[ Zlatni_bg @ 25.04.2017. 20:14 ] @
Da ga ne ureknem, i meni je manje vise ok, ali kad svi dodju s posla i dalje je haos.

http://www.speedtest.net/result/6247619327

Ka googleu je nekih 1-3ms u proseku manji ping. Videcemo :)

Btw, da li osetis zagusenje na AC68U kada upalis napredne funkcije, tipa OpenVPN i slicno? Bojim se da mi ne gusi protok iako mi je CPU usage mizeran :)

Inace, jedna stvar koju sam skapirao sa ovim AC58U/ACRH... Nema Download Master, nema podrska za Merlin niti ce biti, i nigde na netu nema custom firmwarea, cak ni oficijalnog nema novijeg od onog koji je pusten sa prvom serijom rutera. Brine me da ovaj Broadcom SoC nije bas neki krs iako ima 4 ARM jezgra. Ovo je prvi BC-ov SoC sa AC netom i celim sistemom na jednom cipu koliko sam video. Ne znam da li treba vremena da prodje da ga zajednica prihvati ili je jednostavno nesto sto niko ne zeli da ima iz nekog razloga?
[ Binary Mind @ 25.04.2017. 21:12 ] @
Nije ACRH13 Broadcom već Qualcomm Atheros... Strpi se. Vidim da ima dobre ocene gde god ga komentarišu. Sigurno Merlina za njega neće biti, ali mislim da ima velike šanse da izađe neki DD-WRT ili OpenWRT za njega. Nisam znao da za njega nema Download Mastera. Mislio sam da je već standardan uz sve novije Asusove rutere, mada sam siguran da će da se pojavi neki torrent klijent koji će na neki način moći da se integriše sa tim ruterom. Palio sam VPN client mod na AC68U i nije bilo zagušenja, mada mi za sad ne treba ta funkcionalnot pa sam je isključio. Isto tako ne koristim QoS jer mi nije potreban. Lepo AsusWRT-Merlin pegla prioritete i bez istog. Jesam se igrao sa QoS-om, ali iskreno stvarno mi nije potreban za sad. Za one koji vole da se igraju sa QoS podešavanjima, opet su najbolji ruteri sa Broadcom čipovima gde može da se flešuje Tomato koji od svih custom firmvera ima najbolji i najintuitivnije napravljen QoS. Na žalost Tomato još uvek ne radi najbolje sa ARM procesorima. Zato je za MIPS procesore zakon. Iz tog razloga Tomato ne koristim sa AC68U. Probao sam, ali mi se nije dopalo pa sam se vratio na Merlina koga sam odmah flešovao čim sam kupio ruter.
[ Zlatni_bg @ 26.04.2017. 01:06 ] @
Kakav sam ja ludak, jos gledam Qualcommovu stranicu i sve vreme sam ubedjen da je Broadcom... Ima dobre ocene, samo ima manu koju sam video su opisali u reviewovima isto, ima mnogo cudne vrednosti signala, tj. dosta niske, ali za te vrednosti ima ogromnu propusnu moc. Mislim da to jos nije ispeglano kako treba al' dobro.

I ja sam isto mislio da Download Master ide u paketu sa AsusWRT jer sam ga u svakom klipu/review-u video, al' ispostavilo se da nema opcije za instalaciju istog. Pokusao i da ustekam USB da vidim da se ne pojavi tek tad opcija al' jok. Nije mi strasno uopste niti pravi problem, bolje da downloadi i dalje pice na serveru nego na ruteru :) Sto se tice OpenVPNa, mislio sam za server. Konkretno jedino za sta mi to treba je da sam "kod kuce" i kad nisam. Pre godinu dana sam imao incident gde sam forwardovao ssh na pogresnu masinu, a nisam mogao da pristupim softveru za virtualizaciju i fakticki dok nisam dosao kuci, nisam imao koristi ni od cega :)

Snadjoh se za to kako QoS radi, samo nisam dovoljno ceprkao :) Okej je funkcija, videcu jos kako cu je koristiti i da li cu.

Nisam hteo prerano da javim utiske sa ruterom, sasvim sam zadovoljan sa time kako funkcionise. Dugo je proslo otkad nisam imao "svoj" ruter, od b/g vremena :) Vidim da ima nekih prednosti sto je kompletan SoC u pitanju ali firmver tek treba da iskoristi to sve. Domet je solidan za mojih 75kvm, noseci zidovi malo prave problem ali mi se jednom samo desilo da pukne konekcija na 5GHz - uglavnom je u radijusu od 10m signal na -50 do -65dBm. 2.4GHz nisam puno koristio, sve sto imam je prebaceno na 5GHz jos otkad je Ubee trebalo da radi posao. Kada radim speedtest i na WAN port vucem 100Mbit/s, jedno jezgro se popne na ~40%, ostala su stabilna. U lokalu sa 1Gbps ethernetom ne ide ni toliko. Sve u svemu, radi na zavidnom nivou :) Ono sto mi je malo cudno i sto bih te jos pitao je, koliko RAMa ti koristi ruter pri bootovanju? Kapiram da je normalno ali me je iznenadilo 75-80/120MB iskoriscenosti. Mozda ima neke veze sa samim chipsetom, ili jednostavno sav taj linux softver toliko zauzima. Mozda je to ogranicenje za Download Master?

Ne interesuje me nesto preterano custom firmware ali sam bacao pogled jer vidim da nema apdejta od Asusa otkad je izasao. Da li je takva praksa u pocetku da i dalje skupljaju feedback?

I da, cudi me da nema ipkg menadzer kao vecina ostalih Asus rutera, preko SSH.
[ Binary Mind @ 27.04.2017. 18:51 ] @
@Zlatni

Asus je poprilično ažuran što se tiče firmvera. Ovaj tvoj ruter je još nov, tako da se strpi za nov firmver. Nešto ne znam za ipkg da postoji na svim Asus ruterima po difoltu. Ako ne postoji Download Master na tom ruteru, što bi postojao package manager...
[ Zlatni_bg @ 12.05.2017. 01:11 ] @
Nesto mi se cini da je AC58U napusten i od strane zajednice i od strane Asusa iskreno. Razlozi mi nisu najjasniji, jeste kako kazes nov, ali je proslo skoro godinu dana od prvog FW-a. Mozda kolicina RAMa, jer pri obicnom bootovanju, bez ikakvih obicnih dodataka koristi 75-80/120MB. Ne znam sta bi ostatak instaliranih paketa uradio sa RAMom ali ne vidim nacin da torrenti/bilo sta sa vise peerova radi sa tako malo memorije.

Elem, nisam hteo da ga ostavim bez ipkga i na cedilu, pa sam se malo pomucio da vidim sta mogu da uradim po tom pitanju. Skinuo sam GPL source sa Asusovog sajta ali ono je katastrofa stvarno, 500+MB sors koda koji je mnogo nejasan, neke delove sam skapirao ali trebace par dana/nedelja da se ista ozbiljnije uradi sa tim.

Krenuo sam laksim putem, da vidim da instaliram opkg/entware jer ima binary za ARMv7. Uspeo sam to mountovanjem USBa i konfigurisanjem asuswrt start-skripti. JEDVA je proslo, par puta je ruter ostao bez memorije pri instalaciji preko sh skripte ali je uspesno instaliran. Servisi rade, sve radi, komplet opkg. Ali, javlja se drugi problem, a to je zauzece RAMa... instalirah rclone da vidim sta ce se desiti, samo bootovanje aplikacije bez ikakvog confa i usage ode na 110/120MB.

Moze svasta da se uradi sa ovim ruterom ali nazalost, stock ruter ima manjak funkcija koje asuswrt pruza, nema download mastera, nema monitoringa konekcija, nema podataka o protoku po IP/MAC adresi/uredjaju, jffs opcija, fakticki je ogoljen u odnosu na ostale RT-AC koji postoje. Razlog vidim u novom SoCu i tome da Asus mora da posveti vreme u proucavanju istog, e sad, pitanje je da li zelja postoji. Trenutno nema AC1300 modela da je nesto posebno aktuelan. Uglavnom su to AC1200G/AC56 i AC68 od jeftinijih kojima se posvecuje paznja.

Greota imati toliko CPU snage koja se ne koristi, a Asus je ovde bas cudnu stvar uradio. Pokusacu da vidim sta moze da se izvuce od njega, ako RAM nastavi da pravi problem, mislim da ce se tu prica zaustaviti.

Inace, koliko je zauzece RAMa na AC68U pri bootovanju, bez bilo kakvih servisa koji bi puno uticali na to (koliko sma shvatio i ne koristis ih)?
[ Zlatni_bg @ 13.05.2017. 05:41 ] @
Ukoliko ne skapiram ovaj uzasan source code, mislim da cu bataliti kompletno zezanje oko toga i samo postaviti boot skriptu za pokretanje i mountovanje stvari sa USBa, dodatnom swap particijom, u isto vreme podici lighttpd i napraviti nov UI sa menjanjem NVRAM vrednosti i dodatnim opcijama. 15x vise informacija dobijam preko SSH pristupa koje ne mogu da nadjem u sourceu jer je totalno razbacan, ispada kao da ga je radio tim od 20 posvadjanih programera. Na standardne linux aplikacije i dodatne instalirane aplikacije preko opkga reaguje sasvim normalno i daje gomilu vise informacija. Mislim da cak moze da mu se pojaca i izlazni signal ali zahteva malo ceprkanja. RSSI vrednosti su malo cudne, atheros ide od 0 do 60 po tim vrednostima koliko znam a telefon poklopljen aluminijumskom folijom na kom se vidi da ima jednu tackicu signala prijavljuje tipa 20 RSSI dok uspravan lap top na duplo manjoj razdaljini sa punih 5 linija u Win ima 32-33 RSSI. Ono zasto je bitno je jer mislim da ruter menja izlazni signal na osnovu kvaliteta konekcije sa klijentima, kada je konekcija dobra, i izlazni signal se smanji, kada neki klijent krece da ispada, pojacava se signal. Takozvani AI radar (asus radar?) za "bolju pokrivenost". 23dB na 5GHz i 18dB na 2.4GHz. Pokusavam da pratim promene u tome ali... previse stvari za razmisljanje :/ Nema logike ako su tako napravili regulaciju izlaznog signala, mislim da je usteda reda 50mW/h :) Takodje, BogoMIPS vrednost je smesna, ispod 100 iz nekog razloga, dok je na recimo AC1200G+ iznad 1k. Frekvencija proverena, 717MHz. Cudno parce hardvera, bas me zanima sta moze da se uradi sa njim, a i da li ce Asus uraditi nesto s njim :)
[ Binary Mind @ 13.05.2017. 20:49 ] @
Kod Asus-a, što se tiče zahtevnijih korisnika, su najpopularniji high-end wireless N i wireless AC ruteri sa Broadcom čipovima, ali ti ruteri nisu jeftini (cene u domaćim radnjama od 20 i kusur hiljada dinara pa na dalje za nov uređaj). Za njih postoji najšira nezvanična podrška. Tomato, Asuswrt-Merlin, DD-WRT, OpenWrt... Za Asusove rutere sa Mediatek čipovima postoji Padavan firmver koji je odličan. Kod nas u Srbiji, je popularan na primer Asus RT-N12 (Broadcom varijante zbog širokog izbora alternativnog firmvera) zbog toga što je jeftin a dovoljno dobar za većinu nezahtevnih korisnika, mada je rekorder po popularnosti kod nas među jeftinim wireless N ruterima TP-Link sa TL-WR741, TL-WR841 varijantama. ACRH13 je nestandardan Asusov ruter, ali, po meni, jako dobrih tehničkih karakteristika. Čak iznad proseka rekao bih. Bilo bi glupo da za njega izostane šira podrška. I pored toga, na osnovu velikog broja prikaza koje sam pročitao tokom učestvovanja u ovoj temi, mislim da se radi o dobrom uređaju, uprkos tome što za njega nema custom firmvera i što čak i na zvaničnom Asus-WRTu nema nekih funkcionalnosti što postoje na recimo RT-AC68U verziji Asus-WRTa. Rekao bih da u toj cenovnoj kategoriji ne postoji uređaj sličan tom Asus ruteru tako da mislim da nisi pogrešio kupovinom istog.
[ Binary Mind @ 18.05.2017. 19:54 ] @
Inače je u proteklih nedelju dana izašlo dva Merlin firmware update-a za RT-AC68U (i ostale podržane Asus-ove rutere). Ažurnost developera je baš na nivou, tako da mislim da nisam pogrešio sa izborom custom firmware-a za ovaj moj Asus...
[ Zlatni_bg @ 21.05.2017. 02:33 ] @
Hehe, usrecio si se s njim :) Ja sve sto sam do sad uspeo je da pokusavam da mu cackam podesavanja na nivou OSa i drajvera za NICove, pokusavao da mu pojacam izlazni signal, al' izgleda je vec na limitu :) Nema sanse da se overajduje, 18dB izlaz na 2.4GHz i 23dB na 5GHz po linuxu + antene. Imam mrtvu tacku u krevetu, na manje od 3 metra od rutera :)

Radi okej sem sto imam ispada na mobilnom telefonu iz nekog razloga. Na lap topu iako koristim antene za 2.4GHz sa AC kartom nemam problema i imam 5 crta svuda, tablet sa a standardom isto ima dobar signal, negde padne na 3 crte od 5 ali se drzi.

