[ Proza_1 @ 09.06.2017. 17:14 ] @
Ovu poruku sam im poslao na njihov email.
Možda se i vama ovako nešto desilo, okrivljujući sebe za neuspelu opravku, ali niste vi neznalice i neumešni, postoje i drugi razlozi, danas sve više
prisutni-krivotvorene (falš) komponente. Pamet u glavu i nikom slepo verovati!!

---------------------------------------------

Danas, 09 juna 2017, oko 15h sam došao u vašu prodavnicu, ul. V. Ilića, i kupio
transistor AD161. U vašem katalogu piše "SOT-9, NPN, Germanium" što mi je i trebalo.
Servisiram stari stereo radio prijemnik koji u izlaznom NF stepenu ima 2X AD161,AD162 trans.
Po šemi moraju biti germanijumski trans.

Poučen ranijim lošim iskustvom, kupujući u vašoj radnji, ali da ne širim priču, poneo sam sa sobom
unimer koji ima diodni test ( 3V, 1mA ). U samoj radnji sam ispitao transistor i ustanovio da je silicijumski
a ne germanijumski kako piše u vašem katalogu. Reklamirao sam i novac mi je vraćen.
Ali ko će da mi nadohnadi izgubljeno vreme.

Ovo nije slučajno, vi tako poslujete, ponavljam, i ranije sam imao loša iskustva s vama.
Možda ako vam neko donese uređaj u vaš servis ugradite originalni element.

Cenu morate da platite, Ovo ću objaviti na svim mogućim forumima.
Vi ste prevaranti i lopovi. Sigurnosne kamere su me verovatno snimile u vašoj radnji tako da moj indetitet znate.
--------------------------------------------------
[ rmilić @ 09.06.2017. 19:18 ] @
Problem je što je na tržištu dosta falsifikata. Ne želim Belog da branim, ali on ne pravi komponente. On je serviser i trgovac.
Koliko puta sam ja kupio falsifikat, od kada u priču o komponentama ušli Kinezi, Turci...
Imaš na internetu prodavce koji prodaju garantovano kvalitetne komponente ali je cena znatno viša.
Danas se sve falsifikuje!
[ Proza_1 @ 09.06.2017. 20:00 ] @
Poenta je što trgovci svesno obmanjuju kupce.
Nemoj mi reći da "beli", koji ima servis, ne zna šta je germanijum trans.
Što mi nije ponudio višu cenu za originalni deo. Ne bi imao ekstra-profit.
Pa sigurno ne ugrađuje u svom servisu silic. trans. umesto germanijumskog.
Ja kao serviser zahtevam određenu komponentu, i spremam sam da platim, a ne da
mi kojekakvi trgovci uvaljuju falš zarad profita. Ne bih više o ekonomiji, ovde nema tehničke kulture. Trgovci misle da je većina tehnički neobrazovana.
Još tinja stara škola, "Tesla".
[ rmilić @ 09.06.2017. 20:04 ] @
Čisto sumnjam da je u poslednjih dvadeset godina bilo šta došlo na servis sa germanijumskim tranzistorima.
Koja im je cena?
[ zica49 @ 09.06.2017. 20:35 ] @
Trgovci pojma nemaju o germanijumu i silicijumu. Za njih je to roba kao makarone ili spagete.
[ branko tod @ 09.06.2017. 21:22 ] @
Proza_1, koliko shvatam ti si iz Bg. Imaš preko 40 godina i baviš se popravkom.
Ako za sve te godine nisi naučio gde šta možeš u Bg da očekuješ po radnjama i
da znaš da bez 5 evra ne možeš da kupiš dobar AD161 to je tvoja greška.
[ baki. @ 09.06.2017. 21:34 ] @
Nekad je u trgovačkim školama postojao predmet zvan "poznavanje robe" ne znam za danas, ali svakako mora delimično da poznaje robu koju prodaje i da zna osnovne razlike...
Imam drugara koji drži kafić, po obrazovnju je ekonomista, pa kad mi ostali kažemo da nešto treba da radi drugačije on se ladno izgovori i kaže da on nije ugostitelj, što ga naravno ne opravdava i on to zna, ali to kaže namerno da bi "drugima vadio mast"...

