[ Mark 02 @ 16.04.2017. 16:09 ] @
Koja je bolja tavanica kao toplotna i zvucna izolacija?
1.Fert gredice,ispune i betoniranje
2.Izliti cerklaz,postaviti horizontalno drvene grede 10x11cm na 80 cm razmaka,gore zakucati daske,dole gipsanu plocu a izmedju izolacija(mineralna vuna ili sta vec...)
Napominjem da potkrovlje nece biti mesto za stanovanje nego bukvalno tavan.
Sto se tice cvrstoce i protivpozarne zastite znam da je bolja 1 varijanta ali kao sto sam rekao mene zanima toplotna i zvucna izolacija.

[Ovu poruku je menjao Mark 02 dana 16.04.2017. u 18:03 GMT+1]
[ bakara @ 16.04.2017. 20:34 ] @
U prvoj opciji nemaš nikakvu izolaciju, dakle druga opcija je bolja ako gore neće niko živeti.
[ Mark 02 @ 17.04.2017. 15:13 ] @
OK.Koju izolaciju najolje postaviti izmedju?Mineralnu vunu,azmafon,stiropor,stirodur...?Sem toga cu i najlon postaviti.
[ veljkoE @ 17.04.2017. 18:02 ] @
O kojoj je kvadraturi rec, da li se radi o kuci ili vikendici? Ako je zidana gradnja, ne vidim smisao takve gradnje. Mozda ti bude interesantan predlog da to uradis sa belom plocom. Postoje dve, sa stiroporom i siporeksom. Na plafon uvek mozes postaviti rostilj i izolaciju pa gips.
[ bakara @ 17.04.2017. 20:01 ] @
Citat:
Mark 02:
OK.Koju izolaciju najolje postaviti izmedju?Mineralnu vunu,azmafon,stiropor,stirodur...?Sem toga cu i najlon postaviti.

Azmafon, storopor i stirodur nisu za tu vrstu izolacije, mineralna vuna jeste, ili jos bolje kamena vuna.

Citat:
veljkoE:
O kojoj je kvadraturi rec, da li se radi o kuci ili vikendici? Ako je zidana gradnja, ne vidim smisao takve gradnje.


Sto ne vidis smisao?
Ako nece niko ziveti gore, ploca mu ne treba, a ploca nije jeftina, bolje da ulozi novac u izolaciju.
[ veljkoE @ 17.04.2017. 22:23 ] @
Zida zidove, a zatim drvene grede... potkrovlje razumem, ali umesto ploce, sta znam, nismo u americi, pa montazne kuce...
[ iculibrk @ 17.04.2017. 23:00 ] @
Ja sam iskombinovao, noseći zidovi su mi zidovi hodnika, pa je iznad hodnika i kupatila (produzetak hodnika) ploča, na nju treba doći stiropor 5 cm, ostatak je gips sa mineralnom vunom 10 cm.
[ botr @ 18.04.2017. 20:31 ] @
Kod mene ce (skoro) celo potkorvlje da bude od drveta, odnosno drvene konstrukcije, radim mansardni krov, dvostrano, jedino ce ceoni zidovi, preostala dva, da budu od Ytong blokova. Ako nema potrebe za plocom, nemoj da je radis, mozda jeftinije, jer ostaju zavrsni radovi, gips, itd. ako ne umes sam onda kosta dosta, lakse, brze, izolacju i ovako i onako moras da radis.
[ bakara @ 18.04.2017. 20:45 ] @
Citat:
veljkoE:
Zida zidove, a zatim drvene grede... potkrovlje razumem, ali umesto ploce, sta znam, nismo u americi, pa montazne kuce...

Nije montazna kuca ako nema ploce, to je klasicna gradnja.

medjuspratna ploca je potrebna samo ako ce se gore ziveti...
liju ljudi i tavanice od betona, ali to je nepotrebno potrosen beton i celik koji ni malo nije jeftin a izolacija nikakva, tj svakako je mora uraditi preko toga.
[ Mark 02 @ 19.04.2017. 18:56 ] @
Da kazem malo opsirnije.Radi se o objektu 630X475cm.Bice to letnja kuhinja ili kako neko kaze vinogradska kucica.Sa malim hodnikom i kupatilom.Tu je nekad bio 2 svinjca sa cardakom gore.Zidovi ce biti 30 cm tj.cigla starog formata.A krov ce biti izmedju 2 zida pod 45 stepeni.
[ Mark 02 @ 19.04.2017. 19:02 ] @
Za livenu plocu ste upravu.Mnogi pored toga sto je izliju,izoluju plafon mineralnom vunom ili stiroporom,jer sama ploca nije nikakva izolacija.Sto se tice protivpozarne zastite mislim da je mineralna ili kamena vuna nezapaljiva.A daske odgore bi premazao vodenim staklom.
[ bakara @ 19.04.2017. 19:52 ] @
Premazivao ili ne, krov je svakako zapaljiv.

Stiropor ne ide u krovnu izolaciju!
[ Lavlja_Jazbina @ 20.04.2017. 04:16 ] @
Ne bih se slozio da ne ide,mada sam za tvoj predlog.

http://www.elitemadzone.org/t4...ajam-gradjevine-ali-ne-kao-pre

[ Mark 02 @ 02.01.2018. 02:37 ] @
Evo uskoro stizem do vrha.Pa onda serklaz.Pa me malo strah da ne budu slabe grede 10X12?Ici ce na kracoj duzini objekta 475cm odnosno kad oduzmem debjine zida to izadje 425cm praznog prostora.Mozda 10X15?
[ veljkoE @ 01.03.2018. 11:09 ] @
Raspitaj se kod ne kog ko pravi krovove, ali uglavnom raqsponi idu oko 2.5 metra. kad sam radio potkrovlje imao sam taj problem, posto sobe nisam mogao da resim, jer sam imao drvene stubove. resio sam tako sto sam ispod tih "srednjih vencanica" postavio jos jednu gredu 12X14, i brezonima ih sastavio, te poveca raspon na 4 metra, doduse, kod mene drze crep, kod tebe samo nekog ko ce hodati gore. mozda da pogledas sajtove od proizvodjaca montaznih kuca, pa vidis sta oni stavljaju na medjuspratnu konstrukciju.
[ botr @ 01.03.2018. 13:22 ] @
Ovog pitanja ne bi bilo da imas projekat, gde je sracunato sve sto treba.