Vidim i da je tema podeljena na 2 dela, hvala moderatorima na azurnosti jer smo otisli daleko od rasprave o SBBu. Ping se popravio u poslednje vreme.

Cene asusovih AC rutera su paprene, ovaj AC58U na amazonu kosta 69$ sa free shippingom, kod nas deru 14k+. Znam da idu i posebne dozvole od ratela na uredjaje sa radio signalom, ali isto tako iz licnog iskustva znam da je cena licence za 365 dana oko 50-60 eura za uvoz odredjenog modela opreme :) Malo nas lese. Razmisljam se ako ne uspem da sredim ovaj problem sa ispadima na telefonu da nabavim u buducnosti i neki Ubiquiti AP, al' onda bih bolje prosao sa gigabitnim N ruterom, mada ova 4 jezgra ipak i dalje primamljuju :) Nadam se samo da ce uskoro neki FW apdejt, prodje skoro godinu dana i nema nista. Iskreno mislim da je SoC problem, a ne sam Atheros. Ono sto je problem kod jeftinijih uredjaja je sto podrzavaju samo 100Mbit LAN, cak i malo skuplji N ruteri, pa ni Ubiquiti nema puno smisla na njima.

Ako pogledamo njegovu funkcionalnost kao rutera, zavrsava posao 1/1. Samo mi i dalje nije jasno kad vec postoje binarni paketi za ARMv7 i na opkg i na ipkg zasto je izostavljena podrska, a imam .so fajlove na internoj memoriji rutera, recimo ipkg.so, sa kojima ne znam sta mogu da uradim. Deluje mi kao da su krenuli nesto da rade i ostavili za sad tako.
[ Zlatni_bg @ 08.06.2017. 02:30 ] @
Evo da se javim posle nekih mesec i po dana koriscenja AC58U. Posle opsirne konverzacije koju smo vodili, zasluzeno je.

Ne znam kako bih ga ocenio pa cu podeliti 3 ocene za istog.

1/5 za WiFi
1/5 za Asus podrsku/apdejte/nesredjen firmver/dosta bagova/manjka funkcija na uredjaju jacem od vecine slicnih koji su 2x skuplji
5/5 za switch+router funkciju.

Ovako. Pocecu sa WiFijem. Na JEDNOM jedinom detaljnom testu na internetu je pokazano da su nivoi signala na AC58U vrlo losi, uzasno brzo opadaju kako se krece dalje od uredjaja, cak i kad postoji opticka vidljivost bez barijera. AC lap top koji se konektuje na mrezu, sa vrlo dobrim antenama, vec u ulasku u sobu (udaljen 3m od rutera) pada na 4 crtice u Windowsu iliti na nekih -55dBm. Situacija na 2.4GHz je mizerno bolja, tipa 10-15%. Mobilni telefon na 5GHz na istoj razdaljini varira od -55dBm do -68dBm. U drugoj sobi, jednu sobu dalje, gde je dodatna prepreka jedino obicni pregradni zid, supalj k'o sito, mobilni vrlo lako gubi konekciju zbog slabog signala. Lap top i tablet padaju na -65 do -70dBm, dakle gotovo neupotrebljivo. Full brzina jednokanalnog AC prenosa od 433Mb/s je realizovana jedino na razdaljini od max 4m od rutera sa fizickom vidljivoscu bez prepreka. Pokusavao sam sve i svasta preko shella da uradim, nema sile da mu pojacam izlaz, ogranicen je na 18dB na 2.4GHz i 23dB na 5GHz. Mogu reci da je wifi vrlo nepouzdan jer po padu na -55 do -60dBm ode vise od pola brzine, klijenti komuniciraju sa ruterom na 175Mb/s i to je prijem, Rx, na klijentima. Tx je tek los.

Krivim Asus i to debelo, jer je ocigledno da su izbacili neispeglan uredjaj na trziste. Nov chipset, gomila sirove snage, a potpuno neadekvatno resena bezicna veza. Vec godinu dana se stoji na prvom firmveru, i to ne bi bio problem da stvari funkcionisu kako treba.

Sto se tice funkcionalnosti, izbaceno je dosta stvari koje su mogle da budu tu na 4 ARMv7 jezgra i 128MB RAMa. Nema ipkg-a, monitoringa potrosnje po klijentima, najkoriscenijih servisa (iako mislim da je to ipak samo u Merlinu) i jos nekih stvari. Gomila paketa (wl komanda u cmdu) ne postoje koje postoje na "vecoj braci". Ako se vec izbacuje novi ruter, i radilo se dosta na AsusWRTu, zasto odbaciti silne funkcije koje su sredjene i sastavni deo paketa, zasto osiromasiti novi uredjaj kada je ipak vreme da se menjaju godinama stari AC66U, AC68U i slicni? Dovoljno je valjda to sto nemaju 3x3 wifi i visak RAMa.

Sto se tice funkcionisanja rutera kao rutera, radi sasvim korektno, pri prebacivanju podataka sa SSDa na SSD preko gigabitnog LANa nema problema, CPU se bori itekako dobro i ne dolazi do zasicenja. Znaci switch i routing rade vrh.

Zakljucak, dobar ruter sa mnogo snage, neophodan dodatni AP, i ne ocekivati nesto preterano opcija vise u odnosu na ono sto nude TP Link i slicni ipak. Uz sve to, ako na te TP Linkove moze da se stavi DD WRT i sl... dobija se ista funkcionalnost gde se u pitanje dovodi samo hardver uredjaja.

E sad. Pitanje za one koji imaju ili bi da imaju ovaj uredjaj. Da li uzeti njegovu snagu procesiranja paketa i strogog QoSa, gomile ostalih opcija, iskoristiti mogucnost za boga pitaj koliko konekcija u isto vreme i slanje nenormalnog broja paketa s kojima moze da se izbori i uzeti dodatni AP za wifi (ubiquiti npr), ili uzeti jednostavno nesto drugo? Koliko moze da se smatra ispravnim uredjaj kom je signal na toliko niskom nivou pri wifi komunikaciji u stanu od 75kvm?
[ Binary Mind @ 02.08.2017. 21:14 ] @
Kako funkcioniše ruter? Ja sam inače počeo da eksperimentišem sa Adaptive QoS-om i mogu da kažem da lepo funkcioniše. Još bolje ispegla saobraćaj nego bez istog. Inače sam još na Merlinu i ne planiram dalje da eksperimentišem sa custom firmverima. Kažu da je novi Tomato odličan, ali već sam se navikao na Merlin. Sad da prelazim na Tomato kod koga je QoS čitava nauka... Hvala, ali omatorelo se.
[ Binary Mind @ 09.09.2017. 18:59 ] @
Ledeni, izgleda da je izašao LEDE firmware, koji funkcioniše, za AC58U. LEDE je isto dobar custom firmware pa, po meni, vredi se sa njim igrati. Jeste neka BETA verzija koliko sam uspeo da vidim, ali ako fercera, trebalo bi da je bolji od zvaničnog AsusWRT-a za taj ruter.
[ Zlatni_bg @ 12.11.2019. 14:24 ] @
Stigao novi apdejt pre jedno 20 dana za AC58u. Doneo je konstantno pucanje WiFi-ja i ispadanja konekcije na svim uredjajima, nekad na 30-40 sekundi, nekad do restarta rutera. Sta raditi?
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2019. 17:50 ] @
Hm, nemam takvo iskustvo. Apdejt je stigao pre 31 dan kod mene i od tada ga nisam restartovao. Nista slicno nisam kod sebe primetio.
[ Zlatni_bg @ 12.11.2019. 18:08 ] @
AsusWRT sa bustom na 25/26dBm?
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2019. 18:23 ] @
Sa bustom na 22, za EU limit na kanalima 10 i 36 (vecina iredjaja ne moze da uhvati nista drugo).
Probaj i ti ove kanale mozda si napipao da je upravo to problem?
[ Binary Mind @ 12.11.2019. 20:01 ] @
@zlatni

Jesi li resetovao ruter na fabričke defolte na web gui-u? Tako, mislim, da se radi i clear nvram-a na tom ruteru. Umeju kod mene nekad da zahevabaju i Asus i Xiaomi, pa kad im uradim reset nvram-a i ponovo podesim dovedu se u red. Inače je preporuka (za sve wireless rutere) da se uvek ovo odradi pri svakom apdejtu. Ovako na brzinu, kad se radi apdejt, nekad prolazi bez reseta a nekad zeza, pa sve jedno mora da se radi reset.
[ Zlatni_bg @ 12.11.2019. 21:09 ] @
Evo za pocetak cu da probam da ne cackam bust vec da ostavim na standardnoj snazi, bez iwconfig cackanja. Ja nisam odmah apdejtovao, cekao sam do pre 5-6 dana i od tada mi je bar 3x zabola mreza kompletno. WiFi uredjaji su ispali u potpunosti, nisam mogao ni na ruter da se zakacim.

Nisam resetovao na fabricka, iskren da budem, imam gomilu forwarding pravila i jos nekih stvari u "advanced" podesenih da mi se to bas ne radi osim ako nije nuzno :D uz to, puci ce mi i manualno zadate IP adrese, itd.

Izbacuju dosta cesce apdejte nego kad sam ga kupio, ali nijedan do sad nije imao neke nove funkcionalnosti vec navodne fixeve za security bug-ove. Bukvalno ako ste na AsusWRT nemojte da idete dalje od one verzije koja dodje s ruterom :)

Bane, je l' si isprobao neki custom fw skorije? Zapostavili smo ovu temu gde je naziv ime rutera, ne znam vise ni gde smo sve pisali :)
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2019. 04:37 ] @
Ne, znam ova zadnja verzija FW, je meni donela stabilnost, pre toga nisam mogao da sastavim dve nedelje uptimea. Ono sto su najpre popravili
je remountivanje eksternog diska sto se vise ne desava.
Code:

maxa@RT-AC58U:/tmp/home/root# uptime
 05:35:15 up 33 days,  7:55, load average: 0.08, 0.06, 0.05


Sto se tice openwrt, vise nisam ni pokusavao od kako sam stavio Entware na AsusWRT...

edit:
posle unistenog rutera i jedne nove novcijate fleske posle par dana ne pada mi napamet :P
U svakom slucaju imam isto sto i sa openwrt sada...



[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 13.11.2019. u 06:15 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 13.11.2019. 14:00 ] @
Izgleda da je problem bio iz nekog razloga sa bustovanjem na 400mW. Za sad sve deluje stabilno, ostavicu ovako jos koji dan pa ponovo probati da pojacam signal. Mozda nema dovoljno struje od adaptera?

Sta mislis o entwareu na fles memoriji? Iskreno podigao bih L2TP. Jedino sto AsusWRT daje a da je "up to date" od VPN servisa je OpenVPN. Smara sto moram svuda da instaliram klijente a L2TP je podrzan na skoro svim uredjajima maltene nativno. Mozda bih sibnuo jos neki servis.
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2019. 14:17 ] @
"Sta mislis o entwareu na fles memoriji?"

Unistio sam novu flesku za dva dana. Ne preporucujem.
[ Zlatni_bg @ 13.11.2019. 14:54 ] @
Je l' imas link mozda do uputstava za entware? Ja sam skroz zaboravio kako da instaliram opkg na njega.
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2019. 15:53 ] @
https://github.com/Entware/Ent...Install-on-Asus-stock-firmware
[ Binary Mind @ 13.11.2019. 16:56 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Evo za pocetak cu da probam da ne cackam bust vec da ostavim na standardnoj snazi, bez iwconfig cackanja. Ja nisam odmah apdejtovao, cekao sam do pre 5-6 dana i od tada mi je bar 3x zabola mreza kompletno. WiFi uredjaji su ispali u potpunosti, nisam mogao ni na ruter da se zakacim.

