onda smo se i oko toga složili.

Imaš li neki komentar na ostatak?
[ gost12 @ 23.04.2017. 14:10 ] @
Citat:
Nedeljko:
Kome se ne sviđa KDE, slobodno neka pali na neko drugo okruženje, Windows korisnici tu mogućnost nemaju. Ako im se ne iz bilo kog razloga UI ne sviđa, mogu samo da plaču

A mogu da instaliraju i alternativni shell, nije da ne postoje: https://en.wikipedia.org/wiki/...alternative_shells_for_Windows
Citat:
Nedeljko: Da, vidiš, dobili su posle sijaset godina tabove u IE, pa sad posle još više goina dobili više desktopa, pa posle još više godina dobijaju tabove na file manager-u.

A jadni isto tako nisu imali nijedan alternativni browser niti file manager...
Više desktopa si mogao još na XP-u prije 15+ godina imati uz dodatan alat..
Svašta ću ja ovdje pročitati...
[ Nedeljko @ 23.04.2017. 15:59 ] @
Znaš kako, od onih alternativnih shell-ova, koliko vidim, samo su tri aktivna. Pitanje je koliko su dobri. Ako uz ovoliku kuknjavu niko ne koristi nijedan alternativni, mora da postoji razlog zašto je tako.

Takođe, ne radi se ni o postojanju alternativnog browser-a i fm-a, već o prodaji priče kako nešto kobajagi ne treba, pa posle sijaset godina ubace.
[ SlobaBgd @ 23.04.2017. 19:16 ] @
Jedina kuknjava koju čujem je vas Linuxaša da Windows ne valja. Mi na Windowsu ne kukamo negoo (pokušavamo da) rešimo probleme. Iz istog razloga ni alternativni shellovi nisu doživeli veliku popularnost: osnovno Windows okruženje je izvanredno dobro rešeno i u najvećem broju slučajeva sve radi kako treba.
Citat:
već o prodaji priče kako nešto kobajagi ne treba, pa posle sijaset godina ubace.

Zamisli, jedan ozbiljan operativni sistem se razvija i menja nabolje?! Šta te tu čudi?
[ pisac @ 23.04.2017. 20:26 ] @
Hm, a šta ti misliš zašto sam ja prešao na Linux sa Windowsa?
[ bachi @ 23.04.2017. 20:44 ] @
Da bi koristio Outlook express kroz wine?
[ gost12 @ 23.04.2017. 22:17 ] @
Citat:
Nedeljko:
Znaš kako, od onih alternativnih shell-ova, koliko vidim, samo su tri aktivna. Pitanje je koliko su dobri. Ako uz ovoliku kuknjavu niko ne koristi nijedan alternativni, mora da postoji razlog zašto je tako.

Takođe, ne radi se ni o postojanju alternativnog browser-a i fm-a, već o prodaji priče kako nešto kobajagi ne treba, pa posle sijaset godina ubace.


U pravu si, nitko to ne koristi, marketshare im je nešto ispod 3% :))
[ calexx @ 23.04.2017. 22:28 ] @
Citat:
pisac:Hm, a šta ti misliš zašto sam ja prešao na Linux sa Windowsa?
Ovo je nešto što ne kapiraju, 99% korisnika linuxa, mada verovatno i 100% odlično poznaje windows i zna o njemu koliko i korisnici (samo) windowsa. Istovremeno ogromna većina onih koji "vole" windows i misle da je naj (zbog procenta* valjda) ili uopšte nemaju pojma o linuxu ili su probali, nije im uspela proba i onda kritikuju. Da opravdaju to što nisu uspeli?

*Da ne bude pogrešno shvaćeno, ja procente i statistike ne gledam kao realnost, to što ceca na koncerte dovede desetine hiljada dok neka ozbiljna svetska grupa jedva napuni Sava centar nije merilo kvaliteta.
[ Nedeljko @ 24.04.2017. 02:13 ] @
SlobaBgd

Onda slabo čuješ. Slažem se s tim da ima Windows 10 korisnika koje nije briga što na računaru nemaju ništa svoje (da, MS je suvlanik svog korisnikovog sadržaja), ali ima takođe mnogo onih koji kukaju na UI.

gost12

Eto, vidiš. Kvalitet ponude i nije nešto.
[ Panta_ @ 24.04.2017. 07:22 ] @
Citat:
Mi na Windowsu ne kukamo negoo (pokušavamo da) rešimo probleme.

Koje vi (korisnici) probleme mozete da resite? Windows, za razliku od Linux-a, nije open source OS i vlasnistvo je Microsoft-a.

Citat:
osnovno Windows okruženje je izvanredno dobro rešeno i u najvećem broju slučajeva sve radi kako treba.


Nije ono toliko dobro koliko ga ti hvalis, cak naprotiv, vec je jedino dostupno, pa tu nema da li ti se svidja ili ne, vec koristi sta je ponudjeno, u suprotnom predji na drugi OS.

Citat:
Zamisli, jedan ozbiljan operativni sistem se razvija i menja nabolje?! Šta te tu čudi?


Daleke 2006, Ubuntu 6.06:



Nautilus 2008:



File explorer in the near future:



[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 24.04.2017. u 08:44 GMT+1]
[ bachi @ 24.04.2017. 08:18 ] @
Kako se zavaravaju korisnici linuxa da poznaju windows. Poznajete ga taman toliko koliko ja linux. Čast izuzecima naravno. Pogotovo oni što su na linux prešli u doba windowsa xp...

Zbog tog "ja sam l33t" razmišljanja linux developera i jeste tu gde ste u desktop okruženju.
[ Space Beer @ 24.04.2017. 10:01 ] @
Citat:
gost12:
A mogu da instaliraju i alternativni shell, nije da ne postoje: https://en.wikipedia.org/wiki/...alternative_shells_for_Windows

Poenta je imati bolji DE, a ne gori od postojećeg :)
Citat:
gost12:A jadni isto tako nisu imali nijedan alternativni browser niti file manager...
Više desktopa si mogao još na XP-u prije 15+ godina imati uz dodatan alat..
Svašta ću ja ovdje pročitati...

Osnovne stvari (File Manager, Multi Desktop, Text editor, Screenshoot program, Clipboard...) treba da budu deo OS-a i radnog okruženja. Pri tom, neka od boljih 3rd party rešenja za nisu besplatna (bar ne za posao).
Po mom mišljenju (za moje potrebe) Windows 10 DE je veliki pomak i trenutno je jedino KDE ispred njega, pre svega zbog stavke 3 sa ovog spiska. I da KDE postoji za Windows, verovatno Linux ne bih ni koristio.
http://www.alexl.netsons.org/b...e-kde-plasma-instead-of-gnome/
Nijedno okruženje (OS) nisam mogao da prilagodim svom načinu korišćenja, niti da bilo koje drugo koristim tako efikasno (na način na koji su njihovi autori zamislili). Meni lično je sve osim KDE-a i Win 10 patnja za duže korišćenje/rad.
[ gost12 @ 24.04.2017. 10:20 ] @
Citat:
Space Beer: Osnovne stvari (File Manager, Multi Desktop, Text editor, Screenshoot program, Clipboard...) treba da budu deo OS-a i radnog okruženja. Pri tom, neka od boljih 3rd party rešenja za nisu besplatna (bar ne za posao).

Ja sam mislio da je na linuxu dio OS-a samo base install, sve ostalo su alati koji se instaliraju kako hoćeš. Uključujući i Gnome, KDE, XFCE... No to i nije bitno.
Za ozbiljan posao je uvijek bolje imati plaćene licence, nego ovisiti o nečemu free, čisto ako nešto ne radi da imaš koga gnjaviti i on je dužan to popraviti jer si mu platio. Mi u firmi ne želimo besplatne opensource stvari (bez supporta), ako baš ne moramo. Super je to kad radi, ali kad zašteka možeš samo plakati.

Citat:
Space Beer
Po mom mišljenju (za moje potrebe) Windows 10 DE je veliki pomak i trenutno je jedino KDE ispred njega, pre svega zbog stavke 3 sa ovog spiska. I da KDE postoji za Windows, verovatno Linux ne bih ni koristio.
http://www.alexl.netsons.org/b...e-kde-plasma-instead-of-gnome/
Nijedno okruženje (OS) nisam mogao da prilagodim svom načinu korišćenja, niti da bilo koje drugo koristim tako efikasno (na način na koji su njihovi autori zamislili). Meni lično je sve osim KDE-a i Win 10 patnja za duže korišćenje/rad.

Mislim da je sve to stvar navike. Linux koriste obično ljudi koji su informatički pismeniji. Vjerujem da je microsoft napravio razne analize na većem broju korisnika. Ja sam dugo kukao protiv ribbona, ali eto većina ljudi ih voli. Jedno je što mi "napredni korisnici" računala radimo i mislimo, a drugo što ostali.
Ja linux (CentOS) koristim isključivo za server instance s base instalacijom samo. Desktop linux nisam isprobao ima već 2-3 godine, ali svaki put bi mi bila velika patnja, djelomično zato jer ne koristim često, djelomično zato jer uvijeki nešto ne bi radilo kako treba.
[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 10:49 ] @
Citat:
Osnovne stvari (File Manager, Multi Desktop, Text editor, Screenshoot program, Clipboard...) treba da budu deo OS-a i radnog okruženja.

