[ scoolptor @ 15.06.2017. 13:16 ] @
Vidim da prodaju bojlere profila od svega 27cm: Ariston Velis Evo i Ariston Velis Evo Plus.

https://www.youtube.com/watch?v=rGiViPUyBTY

Ovi bojleri imaju dva cilindricna kazana kapaciteta 1/2 nazivnog kapaciteta bojlera, te svaki kazan ima svoj grejac, NTC temperaturni senzor, i Mg anodu. Navedeni elementi se nalaze na flansni koja se fiksira pomocu pet vijaka za dno kazana, i prilikom zamene se menja ceo komplet. Vrh desnog kazana je spojen sa dnom levog kazana metalnom cevi i crevom. Konstrukcija bojlera obezbedjuje ustedu energije.

Radom bojlera upravlja elektronski kontroler, koji ima ugradjene brojne funkcije i modove rada. Iako obozavam elektroniku, skeptican sam. Stara tehnologija se pokazala i dokazala u poslednjih 50+ godina. Nepostojanje elektromehanickih sigurnosnih termostata mi takodje ne uliva poverenje.
Takodje se postavlja pitanje nabavljivosti i cene delova, te lakoce odrzavanja.

Da sumiramo:
Za: kompaktan dizajn sa malim profilom (za mala kupatila kao sto je moje), usteda elektricne energije tokom perioda eksploatacije, brze vreme zagrevanja vode, mnostvo ugradjenih funkcija u elektronski kontroler

Protiv: naduvana cena, upitna nabavljivost i cene rezervnih delova, teze odrzavanje zbog malih otvora na kazanima, nedostatak elektromehanickog sigurnosnog termostata, nedokazan dizajn u praksi.

Da li neko ima iskustva sa ovakvim bojlerima?

Hvala
[ scoolptor @ 16.06.2017. 15:28 ] @
Sve vise i vise proizvodjaca bojlera napustaju klasican koncept regulacije temperature i obezbedjenja sigurnosti sa elektro-mehanickim temperaturnim regulatorima.
Proucio sam malo elektroniku bojlera Ariston Velis Evo. Barem ono sto sam mogao zakljuciti na osnovu slika.

Ariston daje, ako se ne varam, 5 godina bezuslovne garancije na funkcionalnost bojlera, sto i nije lose.

Izgled bojlera:



Energetska ploca: 65152900



- Ovde nema nikakve pameti.
- 4 releja. Posto bojler ima dva grejaca, moguce je da se koriste 2 releja po jenom grejacu, zbog povecane sigurnosti, ako jedan zalepi.
- Svaki deo se moze lako nabaviti i zameniti.

Prikaz displeja:



Kontroler i displej ploca: 65115409



- IC1 je Freescale/NXP MCU : MKE02Z64VLD4. Pitam se da li se moze dump-ovati sadrzaj flash memorije
- IC2 je sigurno NFC front-end u soic-8 kucistu, a verovatno M24LRxE EEPROM sa dualnim interfejsom - preko NFC, i preko I2C porta. Ovaj IC moze da 'prica' sa NFC enabled Android telefonima. Verovatno se koristi za konfiguraciju ili dijagnostiku, od strane servisera. Ako neko ima ovaj bojler, MOLIM Vas da uz pomoc aplikacije NfcV-reader pokusate da procitate sta ce bojler da prijavi.
-IC3 je verovatno NVRAM modul sa napajanjem superkondenzatorom C2. Kako ovaj bojler ima ECO mod, u kojem bojler nedelju dana analizira potrosnju tople vode, a potom 'pametno' ukljucuje grejace, tako da korisnik, ako se ponasa po istom paternu, uvek na raspolaganju ima toplu vodu, uz minimiziranu potrosnju elektricne energije, ti podaci se verovatno skladiste u tom cipu, posto MCU ima samo 4kB RAM memorije.

Meni bi *jako* odgovarao ovaj bojler, zbog profila od samo 27cm. Ima klasu energetske efikasnosti B.
Slim bojleri koje prave Metalac, Gorenje, Bosch itd. su deblji: 35+cm, i imaju klasu efikasnosti D ili E.

Takodje, ako neko poseduje ovaj bojler, molim Vas informaciju: kada se bojler prikljuci na napajanje, da li se automatski ukljucuje, ili je potrebno pritisnuti On/Off taster. Na forumima sam nasao oprecne informacije.

Hvala.


[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 16.06.2017. u 17:05 GMT+1]
[ maxx @ 17.10.2017. 01:37 ] @
Šta si kupio na kraju? I ja razmišljam da kupim Velis EVO.