Nisam resetovao na fabricka, iskren da budem, imam gomilu forwarding pravila i jos nekih stvari u "advanced" podesenih da mi se to bas ne radi osim ako nije nuzno :D uz to, puci ce mi i manualno zadate IP adrese, itd.

Izbacuju dosta cesce apdejte nego kad sam ga kupio, ali nijedan do sad nije imao neke nove funkcionalnosti vec navodne fixeve za security bug-ove. Bukvalno ako ste na AsusWRT nemojte da idete dalje od one verzije koja dodje s ruterom :)

Bane, je l' si isprobao neki custom fw skorije? Zapostavili smo ovu temu gde je naziv ime rutera, ne znam vise ni gde smo sve pisali :)


Možeš da snimiš sadašnja setovanja i da ih vratiš kad uradiš reset. AsusWRT ima tu opciju. Tako ja radim.
[ Zlatni_bg @ 14.11.2019. 17:55 ] @
Prizvao sam apdejt za connection stability. Nesto izgleda ipak nije bilo u redu.
[ Zlatni_bg @ 15.11.2019. 20:26 ] @
Nije dugo potrajalo, opet sam imao drop konekcije. Sad sam resetovao podesavanja na fabricka i ucitao stari cfg fajl, pa da vidimo...
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 20:39 ] @
Drop konekcije u smislu da je sve puklo sto je bilo povezano? Ti ko da imas kljakavi open source drajver :(
[ Zlatni_bg @ 15.11.2019. 20:49 ] @
Dap, tipa evo sta mi se desava poslednjih dana - poceo sam da igram PUBG na mobilnom telefonu u krevetu malo da iskuliram nekad. U sred partije pise da je pukla konekcija i stoji uzvicnik kod wifi znaka. Pokusam preko laptopa da otvorim 192.168.1.1, nece. Isto stoji da nesto nije u redu sa konekcijom. Ne mogu ruteru da pristupim sa bilo kog wifi uredjaja. To potraje minut-dva i onda se vrati konekcija. Onda posle 5-6 min opet... nekad ume da zaredja.

Mislim da vise nisam ni u garanciji. Ako se ovo nastavi pokusacu neki drugi FW, mozda cepim LEDE da vidim dokle su dosli.

Inace, pisali smo o ovom ruteru na mnogim temama, ostavio bih ovde cli podesavanja za 25dB/26dB pojacavanje signala.

Code:

wl country EU
nvram set pci/1/1/ccode=EU
nvram set pci/2/1/ccode=EU
nvram set wl_country_code=EU
nvram set wl0_country_code=EU
nvram set wl1_country_code=EU
nvram set regulation_domain=EU
nvram set regulation_domain_5G=EU
nvram set wl_reg_mode=off
nvram set wl0_reg_mode=off
nvram set wl1_reg_mode=off
nvram commit
service restart_wireless


Cuvanje fajla preko vi-ja moguce u /jffs folderu kao .sh.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 21:28 ] @
Znas kako, cisto sumnjam da ces se usreciti sa openwrt sto se tice drajvera. Kazem sve pet, ali cimanje je to staviti na HDD, a stavljanje na flash bas imam loseg iskustva.
Nego evo vidi ovo:
https://www.asus.com/us/support/FAQ/1030641/

Nesto kao pomeri ruter na bolje mesto malo okreci antene i slicno. Pogledaj jel imas negde izvor smetnji i tako.
Mozda je neka glupost...
[ Zlatni_bg @ 15.11.2019. 21:42 ] @
Ma... vec otkad ga imam stoji na istom mestu. Nije da nema bas sta da mu smeta, ali vec godinama radi normalno, nikad nije pucala konekcija. U krugu od 1m su 2 PC-ja (home server i NAS) i modem. Ima tu i strujnih adaptera, ali sumnjam da ima veze s tim, osetio bih do sad sve te probleme, telefon kacim na 2.4GHz zbog boljeg probijanja kroz zidove i ne treba mi neka nenormalna brzina, laptop i ostalo sve je na 5GHz AC, polako sve menjam na 2x2 jer znas i sam kakav je sto se tice probijanja kroz zidove, dobro dodje 866Mbps od kojih ces kroz 2 zida imati 500Mbps.

Ispomeracu ga ako se ovo ponovi, nego, poenta je sto nekad ne primetim simptome. Razmisljam da dignem jedan OrangePi samo da mi radi monitoring WiFija, da konstantno pinguje ruter, zakacim neki buzzer na plocicu, pa kad nema odgovora ili je timeout da krene da pisti. Ovako moze da prodje par dana dok ne primetim da puca konekcija, posto ne koristim desktop vec mesecima ne igram ni online igrice, sem na telefonu kad se zavalim pola sata da iskuliram.

Drajveri su zakljucani, to je najveci i problem ovog rutera. Tu i nailazi na razlike u odnosu na AC68U, AC51U i skoro svaki, svaki drugi AsusWRT ruter. Pisao sam, kad sam ga kupio, a to je bilo bukvalno kad je izasao, nikakva podrska za njega nije postojala. I dan danas dosta opcija ne postoji. Ni zvanicni AsusWRT nema sve opcije koje imaju cak i ruteri od 4k rsd poput AC51U, torrent klijent, itd.

Ovo jeste SOHO forum i tema je vezana za ruter, al' iskoristicu da pitam. Da li je bezbedno koristiti PPTP server na istom, samo da bih se kada nisam kod kuce kacio na mrezne drajvove i po potrebi nesto radio na mrezi? Gledam da izbegnem OpenVPN jer svuda trazi instalaciju aplikacije. Nije mi potreban VPN za enkripciju sadrzaja i skrivanje bilo cega od provajdera itd. Ako je odgovor no-no, onda cu da vidim da na home serveru dignem L2TP. Bezveze sto se ruter isporucuje sa prastarim pptp i "aplikativnim" openvpn serverima samo...
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 21:54 ] @
mislim da je pptp ok, ako neko hoce da te hakne haknuce te, ali nije trivijalno. Vecina njih pokusava samo telnet i to preko botova, nista sofisticirano.

nego jel si sacuvao stariji firmver negde? Ja imam dva jeka starija iz avgusta 2018 i juna 2018, mislim da je izmedju isao jos jedan ali mozda ti ovo zavrsi posao?
ako hoces okacicu na google driva pa baciti link ovde?
[ Zlatni_bg @ 15.11.2019. 22:12 ] @
Nisam nikad civao firmware-e nazalost. Je l' uopste moze da se vrati na stariji, da li bi ruter to dozvolio? Ajd' da mu damo sansu sa svezim restartom pre toga, kukacu ti ako opet vrisne pa vracamo taj fw iz 2018.

Uprosceno, sta tacno rizikujem preko pptp? Ako su mi na serveru otvoreni ssh i jos neki portovi, je l' ima razlike? Sniffovace mi pass koji saljem za ssh pri loginu nekako?
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 22:21 ] @
Ako mozes da stavis openwrt, a mozes, mozes bilo sta pa i stariji FW.

https://drive.google.com/file/...weVNj5nsXMLtk/view?usp=sharing

Pa pazi, ne znam tacno, ali to je Windows protokol, nesto u fazonu 99% VPN-a se vozi sa time.
Ma nemo brines.
[ bachi @ 16.11.2019. 09:47 ] @
Ne, pptp nije ok i ne govorite ljudima da je pptp ok.

https://samsclass.info/124/proj14/p10-pptp.htm

https://rfsp.blogspot.com/2016...any-pptp-vpn-in-3-minutes.html

https://www.myworkdrive.com/vp...isks/#MS-CHAP-V2_is_Vulnerable

[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2019. 10:33 ] @
Ne Windows nije ok ne govorite ljudima je Windows ok...
daj molim te.
[ Zlatni_bg @ 16.11.2019. 11:06 ] @
Hocemo drugu temu za pptp, s obzirom da mene zanima?

Binary Mind, je l' mozes da podelis postove? Mislim da i ovo moze pod SOHO.
[ bachi @ 16.11.2019. 11:35 ] @
Nema potrebe za drugom temom za pptp, jednostavno - zaboravite na pptp, kao da nikada nije postojao.
[ Binary Mind @ 16.11.2019. 12:53 ] @
@ Zlatni_bg

Nemam ovlašćenja na networking forumima. Moderator sam samo za HW forume.
[ Branimir Maksimovic @ 16.11.2019. 20:00 ] @
Zlatni, nisi javio sta si uradio sa firmware-om?
[ Zlatni_bg @ 16.11.2019. 20:56 ] @
Poslusao prvo Binaryja da resetujem sve na fabricka, sacuvam cfg pre toga pa ga upisem. Za sad deluje ok, da ne baksuziram. Ako opet pukne flashujem tvoj fw.
[ Zlatni_bg @ 16.11.2019. 23:54 ] @
Hocu da resim ovu situaciju sa VPN-om. Do sada sam koristio OpenVPN i radio mi je kako treba, ali bih da izbegnem dodatni aplikativni softver. Koristio bih L2TP kad vec kazete da PPTP ima ogromne sigurnosne propuste.

E sad krecu moja izvoljevanja.
1. Imamo 128MB NANDa na ruteru od kojeg je gomila slobodno
2. Da li moram da cepim ceo entware da bih imao opkg?
3. Svestan sam da NAND moze da vrisne ali bih cepio Entware (ako opkg ne moze bez njega) na interni fles. Da li je to izvodljivo?
4. Da li cu moci da vidim celu LAN mrezu ukoliko pak odlucim da L2TP server instaliram na home serveru i ne maltretiram ruter? Bez podesavanja rutera kao VPN klijenta za L2TP.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2019. 08:54 ] @
entware ti je opkg i struktura direktorijuma na disku.
Mozes da stavis na interni fles, niko te ne sprecava, samo tu ima samo 20 mega cini se.

Code:

bmaxa@RT-AC58U:/jffs# cat ent.sh
ln -sf /mnt/Entware /tmp/opt
/opt/etc/init.d/rc.unslung start


Cela fora je da linkujes gde je pa na /opt

znaci mozes i /jffs/nesto na /tmp/opt da linkujes...

Sto se tice stavljanja VPN servisa na neki drugi komp to se radi, ne vidim tu problem
stim, naravno, sto onda taj komp mora da bude ukljucen 24/7.
[ bachi @ 17.11.2019. 10:53 ] @
Koliko vidim, taj entware ima softethervpn5-server, a on podržava i SSTP server koji je lak za konfigurisanje i jednostavan za rad sa firewallovima jer se sve odvija preko TCP443 porta, a ugrađen je klijent od Windowsa 7 (možda i Viste, nisam siguran), pa na dalje,
[ Zlatni_bg @ 17.11.2019. 18:53 ] @
Ma, nije teska konfiguracija, nego gledam da izbegnem svuda da cepam OpenVPN klijente. Nadam se uskoro da ce postati neki "standard" i oni.

Je l' ce mi preziveti reboot ako upisem entware na /jffs/nesto? To nam je jedini folder koji opstaje?

Kad dodjem kuci procitacu malo vise o instalaciji, davno je bilo kako nisam koristio. Krivo mi je sto nemamo ni ipkg, a ostali asuswrt uredjaji imaju.
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2019. 19:25 ] @
"Je l' ce mi preziveti reboot ako upisem entware na /jffs/nesto? "

Hoce. Da li ce preziveti flash nakon iteracija pisanja, ne znam.
[ Mile-Lile @ 18.11.2019. 07:03 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ma, nije teska konfiguracija, nego gledam da izbegnem svuda da cepam OpenVPN klijente. Nadam se uskoro da ce postati neki "standard" i oni.

Je l' ce mi preziveti reboot ako upisem entware na /jffs/nesto? To nam je jedini folder koji opstaje?

Kad dodjem kuci procitacu malo vise o instalaciji, davno je bilo kako nisam koristio. Krivo mi je sto nemamo ni ipkg, a ostali asuswrt uredjaji imaju.


Zlatni, ako se dobro sećam imaš brzi internet... preko 100Mbps?
toplo bih ti preporučio WireGuard... i ovpn i Softether rade u userspace-u dok WG koristi kernelspace... zato je mnoooogo brži...
instalacija jednostavna, i nemaš problema server-klijent... maltene je isto :) mislim ja to onako laički nisam IT stručnjak više ti ovo govorim kao korisnik tih VPN alatki...
probao i ovpn i softether ali sam oduševljen WG-om...
[ bachi @ 18.11.2019. 09:57 ] @
Da, WG je brži od OpenVPNa jer je em u kernelu, em koristi chacha20/poly1305 algoritam koji je brži od SHAx/AES128(256)-GCM kada je reč o procesorima koji nemaju harversku akceleraciju za AES, a takvi su većina jeftinih rutera.