Pa i jesu deo Windowsa (osim multi-desktopa). Isto kao i grafički editor, media plejer i picture viewer, CD/DVD Burner, Web browser, arhiver/dearhiver, antimalware, sound recorder, rtf/txt editor... Uz dodatke i nezavisne programe sve nabrojano može da se podigne i na viši nivo i da se dopuni specifičnim programima. Nećete valjda reći da je instalacija third-party programa nešto loše, nedostojno zagovornika slobodnog softvera, i da su na to osuđeni samo Windows korisnici?
[ pisac @ 24.04.2017. 10:53 ] @
Citat:
bachi:Kako se zavaravaju korisnici linuxa da poznaju windows. Poznajete ga taman toliko koliko ja linux. Čast izuzecima naravno. Pogotovo oni što su na linux prešli u doba windowsa xp...


Ja bio administator u NT Domain a zatim Active Directory mreži sa preko 1000 kompjutera (mož' li i da zamisliš tu mrežu?), išao na kojekakve kurseve (firma plaćala) koji mi nisu ni bili potrebni jer sam sve već znao, pratio Win od 3.11 windows for workgroups do 2003 servera, a onda sam rešio da mi je dosta M$ranja u životu, prešao na Linux privatno a ubrzo posle toga dao i otkaz.
[ bachi @ 24.04.2017. 11:14 ] @
I nastavio da koristiš Outlook express kroz Wine? :D :D :D :D :D
[ Časlav Ilić @ 24.04.2017. 12:06 ] @
Citat:
calexx: Ovo je nešto što ne kapiraju, 99% korisnika linuxa, mada verovatno i 100% odlično poznaje windows i zna o njemu koliko i korisnici (samo) windowsa.

Citat:
bachi: Kako se zavaravaju korisnici linuxa da poznaju windows. Poznajete ga taman toliko koliko ja linux.


Nije 100%, u pravu si. Ja se postavljen za vindouz danas osećam kao da su me stavili u ludačku košulju, a kad krenem nešto da tražim po netu da se iskobeljam, onda se osećam kao da su izručili kamion smeća na mene.

Što se tiče stvari iz početne poruke u temi, koliko ja znam ne postoji neki globalni zahtev u KDE-u da se svim grafičkim programima zabrani da rade pod korenom, već kako koji održavalac kog programa proceni šta mu je važnije, veća bezbednost za većinu ili veća udobnost za manjinu korisnika. Pošto se radi bukvalno o tri-četiri reda koda koji proverava „ako je koren, onda izađi“ (if (getuid() == 0) { /* inform and exit */ }), neki distributeri su već najavili da će to da izbace. I onda je bilo svađe...
[ Časlav Ilić @ 24.04.2017. 12:12 ] @
Dopuna: Rešenje koje se planira za budućnost jeste da grafički program traži korena ovlašćenja samo za konkretan postupak koji želi interno da izvrši (npr. premeštanje nekih datoteka, pravljenje nove particije), a da se grafički deo izvršava uvek samo sa korisničkim ovlašćenjima.
[ Space Beer @ 24.04.2017. 12:14 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Pa i jesu deo Windowsa (osim multi-desktopa). Isto kao i grafički editor, media plejer i picture viewer, CD/DVD Burner, Web browser, arhiver/dearhiver, antimalware, sound recorder, rtf/txt editor... Uz dodatke i nezavisne programe sve nabrojano može da se podigne i na viši nivo i da se dopuni specifičnim programima. Nećete valjda reći da je instalacija third-party programa nešto loše, nedostojno zagovornika slobodnog softvera, i da su na to osuđeni samo Windows korisnici?

Nisam rekao da nisu deo Windows-a, već da to što dolazi kao deo windows-a ne liči ni na šta. Tj. bilo je užasno, sad je podnošljivo. Nisu 3rd party programi loši, ali ako već plaćam $150 za OS, onda očekujem da ima kudikamo korisnije osnovne stvari. Od drugih FM programa sam odustao, kao i od ekstenzija za WE. Čekam da ga unaprede. Za screenshot koristim Greenshot, za klipbord već dugo 3D Clipboard, od prostih tekst editora Notepad++ i NotepadX (UWP). I tako. Nije da mi to smeta, već smatram da takve stvari treba da budu deo samog OS-a/DE-a, a ne da jurim i isprobavam dok ne nađem šta mi odgovara.

Citat:
gost12:
Ja sam mislio da je na linuxu dio OS-a samo base install, sve ostalo su alati koji se instaliraju kako hoćeš. Uključujući i Gnome, KDE, XFCE... No to i nije bitno.
Za ozbiljan posao je uvijek bolje imati plaćene licence, nego ovisiti o nečemu free, čisto ako nešto ne radi da imaš koga gnjaviti i on je dužan to popraviti jer si mu platio. Mi u firmi ne želimo besplatne opensource stvari (bez supporta), ako baš ne moramo. Super je to kad radi, ali kad zašteka možeš samo plakati.

Da, linux kao OS ne vežem za DE, ali na Windowsu i OS X-u nemaš takav izbor okruženja. Zato poredim u ovom slučaju linux DE sa drugim OS-om.

Kada je reč o besplatnim programima za komercijalnu upotrebu to nije baš tako jednostavno. Ako ja povremeno moram da editujem neku fotografiju, a to ne spada u svakodnevni posao, niko mi neće platiti licencu za nešto iz Corel ili Adobe kuhinje, nego moram da iskoristim paint.net ili gimp. Tako da sam je hteo Dexpot, ali sam morao da se zadovoljim drugim besplatnim (za komercijalnu upotrebu) rešenjem. Posebno što sam bio jedini od 100 kolega kome trebaju virtuelni desktopovi, ostali su navikli da klikću po sto puta. Pa kad tražim od šefa da kupi program makar i od 25€, oteraće me u 3pm :)

Prednost KDE-a je što u sebi sadrži sve što prosečnom, pa i naprednom korisniku može zatrebati. Nema potrebe za traženjem drugih npr. fajl menadžera, ekstenzija i slično. Za moje potrebe je Dolphin savršen i nijedan drugi FM koji sam probao, na bilo kom drugom sistemu ne može da ga zameni. Slično je i sa ostalim KDE programima i dostupnim podešavanjima. Meni treba OS/DE da bih mogao efiaksno da koristim druge programe, a to ko je vlasnik, ko ga održava, kakva je politika... me ne zanima uopšte. Nema potrebe da se vežem za bilo koji, već da uvek koristim onaj koji mi najviše odgovara. Za sada je to Windows 10 za softver koji ne postoji na linuxu, i KDE distribucije za neke alate kojima se lakše barata na linuxu.
[ Ivan Dimkovic @ 24.04.2017. 12:17 ] @
Windows i Linux blage veze nemaju jedno sa drugim ni po OS arhitekturi ni po shell-u, tako da tvrditi da "99% korisnika Linuxa" "odlicno poznaje" Windows ne moze biti realna stvar osim ako "99% korisnika Linuxa" nisu ujedno i korisnici Windowsa u sta cisto sumnjam. Bas kao sto bi bilo podjednako nerealno tvrditi da "odlicno poznaju" VMS.

I Windows i Linux su kompleksni operativni sistemi za cije "odlicno poznavanje" je potrebno imati visegodisnje iskustvo u radu.

Svasta danas, doduse, prolazi kao "odlicno poznavanje" ali ako smo ozbiljni onda bi svakome trebalo biti jasno da su to mitovi, taman toliki kao i "C++ za 21 dan".
[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 12:22 ] @
Citat:
Nisam rekao da nisu deo Windows-a, već da što dolazi kao deo windows-a ne liči ni na šta. TJ. bilo je užasno, sad je podnošljivo.

Ne znam šta je od navedenog bilo užasno, sve je radilo tačno ono što i treba da radi: osnovne funkcije koje programi treba da odrade. Za veće zahteve ima gomila besplatnih i plaćenih alternativa. Čak i Microsoft pravi i besplatno daje mnoštvo programa za napredne korisnike.
Ali nije fora da se bolje upoznate sa konkurencijom (ako je konkurecija nešto čega ima bar 30 puta više), fora je da žmurite i vičete "Windows ne valja!"
[ Space Beer @ 24.04.2017. 12:40 ] @
Ali u tome je razlika, odnosno prednost KDE-a. Kad startujem Dolphin, izgleda isto kao i svaki drugi FM (WE, Thunar...). Ali zato vrlo jednostavno mogu da koristim tabove, screen split (F3), terminal (F4), show hidden items (F8), itd. Ne moram da tražim nigde, sve je tu. Za one kojima to treba. Oni kojima ne treba, neće ni znati da takve opcije postoje.