Što reče Lekić u filmu "Profesionalac": "Pa ni dileri ne prave drogu, oni je samo prodaju"...

A odgovornost kao treba da snosi neko drugi..treći...peti...
[ rmilić @ 10.06.2017. 06:30 ] @
Beli je serviser a počeo je da se bavi I trgovinom. Od servisa više slaba vajda.
A ko I kako može testirati sve artikle. Greška uvek postoji I zato su uredno vratili novac. Znači, ne spore reklamaciju.
Ruku na srce, dobro je da u opšte ima želju da takve komponente nabavlja.
U trgovini je lager najveći trošak.
Inače, najveći broj komponenti stiže iz Singapura. S obzirom na naš standard, nabavljaju jeftinu, ne provernu robu.
To je situacija sa svom robom u Srbiji, da ne pričamo tek o prehrambenoj!
Na žalost, uzimajući u obzir kretanja u Srbiji, ništa se neće promeniti na bolje još dugo dugo u Srbiji.
[ Sava @ 10.06.2017. 07:18 ] @
Koliko je meni poznato Ge tranzistore odavno više niko u svetu ne proizvodi, osim možda Kineza. Znam da Kinezi proizvode sve stare lampe, možda to rade i sa Ge tranzistorima. Drugim rečima to znači da ili negde postoji neka stara zaliha ili ih prave Kinezi, a oni znamo prave ili remarkiraju svakakve fekalije. Recimo da se prodaju neke navodno Ge diode 1N60, a one u stvari nisu germanijumske.
Ja sam kod MG Elektronika svojevremeno kupio darlington ranzistore MPSA18 koji bi trebalo da imaju minimum 500 pojačanje, a imali su najviše do 400-450. Reklamirao sam im i odgovorili su da oni to nabavljaju negde tamo i da takve dobijaju. Sve u svemu bacio sam te tranzistore.

Ne branim Belog, ali ja sam recimo kod njega nalazio original JRC op. pojačavače dok su svi ostali prodavali samo kopije. Nisam dugo ništa kupovao pa je moguće da danas ima samo kopije.
[ DSL @ 10.06.2017. 07:37 ] @
Ge...retka roba. Zato je i skupa, bar sudeci po najvecim svetskim prodavcima i po ebay. Očekivati da se negde nadje nesto 10x jeftinije nije bas realno... sa druge strane,ovde je i Beli prevaren jer je i on platio nesto sto nije kupio...
Meni vise smeta kad trazim jednu komponentu i striktno naglasim da je sufiks bitan, dodjem kuci i pod mikroskopom vidim da je pogresan sufiks. Tad se smatram prevarenim...
Sto neko rece, poznavanje robe koju prodajes je osnovna stvar u trgovini. Nema opravdanja za takve promasaje.
S druge strane Beli ima cesto nesto sto drugi nemaju...
[ Predrag Supurovic @ 10.06.2017. 07:47 ] @
Trgovac je dužan da navede tačne specifikacije prozvoda koji prodaje. Da li je on kupio falš robu ili nije to je nebitno.

Sad bi recimo bilo zanimljivo da neko drugi prošeta do te radnje i vidi da li i dalje prodaju te tranzistore na isti način, jer sada sigurno znaju da su falsifikati.
[ rmilić @ 10.06.2017. 08:10 ] @
Zašto bi išao, možeš ih pozvati i pitati. Ako kažu da imaju, onda im reci da si pročitao na forumu da su falš. Em si saznao em si učinio dobru stvar, ako iste povuku iz prodaje.
Prilično sam upućen u celu problematiku. Belog a i Bg elektronik, godinama je snabdevao moj dobar drug, na žalost danas pokojni. Govorio je da ih snabdeva komponentama za koje su spremni da daju pare.
Vrhunske nikada nisu naručivali!
Najčešće je to bila roba gde je i do 30% bilo falša. Zato i ne prave pitanje oko zamene ili povraćaja novca.
Kakva nam je kupovna moć takva i roba!
[ Proza_1 @ 10.06.2017. 11:07 ] @
To što belielektronik ima u katalogu a drugi nemaju je čista navlakuša. "Tu u svom gradi imate sve što poželite, a šaljemo i poštom, povoljne cene, navalite ovce".
Prošli put me za...ao za LNK306, koji se često koristi za napajanja elektronike u veš mašinama. Zamenio sam ga i eksplodirao. Posle sam poručio poštom od drugog dobavljača i pločica je proradila, bez dima.
Vidim u katalogu da prodaju i AD162, takođe germanijumski ali pnp. Njega su rasprodali. Blago kupcima.
Od ranije sam rešio da integralna kola nikako ne kupujem kod belog ali transistor mogu u samoj radnji da ispitam pa sam zato pokušao još jednom ali definitivno nikad, nikad više.
[ mbm @ 10.06.2017. 11:11 ] @
Citat: "Najčešće je to bila roba gde je i do 30% bilo falša. Zato i ne prave pitanje oko zamene ili povraćaja novca.
Kakva nam je kupovna moć takva i roba! "
!!!!!!!