ALI, WG je nov protokol, još uvek u beta fazi, odlično radi pod Linuxom, pod BSDom umire, a nisam ga probao pod windowsom, ali u Windowsu *ne* trči u kernelu. Bazira se isključuvo na chacha20/poly1305, bilo koji propust da izmili će dovesti da ceo protokol pada u vodu kao što je i PPTP pao.

Može da proba svakako, mada je rekao da ne želi da instalira dodatne VPN klijente u Windowsu, već da koristi integrisane.
[ Zlatni_bg @ 18.11.2019. 15:28 ] @
Nije samo za Windows, vise uredjaja bih kacio na taj VPN. Bukvalno sve sto imam, po potrebi.

Jedno pitanje, otupeo sam nesto poslednjih dana. Kada bih na kucni server instalirao L2TP ili WG, da bih video sve uredjaje na svom LANu, kao sto sam video kada na ruteru podizem VPN server, da li je neophodno da na ruteru podesim da se ponasa kao VPN klijent, ili je dovoljan jedan racunar u LANu da ima instaliran VPN server? Pre nego sto krenem da instaliram i podesavam sve, da pitam prvo ovo.
[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2019. 15:41 ] @
Mislim da samo treba da pratis uputstvo instalacije doticnog VPN-a, na kucnom kompjuteru.
[ Mile-Lile @ 19.11.2019. 07:06 ] @
Citat:
bachi:
Bazira se isključuvo na chacha20/poly1305, bilo koji propust da izmili će dovesti da ceo protokol pada u vodu kao što je i PPTP pao

ne bih da ti protivrečim ali ove tvoje tvrdnje su baš dečije... svaki protokol u nekom trenutku zastari i prevaziđe ga neki bolji... nemoj da ga upoređuješ sa pptp... pptp je baš star...

rekoh nisam stručnjak... ali ne bazira se isključivo na chacha20/poly1305... koristi vrhunske kriptografske protokole kao što su: Noise protocol framework, Curve25519, ChaCha20, Poly1305, BLAKE2, SipHash24, HKDF...
i nešto što je novo na ovom polju "kripto ruting"... šta god to bilo...

mislim da Zlatni ne radi u NASA-i... treba mu VPN za kućnu mrežu... WG - JE DOVOLJNO SIGURAN... a ima prednosti u odnosu na druga VPN rešenja i jedno od tih je brzina...
jednostavan za podesiti, siguran, brz...

što se tiče windoze, on ima samo klijent koji je smešne veličine.... inače postoji klijent za android, iphone, macOS...

@Zlatni
nemoj da te brine konfiguracija... kompjuteri će se videti u LAN-u najopuštenije... nema bridžovanja... samo maskarada i forward:) allowed IPs i to je to...


[ bachi @ 19.11.2019. 07:17 ] @
Eh sad, dečije. :)

OpenVPN je podrazumevano koristio Blowfish koga je postalo moguće teoretski razbiti i sve što je bilo potrebno uraditi jeste da u konfiguracionom fajlu promeniš iz Blowfish u AES. To nije moguće sa wireguardom. Takođe novije verzije OpenVPNa podržavaju pregovaranje oko algoritma enkripcije, a ni to nije moguće kod WG.

Mislim, slobodno koristite WG u kućnoj varijanti, što da ne, ali ne bih ga primenjivao na ozbiljnijim mestima.
[ Branimir Maksimovic @ 19.11.2019. 07:58 ] @
Da potsetim ruter podrzava openvpn i pptp server bez thinkeringa. WG moze ali treba mu Linux, mozda na pi to stavi. Cini mi se da ima pi.
[ Mile-Lile @ 19.11.2019. 08:12 ] @
Citat:
Can I just once again state my love for [WireGuard] and hope it gets merged soon? Maybe the code isn't perfect, but I've skimmed it, and compared to the horrors that are OpenVPN and IPSec, it's a work of art.

Linus Torvalds sa Linux Kernel Mailing liste
[ nkrgovic @ 19.11.2019. 08:15 ] @
Citat:
bachi:
OpenVPN je podrazumevano koristio Blowfish koga je postalo moguće teoretski razbiti i sve što je bilo potrebno uraditi jeste da u konfiguracionom fajlu promeniš iz Blowfish u AES. To nije moguće sa wireguardom. Takođe novije verzije OpenVPNa podržavaju pregovaranje oko algoritma enkripcije, a ni to nije moguće kod WG.

Mislim, slobodno koristite WG u kućnoj varijanti, što da ne, ali ne bih ga primenjivao na ozbiljnijim mestima.

Na kojim crnim ozbiljnim mestima... WireGuard sam bas skoro gledao, eliminisao ga odma. Razlike u odnosu na OpenVPN :

- OpenVPN trazi da posaljes kljuc, plus username/password, nudeci efektivno 2-factor auth. WG to nema.
- OpenVPN moze da se poveze na Radius / LDAP za auth, sto isto WG nema.

Ova dva su bila sasvim dovoljna da kazes zdravo, dovidjenja. :D

Da se razumemo, WG je OK resenje, ali nije da se stavi u istu recenicu sa ozbiljno. :D
[ Zlatni_bg @ 19.11.2019. 15:34 ] @
Imam 5 orange pijeva i 2 kucna servera ali sam hteo da naguram to na quad core ruter jer vec ima gomilu servisa vezanih za mrezu. Elem, batalio sam ruter za sad, ici ce L2TP na server. Samo smara ASUSwrt s tim sto podrzava samo openvpn i pptp.
[ Branimir Maksimovic @ 19.11.2019. 16:52 ] @
Prosto, ne treba ni da diras asusa osim da stavis taj kompjuter kao dmz. Onda konfigurises kompjuter kao ruter i eto :P
[ Zlatni_bg @ 19.11.2019. 18:42 ] @
Tako mi i jeste podeseno, samo sto nemam DMZ vec port forward po uredjajima. Jedan server je dobio sve nize portove, drugi tipa 35k-40k, a klaster pi-jeva je dobio stotinjak portova.

Javljam kad podesim sve iskustva ako je uopste relevantno za ruter, s obzirom da nemamo l2tp server vec klijent.
[ Zlatni_bg @ 21.11.2019. 05:24 ] @
Namestio i radi. Samo mogu reci da "smara" u odnosu na openvpn cela konfiguracija. Iskreno voleo bih OpenVPN integraciju da vidim u Android uredjajima, linuxu i windowsu nativno. A Asus ne mogu da razumem sto ima samo pptp i openvpn. Minus za to za AC58U.
[ Mile-Lile @ 21.11.2019. 07:20 ] @
OpenVPN je licenciran pod GPL. Nećeš ga nikad videti nativno pod macOS, android ili windows. To bi se desilo jedino kada bi MS, android ili macOS "otvorili" svoj kod što je malo verovatno... iz istog razloga Asus nema l2tp... i ne samo Asus... l2tp nećeš naći pod OpenWRT, ddwrt, Tomato itd... jedino ovo što bachi kaže softether koji ima sve te VPN protokole... za tvoj ruter ddwrt ima nativnu podršku za softether... i za ovpn i za WG...

nisi za instaliranje dodatnih programa i to razumem. niko ne voli "bloat"... ali jedno bih sigurno proverio da sam na tvom mestu. Da li svi ti OS-ovi koje koristiš podržavaju l2tp v3 ili v2...
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2019. 03:35 ] @
"android "

Android ima otvoreno, AOSP, uvek mozes da ga izbildas iz sorsa. https://source.android.com/

edit:
Nisam ulazio u to zasto nema na asusu server, ali ima nesto ovako u Entware:
Code:

bmaxa@RT-AC58U:/tmp/home/root# opkg list | grep -i l2tp
accel-ppp - 1.12.0-1 - The ACCEL-PPP is high performance PPTP/L2TP/PPPoE server for Linux. Userspace daemon has its own PPP implementation, so it does not uses pppd and one process (multi-threaded) manages all connections.
ppp-mod-pppol2tp - 2.4.7.git-2019-05-25-2 - This package contains a PPPoL2TP (PPP over L2TP) plugin for ppp.
softethervpn5-bridge - 5.01.9671-1 - SoftEther VPN supports SSL-VPN, OpenVPN, L2TP, EtherIP, L2TPv3 and IPsec as a single VPN software. SoftEther VPN is not only an alternative VPN server to existing VPN products (OpenVPN, IPsec and MS-SSTP), but has also original strong SSL-VPN protocol to penetrate any kinds of firewalls. Guide: https://wordpress.tirlins.com/...g-up-softether-vpn-on-openwrt/  Provides the vpnbridge (daemon).
softethervpn5-client - 5.01.9671-1 - SoftEther VPN supports SSL-VPN, OpenVPN, L2TP, EtherIP, L2TPv3 and IPsec as a single VPN software. SoftEther VPN is not only an alternative VPN server to existing VPN products (OpenVPN, IPsec and MS-SSTP), but has also original strong SSL-VPN protocol to penetrate any kinds of firewalls. Guide: https://wordpress.tirlins.com/...g-up-softether-vpn-on-openwrt/  Provides the vpnclient.
softethervpn5-server - 5.01.9671-1 - SoftEther VPN supports SSL-VPN, OpenVPN, L2TP, EtherIP, L2TPv3 and IPsec as a single VPN software. SoftEther VPN is not only an alternative VPN server to existing VPN products (OpenVPN, IPsec and MS-SSTP), but has also original strong SSL-VPN protocol to penetrate any kinds of firewalls. Guide: https://wordpress.tirlins.com/...g-up-softether-vpn-on-openwrt/  Provides the vpnserver (daemon).
xl2tpd - 1.3.14-1 - l2tpd is the open source implementation of the L2TP tunneling protocol (RFC2661). It does implement both LAC and LNS role in a L2TP networking architecture. The main goal of this protocol is to tunnel PPP frame trough an IP network.




[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 22.11.2019. u 04:59 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 24.11.2019. 23:10 ] @
Nisam puno razmisljao o licenciranju iskreno, vise sam razmisljao o zastupljenosti i onome sto bi korisnici voleli da imaju kao "plug&play" opciju. Danas je to definitivno OpenVPN.

Ovaj "accel-ppp" paket deluje zanimljivo. Samo me interesuje da li sam radi autorizaciju/autentifikaciju i da li mu treba jos neki paket, jer sam ruter ima vec gomilu preinstaliranih servisa.
[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2019. 05:04 ] @
https://accel-ppp.org/wiki/doku.php?id=configsoho
[ Zlatni_bg @ 25.11.2019. 20:13 ] @
Je l' mislis po slobodnoj proceni da bi ubijao NAND? Razmisljam nekako da isforsiram u RAM da pise logove.
[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2019. 21:05 ] @
Vec sam rekao, ubio sam nand posle par dana... dobio novi ruter, a flesku bacio u djubre...

edit:
ako vec mora stavi na flesku, manja je steta...
[ Mile-Lile @ 26.11.2019. 11:13 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Je l' mislis po slobodnoj proceni da bi ubijao NAND? Razmisljam nekako da isforsiram u RAM da pise logove.


pa što ne koristiš "remote logging with encryption"... ima toliko besplatnih rešenja kao npr. https://papertrailapp.com/

[ Zlatni_bg @ 26.11.2019. 19:49 ] @
Nisam siguran da to moze da se koristi sa ovim *mikro*servisom na ruteru.
[ Branimir Maksimovic @ 26.11.2019. 20:30 ] @
Mislim da se radi o nesporazumu ovde....
[ Mile-Lile @ 27.11.2019. 08:14 ] @
openwrt ima paket rsyslog pa onda pretpostavljam da ga ima i taj asus-merlin-wrt preko entware-a...
i ondak metneš Encrypting remote syslog with TLS (SSL)...
[ Mile-Lile @ 27.11.2019. 08:19 ] @
i onda ne puniš flešku + možeš gde god u svetu a prekoo bilo kog browsera da se uloguješ (kao u mejl) i da vidiš šta se dešava na ruteru... i to izgleda ovako:

[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 03:56 ] @
Zaista ovaj zadnji firmware ima problem. Povremeno mi se desi da se 5Ghz mreza dizejbluje sama od sebe.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 11:22 ] @
Neces mi verovati, ali sinoc oko 3 ujutru, taman pisem post ovde, i vidim ovo gore gde me ljudi nisu razumeli i odustanem. Poslednja 3 FW-a nisu stabilna, ja sam oko ponoci stavio luci+openwrt.