Npr. za aktiviranje "window resize" mogu da namestim prečicu i nema potrebe da mišem lovim ćošak. I to je sve deo standardnih podešavanja. Za korisnike kojima to treba. Meni takve stvari omogućavaju efikasniji rad.
[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 13:25 ] @
Kome treba, naći će jedno od mnogobrojnih besplatnih rešenja u vidu dopunskih programa. Kome treba, naći će način da omogući tabove u WE, da prikaže ili sakrije sistemske fajlove preko vbs skripte, i još mnogo toga. Kome ne treba, koristiće sve "out of the box".
[ Space Beer @ 24.04.2017. 13:33 ] @
Ali o tome ti pričam. Prvo, ne želim da pišem skripte i jurim programe i ekstenzije. Drugo, čak i tada, i dalje mi ne odgovara toliko koliko out-of-box KDE :) Pri tom mi je lakše da instaliram drugi OS, nego (zamenu za) svaki program posebno da jurim i podešavam. Da mogu sve programe koje koristim da pokrenem u linuxu, ne bih koristio windows. Da je Windows radno okruženje identično kao KDE, ne bih koristio linux :)
[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 13:50 ] @
OK, i šta hoćeš da kažeš? Da ti ne odgovara Windows, ili neko drugo okruženje u Linuxu osim KDE? Dobro, slobodan si da koristiš šta ti odgovara.
Ali to što tebi nešto ne odgovara ne znači da to ne valja, kako uporno pokušavaš da prikažeš. Ako na pretpostavci "meni se ne sviđa" gradiš mišljenje o nekom proizvodu, pojavi, pa čak i osobi, to je poprilično... Nezrelo. Ni meni se ne sviđaju riđokose. Ali neću ni pomisliti da ne valjaju. Ako možeš da me pratiš...
[ Predrag Supurovic @ 24.04.2017. 13:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Windows i Linux blage veze nemaju jedno sa drugim ni po OS arhitekturi ni po shell-u, tako da tvrditi da "99% korisnika Linuxa" "odlicno poznaje" Windows ne moze biti realna stvar osim ako "99% korisnika Linuxa" nisu ujedno i korisnici Windowsa u sta cisto sumnjam. Bas kao sto bi bilo podjednako nerealno tvrditi da "odlicno poznaju" VMS.


Ako 2% ukupnog broj korisnika računar akorsiti Linux, a pogovoto što su to po pravilu napredniji korisnici (admnistratori), nije neverovatno da svi oni poznaju i Windows. Naravno, šta se misli pod "odlično poznavanje" je za diskusiju.

[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 14:09 ] @
Hajde napravi anketu ovde na ES-u koliko korisnika Linuxa su administratori. Iznenadićeš se malim procentom.
[ Ivan Dimkovic @ 24.04.2017. 14:10 ] @
Poznavati i "odlicno poznavati" nisu iste stvari. Iako ocigledno nigde nije definisano sta se misli pod "odlicno poznavanje", zdravorazumski je za "odlicno poznavanje" smatrati rad koji je ekvivalentno napredan >bar< nekome kome je to posao i ko je u tome bar prosecno kvalitetan.

Osim ako ti odrzavanje Windows OS-a nije deo posla ili hobija tesko da mozes "odlicno poznavati" isti. Ako ti je vec deo posla/hobija, onda si i Windows korisnik.

Neko ko koristi Linux 100% svog vremena nece "odlicno poznavati" ni Windows ni OS X iz ociglednih razloga.

Ko je dobar, snaci ce se naravno - ali ce to zahtevati ucenje.
[ Space Beer @ 24.04.2017. 14:17 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Ali to što tebi nešto ne odgovara ne znači da to ne valja, kako uporno pokušavaš da prikažeš. Ako na pretpostavci "meni se ne sviđa" gradiš mišljenje o nekom proizvodu, pojavi, pa čak i osobi, to je poprilično... Nezrelo. Ni meni se ne sviđaju riđokose. Ali neću ni pomisliti da ne valjaju. Ako možeš da me pratiš...

Ne znam odakle si to izvukao, pošto to nisam rekao. Sve vreme govorim o svom slučaju i napominjem šta je za mene najbolje.

Hteo sam da ukažem na prednosti jednog okruženja u odnosu na ostale. Tj. da KDE može da se koristi kao bilo koje drugo radno okruženje, ali nijedno drugo kao KDE (manje-više). I da je po mom mišljenju to najbolji pristup - ponudi korisnicima sve, a svako neka izabere šta mu treba. I to ne samo kada je OS/DE u pitanju, već i za svaki drugi alat. Kao što je rečeno:
Simple by default, powerful when needed
[ Predrag Supurovic @ 24.04.2017. 14:17 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Hajde napravi anketu ovde na ES-u koliko korisnika Linuxa su administratori. Iznenadićeš se malim procentom.


Da znaš, kad bolje razmislim, kad god mi se neko hvalio da koristi Linuks a ja ga pitao kako ga ne smori što je komplikovan i zahtevan, odgovor je bio tipa da on to uglavnom samo "narani i ne pipa svinje" to jest, malo sufruje, i malo imejluje. :)
[ vinted @ 24.04.2017. 14:43 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Da znaš, kad bolje razmislim, kad god mi se neko hvalio da koristi Linuks a ja ga pitao kako ga ne smori što je komplikovan i zahtevan...

Komplikovan ti je i zhatevan zato što ga ne znaš, kao i mnogi ovde, pa imaš takvo mišljenje.
Niti je Linux komplikovaniji od Windowsa, niti je zahtevniji ali zahteva vremena da se nauči kao i sve u životu.
[ Nedeljko @ 24.04.2017. 15:28 ] @
pisac,

Tvoj način korišćenja računara je sumanut i ne mislim da si mnogo ubedljiv.

gost12

GNU/Linux distribucije se sastoje od sadržaja na instalacionom medijumu i svog sadržaja u službenim riznicama. To što Windows nema ekvivalent službenih riznica ne znači da ih ne treba uzeti u obzir kod onih koji ih imaju.

Windows Store/iTunes/Google Play nisu ekvivalenti jer to nisu provereni izvori paketa, budući da na WS/iT/GP može svaki programer da okači svoj program, a u službene riznice distribucija ne možeš da ubaciš ništa, već sadržaj uređuje jedino i isključivo distributer koji pazi šta tamo stavlja. Ima nekih kriterijuma (osnovni je legalnost), ali svaki distributer ima još neke kriterijume šta stavlja i sigurno odatle nećeš pokupiti malware. Windows, OS X, iOS i android to nemaju.

Ekvivalent na Windows-u je sadržaj instalacionog medijuma sa ažuriranjima koja stižu kao deo Windows-a.

Međutim, sa tim nije moguće raditi ništa ozbiljno, već se moraju nabavljati paketi iz neproverenih izvora (ukuljučujući zvanične sajtove pojedinačnih programa, budući da te programe može da pravi bilo ko, pa umesto da verujemo jednom distributeru, veujemo velikom broju proizvođača, tako da su to ipak neprovereni izvori), dok Windows 10 sa njegovom polisom privatnosti nije moguće koristiti ozbiljno uopšte.
[ Predrag Supurovic @ 24.04.2017. 15:35 ] @
Citat:
vinted:
Citat:
Predrag Supurovic: Da znaš, kad bolje razmislim, kad god mi se neko hvalio da koristi Linuks a ja ga pitao kako ga ne smori što je komplikovan i zahtevan...

Komplikovan ti je i zhatevan zato što ga ne znaš, kao i mnogi ovde, pa imaš takvo mišljenje.
Niti je Linux komplikovaniji od Windowsa, niti je zahtevniji ali zahteva vremena da se nauči kao i sve u životu.


Svaka čast na tome što tako na daljinu i bez mnogo podataka uspevaš tako precizno da odrediš nivo mog znanja. To je sigurno zato što mnogo dobro poznaješ Linux. Takva genijalnost i moć dedukcije ne može drugačije da se dostigne :) Čak ni odličnom poznavanjem Windowsa koji je "isto" komplikovan kao i Linux.
[ vinted @ 24.04.2017. 15:49 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Svaka čast na tome što tako na daljinu i bez mnogo podataka uspevaš tako precizno da odrediš nivo mog znanja. To je sigurno zato što mnogo dobro poznaješ Linux. Takva genijalnost i moć dedukcije ne može drugačije da se dostigne :) Čak ni odličnom poznavanjem Windowsa koji je "isto" komplikovan kao i Linux.

Niko ne odredjuje nivo tvog znanja. Ne znam odakle ti to, pogotovo ga ja ne odredjujem, ali odredjujem paušalnost tvog "argumentovanog" ogdvora, kao što ti je i ovaj.
[ pisac @ 24.04.2017. 15:59 ] @
Citat:
Nedeljko:Tvoj način korišćenja računara je sumanut i ne mislim da si mnogo ubedljiv.