Ako smem da viknem preplašeno-KAKVA JE TO ROBA KOJA IMA 30% FALŠA? O čemu to govoriš?

Zamena, povraćaj i slično su sasvim bespredmetni kod prodaje elektronskih komponenata i tu nema nikakve diskusije.
Potpuno je neverovatno da se o tome diskutuje a kamoli uzima kao uobičajeno.
Objašnjenja i opravdanja su nepotrebna pa je bolje zaključati temu i kupovati samo od dobrih firmi.
Ne moram ih spominjati da se one loše ne osete povređene.

MB
[ ademare @ 10.06.2017. 11:16 ] @
Ova prica da Kinezi prodaju Fake Germanijum tranzistore , ne Pije vodu !

Jer oni bi to masovno prodavali na svojim sajtovima, kao sto prodaju ostale lazne i falsifikovane komponente, ali nema Kineza da to prodaju !

Na Ebayu , najvise Bugari , prodaju kao neke stare zalihe , sve te bivse Kom. drzave su dosta kasnile u kopiranju Zapadne tehnologije , pa dok su Germanijum tranzistori bili hit 60-tih godina proslog veka , u Bugarskoj su bili hit 70 - tih i to Made in Bulgaria i ostali iz Lagera . Ali cemu sluzi kupiti nesto sto navodno stoji 40-50 godina ? Naravno za restauraciju starih uredjaja su potrebni, ali ako ima novih , a ne krpiti sa fejkovima , za koje se tvrdi da su stari 50 godina !

E sad Bugarski porodavci tvrde da prodaju stare zalihe iz te Praistorije , elektronske ?!

Na netu prvi upit daje neki sajt gde je tekst na Engleskom , Albanskom i Makedonskom jeziku ? Oni verovatno valjaju " originale " .
[ rmilić @ 10.06.2017. 11:29 ] @
Već sam par puta naveo, kakva kupovna moć takva i roba. To nije opravdanje, to je prosto činjenica.
Pre par godina, kada sam rekao jednom čoveku da četiri kvalitetna tranzistora z njegovo pojačalo koštaju sto evra, odgovorio mi je da je to previsoka cena jer ja oglasima za te pare može kupiti polovni ispravno pojačalo?
Shodno tome, ko će u Srbiji zarobiti svoj novac u lager robe da bi prodao jednom u pola godine skupi AD161 ili 162?
Lično, to ne bi ni držao u ponudi.
[ Proza_1 @ 10.06.2017. 12:31 ] @
Ako neko ima u svojoj furdi "skupe" AD161/AD162 , a da je iz Bg., i da želi da ih proda,
naka mi javi na pp. Mogu ih lično preuzeti bilo gde u Bg.
Poneću unimer i proveriti da li su germanijumski.
[ mikikg @ 10.06.2017. 13:57 ] @
Germaniumske "power" tranzistore niko vise ne proizvodi vec 30-40 godina. Proizvode se jos uvek neki specificni small-signal VF tranzistori ali "power" je otisao u istoriju.

Ovo sto je ostalo po lagerima je kao sto se ispostavilo sve sumljivog kvaliteta.

Da sam na tvom mestu ja bih se pre potrudio da to pojacalo prepravim na Si tranzistore nego da jurim po Srbiji Ge tranzistore!
Cak po meni se vise isplati ugraditi ceo izlazni stepen recimo sa LM4780 i da se problem tog pojacala resi jednom zauvek.