Nema vise problema sa openwrt-om sa drajverima za wireless, ali nisam nesto zadovoljan kako cela prica ide. Isprobao sam sve moguce opcije, i ne mogu da dobijem stabilnost na 2.4GHz, tacnije koenzistentnost. Uspeo sam da namestim 2x2 i da dobijam 300Mbps na uredjajima sa 2.4GHz koji su 2x2 (imam par starijih), ali vidim da su komsije bas pustile 5GHz signal "u etar". Uspeo sam da pustim 30dB i na 2.4GHz i na 5GHz ali ne vidim da to ista dobro cini. Na 5GHz imam prednost da vise nije bitno u koju stranu mi je orijentisan uredjaj (tipa ranije kad sam vrteo lap top po krevetu, znala je da padne brzina prenosa sa NASa), ali SNR mi je oko 50%. Svi su iz nekog razloga na kanalu 149, a on mi je neophodan za signal jaci od 23dB. 23dB na 5GHz mi je zaista malo s obzirom da imam GOMILU armature u zidovima. Ako si se igrao sa openwrt, daj neka podesavanja, ludim. Na standardnom 2.4GHz dobijam oko 45Mbps tops, a ume da varira izmedju 30 i 45Mbps. Nisam ranije koristio openwrt, dobro je i ovo da sam izgurao, ali ovaj ruter evidentno ima neki problem. Inace, sve mi je na nandu rutera, i mislim da nema nikakvih problema jer vecinu stvari drzi kesirano u RAMu, vrlo retko pise nesto na nand.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 11:26 ] @
Mislim da si dobre brzine dobio, verujem da tesko moze bolje sa openwrt. No kako si se snasao, super, svaka cast!
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 11:44 ] @
Pa, na 5GHz nema problema, osim ako ne gledam taj SNR koji mi je navodno los, verujem da 50-60% nije idealan. Ali taj 2.4GHz bas zeza. I to ne znam koji faktori uticu, a sto je najgore, ranije sam mobilne telefone prebacivao na 2.4GHz da bih imao stabilniji signal po stanu (niza frekvencija i vise dB) i nikad nisam pustio speedtest da vidim koja je prica...

Ako imas neki mobilni telefon koji se nece kaciti sa 150Mbps na ruter, ako ti ne bude mrsko odradi speedtest da vidimo sta dobijas sa AsusWRT. Mobilni telefon dogovori vezu od 72Mbps recimo sa ruterom, ali mi bukvalno deluje kao half-duplex sto ne bi ni pod razno trebalo da bude.

Btw, ovde nigde necu naci podesavanja za MU-MIMO i slicno, pretpostavljam, jer su drajveri za nas ruter takvi kakvi jesu?
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 11:47 ] @
Evo sad sam nastavio igrarije, ne da mi djavo da budem produktivan, a i struja je nestajala 10x od jutros u kraju. Izgleda zezaju kanali najvise, a AUTO na openwrtu ne radi nista pametno, baci me na najgori kanal. Izvlacim 50Mbps na mobilnom telefonu 1x1 koji ima AC ali ga koristim na 2.4GHz jer mi ne trebaju AC brzine.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 12:20 ] @
Na 2.4 ne ide preko 50mb a MU-MIMO open source drajver ne podrzava.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 12:42 ] @
Bah, hvala Broadcomu. Ovo openwrt igranje ima da potraje ceo dan. Od 30dB nema puno dobitaka, probao sam sad AC na telefonu, ako odem iza 2 armirana zida + jos 2, iako imam 2 crte od 3, brzina mi je 55-60Mbps. Sigurno tx na telefonu zeza i mora da se nadje balans onoga sto pustam u etar, klijentski uredjaji ne mogu da posalju jak signal nazad. Inace, ove regulative za ogranicenje signala stvarno imaju smisla, i iskreno, kada bi svi imali max 20dB na 2.4GHz i tipa 23-25dB na 5GHz, kapiram da ne bih imao nikakvih problema sa signalom i jurenjem kanala koji ce da mi zavrsava posao.

Je l' ces ti da cekas stabilan fw za asuswrt ili ces opet nesto da kompajliras iz sorsa? :) Pre neki mesec kad sam se zalio ovde na probleme sa signalom je muka krenula za mene, prvo je resio problem apdejt i vracanje na fabricka ali evo, od pre par dana opet puca signal. To sam izvalio pingovanjem rutera sa wifi uredjaja, imam tipa 30% packet loss i gomilu 500ms+ odgovora.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 12:45 ] @
Kompajlirao sam ranije openwrt i redovno flashovao, ali nazalost flash puche. Ja nemam te probleme sa pingom i packet loss-om,
samo je naprasno pocela 5Ghz mreza da se gubi no to se ne desava cesce od jednom na 7 dana.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 13:18 ] @
Meni je slicna prica bila, i isto je bilo jednom u nedelju dana, onda je pocelo sve cesce. Nisam siguran do cega je. Pametniji uredjaji poput laptopa sa Intel AC neki-q 160MHz su izlazili na kraj sa tim problemima ali sa tim packet lossom i ogromnim penalima u pingu, dok mobilni telefoni nisu prikazivali aktivnu net konekciju na 5GHz. Restart uredjaja je pomagao. Nisam uspeo da nadjem problem, i iskreno, dosadilo mi je vise da se jurim s njihovim krpljenjem bagova. Mislim da im je bio prevelik zalogaj da naprave AC58u. Show-off za quad-core sa bezobrazno dobrim specifikacijama za ovaj cenovni rang. Samo sto ako cu da nastavim sa anglicizmima, "gone wrong" je.

A flash izgleda stvarno nije namenjen da se toliko cesto pise u njega, verovatno je "glupi" tip, znas i sam da resetovanje uredjaja na asuswrt brise sve logove. Najverovatnije se cuvaju u RAMu.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 16:31 ] @
Nema leba od OpenWRTa ovde. Odradio sam recovery. Jednostavno, signal je toliko nestabilan na svim mogucim podesavanjima da nije vredno truda bilo sta drugo raditi. Bukvalno sam pogasio sve moguce sem da mi se ruter ponasa kao switch+ap i dziteruje samo tako, bez QoS (sa QoS je jos gore) brzina se u sekundi menja za po 30-50Mbps (seta od 80 do 130, a link je 150), mnogo problema stvara. Generalno koriscenje klijentskih uredjaja ne daje lose iskustvo ali sa tehnicke strane se vidi da ne radi kako treba.

Nadam se da ce uskoro novi FW, vratio sam se na taj isti sto i ti imas, polu-stabilni sto voli da ga se setis jednom u par dana.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 16:34 ] @
Znas kako, mislim da nije do rutera, resetuj taj SBB-ov. U stvari ako ti je ping do rutera los, ne znam, meni to odlicno.
Ovaj moj epc3925 iako je u bridge moram bar jednom mesecno da resetujem upravo zbog pinga.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 16:46 ] @
Nije do SBB-ovog modema (imam onaj EPC o kom si pricao u drugoj temi), packet loss i veliki ping je klijent -> ruter. Dalje je simetricno tome ka WANu ali je problem nastajao na samom ruteru. Za sad je stabilno, imam OpenWRT fajlove i dalje, pa kako bude... sad cu bar da odradim sve testove koji mi trebaju.

edit: da napomenem, do openWRTa je bilo ono sa uzasno sporom i promenjivom konekcijom na 2.4GHz. Sada dobijam 47-52Mbps konstantno preko telefona, ranije je bilo 27Mbps pa se pelo, spustalo... ako ubodem dobar kanal i tx power dobijem 55Mbps ali ne instant, ovde instant imam 47+...

Nego, je l' si uspeo QoS na AsusWRT da podesis tako da ne reze 30-40% protoka, iako nista drugo ne koristi internet? Kapiram da je to princip rada, ali bukvalno nemam nikakve dinamike u QoSu.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 15.01.2020. u 17:59 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 17:02 ] @
QoS ne koristim, nema potrebe.dd-wrt sam nesto isprobavao da dam torentima nizi prioritet dok sam jos torentovao. Tamo je moglo da se namesti koliko da smanji protok, asus nikad video kako izgleda.
[ Mile-Lile @ 16.01.2020. 11:23 ] @
koji Asus imate?

RT-AC68U?

Broadcom su proprietary drajveri, ne ide to sa OpenWRT-om... ddwrt ima licencu...

hoćete testni ddwrt da probate da vam okačim ovde? imam uređaj koji ima isti čip BCM4360 i radi odlično sa ddwrt...
i nema potrebe preko 251mW za taj uređaj... prosto ima prejak signal...
[ Branimir Maksimovic @ 16.01.2020. 11:50 ] @
AC58U je model. Nema dd-wrt za to.

edit:
nema ni merlin.
[ Mile-Lile @ 16.01.2020. 11:54 ] @
ne znam kako se ovde uploaduje evo linka na mom gdrive-u

https://drive.google.com/open?...FOnpR_fcCSxx663PXrnzQHoGofoEsn

ne možeš direktno sa OpenWRT-a nego moraš na Asus FW da se vratiš pa na ddwrt.... nisam siguran za Asus recovery tool (da li može direktno)...

što se tiče QoS ddwrt ima i cake koji koristi OpenWRT ali on puno "seče" od bandwidth-a... preporučujem fq_codel_fast u kombinaciji sa HFSC... nakon svakog menjanja QoS schedulera mora restart rutera da se uradi jer nisu svi sch kao moduli na brcm već su neki kompajlirani u kernel...
naravno ima nešto što nema nijedan drugi ruterski QoS a to je ndpi...


što se tiče 5Ghz sakrivene su zemlje koje imaju loš regdom (regulatory domain)... biraj taiwan ali moj savet ne prelazi 251mW...
[ Mile-Lile @ 16.01.2020. 11:55 ] @
doista nema za 58U...
[ Mile-Lile @ 16.01.2020. 12:01 ] @
58U je QCA / IPQ...
[ Zlatni_bg @ 16.01.2020. 13:51 ] @
Nema prejak signal, to mogu da potvrdim. Dosta testova na netu isto potvrdjuje, fazon -50dBm imas odmah pored uredjaja. Ja ne bih isao preko 500mW jer se gubi poenta.

Batalili smo svi openwrt trenutno, ja ga necu narednih meseci koristiti sigurno, osim ako opet ne vrisne AsusWRT. Radio sam i prost test pingovanja openwrta, dobijam 3-6ms, sa asuswrt dobijam 1-2ms... nemoguce je podesiti openwrt da radi kako treba zbog drajvera.

Best bet - entware. Danas cu da kupim neki kompaktni fles i utaknem ga cisto da mogu par stvari da stavim. Inace, entware izgleda ne moze bez usba, jer je nemoguce automatski startovati skripte na ovom ruteru. Ako neko ima savet kako mozda moze, zahvalan sam.
[ Zlatni_bg @ 16.01.2020. 14:12 ] @
Bane, kakve brzine ovaj USB port na njemu postize? Je l' ima poente da jurim USB3 stik ako je spor?
[ Branimir Maksimovic @ 16.01.2020. 22:35 ] @
Mislim da je usb 3. Nisam siguran zato sto sam stavio usb2 eksterni.
Inace moze automatski da se startuju skripte dao sam ti na linku za instalaciju entware-a.
evo https://github.com/Entware/Ent...Install-on-Asus-stock-firmware

da, usb_mount nv varijabla , znaci mora usb da bude.
[ Zlatni_bg @ 16.01.2020. 23:32 ] @
Ma da, skapirao sam da nema leba bez fleske. Ne postoji startup skripta ni nacin da se pokrene, moze rucno, isto kao i za 25/26dB. Uzeh danas USB3 flesku, malo bolju, minijaturnu da se bukvalno ne vidi da je ista zakaceno u ruter. Sad sam upravo namestio entware uz malo problema (ne znam ni ja zasto u pocetku nije radilo sa usbmount skriptom na /jffs, bio je momenat okej proradilo je, ne diraj). Sad se zezam sa cronom jer sam zaboravio kako bez pristupa root korisniku da ceprkam po crontabu. Secam se "sed" komande. Bezveze je sto i sam ruter nema cron, i bez entwarea.