Sumanuto je što koristim Slackware?
A u čemu inače treba da budem ubedljiv?
[ Nedeljko @ 24.04.2017. 16:04 ] @
SlobaBgd

Hajde primeni taj kriterijum na sebe i GNU/Linux: ako ti ne odgovar, to ne znaöi da to ne valja.
[ SlobaBgd @ 24.04.2017. 16:28 ] @
Ja nigde i nikada (i slovima NIKADA!) nisam rekao, napisao ili sugerisao da Linux ne valja. Naprotiv! E sad, to što si ti ograničen (sa punom odgovornošću ovo tvrdim), i što ne možeš da zamisliš da neko ne mrzi "onu drugu stranu" kao što ti mrziš i Windows i sve koji koriste Windows, to je problem sa kojim bi trebalo sam da se izboriš. Ja da ti izigravam gurua, psihoterapeuta ili Starca sa planine - nemam nameru.

Takođe, nigde nisam rekao ni da mi ne odgovara. Jedino što mi smeta je to što zadrti Linuxovci kao što si ti ne dozvoljavaju, zarad verovanja u svoju izuzetnost, da Linux bude još rašireniji, primenjiviji i korisniji. I to će vas uvek držati na <3%
[ Predrag Supurovic @ 24.04.2017. 17:31 ] @
Citat:
vinted:
Citat:
Predrag Supurovic: Svaka čast na tome što tako na daljinu i bez mnogo podataka uspevaš tako precizno da odrediš nivo mog znanja. To je sigurno zato što mnogo dobro poznaješ Linux. Takva genijalnost i moć dedukcije ne može drugačije da se dostigne :) Čak ni odličnom poznavanjem Windowsa koji je "isto" komplikovan kao i Linux.

Niko ne odredjuje nivo tvog znanja. Ne znam odakle ti to, pogotovo ga ja ne odredjujem, ali odredjujem paušalnost tvog "argumentovanog" ogdvora, kao što ti je i ovaj.


Ma jok, samo si rekao "Komplikovan ti je i zahtevan zato što ga ne znaš..."

Ja bih čak rekao da si ti piškio u gaće kada sam ja držao prvi Linux računar javno dostupan na modemskoj vezi a van akademske mreže. Mora da sam za ovo vreme sve pozaboravljao pa ne znam.

E baš zbog takvih kao što si ti i jeste na 2 posto :)

Uf... čekaj, pa i ja spadam u tih 2 posto... :(
[ Branimir Maksimovic @ 24.04.2017. 17:48 ] @
Ja sam imao posla i sa Windows-om i sa Linux-om i raznim Unixima. Ali nisam administrator nego programer. Zadnji dodir sa Windows-om sam imao negde 2007. od tada sam samo instalirao ponegde i naravno imam ga u virtualci za ne daj boze.
[ Panta_ @ 24.04.2017. 19:16 ] @
Citat:
Za ozbiljan posao je uvijek bolje imati plaćene licence, nego ovisiti o nečemu free, čisto ako nešto ne radi da imaš koga gnjaviti i on je dužan to popraviti jer si mu platio. Mi u firmi ne želimo besplatne opensource stvari (bez supporta), ako baš ne moramo. Super je to kad radi, ali kad zašteka možeš samo plakati.


Ako je nesto open-source ne mora da znaci da je i besplatno:

https://www.ubuntu.com/support/plans-and-pricing

https://access.redhat.com/support/

Citat:
Kome treba, naći će jedno od mnogobrojnih besplatnih rešenja u vidu dopunskih programa. Kome treba, naći će način da omogući tabove u WE, da prikaže ili sakrije sistemske fajlove preko vbs skripte, i još mnogo toga. Kome ne treba, koristiće sve "out of the box".


Isto tako i na Linux-u, kome treba snaci ce se, kome ne, koristice podrazumevano. Inace, to sto si naveo, na Linux-u funkcionise "out of the box". ;)
[ gost12 @ 24.04.2017. 21:27 ] @
Citat:
Panta_:
Ako je nesto open-source ne mora da znaci da je i besplatno:


Zato sam i stavio besplatne open source stvari i još u zagradi dodatno (bez supporta).
[ Nedeljko @ 25.04.2017. 06:36 ] @
SlobaBgd

Primeni isto na sebe.

Ja nigde nisam napisao da mrzim Windows, niti one koji ga koriste. E, sad proočitaj koje si zaključke izvukao za takav slučaj.

A što se "izuzetnosti" tiče, ni to nisam napisao. Poređenje sa klasičnom muzikom je sasvim na mestu kao odgovor na to da ne treba biti što popularniji po svaku cenu.

Klasičnu muziku ne shvatam kao "izuzetnu", već kao određen skup oblika muzičkog izražavanja nastao u zapadnoj Evropi. Ta muzika ima svoju publiku i ne treba da nestane (tako što bi se postala folk i prestala da bude opera/simfonija/štagod iz tog žanra). Dakle, simfonije treba da ostanu i da se komponuju iako ne mogu da imaju veliki tržišni udeo. Naravno da simfonijski kompozitor želi da bude što slušaniji, ali ne po svaku cenu, tako da to ne bude simfonija kakva se njemu dopada. Na taj način se pokrivaju svi segmenti slušalaca.

GNU/Linux ima svoje prednosti i ne treba da ih izgubi. Neki kao mere popularizacije predlažu da postoji samo jedna distribucija ili samo jedno desktop okruženje, što ukida prednost prilagođavanja različitim profilima korisnika. Takođe se predlaže ukidanje upravljača paketima zato što su paketi specifični za distribuciju ili čak verziju, čime se poništava koherentnost distribucije kao celine. Da ne nabrajam dalje.

Za one koji hoće isto što i Windows, i to već postoji i zove se Windows.

O, da, za Windows 10 mislim da je društveno destruktivan zbog polise privatnosti. Zaslužili su potpuni bojkot i korisnike treba prosvećivati, zalagati se za zabranu takvog ponašanja monopolistima itd. Isto se odnosi na Intel(R) Active Management Technology.
[ pisac @ 25.04.2017. 06:49 ] @
Citat:
Nedeljko:GNU/Linux ima svoje prednosti i ne treba da ih izgubi. Neki kao mere popularizacije predlažu da postoji samo jedna distribucija ili samo jedno desktop okruženje, što ukida prednost prilagođavanja različitim profilima korisnika. Takođe se predlaže ukidanje upravljača paketima zato što su paketi specifični za distribuciju ili čak verziju, čime se poništava koherentnost distribucije kao celine. Da ne nabrajam dalje.


Hehe, čekaj bre Stefane Nedeljkoviću, pa zar ti nisi ono malopre rekao da je moj način korišćenja kompjutera "sumanut" jer koristim Slackware?

Kako se to uklapa u ovo gore što si rekao? Pa nikako
[ Nedeljko @ 25.04.2017. 06:55 ] @
Ne zato što koristiš slackware, nego zato što imaš sijaset virtuelnih mašina za razne stvari, pored ostalog za Outlook Express.
[ pisac @ 25.04.2017. 07:28 ] @
To je verovatno zato što ni Linux nije savršen, ni Slackware, ni bilo šta drugo u životu.
[ Nedeljko @ 25.04.2017. 08:32 ] @
Daleko od toga da ima nešto savršeno, ali to što ti radiš je zamena ponuđenih rešenja lošijim, a ne boljih.

Pod Window-om XP postoji Outlok Express, koji je zastareo (kao i XP), ali možemo reći da u određenim slučajevima ima smisla koristiti (kao i XP). Međutim, držanje VM zbog elektronske pošte nema smisla.
[ SlobaBgd @ 25.04.2017. 08:50 ] @
Postaješ dosadan sa "Za one koji hoće isto što i Windows..."! Ako ti je to sva argumentacija koju potežeš u "odbranu" Linuxa (kojeg niko ne napada, ako možeš da pojmiš), onda si poprilično omašio temu. Imam utisak da ti Windows (sa svojih preko 90%) toliko smeta da bi ti ukinuo i pravougaone prozore kao grafički element, uveo bi ovale ili trouglove, samo da Linux što manje liči na Windows.
[ Branimir Maksimovic @ 25.04.2017. 08:51 ] @
Ja drzim nekoliko virtualki raznih Os-eva tek tako ,nek se nadje...
[ pisac @ 25.04.2017. 09:38 ] @
Citat:
Nedeljko:Međutim, držanje VM zbog elektronske pošte nema smisla.


Haha, kako nema? Pa hajde da mi neko hakuje kompjuter na kome radim slanjem zaraženog maila.
Sve što treba da uradim da uklonim bilo kakvu eventualnu zarazu ako otvorim sumnjivi mail jeste da vratim prethodni snepšot virtuelne mašine.