Ako te interesuje ta varijanta sa LM4780, evo ovde imas gerber fajlove za plocice, shema je klasicna iz DS a inace na plocici imaju ispisani i elementi, jedan integralac i nesto sitnih R/C komponenti i to je to.
https://github.com/yu3ma/LM4780_amp

Nema potrebe da objasnjavm koliko je resenje sa LM4780 bolje i robusnije od kakvog god pojacavaca sa tim AD tranzistorima.


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.06.2017. u 15:09 GMT+1]
[ vladd @ 10.06.2017. 14:17 ] @
Ima ih u ponudi kod M&G elektronica, pa probaj.
Najbolji izvor je furda, ima sprava i na KP i na Limundu sa germanijumskim tranzistorima, i preslaba su pojacala za savremene hifiste. A nisu fensi u meri kao lampe.
Neko ko iskusno servisira, te detalje MORA da zna, a ne da kuka zato sto nije ultrajeftino prosao u trgovini raritetima.

Prodaje se tzv NOS, ili neke ultrastare zalihe, kinezi mogu da odgovore sa pakovanjem silicijumskih tranzistora i stampanjem oznake, ali to je stvar koja nema veze sa trgovcima, prevelik je posao proveravati validnost hiljada i hiljada komponenti ili serija...

A falsifikuje se apsolutno sve, od ge tranzistora do rolexa.

Pride, neke tehnologije tranzistora iz 60-ih su same po sebi djubre, kristalizovali su, oksidisali, jako im je bazicni vek trajanja bio kratak. Te tehnologije, odnosno nekakvu opremu za tu vrstu serijske proizvodnje danas prakticno niko nema.
Dopovanja, difuzije i maske, rast kristala i te starinske metode se mogu ponoviti i danas, ali sa opremom sasvim druge namene, tako da je pravljenje neke serije tranzistora nebulozno skupo.

Mislim, tesko su optuzeni ljudi koji prodaju to sto prodaju, a ako musterija nije zadovljna, vrate pare..Optuzba nije na mestu, ne moze bas svako u svakom trenutku udovoljiti ekstremnim zeljama i to za smesno male pare..

Pomalo je corav posao raditi takve stvari, posto je nemoguce ocekivati trajnost takvog popravljenog uredjaja, ili mu uraditi ozbiljniju prepravku sa savremenijim i kvalitetnijim komponentama. Lako ce se zaboraviti izoblicen i nekorektan "germanijumski" zvuk.
[ vladd @ 10.06.2017. 14:24 ] @
Pretece me mikikg , i sve lepo zbori.

Wintage sprave su wintage, kompletirati ih, i na policu. Radile ili ne.

Ako se ocekuje nekakav intenzivan rad, sada bar ima sprava za saku kikirikija koja cuda prave.
Ili za saku miliona, kada prave mnogo veca cuda.

P.S.
Kod Belog elektronk sam kupovao bar cetvrt veka, i sve je bez primedbi, savrseno.
A danas se fake tranzistori mogu naci kod BILO KOG trgovca.
I trenutno je takva situacija, da egzoticni tranzistori i kinesko alavo trziste ne idu zajedno. Spremni su na svaku vrstu trgovacke prevare za tu vrstu robe.
Primer su recimo BSS170, popularni hifilisticarski fetici, prava je majstorija naci dobre i upotrebljive...
[ mikikg @ 10.06.2017. 14:44 ] @
U MG Electronic je moguce da imaju originale, znam kako ta firma posluje.
Ta firma se obogatila trgovinom NOS delovima, cim se na trzistu ukaze znak da ce neki deo prestati da se proizvodi (proizvodjaci uvek kazu unapred koji ce deo prestati da proizvode), gazda kupuje preostale lagere i to cuva u svojim magacinima.
U MG mozes da nadjes delove kojih nema nigde vise na svetu!