edit: ubi me ovo zezanje sa cronom. Je l' si ti podesio cron na svom ruteru? I jel ima uopste nacina da kao "admin" user a ne "root" menjam crontab? Sve zivo sam probao, nemam uspeha.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 17.01.2020. u 00:50 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 16.01.2020. 23:58 ] @
Mislim da je neki kinez provalio kako moze, samo treba naci sajt. Ima asus isto neku hijerarhiju i fajlove koje treba postaviti.
Ruter ima cron:

evo mog setupa:

Code:

bmaxa@RT-AC58U:/jffs# cat mount.sh 
/jffs/setup.sh
/jffs/ent.sh
/jffs/rst.sh
/jffs/sys.sh
cp /jffs/crontab /var/spool/cron/crontabs/bmaxa
killall crond
echo "nameserver 192.168.101.1" > /tmp/resolv.conf
echo "" > /tmp/resolv.dnsmasq
echo "server=192.168.101.1#5050" >> /etc/dnsmasq.conf
killall dnsmasq && dnsmasq --log-async


gde je crontab:
Code:

bmaxa@RT-AC58U:/jffs# cat crontab
# cron jobs to import into root's crontab
*/5 * * * * /jffs/ddr.sh


[ Zlatni_bg @ 17.01.2020. 21:38 ] @
Imam problem sa VPN serverom na ruteru, ne mogu da se zakacim na njega. Sumnjam da je zbog podesenog port forwardinga? Ili ruter to overrajduje?
[ Branimir Maksimovic @ 21.01.2020. 01:21 ] @
Neki sto si stavio iz Entware ili neki od podrzanih? U svakom slucaju vidi na kom portu slusa i taj port mozes otvoriti/forwardovati.
Nisam se zezao sa VPN, koristim obican sshd na svom kompu.
[ Branimir Maksimovic @ 03.03.2020. 02:34 ] @
E sad hteo bih da enablujem swap na asuswrt firmware-u.
Naravno iskompajlirali su sa swap-om dizejblovanim, pa treba swapaccount=1 na kernel komandnoj liniji.
Problem je u tome sto nigde, ali nigde, za asuswrt ne mogu da nadjem kako da specificiram kernel komandnu liniju,
ili, bar gde se nalazi.
Zna neko?
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2020. 06:12 ] @
Bah, nasao nvram varijablu kernel_args ali nazalost kernel je iskompajliran sa opcijom da commad line override ne radi,
nije ni cudo, ovaj firmware je pravljen da se sa njim ne prcka. E sad kako merlin ne postoji za ovaj ruter :(
Ostaje mi jedino openwrt, koji ima opensource driver i sa kojim sam vec jednom unistio ruter :(
Nista, sta je tu je.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 09:57 ] @
Nego gledam ovog naslenika AC58U, AX58U, ima za njega merlin od juce, cini se,
ali jos nemamo ni jedan uredjaj sa wifi 6 ;)
[ bachi @ 06.03.2020. 10:57 ] @
Smisao wifi 6 je?
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 14:22 ] @
Pa recimo za sad je rano...
[ Branimir Maksimovic @ 18.04.2020. 03:33 ] @
Nece neki put da pokrene sambu i upnp servise. Ne znam da li je to zbog nekog novog baga u FW ili zato sto prosto kada startujem privoxy
ostane samo 6mb rama?
[ Branimir Maksimovic @ 20.04.2020. 19:47 ] @
Evo ga novitet sa ovim novim FW, sad nece da radi port forwarding, mora da se iskljuci/pa ukljuci :P
[ Branimir Maksimovic @ 10.05.2020. 04:43 ] @
Hm, ping do telefona je jako visok. Medjutim sa telefona ka spolja je normalan? Ima dosta rutera u okolini, stoji.
[ Branimir Maksimovic @ 20.06.2020. 23:18 ] @
https://www.asus.com/Networking/RT-AC58U/HelpDesk_BIOS/

Izgleda da su sa zadnjim apdejtom firmware-a sa pocetka juna nesto sredili, zato sto ruter
pokazuje da ima apdejt, ali nikakav noviji firmware ne postoji na datoj strani a kada se opali
"check" izbaci prazan text box i ne ispise nikakvu informaciju. Zato bih upozorio eventualne
korisnike da se uzdrze od apdejtovanja dok se na datoj strani ne pojavi novi firmware.
[ Miroslav Cvejić @ 21.06.2020. 00:21 ] @
Na 68U radi najnormalnije.
[ Zlatni_bg @ 21.06.2020. 07:15 ] @
Ja sam ovo primetio isto. Jedan dan vidim apdejt, reko aj' necu sad da cackam, sutradan ne svetli zuto. Posle par dana opet svetli, ne apdejtujem, i onda opet ne svetli.

Bar smo shvatili da je s AC58U sve moguce :D
[ Branimir Maksimovic @ 21.06.2020. 08:19 ] @
Pazi, sad, danas "check" kaze da je firmware latest version ali ipak zuto blinka :P
[ Zlatni_bg @ 21.06.2020. 19:17 ] @
Ja sam bas kad sam odgovorio jutros na temu presao na 3.0.0.4.382_52243, jer vidim da prvi put nije "security" ili "stability" enhancement. Za sad je sve okej, sem sto mi nekad izabere kanal na kom ne moze 26dB za 5GHz pa u krajnjoj sobi slabije hvata, i u svojoj sobi imam nesto nize brzine u zavisnosti od toga na koju stranu mi je okrenut laptop. Ali sa 2x2AC na laptopu, skroz je okej. Nazalost, 1x1AC je minimum danas za neki profesionalniji rad.
[ Branimir Maksimovic @ 21.06.2020. 19:41 ] @
Zlatni:"sem sto mi nekad izabere kanal na kom ne moze 26dB za 5GHz"

pa fiksiraj :p
BTW, sad je prestalo upozorenje da ima novi FW.
[ Zlatni_bg @ 21.06.2020. 20:43 ] @
Pa kazem ti, ta lampica ima da se sporadicno pali i gasi, meni je tako sa starim fw bilo nedeljama... i jutros bio u fazonu aj' vise da vidim sta je.

Fiksirao bih da nemam ovolike komsije :( Zakucao sam 5GHz na C40 jutros ipak, 2.4GHz ostavio da seta ipak...
[ Branimir Maksimovic @ 21.06.2020. 21:06 ] @
Ja sad drzim 2.4 na kanalu 13, a 5 na 40. Mnogi uredjaji nece da rade preko 40 donekle.
[ Zlatni_bg @ 24.06.2020. 13:14 ] @
Ma fora je sa tim overlapping kanalima, i bandwidthom. Tipa na C40 sam siguran da mogu da imam 160MHz, na ostalim nisam, ali sam vrlo, vrlo retko bio u situaciji da uredjaj izabere neki nezgodan kanal gde nece imati 26dB. Sada vise necu da se zezam, nek' bude na 40 i 1 i to je to.

Elem, htedoh da napravim par servisa da se vrte na ruteru. Znas i sam da posle restarta odu svi podaci o bandwidth historyju na primer. Imas li pojma kako da pristupim tome i gde se uopste to cuva? Gledao sam ove asp stranice, totalno mi je nejasno vecina stvari kako funkcionise za web servis. Je l' se cuva u nekom sqlite, u RAMu, ili sta? Pokusavam i da preko cli dobijem trenutne dogovorene brzine komunikacije sa uredjajima, ni to mi ne uspeva sa stock firmwareom + entware...
[ Branimir Maksimovic @ 24.06.2020. 14:41 ] @
Zlatni:"Znas i sam da posle restarta odu svi podaci o bandwidth historyju na primer."

ne kod mene :P
Code:

bmaxa@RT-AC58U:/jffs# cat rst.sh 
killall rstats
nvram set rstats_path="/jffs/"
nvram commit
rstats


fora je samo da nakon doga pokrenses `rstats new` da bi prihvatio novu lokaciju.
ne secam se tacno dal je new ali mislim da jeste.

edit: rstats new treba samo jednom i posle samo pokreces skriptu.
[ Zlatni_bg @ 24.06.2020. 18:01 ] @
Bah... zatvoreni su ko win.

Je l' ima negde neka dokumentacija za to? I je l' ti ovo u boot skripti, mora svaki put pri restartu rutera? Kako se zove fajl sa logom posto mi je prazan rstats_path kljuc?

edit: fajlovi su .gz?
[ Branimir Maksimovic @ 25.06.2020. 00:45 ] @
napravi on te fajlove, dokumentacija nigde ne postoji, koliko se secam gledao sam negde source od rstats.c

edit:
da pokrecem prilikom boot-a.
Code:

bmaxa@RT-AC58U:/jffs# cat mount.sh 
/jffs/setup.sh
/jffs/ent.sh
/jffs/rst.sh
/jffs/sys.sh
cp /jffs/crontab /var/spool/cron/crontabs/bmaxa
killall crond
echo "nameserver 192.168.101.1" > /tmp/resolv.conf
echo "" > /tmp/resolv.dnsmasq
echo "server=192.168.101.1#5050" >> /etc/dnsmasq.conf
killall dnsmasq && dnsmasq --log-async
sleep 10
service restart_nasapps

[ Zlatni_bg @ 25.06.2020. 09:38 ] @
Koji je pakao ovaj format, navodno je neko napravio py skriptu za parsovanje, al' ono.. :D Tuzno je sto sa ovim specifikacijama, moze da bude bar toliko ispeglan softver da ne moramo sami da cuvamo rstats posle restarta... kako si ti to realizovao, nije ga problem cuvati na drugom mestu, ali paklena su im resenja. Ne mozes bukvalno nikakvu datu da iscitas koju ti prikazuje na web interfejsu.

Ima li bar komanda za listanje prikacenih klijenata sa brzinama? Sve sto sam probao sa iwlist, iwconfig, itd, ne daje nikakvog valjanog rezultata. Mogu da vidim ostale AP-ove u okolini ali nikako zakacene klijente i dogovorene brzine.
[ Branimir Maksimovic @ 25.06.2020. 11:25 ] @
"Ima li bar komanda za listanje prikacenih klijenata sa brzinama?"

Nije mi to trebalo, pa ne znam :P
[ Zlatni_bg @ 19.08.2020. 08:08 ] @
Bane, neki problem imam sa rstatsom, nisam se cimao do danas da ga isteram, i posto sam radio neke izmene na ruteru, rek'o aj' i to da sredim... ovo mi je boot skripta, nije komplikovana jer ne dizem preko skripte nista preterano:

Code:


#!/bin/sh
mkdir /tmp/opt
mount /dev/sda1 /tmp/opt
wl country EU
nvram set pci/1/1/ccode=EU
nvram set pci/2/1/ccode=EU
nvram set wl_country_code=EU
nvram set wl0_country_code=EU
nvram set wl1_country_code=EU
nvram set regulation_domain=EU
nvram set regulation_domain_5G=EU
nvram set wl_reg_mode=off
nvram set wl0_reg_mode=off
nvram set wl1_reg_mode=off

killall rstats
nvram set rstats_path="/jffs/"
nvram commit
rstats
service restart_wireless


Uradio posle toga rstats new kad sam ga restartovao, izlazi mi gomila "not found" problema, izbacicu samo par komada:

Code:

...
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_3.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_3.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_2.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_2.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_1.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_1.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_5.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_5.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_4.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_4.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_3.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_3.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_2.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_2.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_1.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc_1.bak: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
gzip: /jffs/tomato_rstats_704d7b151dfc.gz: No such file or directory
...


Je l' mu trebaju ti dir-ovi sa adekvatnim dozvolama ili nije trebalo da menjam rstats dir preko nvrama dok... nesto drugo nisam uradio? edit: ni 777 ne pomaze...
[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2020. 10:01 ] @
ne. treba samo rstats da resetujes pogledaj da nadjes source tacno kako treba zaboravio sam dal je rstats new ili nesto trece.

evo brzi google, ali ja nisam ovako: https://www.linksysinfo.org/in...-line-via-ssh-or-telnet.26491/
mozda i nema na asus.
probaj kada ubijes rstats i rstats --new u svakom slucaju treba da pocne fresh bez gresaka.
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2021. 04:15 ] @
Izasao novi beta firmware. Stavio ga, videcemo jel se stabilnost povecala ili smanjila :P
[ Zlatni_bg @ 04.02.2021. 21:49 ] @
Ja pocinjem da primecujem da EPC ruter vise problema ume da napravi od modema. Bukvalno i jedan i drugi na 10-15 dana traze restart, ping i protok budu u redu ali ucitavanje streama i slicno bude katastrofa, cas je 240p cas je 4k.
[ Branimir Maksimovic @ 05.02.2021. 02:14 ] @
Hm, meni sad EPC3925 radi fenomenalno, nit usporava ping niti stream. Od kako su me stavili iza NAT-a. Evo ga up vise od 15 dana.
Asus mi je reboot-ovao spontano pre ovog upgrade-a firmware-a, videcemo sad sa novim firmware-om....
[ Branimir Maksimovic @ 06.02.2021. 16:15 ] @
Nego trakira ako se ukljuci openVPN, ne moze da izvuce vise od 25 megabita, jer nema AES akceleraciju. Mozda bi to bio jedini razlog
da promenim ovaj ruter, mada je to vise izgovor nego razlog da se uzme drugi ruter.
[ Zlatni_bg @ 07.02.2021. 00:55 ] @
Digni na RPi ili necemu drugom OpenVPN :D Ja sam batalio VPN preko rutera, previse cimanja s paketima preko dpkg/ipkg, previse ogranicenja sa RAMom... maltene mi je svuda lakse da dignem per-purpise virtualku na lokalnom serveru, dam joj 256MB RAMa, stavim ili neki light-weight rhel-based ili stavim alpine i tu dizem sta mi treba nego da se cimam sa time da li ce, sta i kako raditi na ruteru, i koliko RAMa ce da mi pojede, i da l' ce da utice na osnovnu funkciju - rutiranje.