Hehe, čitam šta radi NSA (procureli neki njihovi dokumenti) i kako hakuje rutere širom sveta. Kažu, dovoljno je samo da nađu koji fejsbuk nalog koristi administrator tamo nekog rutera, i postave neke svoje automatizovane sisteme/skripte/štagod (ima tamo u dokumentu i ime tog sistema al' sam zaboravio) i čim se ovaj uloguje odmah mu je kompjuter na izvolte NSA službi, onda pokupe logove i šifre rutera i kače se i postavljaju svoje skripte i teraju dalje kroz sistem (tako snifuju celu mrežu na Internetu da bi pratili saobraćaj). Pa ok. Hajde tako mene da hakuju, kada mi Fejsbuk radi u posebnoj virtualnoj mašini
[ lega99 @ 25.04.2017. 12:13 ] @
Pocelo je masovno, epidemija je pocela, sada su tzv. "sigurnosne novine" uvedene i u Neon LTS izdanje i Neon USER izdanje, Manjaro Testing, SuSe TW itd...
https://www.facebook.com/group...72/permalink/1315196548566001/
[ Nedeljko @ 25.04.2017. 13:21 ] @
SlobaBgd

Dakle, to su samo tvoji utisci. Nema obrazloženja.

Da, za one kojima odgovara Windows već postoji rešenje i zove se Windows. Protiv toga nisi naveo nijedan argument.
[ Ivan Dimkovic @ 25.04.2017. 14:22 ] @
Citat:
pisac:
Citat:
Nedeljko:Međutim, držanje VM zbog elektronske pošte nema smisla.


Haha, kako nema? Pa hajde da mi neko hakuje kompjuter na kome radim slanjem zaraženog maila. :D
Sve što treba da uradim da uklonim bilo kakvu eventualnu zarazu ako otvorim sumnjivi mail jeste da vratim prethodni snepšot virtuelne mašine.


A sta ako napadac poseduje neki 0day sa kojim eskalira privilegije i bezi iz VM-a?

Primer: https://xenbits.xen.org/xsa/advisory-186.html

Sorry, ako hoces da se hvalis sa tim kako ti ne mogu napadaci nista, moraces fizicki da izolujes masinu koja je na javnom Internetu od masine za koju tvrdis da je imuna.
[ plus_minus @ 25.04.2017. 15:44 ] @
Citat:
lega99: Pocelo je masovno, epidemija je pocela, sada su tzv. "sigurnosne novine" uvedene i u Neon LTS izdanje i Neon USER izdanje, Manjaro Testing, SuSe TW itd...
https://www.facebook.com/group...72/permalink/1315196548566001/


A jel' to kažeš ne može ni preko polkit fajlova da se premosti, kao recimo .. pkexec ?

# /usr/share/polkit-1/actions .. npr.. pa neki polkit od KDE/neona .. da li ima.. ?
[ lega99 @ 25.04.2017. 16:17 ] @
Citat:
plus_minus: A jel' to kažeš ne može ni preko polkit fajlova da se premosti, kao recimo .. pkexec ?

# /usr/share/polkit-1/actions .. npr.. pa neki polkit od KDE/neona .. da li ima.. ?


Probaj, ja sam probao i sa pkexec i nije moglo, ako nadjes resenje ti podeli, ja ne znam, ja sam primenio klasiku, zakljucao sam fajlove da ne moze update i miram sam dok ne promene biiblioteke i kompajliranje pa onda program ne moze da se ucita kao kad sam imao program sa QT 5.7 a na masini je bio QT5.7.1
[ Branimir Maksimovic @ 25.04.2017. 17:46 ] @
Caslav je reko da rade if(getuid() == 0), nema tu pomoci osim da se izbaci taj kod.
[ plus_minus @ 25.04.2017. 17:51 ] @
@lega99

Šta da probam kad niti hoću, niti trebam da instaliram kde ili bilo šta od neona da mi kvari x i openbox .. ?

Bez obzira, pkexec može lako da se obuzda ručno ...

Uostalom, tako i treba. Delfin i (uopšte) kde programi sa sve sesijom su mnogo .. pa, krš. Špagete na koji god hoćeš način. Bar ono što pravi po hard disku. Jeste delfin dobar, ali, za root privilegije, bilo koji drugi je sasvim dovoljan.

termite -e 'sudo mc' i imaš root privilegije nad fajlovima i folderima.
[ lega99 @ 25.04.2017. 21:33 ] @
Citat:
plus_minus: @lega99

Šta da probam kad niti hoću, niti trebam da instaliram kde ili bilo šta od neona da mi kvari x i openbox .. ?

Bez obzira, pkexec može lako da se obuzda ručno ...

Uostalom, tako i treba. Delfin i (uopšte) kde programi sa sve sesijom su mnogo .. pa, krš. Špagete na koji god hoćeš način. Bar ono što pravi po hard disku. Jeste delfin dobar, ali, za root privilegije, bilo koji drugi je sasvim dovoljan.

termite -e 'sudo mc' i imaš root privilegije nad fajlovima i folderima.

Znam ja za MC ima ga u svako linuxu ali to mi je alatka kada sam u recovery modu. Imam za sada Krusader koji jos uvek radi u GUI modu kao root i kojeg sam koristio ranije ali i njega su povremeno zanemarivali tako da u jednom distrou terminal prozor ostaje kako je setovan a opet u drugom nekom distrou izgubi se i moram da trazim prelomnu liniju da ga ponovo razvucem u okviru programa. Delfin mi je na pocetku koriscena izgledao kako kopija explorera i uzasno sam ga mrzeo ali posto je Krusader lose odrzavan presao sam na Delfin i podesavao ga kako meni odgovara. E sad posle toliko godina nasao se neko da kaze e puj pike ne moze to je opasno, sta je taj neko radio sve ove godine? Meni lici da taj neko ne zna sta ce sa plasmom5 pa mora da menja programe da bi progurao svoj projekat za koji nema pojma sta mu je cilj. Ubuntu je gurao Unity pa sad odustaju, gurali su mobilne telefone pa odustaju.Podseca me na politicare koji kad dodju na vlast sve staro proglase da ne valja i obavezno sebi dizu spomenik u vidu neke propale investicije. Ne mogu da prihvatim bilo kakvo opradanje autora nove plasme 5, ako je moglo 10 godina sve da bude ok i da se ne dize frka zasto ne moz i narednih 10. Kad oni tako misle neka misle, to pokazuje koliki je njihov stepen autizma i otudjnosti od korisnika, ja ne zelim da mi neko kao oni sole pamet pa kao kod Orvela menjaju istoriju svaki dan. Hvala im nisam clan nijedne partije a ni sekte niti cu biti.
[ Space Beer @ 26.04.2017. 04:56 ] @
Čekaj bre, od kada je ova promena? Ja i dalje mogu da pokrenem Dolphin kao root u openSUSE TW (mislim da je plasma 5.9.4 trenutna verzija)
[ calexx @ 26.04.2017. 07:50 ] @
Čini mi se da je reč o onom dodatku Root Actions kod koga na desnoklik nudi da neki fajl otvoriš kao root. To su ipak dodaci, na nekim linuxima su u startu instaliranim na nekim nisu a valjda sada ne dozvoljava da se dodaju. Ipak, mislim da će to da bude rešeno u roku od odmah, upravo sam pogledao ponudu sličnih i jedan od njih je proradio pa sada imam te root operacije na desnoklik. Mada ne koristim delfina, samo sam probao.
[ calexx @ 26.04.2017. 10:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Windows i Linux blage veze nemaju jedno sa drugim ni po OS arhitekturi ni po shell-u, tako da tvrditi da "99% korisnika Linuxa" "odlicno poznaje" Windows ne moze biti realna stvar osim ako "99% korisnika Linuxa" nisu ujedno i korisnici Windowsa u sta cisto sumnjam.
Zašto se odgovara na deo poruke i koristi samo ono što nekome odgovara? Napisao sam da verovatno svi ili skoro svi korisnici linuxa znaju slično kao i korisnici samo windowsa. Ne odnosi se na administratore bilo čega, na developere, na one koji su kao životni posao izabrali jedan od ovih pa ne znaju ništa drugo ... samo obični korisnici. Skoro sam siguran da je 99% običnih linux korisnika dugo koristilo windows i onda su probali nešto drugo pa ostali. Malo njih je odustalo, malo je i obrnutih priča, ne znam da je neko posle godina linuxa prešao na windows. Malo, što znači da nije 100% ali je cifra beznačajna.

Ovo pišem iz svog primera ali i iz brojnih poruka po linux forumuma gde nisam pročitao da neko kaže da nema pojma kako se nešto radi na windows OS nego najčešće bude odgovor tipa ... nisam godinama koristio windows pa se zaboravilo. Ja i dalje imam windows na svakom hardu za tu i tamo ponešto. Recimo da AoE RoR ne ide najbolje na linuxu pa 99% zbog toga startujem windows. ;) Drugi razlog je HP alatka za fleške, mrzi me da tražim neku sličnu na linuxu a ova ume da odradi posao. Kao i rufus.