Imam još jednu stvar da dodam na "protiv" listu: Oznaka "50", "80" i "100" kod Velis EVO nije zapremina bojlera, već čist marketing. Na primer, Velis EVO 80 ima zapreminu 65 litara, sudeći po ovoj fotki:


Kada se uporedi količina mešane vode na 40 stepeni koju daje Velis EVO 100 (130 litara) i Gorenje GBK 100RN (181 litar) i činjenica da Velis EVO 30 ima zapreminu od 25 litara, dok za veće modele ne piše zapremina, dolazimo do zaključka da je zapremina Velis EVO 100 verovatno oko 80 litara. Tablica sa tehničkim podacima je na 57. stranici uputstva.
[ scoolptor @ 17.10.2017. 02:06 ] @
Jos uvek nista nisam uzeo, ali sigurno uzimam do kraja godine ili taj ciju libricu si postovao, ili onaj sa inox tankovima.

Prethodno moram da renoviram celo kupatilo.

Mozda su tankovi manji. Nisam obracao paznju na taj detalj.

Meni ovaj bojler pre svega odgovara zbog svojih dimenzija i mogucnosti da se montira horizontalno, posto mi je kupatilo izuzetno usko: 3x1m.
[ maxx @ 17.10.2017. 02:21 ] @
Da, i mene najviše privlače napredna tehnologija sa dva kazana i dosta elektronike kao i mala debljina.

Ako pod "onaj sa inox tankovima" misliš na Velis EVO PLUS, on nema inox kazane, nego samo spoljno kućište od inoxa. Pored toga, ima napredniji upravljački panel (ekran i dvoprogramski tajmer) što po meni ne opravdava toliku razliku u ceni.

I imaj u vidu da je pri horizontalnoj montaži veća potrošnja struje, sudeći po korisničkom uputstvu.

Našao sam još jedan dokaz da 50, 80 i 100 nisu zapremine, ovde:
Citat:
Vrijednost kapaciteta navedena u letku označava kategoriju proizvoda.
Stvarni kapacitet je specificiran u tehničkoj dokumentaciji koja se dobiva uz proizvod.
[ scoolptor @ 17.10.2017. 02:27 ] @
Izgleda da samo model 30 ima manje tankove.
Bojleri imaju po dva tanka precnika ~220mm, razlicitih duzina.

Ako pogledas tabelu ispod, moze se izracunati da je za svakih 1lit bojler duzi
za ~ 9.2-9.7mm.

VELIS 30 536
VELIS 50 776
VELIS 80 1066
VELIS 100 1251

(1251-1066)/(100-80)=9,25
(1066-776)/(80-50)=9,66
(776-536)/(50-25)=9,60

Edit:

Doduse, pri proracunu za tankove precnika 220mm, duzina tankova se povecava za 13.15mm za svakih 1lit, tako da su izgleda, tankovi ipak manji.

[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 17.10.2017. u 04:03 GMT+1]
[ scoolptor @ 17.10.2017. 02:35 ] @
Postoji i PLUS i INOX verzija, pored ove obicne.

Ovaj 3626146-R bi trebao da je identican EU modelu 3626146. R znaci da je proizveden u Rusiji, a kod nas se uvozi zato sto postoje pogodnosti za uvoz robe iz Rusije, te je jeftiniji.

Dodao sam part listu u attachment.
[ maxx @ 17.10.2017. 03:09 ] @
Nisi u pravu ni za zapreminu:
1. Ako provučeš zapreminu (100 litara, tj. 0,1 kubni metar) i prečnik 0,22m (poluprečnik r=0,11m) kroz formulu za zapreminu valjka (V=r^2*pi*h gde je r=0,11m a V=0,1m^3) dobijamo da je potrebna visina jednog kazana preko 1,3m, a ceo bojler je visok 1,251m sa sve izolacijom gore i prostorom ispod kazana.
2. Nalepnica za Velis EVO 80 sama kaže da mu je zapremina 65l
3. Sam proizvođač je naveo u letku da broj modela nije zapremina u litrima.

Hvala za spisak delova, sa sve cenama! Nisam znao da ima 2x1,5kW grejače...

Za model INOX ti verujem, ali je e-kupi sajt štur i opisi za INOX i PLUS su identični, uključujući i da su oba kazana emajlirana, što nema smisla za inox. Jedina razlika je u ceni.
[ scoolptor @ 17.10.2017. 03:20 ] @
Da, ispravio sam se. 2 posta gore.

Inace, planiram da ugradim termostatski mesni ventil, koji sam vec nabavio, posle bojlera, koji ce max. temperaturu vode, na koju ce bojler biti podesen, spustati na bezbednih 45C, za upotrebu.
Bojler ce toplotu pretezno akumulirati za vreme jeftinije tarife.
[ scoolptor @ 17.10.2017. 03:26 ] @
Citat:
Nisam znao da ima 2x1,5kW grejače.

Svaki tank ima svoj grejac, ali nikada ne rade istovremeno. Kada bojler treba da dogreje vodu, prvo se ukljucuje grejac izlaznog tanka, a kada se voda ugreje, isti se gasi, a ukljucuje se grejac ulaznog tanka.