Mada, da ne gresim dusu, ovi AX modeli su u odnosu na ono kad smo uzimali RT-AC-ove 30-40% jeftiniji ako gledas hardver. Sad za 15k uzmes model sa 256/256MB i 2x2 recimo, s tim sto iskreno i dalje ne znam kako se meri ocekivana AX brzina :D Na AC mi je bilo jednostavno, 433Mb/s pomnozis sa brojem antena i to je to, ovde izgleda nije prosta racunica?
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 04:07 ] @
Ma dobro to, vpn mozes da dignes klijenta i na telefonu :P
Nego, gledam nesto sta bih dalje uzeo, ali mi AC58u zadovoljava sve potrebe :)
Ovi AX ruteru su duplo jaci, pa bi tu i VPN bolje radio, gledam ovaj AX58U, kod nas je oko 22k dinara.
Ne mogu da nadjem uopste AX86U koji bi bio prava stvar.
[ bachi @ 07.02.2021. 11:04 ] @
Wireguard je keva što se VPN-a na tim embeded uređajima sa OpenWRT tiče.

Na mom TP-Link TL-WR1043N v5 sa OpenWrt 19.07.5 i Wireguard VPN ka serveru od moje firme bez pardona izvlačim protok od 50Mb/s i to kada kopiram nešto sa file share-a.

Sa OpenVPN je protok bio max 15Mb/s.
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 11:15 ] @
VPN je openVPN koji je kod provajdera, wireguard nije opcija. A to je eksperimentalno koliko vidim...

edit:
nego ovaj AC86u ima akceleraciju i moze da dostigne 200 megabita bez problema, pa cu razmisliti o njemu.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 07.02.2021. u 12:45 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 12:48 ] @
Prelomio sam, narucio AC86U, stize sutra-prekosutra, javim utiske.
[ Miroslav Cvejić @ 07.02.2021. 12:52 ] @
Što nisi AX uzeo?
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 12:58 ] @
Ima samo AX58U, a on nema akceleraciju. AX86U nisam nasao.
[ bachi @ 07.02.2021. 17:30 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
VPN je openVPN koji je kod provajdera, wireguard nije opcija. A to je eksperimentalno koliko vidim...

edit:
nego ovaj AC86u ima akceleraciju i moze da dostigne 200 megabita bez problema, pa cu razmisliti o njemu.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 07.02.2021. u 12:45 GMT+1]

Teško da ćeš izvući 200Mb/s sa OpenVPN-om, ali svakako javi utiske.

Inače WG više nije eksperimentalan, stabilan je i integrisan u Linux kernel, a Netgate, tvorci pfsense-a su sponzorisali i da se ubaci u freebsd kernel, pa od verzije 2.5 je sastavni deo pfsense-a. Takođe i u Mikrotiku od verzije 7. OpenVPN je daleko fleksibilniji od WG (i IPSec-a), ali kod WG jednostavnost i brzina jednostavno otkidaju. Inače i OpenVPN od verzije 2.5 istro podržava chacha20-poly1305 algoritam koji radi drastično brže od AES-a na uređajima koji nemaju AES hw akceleraciju, pa probajte i to u OpenVPN-u ako obe strane podržavaju. Ne može biti brzo kao WG, jer on trči u kernelu, a OpenVPN u userspace-u, ali bi trebalo da bude brže na tim embeded uređajima.
[ Zlatni_bg @ 07.02.2021. 18:12 ] @
Uh, vec vidim da ces za 2 godine da menjas ruter zbog AX :) Iskreno mislim da si se zaleteo, ako mozes ponisti porudzbinu, juri AX jer kako kupis nove telefone i laptopove zeleces AX koji imaju svi novi SoCovi. AC58U je bio bang for buck, 68U je bio skup ko djavo al dobar samo tako. Sacekaj ili naruci od madjara, vidis da sve ide na AX sad, nije bas kao 5G gde ti sve zavisi od provajdera. Bice ti zao za 2 godine da dajes 15-20k za AX kad vec imas 2 dobra AC rutera.
[ Zlatni_bg @ 07.02.2021. 18:14 ] @
Pogledaj ipon.hu i vidi cenu tamo, iscimaj na KP ljude, pitaj koliko kosta da se "dotera". Pitanje je i sa FW sta ce Asus gurati u buducnosti jace.
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 18:57 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
Branimir Maksimovic:
VPN je openVPN koji je kod provajdera, wireguard nije opcija. A to je eksperimentalno koliko vidim...

edit:
nego ovaj AC86u ima akceleraciju i moze da dostigne 200 megabita bez problema, pa cu razmisliti o njemu.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 07.02.2021. u 12:45 GMT+1]

Teško da ćeš izvući 200Mb/s sa OpenVPN-om, ali svakako javi utiske.

Inače WG više nije eksperimentalan, stabilan je i integrisan u Linux kernel, a Netgate, tvorci pfsense-a su sponzorisali i da se ubaci u freebsd kernel, pa od verzije 2.5 je sastavni deo pfsense-a. Takođe i u Mikrotiku od verzije 7. OpenVPN je daleko fleksibilniji od WG (i IPSec-a), ali kod WG jednostavnost i brzina jednostavno otkidaju. Inače i OpenVPN od verzije 2.5 istro podržava chacha20-poly1305 algoritam koji radi drastično brže od AES-a na uređajima koji nemaju AES hw akceleraciju, pa probajte i to u OpenVPN-u ako obe strane podržavaju. Ne može biti brzo kao WG, jer on trči u kernelu, a OpenVPN u userspace-u, ali bi trebalo da bude brže na tim embeded uređajima.


Javim svakako. No wireguard mora da ima negde falinku, a to je verovatno enkripcija i sugurnost posto je toliko brzi.
Za AC86U javim kako radi openVPN i generalno koja su poboljsanja u odnosu na AC58U. Naravno, na njega moze merlin
firmware sto je u startu velika (i olaksavajuca) prednost. Verovatno necu morati da stavljam skripte koje sam stavljao
na AC58U.
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 19:00 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Uh, vec vidim da ces za 2 godine da menjas ruter zbog AX :) Iskreno mislim da si se zaleteo, ako mozes ponisti porudzbinu, juri AX jer kako kupis nove telefone i laptopove zeleces AX koji imaju svi novi SoCovi. AC58U je bio bang for buck, 68U je bio skup ko djavo al dobar samo tako. Sacekaj ili naruci od madjara, vidis da sve ide na AX sad, nije bas kao 5G gde ti sve zavisi od provajdera. Bice ti zao za 2 godine da dajes 15-20k za AX kad vec imas 2 dobra AC rutera.


AX me trenutno ne zanima, wifi uredjaje imam zaista skromne sve smo telefone i tablet obnovili skoro, laptop novi nemam
nameru da kupim, a neki AX uredjaj nece skoro bar 4 godine. Mene je AC86U zainteresovao odavno, a sad kako mu je cena
pala za skoro 50%, i kako je potreba zbog VPN odlucio sam se za njega. AX86U i da nadjem kosta sigurno vise nego
duplo, a featuri mi za sada ne trebaju.
[ Zlatni_bg @ 07.02.2021. 19:44 ] @
Posteno :) I ako zatreba, zakaci mu Ubuquiti AP i sredi posao (nesto za sta nikad viska para). Sad sam gledao specs, super je. Koja mu je cena trenutno? Sad ce tema morati da predje u AC58/AC68/AC86 :D
[ Branimir Maksimovic @ 07.02.2021. 20:47 ] @
Cena koju cu platiti je 21k malo manje za kojih par sto. Da pa da ne dodajemo temu za Asus ruter u seriji :P
[ Zlatni_bg @ 08.02.2021. 00:52 ] @
Kad sam uzimao AC58U, to je bila cena AC68U :) Za razliku u ceni nisam mogao da nadjem racunicu da predjem na jaci model. Sada vec jeste primamljivo, pod uslovom da imas potrebu. Mene vise brine dobrocudnost nasih provajdera da zapravo imamo nesto od tog jakog hardvera kod kuce :)
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2021. 10:55 ] @
Nisu azurirali stanje nemaju :(
Nista, sada pucam na AX86u kog ne mogu da nadjem.
[ Miroslav Cvejić @ 08.02.2021. 19:50 ] @
160€ u samoposlugama ovde :)


Zar ti nije jednostavije/isplativije da platiš statičku javnu IP adresu nego da juriš ruter koji može da sažvaće više kroz VPN?

[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 08.02.2021. u 21:27 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2021. 03:22 ] @
Miroslav:"Zar ti nije jednostavije/isplativije da platiš statičku javnu IP adresu nego da juriš ruter koji može da sažvaće više kroz VPN?"

Radi se o principu :P
Placam dva VPN, jedan za dolazne konekcije jedan za surf ukupno 9$, a staticka bi bila 7.5$ ;)
Ne salu na stranu, kad sam vec otkrio VPN, ide i ruter. Mada, ko zna kada ce doci ovde
AX86U. (cena mu je 35k din ovde ali ga nema)
[ Zlatni_bg @ 09.02.2021. 08:00 ] @
Ili menjaj provajdera ako je do toga samo. Iskreno ja ako odletim pod NAT, letim i od SBBa.
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2021. 10:21 ] @
Zlatni: "Iskreno ja ako odletim pod NAT, letim i od SBBa."

A kod koga ces ko ne NAT-uje? Ja sam od 2006. na AVcomu,
nikada me nisu NAT-ovali, kupi ih Supernova i za godinu i nesto
eto NAT-a... SBB isto to radi, pa ne znam koja bi druga varijanta
bila? mts optika? Oni rade u kraju, trebalo bi valjda uskoro
da zavrse...
[ Zlatni_bg @ 09.02.2021. 19:41 ] @
Ja mislim da su oni sproveli i meni i tebi do zgrade, jer su imali Huawei subvencije. Sad posto i ti i ja imamo SN, nismo prioritet za FTTH. Tu nam je glavni problem. Ali da, ako uleti optika, preci cu. Ne znam ko ce koliko da NATuje ali SBB se prosirio bukvalno koliko moze i imaju adresa, ne znam da li hoce da ustede na adresama, a znam da neki provajderi uz molbu hoce da skinu NAT. Ako dodje do toga da mora staticka da se placa... Nisam pametan, VPS kosta kao staticka, isprobacu obe solucije. Mada vec tucem borbu sa otvorenim konekcijama, znas koliko i to ume da zezne mrezu, mislim da bi mi NAT ubio sve.
[ calexx @ 09.02.2021. 20:31 ] @
Čuj, da uštede na adresama. IPv4 su odavno potrošene, mogu da se kupe od nekih pa jedni provajderi dokupljuju da ne bi natovali, drugi (kao što je SBB) prodaju da bi zaradili a natuju jer im se može. Moj dosadašnji provajder (koji je sada pod *S) je u jednom trenutku dokupljivao IPv4 adrese valjda iz Rumunije da ne bi natovali ali ne znam kakva će sada da bude politika novog gazde.

Teoretski bi mogli na zahtev da vraćaju javne adrese ali je to praktično potez koji im smanjuje zaradu. Oni koji znaju šta je to i kojima su potrebne javne će pre da doplate za statičku javnu nego oni koji o tome pojma nemaju i ne znači im ništa. Mada, mnogi od onih kojima je potrebna će da promene provajdera pa je verovatno teška matematika naći rešenje. Pošto ipak nema mnogo alternativa, onda će verovatno da ostane ovako kako je.