Godinama po školama informatiku predaju priučeni nastavnici nečeg sličnog, oni znaju windows taman koliko su imali prilike da nauče od komšijinog malog koji najbolje igra igrice i koji lako ume da podesi fejs i to je dovoljno. Naravno, postoje i oni koji znaju informatiku, ovo je više sećanje na početke, danas verovatno ima i onih koji znaju. Mada ne verujem da su učili bilo šta osim windowsa.

Po firmama, iz uglavnom objektivnih razloga, se koristi windows, igrice uglavnom rade na njemu, a i lako se instaliraju programi, pa što da neko uči komplikovani linux ... koji je najčešće lakši ali to niko nije hteo da im kaže. Upravo sam imao sitan problem sa jednim programom, deinstalirao ga, otkucao sudo pacman -S mkvtoolnix-gui i opet ga instalirao. Za windows se to malo drugačije i teže instalira. Samo primer.
Citat:
calexx:Ovo je nešto što ne kapiraju, 99% korisnika linuxa, mada verovatno i 100% odlično poznaje windows i zna o njemu koliko i korisnici (samo) windowsa.

P.S. Primer sam naveo u pacman varijanti, mada ja koristim yaourt ali da ne navlačim bačija ... mada on verovatno neće ni da stigne do četvrtog pasusa pa zato nisam ni odgovarao na njegov komentar. ;)
[ pisac @ 26.04.2017. 11:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sorry, ako hoces da se hvalis sa tim kako ti ne mogu napadaci nista, moraces fizicki da izolujes masinu koja je na javnom Internetu od masine za koju tvrdis da je imuna.


Ne koristim Xen, a pri tome bi morali još malo da eskaliraju privilegije čak i ako izađu iz virtuelne mašine , ali svejedno uvek mogu da dođu sa pištoljem i probaju da me ubede da im dam šifre ako im je toliko stalo . Mada im je mnogo lakše da snifuju mailove ili sms poruke (kao što i rade) pošto klijenti uvek traže da se dopisuju i razmenjuju šifre i ostalo, tako da ja uopšte nisam toliko zanimljiv za tu službu već su virtuelne mašine najbolji način za odbranu od nekih drugih pacijenata.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2017. 11:08 ] @
Napisao si "hajde da mi neko hakuje" mahajuci sa ekvivalentnom stita od kartona.

Naravno da niko nece bacati neki preskup i strateski bitan 0day za VM hipervizor na tebe ili mene ali tehnicka mogucnost sasvim sigurno postoji i ako se desi da neki od tih 0day-eva procuri u leak-u mozes ocekivati jako brzu reakciju od strane lopova sa jeftinijim ulaznicama.
[ pisac @ 26.04.2017. 20:44 ] @
Napisao sam "Hajde tako mene da hakuju" ali nebitno za temu, jer možemo do sutra da se nadmudrujemo.
[ pisac @ 03.06.2017. 09:51 ] @
Pošto je (prava) tema zamrla, možemo da nastavimo da se nadmudrujemo

Citat:
Ivan Dimkovic:
Napisao si "hajde da mi neko hakuje" mahajuci sa ekvivalentnom stita od kartona.


Komparacija najbolje moguće zaštite (od koje je bolja jedino fizička odvojenost i rad preko VNC/RDC-a i sličnih tehnologija) sa "štitom od kartona" pokazuje malicioznost u tvom postu. Ne znam što ti to treba, možda ti znaš?
[ Nedeljko @ 03.06.2017. 13:53 ] @
"Malicioznost" je "zlonamernost".

Ne znam kako je to najbolja moguća zaštita. Možda ti tako misliš, ali dopusti da drugi imaju drugačije mišljenje.

Eto, za mene je najvažnije nabavljati oftver iz proverenih izvora. Na GNU/Linux distroima imam službene riznice kao neko rešenje.
[ bojan_bozovic @ 03.06.2017. 14:14 ] @
Pisac

Ako koristis aplikacije iz proverenih izvora I legalan softver koji ima update za sigurnosne rupe, sansa da zaista nesto vrlo naopako podje (drive by web exploit I sl.) su male, ali moras znati da nikakav softver nije 100% bezbedan. To je Ivan I zeleo da ti kaze. Sistemi koji cuvaju stvarno bitne I poverljive informacije ne samo da nemaju fizicki pristup internetu vec imaju I fizicko obezbedjenje (kamere, naoruzane cuvare itd.). Tek na takav sistem moze doci, recimo, projektna dokumentacija za F22A, ili neko atomsko oruzje ili ICBM. Dalje, I za komunikaciju preko WAN koriste se iskljucivo vojni protokoli koji nisu dostupni javnosti kao I jaca enkripcija of civilne. To je razlog zasto je Snowden mogao da ucini javno dostupnim informacije koje su bile tajne, a ne moze obicni marinac Mike, koji ima vrlo ogranicen pristup vojnoj mrezi americkog ministarstva odbrane, I ti top secret kanali mu nisu ni dostupni. Postoji poseban military edition windows za takve stvari, ali on je nedostupan za civilnu upotrebu. I druge zemlje imaju slicne protokole za top secret informacije.
[ Branimir Maksimovic @ 03.06.2017. 15:49 ] @
Ti si im gledo u citap, pa znas? Kolko se secam pre jedno 10ak godina je neki klinac iz Hrvatske upao u Pentagon i u roku od 2 sata mu dosla policija na vrata ;p
[ bojan_bozovic @ 03.06.2017. 16:16 ] @
@Branimir


Znam sta koriste, ne koriste TCP/IP I obicnu enkripciju za top secret podatke (https://en.wikipedia.org/wiki/...lligence_Communications_System). Moras imati komp sa tim njihovim protokolima da bi pristupio mrezi, sto su leakeri uspeli, ali taj klinac iz Hrvatske o kome pricas je najverovatnije upao na neenkriptovanu mrezu (NIPRNet) https://en.wikipedia.org/wiki/NIPRNet postoji I SIPRNet koji je negde u sredini. Gde je tacno upao? Daj neki link da potkrepis svoju tvrdnju.

Ono sto znam znam zato sto sam se interesovao za to nekada. OS koji treba da bude bezbedan za vojnu upotrebu mora da ima mandatory access control, I neizbrisiv audit log gde se loguje bas sve sto system radi, kao I osoblje koje ce proveravati audit log stalno, mozda svaki dan, mozda svake nedelje (posebni audit log administratori). https://en.wikipedia.org/wiki/Mandatory_access_control Cak I Snowden I Manning nisu dosli do zaista poverljivih podataka, recimo, o Minuteman III ICBM-ovima, termonuklearnim bojnim glavama itd. sto bi Im omogucilo ne da podatke salju na WikiLeaks, vec da ih prodaju zainteresovanima (poput Irana) za debele pare. Onda bi tim sistemima bilo tesko prici I iznutra (preko JWICS) zbog "need to know", mislim, ni Donald Trump nema "need to know" sto se projektne dokumentacije za Minuteman III ili termonuklearnu bojnu glavu tice. Moze da ih upotrebi, ali nisam siguran da moze da dodje do projektne dokumentacije.

Slicno I ostali rade.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 03.06.2017. u 17:28 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 03.06.2017. 17:06 ] @
Bilo je svuda po vestima. Mrzi me sad da trazim.
[ pisac @ 03.06.2017. 17:22 ] @
Citat:
Nedeljko:
"Malicioznost" je "zlonamernost".

Ne znam kako je to najbolja moguća zaštita. Možda ti tako misliš, ali dopusti da drugi imaju drugačije mišljenje.

Eto, za mene je najvažnije nabavljati oftver iz proverenih izvora. Na GNU/Linux distroima imam službene riznice kao neko rešenje.


Hm, kao da pričamo o različitim galaksijama.
Dao sam primer, vrlo jasan: Mailove čitaš u virtuelnoj mašini i bezbedan si od upada virusa/trojanaca/kakvihgodprdeža na glavnom (host) kompjuteru. Nije savršena zaštita od NSA hakera (s druge strane ni probijanje nije zagarantovano) ali je najbolja moguća. Nema tu diskusije. Jače od toga je samo da mailove čitaš na posebnom kompjuteru. Sve to isto važi i za kačenje na fejsbuk umesto čitanja mailova.

Kada u komentaru neko to poredi sa "štitom od kartona", e taj komentar je upravo to što sam rekao. Nije to nikakav "štit od kartona" već prilično neprobojni štit sa dosta kevlara, međutim taj ipak ne može da zaštiti kad ti neko pošalje zolju ili još bolje raketu sa bojevom glavom.

Jel tako? Tako je.
[ Nedeljko @ 03.06.2017. 17:45 ] @
Najbolja poznata enkripcija je civilno dostupna jer za sada ne postoji bolji metod od javnog naučne revizije da se dođe to dobre enkripcije.