Koliko je to dobar posao (u slucaju MG krajnje korektan posao, prodaje stare originale) mozete samo da predpostavite kada se gazda vozika po svetu sa svojim privatnim mlaznim avionom!
[ Proza_1 @ 10.06.2017. 15:10 ] @
Moje želje i zahtevi nisu ekstremni.
Poručio sam samo ono što piše u njihovom online katalogu.
Da ne piše ne bih gubio vreme i živce.
Nisu u pitanju "smešne" pare, za cenu nisam ni pitao, uostalom opravku plaća mušterija.
[ Gosha_Nish @ 10.06.2017. 15:20 ] @
Ako se koriste za pojacala obicno su se prodavali fabricki upareni poput ovih sa slike:

[ mikikg @ 10.06.2017. 18:54 ] @
Ko se bavi servisom, razvojem ili proizvodnjom elektricnih uredjaja mora da poznaje trziste materijala, da zna sta ima ili nema da se kupi u lokalu ili pre nego sto trazi "napolju" da zna prvo uslove i cene isporuke pa onda pogledati ponudu materijala.

Trenutnu tehnologiju "diktiraju" Digi-key, Mouser, Farnell i ostali lanci prodavnica, sta tamo ima da se kupi to ima da se kupi, ako tamo toga nema zaboravite na bilo sta sa tim komponentama i trazite sto pre alternativu da se prebacite na druge komponente.

Tu je stvar mnogo prosta sa tim online prodavnicama, vise jednostavno ne trazite u startu neki model komponente (tranzistora, integralca ili sta vec), nego kazete tehnicke parametre, napon toliki, struja tolika, kuciste to (po istom principu i MCU, OP-AMP, SMPS itd) i daj sve sto ima na stanju u rangu cena od-do, napravi se uzi izbor pogleda se malo DS i to je izbor komponente za recimo neki nov uredjaj ili za nabavku za sopstveni mini lager koji nabavite jednom prilikom i posle to koristite u svojim uredjajima.
Tako jedino mozete da budete sigurni da ce te imati uvek dostupnu komponentu za vase potrebe bez obzira na stanje u lokalnoj ponudi komponenti.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.06.2017. u 20:14 GMT+1]
[ magnat @ 10.06.2017. 19:55 ] @
Ima kod Steve u Balkanskoj zatvara radnju posle 50 godina i ima svašta od starih komponenata kolko vidim na oglasu ima i tražene tranzistore.
Kako sam radio u tom Servisu davno mislim da su originalni.
http://www.kupujemprodajem.com...3-oglas.htm?filter_id=55421218

Pozdrav.
[ mikikg @ 10.06.2017. 19:57 ] @
Bas kada su pojacavaci u pitanju i delovi za njih, recimo u TO-3 ucistu na Digi-key ne moze da se nadje vise od desetak modela tranzistora koji su komplementarni parovi, za darlington tranzistore jos manje, hocu reci koliko je to nezgodna situacija za servisere i ostale kojima trebaju takvi tranzistori, dakle na prste da prebrojis modele traznistora iz ponude od skoro milion drugih traznsitora, MOS-FET i kojekakvih drugih cuda :)
Kada je takva situacija, ili bataliti servis ili preorijentisati se na nesto drugo : )
[ vladd @ 10.06.2017. 20:32 ] @
Ta uparivanja su oduvek bili svojevrsna trgovacka prevara, ni dva tranzistora na jednom peletu nemaju identicne karakteristike, a gde su tek u dva kucista, a najdalje su npn i pnp.
PNP se ranije daleko slozenije pravio, pri radu mu trebaju manje struje za vece efekte difuzije i struje kolektora, prakticno deluje da imaju znacajno vece pojacanje(medjutim ograniceno nekim drugim, nelinearnim efektima), pa je potrebno juriti los pnp da bi se "upario" sa dobrim NPN.Medjutim, konfiguracije pojacavaca su imale brdo drugih i vecih problema od uparivanja.

Zatim, doticni germanijumski su temperaturno kriticni, snazno menjaju karakteristiku, do crkavanja, na relativno niskim povisenim temperaturama, a da situacija bude gora, najcesce su ih koristili evropljani u vrlo losim i sumnjivim konfiguracijama. Nadasve jeftinim, od 5-6 tranzistora u slabasnom i sumovitim pojacavacima.
Doticne evropske konfiguracije, koje su forsirali grundig, filips, nordmende i pratioci, su imale sjajnu mehaniku i pretezno ocajnu elektroniku.
Jednostavno nisu vredni repariranja. Osim zarad neke teze nostalgije.

Krace receno, jako su retki uredjaji sirokokomercijalne klase vredni repariranja, odnosno dovodjenja u fabricko stanje. Sa doradom, mogli bi da postanu fine sprave, ali bazicna ideja je bila i za to vreme promasenog trenda. Sto se hifi tehnike tice, na to mislim.