Kod mene u zgradi su Exe optika i SBB kabl (sa optičkim čvorištem u susednoj zgradi) ali mts optike još nema pa u slučaju natovanja od novog gazde ostaje opcija vraćanja u SBB ali uz neke dodatne uslove.
[ Zlatni_bg @ 09.02.2021. 23:59 ] @
Pa, solucije su ovim redom:

1. Molba trenutnom provajderu
2. Placanje VPSa ili VPN
3. Menjaje provajdera uz rizik kasnijeg NATa
4. Placanje staticke kod trenutnog (ako je paket 400/80 ili slicno, ovo verovatno ide na drugo mesto)

Balans mora da postoji izmedju kvaliteta usluge i javne adrese negde. Fora je sto je bilo tema gde smo izvalili da nekome EPC krece da baguje zestoko jer je NATovan i jednostavno javna IP adresa nema vise portova. Samo sto prosecnom korisniku to nece sigurno pasti na pamet ili biti receno.

Iskreno iza NATa bilo sta jace od midrange rutera bi bilo bacanje para. OpenVPN ako bih vec morao da koristim ako zamenu, pre bih napravio pfsense ruter i dodao AP i switch nego uzimao 300eur vrednosti rutera.
[ Branimir Maksimovic @ 10.02.2021. 03:17 ] @
E pazi, taj problem sa NAT-om, to da zabaguje EPC je zbog toga sto NAT omogucava limitirani broj konekcija za sve na istom IP-u ukupno.
To se resava VPN-om jer tad sto se gazde tice imas samo jednu konekciju a kroz tunel mozes da provuces vise hiljada ;)
Zato taj ruter sa AES akceleracijom dobro dodje...
Mislim ono svaki uredjaj za sebe moze da digne klijenta, ali ovako na ruteru je elegancija :P
[ Branimir Maksimovic @ 12.02.2021. 22:32 ] @
Konacno je stigao AX86U, narucio upravo.
[ Branimir Maksimovic @ 17.02.2021. 17:34 ] @
Ruter cim se upali otvori browser prozor za setup bez trazenja ip adrese.
Tu se nasetuje sve potrebno u roku od par minuta i to radi. Na neku foru spaja 2.4Ghz i 5Ghz mrezu pa se vidi kao jedan ssid.
Naravno odmah sam stavio merlin, bez problema i merlin je preuzeo sva setovanja bez reseta.
Onda sam odmah nasetovao openVPN i probao. Bez problema vuce max mog bw sto je 120MB, i mislim da moze mnogo vise.
Naravno sa giga rama, moze to da sluzi kao server. Entware se instalira na hdd (nikako fleshka) sa komandom
amtm i onda tu ima vise mogucnosti jedna od njih je instalacija Entware. I tako sve je isto kao na starom ruteru
u roku od 5 minuta. Nisam za sada morao ni jednu moju skriptu da stavljam. Traffic monitor i statistika se
lako biraju da snimaju na disk da ne bi unistavali flash memoriju. Za sad to je to.
[ Zlatni_bg @ 17.02.2021. 19:08 ] @
Da te dobro sluzi. Sad si miran bar 5 godina :)

Slobodno stavi kvalitetnu flesku, ja koristim to vec nekih godinu dana, nikakvih problema nema. Ako koristis SMB ili nesto pa i ajde HDD, ali sta ce ti za par fajlova :D pritom mislim da ti ne treba externi storage uopste kao na ac58u?
[ Branimir Maksimovic @ 17.02.2021. 23:47 ] @
Treba, za filmove. I zezanje sa Entware.
[ Zlatni_bg @ 18.02.2021. 01:30 ] @
Ako budes mogao, uradi "dd" testove za read i write sa diska, bas me zanima kakve su performanse preko USBa.
[ Branimir Maksimovic @ 18.02.2021. 03:23 ] @
Pa stari usb2 eksterni disk. To je usb2 brzina tj max 40mb/s. Dovoljno za strimovanje filmova.
Inace vidi ovo:
Code:

bmaxa@RT-AX86U-91C8:/tmp/mnt/Entware# hdparm -tT /dev/sda1

/dev/sda1:
 Timing cached reads:   1588 MB in  2.00 seconds = 793.91 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 100 MB in  3.05 seconds =  32.81 MB/sec

bmaxa@RT-AX86U-91C8:/tmp/mnt/Entware# free
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:        934060     715600     218460       2764        260     322784
-/+ buffers/cache:     392556     541504
Swap:      1048572          0    1048572

Sa ovim mogu da dignem sta hocu, bind bez problema. Merlin omogucava i swap da se digne
pa imam dosta za zezanje.
Inace ovo je armv8, pa su Entware paketi 64bitni.
Code:

bmaxa@RT-AX86U-91C8:/tmp/mnt/Entware/entware/bin# file vim
vim: ELF 64-bit LSB executable, ARM aarch64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /opt/lib/ld-linux-aarch64.so.1, for GNU/Linux 3.7.0, stripped


[ Branimir Maksimovic @ 20.02.2021. 09:57 ] @
Nego nasao sam jedan bug u statistici po klijentu. Pripisuje upload downloadu kada je ukljucen VPN, pa ne radi
limitiranje uploada po klijentu. Ovo ce verovatno ispraviti jer mislim da je od Asus originalnog firmware-a.
Inace ovaj ruter samo ne kuva kafu, ovako feature bogat firmware do sada nisam video.
Nije ni cudo kad zauzima 500 mega RAMA, kad podigne sve sta ima.
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2021. 14:23 ] @
Heh, ima 2.5Gbita lan port i drugi wan port pa radi load balansing i failover. Dobro je da to mogu da iskoristim (ne):P
Ajde ovaj lan port jos i nekako al kad cu imati dva interneta :P
[ Zlatni_bg @ 14.03.2021. 22:02 ] @
Je l' moze neko EPC parametre da screenshotuje i okaci ovde, kaze da li mu je konekcija "ok" ili nije? Imam bas problema sa modemom.
[ Branimir Maksimovic @ 14.03.2021. 22:30 ] @
Zlatni:"Je l' moze neko EPC parametre da screenshotuje i okaci ovde, kaze da li mu je konekcija "ok" ili nije? Imam bas problema sa modemom."

A koji su tvoji parametri? Konekcija je dobra.
Code:

Model:     Cisco EPC3925
Vendor:     Cisco
Hardware Revision:     1.0
Serial Number:    244798811
MAC Address:     bc:c8:10:5a:33:c4
Bootloader Revision:     2.3.0_R1
Current Software Revision:     epc3925-E15-13-v302r125561-120727c
Firmware Name:     epc3925-E15-13-v302r125561-120727c.bin
Firmware Build Time:     Jul 27 21:42:38 2012
Cable Modem Status:     Operational
Wireless Network:    Disable

          
Cable Modem State            
        
        
DOCSIS Downstream Scanning:     Completed
DOCSIS Ranging:     Completed
DOCSIS DHCP:     Completed
DOCSIS TFTP:     Completed
DOCSIS Data Reg Complete:     Completed
DOCSIS Privacy:     Enabled

          
Downstream Channels            
        
        
      Power Level:     Signal to Noise Ratio:
Channel 1:     2.3 dBmV     43.9 dB
Channel 2:     4.3 dBmV     43.3 dB
Channel 3:     3.8 dBmV     43.9 dB
Channel 4:     3.9 dBmV     43.5 dB
Channel 5:     2.5 dBmV     41.4 dB
Channel 6:     1.9 dBmV     41.2 dB
Channel 7:     1.4 dBmV     43.2 dB
Channel 8:     2.0 dBmV     43.3 dB

          
Upstream Channels            
        
        
      Power Level:
Channel 1:     40.2 dBmV
Channel 2:     42.0 dBmV
Channel 3:     0.0 dBmV
Channel 4:     0.0 dBmV

[ Zlatni_bg @ 25.03.2021. 21:33 ] @
Cackaju vec danima ali se situacija ne poboljsava:

Code:
      Power Level:     Signal to Noise Ratio:
Channel 1:     5.8 dBmV     39.4 dB
Channel 2:     4.6 dBmV     38.8 dB
Channel 3:     5.5 dBmV     39.3 dB
Channel 4:     6.3 dBmV     39.4 dB
Channel 5:     6.7 dBmV     39.4 dB
Channel 6:     6.6 dBmV     39.4 dB
Channel 7:     6.3 dBmV     39.0 dB
Channel 8:     5.9 dBmV     39.0 dB

          
Upstream Channels            
        
        
      Power Level:
Channel 1:     34.9 dBmV
Channel 2:     35.0 dBmV
Channel 3:     34.9 dBmV
Channel 4:     34.9 dBmV


Premali je SNR. Danas su "slucajno" pojacali signal pa je i SNR uspeo da prebaci 40, vise nije bilo jittera u pingu. Za sada imam i dalje 10ms jitter. Znaci ide 10x ping do nekih 12-17ms ka 8.8.8.8, i onda nabije 55-60. Ili zaredja bukvalno random(15, 40) funkciju i tako baca rezultate. Katastrofa je vec mesec dana. Kapiram zbog rada od kuce.

Ugasio sam Transmission pre 15 dana da ne otvara jos i on dodatne konekcije i vecinu servisa. Pratio sam i broj otvorenih konekcija, ne prelazim 100 nikad na nivou cele mreze. Do njih je.

Overprovisioning.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2021. 00:57 ] @
Znas kako ovo je dobro sto si pokazao, ispada da se upstream manje muci da salje. Rekao bih da je problem dalje do mreze a ne do kablovske konekcije.Verovatno nesto prckaju.
Nego ovaj AX86U nema interferecije na 2.4Ghz za BT sluske i misa pa mogu da slusam u kujni ;)
[ Zlatni_bg @ 26.03.2021. 19:11 ] @
Zar nije problem samo kad radi u USB2.0 modu? Mislio sam da sa USB3.0 nema ometanja signala ni na AC58U.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2021. 19:25 ] @
Nema to veze sa USB. To je 2.4Ghz antena koja je pravila smetnje na AC58U. Ne znam koja je fora kod ovoga, ali smetnji nema.
Zapravo ima neka opcija coexist with bluetooth koju sam cekirao, ali i bez toga nije pravio smetnje.
[ Branimir Maksimovic @ 05.04.2021. 23:42 ] @
Nego imam u blizini 5 rutera sa signalom od 50dBm koji ometaju kanale 1,4,6,8 jako. Sva sreca da imam wifi radar u merlinu inace bih kuburio sa ovim. Ruteri su tolko jaki
da mi ometaju kineskog misa i BT sluske u zadnje vreme, tako da trazim neko resenje za ovo. Tri od 5 rutera imaju ima Unify, pretpostavljam da je to SBB postavio...
[ Zlatni_bg @ 06.04.2021. 11:42 ] @
Stavis jammer, ciljas te kanale, valjda bi i sami trebalo da odu s tih kanala?

I meni je na 2.4GHz katastrofa mada sam okruzen stanovima, to je i glavni razlog zasto sam odavno isforsirao 5GHz na svemu. 2.4GHz ti koristi sve danas, za wifi postaje neupotrebljivo.
[ Branimir Maksimovic @ 23.04.2021. 19:03 ] @
Nego evo

Ovo je openVPN iz Londona, plus sto je jos Qos ;)
Mislim ono, ovaj ruter je jak ko buldozer ;)
[ Branimir Maksimovic @ 25.04.2021. 03:45 ] @
Hehe, merlin ima policy based routing, stavio sam da zaobilazi VPN za odredjene sajtove koji mi izbacuju captche kad je IP adresa iz inostranstva kao sto je ES ;)
[ Zlatni_bg @ 08.11.2021. 22:02 ] @
Ovaj AC58U koji su izbacili je bukvalno bio "dead end" onog trenutka kad su ga napravili. Apsolutno nije imao sta da trazi na trzistu, pogotovu s onom cenom.

Cekam black friday popuste i da nabavljam nesto drugo, kako su komsije nabavile jos 5GHz uredjaja, ovaj je postao neupotrebljiv i sa 2x2AC klijentima. A RAM stalno na 100/128MB.

Inace isto imam problem sa 20 Unifi-ja koje imam u blizini, na tipa -40dBm do -80dBm, bas bas bas jake.

Bas sam razocaran, ne izvlacim 866/866 ni metar od rutera. Izvlacim fazon 550/866, a ruter je u hodniku, u sobi pored vec padam na 400-450.

Kakav je AX68U u porednjenju sa ovom igrackom?