Postoji ruski PW model koji se ne prodaje kod nas, na kome postoji opcija da istovremeno rade oba grejaca.
[ scoolptor @ 17.10.2017. 03:42 ] @
Sifra INOX modela je 3626152
[ bbrasnjo @ 08.11.2017. 18:20 ] @
Citat:
scoolptor:

Da li neko ima iskustva sa ovakvim bojlerima?

Hvala


Koristim Velis Evo 80 skoro dve godine (ruske je proizvodnje, mada sam vidjao i kineske) i veoma sam zadovoljan (da ne ureknem).

Potrošnja struje mi je manja (bojler je stalno uključen). Uvek je na Eco režimu i ponekad sam bojler smanji postavljenu temperaturu (mi vratimo - sada se to ređe događa)
Nisam znao da ima 65 lit (oseća se manjak tople vode ako I osoba dosta potroši).
Garancija je 2 godine, a uslovno 12 godina ako se menjaju Mg anode preko ovlašćenog servisa na 2+3+3+3 godine (treba da saznam koliko je zamena - čini mi se 1200 rsd). Pošto garancija ne važi ukoliko se utikač (koji je na kablu od bojlera) iseče, majstor električar je utičnicu stavio u kutiju od bojlera.

Takodje, ako neko poseduje ovaj bojler, molim Vas informaciju: kada se bojler prikljuci na napajanje, da li se automatski ukljucuje, ili je potrebno pritisnuti On/Off taster - Ako je On/Off taster bio na ON i pri prekidu i ponovnoj uspostavi napajanja bojler se sam uključuje.

Nigde na netu nisam mogao da nadjem snimak zamene anoda (sam bih zamenio).

Hvala članovima na korisnim informacijama ovde iznetim.
[ scoolptor @ 29.12.2017. 18:54 ] @
@bbrasnjo

Hvala.
[ Srdjan Prpa @ 18.01.2018. 19:08 ] @
Da li je neko uzeo Velis EVO Plus model, vidim da ima dnevno programiranje, al nigde ne mogu da nadjem kako funkcionise to dnevno programiranje, na onom upustvu iznad par postova ima o tom dnevnom programiranju al mi nije bas jasno, pise da moze da se namesti kad zelim da imam toplu vodu, sto bi znacilo ako zelim u 19h da se okupam znaci da ce u 19h biti tople vode al sta je posle toga i pre, jel radi non stop jel trosi struju ...
[ bordzija @ 19.02.2018. 01:53 ] @
Ja mislim da bi trebao da se strpis sa kupanjem jos par godina dok ne izadje model koji je u najavi - sa wifi konekcijom pa ces moci preko pametnog telefona da planiras kupanje :)

@bbrasnjo ako je bojler bio ukljucen na tasteru samog bojlera onda se prilikom paljenja na prekidac ispred kupatila cuje caktanje releja i bojler krece da radi u modu u kome je isto tako ugasen. Zanimljiva je i oznaka koja se upali na displeju kada ima dovoljno vode za tusiranje.

Jedina zanimljivost tog bojlera je ta kineska elektronika koja u eko modu kao prati vasu potrosnju i kada skapira da se vi tusirate ujutro, onda nabije malo jacu temperaturu u tom nekom vremenskom intervalu a posle u ostatku dana drzi na slabije i stedi struju. Sve ovo naravno pada u vodu ako imate punu kucu deca, zena, baba, deda ili nedaj boze tasta.
[ bbrasnjo @ 20.02.2018. 05:45 ] @
Samo da se pohvalim da sam uspešno, samostalno završio čišćenje bojlera.
Izbacio sam 2-3 kg kamenca posle 2 godine korišćenja. Mg anode nisu puno istrošene.
Inače preko servisa, čišćenje sa zamenom anoda je 5 000 rsd (od toga je cena neoriginalnih anoda 2x500 rsd).
[ bordzija @ 20.02.2018. 10:39 ] @
Reci mi u kakvom je stanju emajlirani kazan unutra? Jesi li zavirivao? Pazi emajl hoce da lici na kamenac pa se ne raspoznaje jedno od drugog isto se ljuspa kao kamenac. I nama ide to sad jer bojler opasno zavija dok greje vodu i sisti pretpostavljam da se i tebi cuo.

[ bbrasnjo @ 20.02.2018. 10:47 ] @
Kazan iznutra izgleda kao nov.

Dokle je ruka dohvatila liči na plastiku.

Fotografije unutrašnjosti nisu baš uspele.
[ bordzija @ 20.02.2018. 10:54 ] @
Hhhhhahaha vidi ovo nabudzivanje u trku sa ovim bajpasom od inox creva koje povezuje dva kazanceta :) steta trebao si samo da naslonis objektiv na rupu, ne sme blic da obasja ulaz u kazan

Jel i tebi kaplje na sigurnosnom ventilu ili imas podstanicu sa ekspanzionom posudom?