Moram da priznam, da su tek amerikanci pogurali stvar ozbiljno, kada im se rasteretio soj inzenjera od nacionalnog prestiza zvanog Apolo. I to manjim delom u audio zabavi, a vecim delom u silicijumskoj dolini, na bazicnim tehnoloskim problemima.

BTW, mislim da jedno 99,9% pojacavaca iz 70-80-ih ne moze da pridje sa osobinama i kvalitetom jednom savremenom integralcu tipa TDA7293..snaga, brzina, linearnost, izoblicenja...poneki su snazniji, ali sve ostalo im je slabije, a snaga mu je vise nego dovoljna za slusanje po kuci...
[ mikikg @ 10.06.2017. 20:45 ] @
Citat:
vladd
BTW, mislim da jedno 99,9% pojacavaca iz 70-80-ih ne moze da pridje sa osobinama i kvalitetom jednom savremenom integralcu tipa TDA7293..snaga, brzina, linearnost, izoblicenja...poneki su snazniji, ali sve ostalo im je slabije, a snaga mu je vise nego dovoljna za slusanje po kuci...


Bas tako, i to pod uslovom da je tamo split napajanje, ako nije onda neki Class-D modul vise kao fora, vlasnik kada cuje da padne sa stolice sta izlazi sad iz takvog pojacavaca :D

A sa TDA7294 po kratkom postupku, kao Sony, kakav crni soni, napolje sve leti, TDA na hladnjake iz zezanja raster board sa kompletnim star-ground, i eto ga to pojacalo svira dan danas prelepo!





[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.06.2017. u 21:57 GMT+1]
[ mjanjic @ 11.06.2017. 10:35 ] @
A šta reći za generalnog zastupnika jedne američke firme, koji u radnji ima originale u izlogu i vitrinama, a sa police ispod rafa prodaje kineske kopije?

Tako je bilo pre 5 ili 7 godina, imao sam pouzdanu informaciju, čovek našao kineza koji radi za američku firmu i počeo da uzima direktno od njega. Naravno, kako on ne ispituje detaljno sve te sklopke, prekidače i ostalu opremu kao što radi ta američka firma, pitanje šta mu kinez isporučuje.
A kupac plaća istu cenu kao da je kupio original proizvod čiji je slučajan uzorak ozbiljno testiran i ispitan.
[ rmilić @ 11.06.2017. 11:27 ] @
Citat:
vladd:BTW, mislim da jedno 99,9% pojacavaca iz 70-80-ih ne moze da pridje sa osobinama i kvalitetom jednom savremenom integralcu tipa TDA7293..snaga, brzina, linearnost, izoblicenja...poneki su snazniji, ali sve ostalo im je slabije, a snaga mu je vise nego dovoljna za slusanje po kuci...

Tehnološki da ali....?
U celoj priči ljudsko uvo je najslabija karika. Lično, zvuk sprava iz 70-tih za mene je imao dušu. Tek cevna pojačala, posebna priča.
Pre više od deset godina sam kupio pojačalo u klasi D i, ne znam, meni je to sterilan zvuk.
U petak sam bio u jednoj radnji, koju drži poznanik, i koja prodaje polovna pojačala, zvučne kutije, gramofone i lon plej ploče. Tu se obrela jena mala ekipica i upoređivali smo zvuk ploča i CD-a kao i zvuk starih sprava sa novim.
Jednoglasno je pobedila kombinacija risivera Tandberg i kutija Bose 301, sve iz 70-tih.
Možda su emocije u pitanju, bemli ga, ali meni zvuk tih sprava ima više duše od ovoga što se danas pravi.