To što neka država (čitaj SAD) ima banana zakon po kome ne da ne znam šta za civilnu upotrebu ili za izvoz (idiiii...), ne znači da druge zemlje nisu u stanju da proizvedu to isto bez tih ograničenja, recimo na veličinu ključa, koje predviđa jurisdikcija pod koju ne potpadaju.
[ Nedeljko @ 03.06.2017. 17:52 ] @
pisac


Ivan je obrazložio zašto je to štit od kartona. Postoje poznati načini da se iz guesta prodre u host. Ne trebaju nikakva znanja koja ima samo NSA, već samo znanja dostupna kriminalcima, odnosno ciljnoj grupi. Ja sam rekao zašto smatram da je druga vrsta zaštite delotvornija.
[ pisac @ 03.06.2017. 21:25 ] @
Moj VPS na XEN-u je hitno pečovan pre neki mesec (upgrade kernela) zbog takve kritične rupe, a pre toga je radio dugo dugo bez otkrivenih nedostataka tog tipa. Hajde molim te opiši neki od tih tebi "poznatih načina" kojim će neko da probije moj "štit od kartona" , ali pošto ne znaš koju virtuelnu mašinu koristim kod kuće opiši po jedan metod za sve popularne

Inače nekako ne pominješ da i moja virtuelna mašina isto može da se pečuje kao tvoj softver, i da pri tome u njoj već može da radi upravo taj tvoj bezbedni softver iz "proverenih izvora" i "službenih riznica" koji je po tebi neprobojan a po meni šupalj ko švajcarski sir.
[ Nedeljko @ 03.06.2017. 22:26 ] @
Ti u virtuelki koristiš OE na XP-u, ako se dibro sećam. Dakle, bušan OS (nema više zakrpa za njega) sa kojim može da radi ko šta hoće.

Ja nisam rekao da su načini poznati meni, već kriminalcima, što ja svakako nisam.
[ Branimir Maksimovic @ 03.06.2017. 23:49 ] @
A evo o onom klincu.
http://www.catoutofthebag.info/1/1/Documents/1.html
"
Vojna baza. Zapravo se radilo o američkoj vojnoj bazi Andersen. “Svakog čovjeka na neki čin goni njegova namjera, pa tako i hakera. U to vrijeme sam imao 15 godina, zanimali su me izvanzemaljci odnosno tajne koje američka vlada skriva od javnosti. Zabranjeno voće. Vjerujem u pravo na istinu i slobodu informacija. Puno slučajeva hakiranja motivirano je upravo takvim namjerama, kao i ovaj najnoviji s objavom registra branitelja. Mali čovjek voli znati, a ne da mu se istina skriva. Sustav vojne baze Andersen bio je jako slabo zaštićen. Kad sam otkrio o kojoj se greški radi, iznenadio sam se što se tako slabo pazi na sigurnost”, objašnjava Mišković.
"
[ pisac @ 04.06.2017. 00:32 ] @
Citat:
Nedeljko:Ja nisam rekao da su načini poznati meni, već kriminalcima, što ja svakako nisam.


Onda ne možeš znati da li je kriminalcima poznato kako da provale i tvoj bezbedan softver iz sigurnih izvora i riznica.

Mogu ja da teram moj nezakrpljeni OE pun rupa u virtuelnoj mašini koliko god hoću, jer čim pročitam mailove zaustavim/ugasim virtuelnu mašinu i tako pobijem i sve te eventualne kriminalce koji su se eventualno nakotili unutar (na njihovu žalost) virtuelne mašine dok sam čitao mailove, a u sledećm čitanju samo vaskrsnem mašinu iz prethodnog 100% sigurnog snepšota (bez ikakvog butovanja jer se odmrzava već dignuta mašina u roku od odmah). Svi mailovi su ionako na IMAP serveru, nema šta da se opterećujem držeći mailove u virtuelki, u njoj ih samo čitam i raspoređujem u IMAP foldere.

To sve isto važi i za fejsbuk odnosno javaskript u bilo kom browseru, i sve ostale problematične upotrebe kompjutera gde se mnogo bagre nakotilo.

Štit od kartona, hahaha.
[ bojan_bozovic @ 04.06.2017. 03:47 ] @
@pisac

Ako pokreces ranjiv OS pod VM, moli boga da se haker direktno ne konektuje na tvoju msinu, inace, pokusace 0day za windows 10, pa ako ne ide 0day za Linux, I onda si gotov (naravno ako ima razloga tj. zna da bas ti sopujes sa crnom American express karticom). Taj patch za xen mogao je I da ne bude objavljen pet godina, da je bio poznat samo kriminalcima. Slicno ako koristis sandbox (sanboxie, avast secure zone itd.) ili wine. To se lako probija - neces nikoga ovde naterati da hakuje bas tebe I tako pocini krivicno delo (zato bi te neki mod na drugom forumu mozda I odmah banovao), cak I da zna tacno 0dayeve koje moze da ti utera u komp, po pravilniku ES to je prekrsaj za ban ako pokusa da ih postuje ovde.

@branimir maksimovic

Zanimljivo.
[ Nedeljko @ 04.06.2017. 06:09 ] @
pisac,

Računar radi mnogo brže nego što čovek to može da prati. Dok ti čitaš mail-ove... prođe večnost sa stanovišta CPU-a. On može da ti inficira bušan XP guest mnogo brže nego što ti pročitaš naslov mail-a. Ako ima metod za prodor u host, inficiraće i njega pre nego što ti pročitaš naslov nekog mail-a.

Snapshot inficiranog sistema je inficiran i kad ga oživiš, opet je inficiran. Svi pogrami, pa i maliciozni natavljaju tamo gde su stali. To ej kao hibernacija.
[ bojan_bozovic @ 04.06.2017. 06:42 ] @
Cak I da ne koristi snapshot, da pokrece iz ciste VM svaki put busan system, opet je problem, ne samo ako se prodre u host, vec moze samo u taj XP da se postavi keylogger, I onda se remote prati sve sto se radi u VM. Apsolutno nema nikakvog drugog resenja nego imati legalan I updateovan sw, jer prosecan keylogger nece prakticno nikakav antivirus/antimalware da uoci (probao sam nekim python keyloggerom da testiram te silne AV proizvode koje reklamiraju na sva usta pre neku godinu I - nista!).
[ Nedeljko @ 04.06.2017. 08:50 ] @
Taj guest OS je OS ko i svaki OS sa svim svojim ranjivostima koje taj OS ima.

Pritom neki kao zaštitu od keylogger-a preporučuju korišćenje clipboard-a, koji se još lakše špijunira.
[ pisac @ 04.06.2017. 11:50 ] @
Šuplja vam je priča.

Kod mene je uvek uključeno praćenje interneta i ispostavilo se da je najveća rupetina upravo javaskript u browseru (koliko god taj browser bio nov), koji stalno pokušava (i uspeva) da kojekuda šalje kojekakve informacije sa kompjutera, i to konstantno. Tu su nekada u pitanju stotine megabajta poslatih ili preuzetih podataka sa čudnom ip adresom koji nema nikakve veze sa onime što si otvorio u browseru.

To su ti vaši legalni apdejtovani softweri

Nije ni čudo što NSA hakuje administratore upravo tako što ih pusti da se uloguju na svoj fejsbuk.

Moj OE unutar VM je nekoliko redova veličina bezbedniji od online čitanja mailova iz modernog browsera. Koliko je stariji toliko je i bezbedniji. A udobnost rada u OE u odnosu na JSkripte ne može ni da se poredi.


[Ovu poruku je menjao pisac dana 04.06.2017. u 13:01 GMT+1]
[ pisac @ 04.06.2017. 12:01 ] @
Inače zanimljivo je da je firefox od neke tamo verzije izbacio mogućnost da se u podešavanjima isključi JS.
Zašto? Pa zato što navodno to korisnici ne žele jer im onda sajtovi nisu funkcionalni. Simpatično opravdanje za potpuno besmislen potez.
[ doc-holliday @ 04.06.2017. 14:44 ] @
U FireFox preko about:config JavaScript može da se onemogući.

Ono što bih ja zabranio i potpuno izbacio iz brauzera to je upotreba kolačića.
No, obzirom na današnje navike programera ako onemogućite kolačiće većina sajtova ne funkconiše.

E sad, ovi što programiraju misle da su veliki majstori za dizajn.
Ali ja mislim da nisu,
Srećom tu je "No Style" tako da loš CSS ne iritira toliko kao kolačići.
[ Nedeljko @ 04.06.2017. 15:03 ] @
Outlook Express i Windows XP su veće sigurnosne rupčage od bilo čega podržanog.

Stavi Thunderbird ili bilo koji drugi klijent za poštu ako nećeš iz browser-a.
[ Nedeljko @ 04.06.2017. 15:04 ] @
Baš me zanima kako će da rade sajtovi bez JS-a.

Kakav god da je, sigurniji je od bilo koje zamene.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 04.06.2017. u 17:24 GMT+1]
[ doc-holliday @ 04.06.2017. 17:36 ] @
Ne znam da li se to odnosi na moj komentar?

Nisam ja protiv JavaScript-a nego sam napisao da mi smetaju kolačići.
Mislim da kolačiće treba potpuno izbaciti.
A JavaScript ograničiti na ono za šta je zaista potreban u nekoj situaciji.