Kako izgleda grejac posle ciscenja? Jel se raspao podosta?
[ bordzija @ 20.02.2018. 11:52 ] @
Evo alternative tom aristonu, duplo jeftiniji model gorenje GBFU 80 SM za 18.441 RSD
Za fensi sirotinju koja menja bojlere svakih 4-5 godina kada procuri, po meni mnogo bolji izbor.



[ scoolptor @ 20.02.2018. 18:54 ] @
Citat:
Hhhhhahaha vidi ovo nabudzivanje u trku sa ovim bajpasom od inox creva koje povezuje dva kazanceta :)
Ista takva creva imas na prikljuccima bojlera, a tamo ti ne smetaju. Sta bi ti stavio : dva holendera?

Izgleda da samo tebi sisti bojler, i da se raspadaju grejaci.
Jbg, tvoj je izgleda sa fabrickom greskom.
[ bordzija @ 20.02.2018. 20:56 ] @
Meni ovo ne uliva poverenje Velis Evo raspad posle samo 2 godine upotrebe. Ja ovo nisam video kod gorenja ni posle 10 godina upotrebe.

[ bordzija @ 20.02.2018. 21:09 ] @
@bbrasnjo od cega odgovaraju te anode i koliko si ih platio? Planiram da uzmem i sam zamenim jer nam opasno peva kada greje vodu. Po tom pevanju mi se cini da bojler naizmenicno pali jedan pa drugi grejac sto je isto zanimljivo.

Meni je na mom gorenje inox bojleru starom skoro 40 godina bez ikakve anode peva tek posle 10 godina upotrebe i tada je grejac obicno bio pred smrt a vidi ovo jedva dve godine sastavlja.
[ bbrasnjo @ 21.02.2018. 07:35 ] @
Vidi se na slici da je anoda minimalno potrošena, te nije ni menjana.

Količina kamenca na grejaču najviše zavisi od kvaliteta vode, inteziteta korišćenja i temperature vode u bojleru, a skoro nimalo od grejača tj zavisi u smislu ako je duži grejač i manje snage, te je temperatura na povšini grejača manja, manje će se taložiti kamenca.
[ zderavko @ 08.02.2020. 10:26 ] @
Zanimljiva rasprava. Da li u 2020. imate neka nova iskustva da podelite u vezi sa Aristonovim bojlerom? Prelazim sa tople vode od toplane na bojler pa me zanima koji da uzmem...Termorad, Ariston, Metalac... Poželjno je da ima što manje njakanja oko njega tokom perioda eksploatacije. Da li treba da spomenem da se ženi sviđa Ariston?
[ rafiki @ 08.02.2020. 13:41 ] @
Iz (skoro) licnog iskustva, preskoci ovaj slim Ariston. Imaju los var na kazanu koji cesto procuri. Da bi se popravio, odnosno zavario, mora da se razvali izolaciona pena.
Pozdrav
[ Java Beograd @ 08.02.2020. 17:16 ] @
Evo čitam temu od početka pa razmišljam kako su se dosetili da od obične, proste naprave koja greje vodu omskim otporom na 220 V, naprave elektronsko čudovište koje ima desetine point-of-failure.
Zašto?
Valjda da fasciniraju kupce svetlećim šljokicama, koje sijaju u mraku u zatvorenom kupatilu.

Nikakve tu uštede električne energije nema niti može biti. Zna se: uključiti bojler noću, kad je struja 4x jeftinija, i evenutalno ako baš nekome zatreba u toku dana još malo.

80L za četvoročlau porodicu, uz normalno racionalno korišćenje.

Ne znam kako kretenski treba isprojektovati obično kupatilo da ne može da stane 80L bojler.
[ zderavko @ 08.02.2020. 17:52 ] @
Sa tri žene u kući i 80 litara rakije je malo, kamoli vode 😁
[ bordzija @ 10.02.2020. 05:33 ] @
Bojler je čista katastrofa, zbog lošeg dizajna, dva duguljasta uska kazana, prilikom grejanja dolazi do curenja vode na sigurnosnom ventilu i do razvaljivanja mešača na česmama, svako malo menjamo česmu. Normalan debeli bojler ima veliki plašt koji "diše" i kompenzuje pritisak. Za ovaj ariston velis ti treba podstanica kako bi to sve funkcionisalo.