[ DSL @ 11.06.2017. 18:42 ] @
Sta znam...meni M'elodie sa svojih 1.2kw cistog sinusa zvuci fenomenalno u kombinaciji sa nekim zvukom sa ploce... ono pucketanje daje smek...unutra nigde germanijuma niti TDA/LM D class resenja. Sve AB/H klasa na silicijumu i hladnjak mu i ne treba. Vise stoji zbog smeka...
http://www.proaudiosystems.co....ilinear-array-loudspeaker.html
Sto neko rece...nije moje pojacalo prejako...nego je tvoja soba premala.
[ rmilić @ 11.06.2017. 20:04 ] @
Citat:
DSL: Sta znam...meni M'elodie sa svojih 1.2kw cistog sinusa zvuci fenomenalno u kombinaciji sa nekim zvukom sa ploce... ono pucketanje daje smek...unutra nigde germanijuma niti TDA/LM D class resenja. Sve AB/H klasa na silicijumu i hladnjak mu i ne treba. Vise stoji zbog smeka...
http://www.proaudiosystems.co....ilinear-array-loudspeaker.html
Sto neko rece...nije moje pojacalo prejako...nego je tvoja soba premala.

1,2kW sinusa?
Smem da se kladim da ne može stati na crtu cevnom pojačalu A klase od svega par vati!
Mnogi misle da je za kvalitet bitna snaga?
[ mikikg @ 11.06.2017. 21:07 ] @
Svi smo otisli offtopic, ja sam samo hteo da kazem da je intervencija na pojacalu za koje nema da se nadju delovi mnogo bolja da se ugradi neki novi modul, a ako ja vlasnik strog po pitanju zvuka pa mu se vise svidja "ono" nego "ovo", to se resi sa jednim R/C clanom :D

vladd je hteo da kaze da je TDA7293/4 a posebno LM3886 toliko superioran u svojoj ulozi, on savrseno pojacava ono sto mu se dovede na ulaz tako da prakticno moze da "emulira" sve predhodne topologije tako sto se na njegov ulaz dovede "pripremljen" signal a verovatno je vecim delim i pripremljen posto prolazi kroz razne stepene predpojacavaca tako da cela ta postavka ima smisla, samo moze bolje da bude nego sto je bilo originalno stanje, pricam o tehnickim karakteristikama a subjektivne ocene zvuka su price za druge forume ne ovde.

Sto se tice Wati i kilovata, samo ovo pogledajte, rack 1U od 18kW (450Vrms @ 4ohm!!!) i to se pojacavaci prikljucuju u internu LAN mrezu, kaki crni audio kablovi :)
Ima posebna kontrola preko centralne konzole/miksete za svaki pojacavac ponaosob sa stelovanjem faze (i svasta jos) ...
Imao sam priliku to da cujem uzivo, nista bolje ni pre ni posle toga nisam cuo a slusao sam svasta ... sto kaze jedan moj prijatelj "tonac", "to samo Floydi imaju" :]

http://www.powersoft-audio.com/en/touring/k-series#K20
[ rmilić @ 11.06.2017. 21:15 ] @
Pošto smo "rešili" problem sa AD tranzistorima, ništa strašno što smo u diskusiji otišli u off, sve je u skladu sa forumom.
Najbolji zvuk koji sam ja čuo, kada je reč o vatima, je zvuk na Bose profesionalnoj opremi.
https://pro.bose.com/en_us/index.html
[ DSL @ 11.06.2017. 21:33 ] @
Najbolji zvuk koji sam ja cuo je prvi kmečak moje dece, kad su se rodila... :-)
Posle toga, talasanje mora ispred mene...
Sve posle toga... nemam toliko izostreno uvo. Znam kakav je zvuk cevi i poluprovodnika... za moje uvo ovi LM i TDA su sasvim zadovoljavajuci... ove M'elodie koje sam pomenuo se i cuju kod Floyda i dosta njih i stvarno fantastično zvuce, dinamika razvaljuje. Radjeni u potpuno diskretnoj tehnici. Ne mislim da je snaga presudna... imao sam na stolu i jace stvari ali nisu tako dobro zvucale kao M'elodi...

[Ovu poruku je menjao DSL dana 11.06.2017. u 22:53 GMT+1]
[ mikikg @ 11.06.2017. 22:19 ] @
Za ove AD tranzistore ako se ipak izabere to resenje, vodite strogo racuna, veoma su osetljivi, cak nije iskljuceno ni da postoji kristalizacija i da je od stanjanja sam poluostocen a to ne moze unimerom da se preispita, tek kada se pusti u radi i malo podgreje ...
I ono sto meni tu najvise smeta, sta ako taj vlasnik uradi opet istu stvar, prespoji izlaz (ili mu je mozda vec ostecen zvucnik) i spali zadnji par tih tranzistora u Srbiji!? :)

