[ marlas @ 01.05.2017. 07:31 ] @
Pozdrav

Ukoliko ima netko tko je SQL Developer/Administrator bio bi jako zahvalan kada bi me malo uputio u ovaj posao

Konkretno me zanimaju ove stvari za početak:

- Očekuje li se poznavanje rada u što više baza podataka(MySQL, MS SQL, Oracle.....) te ako jeste da li se i očekuje istovremeno dobro poznavanje PL/SQL i T-SQL?

- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?

- Koliko je potrebno poznavanje XML-a,JSON,AJAX,Rest... u radu sa bazama?

- Na koji način u kućnom okruženju bi bilo najbolje se spremiti za ovakav posao?

- Koliko je poželjno poznavanje programiranja u R?

Ukratko malo i o meni:
Iako radim posao koji nema veze sa informatikom, u slobodno vrijeme učim programiranje,baze....Imam iskustva sa C#(win forms aplikacije), baze podataka(osnovni sql, kreiranje baza i postavljanje upita) i komunikacija preko raznih servisa(xml,json...)
Već neko vrijeme me zanimaju baze te učim o njima preko pluralsight-a, raznih izvora sa youtuba, knjiga i skripti sa interneta ali nakon što lagano savladavam onaj osnovni sql dolazi do biranja platforme pa bi volio kada bi me netko malo uputio kojim smjerom ići i kako se dalje razvijati.

Sve sugestije koje imate su dobrodošle i hvala unaprijed :D
[ jablan @ 01.05.2017. 10:57 ] @
To, šta je bitno, zavisi od konkretne firme i konkretnog radnog mesta. Kod nas (relativno velika socijalna mreža) DBA rade uglavnom MySQL, eventualno ponekad Redis i egzotičnije nosql baze, uglavnom se bave operativnim stvarima, da replikacija radi kako treba, da je bekap uvek spreman, nalozi, permisije i tako to. Ne pišu konkretan SQL (ali pretpostavljam da bi morali da znaju kad negde nekom zapne). Moraju da poznaju Linux relativno dobro, naravno git i sve ostalo što se danas smatra bazičnim alatima.

To za koju platformu da se odlučiš najviše zavisi od toga u kakvom okruženju želiš da radiš - open-source baze se više vezuju za startupe, mlade i dinamične firme, a MSSQL i Oracle za banke (naravno, te su granice sve tanje i tanje, jer su open-source alati već dugo spremni za "enterprise" primene, a sa druge strane ovi se dinosaurusi batrgaju da svoje proizvode učine atraktivnim i dostupnim svima, tako da su u krajnjoj liniji korisnici uvek na dobitku).
[ djordjeno @ 03.05.2017. 09:14 ] @
@marlas

U sustini tvoje pitanje je sta sve treba da zna DB admin.
Odgovor zavisi od firme gde odes da radis.

U velikim firmama kao sto su Telekomi, osiguravajuce kuce, banke i slicno jasno je sta se ocekuje od DB admina, i uglavnom je to sto je vec napisano (sve u vezi sa bazom)
Replikacija, health check, pracenje transakcija, uporavljanje pristupima, pravljanje view-ova, stored procedure, sql job-ovi.
U ovakvim firmama imas pripravnost da ako nesto krene po zlu da si odmah tu da to proveris, da otklonis gresku ili slicno u roku od par minuta - sati, jer ti sistemi rade bez prestanka.

Sa druge strane imas mini IT firme, uglavnom gde svako radi svasta, i nije jasna razlika izmedju programera i dba. Tu ce se i od programera ocekivati da se uloguje direktno na produkcijski DB server,
pobrise ili izmeni neke zapise. Sto je totalno suportno pravilima sluzbe.

- Očekuje li se poznavanje rada u što više baza podataka(MySQL, MS SQL, Oracle.....) te ako jeste da li se i očekuje istovremeno dobro poznavanje PL/SQL i T-SQL?
>> zavisi od firme. Uglavnom velike komplanije su vec opredjeljene za neku bazu. Ne mesaju baze u smislu da imaju vise razlicitih, osim ako nije rec o tome da kad prodavac nekog sistem izricito zahteva odredjenu bazu. Npr sistem za biling traze ORACLE bazu i slicno... Misljenja sam da bi bio db admin, moras dobro znati SQL, koju ekstenziju osnovnog je pitanje u stvari koju sistem na kome radis podrzava.

- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?
>> Da.


- Kada se radi sa bazama podataka da li je potrebno znati i administraciju na određenom operativnom sustavu?
>> sistemi su slicni, ali kako kazu djavo je u detaljima. Kad naucis jedan dobro, lakse je drugi uciti, finese su u detaljima, ali zato postoje profesionalci koji vrlo dobro unovce to znanje.

- Koliko je poželjno poznavanje programiranja u R?
>> ne vidim neku potrebu osim ako ne radis na analizi podataka

Srecno!
[ marlas @ 09.05.2017. 10:45 ] @
Hvala na odgovoru

Koliko bi konkretno ovakav profil možda odgovarao firmama:
-Dobro poznavanje SQL, T-SQL, OLAP, administracija baza
-Poznavanje programiranja C#,XML, Javascripta, R
-Certifikati 70-461: Querying Microsoft SQL Server 2012/2014 i 70-462: Administering Microsoft SQL Server 2012/2014
-Poznavanje osnova administracije i možda certifikat 70-410: Installing and Configuring Windows Server 2012

Spomenuo sam ove certifikate jer već učim iz materijala za pripremu ovih certifikata a kad bi i položio možda bi i firma imala dodatne kompetencije

Pričao sam sa jednim likom usput koliko sam uspio i došao do zaključka kada bi išao ovim putem da bi jednog dana uz iskustvo i znanje mogao konkurirati za data analyst u njegovoj firmi, što mi se čini kao jako zanimljiv posao.
E sada,budući da imam već 28 godina i bez iskustva u informatičkoj branši smatram da bi ovo mogao bez problema savladati ovo da budem konkurentan na tržištu, za razliku od programiranja gdje vjerujem sigurno bi teže mogao biti konkurentan.