Besmisleno je sa sa svakom web stranom poslati 50 ili 100 megabajta sadržaja
od koga je klijentu potrebno na primer samo 20KB.

Tu prednosti JavaScript-a prelaze u svoju suprotnost
i na neki način postaju mane jer služe nečemu drugom a ne potrebama klijenta.

A sigurnost? Pa ako ste dovoljno uporni izanaliziraćete svaki XML request!
[ dusans @ 04.06.2017. 17:51 ] @
Nakaradna upotreba nije razlog za ukidanje.
[ Nedeljko @ 04.06.2017. 18:00 ] @
Odnosilo se na ukidanje JS-a, ko god da je napisao.

Bez njega slabo šta radi. Ljudi vide po facebook-u, koliko god da mu je kod prenatrpan. Danas je fazon u tim web aplikacijama (skype postoji u tom obliku). To je sve u javascriptu.
[ Branimir Maksimovic @ 04.06.2017. 22:49 ] @
Kolacici imaju svoju svrhu. To sto se zloupotrebljavaju je druga prica.
[ pisac @ 08.06.2017. 13:32 ] @
Ok, da rezimiramo (štit od kartona):

1) Bezbednije je koristiti svež ažuriran softver iz pouzdanih izvora, nego bilo koji softver unutar virtuelne mašine makar da je i ta mašina ažurirana isto iz pouzdanih izvora.
2) Zerodej za taj svež ažurirani softver iz pouzdanih izvora ne može postojati jer je taj softver 100% siguran. Za razliku od zerodejeva za izlazak iz sveže ažurirane virtuelne mašine, kojih je pun internet, pa je probijanje virtuelke mačiji kašalj kojim se bave klinci iz komšiluka.

Zvuči suludo. A i jeste
[ Branimir Maksimovic @ 08.06.2017. 21:42 ] @
Hm, pa uvek ti je bezbednije da surfujes iz virtuelne masine. Bas da ce trojanac, sta vec , provaliti da radi u virtualci i onda gledati da busi virtualku je malo verovatno.
[ plus_minus @ 25.06.2017. 13:17 ] @
Moram da se osvrnem na početak teme, na uvodni post.

Juče sam instalirao Debian 9 new stable, "Stretch" sa KDE plasma 5, da vidim gde su rešili da zakucaju plasma fwk, u kakvom stanju.
- Pulse detektuje karticu iz prve kako valja. I nema "kompresije".
- AMD Gpu se instalira kao običan paket. I to radi, kao da je šiopvan sa kernelom, takav utisak odaje. Kwin efekti bez `kwin plasma crashed` sa OpenGL 3.1.. Radi. Kao usijanim nožem kroz neohlađen puter.
- Ručno sam dodao ahteros firmware.

Osim toga, nikakav više poduhvat administratorskog tipa + jako fino doteran systemd, kad je već, systemd.
apt (ne apt-get) radi xtra.

I toliko o Debianu.


E, a sad malo o GUI i privilegijama.

Morao sam da nabodem ručno jednu liniju za atheros wifi usb dongle da ne klonira automatski mac AP svaki put. To je valjda zaostali mali bug u debian 9.0.0 i NetworkManageru, ali kao i obično, na howto itd. već ima šta d se radi i za 3 sekunde gotovo. U DebKDE 9.0.1 ni toga neće biti pretpostavljam. Osim toga, taj beli atheros usb dongle, uvek u svakom distrou mora da se čačne, ovako ili onako.
Poprilično sam iznenađen dakle. Opeglano. Dobro. Uštinuo sam se iz pozitivih razloga.

@lega99

Mogu misliti koliko je tebi ponekad teško sa tom plazmom.
A zašto, nem' pojam ...

Root privilegije ?

(alt + F2) -> kdesudo dbus-launch dolphin



---------------------------
user password ...



----------------------------
dolphin in root mode...



Da nije root, ne bih mogao ni da dođem do selekcije za brisanje baš ove stavke, jel' da ?

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 25.06.2017. u 14:27 GMT+1]
[ calexx @ 25.06.2017. 16:25 ] @
Ja sam hteo da probam ovog debiana i nisam uspeo. Verovatno sam žurio i nešto prevideo. Ako pokrenem live verziju, traži da se ulogujem, ako upišem user kao username, onda pređe na desktop i istog trenutka se vrati na login. Ostalo ne prolazi tj nisam našao dobitnu kombinaciju. Ako u startu ne idem na live nego odmah na instalaciju, zapne kod CD-ROM detekcije ili tako nekako.
Gde grešim?
[ vinted @ 25.06.2017. 16:55 ] @
Citat:
calexx: Ja sam hteo da probam ovog debiana i nisam uspeo. Verovatno sam žurio i nešto prevideo. Ako pokrenem live verziju, traži da se ulogujem, ako upišem user kao username, onda pređe na desktop i istog trenutka se vrati na login. Ostalo ne prolazi tj nisam našao dobitnu kombinaciju. Ako u startu ne idem na live nego odmah na instalaciju, zapne kod CD-ROM detekcije ili tako nekako.
Gde grešim?

Najverovatnije nigde. Još par mojih drugara je imalo nebulozne probleme tog tipa. Pretpostavljam da je problem u loše skinutom iso.img. Probaj za par dana da skineš novi iso.img. rešiće oni to kada im se požale
[ plus_minus @ 25.06.2017. 19:02 ] @
@calexx

Ja sam skinuo 64bit net-install iso od 280mb. Prikopčao lan kabl na ruter, odabrao KDE u toku instalacije, to je to...
fleška odakle sam butovao pravljena sa dd komandom.
[ tuxserbia @ 25.06.2017. 19:42 ] @
Bila greška neka na Live CD-ima, eksprijesno izbacili 9.0.1 verziju. Normalni CD/DVD, oni samo za instalaciju rade normalno. A da, za KDE nešto pročita da ima još neke bubice, ima negde na sajtu.

Edit

Evo ovde

https://lists.debian.org/debian-cd/2017/06/msg00039.html
[ SlobaBgd @ 25.06.2017. 20:04 ] @
Da se ovo desilo Windowsu, uvaljali bi Gejtsa u katran u perje i proterali iz... Iz mesta u kojem provodi penzionerske dane.
[ tuxserbia @ 25.06.2017. 20:36 ] @
Vala baš!

completely off topic

https://www.theverge.com/2017/...ft-windows-10-source-code-leak

https://www.engadget.com/2017/...-leak-embarrassment-microsoft/

http://www.businessinsider.com...0-source-code-leak-2017-6?IR=T

http://fortune.com/2017/06/24/windows-10-source-code-leak/

https://news.ycombinator.com/item?id=14622608

A ovo će moderator skroz-naskroz da mi obriše

https://www.windowscentral.com...-source-code-has-leaked-online

a i mene, vala!

Zasluženo, ako smijem da dodam


Fali ti železnička šina u opisu ;-)

http://static.tvtropes.org/pmw.../images/Tar_and_feathers_1.gif

[ calexx @ 25.06.2017. 21:03 ] @
Citat:
plus_minus:Ja sam skinuo 64bit net-install iso od 280mb. Prikopčao lan kabl na ruter, odabrao KDE u toku instalacije, to je to...
fleška odakle sam butovao pravljena sa dd komandom.
Odavno me mrzi da radim netinstall, uzmem gotov iso i instaliram.
Slabo koristim dd komandu jer par puta nije bila uspešna. Čini mi se da rufus nudi dd za .img dok .iso radi uobičajeno.
Citat:
tuxserbia:Bila greška neka na Live CD-ima, eksprijesno izbacili 9.0.1 verziju. Normalni CD/DVD, oni samo za instalaciju rade normalno. A da, za KDE nešto pročita da ima još neke bubice, ima negde na sajtu.
Aha, znači ipak nisam ja brljao. KDE tj novi KDE po imenu plazma je očaj a o bubicama bih imao da pišem tri strane.
Citat:
SlobaBgd:Da se ovo desilo Windowsu, uvaljali bi Gejtsa u katran u perje i proterali iz... Iz mesta u kojem provodi penzionerske dane.
Šta da ti kažem, pravim razliku između komercijalnih proizvoda koji brljaju i fraj koje prave manje-više upućeni pojedinci. Onda od njih biram one koji najmanje greše. Osnovni razlog zašto trošim linux je što posle nekog vremena ukapiram da sve ide glatko za razliku od pendžera koji umeju da zastajkuju. To se ne primeti dok se koristi samo windows, potrebno je nekoliko meseci linuxa pa onda sve bude očigledno. Naravno, linux je pre 7-8 godina bio druga priča, poluupotrebljiv sa zatvorenom zajednicom koja nije htela da pomaže. Danas je druga priče, malo znanja, malo više volje i sve se može.

Valjda si primetio da ne volem preterano debijansku varijantu i ne koristim ni njega ni podverzije.
[ vinted @ 26.06.2017. 07:57 ] @

Još malo pa će Windows biti Open Source