I upravo zbog toga i pucaju kazani na varu.
[ scoolptor @ 10.02.2020. 07:25 ] @
Porast pritiska nema veze sa dizajnom Ariston boljera, i posledica je povecanja temperature vode u zatvorenom sudu.
Disanje 'debelog' bojlera je zanemarljivo, i ne dolazi do kompenzacije pritiska, usled povecanja zapremine tanka.
Upotrebom reduktora pritiska u kombinaciji sa sanitarnim kompenzacionim sudom resavaju se svi problemi.
[ bordzija @ 10.02.2020. 07:35 ] @
Zanemarite šta piše postavljač ove teme jer se čovek bavi promocijom na internetu: Bolje pogledajte video kako da posle par godina zakrpite ovaj poluproizvod:



Pogledajte i kako da instalirate podstanicu za ovaj bojler ako ste se već zeznuli i kupili ga:



Letos sam pričao sa čovekom koji je ugradio nekoliko komada, u ormane koji su izmešteni iz kupatila, čupa kosu ne zna gde da sporovede vodu koja od prvog dana curi, bojleri skviče i cvile, krkljaju pa stvaraju veliku buku.
Serviseri neće da dođu pod garancijom jer - to mora redovno da se održava, čišćenje ogromnih količina kamenca koji se stalno stvara usled katastrofalnog dizajna samog bojlera. Ovlašćeni serviseri traže oko 200 evra po bojleru!
[ scoolptor @ 10.02.2020. 09:17 ] @
Kakvom promocijom? Samo sam ispravio par tvojih nebuloza.

Citat:
Normalan debeli bojler ima veliki plašt koji "diše" i kompenzuje pritisak.


Svako ko je zavrsio 5. razred osnovne skole zna da je ovo notorna glupost.

Neces da koristis proizvod na ispravan nacin, a onda kukas kako ne radi ispravno.

Skolski primer Daning—Krugerovog efekta.
[ bordzija @ 10.02.2020. 09:42 ] @
Ti pojma nemaš sa životom niti imaš ovaj bojler, pričaš napamet kao prodavac u prodavnci "niste koristili bojler kako treba pa ste ga pokvarili" iako postoje sada već na stotine primera koji dokazuju katastrofalan proizvod. Ko god razmišlja o kupovini ovog bojlera, za 5 minuta može da se informiše na internetu.

Citat:
zderavko:
Sa tri žene u kući i 80 litara rakije je malo, kamoli vode 😁


Ti se tu ništa ne pitaš x3, to je kupljeno odavno.
[ scoolptor @ 10.02.2020. 10:09 ] @
Mogao bih da se spustim na tvoj nivo, i da vredjam sagovornika kada nemam nikakvih kontra-arugmenata. ali zasto bih to radio?
Sa druge strane, zasto bi ti ista opet obljasnjavao, kada ne znas koliko ne znas, a mislis da si popio svu pamet sveta.

Vise puta sam ti detaljno objasnio kako sistem i svi pojedini delovi funkcionisu. U jednom trenutu si to cak i prihvatio, ali ti je tada opravdanje bilo : necu da pravim "podstanicu".

A sada, ponovo lupas gluposti tipa:
Citat:
bordzija
Dipl Ing Kruga Dvojke
Normalan debeli bojler ima veliki plašt koji "diše" i kompenzuje pritisak.


Uzmi uputstvo za Ariston, Termorad, Bosch, Metalac bojler, itd, i videces da je svuda obavezna upotreba kompenzacione boce.
A ti mislis da si pametniji od proizvodjaca.

Pogledaj malo koliko ima problema sa "debelim" bojlerima i curenjem "sigurnosnog ventila", jer nije instaliran redukcioni ventil i kompenzaciona boca, a ulazni pritisak je velik.

Zna se i kada se moze izbeci upotreba kompenzacione boce - kada pritisak u dovodu vode ne prelazi 4bar.
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 10:58 ] @
Ne bih da se mešam u raspravu, ali to oko kompenzacione boce prvi put čujem, u kontekstu običnih, kućnih bojlera za svakodnevnu upotrebu. Kapiram ono oko kućnog etažnog grejanja, instalacije i slično.

Ali kompenzaciona boca za bojler - nikad čuo.

Daj link na neko od navedenih uputstava gde piše to oko kompenzacionih boca.
[ gilopile @ 10.02.2020. 11:02 ] @
Jos malo pa cemo morati na nekakav kurs, obuku za koriscenje bojlera.
Ja i dalje koristim glupe, okrenem tockic i on krene da greje. Nema eko mod, jbg, ja mora pamtim kad mi treba topla voda.
Ugradicu mu sutra wifi, blutut, hdmi, gps, gprs, proxym. senzor, gsm modul, led svetla i televizor i nekoliko kompenzacionih boca.
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 11:23 ] @
Ne zaboravi tač skrin.
[ bordzija @ 10.02.2020. 11:54 ] @
Pustite ga izmišlja, u uputstvima se samo pominje redukcioni ventil ukoliko pritisak ide preko 6 bara. Montirali smo i taj redukcioni ventil ali velis i dalje kaplje na sigurnosnom ventilu i kvari česme gde god to može u svom okruženju. Proizvod je dizajniran samo za naivne domaćice.
[ gilopile @ 10.02.2020. 11:57 ] @
Tac se podrazumeva. A kako si mislio da mu unosim podatke za parametre rada, preko usb tastature??? Promasaj & Demode.
[ bordzija @ 10.02.2020. 12:41 ] @
Ni hologramska tastatura više nije apsolutni hit, mislim da bi pametan sat bio bolje rešenje za velis koji bi analizirao krvni pritisak i temperaturu domaćina pa prema tim parametrima odlučivao kada je idealan trenutak za zapiranje. Normalno kod nas bi postojala za jeftinije modele samo opcija " nedelja- jupi danas se kupam" a ostalo uz doplatu.