One LM-ove sto kaze Macola ne moz' ni budatakom da unistis :)
[ branko tod @ 11.06.2017. 23:57 ] @
Imam gomilu ASZ18.
[ DSL @ 12.06.2017. 04:14 ] @
Citat:
mikikg:
Za ove AD tranzistore ako se ipak izabere to resenje, vodite strogo racuna, veoma su osetljivi, cak nije iskljuceno ni da postoji kristalizacija i da je od stanjanja sam poluostocen a to ne moze unimerom da se preispita, tek kada se pusti u radi i malo

One LM-ove sto kaze Macola ne moz' ni budatakom da unistis :)


Ovih dana krpim nesto sto ima u sebi mnostvo smd le dioda iz prepotopskog doba..mozda prve smd diode koje su izasle...
Same diode su osetljive uzas...plase se lemilice...zamenske mi se nekad zalepe za vrh slucajno pa ostanu na njemu 10-20 sekundi dok ne ukapiram...i nista im ne bude.
Kao decak sam popalio nekoliko AC117/8 upravo pregrevanjem (dobra skola koja me naucila brzini) i od tad osta neka averzija prema germanijumu.

A menjao sam i LM-ve bogami. ..jos gore-i njih ima fejkova, kao i ovih Ge...

[Ovu poruku je menjao DSL dana 12.06.2017. u 08:42 GMT+1]
[ Proza_1 @ 12.06.2017. 17:36 ] @
Kupio sam kod Steve u Balkanskoj/Bg Ge transistors Siemens AD161/AD162.


[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2017. 17:52 ] @
Da li si i za njih poneo istrument i merio ?
[ Proza_1 @ 12.06.2017. 18:10 ] @
Posle mog komentara dodaj još jedan svoj da ih imaš 7110.
Verovatno ne izlaziš iz jazbine.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.06.2017. 19:57 ] @
Citat:
Cenu morate da platite, Ovo ću objaviti na svim mogućim forumima.
Vi ste prevaranti i lopovi. Sigurnosne kamere su me verovatno snimile u vašoj radnji tako da moj indetitet znate.

Citat:
Što mi nije ponudio višu cenu za originalni deo. Ne bi imao ekstra-profit.

Pa procitao temu i etiketiras coveka kao lopova i prevaranta i to sa sve sposobnoscu vracare da znas koliki mu je ekstra profit.

Delovi su kavi jesu a bar je lako nekom ko se bavi tim poslom ,ima i dozu predostroznosti.

[ Proza_1 @ 12.06.2017. 22:15 ] @
Pričalo se u ovoj temi i o Hifi komponentama, HiFi uređajima, HiFi kvalitetu zvuka,
pa shodno tome predlažem da pogledate najnovije naše dokumentarne video materijale o Hi-Fi na youtube. Meni jako zanimljivo, poučno i posve stručno objašnjeno.
Evo nekih video klipova a produkcija i dalje traje. Tek smo počeli.

youtube.com/watch?v=O1CRgh95ows
youtube.com/watch?v=ka0f5Ycuw0A
youtube.com/watch?v=AHojlCNgFvs
youtube.com/watch?v=YGmGBdOvKhE
youtube.com/watch?v=ghEFwNnKqvM
youtube.com/watch?v=q23wpPliIcU
youtube.com/watch?v=JPRXPyNZI9k
[ vladd @ 13.06.2017. 07:35 ] @
Pa super, to je ionako zabava, hobi, a nekima i stil zivota..

Mada je to oblast sa strahovito puno prevara, prodavanja prostih stvari za enormne kolicine novca, preoptereceno praznim pricama, marketingom i pomodarstvom.

A ako se malo pogleda, slabo se svetske ozbiljne firme bave tim sportom...u tim formama..valjda zato sto zaposljavaju inzenjere..

Ali tu se VERUJE u kojekakve price, a ovde se malo preforsirano optuzuje za nekakvu tesku prevaru. Uz strahoviti novcani input od par evra..??

Meni je to ponasanje jos cudnije...za nekoga ko se bavi elektronikom, ne treba da ima toliko srdzbe i predrasuda..
[ DSL @ 13.06.2017. 08:35 ] @
Vladd, svaka ti je na mestu...