Gledam ih po eu ljudi ih masovno izbacuju, ima ih na oglasu poluispravnih sa garancijom (koja ne postoji u suštini). Pitam se zašto ljudi rađe skinu i bace umesto da investiraju u podstanicu i sistem odvodnje kapanja jer to sve jako lepo izgleda oko bojlera.
Iako se odavno ide na mesec, operiše kroz rupicu ariston velis i dalje otkriva toplu vodu
[ scoolptor @ 10.02.2020. 13:51 ] @
@Java Beograd - Ranije su bojleri imali veci vazdusni dzep na vrhu kazana, koji je radio kao kompenzacioni sud. Sadasnji trendovi su da se maksimalno iskoristi materijal, i da se ovaj vazdusni dzep smanjuje na nedovojnu zapreminu.
Curenje sigurnosno nepovratnog ventila je feature, a ne bug.

Recimo u uputstvima za instalaciju Termorad bojlera nalazi se boilerplate (pun intended):

Citat:

Sugrnosni ventil curi više od
dozvoljene mere
Neispravan sigurnosni ventil · Zameniti sigurnosni ventil
Pritisak u vodovodnoj mreži veći od
0,6 Mpa
· Ugraditi redukcioni ventil
· Ugraditi ekspanzionu posudu
Pregrejavanje vode u bojleru · Iskontrolisati sve električne
delove i zameniti neispravne


dok se u nekim upustvima kompenzaciona boca direktno spominje u semi povezivanja.

Ako se zeli izbeci "prekomerno curenje" jedini nacin je kompenzacija sirenja vode usled toplote.

Kompenzacija sirenja vode na nacin na koji inzenjer bordzija predlaze - deformisanjem kazana, nije teoretski niti prakticno moguca.
Do sada je bilo moguce kupiti i sigurnosno nepovratne ventile sa dodatnom funkcijom (tip 0 sa slike), povracaja vode u dovodni sistem. Na taj nacin se moze rasteretiti veci pritisak u bojleru.

Srbija je usvojila EU norme za sprecavanje povracaja vode u sistem, zbog mogucnosti od kontaminacije sistema bakterijama iz bojlera.
Kada dodje JK preduzece i montira nepovratni ventil na napajanje zgrade, ovakav nacin kompenzacije "pada u vodu".

"Sistem odvodjenja kapanja" je deo nove EU norme, i obavezan je u novim instalacijama u EU. Kao sto je i sistem za sprecavanje povratnog toka.
Novi sigurnosno-nepovratni ventil ima 3 dodatne funkcije:
1. slavinu za praznjenje bojlera
2. prikljucak za otpadnu vodu koja "curi", koja se sprovodi u kanalizaciju
3. Vazdusnu barijeru, koja sprecava kontaminaciju sigurnosno nepovratnog ventila bakterijama iz kanalizacije.


[ scoolptor @ 10.02.2020. 14:01 ] @
Citat:
Montirali smo i taj redukcioni ventil ali velis i dalje kaplje na sigurnosnom ventilu

Ajde sto inzenjer ne razume, ali je sramota sto majstor koji je radio ne razume da redukcioni ventili i kompenzacione boce rade jedino u paru.
[ Java Beograd @ 10.02.2020. 14:17 ] @
Citat:
scoolptor:Novi sigurnosno-nepovratni ventil ima 3 dodatne funkcije:
1. slavinu za praznjenje bojlera
2. prikljucak za otpadnu vodu koja "curi", koja se sprovodi u kanalizaciju
3. Vazdusnu barijeru, koja sprecava kontaminaciju sigurnosno nepovratnog ventila bakterijama iz kanalizacije.


Hvala na pojašnjenju. Sad kapiram onaj odvod objašnjen u klipu.

Ne znam samo kako to da se izvede u postojećim stanovima.

Mislim, šta je lakše, jeftinije, ekološkije, "bolje za široke narodne mase"?
a) napraviti bojler malko većim, sa 4-5 litara slobodnog vazduha više
b) praviti stanove sa odvodom kod bojlera (koliko tu materijala treba?) zarad kapljanja iz sigurnosnog ventila?
[ bordzija @ 10.02.2020. 14:28 ] @
Pa upravo tu je glavni inženjerski promašaj aristona o kome ja svo vreme pričam a ti se praviš blesav, napraviti dva uska duguljasta kazana i izgubiti vazdušni čep a zauzvrat dobiti curenje, pucanje kazana, probijanje i uništavanje česmi itd. Skulptore slabo ti ide tehnika i marketing, vrati se ti na umetnost.
[ tenzorSSM @ 10.02.2020. 21:03 ] @
Svi ste dovoljno blizu ,ili dovoljno daleko od poznavanja rada bojlera ,bilo ispravnog bilo neispravnog .
Velis konstrukcijski ni manje ni više lošiji ili manje pouzdan od bilo kog drugog .
En norma i nepovratni ventil na odcepu verrtikale ,pogotovo u zgradama obesmišljavaju mnogo toga pogotovo sigurnjak tip O . Problemi sa kapanjem mogu biti višestruki ali evo vam mozgalice ...
Montiran bojler 80 l nov kapao sigurnjak ,postavljen reduktor pritiska ,nov sigurnjak i kompenzaciona posuda , i opet povremeno prokaplje sigurnjak ??
Usput rečeno kod nas nijedan ventil sigurnosti nije predvidjen za stalno kapanje ,odnosno za "ispravke " neispravnih instalacija !!
@bordzija kad bi stvarno bilo tako da sav višak prvo pare pa vrele vode ,ventil propuštao u mrežu onda bi se topile ppr cevi ,okiteni ,komšijski vodokotlići ...
[ scoolptor @ 10.02.2020. 21:31 ] @
Tenzor, moze biti desetine razloga. Prvo si mogao reci sta nije bio uzrok, recimo da su svi navedeni elementi bili ispravni, i da su sanitarna boca i redukcioni ventil dobro upareni.

Osecam da ce odgovor biti da je dolazilo do hidraulicnih udara, ili u napojnom vodu, ili posle redukcionog ventila, tako da je nova kolicina vode povremeno ulazila u sistem preko sigurnosno-nepovratnog ventila bojlera, sve dok kompenziona boca nije postala zasicena, te da si problem resio ugradnjom ublazivaca hidraulicnih udara.
[ tenzorSSM @ 10.02.2020. 22:28 ] @
@scoolptor vidim prati se gradivo... 😀😀😀. Da nisam naveo da je sve ispravno ,ali si rešio koan 😀😀😀
Da hidroudari su velika misterija za 90% ljudi iz branše a umeju da naprave veliki problem a pride je i veliki problem detektovati ih ,jer traju manje od desetinke . Drugi mogući razlog je redukcioni ventil koji je standardno za max 16 bar ,pa treba birati onaj sa 25 bar max pritiskom . Ima još razloga al da ne otkrivam baš sve ....😀😀
Nažalost poenta uvodjenja nepovratnog ventila krije jednu najblaže rečeno pokvarenost ,a to je da lokalni distributeri vode više nemaju obavezu da obezbede ispravan pritisak . Tj da trošak oko toga prebace na krajnjeg korisnika . U Bg se to već pretvara u noćnu moru jer gotovo postalo pravilo da je pritisak preko 7 bar . A ima delova grada gde je opušteno i 12 bara ,a i mikrolokacija sa 17 i 19 bar ,pričam o dnevnim merenjima . Pa je sad postalo jako bitno kupovati redukcine ventile sa max 25 bar. Evo i uputstva o montazi sa i bez kompenzacine posude

[url=https://static.elitesecurity.org/uploads/3/9/3934787/Screenshot_20200210-233541.png][img]

[Ovu poruku je menjao tenzorSSM dana 10.02.2020. u 23:41 GMT+1]
[ bordzija @ 11.02.2020. 04:36 ] @
Evo jedna montaža Velis Evo bojlera:



Fale samo turbina i interkuler kako bi bilo po ps-u i EU pravilima.
[ tenzorSSM @ 11.02.2020. 15:51 ] @
Otisla je polemika u tri ....
Dakle postoje dva osnovna problema jedan je primena EN normi i ugradnja nepovratnih ventila , i to jos nije u primeni kod nas , ali ce biti . Kad to bude bude opste primenjeno pravilo onda ce se ugradjivati i stalno kapajuci ventil i odvod za isti i kompenzaciona posuda .
Drugi problem je ovaj sadasnji dakle bez nepovratnih ventila i EN normi.
Velika vecina bojlera kaplje pa kaplje iz mnogo razloga . Najpre treba utvrditi uzroke kapanja sigurnjaka i tu je cela sustina problema. Te uzroke je nekad lakse a nekad teze utvrditi , a onda je sve lako . I to naravno nema veze sa proizvodjacem bojlera , niti postoje "otporniji " bojleri , naravno ne racunajuci modele od pre 40-ak godina.
Velis evo nije nista losiji ili bolji od bilo kog drugog bojlera ,jer svaki bojler zahteva ispravnu vodovodnu mrezu . Samo sto to nazalost slabo ko kapira od vlasnika bojlera pa do majstora i "majstora "
[ scoolptor @ 12.02.2020. 16:26 ] @
Postoji jos jedan problem. Neki moderator brise poruke, a ne stizu email obavestenja.
Dobro jutro, moderatore. Drago mi je da ste se probudili.
Bilo je i vreme.
[ AstralPro @ 18.02.2020. 23:43 ] @
Da li je normalno da se Velis EVo 80 čuje kad zagreva vodu? Kao neko blago šištanje.
Tako je od pre 3 godine kako je ugradjen. Ne kaplje nigde.
[ Java Beograd @ 19.02.2020. 06:13 ] @
Normalno je.
Čuje se i iz džezve, kad voda počne da vri.
[ Majarasa17 @ 20.08.2020. 14:13 ] @
Dobar dan dobri ljudi, renoviramo kupatilo celo i došao je na red i bojler. Zbog manjeg kupatila odgovara mi tanji kockasti bojler koji se kači horizontalno. Čitala sam dosta po forumima koji da uzmem ali nista konkretno nisam nasla što bi me privuklo da kupim bas taj bojler. Gorenje, ariston ili tesy? Da li vredi dati toliki novac? Nije problem ni novac ako će da nas služi više od 5 godina? Hvala na odgovorima.
[ baresi @ 20.08.2020. 16:02 ] @
Za ostale ne znam, ali ako je taj Ariston isti kao što sam ga prije par mjeseci probao popraviti kod jedne prijateljice, za mene je to užas. Sastoji se od dvije posude, unutra elektronike toliko ko u LCD televizoru. Kao prati vrijeme kad se tuširaš, kad dolaziš s posla, kao jako pametan i zato kao štedi struju. Sve sa ciljem da zagrije vodu kad ti treba. Ja kao elektroničar ne bi to nikad kupio, nema šta tražiti mikroprocesor u bojleru. Kupi običan bojler koji ima kazan, grijač, termostat i zaštitni termostat i koji ti može stati u kupatilu. To je moje mišljenje.
[ maxx @ 20.08.2020. 16:36 ] @
Koristim Ariston Velis Evo 100 EU (model 3626146-R) već 2,5 godine i zadovoljan sam. Nigde ne curi iako koristim fabrički sigurnosni ventil. Skoro je nečujan. Pretpostavljam da poslednje dve stvari zavise od činjenice da nemam mnogo kamenca (Zrenjanin) i da mi pritisak u zgradi nije previsok ni prenizak. Ne koristim "Eco" funkciju jer se ona isplati samo ako si na jednotarifnom brojilu. Umesto toga uveče kad počne jeftina tarifa pojačam na 70 stepeni a ujutro spustim na 40 i to je ok za 4-članu porodicu (nemamo poseban bojler u kuhinji niti sudo-mašinu). Merio sam mu potrošnju i za nedelju dana je potrošio 60kWh. Ne znam koliko od toga je skupa/jeftina. Nisam ga još čistio, pa ne znam kakvo je stanje unutra...


Važne napomene:
1. Model "Velis Evo 100" je od 80l, "80" je od 65l itd. Marketinški trik je u pitanju za koji ne zna ni većina prodavaca.
2. Po uputstvu ne sme da se montira iznad kade. Pretpostavljam da se u tom slučaju gubi pravo na garanciju. Ja sam ga stavio u ostavu, koja deli zid sa kupatilom i zadovoljan sam, osim što je ostava malo toplija nego što bi bila bez bojlera, ali Jako je tanak i skoro se ne primeti u ostavi.
3. U slučaju horizontalne montaže mu je manja efikasnost (manje tople vode)
[ tenzorSSM @ 20.08.2020. 18:34 ] @
Kad prvi put crkne grejač na Velisu onda se vlasnici uglavnom hvataju za glavu , cena novih grejača (levog i desnog) je kao cena običnog bojlera i gotovo ih niko ne prodaje osim ovlašćenih servisa . Pride je zamena grejača muka živa . No ko voli nek izvoli :)
[ mjanjic @ 21.08.2020. 11:08 ] @
Kupi normalan bojler, i to onaj za koji postoje rezervni delovi i van ovlašćenog servisa ili su cene u ovlašćenom servisu normalne (ne košta grejač kao polovina cene novog bojlera).

Pogledaj ove domaće sa prohromskim kazanom, imaš Elit inox domaće proizvodnje, a njih prodaje i jedna beogradska firma (a naziv sajta im elitcacakbojleri, međutim u kontaktima stoji da su u Beogradu).
Imaš i horizontalne, ako baš hoćeš nešto fensi, ovi iz Beograda imaju u ponudi i Bosch bojlere. Pitaš lepo ljude za nekoliko modela koji su ti zanimljivi, ali pitaš i za cene grejača i drugih delova.